
© Юлия Лазарова
Консумацията на плодове от домакинствата през третото тримесечие на годината намалява с 19.6% спрямо същият период на миналата година и вече е средно 17.3 килограма, отчетоха от националната статистика. Лек спад се отчита също при яйцата, зеленчуците, хлябът и тестени изделия. Слабо се увеличава потреблението на месо.
От статистическия институт отчитат лек ръст на разходите за храна и безалкохолни напитки (от 379 на 380 лв.). Като цяло според данните именно за храна хората дават най-голям процент от доходите си - повече от една трета, следват разходите за жилище (16.6%) и за транспорт и съобщения (11.1 на сто).
Общият доход средно на лице от домакинство през третото тримесечие на 2015 г. е 1262 лв. и нараства с 5.6% спрямо същото тримесечие на миналата година, сочат още данните. Леко скачат и разходите, които са 1169 лв.
123
Рейтинг: 506 НеутралноАми, продава се доста некачествена продукция.
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.Но тук повечето хора, от нужда или от простотия, търсят САМО най-евтиното.
Затова има и само нисък клас продукти. Пример - цитрусите.
Imaginary Friend
Рейтинг: 812 НеутралноНе съм сигурен какво ще каже статистиката, но около нас има няколко магазини на различни вериги и 2 пазара, като на всяко едно от тези места ми се струва, че цените се вдигнаха значително от 2 или 3 години насам. Не казвам дали цената е обоснована, нито пък, че софийския ми квартал е представителен, но и търсенето на плодове си има гъвкавост.
Не цъкам плюсове и минуси.stef
Рейтинг: 501 ЛюбопитноЕ като има бисвкити за стинки, кой ще дава левове за плодове...
StefЗа много хора вече изкуствените овкусители са притъпили сетивата им към естествено вкусните дарове от природата...
Също толкова трудно е да се промени това, колкото да спреш да ядеш много солено, да спреш цигарите или кафето...
Нещо средно между навик и пристрастяване...
джендър NATO generals
Рейтинг: 1012 Неутрално.). Като цяло според данните именно за храна хората дават най-голям процент от доходите си - повече от една трета
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токСредно на лице от домакинство през третото тримесечие на 2015 г. е 1262 лв или 420 лв на месец
Статистиката отчете почти 20% намаление на консумацията на плодове
traveler1
Рейтинг: 886 Неутрално[quote#1:"Никола Георгиев"]Затова има и само нисък клас продукти. Пример - цитрусите. [/quote]
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОВ събота гледам в Гърция хубавите ранни мандарани са по 3Е за 4кг. На следващия ден тук гледам много по-лоши на външен вид(3-4 качество) по 2,21лв/кг.
Да не говорим за останалите продукти тук и там, щото в България по малки и големи магазини само чуждите храни имат някакъв вкус, нашите са пълна трагедия. Важното е да е "ЕФТИНКО или на ПРИМОЦИЯ". Ей така едни "наши" хора пробутват "ЕКСТРА ВЪРДЖИН ЗЕХТИН" по 5,99лв в Кауфланд, Метро и други магазани, произведен от олио и овкусители и оцветители. Напоследък са взели да спестяват и овкусителите та си продават чисто олио за "ЕКСТРА ВЪРДЖИН ЗЕХТИН", а нашего брата купува като откачен щото било "ефтинко".
Как стана така, от страната с една най-вкусната кухня да изпаднем на дъното, ей Богу нямам представа.
bobacho
Рейтинг: 450 НеутралноЕдва ли хората са намалили консумацията на плодове с 20%. По скоро нещо се е променило документално. Примерно е преминало то светло на тъмно. Но няма капацитет държавата да анализира тези неща.
geordgeo
Рейтинг: 1293 ЛюбопитноСтъкмистиката отчита... Е и? То плодовете и зеленчуците от нашите географски ширини станаха екзотика и са на цени, от които свят ти се завива (круши по 3 лева килото, ябълките и те горе-долу толкова) и кой ще купува (за пенсионерите да не говорим) на тия цени?
Който си има село се е спасил, който иска, когато пътува из Бг се запасява от насядалите покрай пътищата продавачи, а тях никой не ги отчита и те така...
Българинът винаги е намирал начин, ще намира и занапред...
cristo_n
Рейтинг: 506 НеутралноСтатистиката може да следи само продажбите по големите вериги магазини. А когато годината е добра за местното производство, което са продава по сергиите, или хората консумират собствена продукция от овощните си дръвчета, статистиката започва да говори ето такива глупости!
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноОсвен ябълките,всичко друго е с много ниско качество.Зелени банани,твърди,като камък круши,дребни и целите на петна мандарини,на всичко отгоре,много кисели,лимони без грам сок.
Няма качествени плодове,а цените са доста добри.
daam
Рейтинг: 1258 НеутралноТо, качеството на храните в Бг /например цитрусите/ е под мсякаква критика. Купуват и продават прескъпо всякакви боклуци
gl
Рейтинг: 452 НеутралноНормално, по селата узряха плодовете, в супермаркетите се продават по-малко. Тази година, за разлика от предната, реколтата е добра.
penchoo
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#7] от "Жорко":
Жоро, родните бирници прозряха, че домашното производство срива фиска и въведоха "спасителният" "данък градинка"! Той е минал на първо четене и ако мине на второ от догодина бабите на село яли/не яли домати, садили/не садили пипер и краставици ще плащат!
geordgeo
Рейтинг: 1293 ВеселоДо коментар [#12] от "penchoo":
Честно казано ша фанат баба Пена от с. Горно нанадолнище за шу*дата, колкото са хванали онези с домашните казани за ракийка...
Легионер
Рейтинг: 450 НеутралноПлодовете и зеленчуците, които се продават в България, са внос и с ниско качество. За цитрусите разбирам, но да ядем домати от Турция и ябълки от Полша на фона на плодородната ни земя не е нормално!!!
Отговарям и общувам във форума само с хора, които спазват добрия тон, уважават чуждото мнение и са коректни в изказванията си.Petleshev
Рейтинг: 3242 НеутралноДо коментар [#14] от "Анализатор":
Бивш tww09306483.Нормално е...! Все пак ни управлява партия, за европейско развитие...!
Арон
Рейтинг: 1391 ВеселоСтатистиката, много да внимавате, че иде краят на годината! Планираният ръст от 1,7% няма как да се стъкми, ако отчитате спадове на потреблението.