Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Ако за 5 дни имаме 2,3% от БВП, то за 50 дни работа ще надхвърлим 100% от БВП, елементарна математика! Или ако са навити работодателите да дават 2,3% ОТ ГОДИШНАТА ЗАПЛАТА за 5 дни работа, предполагам и работниците ще са ОК.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Браво. Разбил си ги и напълно си прав. Старите другари- бизнесмени лъжат винаги по селски и неверно. Какво искаме от хора, които бранят заплата от 190 евро на месец и не дават да се вдига.
Намирам за нормално да се увеличи платеният год. отпуск. Обаче, трябва по-категорично да е изискването да се ползва за съответната година. Сега действащата нормативна уредба дава възможност да се ползва до две години след края на календарната
Не съм съгласен със сравнението. В католическата част на Германия имат доста църковни празници, които са официални неработни дни. Отделно в Германия ако работиш допълнителни часове (да речем п 2 на седмица) ти се полага сумарно и съответната компенсация в почивни дни. Имам колеги в Германия, които ходят 2 пъти в годината по 2 седмици в отпуск и то платен. Склонен съм да подложа на съмнение достовенростта на информацията в статията.
Отговарям и общувам във форума само с хора, които спазват добрия тон, уважават чуждото мнение и са коректни в изказванията си.
Има логика в разсъжденията ви..., но сметката, според мен е малко по-друга! 2.3%-та за пет дни, това прави по 0.46%-та на ден или обратно пресметнато 115%-та за година при 250 работни дни, за годината! Ако е на календарни, цифрата е страшна 168%-та! Пита се, къде е разликата, кой я прибира или работодателите, даже и пари за свестни счетоводители им се досвидяха, че започнаха да пишат глупости!
Доста тъпо предложение на Кадиев. Опитва се да се прави на активен, че белким някой го прибере след като го изгониха от БСП. Аз например не успявам да си изхарча 24-те дни отпуска, които фирмата ми дава. Естествено има хора, на които никога не им стига. Обикновено това са такива без никаква трудова етика, и на тях и 60 дни да им дадеш, пак ще излизат и фалшиви болнични, ще излизат в работно време да си вършат лична работа и т.н.
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!
Съгласен съм, че въпросното предложение за промяна на кодекса задължително трябва да става с предварителна оценка на ефекта.
Но...
Сметките на БСК, според мен са направени съвсем урбулешката. Въпросните 2.3% се получават, като от сегашния брой работни дни (да речем 220, нямам идея, колко са ги взели, но са там някъде) се извадят 5. И се приема, че БДС (БВП) ще се произвежда 5 дена по-малко. Заетостта се запазва неизменна. ПТ е смятана като БДС/зает, но не и като БДС/час или БДС/ден.
Което показва, че сметките им са, меко казано, непрофесионално направени (съзнателно, може би).
1. БДС в бюджетната сфера се прави на база разходите за заплати (най-вече). Ако увеличената отпуска не доведе до спад на заплатите, то няма да има и спад на БДС в тази сфера. Ако не се промени и броя на заетите (уплътнява им се работното време), то няма да има ефект и върху показателите (БДС/час или БДС/ден в съответната сфера ще се увеличат, но не и БДС/зает).
2. В бизнес сферата - там където работодателят успее да организира по-добре дейността си и работниците му да свършат същата работа за 5 дена по-малко - БДС ще се запази, заетостта ще се запази, но производителността ще се увеличи.
3. В бизнес сферата, където работодателят ще трябва да наеме допълнително работници, за да покрие липсата (например в магазин, хотел, ресторант и пр.) - БДС няма да намалее, заетостта ще се увеличи, ПТ - не е ясно, какво ще стане.
4. В бизнес сферата - където не се случат горните два варианта е възможно да намалее БДС със съответните 2.3% (в най-лошия случай), заетостта ще се запази, а ПТ - ще намалее.
Както се вижда, с много голямо ниво на сигурност може да се твърди, че БДС (БВП също) няма да намалее с 2.3% (ако въобще намалее), много вероятно е да се увеличи ПТ, а за заетостта - не е ясно, но ако има увеличение, ще е минимално.
За чий са тези пет дни увеличение. Хората искат повече пари , не отпуск, а и повечето си ползват отпуска, за да работят, не да почиват. Пълни глупости.
Аз съвсем образно го написах, не съм си играл да правя точни изчисления. Щото точно същите все реват колко тежко било положението, и през ден-два си купуват последни модели скъпи коли, ходят по скъпи курорти и т.н. Лошо няма да го правят, но поне д ане лъжат как няма пари, и да си плащат данъците. А то всички плюсове за тях, всички минуси за работниците и за държавата. Ама така не може да продължава дълго време!
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
то по закон може и 100 дни платен отпуск да имате, важното е работата дали ви позволява да ги ползвате, а пък след това борете се с работодателя да ви ги даде.
Това го иска туристическата ..афия, за да печели повече ...
Щото сега всички бегаме навън, за да не ни лъжат ресторантьорите /бивши кръчмари/...
А цели бизнеси се гърчат при по-дълги почивни дни и отпуски...
Но нейсе, и това ще преживеем...
Стар виц.
Обявяват на събрание, че работната седмица се намалява и остава само един работен ден - сряда.
След възторжените викове се откроява глас който пита:
- Всяка сряда ли ще работим?
Частта с коя страна колко празници + колко отпуска има не е вярна: "Израел и Канада 19-20 дни."
В Израел освен 20-те дни за платен отпуск, има и още толкова дни, които са религиозните им празници (особено през септември и декември)...Този част за мен компрометира цялата статия.
Брутния национален продукт е равен на брутния национален доход. Когато създаваме по-малко продукт, ще имаме по-нисък доход! Това предложение е много плосък популизъм от един залязващ политик - Георги Кадиев.
Не обичаш да почиваш ли или пък нямаш нужда от почивка ?
Аз пък имам 25 дни годишно и с удоволствие си ги употребявам. На работа съм продуктивен и не считам себе си за човек " без никаква трудова етика". Ако имам повече дни има доста начини и тях да уползотворя.
Не ти е верна аритметиката, ако е учена в еврейско или арменско училище ще е така, а правилното уравнение би било: за 5 дни 2,3%, за 50 дни ще е 23%, за 250 дни 115%.
Комунягите обичат да черпят с чужди пари. Не стига рамаданите и байрямите от по 4-5 дни, които после ужким се "отработват", ами и 25 дена празници сега. Що не направо 40 дена?
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
[quote#3:"today"]Ако за 5 дни имаме 2,3% от БВП, то за 50 дни работа ще надхвърлим 100% от БВП, елементарна математика[/quote]
Оценката на мнението Ви показва нивото на математическата грамотност на форумните хейтъри... Както Вашето...
Годината има 260 - 32 =228 работни дена. Много работещи имат по-голяма полагаема отпуска + болнични, вероятно средно работните дни са около 210.
5 дена от 210 са си точно 2.3%...
Елементарно, точно както и акъла на вечно онеправданите...
[quote#15:"testimone"]Хората искат повече пари , не отпуск, а и повечето си ползват отпуска, за да работят, не да почиват. Пълни глупости.[/quote]
Напълно съм съгласен с теб. Ние сме една развиваща се държава, където много повече граждани имат проблем с материалното си положение, битовите сметки и ако щеш ремонта на зъбите, отколкото със салатата и ракийката по празниците, пък и без тях.
Когато съм бил на заплата е нямало година да си използвам целия отпуск и е нямало случай дълъг отпуск после да не ми излезне през носа до степен да съжалявам, че съм го взел и ефектът от почивката да не се е изпарил след 2 дена в наваксване на задачи
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
Много кесим се коментира.
========================
България сред страните с най-къс отпуск в ЕС
Франция е държавата, в която се работи най-малко в Европа
Работещите българи имат едни от най-късите платени отпуски сред всички 28 държави в Европейския съюз. Това показва обобщена информация на Главната инспекция на труда (ГИТ) за задължителните отпуски и минимално заплащане в Европа.
Според българския кодекс на труда предвидения задължителен отпуск в годината е 20 работни дни. При работа на ненормирано работно време или при опасни за здравето професии, се допуска бонус от 5 работни дни.
Минималният за целия ЕС годишен отпуск е 20 работни дни. Освен България, такъв отпуск ползват и работещите в Белгия, но там работната седмица е с два часа по-къса от българската. Това означава, че в Белгия годишно се работи със 100 часа по-малко, отколкото у нас, пише „24 часа“.
Отпускът в Гърция също е 20 дни на година. Той обаче нараства с натрупването на трудовия стаж и може да достигне до 26 дни. Такива са правилата и в Полша.
Страните, в които платения отпуск е равен на българския са Словакия, Словения, Унгария, Чехия, Кипър, Холандия и Румъния.
Държавата с най-дълъг платен годишен отпуск в ЕС е Франция, където се работи 35 часа на седмица. За сметка на това работещите там имат право на отпуск 2,5 работни дни на месец, или общо 30 работни дни на година.
30 работни дни на година е размерът на платения годишен отпуск в Австрия, а хората с над 25 години трудов стаж имат право на 36 дни платен годишен отпуск.
В Литва и Естония се работи по 40 часа седмично, а платения отпуск е 28 дни на година. В Испания той е 30 дни, но календарни, не работни, което прави по 22 работни дни в годината. В Италия също е предвиден отпуск от 30 дни на година.
Скандинавските страни също също дават право на големи отпуски. В Швеция размерът на платения годишен отпуск е 25 работни дни, а във Финландия по 2,5 дни на месец, или общо 30 работни дни. Финландия обаче няма лимит на работното време.
Има обаче възможност отпускът да се определя като 1/3 от отработените дни на месец, или 8% от отработените от човек часове. 5 седмици и 6 дни пък е платеният годишен отпуск във Великобритания, където се работи по 48 ч на седмица.
А какво става в православната и мюсюлманската такава?
А това, че предпочитат да дават почивни дни, вместо да плащат извънреден труд си прав. Изтарикатиха се немците, остани час, два, после ще видим.
Някакви хора не са се примирили с агресор, който да потъпчи възможността на едни хора да правят собствения си избор - Просто Кире за Априлското въстание
Ама то и 100 дни да ти дадат - ще намериш начин да ги използваш. Като тече заплата е много сладко. Въпросът е как фирмата ще просъществува - да не стане накрая че от много подобни придобивки да изчезнат работните места, както масово става в Западна Европа. Трябва да има някакъв смислен задължителен минимум, какъвто са 20 дни, а от там нататък никой не пречи на работодателят да дава и повече с цел да привлича по-качествени хора, както е случаят с моя и твоя. Щото ако ще вдигнем с 5 дни сега, защо утре не вдигнем с още десет и така до края на света...
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!
проста математика (груби сметки):
* за 2015: общо работни дни и почивни дни 252
* като махнем 20 дни отпуска прави 232 работни дни
* 1 ден от 232 дни = 0.43%
С други думи:
* ако правителството обяви още един ден за национален празник (тоест всеки работи с един ден по-малко), БВП пада с 0.43%
* ако стандартната отпуската се увеличи от 20 на 25 дни, БВП пада с 5 * 0.43% = 2.15%
Това е груба сметка, вероятно може да се прецизира още малко
Точно така. Трябва да има един минимум и оттам насетне който желае, да си взема неплатен отпуск. Стига с тези "подаръци" от собствения джоб.
Когато има дълги уикенди в Западна Европа, взема се ден отпуск и който желае - пътува. Това да се спира цялата икономика за по седмица с държавно решение го няма никъде.
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
Разбира се горните сметки предполагат че заетите лица реално създават някакъв продукт ежедневно.
Ако говорим за държавната администрация, или някои други "социални сектори" (БДЖ, български пощи и т.н.) е много вероятно общата продукция да е една и съща независимо дали служителите са си взели 20, 40 или 60 дни отпуск годишно.
Тук съм съгласен с теб. Трябва да има някакъв смислен минимум, но не мисля, че трябва да е над 25..
На мен ще ми останат само, ако искам да прехвърля някои за другата година с някаква цел. Като цяло 25 дни ми стигат. Ако имам още, ще ги оползотворявам повече да си върша мои странични дейности (т.е. пак работа), от колкото да ходя на почивка, но това е друг въпрос.
Просто се учудих защо не си ползваш твоите.
[quote#41:"cinik"]Това да се спира цялата икономика за по седмица с държавно решение го няма никъде.
[/quote]
Абсолютно съгласен, това са си останки от социалистическото ни минало, но администрацията не допуска промени ...
Иначе винаги съм се чудел като разправят - през 201x-та година БВП щял да нарастне с 1%. Ми то само ако премахнеш три "отработваще се дни" - ще докараш прираст на БВП с поне 1.2% ... ако приемем че някой нещо създава де ...
[quote#44:"evelin_m"]Кой не иска да си почива повече ?[/quote]
А парички повече искаш ли, защото ако те е излъгал някой, че ще се работи по-малко, а ще има повече пари за теб и работодателят, или "държавата" ще покрие сметката, значи сериозно те е излъгал.
Основателни са въпросите защо не 40 дена отпуска на 7-часов работен ден. Така ако не на друго, поне на почивка ще го докараме.
С такъв манталитет още отсега мога да ти кажа, къде ще избие. Като се пенсионираш, децата ти ще ти пращат от чужбина по $ 50 с Уестърн Юниън, за да си платиш парното.
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
До коментар [#30] от "penchoo":
До коментар [#34] от "tribiri":
Ааааа, значи моята сметка трябва да е подробна и точна, а на БСК - не? По-долу в коментар 16 съм обяснил. Проблема на БСК е съвсем друг, искат евтини работници, не инвестират в образовани кадри, не инвестират в нови технологии, и някак си ако може някой да им работи за минимална заплата по 12 часа при 6 дневна работна седмица. Иначе ако пресметнем точно "загубата" е 1,9% - но това е само ако допуснем, че всички работят и създават поравно БВП, като вземем предвид, че половината си клатят краката, загубата пада наполовина.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
[quote#45:"t0d0"]но не мисля, че трябва да е над 25[/quote]
Абе нека да са 40 дни отпуска (аз мога да ги оползотворя), но нека не ги налага държавата а са въпрос на договорки работодател-работник.
Аз мога да си свърша "годишната работа" и за 230 дни, мога и за 200 дни - всичко е въпрос на организация на работния процес така че да може всичко да върви гладко докато ме няма.
Разбира се - ако копаеш въглища по 8 часа на ден, ситуацията е доста по-различна - но пак не смятам че е работа на държавата да се намесва ...
[quote#51:"Ан Он"]Ако половината си клатят краката, загубата ще е абсолютно същата - защото тези дето не си клатят краката също ще почиват 5 дни повече. [/quote]
Като ги няма тия, дето опъват каиша, другите от нямай къде ще спрат да си клатят краката и ще изкарат малко БВП
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
ОК, така е в Германия. В Америка пък минималният отпуск е 0 (нула) дни и е въпрос на индивидуално договаряне.
Нас къде ни стиска повече? Че сме се преработили или материалните проблеми? Ясно е, че много хора ги притеснява по-скоро второто. Тогава защо ще се тласка държавата с централни директиви да се лежи повече и да се работи по-малко?
Между другото, относно дългите отпуски, основните потърпевши са именно тези, за които казваш как уж ходели по почивки в чужбина. Идва си населението след 5 дена дълъг уикенд и е похарчило всичко за бензин, в Гърция, Банско, при децата в чужбина и т.н. За дребния бизнес следват 2-3 седмици на нулеви обороти, докато дойде следващата заплата и се пооправят работите. Питай някоя бакалия, фитнес-салон, зъболекарски кабинет, да ти разкажат за този феномен, с който трябва да си съобразяват плановете 4-5 пъти годишно, т.е. 1/4 от времето
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
Ама не го гледай на макро ниво, на ниво дружество. Бачкат 2-ма, единия се скатава, като го няма другия ще не ще трябва да излезе от фейсбук и да свърши някоя работа.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
[quote#12:"tww09306483"] но сметката, според мен е малко по-друга! 2.3%-та за пет дни, това прави по 0.46%-та на ден или обратно пресметнато 115%-та за година при 250 работни дни, за годината! [/quote]
Е как не разбираш! Тези 5 дни, са точно онези дни, в които се работи повече, затова и статистиката е такава!
Пичаги, Франция е първа по КПД в света, при 35 часова седмица. Щото се оказва, че се върши същото за по-малко работно време (не за по-малко време, а за по-малко работно време). Та това ви е отговора. Всички стенания по темата са излишни.
Предложението на Кадиев наистина е доста кухо. 20 дни отпуска е по-скоро нормално. Вярно, когато са ти малки децата не стига, но тогава дори да си в целогодишен отпуск пак няма да стигнат дните.
Съгласен съм с тези съфорумци, които предлагат да се преразгледат официалните празници.
Аз подкрепям да се премахне отработването, както и някои празници да не бъдат почивни дни. Когато се пада празник през седмицата, по-добре да се почива само на празника. И да се взима решение за един или два случая на събиране на почивни дни, но без да се отработват съботите. Да речем 24 - ти май и Коледа и Нова година.
Според мен 3 -ти март и Гергьовден не трябва да са почивни дни. Вероятно има и други (като 1 -ви май например). Искам да уточня, че се казвам Георги и когато не се почиваше го празнувах също така прекрасно, както и сега, когато се почива. За такъв ден много по-полезно ще е ако се почива на 7-ми май.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
[quote#62:"Quo Vadis?"]Къде си у4ил математика ?[/quote]
Учих в едно училище. където ни обясниха, че 4 е цифра, и не трябва да се пише вместо буквата Ч.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!
[quote#60:"anarhochristian"]Франция е първа по КПД в света[/quote]
Източник?
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
[quote#49:"Ан Он"]Абе нека да са 40 дни отпуска (аз мога да ги оползотворя), но нека не ги налага държавата а са въпрос на договорки работодател-работник.
[/quote]
Е те точно в тоя договорки е проблема. Рядко са над законовия минимум.
то толкова камари сдружения ,обединения има и имат едно нещо което ги обединява...никой не работи само акъл дават...дайте да дадем другари...и все повтарят че вдигането на осигуровките и минималната работна заплата съсипвало бизнеса...????има една проста логика ,не ме е страх от големи разходи страх ме е от малки обороти...ама те понеже са назначени 'бизнесмене' и акъла им е толкова
'Българите сме малък но много прост народ.' М Вешим
[quote#61:"Gopeто"]Според мен 3 -ти март и Гергьовден не трябва да са почивни дни. Вероятно има и други (като 1 -ви май например). Искам да уточня, че се казвам Георги и когато не се почиваше го празнувах също така прекрасно, както и сега, когато се почива. За такъв ден много по-полезно ще е ако се почива на 7-ми май. [/quote]
Санстефанският договор наистина малко пресилено се празнува. Но да уточним, че 6-ти не е празник щото е Гергьовден и хората трябва спокойно да се напиват, а е празник на българската армия.
Иначе по материала, хората по-горе са прави, че ефектът е смятан едно към гьотере, но в крайна сметка действително не се знае какви ще са крайните резултати, без да се опита.
Въпреки всичко мисля, че механичното внезапно увеличение с 5 дена, не е най-рационално. Може да се увеличава постепенно с по 1г. за да се провери ефекта; Може отпускът да се увеличава при стаж или извънработно време; Част от официалните празници да се заменят за отпуска, така че да може хората сами да си преценяват кога да си ги ползват и/или дните между коледа и нова година да се обявят за почивни (вместо увеличение на отпуската).
Варианти изобщо много, но все пак да си ги премислят първо.
Интересно , как всички се опитват с лозунги "дайте да дадем" да печелят гласове .
- Волен щеше да вдига пенсиите на 800 лв .
- Кадиев "раздава" отпуски като бонбонки .
- На шапкарите пенсиониране на 50г. и 20 заплати...
Що не вземат да икономисат първо някой лев :
- Да намалят броя депутати .
- Да съкратятнаполовина бюрократите . ( швейцарските министри са 7 на брой , а нашите 19, финанси и икономика ги администрират 375 чиновника , докато в България това са 5 министерства с над 2800 служители !!!!!! )
- Да ликвидират безСмислената президентска институция (историята ще отсъди Младенов , Желев , Първанов и Плевнелиев какво са оставили в наследство)
Благодаря за линковете, но дори тази статистика (към която имам сериозни забележки) на мен ми говори точно обратното за хода на нещата:
1. Франция въвежда 35-часова работна седмица
2. Трудът се оскъпява изкуствено
3. Оцеляват тези бизнеси, които могат да работят и на по-скъп труд
4. Трудоемките бизнеси не виреят (видно от данните за по-високата безработица във Франция спрямо Великобритания и Германия)
Краен ефект - икономическа сегрегация на нископроизводителните работници , които остават изхвърлени от пазара, защото сметките за труда им не излизат. Всъщност това е което предлагат и Кадиев, и другите апологети на минимални работни заплати и осигурителни прагове.
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
ПС. Сега виждам, че в една от твоите статии този ефект също е споменат: "This means the “least productive individuals are therefore not employed, which flatters the French productivity numbers”."
Накрая какво излезе? В щатите работникът заработвал 25,90$/час спрямо "цели" $26,10/час във Франция (забравили са да преизчислят в ППП при това, въпреки че в САЩ издръжката на живота е -40% на френската) и за сметка на това - двойно по-висока безработица.
2 % по-висока продуктивност на труда на цената на два-три пъти повече безработни. Това са успехите на социализма и синдикализма по цял свят. От наглед хуманните им идеи накрая се случва точно обратното, а за потърпевшите от тяхната простотия има винаги какво да предложат - пакет помощи за безработица, социални помощи и накрая социална кухня, например.
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
[quote#73:"magnas"]Интересно , как всички се опитват с лозунги "дайте да дадем" да печелят гласове . [/quote]
Откакто "модерните постижения" на маркетинга, ПР- и социалните науки стигнаха и до нас, вече всичко е въпрос на иженеринг.
Политикът е мениджър, който има задачата да ръководи екип и под-екип от тълкувачи на социологически разрези, народопсихолози, политолози, пиар-експерти и байери, които да звънят по медиите и да уговарят ниски тарифи за едри пакети.
И като се събере такъв "екстракт професионалисти", освен малоумни идеи, нищо друго не може да излезне от тях.
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупция
Българите през майските и септемврийските празници ходят масово да си харчат парите в Турция и Гърция?По-голяма тъпотия от това здраве му кажи !
Празниците бе трябва да се повече от 2-3дни !
До коментар [#3] от "today":
За друго става дума. Хората не просто няма да работят пет дни, а ще им се плаша. Включени са и разходите за наемане на повече хора, за да може да се ползват наистина отпуските.
20 те дни сега са минимални. Аз например и сега ползвам 25 дни. И ги ползвам наистина. Има и такива работодатели в България, които спазват правилата. При подобна промяна те ще пострадат неоснователно, защото тези 5 допълнителни дни ще трябва или да ги добавят към новите 25 вече или да търсят друг начин за компенсация.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
rurade
Рейтинг: 217 НеутралноСлед добра почивка се вдига работоспособността многократно!
today
Рейтинг: 857 НеутралноАко за 5 дни имаме 2,3% от БВП, то за 50 дни работа ще надхвърлим 100% от БВП, елементарна математика! Или ако са навити работодателите да дават 2,3% ОТ ГОДИШНАТА ЗАПЛАТА за 5 дни работа, предполагам и работниците ще са ОК.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
grayeagle
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
Браво. Разбил си ги и напълно си прав. Старите другари- бизнесмени лъжат винаги по селски и неверно. Какво искаме от хора, които бранят заплата от 190 евро на месец и не дават да се вдига.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
daam
Рейтинг: 1195 НеутралноНамирам за нормално да се увеличи платеният год. отпуск. Обаче, трябва по-категорично да е изискването да се ползва за съответната година. Сега действащата нормативна уредба дава възможност да се ползва до две години след края на календарната
ostin22
Рейтинг: 636 НеутралноСтопанската камара ако можеше щеше да накара работниците да си плащат да излязат в отпуск..
Какво да очакваш от тях...
There is no way to happiness, happiness is the way!stenli1
Рейтинг: 966 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
Кой гений от БСК е измислил тази логика?
sto67nes
Рейтинг: 1264 НеутралноТо от отпуски и почивни дни не остана време за работа...Егати държавата...
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!Легионер
Рейтинг: 426 НеутралноНе съм съгласен със сравнението. В католическата част на Германия имат доста църковни празници, които са официални неработни дни. Отделно в Германия ако работиш допълнителни часове (да речем п 2 на седмица) ти се полага сумарно и съответната компенсация в почивни дни. Имам колеги в Германия, които ходят 2 пъти в годината по 2 седмици в отпуск и то платен. Склонен съм да подложа на съмнение достовенростта на информацията в статията.
Отговарям и общувам във форума само с хора, които спазват добрия тон, уважават чуждото мнение и са коректни в изказванията си.Petleshev
Рейтинг: 2327 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
Бивш tww09306483.Има логика в разсъжденията ви..., но сметката, според мен е малко по-друга! 2.3%-та за пет дни, това прави по 0.46%-та на ден или обратно пресметнато 115%-та за година при 250 работни дни, за годината! Ако е на календарни, цифрата е страшна 168%-та! Пита се, къде е разликата, кой я прибира или работодателите, даже и пари за свестни счетоводители им се досвидяха, че започнаха да пишат глупости!
Тюфлекчия
Рейтинг: 1997 НеутралноДоста тъпо предложение на Кадиев. Опитва се да се прави на активен, че белким някой го прибере след като го изгониха от БСП. Аз например не успявам да си изхарча 24-те дни отпуска, които фирмата ми дава. Естествено има хора, на които никога не им стига. Обикновено това са такива без никаква трудова етика, и на тях и 60 дни да им дадеш, пак ще излизат и фалшиви болнични, ще излизат в работно време да си вършат лична работа и т.н.
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!mitkaloto_
Рейтинг: 583 НеутралноСъгласен съм, че въпросното предложение за промяна на кодекса задължително трябва да става с предварителна оценка на ефекта.
Pather Panchali (Satyadjit Ray)Но...
Сметките на БСК, според мен са направени съвсем урбулешката. Въпросните 2.3% се получават, като от сегашния брой работни дни (да речем 220, нямам идея, колко са ги взели, но са там някъде) се извадят 5. И се приема, че БДС (БВП) ще се произвежда 5 дена по-малко. Заетостта се запазва неизменна. ПТ е смятана като БДС/зает, но не и като БДС/час или БДС/ден.
Което показва, че сметките им са, меко казано, непрофесионално направени (съзнателно, може би).
1. БДС в бюджетната сфера се прави на база разходите за заплати (най-вече). Ако увеличената отпуска не доведе до спад на заплатите, то няма да има и спад на БДС в тази сфера. Ако не се промени и броя на заетите (уплътнява им се работното време), то няма да има ефект и върху показателите (БДС/час или БДС/ден в съответната сфера ще се увеличат, но не и БДС/зает).
2. В бизнес сферата - там където работодателят успее да организира по-добре дейността си и работниците му да свършат същата работа за 5 дена по-малко - БДС ще се запази, заетостта ще се запази, но производителността ще се увеличи.
3. В бизнес сферата, където работодателят ще трябва да наеме допълнително работници, за да покрие липсата (например в магазин, хотел, ресторант и пр.) - БДС няма да намалее, заетостта ще се увеличи, ПТ - не е ясно, какво ще стане.
4. В бизнес сферата - където не се случат горните два варианта е възможно да намалее БДС със съответните 2.3% (в най-лошия случай), заетостта ще се запази, а ПТ - ще намалее.
Както се вижда, с много голямо ниво на сигурност може да се твърди, че БДС (БВП също) няма да намалее с 2.3% (ако въобще намалее), много вероятно е да се увеличи ПТ, а за заетостта - не е ясно, но ако има увеличение, ще е минимално.
testimone
Рейтинг: 269 НеутралноЗа чий са тези пет дни увеличение. Хората искат повече пари , не отпуск, а и повечето си ползват отпуска, за да работят, не да почиват. Пълни глупости.
today
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#12] от "tww09306483":
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Аз съвсем образно го написах, не съм си играл да правя точни изчисления. Щото точно същите все реват колко тежко било положението, и през ден-два си купуват последни модели скъпи коли, ходят по скъпи курорти и т.н. Лошо няма да го правят, но поне д ане лъжат как няма пари, и да си плащат данъците. А то всички плюсове за тях, всички минуси за работниците и за държавата. Ама така не може да продължава дълго време!
hodounski
Рейтинг: 2368 НеутралноВ България има най-много неработни празници.
dmarev
Рейтинг: 426 НеутралноСякаш и сега не са малко праниците, в които не се работи - отпуск+празници !
М.Георгиева
Рейтинг: 425 ВеселоВсички българи да се освободят от работа през събота и неделя, за да могат да ходят на църква и да им укрепне вярата в Бога
hodounski
Рейтинг: 2368 НеутралноДо коментар [#7] от "daam":
Щом половината от държ. служители си трупат отпуски и не ги ползват ,значи са им много.
borko_to
Рейтинг: 488 Неутралното по закон може и 100 дни платен отпуск да имате, важното е работата дали ви позволява да ги ползвате, а пък след това борете се с работодателя да ви ги даде.
Правите дървета в гората, първи се отсичат!pur6ing
Рейтинг: 382 ВеселоТова го иска туристическата ..афия, за да печели повече ...
Щото сега всички бегаме навън, за да не ни лъжат ресторантьорите /бивши кръчмари/...
А цели бизнеси се гърчат при по-дълги почивни дни и отпуски...
Но нейсе, и това ще преживеем...
Иван K
Рейтинг: 2622 НеутралноСтар виц.
подписОбявяват на събрание, че работната седмица се намалява и остава само един работен ден - сряда.
След възторжените викове се откроява глас който пита:
- Всяка сряда ли ще работим?
niketo88
Рейтинг: 8 НеутралноЧастта с коя страна колко празници + колко отпуска има не е вярна: "Израел и Канада 19-20 дни."
В Израел освен 20-те дни за платен отпуск, има и още толкова дни, които са религиозните им празници (особено през септември и декември)...Този част за мен компрометира цялата статия.
acd30520326
Рейтинг: 583 ЛюбопитноСпокойно може да се помисли за 7 часов работен ден! По- голяма концентрация, по-добри резултати.
"Ти какво пожертва, за да има и утре България?" ИЛИЯ МИНЕВРазбрах, че в Германия работодатели отчитат по-голяма производителност при намалени работни часове и плаващо работно време.
tigerboko
Рейтинг: 402 НеутралноБрутния национален продукт е равен на брутния национален доход. Когато създаваме по-малко продукт, ще имаме по-нисък доход! Това предложение е много плосък популизъм от един залязващ политик - Георги Кадиев.
Pandipool
Рейтинг: 498 НеутралноДо коментар [#13] от "Тюфлекчия":
Не обичаш да почиваш ли или пък нямаш нужда от почивка ?
Аз пък имам 25 дни годишно и с удоволствие си ги употребявам. На работа съм продуктивен и не считам себе си за човек " без никаква трудова етика". Ако имам повече дни има доста начини и тях да уползотворя.
stef
Рейтинг: 426 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "hodounski":
zerbaijan#Non-working_days
StefДали?
В Азърбайджан са 19 дни!
https://en.wikipedia.org/wiki/Public_holidays_in_A
Не че трябва да са ни мерило - и там една ком. губерния...
voxy
Рейтинг: 793 Неутралнокрайно време е да са 25 дни, аре стига експлоатация, хората трябва да си живеят живота стига само с тая работа
twitter.com/voxybgpenchoo
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
Не ти е верна аритметиката, ако е учена в еврейско или арменско училище ще е така, а правилното уравнение би било: за 5 дни 2,3%, за 50 дни ще е 23%, за 250 дни 115%.
cinik
Рейтинг: 2129 НеутралноКомунягите обичат да черпят с чужди пари. Не стига рамаданите и байрямите от по 4-5 дни, които после ужким се "отработват", ами и 25 дена празници сега. Що не направо 40 дена?
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияniakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#2] от "rurade":
Мда държавната администрация е крещяш пример в подкрепа на твърдението ти : )
Убитака
Рейтинг: 391 Весело[quote#3:"today"]Ако за 5 дни имаме 2,3% от БВП, то за 50 дни работа ще надхвърлим 100% от БВП, елементарна математика[/quote]
Оценката на мнението Ви показва нивото на математическата грамотност на форумните хейтъри... Както Вашето...
Годината има 260 - 32 =228 работни дена. Много работещи имат по-голяма полагаема отпуска + болнични, вероятно средно работните дни са около 210.
5 дена от 210 са си точно 2.3%...
Елементарно, точно както и акъла на вечно онеправданите...
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Математиката ви наистина е елементарна! Това даже би трябвало да го приемате като комплимент.
Ако 5дни са 2.3%, то 50 са 23%, а 100% са 217 работни дни.
cinik
Рейтинг: 2129 Неутрално[quote#15:"testimone"]Хората искат повече пари , не отпуск, а и повечето си ползват отпуска, за да работят, не да почиват. Пълни глупости.[/quote]
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияНапълно съм съгласен с теб. Ние сме една развиваща се държава, където много повече граждани имат проблем с материалното си положение, битовите сметки и ако щеш ремонта на зъбите, отколкото със салатата и ракийката по празниците, пък и без тях.
Когато съм бил на заплата е нямало година да си използвам целия отпуск и е нямало случай дълъг отпуск после да не ми излезне през носа до степен да съжалявам, че съм го взел и ефектът от почивката да не се е изпарил след 2 дена в наваксване на задачи
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#33] от "Убитака":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Показва изобщо нивото! Но за това е виновен Путин!
stenli1
Рейтинг: 966 НеутралноМного кесим се коментира.
========================
България сред страните с най-къс отпуск в ЕС
Франция е държавата, в която се работи най-малко в Европа
Работещите българи имат едни от най-късите платени отпуски сред всички 28 държави в Европейския съюз. Това показва обобщена информация на Главната инспекция на труда (ГИТ) за задължителните отпуски и минимално заплащане в Европа.
Според българския кодекс на труда предвидения задължителен отпуск в годината е 20 работни дни. При работа на ненормирано работно време или при опасни за здравето професии, се допуска бонус от 5 работни дни.
Минималният за целия ЕС годишен отпуск е 20 работни дни. Освен България, такъв отпуск ползват и работещите в Белгия, но там работната седмица е с два часа по-къса от българската. Това означава, че в Белгия годишно се работи със 100 часа по-малко, отколкото у нас, пише „24 часа“.
Отпускът в Гърция също е 20 дни на година. Той обаче нараства с натрупването на трудовия стаж и може да достигне до 26 дни. Такива са правилата и в Полша.
Страните, в които платения отпуск е равен на българския са Словакия, Словения, Унгария, Чехия, Кипър, Холандия и Румъния.
Държавата с най-дълъг платен годишен отпуск в ЕС е Франция, където се работи 35 часа на седмица. За сметка на това работещите там имат право на отпуск 2,5 работни дни на месец, или общо 30 работни дни на година.
30 работни дни на година е размерът на платения годишен отпуск в Австрия, а хората с над 25 години трудов стаж имат право на 36 дни платен годишен отпуск.
В Литва и Естония се работи по 40 часа седмично, а платения отпуск е 28 дни на година. В Испания той е 30 дни, но календарни, не работни, което прави по 22 работни дни в годината. В Италия също е предвиден отпуск от 30 дни на година.
Скандинавските страни също също дават право на големи отпуски. В Швеция размерът на платения годишен отпуск е 25 работни дни, а във Финландия по 2,5 дни на месец, или общо 30 работни дни. Финландия обаче няма лимит на работното време.
Има обаче възможност отпускът да се определя като 1/3 от отработените дни на месец, или 8% от отработените от човек часове. 5 седмици и 6 дни пък е платеният годишен отпуск във Великобритания, където се работи по 48 ч на седмица.
proventuss
Рейтинг: 818 НеутралноДо коментар [#11] от "Анализатор":
Някакви хора не са се примирили с агресор, който да потъпчи възможността на едни хора да правят собствения си избор - Просто Кире за Априлското въстаниеА какво става в православната и мюсюлманската такава?
А това, че предпочитат да дават почивни дни, вместо да плащат извънреден труд си прав. Изтарикатиха се немците, остани час, два, после ще видим.
Тюфлекчия
Рейтинг: 1997 ВеселоДо коментар [#27] от "t0d0":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Ама то и 100 дни да ти дадат - ще намериш начин да ги използваш. Като тече заплата е много сладко. Въпросът е как фирмата ще просъществува - да не стане накрая че от много подобни придобивки да изчезнат работните места, както масово става в Западна Европа. Трябва да има някакъв смислен задължителен минимум, какъвто са 20 дни, а от там нататък никой не пречи на работодателят да дава и повече с цел да привлича по-качествени хора, както е случаят с моя и твоя. Щото ако ще вдигнем с 5 дни сега, защо утре не вдигнем с още десет и така до края на света...
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
કટાક્ષпроста математика (груби сметки):
* за 2015: общо работни дни и почивни дни 252
* като махнем 20 дни отпуска прави 232 работни дни
* 1 ден от 232 дни = 0.43%
С други думи:
* ако правителството обяви още един ден за национален празник (тоест всеки работи с един ден по-малко), БВП пада с 0.43%
* ако стандартната отпуската се увеличи от 20 на 25 дни, БВП пада с 5 * 0.43% = 2.15%
Това е груба сметка, вероятно може да се прецизира още малко
cinik
Рейтинг: 2129 НеутралноДо коментар [#39] от "Тюфлекчия":
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияТочно така. Трябва да има един минимум и оттам насетне който желае, да си взема неплатен отпуск. Стига с тези "подаръци" от собствения джоб.
Когато има дълги уикенди в Западна Европа, взема се ден отпуск и който желае - пътува. Това да се спира цялата икономика за по седмица с държавно решение го няма никъде.
Ватник
Рейтинг: 485 Неутрално25 дни платен отпуск?
Every cradle is a grave.Тия нормални ли са?
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
કટાક્ષРазбира се горните сметки предполагат че заетите лица реално създават някакъв продукт ежедневно.
Ако говорим за държавната администрация, или някои други "социални сектори" (БДЖ, български пощи и т.н.) е много вероятно общата продукция да е една и съща независимо дали служителите са си взели 20, 40 или 60 дни отпуск годишно.
evelin_m
Рейтинг: 426 ВеселоАдмирации за Георги Кадиев ! Кой не иска да си почива повече ? Да, има работохолици, нека си работят денонощно, ако искат !
Pandipool
Рейтинг: 498 НеутралноДо коментар [#39] от "Тюфлекчия":
Тук съм съгласен с теб. Трябва да има някакъв смислен минимум, но не мисля, че трябва да е над 25..
На мен ще ми останат само, ако искам да прехвърля някои за другата година с някаква цел. Като цяло 25 дни ми стигат. Ако имам още, ще ги оползотворявам повече да си върша мои странични дейности (т.е. пак работа), от колкото да ходя на почивка, но това е друг въпрос.
Просто се учудих защо не си ползваш твоите.
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#41] от "cinik":
કટાક્ષ[quote#41:"cinik"]Това да се спира цялата икономика за по седмица с държавно решение го няма никъде.
[/quote]
Абсолютно съгласен, това са си останки от социалистическото ни минало, но администрацията не допуска промени ...
Иначе винаги съм се чудел като разправят - през 201x-та година БВП щял да нарастне с 1%. Ми то само ако премахнеш три "отработваще се дни" - ще докараш прираст на БВП с поне 1.2% ... ако приемем че някой нещо създава де ...
cinik
Рейтинг: 2129 Неутрално[quote#44:"evelin_m"]Кой не иска да си почива повече ?[/quote]
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияА парички повече искаш ли, защото ако те е излъгал някой, че ще се работи по-малко, а ще има повече пари за теб и работодателят, или "държавата" ще покрие сметката, значи сериозно те е излъгал.
Основателни са въпросите защо не 40 дена отпуска на 7-часов работен ден. Така ако не на друго, поне на почивка ще го докараме.
С такъв манталитет още отсега мога да ти кажа, къде ще избие. Като се пенсионираш, децата ти ще ти пращат от чужбина по $ 50 с Уестърн Юниън, за да си платиш парното.
today
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#30] от "penchoo":
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!До коментар [#34] от "tribiri":
Ааааа, значи моята сметка трябва да е подробна и точна, а на БСК - не? По-долу в коментар 16 съм обяснил. Проблема на БСК е съвсем друг, искат евтини работници, не инвестират в образовани кадри, не инвестират в нови технологии, и някак си ако може някой да им работи за минимална заплата по 12 часа при 6 дневна работна седмица. Иначе ако пресметнем точно "загубата" е 1,9% - но това е само ако допуснем, че всички работят и създават поравно БВП, като вземем предвид, че половината си клатят краката, загубата пада наполовина.
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#45] от "t0d0":
કટાક્ષ[quote#45:"t0d0"]но не мисля, че трябва да е над 25[/quote]
Абе нека да са 40 дни отпуска (аз мога да ги оползотворя), но нека не ги налага държавата а са въпрос на договорки работодател-работник.
Аз мога да си свърша "годишната работа" и за 230 дни, мога и за 200 дни - всичко е въпрос на организация на работния процес така че да може всичко да върви гладко докато ме няма.
Разбира се - ако копаеш въглища по 8 часа на ден, ситуацията е доста по-различна - но пак не смятам че е работа на държавата да се намесва ...
today
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#43] от "Ан Он":
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!В коментар 48 съм го обяснил по-подробно, данните са от 2012 - БВП 77,5 млрд ; работни дни 253.
Чисто математически разлика за 5 дена - 1,9%.
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#48] от "today":
કટાક્ષ[quote#48:"today"]като вземем предвид, че половината си клатят краката, загубата пада наполовина[/quote]
Ако половината си клатят краката, загубата ще е абсолютно същата - защото тези дето не си клатят краката също ще почиват 5 дни повече.
Реално тия дето си клатят краката и 100 дни отпуска да им дадеш - това няма да се отрази на БВП-то.
today
Рейтинг: 857 Неутрално[quote#51:"Ан Он"]Ако половината си клатят краката, загубата ще е абсолютно същата - защото тези дето не си клатят краката също ще почиват 5 дни повече. [/quote]
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Като ги няма тия, дето опъват каиша, другите от нямай къде ще спрат да си клатят краката и ще изкарат малко БВП
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#50] от "today":
?
કટાક્ષ[quote#50:"today"]данните са от 2012 - БВП 77,5 млрд ; работни дни 253.
Чисто математически разлика за 5 дена - 1,9%.[/quote]
"работни дни" = 253
"изработени дни" = "работни дни" - "полагаща се платена отпуска" - "използвана неплатена оптуска" - "използвани болнични" = ??
Какво казва статистиката за средно "изработени дни" за 2012 (понеже не знаем кой колко работи - да ги наречен "присъствени дни"
Смятам Вашия коментар 3 за силно некоректен (може би емоционален), това е единствената причина да се логна във форума днес.
cinik
Рейтинг: 2129 НеутралноДо коментар [#11] от "Анализатор":
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияОК, така е в Германия. В Америка пък минималният отпуск е 0 (нула) дни и е въпрос на индивидуално договаряне.
Нас къде ни стиска повече? Че сме се преработили или материалните проблеми? Ясно е, че много хора ги притеснява по-скоро второто. Тогава защо ще се тласка държавата с централни директиви да се лежи повече и да се работи по-малко?
Между другото, относно дългите отпуски, основните потърпевши са именно тези, за които казваш как уж ходели по почивки в чужбина. Идва си населението след 5 дена дълъг уикенд и е похарчило всичко за бензин, в Гърция, Банско, при децата в чужбина и т.н. За дребния бизнес следват 2-3 седмици на нулеви обороти, докато дойде следващата заплата и се пооправят работите. Питай някоя бакалия, фитнес-салон, зъболекарски кабинет, да ти разкажат за този феномен, с който трябва да си съобразяват плановете 4-5 пъти годишно, т.е. 1/4 от времето
Ан Он
Рейтинг: 2807 НеутралноДо коментар [#52] от "today":
કટાક્ષ[quote#52:"today"]от нямай къде ще спрат да си клатят краката и ще изкарат малко БВП[/quote]
Силно съм скептичен ... по-скоро при намалено БВП ще увличат данъците за да могат да пре-разпределят същата (или по-голяма) сума ...
Pandipool
Рейтинг: 498 НеутралноДо коментар [#49] от "Ан Он":
Напълно съм съгласен с теб!
today
Рейтинг: 857 НеутралноДо коментар [#55] от "Ан Он":
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Ама не го гледай на макро ниво, на ниво дружество. Бачкат 2-ма, единия се скатава, като го няма другия ще не ще трябва да излезе от фейсбук и да свърши някоя работа.
anarhochristian
Рейтинг: 583 Весело[quote#6:"Никола Георгиев"]3. Безплатен обяд няма.[/quote]
Така е, ключа обаче е скрит другаде, а именно в честото разминаване на лицата, които консумират обяда и тези които консумират сметката!
anarhochristian
Рейтинг: 583 Весело[quote#12:"tww09306483"] но сметката, според мен е малко по-друга! 2.3%-та за пет дни, това прави по 0.46%-та на ден или обратно пресметнато 115%-та за година при 250 работни дни, за годината! [/quote]
Е как не разбираш! Тези 5 дни, са точно онези дни, в които се работи повече, затова и статистиката е такава!
anarhochristian
Рейтинг: 583 ВеселоПичаги, Франция е първа по КПД в света, при 35 часова седмица. Щото се оказва, че се върши същото за по-малко работно време (не за по-малко време, а за по-малко работно време). Та това ви е отговора. Всички стенания по темата са излишни.
Gopeто
Рейтинг: 1580 НеутралноПредложението на Кадиев наистина е доста кухо. 20 дни отпуска е по-скоро нормално. Вярно, когато са ти малки децата не стига, но тогава дори да си в целогодишен отпуск пак няма да стигнат дните.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровСъгласен съм с тези съфорумци, които предлагат да се преразгледат официалните празници.
Аз подкрепям да се премахне отработването, както и някои празници да не бъдат почивни дни. Когато се пада празник през седмицата, по-добре да се почива само на празника. И да се взима решение за един или два случая на събиране на почивни дни, но без да се отработват съботите. Да речем 24 - ти май и Коледа и Нова година.
Според мен 3 -ти март и Гергьовден не трябва да са почивни дни. Вероятно има и други (като 1 -ви май например). Искам да уточня, че се казвам Георги и когато не се почиваше го празнувах също така прекрасно, както и сега, когато се почива. За такъв ден много по-полезно ще е ако се почива на 7-ми май.
Quo Vadis?
Рейтинг: 1218 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "today":
Къде си у4ил математика ?
Роси
Рейтинг: 7217 НеутралноНай-бедната и изостанала държава в ЕС,иска най-много да почива.
anarhochristian
Рейтинг: 583 Весело[quote#31:"cinik"]Що не направо 40 дена?
[/quote]
Това е за опело, браточка.
anarhochristian
Рейтинг: 583 Весело[quote#39:"Тюфлекчия"]да не стане накрая че от много подобни придобивки да изчезнат работните места, както масово става в Западна Европа.[/quote]
Да не стане така, че от липса на придобивки, да изчезнат работниците, както стана масово у нас и по други места по света.
today
Рейтинг: 857 Неутрално[quote#62:"Quo Vadis?"]Къде си у4ил математика ?[/quote]
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Учих в едно училище. където ни обясниха, че 4 е цифра, и не трябва да се пише вместо буквата Ч.
cinik
Рейтинг: 2129 Неутрално[quote#60:"anarhochristian"]Франция е първа по КПД в света[/quote]
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияИзточник?
anarhochristian
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#49:"Ан Он"]Абе нека да са 40 дни отпуска (аз мога да ги оползотворя), но нека не ги налага държавата а са въпрос на договорки работодател-работник.
[/quote]
Е те точно в тоя договорки е проблема. Рядко са над законовия минимум.
не на безразличието
Рейтинг: 728 Неутралното толкова камари сдружения ,обединения има и имат едно нещо което ги обединява...никой не работи само акъл дават...дайте да дадем другари...и все повтарят че вдигането на осигуровките и минималната работна заплата съсипвало бизнеса...????има една проста логика ,не ме е страх от големи разходи страх ме е от малки обороти...ама те понеже са назначени 'бизнесмене' и акъла им е толкова
'Българите сме малък но много прост народ.' М ВешимMark Twain
Рейтинг: 428 НеутралноЧенгеджийски номера.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Фордdrumbass
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#61:"Gopeто"]Според мен 3 -ти март и Гергьовден не трябва да са почивни дни. Вероятно има и други (като 1 -ви май например). Искам да уточня, че се казвам Георги и когато не се почиваше го празнувах също така прекрасно, както и сега, когато се почива. За такъв ден много по-полезно ще е ако се почива на 7-ми май. [/quote]
Санстефанският договор наистина малко пресилено се празнува. Но да уточним, че 6-ти не е празник щото е Гергьовден и хората трябва спокойно да се напиват, а е празник на българската армия.
Иначе по материала, хората по-горе са прави, че ефектът е смятан едно към гьотере, но в крайна сметка действително не се знае какви ще са крайните резултати, без да се опита.
Въпреки всичко мисля, че механичното внезапно увеличение с 5 дена, не е най-рационално. Може да се увеличава постепенно с по 1г. за да се провери ефекта; Може отпускът да се увеличава при стаж или извънработно време; Част от официалните празници да се заменят за отпуска, така че да може хората сами да си преценяват кога да си ги ползват и/или дните между коледа и нова година да се обявят за почивни (вместо увеличение на отпуската).
Варианти изобщо много, но все пак да си ги премислят първо.
anarhochristian
Рейтинг: 583 ВеселоДо коментар [#67] от "cinik":
most-productive-people-in-the-world-2009-8
00144feab7de.html#axzz3sK19AcPr
05/french-more-holidays-work-less-productivity
2015/jul/13/french-workers-more-productive-brits
http://www.businessinsider.com/are-the-french-the-
Има и снимков материал за потвърждение на тезата.
http://www.ft.com/cms/s/0/c413ca76-ce3c-11e4-86fc-
http://www.theguardian.com/news/datablog/2015/jun/
http://www.theguardian.com/small-business-network/
magnas
Рейтинг: 985 РазстроеноИнтересно , как всички се опитват с лозунги "дайте да дадем" да печелят гласове .
- Волен щеше да вдига пенсиите на 800 лв .
- Кадиев "раздава" отпуски като бонбонки .
- На шапкарите пенсиониране на 50г. и 20 заплати...
Що не вземат да икономисат първо някой лев :
- Да намалят броя депутати .
- Да съкратятнаполовина бюрократите . ( швейцарските министри са 7 на брой , а нашите 19, финанси и икономика ги администрират 375 чиновника , докато в България това са 5 министерства с над 2800 служители !!!!!! )
- Да ликвидират безСмислената президентска институция (историята ще отсъди Младенов , Желев , Първанов и Плевнелиев какво са оставили в наследство)
cinik
Рейтинг: 2129 НеутралноДо коментар [#72] от "anarhochristian":
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияБлагодаря за линковете, но дори тази статистика (към която имам сериозни забележки) на мен ми говори точно обратното за хода на нещата:
1. Франция въвежда 35-часова работна седмица
2. Трудът се оскъпява изкуствено
3. Оцеляват тези бизнеси, които могат да работят и на по-скъп труд
4. Трудоемките бизнеси не виреят (видно от данните за по-високата безработица във Франция спрямо Великобритания и Германия)
Краен ефект - икономическа сегрегация на нископроизводителните работници , които остават изхвърлени от пазара, защото сметките за труда им не излизат. Всъщност това е което предлагат и Кадиев, и другите апологети на минимални работни заплати и осигурителни прагове.
cinik
Рейтинг: 2129 НеутралноДо коментар [#72] от "anarhochristian":
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияПС. Сега виждам, че в една от твоите статии този ефект също е споменат: "This means the “least productive individuals are therefore not employed, which flatters the French productivity numbers”."
Накрая какво излезе? В щатите работникът заработвал 25,90$/час спрямо "цели" $26,10/час във Франция (забравили са да преизчислят в ППП при това, въпреки че в САЩ издръжката на живота е -40% на френската) и за сметка на това - двойно по-висока безработица.
2 % по-висока продуктивност на труда на цената на два-три пъти повече безработни. Това са успехите на социализма и синдикализма по цял свят. От наглед хуманните им идеи накрая се случва точно обратното, а за потърпевшите от тяхната простотия има винаги какво да предложат - пакет помощи за безработица, социални помощи и накрая социална кухня, например.
cinik
Рейтинг: 2129 Неутрално[quote#73:"magnas"]Интересно , как всички се опитват с лозунги "дайте да дадем" да печелят гласове . [/quote]
По време на Костов България написа приказка - от държава с хиперинфлация до български лев, равностоен 1:1 на германската марка. По време на Петков можем да напишем втората си приказка - от бананова република, в която премиерът спи върху пачки и кюлчета по светлия пример на идола си Пабло Ескобар, до държава с нулева корупцияОткакто "модерните постижения" на маркетинга, ПР- и социалните науки стигнаха и до нас, вече всичко е въпрос на иженеринг.
Политикът е мениджър, който има задачата да ръководи екип и под-екип от тълкувачи на социологически разрези, народопсихолози, политолози, пиар-експерти и байери, които да звънят по медиите и да уговарят ниски тарифи за едри пакети.
И като се събере такъв "екстракт професионалисти", освен малоумни идеи, нищо друго не може да излезне от тях.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2595 НеутралноБългарите през майските и септемврийските празници ходят масово да си харчат парите в Турция и Гърция?По-голяма тъпотия от това здраве му кажи !
Libertarianism is just anarchy for rich peopleПразниците бе трябва да се повече от 2-3дни !
Gopeто
Рейтинг: 1580 НеутралноДо коментар [#3] от "today":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровЗа друго става дума. Хората не просто няма да работят пет дни, а ще им се плаша. Включени са и разходите за наемане на повече хора, за да може да се ползват наистина отпуските.
20 те дни сега са минимални. Аз например и сега ползвам 25 дни. И ги ползвам наистина. Има и такива работодатели в България, които спазват правилата. При подобна промяна те ще пострадат неоснователно, защото тези 5 допълнителни дни ще трябва или да ги добавят към новите 25 вече или да търсят друг начин за компенсация.