
© Цветелина Белутова, Капитал
България иска от Европейската комисия да излезе със специално решение за мерките за справяне с болестта заразен нодуларен дерматит по едрия добитък. Това се разбра след среща на министъра на земеделието и храните Десислава Танева в рамките на участието й на Света на министрите в Брюксел с комисаря по здравеопазване и безопасност на храните Витенис Андриукайтис.
По време на срещата Танева предложила ЕК да предприеме мерки, които да са по-ефективни и с минимална загуба за фермерите и страните членки, съобщават пресцентърът на земеделското министерство.
България предлага да има предварителна ваксинация в зони с очакван риск, а методът "стемпинг аут" да се прилага само за заболелите животни с клинични признаци. Този метод включва редица мерки, сред които унищожаване на животни, за които се смята, че са в риск.
Заболяването не е опасно за хората - те не могат да се заразят и разболеят.
Трябва да се вземат анализите, направени от България и Гърция по отношение на заболяването, за да се предотврати по-нататъшното разпространение в Европа и да бъдат предприети спешни мерки, обяснява още Танева. Според нея е необходимо да се вземе решение и за промяна на режима на ограничения в търговията с продукти, които да съответстват на риска.
"Необходимо е да се чуе мнението на българската научна общност, която има различно виждане относно мерките за справяне с болестта и възможността методът за убиване на всички потенциално заразени животни да бъде променен и да се убиват само тези с признаци на болестта", смята Танева.
Към днешна дата 80 огнища в Южна България, а убитите крави са 1700. "Втората пратка ваксини вече пристигна, но в съседните държави заболяването се разраства изключително бързо", каза още Танева.
България е поискала от Брюксел и финансова подкрепа, след като е изчислила разходите си по справянето със заболяването на 15 млн. евро. Еврокомисарят Андриукатайс е посочил, че на България ще бъдат възстановени 75% от направените разходи, което е и максималната помощ.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
rurade
Рейтинг: 225 НеутралноАко продължават така да избиват здрави животни,защото са на 20 км от огнището скоро ще избият всичките!
Федор Езерский
Рейтинг: 877 НеутралноЕми нормално е да искат да се избиват животните. Все пак сега има криза на свръх производство на мляко и млечни продукти, освен това Путин спря да ги купува, а за капак евроатлантическите ни партньори отатък голямата локва вдигнаха митото с 15%.
За какво някакви си туземци на Балканите да разбъркват пазара? По-добре да забравят приказката "Имаш крава - пиеш млако".
Във времето на демокрацията, свободната пазарна икономика и евроатлантическите ценности трябва да е ясно! Млякото се купува! Не се произвежда!
Публикувано през m.dnevnik.bg
V.Iliev
Рейтинг: 442 РазстроеноИнституциите не си вършат работата, после набедената за министър ходи да проси с паничката...
И кога ще се научим да застраховаме друго, освен "Гражданската" на колата!?
rurade
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#3] от "Управляващ опозиционер (реформатор)":
Парите ,които дават на животновъдите за убито животно са много по-малко от колкото да се закупи подобно и да си продължи бизнеса!
Това е абсурдно!
Българския селско стопанство винаги ще е втора класа в ЕС...
Федор Езерский
Рейтинг: 877 НеутралноИменно, от това нагоре са в размер на половина от тези, които получават в Гърция. Не че и на гърците им стигат, за да купят хубаво животно
Публикувано през m.dnevnik.bg
valtoro
Рейтинг: 959 НеутралноЗащо България трябва да иска
разрешение от ЕС за всяко
ходене до тоалетната?
Гледах репортаж за един човек
от този край,работил 5г.в чужбина
да събере пари за да направи ферма.
За 2-3г.създал стадо от 100 крави
една от тях има симптоми.
Сега ще ги избият всичките.
Този човек е съсипан финансово
и психически.Ако институциите
си бяха на мястото, животновъдите
нямаше да бъдат съсипани !!!
и
Роси
Рейтинг: 8089 НеутралноСлед почти една година /първите заболели животни в Гърция са рагистрирани през септември 2015 година/ и ние се сетихме , какво да искаме.