
© Министерство на икономиката
Най-много три години са нужни на лабораториите в "София тех парк", за да започнат не само да се самоиздържат, но да включват нови идеи и да имат положителни резултати. Това прогнозира проф. Марин Христов - председател на Сдружението за научно-изследователска и развойна дейност към технологичния парк, на среща на представителите на германския институт "Фраунхофер" с изявени български учени, инвеститори и "зрели" компании в сградата на технопарка.
Колелото на пълната мощност на "София тех парк" почва да се завърта, отбеляза дългогодишният ректор на Техническия университет в София, цитиран от БТА, и посочи, че от Нова година досега всички законови и нормативни разпоредби за технопарка вече се прилагат. Оформена е структурата и в лабораториите има назначени хора, има изпратени над десет международни проекти, които се чака да бъдат приети, сключените договори за сътрудничество са шест и вече се подготвят много повече, има и договори за разработки, които са в процес на изпълнение, каза професорът. В технологичния парк работят 11 научноизследователски лаборатории, два са новите междулабораторни центрове.
Сега хората си мислят, че след като са дадени много пари за оборудването на уникални лаборатории, те трябва от следващия ден да почнат да се издържат и да имат огромни печалби, коментира проф. Христов. Той се позова на световния опит, който показва, че за да започне този процес, трябва лабораториите да демонстрират научни постижения, а за това те се нуждаят от финансиране. Никой от бизнеса няма да финансира в нещо, което изглежда добре, но досега не е показало резултати, продължи ученият.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев в приветствието си към участниците в срещата посочи, че основната цел на министерството е да създава тясно сътрудничество между науката и бизнеса с идеята всичко, което е вложено в науката, да доведе до възвращаемост през бизнеса. Инвестициите в иновации са един от приоритетите на министерството и усилията ни намират израз в приетата през 2015 г. Иновационна стратегия за интелигентен растеж - основа за изпълнението на оперативните програми "Иновации и конкурентоспособност" и "Образование и наука за интелигентен растеж", допълни Манолев.
Той напомни, че по първата програма, която е основен финансов инструмент за реализация на целите по стратегията, са предвидени 1.039 млрд. евро. Една от основните целите на "Иновации и конкурентоспособност" е увеличаване на дела на иновативните предприятия, като се подпомогнат поне 9000 компании и мобилизират повече милиард евро частни инвестиции, за да се увеличи производителността на малки и средни фирми.
Подкрепа на иновационната дейност има и чрез Националния иновационен фонд, чиято осма конкурсна сесия е стартирала през август 2016 г. и предстои одобряването на проектите. Министерството работи по подобряването на иновационната инфраструктура чрез създаване на технологични паркове и технологични инкубатори като "София тех парк", изтъкна още заместник-министърът.
Той посочи, че активното сътрудничество между България и Германия има потенциал в научните изследвания, иновациите и инвестициите. Заместник-министърът напомни данни, според които тази година България се е изкачила с две позиции до 36-о място от 127 страни, включени в Световния индекс на иновациите, а страната ни е сред десетте държави с най-добри резултати по ефективност на иновациите. Това е сред основанията за желанието на страната ни за ускоряване на контактите между българския и германския бизнес и научните организации, посочи още Манолев.
442
Рейтинг: 1223 НеутралноАбсурд. Поне тези които познавам няма да могат да се издържат сами, а е хубаво да ги има. Ние за съжаление сме малка държавица, с малко сериозни фирми, които да поставят задачи за разрешение на тези лаборатории. СОРИ.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
ЙЕИ
Рейтинг: 500 НеутралноВ България разходите са за държавата, а печалбата за нечий джоб. Така че и след 10 години няма да са печеливши
ijj
Рейтинг: 1021 ЛюбопитноНа сайта на "София тех парк" има списък на лабораториите:
http://sofiatech.bg/about/tin/ %D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81/
Интересно, дали има някъде данни кои от тях са акредитирани?
bez_ime2
Рейтинг: 320 НеутралноИ след 30 години пак няма да се самоиздържа...
penetrating
Рейтинг: 5610 НеутралноМного двусмислено изказване :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert"Най-много три години" или
"Поне три години"
Защото никак, ама никак не е едно и също :)
alabalko
Рейтинг: 486 НеутралноБългария не е малка държава. В Азия на същата площ в една държава живеят 120 милиона души. България е рядко населена държава. Една Германия е три Българии, но има над 10 пъти повече население. Израел на площ е не повече от 1/5 от българската. Израел каква държава е?
Проблемът не е в рядката населеност или площта, проблемът е в манталитета, т.е. в мат'ряла.
Евреите обаче имат съвсем различен манталитет и развиват доста върхови технологии. Дори в момента се къпят във вода при нулеви валежи, защото евтина измислиха технология за обезсоляване на морска вода. Цената на кубик вода е сравнима с тази на водата от язовир Искър.
ijj
Рейтинг: 1021 НеутралноДо коментар [#7] от "alabalko":
Това е наистина интересна технология за обезсоляване на морска вода - с хиляди мембрани с пори от порядъка на микрометри, към които се подава пречистена морска вода с налягане 70 атмосфери. Така описана технологията изглежда доста сложна, но може би е все пак едно възможно решение и за много други места по света, където водата е в недостатъчни количества.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1368 НеутралноБоже, тия сами не си вярват... Един от най-вятърничавите проекти изобщо, под претенциозно име. Там най-сериозният интерес е от децата от блоковете отсреща, които си играят на детската площадка.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДва стола и компютър и хайде - лаборатория...