
© Анелия Николова
Правителството днес прие правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки, с който би трябвало да не се налага поръчки да се спират от политици, когато има съмнения за тях. Това обявиха след заседанието на правителството министърът на финансите Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев.
С правилника се вземат решителни мерки за контрол, определят се механизми за проверки на случаен принцип и на сключени вече договори, както и на договори за обществени поръчки, възлагани без обявление. Като засилваме контрола от страна на администрацията, няма да се налага политически лица при висок обществен интерес да прекратяват едни или други обществени поръчки, обясни Горанов, цитиран от БТА.
Неотдавна премиерът Бойко Борисов обяви спирането на няколко поръчки за големи суми, за които после се наложи съответните ведомства да намерят юридически мотиви.
Както в здравеопазването профилактиката е най-адекватната мярка, така и при харченето на обществените пари е най-добре да има превенция, посочи вицепремиерът Томислав Дончев днес. "Фокус на усилията ни в новия правилник е да откриваме грешките преди да има договори или направено плащане. Въвеждаме две предпазни мрежи - първата е за разширяване на предварителния контрол. Втората предпазна мрежа е свързана с мониторинга на вече с обявените процедури и дали те отговорят на закона, дали няма дискриминация и дали правилата не водят към конкретен изпълнител", обясни вицепремиерът.
Това обаче не било всичко, а само първата фаза на поне пет или шест нововъведения.
Следващото е въвеждане на стандартизирана документация, ще има и пълна публичност по договорите за обществени поръчки, както и други стъпки, включително нови санкции за възложителите, каза Дончев. Санкциите ще са насочени най-вече към т. нар. рецидивисти при нарушенията на процедурите за обществени поръчки. Обсъжда се дори и да се отнема държавната субсидия за тези "рецидивисти", посочи вицепремиерът.
Проверките на случаен принципи ще са вероятно на всяка 30-а заради големия обем поръчки, но освен случайния принцип, ще има и анализ на риска, добави Дончев. В новия правилник няма списък за стоки, които да се купуват през Стоковата борса. Не сме убедени, че това е най-добрия начин за доставки, каза Владислав Горанов.
chicago514
Рейтинг: 2069 ВеселоПравителството днес прие правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки, с който би трябвало да не се налага поръчки да се спират от политици, когато има съмнения за тях."Ама сега Сотир ще накаже ли Бойко щото без правилник спрял поръчките!?
stenli1
Рейтинг: 995 ЛюбопитноСамо ще се налага да ги РАЗДАВА съмнителните поръчки
lone wolf
Рейтинг: 823 ВеселоХей!
Да разлая троловете!!Не посягайте на #ТОЙ!
pariah
Рейтинг: 1563 НеутралноПрах в очите...
- A witty saying proves nothing. VoltaireИскам да го видя приложен с РЕЗУЛТАТИ.
Ама без театралните "спирания на поръчки" от прИмиера.
Иван Петров
Рейтинг: 592 НеутралноНамаляват паричните потоци и трябва да се концентрират към главата.
Като настане суша първо пресъхват вадичките, след това поточетата, малките рекички, по-големите рекички, после шамана започва да моли божествата за дъжд, докато накрая изгладнялото население не се разгневи и го обеси на някой клон.
foxa5
Рейтинг: 554 НеутралноС правилника се вземат решителни мерки за контрол,
И тез почнаха с решителните мерки.
И всичко все е в бъдеще време.
442
Рейтинг: 1376 НеутралноУ нас, "обществени" по,ъчкил не се печелят, а се купуват.
lustmord
Рейтинг: 320 НеутралноПарламент, министерски съвет, институции, процедури, законови рамки - ненужни отживелици в свят, където бащицата-Слънце огрява навсякъде и решава всички проблеми
Злото ченге
Рейтинг: 262 ЛюбопитноПравила хубаво, ама предвидени ли са достатъчно изключения за „наши хора“?
The war has begun! - www.fightcybercrime.net [Код: „Схемите не са това което са!“]koko65bg
Рейтинг: 816 НеутралноПо-добре да приемат правила които не допускат съмнителни поръчки.
Публикувано през m.dnevnik.bg
tily_lily
Рейтинг: 531 НеутралноА посочили ли са изрично, че правилата не важат за "Водстрой 98" и останалите фирми на свинефермата?
Жалки кукли на конци.
Роси
Рейтинг: 7760 НеутралноБорисов правила не го спират.
ninevia
Рейтинг: 387 НеутралноПриемането на правилник едва сега, е ясно признание, че някой е правил нещо нередно, спирайки поръчките по свое усмотрение, без да има приет правилник за тях. Ами сега ?
penchoo
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#9:"Злото ченге"]Правила хубаво, ама предвидени ли са достатъчно изключения за „наши хора“? [/quote]
За това и ги приеха - вече никакъв шанс за не„наши хора“! Ако някой случайно е минал с новият правилник ще му отрежат главата!
Batezuzi
Рейтинг: 535 НеутралноАма те хубавите поръчки се печелят с нагласени процедури с изисквания като рядко срещани сертификати за еди какво си, доказани обороти от точно конкретна дейност и т.н. Та пак само вдигат пошилка за пред Европа.
Petleshev
Рейтинг: 3100 НеутралноБрей...! Кабинета приема правила, който са над закона...! Страшна работа! Да се чудиш, ние парламентарна република ли сме или кабинетно-пожарникарска?!
Бивш tww09306483.Аз ли не съм наред, ама как така с тия нови правила нямало да се спират поръчки от политици, за които имало съмнения?! С новите правила щяло да има превантивен контрол от администрацията! От коя администрация? Случайния принцип на проверки, като случайното разпределение на делата в съда на семейната приятелка на Цветанов ли ще се случва?
И..., като се сетя, че съвсем наскоро оправдаха оня батко, дето раздаваше поръчките на братята си и с какви мотиви, ми иде да се разрева на глас!
petr
Рейтинг: 8 ВеселоХаха, "мрежи" да хващат дребни рибки, а големите ще минават като торпеда и през двете мрежи. А случайният принцип е добре познат от съдебната ни система.
Тия хора направо да седнат и да напишат нов тълковен речник, че предефинираха доста думи.