
© Reuters
Германският фармацевтичен гигант "Байер" купува американската компания за производство на пестициди и семена за земеделски култури "Монсанто", след като от там приеха офертата от 66 млрд.долара (59 млрд.евро), предаде ДПА.
В официално изявление "Байер" посочва, че "Монсанто" са се съгласили на варианта за 128 долара за акция. Компанията е известна най-вече като пионер в налагането на генномодифицирани организми.
До момента американците бяха отхвърлили три оферти на фармацевтичния гигант с мотива, че са твърде ниски.
С днешната сделка на практика се създава най-големият производител в света на пестициди и семена за земеделски култури. Това е най-голямото придобиване, извършено някога от германска компания, уточнява ДПА.
Очаква се обединената компания да има годишни продажби на стойност около 60 млрд. евро (67.4 млрд. долара) и да дава работа на 140 000 души.
Предстои сделката да бъде одобрена от регулаторните органи.