А бе за кого от Банкя всяка седмица са потегляли цели багажници със СУДЖУЦИ, правени по специална рецепта от еленово месо, защото получателя им имал високо кръвно
Да, точно така, както и едни посредници и БУЛГАРТАБАК източиха, и те или техни посредници и си контрабандисват на спокойствие ... докато преди няколко дни пратка контрабандни цигари отново е заловена в Турция ...
Източват ги, особено ако са държавни. Добре че голяма част от оръжейните заводи останаха в забранителния списък за приватизация, иначе и оръжейната промишленост на България щеше да бъде унищожена. Сега Бойко Борисов констатира че там носи 1 милиард евро приходи, в миналото е носило много по-големи приходи.
Борисов & Пеевски превземат ВПК, мачкат конкуренти 26.07.2017255628 Фрог нюз Фрог нюз писа преди месец, че Пеевски е на път да сложи ръка върху големи държавни предприятия и да наложи контрол над търговията със специална техника и въоръжение. Никому неизвестната Viafot Limited, с 500 лв капитал изведнъж се превърна в основен играч на терена на ВПК. Това ставало с личната протекция на премиера Борисов.
Мотивиран изпълнител на повелята е министър Караниколов, номиниран за поста от „Атака”. Той е считан за доверено лице на Пеевски, което се потвърждава от факта, че като шеф на Агенцията за приватизация Караниколов е пуснал със скоростта на светлината сделките за „Булгартабак”, ИПК „Родина”, Дипломатическия клуб и др. – все свързани с името на Пеевски.
Бившият военен министър Аню Ангелов е съветник на Борисов и безропотен изпълнител на всяко негово разпореждане.
По-интересен е случаят с лидерът на ВМРО Каракачанов. Говори се, че е притиснат по линия на финансиране на партията му от фирми, свързани с КТБ. Както и заради националистически изцепки на хора от партията му - затова е „клекнал” на Борисов и Пеевски. Говори се също, че му е обещан процент от печалбите при реализиране на бъдещи продажби на оръжие и боеприпаси.
Един от „най-солидните” аргументи за наказателната акция е желанието на Пеевски да заграби печелившето предприятие „Дунарит”. Повече от година Пеевски чрез Viafot води война с всички средства за придобиване на завода. Това означава КТБ, като кредитор да загуби 60 млн, които са предвидени за изплащане на банката от „Емко”. Губи ги и държавата.
Ще припомним, че преди време неочаквано в Търговския регистър се появява обяснителна записка, подадена от Роман Венев като пълномощник на офшорката Viafot Limited. Компанията от Британските Вирджински острови е собственик на "Виафот инвестмънт България", което според представените от него документи е придобило от Едуардо Миролио вземания от "Дунарит" за 24.5 млн. евро и от пролетта опитва да се впише като заложен кредитор на негово място. Цесията е от 14 март, което съвпада по време и с финализирането на другите сделки между Миролио и Пеевски, чрез които депутатът от ДПС придоби неговите 50% в "Техномаркет" и 5% в "Булгартабак".
Случайно или не, това стана след като Миролио катастрофира, а причината за инцидента така и не стана ясна.
Според публикуваните отчети в Търговския регистър "Емко" е мажоритарен акционер в "Дунарит" от 18 август 2016 г. или веднага след разрешението на КЗК. На общо събрание, където са одобрени отчетите, също като акционери се явяват "Емко" с 99.5% и собственикът му Емилиян Гебрев - с 0.5%, - т.е. те са придобили дяловете на "Кемира" и управителя й Асен Бабански. По партидите и на двете компании освен индивидуални отчети е качен и консолидиран на "Емко", който включва резултатите на "Дунарит" след придобиването, което говори за появата на крупен субект с над 440 млн. лв. приходи. По този показател той отстъпва единствено на държавното ВМЗ - Сопот.
И "Емко", и "Дунарит" отчитат солиден ръст и инвестиции в производствени мощности от ново поколение. Силните резултати са обяснението за апетитите към "Дунарит", което в доклада си е заложило 10% ръст на приходите през 2017 г. Така двете компании с производствени площадки в Русе, Трявна, Монтана и Белица и общо над 2000 служители се управляват като една група.
Според експерти, това се е сторила апитетна хапка за Пеевски, който не крие амбициите си за контрол върху ВПК. За да го постигне обаче му е нужна покрепа от най-високото място в оперативното управление на страната и той го получава – от Бойко Борисов.
Затова бе пуснат в действие и сценарият „Суджук гейт” – за да се отвлече вниманието от заграбването на ВПК. Акцията се предприема и дни преди ваканцията на политиците и магистратурата, за да се избегне скандалът, как печеливши предприятия могат да бъдат затрити, хиляди работници изхвърлени на улицата, за да се угоди на апетитите на тандема Борисов-Пеевски
В казуса ”Дунарит” стана ясно: Пеевски е държавата и държавата е Пеевски 29.08.20171280813
Държавната консолидационна компания не изчака брифинга на министър Емил Караниколов по темата ”Дунарит” и предстоящата му национализация и подаде заявление в Търговския регистър за вписването й като заложен кредитор на русенското предприятие.
С което стартира последното действие на фарса около русенското предприятие, оказало се апетитна хапка за родни "бизнесмени" и властници.
От представените документи става ясно, че по сложна верига цесии дружеството към ведомството на Емил Караниколов е купило срещу 47 млн. лв. най-голямото вземане към завода, което започва живота си с цесия на Едоардо Миролио да спаси депозитите си в КТБ и преминава в ръцете на офшорка, свързана с депутата Делян Пеевски, за да стигне до самата КТБ, пише в свое разследване "Капитал".
Така в един от най-оплетените казуси за овладяване на части от някогашната империя на фалираната банка на Цветан Василев официално влиза държавата на мястото на основния враг на банкера - Делян Пеевски. И 12 години след приватизацията на русенския завод държавата реши, че ще харчи, за да си го върне.
Къде е Пеевски е резонния въпрос. Отговорът е много лесен - той си е тук, в схемата и никъде не е ходил. Просто в този случай е добре правителството "Борисов-3" да извади кестените от огъня вместо него, а маститият бизнесмен и депутат ще се задоволи да прибере печалбата. От нея сигурно ще има и за този, който разрешава фарса.
Схемата на национализацията на "Дунарит" започва с едно прехвърляне на задължения към КТБ още на 30 октомври 2014 година. Едоардо Миролио, който беше най-големият депозант в банката, и няколко негови дружества сключват цесии с "Дунарит", което пък е един от големите кредитополучатели на КТБ с над 90 млн. лв. задължения.
Така бизнесменът може да получи част от средствата си, докато компанията може да ги използва да прихване и погаси част от задълженията си. Впоследствие на 1 декември 2015 г. "Дунарит" и Миролио са уредили взаимоотношенията си, като са фиксирали общата цесионна цена на 22.2 млн. евро, 1.77 млн. долара и 0.4 млн. лв., дължими на "Е.Миролио" ЕАД.
Дотук всичко изглежда законно. В играта обаче влиза депутатът Пеевски. На 14 март 2016 г. Миролио продава своето вземане на свързваното с депутата от ДПС "Виафот инвестмънт България". В същия ден той прехвърля на компания на депутата своите 50% от "Техномаркет" и миноритарен дял от "Булгартабак". Цената е 19.5 млн. евро, а по-късно през годината на 11 август "Виафот инвестмънт България" прехвърля вземането на собственика си Viafot Limited от Британските Вирджински острови за неизвестна сума.
Последното действие на драмата "Дунарит" започва през юли 2017 година. На 5 юли 2017 г. Viafot е прехвърлило вземането на "Дипи" ЕООД срещу 22 млн. евро. За сделката "Дунарит" е уведомен чак миналия петък на 25 август. В същия ден "Дипи" продава вземането си на КТБ срещу оригиналните 22.2 млн. евро, 1.77 млн. долара и 0.4 млн. лв., или около 5 млн. лв. повече, отколкото е платил месец и половина по-рано.
Има обаче и особеност - цената ще бъде платена в активи, които синдиците са предлагали на публична продан, но не се е намерил купувач. Не е ясно какво влиза в тази графа, която трябва да бъде договорена с анекс, но на тази дефиниция отговарят редица имоти, а също и дялове в компании като "Техномаркет" и винарната "Телиш". Кой и как ги е оценявал - е друг въпрос.
Ситуацията няма да бъде съвсем ясна, ако не обърнем внимание на фирмата "Дипи" ЕООД. Собственик е Добрин Иванов, един от хората, смятани за особено близки до премиера Борисов. Тази фирма има декларирани приходи за 2016 година от едва 15 000 лева, а изведнъж започва да си играе с милиони. Където и да пипнеш около този бизнесмен, излизат милионери на прехода и милиционери.
Справка в Дакси показва, че Добрин Иванов има дялово участие в десетки фирми, като сред партньорите му е смятания за най-богат българин Цоло Вутов. Освен с парите си, той е известен и като приятел от казармата с ген. Румен Миланов, началник на Националната служба за охрана (НСО) от 2004 до 2007 г., а от 2009 до 2012 - съветник в политическия кабинет на Бойко Борисов, секретар на Съвета по сигурността и шеф на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност БОРКОР.
Когато напуска НСО, Миланов се връща на работа при Цоло Вутов, където е бил и през 2005 г., след като напуска НСБОП. Същата година Вутов назначава във фирмата си „Елаците мед“ и други висши антимафиоти - бившите заместник-директори на НСБОП Красимир Младенов и Иван Йовчев, както и началника на направление „Борба с терора“ Борил Кацаров. С европейски заплати, разбира се.
Иванов има за партньори и семейство Баневи покрай идеята да строи на Иракли поредния бетонов комплекс. Сътрудничи си и с Улрих Хофщетер, швейцарец, представляван от съпругата си Ралица. Предприемчивият бизнесмен има 4 фирми, в чието управление участва и още 6, в които има дялове и е съсобственик. Има общ бизнес и с бившия главен архитект на София Петър Диков, също един от близките до Борисов хора.
Така следите на мераклиите да вземат своя дял от печелившите заводи, произвеждащи военна продукция водят към Делян Пеевски и Бойко Борисов, минавайки през техни протежета. Въпросът кой колко ще вземе, вероятно е решен на "високо равнище". Но когато държавата се ангажира да национализира приватизирано преди 12 години предприятие, въпреки че досега не е проявявала никакъв интерес към него, нещата започват да смърдят ужасно. Но само ако имахме нормално работеща прокуратура, която да се поинтересува какво точно става и защо завод, който "работи изключително добре" по думите на министър Караниколов изведнъж се оказва на ръба на фалита и смяна на собствеността. Но такава прокуратура ние нямаме.
Ако до сега имаше съмнение, че мафията у нас си има държава, след последните събития това вече би трябвало да е окончателно изяснено. Държавен рекет, помощ от КОС и Министерство на икономиката, малко шум по "правилните медии" и "Дунарит", а вероятно на следващ етап и "Емко" вече са в ръцете на маститите "бизнесмени" и управници.
Така че Пеевски вече е държавата и държавата е Пеевски. Борисов помага с каквото може, и няма да остане с празни ръце, тъй като неговите хора са вече в схемата на национализацията, кой знае защо наричана от вицепремиера Дончев "одържавяване". Двете думи имат едно и също лексикално значение, но и министър Караниколов, и Томислав Дончев предпочитат смокиновия лист на одържавяването пред голотата на национализацията.
Това не променя същността на събитията около "Дунарит" и "Емко". Лошото е, че се унищожава един работещ и печелещ сериозни пари бизнес. Че може по ефекта на доминото да пострадат и други, например ВМЗ "Сопот", а търговските договори за износ на наша военна продукция да бъдат прекратени. В резултат десетина хиляди души ще отидат на борсата, а бюджета ще се лиши от стотици милиони лева приход.
Защото тези хора, хвърлили око на двете предприятия са доказали, че не могат да управляват нищо повече от лек автомобил. Те ще станат собственици, ще вземат, каквото могат и ще си тръгнат, оставяйки след себе си само руини. Но ще са по-богати с няколко стотин милиона.
"На входа и на изхода на държавните предприятия от военнопромишления комплекс стоят частни посредници, които буквално ги източват."
Факт! ББ си е все същият:
2013г. "От БСП сега злорадстват, че ГЕРБ се проваля с ВМЗ. Странно, защото и при кабинета "Станишев" положението беше окаяно. Тогавашният червен директор Иван Иванов бе толкова съсипан от бизнес несполуки, боричкания на лобита и стачки, че хвърли оставката си и реши да излезе в пенсия. На изпроводяк инж. Иванов изплака: "Ужасно е да видиш едно фалирало предприятие и да се чудиш как всеки месец да плащаш на доставчиците". Можем да се върнем и по-назад от кабинета "Станишев", но картинката ще е същата. Когато пое изпълнителната власт, Бойко Борисов на свой ред установи, че "десетилетия наред ВМЗ е било ограбвано" и е трупало загуби, докато на негов гръб частни дружества печелели по 50 до 100 млн. лв. годишно. Не че не е вярно, но и в държавата на ГЕРБ ВМЗ си остана инкубатор на дългове и стачки,..." http://www.segabg.com/article.php?id=632550
Така е. На входа и изхода на държ. предприятия застават едни невидими извънземни и изсмукват чисти парички. Тези същите извънземни разбират по телепатия печелившите частни фирми и ..след тях потоп. И тъй като са ненаситни и не могат да дават, защото са невидими, застават на изхода на всяко министерство и всяка община и засмукват 50% от обществените поръчки. Г-н Борисов не споменава кой ще получи парички при покупката от държавата. Може би се страхува извънземните да не го отвлекат с летящата чиния.
Тия надминаха себе си в усвояването.... Излиза, че три пъти ще бъдат откраднати нашите пари от данъци - веднъж, за да бъде платено дружеството с откраднатите от КТБ пари. Втори път сега държавата ще го плати на офшорката на Шиши. Трети път ще се дадат пари държавата да купи акциите на дружеството на търг, за да го одържави. После на кого ще го подари държавата, мога да се досетя.
Защо досега не са взети мерки за премахване на посредниците? Или защото снасят където и на когото трябва. Не вярвам в добрите намерения на властите, защото ако имаха намерение за промяна, досега щяха да я направят.
Емилиян Гебрев /ЕМКО!/, и колегите му от Арсенал и Кинтекс. Официализираната през комисионен договор входно-изходна приватизация през очите на Едвин Сугарев, или "трето направление" за валутни постъпления на ЦК и наследниците им...
"Съвместната дейност между Емилиян Гебрев и бившите му колеги от ръководството на „Арсенал“ има доста дълга традиция. По това време синдикатите проявяват жив интерес към това кой съсипва ВПК. Един бегъл поглед върху взаимоотношенията между „Арсенал“ и „Ширио“ дава известна представа за това. На 5 април 1990 г. двете фирми подписват рамково споразумение за съвместна дейност, а на 21 юни 1990 г. – и комисионен договор. И двата документа систематично се нарушават. Първият например предвижда писмени споразумения за всяка сделка – такива обаче липсват. Според втория валутата от вноса, извършван от „Ширио“ за „Арсенал“, трябва да бъде внесена по официалната сметка на „Ширио“ в БВТБ. Част от нея обаче попада в друга, недекларирана официално банкова сметка в Цюрих.
Вместо по оригинални вносни фактури, издадени от западните контрагенти по сделките на „Ширио“ като комисионер на „Арсенал“, всичко се отчита по фактури, издадени от самата „Ширио“. На всичкото отгоре тези фактури се съставят много време след приключването на сделката – понякога дори година и половина по-късно. Подобно закъснение в отчетността означава пари – натрупване на значителни валутни средства в сметките на „Ширио“, използвани не за внос на суровини за „Арсенал“, а за собствени търговски операции. Съгласно чл. 4.4 от комисионния договор срокът за възстановяване на неизползваните суми е 15 дни – само че тази клауза въобще не се спазва. Например за 1990 г. „Арсенал“ е предоставила на „Ширио“ 1 586 917 долара, а „Ширио“ е внесла стоки и суровини на стойност 1 050 069 долара – като при това не е никак сигурно дали е внесла стоки и за тази сума.
Обичайна практика е внесените суми да не се отчитат. Така например през 1991 г. „Кинтекс“ превежда 144 865 долара по сметка на „Ширио“ в Стопанска банка. В отчета пред „Арсенал“ тази сума не фигурира. Както впрочем и една друга – от 100 000 долара, преведена директно от сметката на „Арсенал“ в БВТБ в сметката на „Ширио“ в Цюрих. На 25 април 1991 г. „Арсенал“ изпраща нареждане до „Кинтекс“ със следното съдържание: „Моля, валута в размер на 49 600 долара преведете на сметката на „Ширио“ – София, в Стопанска банка“. Тази сума също се е стопила в небитието. Според отчета на „Ширио“ от януари до юли не са постъпвали никакви средства от „Арсенал“. Не е ясно защо се използва неофициалната сметка в Стопанска банка при преводите на тези неотчитани суми, а също и защо „Арсенал“ нарежда директно на „Кинтекс“ да превежда суми по сметките на „Ширио“, вместо това да става с платежно нареждане до БВТБ, където постъпват парите от износа на „Арсенал“...." http://corruptionbg.com/Orujeinata-turgoviq
Петър Маджуков, бивш издател на Дума и Васил Божков, който се сроди със Софиянски в офшорките, с които участват в оръжейния бизнес:
2001г.! "Според източник от специалните служби в сделките с българско оръжие най-често играят четири офшорки. Едната е “Норууд” - Кипър, свързвана с Петър Манджуков - бивш служител на “Кинтекс”, смятан за приближен на Андрей Луканов и свързван с военното разузнаване. Втората е “Окима” - Кипър, която източници от бранша свързват с Димитър Асенов Събев и с генералите Димо Кръстинов и Малчо Малчев. В тази група влизат “Нобле” - Кипър, за която няма информация, както и “Ликонекс” - Кипър. Последната всъщност е бившата фирма “Варкиза”, за която се смята, че е в близки връзки с бизнесмена Васил Божков." http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2001/03/03/207469_konfliktite_v_orujeiniia_biznes_izvadiha_razmerite_mu/
Пеевски не можа да вземе Дунарит, защото съдът го спря. Сега, иде ред държавата, по поръчка на Пеевски, да го вземе по схемата - отнемане на лиценз - изкупуване на дългове - „грижа” за работници - принудително изкупуване.
Използва се стария мит, че приватизацията и частното са лошо, а държавното е за народа... Всъщност, при евентуално одържавяване, печалбите на Дунарит ще влизат в бюджета и оттам във фирмите на нашите хора през обществени поръчки, търгове, договори и прочее схеми. Ако разбира се, не бъдат пряко закупен от нашите хора, въпреки забранителния или друг списък.
тъпак - Кинтекс не е ли посредник? посредник е, само че държавен. Защо една частна фирма да не ползва услугите на друга срещу заплащане, ако по този начин увеличи продажбите си? Комисионният договор не е приватизация - и дали изобщо иде реч за комисионен договор - комисионерът продава от свое име за чужда сметка срещу определено възнаграждание. Съмнявам се, че Емилиян Гебрев работи по този начин.
Нема такава държава!?Протестърите да излизат на улицата!?Бойко много го е страх от гнева на Гражданското недоволство и току виж се отказал от намерението да работи за Пеевски и Котараците в ущърб на държавата.Той знае, че хората ще продължат да го подкрепят САМО, ако успее да събира повече пари в бюджета, в т.ч. и от печалбата на държавните предприятия.Пари трябват най-вече за социалните нужди и пенсиите, но и за увеличение на доходите на работещите!?Той е чул и от Меркел и от Юнкер, че на може България да изостава все повече по доходи в сравнение с други страни от ЕС!?
Нема такава държава!?Протестърите да излизат на улицата!?Бойко много го е страх от гнева на Гражданското недоволство и току виж се отказал от намерението да работи за Пеевски и Котараците в ущърб на държавата.Той знае, че хората ще продължат да го подкрепят САМО, ако успее да събира повече пари в бюджета, в т.ч. и от печалбата на държавните предприятия.Пари трябват най-вече за социалните нужди и пенсиите, но и за увеличение на доходите на работещите!?Той е чул и от Меркел и от Юнкер, че на може България да изостава все повече по доходи в сравнение с други страни от ЕС!?
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
''zms15783''
Рейтинг: 506 ВеселоЛъже и окото му не мигва.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4222 ГневноДо коментар [#1] от "xali":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ако не са от суджуците да се подменят незабавно !!!
karabastun
Рейтинг: 4370 НеутралноЧаспромаджийте на Кинтекс!
[email protected]minuva4a
Рейтинг: 241 НеутралноЕдва ли са случайни хора на входа и изхода точно на държавни дружества.
Чоко о боко вече тотално се излагат.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4222 ГневноДо коментар [#4] от "minuva4a":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Дали има още балъци да им вярват ?
kony
Рейтинг: 229 НеутралноИ къде е Прасчо - на входа или на изхода?
minuva4a
Рейтинг: 241 НеутралноДо коментар [#5] от "КМЕТ В СЯНКА":
Докато има телета (роби) ще има и касапи (чоко&боко, тато).
Много полезни идиоти трябва да измрат преди България да има шанс.
neut
Рейтинг: 506 Неутрално"На входа и на изхода на държавните предприятия от военнопромишления комплекс стоят частни посредници, които буквално ги източва"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restА държавата в лицето на правителството защо спи
EU defender
Рейтинг: 672 НеутралноАбе направо всичко да национализираме....
The best way to predict the future is to invent it.stenli1
Рейтинг: 1004 ЛюбопитноА бе за кого от Банкя всяка седмица са потегляли цели багажници със СУДЖУЦИ, правени по специална рецепта от еленово месо, защото получателя им имал високо кръвно
stenli1
Рейтинг: 1004 ЛюбопитноА ”Магнитското” дуо Пеевски-Борисов?
Какви са му интерсите във военно-промишлените предприятия??
Deinio
Рейтинг: 605 НеутралноЗа 10 г толкова
Наблюдател
Рейтинг: 1355 НеутралноДа, точно така, както и едни посредници и БУЛГАРТАБАК източиха, и те или техни посредници и си контрабандисват на спокойствие ... докато преди няколко дни пратка контрабандни цигари отново е заловена в Турция ...
Наблюдател
Рейтинг: 1355 НеутралноДо коментар [#13] от "Наблюдател":
Биволъ: "В Турция отново е заловена пратка контрабандни цигари на Булгартабак. На Шиши дали ще му хареса един среднощен експрес към турски затвор?"
https://www.sondakika.com/haber/haber-yolcu-otobusunde-14-bin-paket-kacak-sigara-ele-9981826/
Voiko
Рейтинг: 340 НеутралноИзточват ги, особено ако са държавни. Добре че голяма част от оръжейните заводи останаха в забранителния списък за приватизация, иначе и оръжейната промишленост на България щеше да бъде унищожена. Сега Бойко Борисов констатира че там носи 1 милиард евро приходи, в миналото е носило много по-големи приходи.
stenli1
Рейтинг: 1004 ЛюбопитноБорисов & Пеевски превземат ВПК, мачкат конкуренти
26.07.2017255628
Фрог нюз
Фрог нюз писа преди месец, че Пеевски е на път да сложи ръка върху големи държавни предприятия и да наложи контрол над търговията със специална техника и въоръжение. Никому неизвестната Viafot Limited, с 500 лв капитал изведнъж се превърна в основен играч на терена на ВПК. Това ставало с личната протекция на премиера Борисов.
Мотивиран изпълнител на повелята е министър Караниколов, номиниран за поста от „Атака”. Той е считан за доверено лице на Пеевски, което се потвърждава от факта, че като шеф на Агенцията за приватизация Караниколов е пуснал със скоростта на светлината сделките за „Булгартабак”, ИПК „Родина”, Дипломатическия клуб и др. – все свързани с името на Пеевски.
Бившият военен министър Аню Ангелов е съветник на Борисов и безропотен изпълнител на всяко негово разпореждане.
По-интересен е случаят с лидерът на ВМРО Каракачанов. Говори се, че е притиснат по линия на финансиране на партията му от фирми, свързани с КТБ. Както и заради националистически изцепки на хора от партията му - затова е „клекнал” на Борисов и Пеевски. Говори се също, че му е обещан процент от печалбите при реализиране на бъдещи продажби на оръжие и боеприпаси.
Един от „най-солидните” аргументи за наказателната акция е желанието на Пеевски да заграби печелившето предприятие „Дунарит”. Повече от година Пеевски чрез Viafot води война с всички средства за придобиване на завода. Това означава КТБ, като кредитор да загуби 60 млн, които са предвидени за изплащане на банката от „Емко”. Губи ги и държавата.
Ще припомним, че преди време неочаквано в Търговския регистър се появява обяснителна записка, подадена от Роман Венев като пълномощник на офшорката Viafot Limited. Компанията от Британските Вирджински острови е собственик на "Виафот инвестмънт България", което според представените от него документи е придобило от Едуардо Миролио вземания от "Дунарит" за 24.5 млн. евро и от пролетта опитва да се впише като заложен кредитор на негово място. Цесията е от 14 март, което съвпада по време и с финализирането на другите сделки между Миролио и Пеевски, чрез които депутатът от ДПС придоби неговите 50% в "Техномаркет" и 5% в "Булгартабак".
Случайно или не, това стана след като Миролио катастрофира, а причината за инцидента така и не стана ясна.
Според публикуваните отчети в Търговския регистър "Емко" е мажоритарен акционер в "Дунарит" от 18 август 2016 г. или веднага след разрешението на КЗК. На общо събрание, където са одобрени отчетите, също като акционери се явяват "Емко" с 99.5% и собственикът му Емилиян Гебрев - с 0.5%, - т.е. те са придобили дяловете на "Кемира" и управителя й Асен Бабански. По партидите и на двете компании освен индивидуални отчети е качен и консолидиран на "Емко", който включва резултатите на "Дунарит" след придобиването, което говори за появата на крупен субект с над 440 млн. лв. приходи. По този показател той отстъпва единствено на държавното ВМЗ - Сопот.
И "Емко", и "Дунарит" отчитат солиден ръст и инвестиции в производствени мощности от ново поколение. Силните резултати са обяснението за апетитите към "Дунарит", което в доклада си е заложило 10% ръст на приходите през 2017 г. Така двете компании с производствени площадки в Русе, Трявна, Монтана и Белица и общо над 2000 служители се управляват като една група.
Според експерти, това се е сторила апитетна хапка за Пеевски, който не крие амбициите си за контрол върху ВПК. За да го постигне обаче му е нужна покрепа от най-високото място в оперативното управление на страната и той го получава – от Бойко Борисов.
Затова бе пуснат в действие и сценарият „Суджук гейт” – за да се отвлече вниманието от заграбването на ВПК. Акцията се предприема и дни преди ваканцията на политиците и магистратурата, за да се избегне скандалът, как печеливши предприятия могат да бъдат затрити, хиляди работници изхвърлени на улицата, за да се угоди на апетитите на тандема Борисов-Пеевски
stenli1
Рейтинг: 1004 ЛюбопитноОт вчера:
В казуса ”Дунарит” стана ясно: Пеевски е държавата и държавата е Пеевски
29.08.20171280813
Държавната консолидационна компания не изчака брифинга на министър Емил Караниколов по темата ”Дунарит” и предстоящата му национализация и подаде заявление в Търговския регистър за вписването й като заложен кредитор на русенското предприятие.
С което стартира последното действие на фарса около русенското предприятие, оказало се апетитна хапка за родни "бизнесмени" и властници.
От представените документи става ясно, че по сложна верига цесии дружеството към ведомството на Емил Караниколов е купило срещу 47 млн. лв. най-голямото вземане към завода, което започва живота си с цесия на Едоардо Миролио да спаси депозитите си в КТБ и преминава в ръцете на офшорка, свързана с депутата Делян Пеевски, за да стигне до самата КТБ, пише в свое разследване "Капитал".
Така в един от най-оплетените казуси за овладяване на части от някогашната империя на фалираната банка на Цветан Василев официално влиза държавата на мястото на основния враг на банкера - Делян Пеевски. И 12 години след приватизацията на русенския завод държавата реши, че ще харчи, за да си го върне.
Къде е Пеевски е резонния въпрос. Отговорът е много лесен - той си е тук, в схемата и никъде не е ходил. Просто в този случай е добре правителството "Борисов-3" да извади кестените от огъня вместо него, а маститият бизнесмен и депутат ще се задоволи да прибере печалбата. От нея сигурно ще има и за този, който разрешава фарса.
Схемата на национализацията на "Дунарит" започва с едно прехвърляне на задължения към КТБ още на 30 октомври 2014 година. Едоардо Миролио, който беше най-големият депозант в банката, и няколко негови дружества сключват цесии с "Дунарит", което пък е един от големите кредитополучатели на КТБ с над 90 млн. лв. задължения.
Така бизнесменът може да получи част от средствата си, докато компанията може да ги използва да прихване и погаси част от задълженията си. Впоследствие на 1 декември 2015 г. "Дунарит" и Миролио са уредили взаимоотношенията си, като са фиксирали общата цесионна цена на 22.2 млн. евро, 1.77 млн. долара и 0.4 млн. лв., дължими на "Е.Миролио" ЕАД.
Дотук всичко изглежда законно. В играта обаче влиза депутатът Пеевски. На 14 март 2016 г. Миролио продава своето вземане на свързваното с депутата от ДПС "Виафот инвестмънт България". В същия ден той прехвърля на компания на депутата своите 50% от "Техномаркет" и миноритарен дял от "Булгартабак". Цената е 19.5 млн. евро, а по-късно през годината на 11 август "Виафот инвестмънт България" прехвърля вземането на собственика си Viafot Limited от Британските Вирджински острови за неизвестна сума.
Последното действие на драмата "Дунарит" започва през юли 2017 година. На 5 юли 2017 г. Viafot е прехвърлило вземането на "Дипи" ЕООД срещу 22 млн. евро. За сделката "Дунарит" е уведомен чак миналия петък на 25 август. В същия ден "Дипи" продава вземането си на КТБ срещу оригиналните 22.2 млн. евро, 1.77 млн. долара и 0.4 млн. лв., или около 5 млн. лв. повече, отколкото е платил месец и половина по-рано.
Има обаче и особеност - цената ще бъде платена в активи, които синдиците са предлагали на публична продан, но не се е намерил купувач. Не е ясно какво влиза в тази графа, която трябва да бъде договорена с анекс, но на тази дефиниция отговарят редица имоти, а също и дялове в компании като "Техномаркет" и винарната "Телиш". Кой и как ги е оценявал - е друг въпрос.
Ситуацията няма да бъде съвсем ясна, ако не обърнем внимание на фирмата "Дипи" ЕООД. Собственик е Добрин Иванов, един от хората, смятани за особено близки до премиера Борисов. Тази фирма има декларирани приходи за 2016 година от едва 15 000 лева, а изведнъж започва да си играе с милиони. Където и да пипнеш около този бизнесмен, излизат милионери на прехода и милиционери.
Справка в Дакси показва, че Добрин Иванов има дялово участие в десетки фирми, като сред партньорите му е смятания за най-богат българин Цоло Вутов. Освен с парите си, той е известен и като приятел от казармата с ген. Румен Миланов, началник на Националната служба за охрана (НСО) от 2004 до 2007 г., а от 2009 до 2012 - съветник в политическия кабинет на Бойко Борисов, секретар на Съвета по сигурността и шеф на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност БОРКОР.
Когато напуска НСО, Миланов се връща на работа при Цоло Вутов, където е бил и през 2005 г., след като напуска НСБОП. Същата година Вутов назначава във фирмата си „Елаците мед“ и други висши антимафиоти - бившите заместник-директори на НСБОП Красимир Младенов и Иван Йовчев, както и началника на направление „Борба с терора“ Борил Кацаров. С европейски заплати, разбира се.
Иванов има за партньори и семейство Баневи покрай идеята да строи на Иракли поредния бетонов комплекс. Сътрудничи си и с Улрих Хофщетер, швейцарец, представляван от съпругата си Ралица. Предприемчивият бизнесмен има 4 фирми, в чието управление участва и още 6, в които има дялове и е съсобственик. Има общ бизнес и с бившия главен архитект на София Петър Диков, също един от близките до Борисов хора.
Така следите на мераклиите да вземат своя дял от печелившите заводи, произвеждащи военна продукция водят към Делян Пеевски и Бойко Борисов, минавайки през техни протежета. Въпросът кой колко ще вземе, вероятно е решен на "високо равнище". Но когато държавата се ангажира да национализира приватизирано преди 12 години предприятие, въпреки че досега не е проявявала никакъв интерес към него, нещата започват да смърдят ужасно. Но само ако имахме нормално работеща прокуратура, която да се поинтересува какво точно става и защо завод, който "работи изключително добре" по думите на министър Караниколов изведнъж се оказва на ръба на фалита и смяна на собствеността. Но такава прокуратура ние нямаме.
Ако до сега имаше съмнение, че мафията у нас си има държава, след последните събития това вече би трябвало да е окончателно изяснено. Държавен рекет, помощ от КОС и Министерство на икономиката, малко шум по "правилните медии" и "Дунарит", а вероятно на следващ етап и "Емко" вече са в ръцете на маститите "бизнесмени" и управници.
Така че Пеевски вече е държавата и държавата е Пеевски. Борисов помага с каквото може, и няма да остане с празни ръце, тъй като неговите хора са вече в схемата на национализацията, кой знае защо наричана от вицепремиера Дончев "одържавяване". Двете думи имат едно и също лексикално значение, но и министър Караниколов, и Томислав Дончев предпочитат смокиновия лист на одържавяването пред голотата на национализацията.
Това не променя същността на събитията около "Дунарит" и "Емко". Лошото е, че се унищожава един работещ и печелещ сериозни пари бизнес. Че може по ефекта на доминото да пострадат и други, например ВМЗ "Сопот", а търговските договори за износ на наша военна продукция да бъдат прекратени. В резултат десетина хиляди души ще отидат на борсата, а бюджета ще се лиши от стотици милиони лева приход.
Защото тези хора, хвърлили око на двете предприятия са доказали, че не могат да управляват нищо повече от лек автомобил. Те ще станат собственици, ще вземат, каквото могат и ще си тръгнат, оставяйки след себе си само руини. Но ще са по-богати с няколко стотин милиона.
plebs
Рейтинг: 284 Неутрално"На входа и на изхода на държавните предприятия от военнопромишления комплекс стоят частни посредници, които буквално ги източват."
Факт! ББ си е все същият:
2013г. "От БСП сега злорадстват, че ГЕРБ се проваля с ВМЗ. Странно, защото и при кабинета "Станишев" положението беше окаяно. Тогавашният червен директор Иван Иванов бе толкова съсипан от бизнес несполуки, боричкания на лобита и стачки, че хвърли оставката си и реши да излезе в пенсия. На изпроводяк инж. Иванов изплака: "Ужасно е да видиш едно фалирало предприятие и да се чудиш как всеки месец да плащаш на доставчиците". Можем да се върнем и по-назад от кабинета "Станишев", но картинката ще е същата.
Когато пое изпълнителната власт, Бойко Борисов на свой ред установи, че "десетилетия наред ВМЗ е било ограбвано" и е трупало загуби, докато на негов гръб частни дружества печелели по 50 до 100 млн. лв. годишно. Не че не е вярно, но и в държавата на ГЕРБ ВМЗ си остана инкубатор на дългове и стачки,..."
http://www.segabg.com/article.php?id=632550
Вижте ВМЗ сега...
Мария Янкова
Рейтинг: 926 НеутралноТака е. На входа и изхода на държ. предприятия застават едни невидими извънземни и изсмукват чисти парички.
Тези същите извънземни разбират по телепатия печелившите частни фирми и ..след тях потоп.
И тъй като са ненаситни и не могат да дават, защото са невидими, застават на изхода на всяко министерство и всяка община и засмукват 50% от обществените поръчки.
Г-н Борисов не споменава кой ще получи парички при покупката от държавата. Може би се страхува извънземните да не го отвлекат с летящата чиния.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 284 НеутралноТия надминаха себе си в усвояването.... Излиза, че три пъти ще бъдат откраднати нашите пари от данъци - веднъж, за да бъде платено дружеството с откраднатите от КТБ пари. Втори път сега държавата ще го плати на офшорката на Шиши. Трети път ще се дадат пари държавата да купи акциите на дружеството на търг, за да го одържави. После на кого ще го подари държавата, мога да се досетя.
proza
Рейтинг: 373 НеутралноЗащо досега не са взети мерки за премахване на посредниците? Или защото снасят където и на когото трябва. Не вярвам в добрите намерения на властите, защото ако имаха намерение за промяна, досега щяха да я направят.
Роси
Рейтинг: 7323 НеутралноТе не са виновни, а този, който го е допуснал. Но "Дунарит" не беше държавна фирма.
plebs
Рейтинг: 284 НеутралноЕмилиян Гебрев /ЕМКО!/, и колегите му от Арсенал и Кинтекс. Официализираната през комисионен договор входно-изходна приватизация през очите на Едвин Сугарев,
или "трето направление" за валутни постъпления на ЦК и наследниците им...
"Съвместната дейност между Емилиян Гебрев и бившите му колеги от ръководството на „Арсенал“ има доста дълга традиция. По това време синдикатите проявяват жив интерес към това кой съсипва ВПК. Един бегъл поглед върху взаимоотношенията между „Арсенал“ и „Ширио“ дава известна представа за това. На 5 април 1990 г. двете фирми подписват рамково споразумение за съвместна дейност, а на 21 юни 1990 г. – и комисионен договор. И двата документа систематично се нарушават. Първият например предвижда писмени споразумения за всяка сделка – такива обаче липсват. Според втория валутата от вноса, извършван от „Ширио“ за „Арсенал“, трябва да бъде внесена по официалната сметка на „Ширио“ в БВТБ. Част от нея обаче попада в друга, недекларирана официално банкова сметка в Цюрих.
Вместо по оригинални вносни фактури, издадени от западните контрагенти по сделките на „Ширио“ като комисионер на „Арсенал“, всичко се отчита по фактури, издадени от самата „Ширио“. На всичкото отгоре тези фактури се съставят много време след приключването на сделката – понякога дори година и половина по-късно. Подобно закъснение в отчетността означава пари – натрупване на значителни валутни средства в сметките на „Ширио“, използвани не за внос на суровини за „Арсенал“, а за собствени търговски операции. Съгласно чл. 4.4 от комисионния договор срокът за възстановяване на неизползваните суми е 15 дни – само че тази клауза въобще не се спазва. Например за 1990 г. „Арсенал“ е предоставила на „Ширио“ 1 586 917 долара, а „Ширио“ е внесла стоки и суровини на стойност 1 050 069 долара – като при това не е никак сигурно дали е внесла стоки и за тази сума.
Обичайна практика е внесените суми да не се отчитат. Така например през 1991 г. „Кинтекс“ превежда 144 865 долара по сметка на „Ширио“ в Стопанска банка. В отчета пред „Арсенал“ тази сума не фигурира. Както впрочем и една друга – от 100 000 долара, преведена директно от сметката на „Арсенал“ в БВТБ в сметката на „Ширио“ в Цюрих. На 25 април 1991 г. „Арсенал“ изпраща нареждане до „Кинтекс“ със следното съдържание: „Моля, валута в размер на 49 600 долара преведете на сметката на „Ширио“ – София, в Стопанска банка“. Тази сума също се е стопила в небитието. Според отчета на „Ширио“ от януари до юли не са постъпвали никакви средства от „Арсенал“. Не е ясно защо се използва неофициалната сметка в Стопанска банка при преводите на тези неотчитани суми, а също и защо „Арсенал“ нарежда директно на „Кинтекс“ да превежда суми по сметките на „Ширио“, вместо това да става с платежно нареждане до БВТБ, където постъпват парите от износа на „Арсенал“...."
http://corruptionbg.com/Orujeinata-turgoviq
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1392 НеутралноБойко е невинен, той никога нищо е знае.
Литмус + Куролация = Сицилияplebs
Рейтинг: 284 НеутралноПетър Маджуков, бивш издател на Дума
и Васил Божков, който се сроди със Софиянски
в офшорките, с които участват в оръжейния бизнес:
2001г.! "Според източник от специалните служби в сделките с българско оръжие най-често играят четири офшорки. Едната е “Норууд” - Кипър, свързвана с Петър Манджуков - бивш служител на “Кинтекс”, смятан за приближен на Андрей Луканов и свързван с военното разузнаване. Втората е “Окима” - Кипър, която източници от бранша свързват с Димитър Асенов Събев и с генералите Димо Кръстинов и Малчо Малчев. В тази група влизат “Нобле” - Кипър, за която няма информация, както и “Ликонекс” - Кипър. Последната всъщност е бившата фирма “Варкиза”, за която се смята, че е в близки връзки с бизнесмена Васил Божков."
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2001/03/03/207469_konfliktite_v_orujeiniia_biznes_izvadiha_razmerite_mu/
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
iceman_bg
Рейтинг: 289 ВеселоПеевски не можа да вземе Дунарит, защото съдът го спря. Сега, иде ред държавата, по поръчка на Пеевски, да го вземе по схемата - отнемане на лиценз - изкупуване на дългове - „грижа” за работници - принудително изкупуване.
Използва се стария мит, че приватизацията и частното са лошо, а държавното е за народа... Всъщност, при евентуално одържавяване, печалбите на Дунарит ще влизат в бюджета и оттам във фирмите на нашите хора през обществени поръчки, търгове, договори и прочее схеми. Ако разбира се, не бъдат пряко закупен от нашите хора, въпреки забранителния или друг списък.
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноБорисов разчиства входа и изхода за Пеевски :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertalois alzheimer
Рейтинг: 8 Веселотъпак - Кинтекс не е ли посредник? посредник е, само че държавен.
dr. alois alzheimerЗащо една частна фирма да не ползва услугите на друга срещу заплащане, ако по този начин увеличи продажбите си?
Комисионният договор не е приватизация - и дали изобщо иде реч за комисионен договор - комисионерът продава от свое име за чужда сметка срещу определено възнаграждание.
Съмнявам се, че Емилиян Гебрев работи по този начин.
Тошко Крилатски
Рейтинг: 229 НеутралноНема такава държава!?Протестърите да излизат на улицата!?Бойко много го е страх от гнева на Гражданското недоволство и току виж се отказал от намерението да работи за Пеевски и Котараците в ущърб на държавата.Той знае, че хората ще продължат да го подкрепят САМО, ако успее да събира повече пари в бюджета, в т.ч. и от печалбата на държавните предприятия.Пари трябват най-вече за социалните нужди и пенсиите, но и за увеличение на доходите на работещите!?Той е чул и от Меркел и от Юнкер, че на може България да изостава все повече по доходи в сравнение с други страни от ЕС!?
Тошко Крилатски
Рейтинг: 229 НеутралноНема такава държава!?Протестърите да излизат на улицата!?Бойко много го е страх от гнева на Гражданското недоволство и току виж се отказал от намерението да работи за Пеевски и Котараците в ущърб на държавата.Той знае, че хората ще продължат да го подкрепят САМО, ако успее да събира повече пари в бюджета, в т.ч. и от печалбата на държавните предприятия.Пари трябват най-вече за социалните нужди и пенсиите, но и за увеличение на доходите на работещите!?Той е чул и от Меркел и от Юнкер, че на може България да изостава все повече по доходи в сравнение с други страни от ЕС!?