
© Юлия Лазарова
Като изключим цената, за четири пети от потенциалните купувачи на жилища най-важно е мястото, на което то се намира, а на второ място - дали има магазини, пазари, детски площадки, услуги.
Това сочат резултатите от проучване на "Дневник" сред читателите в периода 7 - 17 юли 2017. На въпроси за начина, по който биха избирали недвижим имот, отговориха 614 регистрирани потребители на сайта.
Едва трето по важност условие е наличието на удобни транспортни връзки (за 32%), но заедно с тези, за които е от значение близостта на метрото и местата за паркиране, делът им надхвърля 60 на сто.
17% от участвалите в анкетата казват, че вече са купили жилище, което означава, че в отговорите си се позовават на натрупан личен опит. Приблизително по равно се разпределят тези, които не планират покупка, имащите такова намерение, но в дългосрочна перспектива и тези, които поставят решението си в зависимост от пазарната ситуация. Твърдо планират нов дом в рамките на година 12.9 на сто.С каква цел бихте купили жилище
Мнозинството - близо 40%, отговарят, че искат да разполагат със собствено, но заедно с тези, които искат да се преместят в по-голямо, делът им достига две трети. Едновременно с това съществен процент - 30.2 на сто, обмислят покупка с инвестиционна цел.
Българската традиция да се осигури пространство за живеене на децата се подкрепя от 14% от отговорилите. За сравнение - да осигурят дом за родителите си планират едва 1.4%. Всеки пети планира второ жилище в друг град или ваканционен имот.
Жива е и друга традиция - на подхода "направи си сам", се вижда от резултатите. Едва за под 8% е важно жилището, което купуват, да е напълно завършено.
От какво зависи покупката на жилище
Отговорите на този въпрос показват, че нивото на доходите в семейството е много по-съществен фактор (31.4%), отколкото лихвите по ипотечните кредити (под 5 на сто). Тези, за които е важно да намерят подходящото за себе си жилище (23.6%) пък са повече, макар и с малко, от тези, за които по-важна цената (22.3%).
Две трети от участвалите в анкетата са мъже, близо 70% са във възрастовия диапазон 25 - 44 г, 85% са с висше образование. Близо половината са квалифицирани служители, всеки пети е представител на висшия мениджмънт, а всеки десети е собственик на бизнес и представител на свободна професия. Най-голям дял - над 36%, са отговорили, че получават над 2500 лв. месечно, близо 23% са с месечен доход между 1500 и 2500 лв., 18 на сто - между 1000 и 1500 лв. Тоест четири от всеки петима взимат над 1000 лв. От данните се вижда, че дори сред обявилите нисък месечен доход - до 600 лв., повечето планират покупка, но в по-далечна перспектива. В най-високодоходната група плановете, свързани с покупка на жилище, се разпределят приблизително поравно между тези с краткосрочно намерение - до 12 месеца, тези с план за по-далечно бъдеще и тези, които вече са го направили. Впечатляващо е, че именно във високодоходната група са най-много отговорилите, че решението им зависи от пазарната ситуация.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3493 НеутралноРазмерът, цената и далече от маалата!
ЕретикКМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5393 Неутралночестито на новодомците.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Hawaii
Рейтинг: 3987 НеутралноА пък най-важното е да не се четат
РЕКЛАМНИ СТАТИИ като тази.....
дерибеев
Рейтинг: 2816 Веселопредвид вчерашната случка най важен при покупка на жилище е нотариуса ..
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васtokkay
Рейтинг: 665 НеутралноЛихвата по ипотечния кредит.
No Pain No Gainkarabastun
Рейтинг: 7984 ЛюбопитноНай-важното, когато избираме жилище е не да слушаме брокерите на недвижими имоти, а да си наемем специалист - инженер или поне строителен техник, който добре да го огледа за забележки!
[email protected]Може и двама трима, но поотделно!
Мен винаги ме е удивлявало как нормалните мъже се съветват автоспециалисти, когато си купуват кола да речем за 15 - 20 000 лева и питат приятели, познати и т.н, а дават щедро 150 - 200 000 лева за някакъв курник, само защото брокерката им е казала, че има много хубав изглед от прозореца, или защото жена им е харесала цвета на плочките в коридора!
dc_ken
Рейтинг: 353 НеутралноСпоред мен най-важното преди да мислите за всичко останало е:
1. Не се изкушавайте от ипотечни заеми, освен ако не са с ограничена отговорност, имате сигурни допълнителни доходи, вноската ви не надвишава 30-35% от дохода на домакинството или пък наистина няма къде да живеете. Ако имате спестявания и от мечтания имот ви делят няколко десети хиляди, по-добре изтеглете потребителски кредит.
2. Избягвайте брокери, освен ако наистина не сте сигурни, че ще си свършат работата на разумна цена т.е. да ви помогнат да намерите това, което търсите и да защитят вашите интереси пред продавача и отговорните институции.
3. Не купувайте надценено жилище, дори някой да ви убеждава, че цената му ще се покачи още или някой друг ще "грабне" офертата. Разумната цена я определяте вие! Вие сте пазара!
Нинов
Рейтинг: 2472 Неутралнооглед да жилище се започва от мазата, за да не те грабнат първо хубавите неща и да повлияят да решението.
Николай Колев
Рейтинг: 1971 НеутралноВсичко това се отнася за апартаменти.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеOne Hour
Рейтинг: 343 Неутрално...и съседите
truly
Рейтинг: 768 НеутралноВсичко е вярно, но ви трябва и малко късмет. Ако ви се паднат лоши съседи, перфектният имот ще загуби блясъка си.
pag
Рейтинг: 1392 ЛюбопитноБрокерите упорито внушават, че покупката на един-два апартамента с кредит било "инвестиция", като тактично спестяват малките подробности като разходите под формата на лично време, разправии, ремонти и пр. за поддържане на "инвестицията" и относително редовно получаване на наемите, да не говорим, че никой и никога не може да гарантира, че цената задължително ще върви нагоре. Кризата от 2008 убедително показа, че може и надолу.....
Знанието е сила, информацията - властИнвестиция може да е купуването на няколко (поне 3) входа в различни блокове в различни квартали с по 20-30 апартамента с различна квадратура, назначаване на хора, които да се занимават с наемателите, поддръжката и пр.
Продължавам да се чудя и защо никой не развива квартали около тангентата и към северната дъга на околовръстното - равно, място - бол, инфраструктурата ще е по-евтина......
testimone
Рейтинг: 264 НеутралноВероятно най-важното е при покупка на жилище да не се четат рекламни статии като вече доста други в Дневника.
Galata
Рейтинг: 521 НеутралноРазмерът като м2, стаите като брой, изгледът(колко фронта), етажът. Отделно, дали е в комлекс с надзор и активации(басейн, спортни площадки, езеро...). Накрая, квартал, метро(близост),съседи, безшумие...
"Büyük şeyleri yalnız büyük milletler yapar." K.AtatürkНай-важното да е ново и съобразено с новите постановления за земетръс!
Нинов
Рейтинг: 2472 НеутралноДо коментар [#12] от "pag":
най-лесния начин за инвестиция в имоти/жилища/земя е купувануто на акции на фирми, притежаващи и управляващи тези.
Било то селсктопанска земя в Южна Америка, в Европа, та дори и в Украйна, или старчески домове в Германия, или 30 хил. апартамента в Дрезден или най-екзотичото е собственик и оператор на 250 гробища в САЩ, кихащ тлъст дивидент.
При този вид инвестиция обаче няма възможност за "óко да види - рáка да пиптне" , а чрез четене на новини / анализи / статии трябва да се опиташ да разгадаеш истинската ситуация.
historama
Рейтинг: 3626 Неутрално3 са най-важните неща при покупка на жилище:
1. Локацията;
2. Местоположението;
3. В коя част на града се намира.
Всичко останало са подробности. Магазините ги затварят, в детската градина детето ходи 2 години, училищата ги сменя на 3-4 години, колкото до транспорта .... хайде стига глупости.
historama
Рейтинг: 3626 НеутралноВ България хубавият съсед е изключение. Всичко у нас е до късмет, защото можеш да бъде смазан от бой и на Витошка, в оживено време, в 17ч.
Николай Георгиев
Рейтинг: 1012 НеутралноПоследната графика някак си не мога да я разтълкувам. Излиза, че 75% от сделките са с тухлени апартаменти (ново или старо строителство) и някъде около 2-3% са панели.
Ако отворя сайтовете за имоти, обаче излиза че панелките са поне половината от предлаганите жилища.
952
Рейтинг: 572 ВеселоАбе най- важното е да можеш да го платиш... 😂😂😀😀😂😂😀😀😂😂
Колко жалко, че всички, които знаят как трябва да се управлява България, са заети да пишат разни неща по форумите...who cares
Рейтинг: 466 Весело...Дневник пак са в грешка. Най-важното... най-важни са няколко неща.
1. Жилижещо да е в "разораната целина". На еднакво далечно разстояние от Мачу Пикчу и Мъглявината Андромеда. Така човек ще може да планира правилно почивката си. Кеф ти Анди Гарсия, кеф ти Алфа Кентавър.
2. Да е еко, био, мио, крафт, винтидж, и да е част от екосистема - не ти трябва ток, промишлен при това. Не ти трябва вода - то и на Марс няма. Не ти трябва даже кислород. За какво ти е - в Мегавселената кислород има само на Земята, а тя, както стана дума, не е в плановете ни за жилище.
3. Удобните транспортни връзки са за глупаците. Достатъчно е да си близо до Транс-галактическата магистрала. Пък и нали го даваш паралия - винаги ще се намери някоя каручка, да отскочиш до МОЛ-а на 5-ти светлинен лъч.
4. Изложение не се гледа - то с тия Вселенски природни катаклизми, ти е все т'ааа.
5. Откакто измислиха телепатията и обемната холограма - социалната инфраструктура си е анахронизъм. Също като социалната мрежа Фейсбуци, мейзбуци и ноутбуци.
6. 100-200 хил. евра си е направо евтинийка. Все пак не ти искат 1000 Републикански кредита и перспективата да станеш длъжник на Джаба Хътянина и жена му - хътянката.
7. Предвид модерното течение да се яде здравословно - не ти трябват някакви си чужди хранителни вериги да ти се мотат между краката. Така и така си близо до бял Пулсар, който ти доставя достатъчно - за да фотосинтезираш сам.
8. ... може още много да се изрежда за предимствата на "строителните предприемачи", ама нЕма смисъл. Хората навремето са живели в пещери, а вие искате жилище. Я бегом на тръстиката...
Читател
Рейтинг: 1321 НеутралноМного имот, много нещо се изтъргува през "Дневник". Бряяяяя, купувай, народе! Не останаааааааааааа!
Колкото до избора на жилище - всеки се простира според чергата си. Казали са го нашите предци, а останалото е въпрос на късмет в немалка степен.
borko_to
Рейтинг: 470 НеутралноТо всичко идва от алчността на строителите и собствениците на парцели - от една средностатистическа кооперацийка само една трета от апартаментите стават и това е и причината цените да са на такива нива. Брокерите какво са виновни - всичко читаво е вече продадено на зелено.
Правите дървета в гората, първи се отсичат!ostin22
Рейтинг: 632 НеутралноЩо за "представително" е това проучване..:-) Първо на първо 90% от населението не може да си позволи ново жилище..а 9 от останалите 10% не иска.. Та нека се уточним че става дума за останалият 1%.. То иначе като чете човек статията си представя че едно 80% от населението взима по поне 1500-2000 лева месечно..и жилища под 150 000 лева им се струват недостойни...:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!bretschneider
Рейтинг: 911 НеутралноАз искам да има място за паркиране по тротоара... и то на 2 метра от входа. Също така трябва да има наоколо хора дето правят купон поне 2 пъти в седмицата, единия от които да е поне в събота. От осбена нужда са ми сприхави съседи, които не кооперират когато има теч в блока или ако има теч от покрива да казват "т'ва не е моя работа". Аааа, и да не забравяме искам наблизо да има спонтанно възникнало поселище от ромляни, да има каруци... такива неща. Някой ако има нещо пред вид, да свирка :)
man_un
Рейтинг: 552 НеутралноДо коментар [#10] от "One Hour":
100% вярно. Дето казал Хитър Петър на чорбаджията: Абе къщата ми харесва, не ми харесва туй, че ти си ми комшия...
Лео
Рейтинг: 1006 НеутралноАз пък не разбирам какво е "социална инфраструктура"? И защо кварталът да е най-важен, по-важна е локацията, какво има пред прозореца/терасата и какво има в радиус от 100 метра и какво се предполага, че ще има след 10-15 години. Вътрешното състояние не е от значение, защото ако няма структурни дефекти е по-евтино да си го направиш, отколкото да го ремонтираш. Няма нужда да се лъжем - строителят няма да го завърши по най-добрия начин...
edin drugii
Рейтинг: 2210 Неутралноосвен всичко описано по горе ,много важно е ,ако жилището е защитено ,в затворен комплекс , колко е таксата за поддържане ,на СВ Константин средните такси са 400-500 лв месечно , малко по нататък , в друг комплекс съм постигнал цена от 30 лв на апартамент ,с включени басейн и поддръжка и градинар за двора .
sa6
Рейтинг: 718 Веселолокация, локация, локация...
Евроатлантидаа после да има 3 спални, 2 бани, широка кухня с трапезария, да е южен, слънчев, с 2 гаража и парк пред вратата и по възможност да нямаш никакви съседи!
tie_interceptor
Рейтинг: 492 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "karabastun":
Колко пъти сте спорили с жена... за каквото и да било? :)
hifi_hifi
Рейтинг: 332 НеутралноДо коментар [#28] от "sa6":
Ами ако искаш това единственото решение е къща.
Дори и да е по-скъп парцела с интелигентно проектиране и изпълнение, ще ти излезне на цената на апаратмент с тези параметри, но ще имаш двор, гараж и спокойствие
historama
Рейтинг: 3626 НеутралноКогато говорим за покупка на жилище давали си сметка дали искаме да се закрепостим на тази улица, в този квартал или район, в този град? За хората в активна възраст нещата са далеч по-мобилни отпреди 20-30 години! Сега имаш хубава работа в София, след 5-10 години можеш да получиш супер предложение в Пловдив, или в Букурещ?
Във Варна хубаво жилище в престижен район под 1500 евро кв.м. не можеш да намериш, но за макс. 500 евро на месец имаш страхотен избор на големи апартаменти! В Пловдив надали нещата са по-различни, да не говорим за София.
А когато наближи пенсията, една скромна хубава къщурка с двор, барбекю и беседка в провинцията, на 5 км от морето - какво по-хубаво!
xcheffo
Рейтинг: 257 НеутралноАнкетата буквално повтаря мантрата, че трите най-важни критерия при избор на жилище са
1. Локация
2. Локация
3. Локация
newgenerations
Рейтинг: 577 Неутрално[quote#7:"dc_ken"]Според мен най-важното преди да мислите за всичко останало е:1. Не се изкушавайте от ипотечни заеми, освен ако не са с ограничена отговорност, имате сигурни допълнителни доходи, quote]
Ипотечните кредити с ограничена отговорност са с осезаемо по-високи лихви и се изисква по-голям процент самоучастие. Разбира се, много по-добре е да плащаш наем и в края на краищата, домът ти да не е твой.
tonywalker
Рейтинг: 383 НеутралноНай-важното е да не е в България.
Smoke
Рейтинг: 597 НеутралноЕдинственото истински важно нещо (а то липсва в списъка горе) е наличието на уредена и работеща обща етажна собственост. Всичко останало, което зависи само и единствено от мен, е от второстетенна важност именно защото зависи само от мен - когато и каквото реша, мога да го направя без да завися от други. Но ако останалите собственици не ги интересува нищо, то аз няма как сам да оправя, плащам и поддържам общите части за кефа на останалите.
blaf
Рейтинг: 554 НеутралноТъкмо се чудех защо в последните 2-3 дни нямаше платени статии за имоти и хоп..
Морски
Рейтинг: 1247 НеутралноТакъв вой от всички брокери - сигурен сигнал, че балонът се спихва.
колкото повече,толкова повечеНяма вече баламурници с пари да купуват хилядите новопосроени коптори, а хората с пари купуват за лични нужди.
Ако някой иска да купува - да изчака една година ;)
Камен
Рейтинг: 916 НеутралноНикъде не пише, че е представително, а че е сред читателите на Дневник.
Определено Баба Гицка от Долно Драглище не чете Дневник онлайн, но тя също е част от населението и в представително проучване би била включена пропорционално.
От такива "проучвания" няма много смисъл - освен за представяне пред потенциални рекламодатели, за да се види какъв е профила на читателите. Да се правят изводи за пазара на имоти не е възможно от подобна статия.
джендър NATO generals
Рейтинг: 946 Неутралноточно това и аз щях да кажа! Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток
2.5
Рейтинг: 1442 НеутралноСъседите!
I Want To BelieveЮмрукчал
Рейтинг: 213 НеутралноНай-важното ... да имаме 150 бона кеш.
БМЗ
Рейтинг: 982 ЛюбопитноЯ какви хубави червено-сиво-сини БАЛОНИ сте нарисували горе! :))
Апокалипсисът апокалиптиченКогато се избира жилище, най-важното е да НЕ се вярва на банкстери, брокониери и рекламни статийки за имотния балон като тази.
olimpipanov
Рейтинг: 921 НеутралноОпределящи са цена и локация. Никой не иска да се зароби с непродаваемо жилище.
Ако не е цел инвестиция т.е. да носи доход, в този динамичен свят и циганизираща се държава мисълта на всеки нормален човек е как ако се наложи да може да си продаде жилището да кешира и да се измъкне.
ostin22
Рейтинг: 632 НеутралноДо коментар [#38] от "Камен":
There is no way to happiness, happiness is the way!Именно. От 600 човека решили да драснат нещо в анкета на Дневник не може да се пише статия за пазара на имоти генерално.. Просто е подвеждаща.
kikaha4
Рейтинг: 213 Неутралнокато се пръсне балона, как ехото заглъхва......ъхва .. ъхва
Peni Nikol
Рейтинг: 6731 НеутралноВ Амстердам 385 000 евро за четиристаен апартамент на тихо място се намира.
penetrating
Рейтинг: 5327 НеутралноАко на тези, които планират им бяха поискали пари като ангажимент в твърдението им :) ?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertanarhochristian
Рейтинг: 572 Неутралноanarhochristian
Рейтинг: 572 НеутралноРазбирам те, но има един проблем, обикновенно при пенсиониране нямаш парите за къщурката. Ако ли пък направиш друга схема, вземеш ипотеката с % самоучастие, така, че да докараш месечна вноска от примерно 500 лв и другите 500 лв (наема каза, че е към 500 Евра) да заделяш/инвестираш, то първо ще си един вид под наем за 1/2 от сумата, а след 30-40 години стаж ще имаш спестени 180 000 или 240 000 лв и ще си позволиш и къщурката и ще останат. Вече изплатения имот даваш под наем и така удвояваш пенсията. Проблема (освен сигурността на работата) е главно психологически - дали ще се успее да се заделя или ще се харчи за пластмаси от които няма нужда.
tie_interceptor
Рейтинг: 492 НеутралноДо коментар [#49] от "anarhochristian":
Големият проблем е, как се спестяват пари в наше време.
Ако искаш да спестиш толкова пари, трябва да работиш спестител... :)
Или да имаш вяра на някой, който работи това.
И пак няма сигурност, защото няма нито едно надеждно средство за спестяване в дългосрочен план.
Светът се развива експоненциално и, каквото е било сигурно последните 200 години, няма да е същото след 20...
keen
Рейтинг: 812 НеутралноДа не е закрепостено към топлофикация!
#КОЙ предложи Пеевски за главен прокурор?historama
Рейтинг: 3626 НеутралноСнимката горе е показателна за новото строителство - вдигаш главата за да зърнеш небето.
historama
Рейтинг: 3626 НеутралноСнимката горе е показателна за новото строителство - вдигаш главата за да зърнеш небето.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Kamen Iliev
Рейтинг: 70 НеутралноДа им е честито и да почерпят :)
kokoto2
Рейтинг: 475 ЛюбопитноНещо не е наред... минаха 10 дена без статия за недвижимите имоти...
Пишете грамотно на кирилица! Shift + ь = ѝkokoto2
Рейтинг: 475 ЛюбопитноНещо не е наред... минаха 10 дена без статия за недвижимите имоти...
Пишете грамотно на кирилица! Shift + ь = ѝБранимир Брозиг
Рейтинг: 213 НеутралноСтрахотни съвети!
Архитект - https://rinnovation.bg/Най-важно е при избора да купуваме информирано!
За целта препоръчвам тази кратка книжка със съвети как да изберем правилното жилище и за какво да гледаме на оглед:
https://pytevoditel.irchitect.com/