
© Георги Кожухаров
Вследствие на инвестициите, направени по оперативната програма "Регионално развитие" (ОПРР), увеличението на БВП на България е с над 1 на сто. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова на заседанието на комитетите за наблюдение на тази програма и на "Региони в растеж", която я замества в новия програмен период.
Тя цитира данни от оценки на нетното въздействие на оперативната програма чрез макроикономически модел, който се използва през последните години.
Сред другите резултати от програмата е увеличение на публични инвестиции с над 15 на сто и на частните с 2.5 на сто, което е ефект от инструмента JESSICA, което показва необходимостта от неговото мащабирането от гледна точка разширяване на обхвата от дейности и начини за финансиране, коментира Николова, цитирана от БТА.
Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова пък обяви, че към момента 49 проекта са рискови, като за 6 от тях на стойност 10 млн. лв. няма сключени договори с изпълнители на основните дейности, заради което вероятността да бъдат прекратени е много голяма.
За останалите 43 има сериозен риск половината от дейностите да не бъдат изпълнени и да останат за сметка на бенефициентите, обясни министърът, цитирана от пресцентъра си. Убедена съм, че с ежеседмичния контрол на действията и плановете е възможно по-голямата част от тези проекти да бъдат довършени до края на годината, заяви тя.
За новата програма - "Региони в растеж", Павлова подчерта, че до 2018 г. голяма част от проектите трябва да бъдат реализирани и разплатени, за да бъде изпълнено заложеното ниво за усвояване на средствата по нея. Тя обясни, че в 39-те общини, които са допустими за финансиране по първата приоритетна ос на програмата, вече има създадени междинни звена и има изготвени инвестиционни програми.
Започнала е и схемата за енергийна ефективност, бенефициенти по която са 28 малки общини. До края на годината ще започне и подкрепата за сектор "Образование", като първоначално ще това ще е за проектите за професионалните гимназии и училищата, а впоследствие и за университетите, информира Павлова. Агенция "Пътна инфраструктура" също ще има възможност да кандидатства със своите стратегически проекти, допълни тя.
"Регионално развитие" в отчета на министерството
По програмата са сключени над 1100 договора. Тя отчете, че 902 от големите проекти вече са приключили. Обновени и с въведени мерки за енергийна ефективност са над 450 училища, 400 детски градини, 43 университета, както и 72 сгради на културната инфраструктура.
165 млн. лв. са вложени във възстановяването и социализацията на 121 туристически атракции. Сектор "Здравеопазване" е финансиран с над 200 млн. лева безвъзмездна помощ, като 17 държавни и над 30 общински болници са получили специализирано високотехнологично оборудване, основно за онкологични заболявания.
Със 100 млн. лева са купени над 200 товарни и спасителни автомобила. Над 400 млн. лв. са инвестициите в градския транспорт, като с тях са купени 200 автобуса, 60 тролейбуса и са въведени интелигенти системи за управление на трафика.
Ghost
Рейтинг: 1040 ЛюбопитноСъмнително е...!!!
Форумът е в будна кома...Чете се в погледа на Лилито...гледа, като н@ср@н@...
hamiltonf
Рейтинг: 3852 НеутралноИ 10% в джоба на други!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.Finland
Рейтинг: 709 НеутралноЕврофондовете са лява кейнсиянска политика. Дали ще стимулираме икономиката с държавни пари или еврофондове - все тая. Еврофондовете ми приличат на планова икономика.
Магистралите, мостове, тунели и метрото са хубаво нещо, но другите еврофондове само ни съсипват манталитета - крадене до дупка и 0 резултат.
Дайте, Да Дадем, България - Таковски
Рейтинг: 458 НеутралноМале, мале. Че то без тези инвестиции, значи нямаме растеж.
nègre littéraireFinland
Рейтинг: 709 НеутралноВместо да помислим за учителите ни и за образованието, ние само усвояваме едни пари и накрая нищо... 1% растеж близък до статистическата грешка.
С растеж под 6% България никога няма да догони не само развитите държави, ами и Чехия дори.
stenli1
Рейтинг: 1033 ЛюбопитноТози макроикономически "модел" на Лила, отчита ли че милиарди влизат в джобовете на Банкя и Сараите?
gdobranov
Рейтинг: 388 НеутралноЕ, и? Заплатата ми не е мръднала... То хубаво, че имам работа, че колко останаха и без такава!
xm...
Рейтинг: 3453 Весело[quote#4:"Осип Шустерлинг - умерено-опозиционен"]Мале, мале. Че то без тези инвестиции, значи нямаме растеж. [/quote]
Ха, дубрютрю!
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2267 Неутрално[quote#5:"Finland"]Вместо да помислим за учителите ни и за образованието, ние само усвояваме едни пари и накрая нищо... 1% растеж близък до статистическата грешка. [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleДа не говорим ,че дори и така да е от тези пари нищо на влиза в хладилника на българите ! Регионалното развитие усвоява пари само за чуждестранните инвеститори и бричеди на гербери и в най-добрия случай наемат роми и турци да вършат черната работа за 500-600лв. на месец!
calc
Рейтинг: 442 Неутрално1 на 100 растеж и 2 на сто дефицит. Мерси.
jig
Рейтинг: 230 НеутралноТова е лошо. Означава, че частният сектор, който трябва да е двигателят в една пазарна икономика, забавя развитието си.
Роси
Рейтинг: 8059 НеутралноКато не можем да привлечем други инвестиции,ще се хвалим само с европейските,дето по-лесно се присвояват.