
© Градът.бг
Въпреки опита от годините на много активен пазар и издадените множество разрешения за строителство регулациите все още създават множество проблеми на инвеститорите в жилища, а визията на общините за дълъг хоризонт на практика не съществува. Данните за имотни пазар пък са нещо, което всеки сам се опитва да създава на базата на разпокъсаните данни от няколко институции и на собствения си опит. "Дневник" ще представи в кратка поредица картина на пазара на жилищните имоти от гледна точка на брокерите и строителите, на официалните данни, както и проблемите, които спъват пазара. Ще се върнем и във времето да разберем как са се променяли жилищата и кварталите в годините.
Колко голямо е оживлението
Според анализатора на агенция "Явлена" Младен Митов след оживлението, появило се от миналата година, сега през първото тримесечие има "известно отстъпление", ако се съди по броя на сделките. "Спадът не е особено голям, но се вижда най-вече в големите областни градове", обяснява той. Тоест, там, където на практика е развит пазарът на имоти. Според него все пак със сигурност може да се каже, че в момента пазарът на жилища е най-активният за последните три години. По данни на агенцията, която има офиси в повечето големи градове, около 80% от купувачите търсят дом, в който да живеят, а останалите - за инвестиция.
Според него на пазара са излезли хората, които от години планират покупка на жилище, но високите цени от 2008 г. са ги отблъснали и сега са решили да купят, когато са спаднали "до разумни пазарни нива".
По данни на агенцията тези наблюдения важат за София, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив и Русе донякъде. Неочаквано за брокерите много активен пазар е Пловдив, вероятно заради развитието на логистични центрове в района и стичането там на работещи активно хора. Градът е забележителен и с друго - там на практика строителната активност не е била убита годините на кризата.
Според Георги Павлов, изпълнителен директор на друга голяма агенция за имоти "Адрес", оживление е точната дума, която определя пазара в момента. В годините на бума годишно сделките са били 45 хил, докато сега са 25 хил. за най-големия пазар - София.
Анализаторът на "Явлена" казва, че през първото тримесечие на тази година се наблюдава лек спад на сделките спрямо година по-рано - с около 3%, което той определя като незначителен и въпрос на пазарна флуктуация. "Но истината е, че няма сериозен ръст, измерен с две цифри, на каквито бяхме свикнали преди кризата", посочва той. © Юлия Лазарова
"Сега сме над нулата и се върви нагоре. За съжаление, имам чувството, че се надува балон, който може да се пукне. За да има развитие, трябва да има трайно развитие на икономиката, хората да имат високи доходи, за да си позволят за изплащат жилища", казва Стьопа Апостолов, който е на пазара на жилища в София от 1992 г. с компанията "АС Стройинженеринг" ООД.
Във времето на бума през 2004 г., амбицията беше да се купи по-евтино жилище, което да се препродаде по-скъпо след влизането на България в ЕС, като тогава 80% от купувачите на апартаменти в нови жилищни сгради бяха чужденци. Докато сега жилищата ново строителство основно се купуват от българи, казва Димитър Савов, изпълнителен директор на BLD.
Според него, ако се гледа броят сделки с жилища, ситуацията е далеч от бум - към момента той е под 50% от нивата, регистрирани през 2008 г. Но цените на някои места вече надхвърлят тези от предишния възход на пазара. Причината за по-малките обеми е в липсата на предлагане и по-малкия брой издадени нови разрешителни за строеж.
Наистина през последните седем – осем месеца пазарът на жилища е в подем, казва и Пламен Андреев от "Планекс". Увеличи се броят на сделките, интересът към закупуване на жилище е факт. Може би застоят, несигурността и намалялото в годините предлагане са една от причините, за отпушване на пазара. Втората основна причина – при благоприятните условия за кредитиране, инвестицията в жилище е с най-добра доходност за спестените средства, допълва той.
Неговата оценка е, че няма голям дефицит на предлагане на нови качествени жилища, а по-скоро така изглежда, защото в момента излизат проекти на хубави локации, с добри качества и естествено – интересът е повишен. "Утре няма да можеш да купиш това, което днес ти харесва."
Какво се търси
Отговорът на този въпрос е в това кой купува. И брокерите, и строителите казват, че за разлика отпреди години, когато най-търсените жилища бяха двустайните, сега ситуацията се е променила с превес на тези с три стаи. Последното важи особено за млади семейства, които си купуват първото жилище, и искат да си осигурят стая за планираното си дете.
Стремежът е и към предимно нови жилища заради по-големия комфорт, който предлагат те в сравнение със стария жилищен фонд.
По данни на "Адрес" съотношението между сделки с новопостроени жилища и стар фонд е 30% към 70%, а в годините на бума новите жилища са формирали и до половината от сделките. Според Павлов обаче по-голямата разлика в полза на построените преди години жилища е по-нормалната ситуация. Посочва, че в развитите страни този дял е много по-малък. "Овехтяването на жилищния фонд и нарастването на населението са двата фактора, движещи новото строителство. В България вторият двигател вече е угаснал", обяснява той.
Има голямо предлагане на пръв поглед, но то идва от стария жилищен фонд докато има недостиг на качествени жилища, казва пък Стьопа Апостолов. "Старите жилища не предлагат този комфорт, характерен за новите, но се вместват във възможностите на хората". © Юлия Лазарова
Клиентите са все по-запознати, образовани и информирани, така че обикновено знаят какво търсят. Купувачите са готови да платят премия за качество, допълва Димитър Савов. Според него жилищата с две спални и хол представляват основното търсене и формират 50% от пазара на ново строителство. Докато интересът към двустайни жилища се формира от хората, които купуват с цел инвестиция. Според Савов промяната идва през 2015 г., преди която големият дял на сделките е при двустайните. "Пазарът следва бита на хората - оказва се, че семействата в София все по-малко канят гости вкъщи, заради което не им е нужен просторен хол или голяма кухня. Това са активни хора, които водят активен социален живот и много пътуват", обяснява той.
Купувам, нищо, че го няма още
По данни на "Адрес" за последните две години три пъти са намалели офертите за нови апартаменти, защото заради кризата строителите не могат сега изведнъж да смогнат на завишения интерес. Това е и причината по-малките сгради да успяват да разпродадат голяма част от апартаментите "на зелено". Това е фазата, в която не може да се разчита на банков кредит за жилище, което не съществува още, но и цените са по-ниски. Също така е и въпрос на риск, макар че по общо мнение на бранша некоректните инвеститори са си отишли с кризата.
"Все пак хората трябва да разберат, че при покупка "на зелено" те не купуват жилище, а финансират строеж. Това си носи своя риск, който макар и малък, съществува", напомнят от "Адрес". Дават пример с практики в други държави, където строителите са длъжни сами да си финансират строежите или пък могат да приемат вноски от купувачите, но по така наречените ескроу сметки и рискът е изцяло за тяхна сметка.
Малките жилищни сгради предимно се разпродават "на зелено", на пазара почти нищо не излиза от тях, казват от "Явлена". Според Младен Митов е трудно да се каже каква част от сделките са по тази линия, но делът им не е твърде висок.
Димитър Савов обаче посочва, че в тяхната компания на практика всички жилища се продават "на зелено". Този сегмент на пазара е активен днес по една основна причина: инвеститорите са професионалисти и разполагат с финансиране за своите проекти. Доказателство за промяната е и активирането на издадените разрешителни за строеж. Ако в периода 2009-2010 г. около 30% от издадените разрешителни за строеж започват да се изпълняват, то в момента това се случва с 60% от тях.
Обикновено до завършване на проекта реализираме 75-80% от имотите, т.е. те са продадени. Останалите за продажба имоти се продават в рамките на 1-2 години след акт 16, казва Пламен Андреев. Купуването в процес на изграждане дава възможност за по-добър избор, промени по време на строителство и т.н., което е в плюс за купувача, добавя той.
"Решението да купите жилище "на зелено" се взема при убеденост в безспорната репутация на предприемача и при преценка, че сте намерили най-подходящото за вас и втори път трудно бихте имали тази възможност. Ако мотивът е, че цената е много ниска – рискът е неоправдан", допълва той.
Къде са цените
Според Павлов от "Адрес" "още малко" остава да се достигнат цените на имотите от времето на бума. Важната разлика сега обаче е, че спрямо 2008 г. доходите са много по-високи, което прави и жилищата по-достъпни. Поне що се отнася до най-големия пазар София. През 2008 г. средната заплата е била 800 лева, а сега е 1300 лв., а това е огромна разлика, казва той. Това означава, че достъпността на имотите сега е много по-голяма отпреди кризата.
София се откъсна ценово, парите са тук, казва Павлов. По данни на агенцията сега ценовата разлика в сходни имоти между София и другите големи пазари като Варна, Бургас и Пловдив става все по-голяма. "Но да не забравяме, че на пазара на жилища у нас участват само 10% от населението", посочва той.
Голяма част от младите хора, особено тези, които са в ИТ сектора, имат добро заплащане и банките ги ухажват, което им позволява да плащат високи вноски по жилищата. Но и този пазар е променлив, виждам, че някои фирми се изнасят и тези хора остават без възможност да изплащат вноските. Така банките стават собственик на жилището и излизат на пазара, което задушава новото производство, смята Апостолов. Логиката му е, че банките като продавачи се стремят да с и върнат парите, отпуснати като кредит и съответно цената на такова жилище е много по-ниска от тази на жилище, което е ново и не е минало през първия си купувач.
Като се разгледат големите имотни сайтове, човек може да си изгради представа за цените, посочва Митов от "Явлена". С важното уточнение, че ако преди няколко години купувачът е можел да свали от офертната цена до 15% отстъпка, сега процентите са 1-2%. А може и да се повиши, ако има купувач, готов да плати веднага.
Той все пак уточнява, че дори два съседни апартамента не могат да имат еднаква цена, защото единият винаги има нещо по-добро като качество. "Вътрешната сегментация е факт", допълва той.
"Клиентите днес са много наясно какво търсят и не са в еуфория, че да харчат повече от предвиденото", допълва картината на пазара той.
Според него е добре, че има ръст в цените, защото това означава, че пазарът е жив. "Някои цени надхвърлиха 1000 евро на кв. м, но има защо. В същото време пазарът е много шарен - квадрат жилищна площ може да се придоби е и за 600 евро, и за 2 хил. евро, казват от "Явлена".
За разлика от годините преди кризата пазарът днес не е всеяден. Постигането на качество става с много повече разходи и съответно цената става по-висока, анализира Пламен Андреев. Според него цените в момента, в различните ценови категории, са нормални. С очакваното повишаване на строителната себестойност – труд, материали, е възможно цените на жилищата да нараснат с 5-10% спрямо сегашните нива. © Анелия Николова
Кой как плаща
Каква част от депозитите влизат в действие при покупката на жилища през последната година, когато и лихвите са вече на много ниски нива, е трудно да се определи с точност. Според данните на "Явлена" около 50-60% от купувачите съфинансират покупката с кредит.
Важното уточнение е и че банките, макар и да предлагат евтини пари в момента, са много по-предпазливи към това, което финансират. Ако в годините назад е можело да се вземе банков заем, с който да се финансира жилище, когато сградата е в началната си фаза, то сега финансовите институции не са склонни да отпуснат пари преди да е наличен така нареченият Акт 15 или когато сградата е готова на фаза груб строеж. С други думи, когато се вижда с просто око.
В момента банките финансират не повече от 90% от стойността на имота и то в идеалния случай, когато насреща си имат клиент със стабилни и високи доходи и добра кредитна история. Освен това, ако имотът е качествен - такъв, за който е сигурно, че стойността му ще се повишава във времето.
Данните на БНБ показват, че общата сума на отпуснатите жилищни кредити към края на февруари, нараства за 10-и месец поред, като увеличението е с 2% на годишна база и вече надхвърля 8.8 млрд. лв. като обем.
Финансирането на покупката за повечето клиенти е свързано с банков кредит, дори и да разполагат с цялата сума за сделката, посочва Пламен Андреев. Клиентите си запазват средства за завършване, обзавеждане и други цели, и предпочитат кредитирането, защото в момента условията са добри, обяснява той.
Според данните на BLD в някои квартали 90% от клиентите плащат с готови средства, а в други - предимно след като са взели кредит. "Младите хора все по-малко започват да купуват жилища, което се дължи на манталитета на новото поколение. Не искат да се обвързват, не са сигурни дали ще са тук изобщо. Не мислят за вариант препродаване, защото не гледат толкова надалеч във времето", казва Димитър Савов
Имоти за ваканция
Съживяване се вижда още от миналата година и на пазара на ваканционни имоти, когато спрямо 2015 г. ръстът на покупките е три пъти, сочат данни на една от компаниите, работеща в сегмента - "Грийнлайф".
Купувачите са както руснаците, които през 2015 г. са били в позиция на изчакване заради обезценяването на рублата, така и българите. На последните се дължат около 30-40% от сделките с апартаменти по морето, показват данните на тази компания.
Пo данни на Arco Real Estate интересът на чужденците към покупка на имоти с инвестиционна цел у нас се е удвоил в края на 2016 г. и продължава да расте и през първото полугодие 2017 г.
Според Екатерина Желяпова, търговски директор на "Грийнлайф", причината за интереса на българите към апартамент на морето, сега се крие в това, че хората, които имат свободните пари, мога да купят по-голям имот, при това напълно завършен във ваканционните селища в сравнение с възможностите на пазара в София. Тя дава пример, че ако за качествен апартамент в София трябват поне 60-65 хил.евро, то за сходен ваканционен ще се платят 35-45 хил. евро в зависимост от локацията, при това завършени "до ключ".
Пo данни на Arco Real Estate, 90% от запитванията, които са постъпили от началото на сезона, са за ниско бюджетни имоти - до 30 хил. евро и основно за апартаменти с една спалня, които се предлагат предимно на вторичния пазар.
"Според мен затова българите са склонни да инвестират в морски обекти, които да дават под наем, а купувайки "на зелено", получават още по-ниска цена", казва Желяпова. Някои от сделките са с цел препродажба, но доста хора вече, които имат възможност, искат наистина да имат свой дом и на море. По данни на компанията повечето сделки с такива жилища се плащат с налични пари, а не с кредити.
И тук, както при жилищата в градовете, се търсят вече качествени имоти.
За разлика от строителите на градски жилища, тези на ваканционните имоти, разчитат за продажбата основно на агенциите, макар да не са изключение и директните покупки от инвеститора - основно от хора, които вече са наемали апартаменти в техни сгради и са ги харесали. "Ако комплексът е познат на пазара, функционира повече от пет години, става доста по-разпознаваем и става по-лесно да се продава директно", казва Желяпова.
Компанията се стреми да изгражда ваканционни жилища в райони, които не са презастроени, защото клиентите, идващи от пренаселени градове, очаквано търсят спокойствие и бягство от шума на големия град.
За оживлението на пазара на ваканционни имоти, по оценка на Arco, допринасят ниските лихви по депозитите. В същото време интересът на чужденците към покупка на имоти с инвестиционна цел у нас се е удвоил от края на 2016 г. и продължава да расте и през първото полугодие 2017 г.
Много от строителните компании, гарантират доход в размер на 6-7 % (някои до 10%) за 2-3 години. След този период, инвеститорите предлагат управление на имота, като обещават получаването на същия или по-голям процент възвращаемост, в зависимост от условията на договора. Някои външни фирми предлагат управление на имоти срещу процент от доходността, посочват от Arco.
От "Грийнлайф" допълват, че инвеститорите във ваканционни имоти, често предлагат управление за времето, в което няма да се ползват от собствениците.
Според прогнозите на Arco Real Estate, предлагането на ваканционни имоти ще продължи да бъде по-голямо от търсенето, като традиционно водещ за страната ще остане пазарът на жилищни имоти. Поради продължаващата икономическа криза в Русия и наложените санкции от ЕС, и през 2017 г. руските туристи няма да са основния двигател на пазара на ваканционни имоти у нас. Той ще се движи от другите чуждестранни туристи, и във все по-голяма степен от българи.
Костадин Иванов
Рейтинг: 2836 НеутралноПриказките за оживление са хубаво нещо, но са възможни за няколко по-големи градове. Населението не се увеличава, някои хора просто се местят към градове с повече възможности. Зад тях остават непродаваеми жилища, примерно в Брегово, Елхово или Симитли.
Еретикpenetrating
Рейтинг: 5842 НеутралноВтвърде розово за да е и истина в страна с 45% от средните доходи на ЕС.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertIvan_
Рейтинг: 490 ЛюбопитноДневник,
Модератора е неадекватен!гледам долу вдясно на екрана пише 2017г., гледам графики на статията с периоди до 2001 и 2011 г., чета пак заглавието и пише "излиза от ваканция", ще да става въпрос за настояще време...
Читател
Рейтинг: 277 НеутралноДо коментар [#3] от "ivan_":
Така са препоръчали приятели на издателите на "Дневник" - да пуснат поредното материалче, в което мине, не мине пазарът на имоти непрекъснато се оживява. Хем населението обеднява, хем застарява, хем намалява, хем пазарът на имоти расте - пита се тогава - кой и с какви средства купува?
Наясно съм, че има строителни предприемачи, чиято заветна мечта е да бетонират плътно всичките 111 000 кв. км. на Родината ни, но това надали някога ще се случи, но не пречи да опитат. Щом има кой да купува, щом е законно, няма лошо. Индустрията и изхранването ни ще ги аутсорснем, и без това в момента болшинството от храните и суровините за хранителни продукти са внос. Ще бъдем най-голямата агломерация в цял свят - от Калотина до Черно море, и от Дунав до Родопите.
historama
Рейтинг: 4003 НеутралноСтроителството е един от малкото браншове на икономиката, който не се нуждае от квалифицирана работна ръка - като нашата. Но има един малък проблем - населението не се увеличава, западняците все още са малко, руснаците понамаляха. Има и друг проблем - мобилността също също се появи, и много предпочитат жилище под наем - радост за собствениците на 2-3 имота, и лоша новина за инвеститорите.
Инвеститорите научиха и друга лоша новина - ваканционните апартаменти от презастроените райони трудно се продавали!? Ами то вече и жилищата в презастроените квартали трудно се продават.
musashii
Рейтинг: 782 НеутралноДо коментар [#5] от "historama":
Поради особености на народопсихологията имота е най-голямата ценност за българите.За това повечето като спестят някой лев и купуват имот.Населението намалява ,ама за сметка на селата и малките градчета-в големите градове населението не намалява или намалява с по-бавни темпове.Има хора с по няколко апартамента,които нито продават,нито дават под наем.Ако тези жилища излазят на пазара ,цените ще се сринат.Но заради народопсихологията и ниските данъци върху имотите тези жилища не се продават.И реално жилищата за продан не са толкова много.И затова продавачите вдигат цените.Което е съчетано с повишение на доходите и падналите лихви по ипотечните кредити.
Чоко и Боко
Рейтинг: 671 Весело- Тази година реколтата от круши ще е много богата.
Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“- Защо?
- Ами защото ми се ядат.
----------------------------------------------
Както с всеки балон, така и с имотния. Няма от къде да дойде оживлението. Заплатите не се увеличават, а стоките постоянно растат. Нищо, че ни обясняват, че инфлация няма. Младите и квалифицирани хора гледат да се изнесат.
Инвестиции йок. Реформи- тоже.
Дерзай народе лековернии!
Чоко и Боко
Рейтинг: 671 Весело- Тази година реколтата от круши ще е много богата.
Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“- Защо?
- Ами защото ми се ядат.
----------------------------------------------
Както с всеки балон, така и с имотния. Няма от къде да дойде оживлението. Заплатите не се увеличават, а стоките постоянно растат. Нищо, че ни обясняват, че инфлация няма. Младите и квалифицирани хора гледат да се изнесат.
Инвестиции йок. Реформи- тоже.
Дерзай народе лековернии!
Чоко и Боко
Рейтинг: 671 Весело- Тази година реколтата от круши ще е много богата.
Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“- Защо?
- Ами защото ми се ядат.
----------------------------------------------
Както с всеки балон, така и с имотния. Няма от къде да дойде оживлението. Заплатите не се увеличават, а стоките постоянно растат. Нищо, че ни обясняват, че инфлация няма. Младите и квалифицирани хора гледат да се изнесат.
Инвестиции йок. Реформи- тоже.
Дерзай народе лековернии!
dark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноЗабележете на графиката кога е било най-голямото нарастване на броя на жилищата = през социализма :-) Стабилни приходи, липса на безработица , ниски лихви
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОdark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноЗабележете на графиката кога е било най-голямото нарастване на броя на жилищата = през социализма :-) Стабилни приходи, липса на безработица , ниски лихви
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОdark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноЗабележете на графиката кога е било най-голямото нарастване на броя на жилищата = през социализма :-) Стабилни приходи, липса на безработица , ниски лихви
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОdark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноЗабележете на графиката кога е било най-голямото нарастване на броя на жилищата = през социализма :-) Стабилни приходи, липса на безработица , ниски лихви
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО001
Рейтинг: 801 НеутралноНаселението на България намалява с около 50 хиляди годишно. Факт
Но това не трябва да ви заблуждава , че цените на имотите ще падат , защото София при население на България от 8 милиона е била 1 милион. Сега населението на България е 7 милиона , но София е 1.5 милиона .
Нищо не пречи, България след 20 години да е 6 милиона и 2 милиона от населението да живее в София.
С две думи в малките градове няма переспективи, българите стават малцинство и бягат да се спасяват в големите градове и най вече в София , Варна и Пловдив.
В много градове на България цените на имотите ще паднат , но в София може да стигнат и 1500 евро за квадрат
Чоко и Боко
Рейтинг: 671 НеутралноДневник,
Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“Ясно е, че не можете да се справите със сайта.
Моля, наемете подходящите хора или фирма, че да ви останат и читатели.
Моля,
Изтриите повтарящите се коментари.
bgpainter
Рейтинг: 1415 НеутралноВ интерес на истината в момента всичко се продава, ако ще и да е най-голямата дупка.
Жената е покана за щастиеЕдна приятелка си търси апартамент 2 години. Купи си някаква панелка в Хаджи Димитър за основен ремонт за 43К евра. Миналата година по това време цената на тоя кюмезарник беше 35.
Тук където работя само аз нямам ипотека и живея под наем, ама аз просто не възнамерявам да се закотвям в София. Стига ми толкова.
Лео
Рейтинг: 1137 НеутралноАбе вие четете ли какво пишете? Имало "стремеж" към нови жилища, обаче те били само 30% от сделките. Къде го видяхте тоя стремеж? И как се отчита "тренд" през две агенции, като на пазара има стотици? Защо не направите справка при нотариусите или някоя държавна институция? Аз на данни от агенции, които имат пряк материален интерес не вярвам!
neut
Рейтинг: 1553 НеутралноТвърде оптимистичен материал за реалната ни заобикаляща действителност
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restdark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноВходовете са наполовина пълни и то с пенсионери :-) отместете времето с 20 години и ще остане по едно семейство във вход или по един човек във вход .... Дори да подарявате апартаменти, няма да има кой да живее в тях.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОGogala
Рейтинг: 229 НеутралноПитайте нотариусите колко сделки са изповядани, а не агенциите...
historama
Рейтинг: 4003 Неутралнои най-вече невероятни миграции към градовете след колективизацията на селското стопанство, и индустриализацията на градовете. Колко хора от моето поколение са израсли в тавански стаи 2х3, или в подобни мази, за цялото семейство.
Жилищата не бяха скъпи, един апартамен от 80-90 кв. м. бе 20 000, но и заплатите бяха по 100-150 лв., т.е. май съотношението е по-лошо? Истината е, че кредитирането не бе лошо, но сега се оказа, че панелките били продадени без земята, т.е. след срутването й оставаш на улицата. В случая не говорим за качеството на строителството.
tsvetko_51
Рейтинг: 1947 НеутралноМного и различни са факторите и не разбирам, защо не се отчита фактора насищане.
Дори в градове, където има посточнно движение, като София например, са настроиха огромен брой жилища в последните 10-15 години( качеството е друг въпорос) и няма как да остареят толкова бързо, че да влезем в някакво равновесие на стари, подлежащи на бутане жилища и необходимост от нови.
Това, в съчетание с демографското положение, няма как да се стигне до нивата на бума, което си беше и вид балон и начин за изпиране на крадени и престъпни пари.
От колко години виждам пустеещи сгради с надписи за свободни площи, а се строят и нови.
Като дойдат китайците, бума може да се повтори:).
dark'star
Рейтинг: 1931 НеутралноДо коментар [#21] от "historama":
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОЗа панелките кахър да нямаш - не са върха на уюта, но са изключително здрави и устойчиви на земетресения = ще надживеят и новото строителство , освен ако не бъдат разрушени зорлен по политическо решение от българомразците и народните вредители
amh21579466
Рейтинг: 284 НеутралноИзвън София, покупката на жилище (каквото и да е то) е лукс за малцина. В повечето случаи младите семейства получават наготово някакъв соц апартамент от бабите и дядовците, а те отиват на село или в по-добрия свят.
Безумно е, в град като Русе със 700 лева средна заплата, вехти и мухлясали соц апартаменти по 80-90 квадрата стабилно да държат цени над 45000 евро. За да приведеш такава дупка до някакъв санитарен минимум ти трябват още поне 15000 евро. Тези цени са породени от алчни собственици, които мислят, че притежават златна кокошка и така целия пазар стагнира без въобще да се сключват много сделки. На шараните честито – 30-годишно робство за изплащане на една дупка в град с лоша икономическа перспектива.
БМЗ
Рейтинг: 1076 ВеселоАйде народе, купувай, че ще свършат еФтините имоти по 1000 евро!
Апокалипсисът апокалиптиченGogala
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#21] от "historama":
Нали не си мислиш,че като си купиш апартамент на 5 авеню получаваш собственост и на земята?
jig
Рейтинг: 229 НеутралноТази статия я препечатват от 2010г насам. Пазарът все се възстановява.
galapagas
Рейтинг: 710 НеутралноТова платена публикация ли е?
rainbou1
Рейтинг: 1263 ЛюбопитноПрогнозите сочат, че само София ще расте като население. Предвид това, че са от преди няколко години, може и Пловдив да се включи. Във всички останали населението ще намалява, така че ще е напълно нерентабилно да се купува апартамент там.
Чоко и Боко
Рейтинг: 671 ВеселоДа ти кажа, че аз на село имам една къща от плет. Тя ще е последната която ще се срути при земетресение.
Да ви имам и аршина! Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“
Мойше! Толкоз!!!
Рейтинг: 961 ВеселоЗащо ли не направят справка при нотариусите или някоя държавна институция?
Защото "защо" завършва на О:) Или защото справка в агенцията на вписванията може да покаже различни от рекламираните факти.
До коментар [#17] от "Лео":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
val1320
Рейтинг: 549 НеутралноВ София има проблем с дестски градини,детскиясли,сега не можеш да запишеш първолак в кварталното училище,защото кварталът нарастна след застрояване на пломби,калкани,градинки,ниви,а училища и детски заведения никой не строи!Е,да ти е..бем и идилията!
galapagas
Рейтинг: 710 НеутралноДневник, според вас първата графика, която приключва през 2001 г. има ли някакво отношение към тази статия? Или просто не сте имали друга под ръка?
historama
Рейтинг: 4003 НеутралноЖивотът на панелките е 50-70 год. - причината е във връзките, които ръждясват, и жилището става опасно за обитаване. И това не е въпрос на качество на изпълнение, а на технология.
historama
Рейтинг: 4003 Неутралноговоря за България, не за 5-то авеню. Цената на земята (правото на строеж)също е елемент от общата цена. В противен случай все едно си плащаш наема на жилището предварително за 50 години напред.
historama
Рейтинг: 4003 Неутралноа кое пречи на инвеститорите да подронят предлагането на "алчните" собственици?
otmnogoum
Рейтинг: 395 НеутралноДневник, като за заглавна статия, не сте се постарали много. Стигнах до половината и не видях някакви особени изводи или информация за пазара извън статистиките на адрес и явлена?...правят се някакви съпоставки с 2008, но ако не малка част от хората, които в момента купуват са млади семейства ок 30те (както сте написали), защо се предполага, че те са запознати със ситуацията през 2008? и с какво това съпоставяне е полезно? на всички е ясно, че всеки пазар е цикличен и процесите се повтарят...?
anarhochristian
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#21] от "historama":
Продават се с право на строеж или надстрояване. Това право е част от правото на собственост и се погасява само ако 5 години след "срутването не се предприемат мерки за нов строеж, т.е. разрешително с одобрен проект и един малък изкоп ти е достатъчен за да не може никой да ти закачи земята. Всъщност в момента тенденцията е да ти продадат и земята (и частниците и общината) за да плащаш данъци върху нея. Абе трикове. Но за това - да останеш без нищо не се притеснявай. Има си начини за защита. Правото не е простовата материя и е направено да гарантира правата.
irons
Рейтинг: 663 НеутралноДо коментар [#30] от "Чоко и Боко":
Аз бих сложил друг аршин: функционалност и опции за рехабилитация (не саниране). Панелките са с най-добрите разпределения в жилищното ни строителство - мислени и подобрявани над 30 години. Здравината на конструкцията им е неоспорима, защото почти всичко е носещо. При един добър ремонт, поради това, че са правоъгълни, изглеждат доста по-добре от новото строителство - факт, който може да си види при санираните жилища, които макар и кичозно боядисани, изглеждат по-добре от "престижните кооперации".
При панелките има два проблема:
-скрит - качеството от времето на соца - в повечето случаи много ниско, дължащо се на огромни злоупотреби и кражби на материали тогава, строителство с постоянно пияни строители, забавяне с повече от година-две срокове на всеки блок, водещи да компрометиране на изложената на атмосферни влияния конструкция. Затова и при купуването на панел, трябва да се проучи: добри са т.нар. немски панели (с топлоизолация и мазилка), които са правени показно и със сериозен кънтрол. Също, панели, строени в градове, където КТК са били "цербери".
-видим - нивото на етажната собственост. След дълги години местене в "тухлени кооперации" на по-читавите и нормални хора, в панелките, ЕПК-та и старите тухлени сгради масово са останали хора с изключително бедняшки манталитет. Това води до много лоша поддръжка, граничеща с престъпна немърливост. Няма законодателство, което да изисква, а и да го има - никой не иска "да тормози бедните хорица".
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноВ България има достатъчно хора с пари, особенно в София, Варна и Бургас. Банките направиха лихвите по депозити отрицателни (ако отчетем инфлацията). Какво да си правят парите хората - ами купуват имоти.
Депозитите в банките как се движат? Дневник, нали се пишете сериозни икономически познавачи, айде напънете се малко и проследете тенденцията!
amh21579466
Рейтинг: 284 НеутралноДо коментар [#36] от "historama":
Омагьосан кръг е. От една страна инвеститорите не идват в град с неплатежоспособно население, от друга страна самите продавачи на вехти имоти са бедни и виждат имота си като единствения актив. От цялото нещо най-прецакани са младите семейства, заробени да изплащат нереални цени на имотите, защото все пак банките им отпускат кредити.
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#36] от "historama":
Липсата на места за строеж в атрактивни локации. Например в момента районите около Южния Парк държат страшни цени и купувачите са склонни да ги плащат. Обаче ново строителство няма къде. За сметка на това, терени периферията на София - колкото щеш. Ама няма търсене, реципрочно инвеститора не му се занимава с толкова ниска добавена стойност.
petar__
Рейтинг: 285 НеутралноАдски ме впечатли констатацията, че "През 2008 г. средната заплата е била 800 лева, а сега е 1300 лв., а това е огромна разлика, казва той. Това означава, че достъпността на имотите сега е много по-голяма отпреди кризата."
Всеки да си прави изводите...
ambient
Рейтинг: 8 Гневно"Купувачите днес са много по-взискателни към качеството на строителството и не са готови да купуват на всяка цена"
Глупости, ако бяха взискателни нямаше всички новопостроени апартаменти да се разпродават на зелено още преди акт 15. Всичкото хора от провинцията идва в София, разпродава ниви, къщи, набълбукват се с ипотека която и децата им ще плащат, минават на хляб и вода (след като са купили кола, защото без кола....... все едно да те смятат за гей)... Една от причините за застрояването с некачествени грозни сгради и съответното осиране на околните площи е именно това, заедно с тоталната корупция и незаинтересованост на софийска община.
niakoi_si
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#23] от "dark'star":
Това са абсолютни глупости, написани от хора дето хал-хабер си нямат от строителство! Има си стандарти за земетръсна устойчивост и те в годините нарастват. Панелките са устойчиви, да, но само ако се подържат качествено, нещо което на практика никой не прави.
Вече има случаи на саморазпадащи се панелки, падат стени, а цял един блок в Надежда се разцепи. За нова сграда на която да е паднала стена, чувал ли си?
Проблема на новото строителство не е основната конструкция, а в довършителните работи, там си оставят ръцете обикновенно майсторите.
Petleshev
Рейтинг: 3033 НеутралноТо пък..., баси и имотите и апартаментите, дето се продават...! Такива строителни безумия и архитектурно-конструктивни недомислици има, че не е за вярване!
Бивш tww09306483.Има някакъв пазар в София и няколко по-големи града. Останалото е голяма мъка. Въпреки всичко, ако строителството е добро, на хубаво място и с добро разпределение, все пак се продава, изненадващо и за мен самия...!
Имам един клиент, строител с малка фирма. От няколко години прави малки сгради с не повече от 6-7 апартамента, но с мази и гаражи, прилични стаи, големи дневни, тераси... Абе всичко е мислено за удобство и функционалност. С мокро помещение, килери и така нататък. С добра изолация и дограми. Не пести от материали... Вярно скъпо идват, ама всичко продава. Въпреки, че не е в кой знае колко голям град, хората все пак търсят и нещо по-добро за живеене...
Морски
Рейтинг: 1351 НеутралноДо коментар [#31] от "Мойше! Толкоз!!!":
колкото повече,толкова повечеЕ много ясно, Дневник от години си е трибуна на брокерите, през 3 месеца материал как цени и търсене лети в небето - но без никакви конкретни данни.
Най култова ми е констатацията - има нарастване на запитванията за имоти над 100 000 евро :)
dark'star
Рейтинг: 1931 Неутралноniksun
Рейтинг: 229 НеутралноЗа Бога, братя... Не купувайте!
Petleshev
Рейтинг: 3033 НеутралноДо коментар [#45] от "niakoi_si":
Бивш tww09306483.Лично аз съм виждал няколко сгради в процес на строеж, дето им виснаха плочите. После събаряха и преправяха... Така става, когато се бърза и се пести от материали. Не е нещо невиждано в новото строителство... Особено покрай морето, ако не дай Боже друсне по-силно, не ми се мисли..., какво чудо ще е...!
today
Рейтинг: 793 НеутралноАдрес, Явлена - все отбор убавци, които винаги прогнозират, че пазара отива нагоре, демек "за бога, братя, купувайте!".
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!Явор Рг
Рейтинг: 284 НеутралноВъв Варна има над 7 хил. празни апартамента, поне половината от които закупени "с цел инвестиция".
.Огромно предлагане на апартаменти под наем и никакво търсене.
Брокерите отчаяно надуват балона в търсене на балъци, които да си "инвестират" парите, инвестирайки единствено в гушата на предприемачи и посредници, фирми за обзавеждане и ремонт, и разбира се и в бюджета, защото данъкът на имотите си тече, не е като при автомобилите да му върнеш номера в КАТ, докато е "на трупчета".
Явор Рг
Рейтинг: 284 НеутралноДругата смехория е поставянето на еквивалент между "ново" и "качествено" строителство.
.А всъщност зависимостта е обратно пропорционална.
По-калпаво, по-фалшиво, по-безконтролно и по-икономисващо качествените материали от новото строителство няма.
Фасадата супер, а отвътре боклук. Инвеститора и изпълнителя гледат да има външен вид, колкото да вземе парите. Всяко забавяне му намалява печалбата.
Строителите лъжат инвеститора, той лъже купувачите.
Строителният надзор - никакъв.
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 950 НеутралноДо коментар [#6] от "mushashi":
Не е до народопсихология, а несъществуващата пенсионна система. В България ако нямаш жилище и се пенсионираш си умрял.
001
Рейтинг: 801 НеутралноНаправи ми впечатление, че повечето коментари клонят към няма да има хора да живеят в блоковете.
Аз пък бих казал , че това скоро няма да се отнася за София.
Колкото по труден става живота в малките градове, толкова повече желаещи ще има да се преместят в София.
Истината е че една част от хората напускат страната , а друга се насочва към София.
Изпуска се един много важен факт, че за разлика от старите европейски държави, в София около 40% от строителството е ВРЕМЕННО панелно и то няма как да изкара като сградите в Лондон или Париж , които са на по 150 и повече години.
Санирането им е пълна пародия и тяхната здравина въобще не се променя.
След 20-30 години голяма част от панелките ще станат негодни и опасни за живеене, а хората живеещи в такива е добре , още от сега да се замислят
Симеон
Рейтинг: 300 НеутралноДо коментар [#21] от "historama":
Не си съвсем прав. Проблемът на соца действително е принудителната колективизация и индустриализация и пренасяне на огромни маси селяни в града.
Но, в София и други големи градове една панелна гарсониера е струвала около 5 000 лева, а тристаен апартамент 80-85 кв.м. - около 10 000 лева. Което дори и при заплати 150-200 лева, а в заводите е имало и не малко получаващи по 400-500 лева, прави жилищата по-достъпни.
sasoss
Рейтинг: 759 НеутралноПак ли?! От 2009 ги редят тези. Не, не съм прав - от 2010 година ги редят. 2009 още отричаха въобще за някакъв спад. И все едни и същи хора.
Като приказката за лъжливото овчарче, някой път наистина ще познаят и пак няма да им повярваме.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
sasoss
Рейтинг: 759 ВеселоПуснах на гуглето да търси - младен митов явлена оживление.
И експерта оживява. Всяка година!!!
Но не е луд този, който яде зелника. Дневник можеха по-сериозно да подходят към темата, вместо да се доверяват на експери по "оживленията". Или в противен случай да отбележат, че става дума за платена публикация.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
who cares
Рейтинг: 476 Неутрално...пазарът на жилища излиза от ваканция и отива на кино. В късния соц да имаш панелка в краен квартал си беше изпитание. Липсваше всякаква инфраструктура - магазини, детски градини, училища, транспорт... etc. Дойде демокрацията, и с нея - имотните балони. Цикличността им е + - 10 години. 93-95 г; 2005-07; 2017...Лакомията създаде безумия. Резултата е, че "новото строителсво" (подобно на "новия внос" при автоджамбазите) доведе до презастрояване, липса на места за паркиране и инфраструктура - в големите градове, а извън тях - липса на канализация, пътища, проблеми с електрозахранването. Панелните квартали, обаче, останаха непокътнати. Нещо повече - в пъти се подобри комфорта на обитаване. Оправиха се пътищата, големите вериги направиха свои "хипермаркети" в празното пространство, построиха се градини, училища, транспорта стана "интегриран". С появата на интернет и мобилните телефони, се появиха и много нови професии, неизискващи конкретно работно място и носещи "прилични" доходи. Междувременно "новото" прокапа, олющи се, падна му гипсокартона, хората се изпобиха за паркоместа. При стандарт на соц. гарсониера от 55-60 м2, сега се пробутват нови "двустайни" със същата квадратура и около 19-20% общи части, нагъчкани в центъра, без място за паркиране, и без места в детската градина, без хранителни магазини, ама с много "апартаменти" офиси. А панелката остана с тераси, колкото "два гаража в центъра". Та... такива мити-немити балончета с хелий, драги ми Смехурко ;-)
Slick
Рейтинг: 450 ВеселоТова са ми любимите поръчкови статии. Ясно е, че балъците свършиха. Само в София има тук-там. Всичко хубаво е застроено и продадено. Само не знам как в София има цени на имоти като във Франция. И кои са тия изглупели богаташчета, дето дават по 2500 евро на квадрат, който реално струва 1000?
gost22
Рейтинг: 1958 НеутралноМалко странно, обаче именно имането на жилище затрива доста пенсионери. Същото имане на жилище прецаква младите хора които не са в няколкото големи града (а и тези с децата, дето живеят именно в тези големи градове и се борят за място в детски дом или в кварталното училище)... Просто палачинката се обръща и "горе става долу". "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 1958 НеутралноАре сега няколко дози соц реланост:
-първо, за жилището се чака ред и те категоризират. Това е да те допуснат да се наредиш на опашката дето се чака за жилище. Та за категоризация се нанасяха семейства с бебета и баби в тавански помещения, та да минат в категория дето има шанс да получи жилище.
-внасяш си предварително пари, които нямаш право да теглиш, и се олихвяват не с пари, а с "лиххвоточки".
-заплата на току-що завършил (излязъл от казармата) беше по-скоро 80лв (на по-късен етап около 100 до 120лв) или един велосипед "Балкан"-че, която заплата се определяше по единна щатна таблица (можете да си я намерите и проверите за съответната година).
-повечето младежи и девойки, след завършване бяха разпределяни къде да работят и живеят и то с години, преди да се доберат до големия град и да почне онова с категоризациите...
-хората нямаха право да купуват жилище, ако не им е разрешено да живеят в съответното населено място — така нареченото "жителство".
- жилищата се изплащаха още десетилетия след като си се нанесъл.
Та не ми хвали колко евтини и достъпни са били жилищата в строй, при който дори тоалетната хартия е била дефицитна (появявала се е от време на време на рафта в магазина). "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Green Day
Рейтинг: 610 Неутрално"...регулациите все още създават множество проблеми на инвеститорите в жилища,..."
Ко било? Сериозно ли? какви регулации, мили Боже?! Няма проблем баджанака ти да е строителен надзор, бняма проблем да строиш на 3 метра от теарсите на съседния блок, няма проблем да строиш направо на улицата (до нас строят едно такова, явно инвеститорът ще е задължен да сложи 30 сантиметра тротоар); качеството на строителството е кошмарно. В Младост строят направо в блатото. Кои регулации, че нещо не ги виждам? Или може би самото изискване на сттриш с тухли, макар и криви, е много тежка регулация за родния инвеститор? Не им дават да строят от картон, което вече би ги уредило идеално?
Скакауец
Рейтинг: 672 НеутралноМокрите сънища на брокерчетата от Явлена и Адрес, записани и разказани от Невник. Епизод 3129
Слушкаш Шорош, папкаш грантове! (Верую на Киселото, миризливо и кресливо, неолиберално-марксистко л@йно ...невник...)Green Day
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#65] от "Green Day":
Отговарям си сама, сетих се. Под "много регулации" се имат предвид "много чиновници, на които трябва да бутнеш по нещичко". Така вече нещата си идват на мястото и да, сигурна съм, че за инвеститорите това си е проблем.
pump it!
Рейтинг: 229 НеутралноГледам, че хората не вярват на публикацията.
pump it!Обаче написаното е истина - убедих се сам, твърдя го от опит!
dido7801
Рейтинг: 229 ЛюбопитноЩе видим като излезе статистиката за второто тримесечие от Агенцията по вписвания какъв е тренда с имотните сделки.
yanne
Рейтинг: 1007 НеутралноДо коментар [#10] от "dark'star":
Пре комунизма броя на жилищата нарастваше.Но това жилища ли бяха?!За човек,живял на село в кирпичена къща-може.Но ,поне 80%от построеното-панелите са едни отвратирелни кафези,в които никой не иска да живее
happystory
Рейтинг: 285 НеутралноКоми блоковете кога ще ги махат?
чобанмахала
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#14] от "001": То и в София, с политиката на ГЕрп да направи столицата ислямско гето от централна баня до Орлов мост има магазини дето се продават по-евтино отколкото магазини в малки градчета. Сигурно е същата история и с жилищата в района.
Костадин Иванов
Рейтинг: 2836 НеутралноДо коментар [#6] от "mushashi":
Еретик"Има хора с по няколко апартамента,които нито продават,нито дават под наем.Ако тези жилища излазят на пазара ,цените ще се сринат"
======================
Абсолютно си прав. Аз съм един от тях, предполагам добре знаеш защо нито продавам, нито отдавам под наем. Апартаментите ми са в градове, където наемът не оправдава риска от съсипване на имота, а парите в банка бавно изчезват. Не че е невъзможно един апартамент да стане непродаваем.
edin drugii
Рейтинг: 2204 НеутралноДо коментар [#24] от "blowfish":
край Русе има китни села с по 5000 -10000 лв ,колега ,насочи се натам ,ако нямаш парички ,никой не ти пречи ,а сега и е модерно на село да се живее ,чист е въздуха .
edin drugii
Рейтинг: 2204 НеутралноДо коментар [#73] от "Костадин Иванов":
аз пък си ги отдавам излишните под наем и ми идват хубави парички всеки месец , не си струва да ги държиш и да им плащаш само данъци и режиини ,а и се съсипват и мебелите вътре само като стоят , а така всичко старо си го изнасям там ,а и ми носят стабилен доход , иначе парите в банките на мошениците ,после губиш всичко
edin drugii
Рейтинг: 2204 НеутралноДо коментар [#66] от "Скакауец"като чуя брокерски ,бягам надалеко , едни ми натовариха имот ,който щях да купувам в друг град с над 21000 евра за едно жилище ,не ща да чуя повече за такива мошеници ,че те и ангажират с договори ,не можеш се утърва от тях .
edin drugii
Рейтинг: 2204 НеутралноДо коментар [#64] от "gost22":
двама доктори с високите си заплати през соца не можахме да съберем даже за коридор на апартамент цели 10 години , не ща да чуя повече за социализъмъ ......
hammurabi
Рейтинг: 340 НеутралноГладна кокошка просо сънува.
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#13] от "dark'star":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoПри соца Таньо просто липсваха жилища, коли и т.н.
Всичко що се произведе, построи се заема веднага.
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#77] от "edin drug":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoЛекари и зъболекари бяха в многно неизгодно положение при соца.
Сега...бе зъболекар да си :).
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#73] от "Костадин Иванов":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoИ аз съм същия, но си мисля, че грешим. Подценяваме суми от около двеста лева, немислейки, че това са си два и половина бона годишно.
За десет години си е "Дачия Дъстър" с екстрите.
И пак няма да го дам под наем. Ще го съсипят наистина.
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#70] от "yanne":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoКъщата ни на село е кирпичена, но двуетажна. Мазето е винаги достатъчно топло през зимата и достатъчно студено през лятото. Тази къща е по-добра от всяка панелка.
От друга страна в прясно саниран панелен апартамент бях. Бил съм там и преди това.
Да кажем, че вече не мразя панелките. Наистина става жилище след санирането.
Green Day
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#70] от "yanne":
"Кафезите" са замислени много по-добре от архитектурните извращение на новото строителство - имам предвид като разпределение, усвояване на плезна площ и битово удобство. И до днес 80-квадратовата панелка е по-светла, широка, удобна и просторна от 100-квадратовото "ново строителство". Грознички са, ама то е, защото са вехти. И новото не е хубаво, просто е ново, инак е дори по-грозно. Бг архитект не може да строи семпло, той е вторият Гауди, ама все за малко не му се получава.
Проблемът с панелките е, че не се поддържат. Ако българинът се стегне и започне да мисли на ниво "сграда", а не на ниво "апартамента ми"... Но не би. Този проблем ще лъсне и при новото строителство след десетина години, когато лъскавият мрамор се поизкърти, замазките се поолющят и входът изпадне в положението "орел, рак и щука", което си е до народностен манталитет. А в "старото ново" - сгради, дето са на повече от десет години - вече се вижда. Като добавиш и малоумното разпределение на помещенията, изискващо тесни спални, тъпи чупки и ненужни ниши, лесно е да предпочетеш панелката и да пробваш да се пребориш със старото поколение съседи за цялостно саниране и смяна на дограми. На някои места успяват и става супер.
Мултикултиджендър-Ариец
Рейтинг: 1628 ВеселоЕвреина е всичко друго ама не е прост. Та слушайте го как купува и продава :
In a time of universal deceit telling the truth is a revolutionary actАко един имот може да се изплати за по-малко от 10 години с парите от наема му- Купувай.
В протовен случай- Продавай
gost22
Рейтинг: 1958 НеутралноМИ купи съсипан и го дай под наем. Хем на ниска цена, хем наема конкурентен, хем който го наеме и го оправи ще е коректен с наема, щото нали е инвестирал нещо... Във Варна има квартали, които от елитни западнаха (пенсионерите от бившия елит не са свикнали да дават за поддръжка), други излязоха от апетитните дестинации защото града се промени и човекопотока оттече в друга посока... и това за няма 10-15 години (за по-късо време от една ипотека)... "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
iavorski
Рейтинг: 303 НеутралноДо коментар [#45] от "niakoi_si":
Не, не сме чували за нови сгради които са паднали още по време на строежа, нееее!
kaka_lara
Рейтинг: 229 НеутралноПазарът на жилищата по-скоро отново навлиза в спад, затова и пускат тази поръчкова статия. От 2008 има спад на цените до около 2013-2014 и чак 2015 отново се покачват. Сега купуват хората, които са на зор или някой с готови пари, въпреки че само ще се прецака - цените ще паднат в следващите години. Всичко е периодично, колкото и да не им се иска на брокерите.
bat_plamen
Рейтинг: 4457 ЛюбопитноБавно,но сигурно се надува Балонът и когато се пукне...................бедна ми е фантазията!!!!
bat_plamen
Рейтинг: 4457 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "Костадин Иванов":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Даже и в западащите областни градове ситуацията е същата.В пъти повече имоти се продават отколкото се купуват.
bat_plamen
Рейтинг: 4457 Любопитно"................ "Но да не забравяме, че на пазара на жилища у нас участват само 10% от населението", посочва той....................."
За какво оживление изобщо говорим след като само една десета от населението у нас може да се "включи в играта".............?!
bat_plamen
Рейтинг: 4457 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "penetrating":
+++++++++++++++++++++++++++++++++
dosetliv
Рейтинг: 1480 НеутралноДо коментар [#40] от "niakoi_si":
"Какво да си правят парите хората - ами купуват имоти.
Депозитите в банките как се движат?"
Депозити на матряла:
- март 2016 = 42,820 милярда лева
- март 2017 = 45,546 милярда = +2,726
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#85] от "gost22":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoЕ,
аз не жонглирам с пари, че да купя още.
Росен Радославов
Рейтинг: 1487 НеутралноДо коментар [#92] от "dosetliv":
в двубоя между Цветната телевизия и Черно-белия хладилник... печели винаги...хладилника...сеш'се...ХЛАДИЛНИКА! o_sandoВярвам на статистиката, но съм от Шумен.
Не познавам нито един човек, който да вкарва в банка (освен за заеми разбира се). Изкарващи и последното си, обаче много.
penetrating
Рейтинг: 5842 НеутралноДо коментар [#91] от "bat_plamen":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЗа съжаление, защото всички сме собственици :)
Ivan_
Рейтинг: 490 ВеселоДо коментар [#17] от "Лео":
Модератора е неадекватен!Тъпото е, че в портфолиото на Капитал има специализирано издание за строителство, а отделно има компании и институции, които срещу платен абонамент ти дават месечни справки с разрешителни за строеж, въведени в експлоатация и т.н.
dc_ken
Рейтинг: 265 НеутралноКакто и за много други неща, при покупката на имот основното, което ме спира да се наема на подобна стъпка в България не са неоправдано високите лихви по ипотечни кредити и неравноправни калузи по договора с банката, нито ефективната отрицателна годишна лихва по депозита ми, нито дори ограниченото предлагане на качествени имоти на разумна цена, а народопсихологията на продавача и всички посредници в сделката. Сякаш за тях няма win-win сценарий или взаимоизгодна сделка. Задължително всеки гледа да те „прекара“, колкото се може повече. В резултат на това, вече „пазарно поведение“, човек или трбява да инвестира страшно много допълнително време и средства или да се моли съдбата да е благосклонна към него. Дали ще те лъжат с квадратурата, с пазарната конюнктура, информация за строителя, регулирането на имота, партиди за комунални услуги, общи части, паркоместа, капаро, предварителен договор, тежести, мними пълномощници, какво ли не... И ако все пак прецените, че риска си заслужава и наистина имате нужда от ново жилище, тогава трябва да ангажирате адвокат, брокер, архитект и нотариус, които задължително да са ви познати или препоръчани, защото и те могат да не си свършат качествено работата, за която им се плаща и се предполага, че имат претенции да са специалисти.
Wizard
Рейтинг: 672 РазстроеноБаси грубата платена статия. От самолет се вижда, че е написана и подредена тенденциозно, ползвани са и материали, които да подкрепят идеята на тия, дето са платили за нея. Това са цитираните агенции за недвижими имоти. Да, ама аз не съм балък, а и както се тръгнали с този нов редизайн, с кофтито текстове и с тези брутални платени чаршафи, скоро сами в редакцията ще си правите импресиите на банерите, ако изобщо са останали стажантите и рекламодатели. Наистина, стараете се през последните месеци, да не казвам 2 години, да изгоните и най-верните си читатели, които вече имат какво да четат, НЕ ПРИ ВАС.
Never underestimate the power of stupid people in large groups!Wizard
Рейтинг: 672 РазстроеноМежду другото, не е по темата, футера ви се чупи редовно на Експлорър 11 и остава ХТМЛ-а и джава скрипта да стърчи като топола в ливада. Наистина, очаквах доста повече от вас.
Never underestimate the power of stupid people in large groups!Преди коментирах и в Капитал, сега доста намалих и тук да влизам. Скоро напускам това място. Трийте сега коментара защото не е по темата. Палячовци. Даже ми спрете правата да коментирам за 3 месеца, както го направихте няколко пъти след уместни и верни мои мнения. Историята го доказа. Ама кой ти гледа история....нищо.
kaka_lara
Рейтинг: 229 НеутралноМежду другото, предишният дизайн на Дневник беше много по-добър ;)