
© Георги Кожухаров
Близо две хиляди сгради чакат за саниране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради за един милиард лева, заложена в проекта на бюджета на правителството в оставка за догодина. Това съобщи пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова, цитирана от БТА.
По нейни данни досега за 2019 сгради има средства от бюджета за саниране за тази година.
Заради изчерпване на ресурса снощи от ведомството на Павлова съобщиха, че са пратили указания до кметовете да не сключват повече договори за тази година. Днес в ново съобщение от строителното ведомство се посочи, че програмата не е спряна, а е изчерпан ресурсът й, но тъй като правителството е в оставка, не е известно дали програмата ще продължи и догодина.
Министърът заяви това пред журналисти след откриването на Шестата национална конференция "Оперативна програма "Околна среда" и Програма за развитие на селските райони в периода 2014 - 2020 г.".
Кметовете са уведомени временно да преустановят сключването на нови договори, докато Народното събрание приеме бюджет 2017 г. Причината е, че сключените до момента договори са достигнали сумата от 1 млрд. лева, заложена в бюджета и в постановлението за изпълнението на програмата. "Докато парламентът не приеме проекта на бюджет за 2017 година, нямам право да дам съгласието си и кметовете да сключват финансово необезпечени договори. Позволя ли това, от следващата седмица съм първи клиент на прокуратурата", каза министър Павлова. Правителството предложи увеличение с още 1 млрд. лева на бюджета на програмата.
Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради не е спряна, заяви тя. Това е програма на нашето правителство, която беше утвърдена с предоставянето на 1 млрд. лева гаранция от държавния бюджет към Българската банка за развитие за осигуряване на финансовия ресурс, изтъкна министър Павлова. Тя посочи, че за момента само ГЕРБ и част от Реформаторския блок подкрепят програмата да продължи.
Почетният председател на Камарата на строителите в България Светослав Глосов коментира пред журналисти, че строителният бизнес твърдо стои за програмата и настоява тя да продължи и през следващата финансова година, за което в проекта на бюджет за 2017 г. отново са предвидени един милиард лева. Той изрази надежда следващото правителство също да продължи програмата, защото на нея до голяма степен е разчитал строителният бизнес през тази година.
Той отбеляза, че тази програма е предимно предназначена за малки и средни строителни фирми, като отчете, че тази година е била близко до нулевата по отношение на проекти по европейската програма, и допълни, че националната програма за саниране е тази, която е "държала" малките фирми в бизнеса. От 4500 фирми, вписани в професионалния строителен регистър, между 60 и 80 на сто са малки и средни дружества, като поне половината от тези фирми работят по тази програма, отчете Глосов. По думите му обемът на строителните дейности без тази програма ще намалее с един милиард, като общият годишен обем на строителната продукция е около 7 млрд. лева.
Министър Павлова цитира данни за хода на програмата, според които одобрените финансирани сгради са 2019, общо заявленията са над 3500, а над 4800 са сключените и вече създадени сдружения на собственици, които искат да кандидатстват по програмата. Така над 2000 сгради са чакащи по програмата в зависимост от това какво ще реши Народното събрание. Тази година се работи по над 800 сгради.
Ако няма сътресения с избора на ново правителство, това значи, че към средата на следващата година би трябвало да стартират европейските проекти, като по-голямата част от малките и средните предприятия са подизпълнители на големите фирми в големите инфраструктурни обекти и в обекти от водния цикъл, което по думите на Глосов е може би най-големият обем за следващия програмен период.
Бай Благой
Рейтинг: 540 НеутралноКой санирал - санирал, кака се ожени.
Али Ибн Абдул Обстул Бей
Рейтинг: 627 НеутралноЛеле колко сте жалки.. Не е истина!
No pain, no gain! GHA Discovery програма за лоялност: Платинено Ниво ; Шалом! ; https://i.imgur.com/LaeLkEr.jpgtelqk
Рейтинг: 1112 НеутралноТлкова ли няма някой "експерт" да обясни на лильето с лиляьвото якенце каква е разликата между реновиране, саниране и топлоизолация със стиропор?
Дедо Либен
Рейтинг: 1280 ВеселоКато бяхме деца, баба ни казваше:
"Който си играе с огъня, му изгаря пишката"!
И ние се плашехме и не си играехме с кибрит или огън.
Лилето това няма да я уплаши, но на Баце и Цецо напролет може да им се случи!!!!
edmund0
Рейтинг: 444 НеутралноАко продължавате да я ядосвате ще отмени и винетките!
Smoke
Рейтинг: 700 ЛюбопитноНали уж докато няма приет "Закон за бюджета за 2017 г.", през новата година се изпълнява бюджет като стария? Тогава би трябвало да има пари по това перо и през новата година. Какви са тогава тези нелепи оправдания?
antikvarno
Рейтинг: 465 Гневно“строителният бизнес твърдо стои за програмата“
Не се и съмнявам!
Но пак питам за отчет-колко излиза 1кв.м. и за колко кв.м. са похарчени 1млрд. лева?
Грант мотивиран, правоверен либерал
Рейтинг: 506 Неутрално[quote#2:"Али Ибн Абдул Обстул Бей"]Леле колко сте жалки.. Не е истина![/quote]
Дневник - рупор на демократичната цензура. "Правилата" на форума - СПОРЕД ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА СОБСТВЕНИКА :)Имаш предвид манипулативното заглавие или?
karabastun
Рейтинг: 8939 Любопитно[quote#4:"Дедо Либен"]Лилето това няма да я уплаши[/quote]
[email protected]”Политико”: Павлова спрягана за еврокомисар....
pet_fire
Рейтинг: 5482 НеутралноТук ако се поровят незнам какво ще излезе. Говори се че санирането излизало 300 евра на кв. метър. Толкова е себестойноста на кв. метър жилищна площ в по-малките градове
Грант мотивиран, правоверен либерал
Рейтинг: 506 НеутралноДневник, какво предлагате? Как да гарантира нещо, което зависи от бюджета, който не е приет? Съвсем станахте "с шапка, без шапка" с вашите заглавия.
Дневник - рупор на демократичната цензура. "Правилата" на форума - СПОРЕД ФИНАНСОВИЯ ИНТЕРЕС НА СОБСТВЕНИКА :)tvi63
Рейтинг: 229 НеутралноАбе защо не питат журналистите колко сгради са санирани, и къде! Та да разберем най-после това саниране ли е, или позлатяване! И кой е разрешил, да се взема заем 1 милиард затова! Ако 2 хиляди сгради са 1 милиард, то правете сметка колко ще струват всичките 700000 панела. Ами не е ли по-добре да си направим два аеца (един руски и един американски) плюс фотоволтаици на всички покриви!
Дедо Либен
Рейтинг: 1280 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "karabastun":
Пичове, вярно ли е, че Меглена Кунева след провала се връща в Брюксел като евродепутат????
karabastun
Рейтинг: 8939 НеутралноДо коментар [#12] от "tvi63":
[email protected][quote#12:"tvi63"]ащо не питат журналистите колко сгради са санирани, и къде![/quote]
Във Варна има само едно готово блокче на улица''Вяра''.
Дундурук
Рейтинг: 411 НеутралноВъв Варна досега през годините май има 1 или 2 санирани сгради. Наскоро четох, че кандидатсват още 6. Интересно ми стана, че само една е панелен блок и тя е единствената, която е строена пред 1990 година. Другите са нови и съвсем малки кооперации. Това ме наведе на мисълта, че местните властимащи си пооправят малко своите жилища. А сумите бяха шокиращи.
loy30529393
Рейтинг: 340 НеутралноОт снощи се пише, че програмата е спряна и днес се появяват статия след статия с обяснения как не била спряна, ами щяла да продължи, според това кой ще спечели изборите напролет. И евентуално ще се почне към средата на следващата година
Досега прочетохме мненията на Павлова и ЦВ. Цв, и пак Павлова, сега очакваме да се изкажат ББ, Цецка, Кунева, Горанов, Лукарски, Радан... и така до края на седмицата ще се дъвче санирането в Дневник, Блиц, Млиц, 24 часа, Нова ТВ, БТВ, БНТ, СКАТ... по новините, при Милен, при Гала, при Господарите, Комбина, Карбовски...
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2697 ВеселоАми, права е, като я няма, и тя, и той, и те, КОЙ ще отключва касичката, в която с най-големи благодарности всички саниращи и санирани Граждани, даряват ли даряват за светлото Европейско Развитие на Потъващите.
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.karabastun
Рейтинг: 8939 НеутралноДо коментар [#13] от "Дедо Либен":
[email protected]Като евродепутат няма как да замести Йотова ми се струва, ама някоя синекурна длъжност - одма !
1_bulgarin
Рейтинг: 498 НеутралноСетне Б.Б. не бил прав за лошия и глупав материал. Колко пъти да ви казват , че ако на второ четене на бюджета за 2017г. не се гласува разход 1 мрд. лева за саниране няма как да се санира. А това е възможно щото всички партии вкл. и ПФ са против... Какво ви е крива Павлова.
evelin_m
Рейтинг: 450 ЛюбопитноМомиченцето, което е на трибуната на Мавзолея в дясно от Бай Тошо !
))
ivanko77
Рейтинг: 558 ВеселоА кой искате да е отговорен? Нещо бъркате изпълнителна и законодателна власт, но нормално и те ги бъркат.
001
Рейтинг: 642 ЛюбопитноТази програма е показно как се забогатява в името на народа.
Осигурява се работа на фирми близки до властта , които работят на цени многократно по високи от пазарните , но са длъжни да цакат разликата на господата от жълтите павета.
До момента единственото което се прави е да се опаковат сградите с изолация. Никой не го интересува , че заварките на панелите са на по 50 години и се нуждаят от обновяване за да се заздравят сградите. Това е все едно да ти боядисат автомобила и да ти кажат , ето имаш чисто нова кола , нищо че двигателя ти е на доизживяване
manu_chao
Рейтинг: 561 Неутрално[quote#13:"Дедо Либен"]вярно ли е, че Меглена Кунева след провала се връща в Брюксел като евродепутат?[/quote]
[quote#9:"karabastun"]”Политико”: Павлова спрягана за еврокомисар...[/quote]
До коментар [#13] от "Дедо Либен":
До коментар [#9] от "karabastun":
Надявам се това са някакви майтапи, но като знам каква гротеска е "политиката" ни, нищо чудно и да станат факти тези назначения......
az22
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#22] от "001":[quote#22:"001"]Тази програма е показно как се забогатява в името на народа. [/quote]
Конституцията на една държава се основава на морала на своите гражданиСигурно много те кефи да гледаш порутените фасади?
Бенк-Бенк
Рейтинг: 839 Неутрално[quote#20:"evelin_m"]Момиченцето, което е на трибуната на Мавзолея в дясно от Бай Тошо ! [/quote]
-Важно е сега къде е порасналото момиченце!
джендър NATO generals
Рейтинг: 1011 ЛюбопитноОтговорността за санирането не е ли лична?
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токЗащо държавата да плаща за санирането на едни, а да не плаща на други?
На какви цени и от чии фирми се извършва санирането?
Защо един пие, а друг плаща?
tribiri
Рейтинг: 948 Неутрално[quote#19:"1_bulgarin"] А това е възможно щото всички партии вкл. и ПФ са против... Какво ви е крива Павлова.[/quote]
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Ами естествено, че ще са против! Как аз мога да си санирам къщата със собствени средства, а от данъците ми да санират отсрещния блок?!
registriran
Рейтинг: 454 НеутралноЩо ли имам чувството,че някой иска да купи изборите ,чрез саниране на панелките, други с минимални пенсии от 300лв. въпреки,че купуването и продаването на гласове са забранени с закон..
Бенк-Бенк
Рейтинг: 839 ВеселоДо коментар [#16] от "el__paco":
-Ам'чи да, нали цената за изявите им по ТВ и СМИ-тата са за около и над Един милиард.
001
Рейтинг: 642 ВеселоДо коментар [#24] от "az22":
Айде стига популизъм ...
Средна цена на апартамент по програмата 15 хиляди лева на апартамент. Сменена дограма за 2 хиляди лева , защото слагат от най евтината и изолация за 2 хиляди , като добавиш и за боядисване на стълбище и покрив на сградите излиза , че 50% се краден.
500 мнл за 2% от българите и 500 мнл в джобчетата на крадливите комисионери с власт.
И всичко това се прави със заем който теглят на името на всички българи.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 839 Весело[quote#26:"Евроатлантически вилает Булгаристан!"]Защо държавата да плаща за санирането на едни, а да не плаща на други?
На какви цени и от чии фирми се извършва санирането?
Защо един пие, а друг плаща?[/quote]
-Щото ,,плащащият'' е бил пиян, кога е ,,гласувал'' кои ,,сервитьори'' да му пишат ,,сметката''.
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#27] от "tribiri":
Как ти можеш да си плащаш за отопление, а на социално слабите да раздават без пари дърва?
Социален елемент му викат. Не те кефи - оплачи се.
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#26] от "Евроатлантически вилает Булгаристан!":
Така функционира системата.
Щото тия дето живеят в панелките са повече от теб като стане дума за избори.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 839 Весело[quote#1:"Бай Благой"]Кой санирал - санирал, кака се ожени.[/quote]
-Или да чака третото ,,пришествие'' на правителство от същите ,,спасители'', след съответните избори.
1_bulgarin
Рейтинг: 498 НеутралноДо коментар [#27] от "tribiri":
Защото Б.Б. е прав за лошия материал.
Явно си млад човек. Панелните блокове са строено по времето на соца. И тогава никой не те пита дали искаш да си седиш в къщата или в панел . Приемат план, отчуждават ти къщата, оценяват я , събарят и строят панелните блокове......Да не мислиш, че много ги искаха тези блокове.....Сега е спрардливо да се санират....Както направиха във всички соц. страни....
001
Рейтинг: 642 ЛюбопитноДо коментар [#32] от "niakoi_si":
Социалния елемент е съвсем друго нещо.
Примерно ти имаш три апартамента които си ги купил за да ги даваш под наем и да печелиш пари. Купил си ги в панелен блок , защото са най евтини. Блока ти попада в програмата за саниране и ти санират без пари и трите апартамента , нищо че на месец от тях си докарваш 2 хиляди доход . Съседния блок не е попаднал в програмата и баба Пена мръзне в мухлясалата си гарсониера , защото няма пари да си смени дограмата и да си плаща парното. Къде е социалният елемент.
Единственото което ги интересува е да откраднат едни милиони през тази програма замаскирана като помощ за бедните
не на безразличието
Рейтинг: 1325 Неутралнос магистралите стана ясно че се краде здраво..при това правителство да приемат тая програма за 1 млрд и да не са си направили сметката да цапнат поне половината...няма начин а и това не е саниране..санирането е много по дълбок ремонт и обхваща и водопровод ,канализация и прочие..и най важното,проверка и укрепване на заварките между панелите а аз това не съм го видял на нито един блок да се прави...а около нас 'санират' мощно
'Българите сме малък но много прост народ.' М Вешимhodounski
Рейтинг: 3131 НеутралноДо коментар [#7] от "antikvarno":
До коментар [#19] от "1_bulgarin":
Лошия и глупав мат'рал плаща 1 млн. лв. за стиропори.Това въобще не е саниране. Бай Х и Лилето не ги вадят тези пари от джоба си.Някой питал ли ме е дали искам с моите пари да се облепват соц.недоразуменията -панелки.
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноС малки изключения голяма част от коментарите сякаш са писани от г.уп.ци и ид.оти!
sdgzfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#38] от "hodounski":
sdgТи откъде знаеш че е с твои пари?Може да е от спряната контрабанда,парите които са над 3.5 милиарда лв.
И стига с тази мантра че плащате много данъци,защото повечето сигурно криете над 50% от тях.
alieng
Рейтинг: 450 Неутралноспекулират с този 1 млрд. за санирането (има ли го, няма ли го, изхарчен ли е, договорен ли е, от началото на програмата ли е или само за една бюджетна година), не разбраха, че най-лошо е да се заиграваш със страха на хората.
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#41] от "alieng":
sdgНе знам колко си наясно със санирането,но хората полудяха да правят проекти и да ги дават за одобрение.
bpcorp
Рейтинг: 1024 НеутралноНай му е мъчно на Горанов. Тъкмо събра доста пари за обществени поръчки, а то може друг финансов министър после да ги преразпределя към обръчите от фирми.
sandi_73
Рейтинг: 229 НеутралноСобствениците като не плащат нищо не оказват никъкъв контрол за качеството на санирането,източването на обществен ресурс е по страшно от при Бай Тошовите кражби ,а и в тая програма се уредиха първи тия с връзките в общината....за пример кмета на една община областен град санира първо неговия блок!
hodounski
Рейтинг: 3131 НеутралноДо коментар [#40] от "Svetlio":
Щом е държавен заем ,значи са моите и твоите пари
acarid
Рейтинг: 568 НеутралноДо коментар [#10] от "pet_fire":
Запознат съм подробно с книжата за една от сградите в провинциален град. сметката е малко над 120лв/м2 за всичките 5 мерки за енергиина ефективност или по-простичко казано: дограма, топло и хидроизолации, нова водна отоплителна инсталация (без радиатори, програмата не ги плаща), ремонт и нови инсталации в общите части на блока, отводняване на избените помещения, подмяна на елементи по вентилационната система в общите части, пренареждане на климатиците по фасадата и много други. По мое мнение парите са коректно изìслени, но няма резерви за непредвидени разходи.
primaxm
Рейтинг: 450 НеутралноНие като добри стопани, които плащат от данъците си тази програма трябва да видим равносметка. Колко сгради са санирани? Колко квадратни метра? За каква обща сума става въпрос? Какво включва "санирането"? С какви материали е правено? По какви стандарти? Колко излиза на квадратене метър? Ако параметрите са добри, примемаме и продължаваме, ако не са трябва незабвано да се прекрати тази програма.
Няма драма, но реален отчет не сме чули, само кухи приказки.
antikvarno
Рейтинг: 465 НеутралноДо коментар [#42] от "Svetlio":
Панелките имат нужда от смяна на щрангове, вертикални и хоризонтални, дограма, ревизия на връзките на панелите, покрива и боядисване.За всичко това трябва да си плащат собствениците.
Ще участвам с моите данъци, ако ми мият прозорците 10г.
GreenEyes
Рейтинг: 2611 Неутрално[quote#44:"sandi_73"]Собствениците като не плащат нищо не оказват никъкъв контрол за качеството на санирането,източването на обществен ресурс е по страшно от при Бай Тошовите кражби ,а и в тая програма се уредиха първи тия с връзките в общината....за пример кмета на една община областен град санира първо неговия блок! [/quote]
Това е вярно. На мой приятел са санирали тения блок и когато му се обадих по телефона миналия месец не можеше да сдържи възмущението си. Шефът на фирмата, която подписала договора бил човек на кмета, наемали цигани без пари и без опит, и разбира се братчедите всичко ос.инили. Когато собствениците започнали да се оплакват на техниците, онези само им подмятали, че нямат право на глас щото всичко било безплатно, или с други думи как така ще се оплакват неблагодарниците. Някакво безумие...по българо-цигански.
plebs
Рейтинг: 288 ВеселоИПИ предлага спиране на санирането, РОвч вероятно също. Мотивите им може да са различни, но резултата ще е един и същ.
sorosoidnapravda
Рейтинг: 229 НеутралноТова си е чисто изнудване. Но на герберастите може д аим излезе през носа. А може Боко навреме да надуши опасността и да нареди с фанфари да се намерят пари за продължаване на санирането. И е добре да се припонят думите на Талпата от три дена преди изборите, че нямала да спира санирането, че не било политическо.
Judjuk
Рейтинг: 3487 Неутрално"4800 са сключените и вече създадени сдружения на собственици
......Тази година се работи по над 800 сгради."
800 сгради за един милиард, за 4800 - 6 милиарда? Много пари бе!
bobhunter
Рейтинг: 857 НеутралноАко всички бяха умни и способни като Павлова, щяхме да сме като Словения и Словакия.
azmatahari
Рейтинг: 664 Гневно[quote#3:"telqk"]
Тлкова ли няма някой "експерт" да обясни на лильето с лиляьвото якенце каква е разликата между реновиране, саниране и топлоизолация със стиропор?[/quote]
Мои роднини си подмениха дограмата с алуминиева, след което започна санирането и ги накараха да я свалят и им сложиха отвратително грозна PVC.
На много места "изолацията" вече е оголена и се вижда мрежата отдолу. Широко рекламирано "безплатно саниране", подарък на калпак, на апартамент от герп. Е да , ама никак не искам да се правят повсеместни подаръци от данъците, които всички плащаме. Това е един пореден обир накомунистите от ОПГ герп.
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#47] от "primaxm":
sdgАми то си има разчети и има места където да се намерят в сайтове примерно,но някой трябва да ги потърси и прочете.Може би някой очаква да ги залепят на стъклото на хлебарницата,както правеха обявленията преди години?
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#54] от "azmatahari":
sdgАМи ако има дефекти,има гаранция на проекта.Така че ако има някакви проблеми трябва да се извика строителя за да отстрани проблемите.Какво се правите на много умни постоянно?!
Свинчуга
Рейтинг: 1730 НеутралноДа го прехвърли на производителя на тоалетната хартия.
Обичам да грухтя и плюскам.chichka
Рейтинг: 2212 НеутралноЕй много спецове във форума. Това което в момента се прави е "Подобряване енергийната ефективност на сградите". точка, въпроси за конструктивно укрепване, кардинално реконструкция и модернизация на сградите.... е друг въпрос. Блоковете, които са санирани край мен са с подновена покривна топла и хидро изолация, топла и хидроизолация на външните стени и подмяна на дограмата с енергоефективни конструкции. точка. какво не ви харесва?
Русия- проказата на планетата Земя.sandi_73
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#49] от "GreenEyes":
В момента всички дето са началници в общините или имат връзки там ги пробутват с предимство защото от 2018 г. щяло да се плаща 25% от собствениците...И е мит че само панелките се санират ,санират и нови тухлени блокове на по 20-30 години щото некой от живеещите има връзка в общината!
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#46] от "acarid":
sdgХората пишещи тука не приемат проекта,колкото и добър да е,защото не е на др,Кънев или др.Нинова.Ако беше техен,щеше да има с голи гърди на барикадата да ги защитават.
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#58] от "chichka":
sdgкакто писах по горе.Не го харесват,защото го прави ГЕРБ,а не Кънев или Нинова.
zfm52680934
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#45] от "hodounski":
sdgАбе мои и твои пари.Айде да не се взема всеки човек като някакво чудо.Като умреш да не умира държавата след тебе?
DS
Рейтинг: 598 Неутрално[quote#12:"tvi63"]всичките 700000 панела.[/quote]
Както „Дневник” се бори с БСП, така „Работническо дело” не се е борило с капитализма"В българия има 17 000 панелки ....макс.
niksan1
Рейтинг: 1847 НеутралноКлепоухия вече каза, че на следващите избори, отново ГЕРБ е първа политическа сила, първата им задача ще бъде да стартират отново санирането . Разбирай : " Ако искате санирането да продължи - гласувайте за ГЕРБ " !
The.Teacher
Рейтинг: 616 Неутрално[quote#46:"acarid"]Запознат съм подробно с книжата за една от сградите в провинциален град. сметката е малко над 120лв/м2 за всичките 5 мерки за енергиина ефективност или по-простичко казано: дограма, топло и хидроизолации, нова водна отоплителна инсталация (без радиатори, програмата не ги плаща),[/quote]
Местоживеене:---> Магратеа. Образование:---> Антична филология, трансформационна етика и вълново-хармонична теория на историческата перцепция.Това е цена на кв.м. застроена площ на цялата сграда с всички апартаменти и общи части или на реално обновени кв. м. фасада + покрив + дограма +общи инсталации?
niksan1
Рейтинг: 1847 НеутралноДо коментар [#6] от "Smoke":
Без ДС - ченгета! Лустрация!" Какви са тези нелепи оправдания ? "
Ако не те мързи, хвърли един поглед на моя пост 64 .
Petleshev
Рейтинг: 3182 НеутралноДо коментар [#35] от "1_bulgarin":
Бивш tww09306483.Какво, като са строени от времената на соц-а, панелките...?! Това, според вас оправдава всякакви безумия, прикрити зад красиви приказки?
Това, което се прави не е саниране, това е облепяне на блокове със евтин стиропор! И тук-там подмяна на дограма, естествено с най-калпавата!
Няма никакви изисквания, за технология, качество на материалите и качество на изпълнение! Всяка фирма прави, каквото може и както може с хора, каквито намери!
Това са грешни пари, хвърлени на вятъра! Същите течащи от горе до долу панелки, със същите стари ВиК и ел.инсталации, със същите прогнили заварки! Ще бъдат малко по-красиви отвън, за няколко години и това е...!
Мене, въобще не ме вълнува, че бай не знам кой си нямал пари, да си поддържа мизерната панелка и живее, като прасе в нея! Да си им връчват общините предписания и да си ги гонят, да си оправят фасадите и общите части! Както си е по закон! Не ГЕРБ-аджиите, да имитират загриженост за всякакви малоумници живеещи в панелните ЖК-та, че после същите малоумници, да гласували за тях...!
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#67] от "tww09306483":
Ще си щастлив... претполагам.
Що не си изгориш БГ паспорта и не хванеш самолета. Явно мнозинството българи са ти противни, а ти гарантирам, че това няма да се промени (щото проблема е у теб). Но, така де, що се мъчиш залудо? Хвани си самолетчето иди някъде другаде и единствената ти връзка с БГ ще бъде фейса на Радан Кънев
сидер
Рейтинг: 2288 Весело[quote#10:"pet_fire"]Говори се че санирането излизало 300 евра на кв. метър.[/quote]
Ако беше писал 3000 евра по биха ти фанали вера
Petleshev
Рейтинг: 3182 НеутралноДо коментар [#68] от "niakoi_si":
Бивш tww09306483.Не казваш нищо конкретно...! Само преТполагаш разни работи...!
Никой не дава смислено обяснение, защо общините не спазват закона! Дали харесвам българите или не, какво значение има, аз самия съм българин! Това, че българина масово е безотговорен и си мисли, че някой трябва да му измете пред вратата и да му хвърли боклука в кофата, докога трябва да се пренебрегва и да се стимулира по косвени начини?!
Пак повтарям, откъде-накъде и как някой решава, че ще тегли милиарди заеми през бюджета, за да лепи шарен стиропор по фасадите на панелките, за да гласували после за ГЕРБ?!
Баси и смешниците тия от ГЕРБ! Гласувайте за нас, че да теглим едни милиарди заеми, че да ви направим блоковете шарени! И, ако не гласувате за нас, знаете ли колко страшно ще стане! Съвсем превъртяха от страх, че ще ги изритат от властта...!
primaxm
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#58] от "chichka":
Смислеността на това подновяване се губи по трасето. Сграда, която е 40 годишна и има заложен експолатационен срок 50 години, няма смисъл да се "подновява" по този начин. Смислено е, да се удължи експлоатационният срок, когато се прави такъв ремонт. Всичко друго е. мижи да те лажем.
[quote#58:"chichka"]какво не ви харесва? [/quote]
Всичко.
сидер
Рейтинг: 2288 НеутралноДо коментар [#65] от "The.Teacher":
Малко ниска ми се вижда, защото един четирикамерен вратопрозорец за тераса(такива са изискванията, прозорци и вратопрозорци, немска четирикамерна дограма). е около 700лв. А тука един са изхвърли, че квадрата бил струвал 300 евра. И се чудя как му вярват, значи толкова са умни
chichka
Рейтинг: 2212 НеутралноИмам роднини в Словакия... и първото нещо което са направили там след приемането в ЕС и да "санират" панелките. И там са много, но за две години градовете им станаха "по-чисти, по-светли и по-шарени" според моите хора!
Русия- проказата на планетата Земя.chichka
Рейтинг: 2212 НеутралноХора, представяте ли си какво ще грачи догодина Курнелия, като направят правителство..... ако не е спряно подписването на нови договори за саниране? От сутрин до вечер ще се оправдава със заварени договори без осигурено финансиране! Права е "пиленцето" сега да спре подписването на нови договори.
Русия- проказата на планетата Земя.GreenEyes
Рейтинг: 2611 Неутрално[quote#56:"Svetlio"]Така че ако има някакви проблеми трябва да се извика строителя за да отстрани проблемите.[/quote]
Строителят нехае. След като подпишат договора, следва работа през пръсти - ако погледнеш отвън горе-долу изглежда добре, качиш ли се в някой апартамент и погледнеш отблизо се хващаш за главата. Фирмата не иска да оправи нищо, дори когато работниците са там, камо ли след комисията. Комисиите, от своя страна са най-калпави защото дори не влизат в апартаментите, за да видят свинщината вътре. Виждал съм санирани сгради в Германия, ами разликата е огромна.
clutch
Рейтинг: 672 ВеселоДо коментар [#46] от "acarid":
Бил съм крайно груб към идиотите? Хъм, имам и разрешително за оръжие :)Къде е това?
В триетажен блок с по един апартамент на етаж ли?
В село Подгумер?
Или в Долно Горно?
ТОВА, КОЕТО ПИШЕТЕ, Е ЛЪЖА!
За тези 120 лв/ кв. м. няма да ви свършат и ЕДНА ТРЕТА ОТ ИЗБРОЕНИТЕ от вас дейности.
НИКОЙ!
dinkost
Рейтинг: 450 ВеселоУ нас всяко чудо е за 3 дни. Лилито така и не представи ясна програма с параметри и със срокове. Нищо де, ще дойде време и магистрали да се "санират", но нека да позабравим кой ги е строил.
nsa17624486
Рейтинг: 2463 ВеселоДо коментар [#74] от "chichka": Какво правителство ще направи тази лелка? Ще останат ли до изборите луди, които да гладуват за нея?
penetrating
Рейтинг: 5956 НеутралноИ к'во праим сега по полицейски ? Моят блок не е саниран, а плащам данъци с които се санира съседния ...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertacarid
Рейтинг: 568 ВеселоДо коментар [#76] от "clutch":
Ама верно си долен ляв педал....