
© Надежда Чипева, Капитал
Почти единодушно парламентът одобри на първо четене мерки срещу неизплащането на заплати от страна на работодателите. Промените в Кодекса на труда бяха одобрени със 138 гласа "за" и един "въздържал се".
Една от поправките предвижда работодатели, които дължат заплати и обезщетения на служителите си, да не могат да кандидатстват по процедури за възлагане на обществени поръчки като изпълнители или подизпълнители.
С други текстове инспекцията на труда получава правомощия да извършва проверки за изплащане на възнаграждения и обезщетения и след прекратяването на трудовите правоотношения. Предвиждат се и допълнителни възможности служителите да получават дължимите им суми от специализирания фонд, след като работодателят е обявен в несъстоятелност.
chicago514
Рейтинг: 2568 НеутралноЕдна от поправките предвижда работодатели, които дължат заплати и обезщетения на служителите си, да не могат да кандидатстват по процедури за възлагане на обществени поръчки като изпълнители или подизпълнители."Ще могат ли да кандидатстват като други фирми - които изплащат заплати!?Очевидно - Да.
pet_fire
Рейтинг: 5736 НеутралноКато го чета, добре. Като мине време, пак имало вратички за заобикаляне на закона.
Иван K
Рейтинг: 2142 НеутралноПриетият закон добре.
подписНо остава въпросът, защо чак сега имаме такъв закон!
theduloclan
Рейтинг: 400 НеутралноИма си офшорни фирми за това - няма нужда време да минава, още от сега се подразбира че тези некоректни работодатели ще използват офшорки за да кандидатстват за обществените поръчки.
penetrating
Рейтинг: 5999 НеутралноА когато това се дължи на държавата ?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertIvan_
Рейтинг: 506 НеутралноИма известна доза скептичност у мен при подобни рестрикции.
Модератора е неадекватен!Не зная защо в мен се появява образа на един бивш български министър на финансите, който влизайки в офиса и заварвайкки доста просрочени задължения на ДЪРЖАВАТА към бизнеса, реши, че който иска да получи СОБСТВЕНИТЕ си пари трябва да даде отстъпка от сумата или да чака.
Та тази реална случка от българското минало ясно показва, че една фирма може:
1. Да не получи плащане от държавата;
2. Да го получи със закъснение и редуцирано като размер;
3. Да го получи с огромно закъснение.
И сега държавата получава и възможност да не допуска фирма до голяма част от пазара, защото фирмата дължала пари!
Какво правим когато имаме последователно фирма, коректна, спечелила поръчка и я изпълнила, след което не получила заплащане от държавата, респективно не може да плати на служителите си, защото държавата не и е платила на нея, а кото за капак не може и да участва в друга поръчка и това като първопричина неплащане от държавата?
alabalko
Рейтинг: 525 НеутралноТова с обществените поръчки няма да хване дикиш. Нова фирма, няма проблеми и пуска старата като подизпълнител. То иначе някои обществени поръчки по строеж на пътища няма да се случат :)
xmm
Рейтинг: 1154 ВеселоАми работодателите искат премахване на класа за стаж затова!Ако го нямаше,спокойно можеха да платят заплатите на "търтеите" -:)
daam
Рейтинг: 1301 НеутралноРазумни промени