
© Reuters
България да кандидатства за преместване на Европейската агенция по лекарствата от Лондон в София. Това призовава Българската стопанска камара в писмо до вицепремиера по координацията на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева.
Страната ни може да предприеме необходимите стъпки за преместването на седалището на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) в България. Възможност за това се разкрива след решението за излизане на Великобритания от ЕС, а към момента агенцията е със седалище в столицата на Великобритания, убедени са от Стопанската камара.
В агенцията работят около 900 души и много чуждестранни компании са базирани в Лондон, заради близостта с този европейски контролен орган. Логично е да се очаква с преместването на агенцията да се дислоцират и централите на големите фармацевтични компании, което е сериозна възможност за България, подчертават от работодателската организация. За целта, обаче, ще са необходими лобиране и действия на държавно и европейско ниво, за каквито призовава изпълнителният председател на БСК.
Правителството на Швеция вече е заявило интерес да кандидатства за преместване на агенцията в Стокхолм. В същото време, до този момент в България няма разположена нито една агенция на ЕС, а това е силен аргумент за преместване на ЕМА на българска територия, посочват още от Стопанската камара.
В отговора си Меглена Кунева посочила, че е поставила въпроса пред министрите на здравеопазването и на външните работи – Петър Москов и Даниел Митов. "Това е сериозен шанс за страната ни за по-добро приобщаване и силно разчитам, че те ще подкрепят подобна инициатива и ще направят нужните стъпки за кандидатстване за преместване на агенцията в България", пише в Кунева до организацията.
deymus
Рейтинг: 802 Веселоhttps://d.gr-assets.com/hostedimages/1465502900ra/ 19366686.gif
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2269 НеутралноКунева лобист ли е ?
Libertarianism is just anarchy for rich peopleИначе няма да е зле да се вдигне малко летвата в ЕС с контрол ма лекарствата !
oporna_to4ka
Рейтинг: 434 НеутралноСофия, София - мой малък Лондон
Добрата тролска практика повелява - Дявол трябва да играе в главите на гражданите на републиката, за да може крадците да олепят власттаСофия, София - хауубичам теейй
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1851 НеутралноХА-ха-ха. Правителството ,което изгони един куп реномирани производители на лекарства и васкини ще кандидатства гетото да бъде база на Европейската агенция по лекарствата ? Над 200 медикамента бяха изтеглени за последните 3 години тук заради изнудването на Пешко Москов и сие да им се продават на цени под себестойността. Резултатът : 3 години без ваксини. Найс а ?
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
daskal1
Рейтинг: 4335 ВеселоО, разбира се, те ще дойдат само заради Кунева, въпреки проблемите в инфраструктурата, липсата на международни полети задоволяващи изискванията на една Европейска организация за бърз достъп, а и корупцията.
Имаше един виц за Гарабед и Киркор и грандиозната им идея да направят много пари като продават Кока Кола в пустинята
dimgeorgiev
Рейтинг: 381 НеутралноВсъщност идеята хич не е лоша и трябва да се направи максималното, поне да опитаме. Защо всички са така хейтърски настроени тук, не зная.. Ние нямаме нито една европейска агенция нито европейска институция, а би трябвало да имаме.
alicekapital
Рейтинг: 389 НеутралноА в Перник не искате ли да се премести?
И евро-клиърингът да го метнем в Каспичан?
Едно е да искаш....
8th_ball
Рейтинг: 823 Неутралното хубаво централата да се премести, ама тя си върви барабар с компаниите. Точно заради това, че те няма да дойдат тук, и тя няма. Като основната причина не е сред горепосочените (те също са важни), липсата на работеща ефективно ефективна (сори за тавталогията), правосъдна система.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Cara Mia
Рейтинг: 328 НеутралноКолко удобно би било за някои наши фармацевтични компании)))
Нинов
Рейтинг: 2522 НеутралноБукурещ ще направи люта конкуренция включвайки се в надпреварата.
bad_owl
Рейтинг: 221 НеутралноАко се случи - отлично.Такава възможност не се отваря всеки ден. Имам само известни съмнения , че ръководителите на кочинката не са особено годни да реализират подобно нещо.
Атлантистите са фашисти маскирани като социалисти, действащи като комунисти и веят байрака на демокрацията. А тия дето им верват....Xumpomo name
Рейтинг: 594 НеутралноКакто казва кандидатът за президент Орешарски - ние сме малка държава.
Birds of a feather flock together.Може само да ръкопляскаме на Путин, не бива да си позволяваме да искаме нещо повече. Конкретно по върпоса, не мисля и че имаме достатъчно подготвени хора за такава агенция. Ако е имало такива сигурно са в чужбина...
tily_lily
Рейтинг: 541 НеутралноДаа, вече и наяве бълнуват...
Каква откровена простота!
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноСофия няма нито една агенция. Освен това България е единствената страна в ЕС без ЕС структура. Това е разбираемо, понеже ще бъде трудно да се набере персонал (извън българите) защото работното място ще се разглежда като наказание
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertznaesht
Рейтинг: 609 НеутралноДо коментар [#7] от "Т
Няма такова правило! Наивни и примитивни хора се занимават с кауза пердута.... По-скоро в Страсбург при посестримата си ЕДКЛС (Европейския директорат за контрол на лекарствата).
token
Рейтинг: 221 НеутралноОпит трябва да се направи. Като пример, от 50-на години Eli Lilly и Pfizer имат сериозни бази в Puerto Rico (ПР). Инфраструктурата на ПР, поне до преди 50 г е била като тази в БГ днес. Само тези две фирми дръпнаха ПР там където БГ, с тези темпове на бизнес развитие, скоро няма да стигне. Макар ПР да няма инфраструктурата на САЩ, тези и редица други фармацефтични фирми са стъпили здраво там. Предимствата - ниски такси, добри специалист, по-нисък жизнен стандарт от САЩ, и важно географско разположение. БГ може също да предложи тези предимства.
daam
Рейтинг: 1214 Неутрално"Правителството на Швеция вече е заявило интерес да кандидатства за преместване на агенцията в Стокхолм"
Най-вероятно там ще се озове
Густав
Рейтинг: 811 НеутралноЗа да очакваме такива структури да се местят в България, трябва да влезем в Евровалутния съюз.
V.Iliev
Рейтинг: 434 Неутрално"Европейската агенция по лекарствата може да се премести от Лондон в София"
Много български предложения станаха напоследък ...