
© Цветелина Николаева
Калин Христов
Сред българските банки най-вероятно предстои още повече консолидиране и особен интерес за купувачите биха представлявали банки, контролиращи поне 5% от пазара, заявява в интервю за "Ройтерс" Калин Христов, подуправител на централната банка.
В тази категория в момента са 7 банки в България. Гръцките банки контролират заедно малко под 20% от банковите активи в страната и тази есен при преструктурирането на гръцкия банков сектор банките-майки може да се окажат принудени да се разделят с част от активите си в Югоизточна Европа в замяна на държавна помощ, допълва агенцията.
"Пощенска банка," поделение на гръцката Eurobank, придобива операциите в България на гръцката Alpha Bank, което ще я направи четвъртата по големина с активи от 6.3 млрд. лева. Тази седмица изпълнителният ѝ директор Петя Димитрова каза за "Ройтерс", че може да купи още играчи от пазара, който според нея е пренаселен.
Предвид слабия растеж на кредитирането и увеличаващото се регулиране в Европа, "единственият начин да се постига възвращаемост на капитала е да разширяваш мащабите си", казва в интервюто Калин Христов. По думите му "от информацията, идваща от пазара, знаем, че някои хора имат интерес, но това ще бъде разкрито с течение на времето"". "Категорично знаем, че ще има силен интерес към банки са пазарен дял над 5%", допълва той.
"Ройтерс" припомня, че придобивания в България, Румъния и Сърбия – където също има гръцки банки – обмисля унгарската OTP Bank.
И четирите големи гръцки банки - National Bank, Piraeus , Eurobank и Alpha – имат присъствие в България, а Европейската централна банка прави оценка на капиталовите им нужди.
В България дъщерните дружества бяха принудени да прекратят експозицията си към банките-майки и да поддържат ликвидност от 30% при положение, че за останалите банки това изискване е не повече от 20%.
Калин Христов казва в интервюто, че от тях през тази година "има известно теглене на активи, но то не е значително".
"Всички те непрекъснато са поддържали ликвидност над 20%. Разбира се, започнаха от по-високо равнище, започнаха с 30%, но всичките поддържат през целия период над 20%."
Проблемът с кредитирането
Запитан за прогноззите на БНБ за следващата година, Христов отговаря, че очаква кредитирането да отбележи растеж от 1.6% при тазгодишните "почти нула".
"Все още виждаме относително слаб ръст на кредитирането. Не става дума, че няма ликвидност или капитал, което да пречи на банките да кредитират. По-скоро проблемът е с търсенето."
В същото време той обяснява прогнозата за растеж на икономиката с 2.4% през 2016г. (от 2.3% тази) с очаквания за засилено частно и държавно потребление. ""Виждаме и леко подобряване на инвестициите."
Централният банкер посочва и размера на необслужваните кредити спрямо всички раздадени заеми – 19% преди и 10% след провизирането им.
Калин Христов казва, че планираният преглед на качеството на активите и стрес тестовете на българските банки трябва да приключат към средата на следващата година, което ще постави България в позиция да кандидатства за членство в изграждащият се банков съюз на ЕС.
Николай Колев
Рейтинг: 2757 НеутралноВисоки спестявания и ниско кредитиране. Това говори повече от разни социологии.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеV.Iliev
Рейтинг: 442 Неутрално"Ръстът на кредитирането за 2015г. ще бъде почти нулев"
Непредвидима е средата, хората се страхуват...
Читателят
Рейтинг: 486 НеутралноВъпрос :
Попътен вятър в главите!Имат ли връзка банките и мафията за бързи кредити?
Защото банките създават трудности на хората със сложните и противоречиви условия, голямата и неблагоприятно изменяща се лихва. В същото време чинно си мълчат срещу наглата конкуренция от страна на разните организации за бърз кредит.
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 788 НеутралноКогато си прекарал половината население на държавата, вдигайки едностранно лихвите,
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!Когато дезетки хиляди по време на кризата са загубили имотите си или са ги продали на безценица, заради едностранното вдигане на лихвите,
Когато по времето на най-зверската криза бизнеси фалираха, други се свиха, заради липса на финансиране, а банките реализираха няколкостотин милиона печалба, докато народа мизерстваше....
Ами - много им е този нулев растеж. Аз им пожелавам отрицателен, двуцифрен, за десет години напред....
Публикувано през m.dnevnik.bg
Роси
Рейтинг: 7814 НеутралноАми да намалят лихвите по кредитите .И без това депозитите са почти без лихва, и банките разполагат със супер евтин ресурс.
EU defender
Рейтинг: 858 НеутралноПри тази цена на кредита не е учудащо.
The best way to predict the future is to invent it.zo
Рейтинг: 1096 НеутралноДо коментар [#2] от "V.Iliev":
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYСтрах ни е. Така е когато живееш под гербаво-турско робст... управление.
balkantourist
Рейтинг: 825 НеутралноЩе си взема кредит, тогава когато лихвата за целият период по договора бъде фиксирана на 1 процент!
bawarec
Рейтинг: 442 НеутралноТъй като на български РЪСТ означава височината на човек, е много любопитно какво момъкът казва. А именно, че даването на заеми от банките е одушевено същество, човек, чийто ръст е НУЛА.
Хубавата българска дума е ПРИРАСТ, от расте. Ако искат да направят нова дума, да преведат правилно руската РОСТ не като РЪСТ, а като РАСТ и ще получат моралната награда, че са създали нова българска дума.
edin drugii
Рейтинг: 2184 НеутралноДо коментар [#7] от "zo":
то добре ,че проблемите ти са започнали с идването на ГЕРБ на власт ,наглеци червени
edin drugii
Рейтинг: 2184 НеутралноДо коментар [#8] от "balkantourist":
абсолютно сте точен , лихвата ми по депозитите сега е средно 0.02 % ,до 0.07 % ,а кредитите ми са 7-8 % лихва и такси по сметките ми по 15-20 лв на месец ,това е ,ако не се лъжа към 100 пъти разлика за една и съща известна банка ,е ,за какво приказваме ,далавера е да си банка в България ,дори да е гръцка ,е 1000 % на печалба , колкото и да я източват в ГЪРЦИЯ .
edin drugii
Рейтинг: 2184 НеутралноДо коментар [#4] от "Саранди Говедаров":
крайно време е да влезе оригинална западна банка с реални проценти по лихви на депозити и кредити и нашите ще овяхнат всички , въпрос на време е .
wanderer
Рейтинг: 2444 Весело[quote#5:"rosiraycheva50._"]и банките разполагат със супер евтин ресурс. [/quote]
Ресурсът може и да е евтин, но управлението му е скъпо.
С новата "евтина работна ръка" се очаква да се смени това толкова скъпо и неефективно банково управление. Поне така твърди сп. "Икономист" - фирмите, каквит са и банките, щели били да се стрес-тествуват и да повишат конкурентността си.
wanderer
Рейтинг: 2444 Весело[quote#8:"balkantourist"]Ще си взема кредит, тогава когато лихвата за целият период по договора бъде фиксирана на 1 процент! [/quote]
Ако не си беше поставил такива твърди условие - само и само при един процент, можеше да вземеш кредит с отрицателна лихва от ЕЦБ за един месец. Ако Марио Драги продължи с "надпечата" на купюри, следващия месец ЕЦБ-то пак ще плаща на някой да заприходи в сметките си "надпечата".
wanderer
Рейтинг: 2444 Любопитно[quote#1:"Николай Колев"]Високи спестявания и ниско кредитиране. Това говори повече от разни социологии. [/quote]
И какво се чува от "това говорене"? Че битовата (кражбите по домовете) и икономическата (измамата с активи) престъпност нараства? Или всеки си "събира куфарчето" как на потъващ кораб?
Adam
Рейтинг: 225 Неутралносега започва търсене кои са тези банки около и над 5%, за които има такова търсене
Дундурук
Рейтинг: 413 НеутралноПри всяка снимка или интервю на висш кадър на БНБ би трябвало да следват само коментари с псувни за КТБ и призиви за затвор. Не виждам какво друго е нужно да се коментират за тея "специалисти".
Дундурук
Рейтинг: 413 НеутралноБантустанците вече май прежалиха гаврата КТБ и милиардите, които неминуемо ще бъдат използвани, за да ги превърнат в роби. Гледаме падането на Третата Българска държава. Робството този път ще мафиотско-олигархично.
today
Рейтинг: 780 НеутралноИ не всичко е само цената на кредита, всички скрити клаузи и опции банката по всяко време да извие врата на кредитополучателя. Като си припомня на колко хора около мене им вдигнаха лихвите и им съкратиха сроковете в най-голямата криза, с което ги принудиха да фалират, как да се обърна към някоя банка? Навсякъде криза, всички изнемогват, банките тука вдигат лихвите и отчитат все по-големи печалби, иначе и те се оплакват.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!дерибеев
Рейтинг: 3559 Неутралнои най готиното е печалбите им са стабилни . как ли става
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васabygale
Рейтинг: 551 НеутралноБългарските банки контролират 5% от пазара, гръцките 20% и т.н. - излиза, че 95% от пазара се контролира от чужди банки. И тия данни ни ги сервира същия тоя наглец Калин Христов, поискал банкова ваканция през 2014 г. и активно участвал във фалита и ограбването на най-голямата българска банка - КТБ. Всъщност единствената, която реално подпомагаше българския бизнес.
abygale
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#18] от "Дундурук":
Робството вече е факт. Крадоха и продължават активно да крадат активите на КТБ, работеща икономика няма, няма търсене на кредити, а населението си държи парите с мизерни лихви и пълни гушите на чужденците. А от БОСТАН награждават мизерниците и съучастниците като Калин Христов и Димитър Костов за добре свършената работа по умишления фалит и унищожаването на КТБ, като пак си ги назначиха в УС на БНБ. Толкова ли бързо забравихте какви ги забъркаха марионетките на ДПС, Пеевски и Магнолията, та даже не се сещате кой е тоя плужек на снимката???
laundromat
Рейтинг: 442 ВеселоКъде е Кратуната, да ни обясни за напредъка и "бурния разцвет" на България?!
nik_77.
Рейтинг: 1622 НеутралноТози ли искаше да въвежда банкова ваканция?
Косьо
Рейтинг: 941 ЛюбопитноКакво кредитиране....либиец и групата около него са ме яхнали и ме яздат!
axd14700100
Рейтинг: 497 Неутрално[quote#18:"Дундурук"]
"Каменный век закончился не потому, что закончились камни" Г. ГрефБантустанците вече май прежалиха гаврата КТБ и милиардите, които неминуемо ще бъдат използвани, за да ги превърнат в роби.[/quote]
... нема да се плашиш... тече си кротко едно международно разследване... бавно и напоително
regular_observer
Рейтинг: 705 Неутрално"има известно теглене на активи, но то не е значително".
какви активи се теглят, кой ги тегли...
axd14700100
Рейтинг: 497 Неутрално[quote#20:"deribeev"]и най готиното е печалбите им са стабилни . как ли става [/quote]
"Каменный век закончился не потому, что закончились камни" Г. Грефтакси, такси и пак такси... + разпродажби на ипотеките
wanderer
Рейтинг: 2444 НеутралноДо коментар [#21] от "abygale":
"Българските банки контролират 5% от пазара"
Няма такова изявление. Не само от подуправителя, но и от БНБ.
Изказана е хипотеза, че банка, контрилираща 5% от пазара (но не е казано кой пазар - кредити, депозити или на таксите за превод на задължения към бюджета), ще смени собственика си.
Вероятно заради банковата тайна, механизмът на смяната на собственост не е изяснен. Твърди се, че ЕЦБ ще даде "държавна помощ" на гръцка банка, а в замяна (в чия полза пак не е ясно) тя ще загуби/продаде дъщерното си дружество (оная банка дето била държала 5% от пазара на незнам какво си в България).
Тук има, във форума, един Немски Вагон, който твърди, че ЕЦБ не купува държавен дълг ( гръцки по-специално), но тази "държавна помощ" ще бъде начислена към гръцкия държавен дълг. А новият собственик, държател на други държавни дългове, ще "плати" с падежите на тия дългове на ЕЦБ, а до настъпването им ще отчислява отрицателна лихва към ЕЦБ (сиреч ЕЦБ ще му плаща само и само да придобие активи).
Иначе, в България български банки няма - контролния пакет акции или се държи от чужда банка, или от група офшорни фирми + безименни тъмни субекти. Ей на, КТБ - 33% "виртуален" Омански фонд, 10% руска частна банка и 8% безименни тъмни субекти (Бромак бил имал 49%, ама той чия собственост е "тъмна Индия" ).
nage
Рейтинг: 552 Неутралноспоред статистиката на БНБ вече втори месец поред лихвата на потребителските заеми се повишава. Заради ниските лихви по депозитите и високите по кредитите банките си докараха такива пеалбби, каквито са нямали и през 2008 г.