Работниците на "Емко" излизат отново на протест

Емилиян Гебрев, вдясно, собственик на "Емко".

© Юлия Лазарова

Емилиян Гебрев, вдясно, собственик на "Емко".



Работниците във военния завод "Емко" в Трявна и село Белица планират да излязат на пореден протест днес. Причината за това е, че според тях има целенасочените действия на държавни органи да унищожат предприятието.


В края на юли лицензът за търговия на компанията беше замразен заради установени нередности от служба КОС към МВР.


В открито писмо служителите на предприятието обявиха, че тези нередности вече са отстранени, което било установено още на 29 август, но въпреки това и уверенията на икономическия министър Емил Караниколов лицензът не е възстановен.




Паралелно с отвореното писмо е изпратен и сигнал от директора на обособеното производство на "Емко" в Трявна Славчо Димиев до президента, премиера и омбудсмана. В него той твърди, че има натиск и по още една линия - министърът е разпоредил на държавния оръжеен търговец "Кинтекс" "незабавно да развали всички свои договорни отношения с "Емко", отнасящи се за продукция, предназначена за Република Индия", което според него и според служителите води до щети за десетки милиони.


Това съобщава в днешния си брой "Капитал Daily". От Министерството на икономиката не са отговорило на въпроси на изданието, свързани с това.


Новото припламване на конфликта между контролираното от Емилиян Гебрев "Емко" и държавата идва след около седмица затишие в битката за овладяване на контрола върху друг военен завод - "Дунарит". Подчинената на Караниколов "Държавна консолидационна компания" на 25 август изкупи дълг на русенското предприятие към фалиралата КТБ за 47 млн. лв. и министърът обяви, че започват активни действия по придобиване на "Дунарит", за да бъде "спасен". Причината - несигурност и съдебни спорове около собствеността на "Дунарит", правещи невъзможно да се смени ръководството му, което паралелно с проблемите около лиценза за търговия на "Емко" се сдоби с обвинения от прокуратурата. А това по закон е основание за отнемане на лиценза и за производство.


Опитът на държавната компания да се впише като заложен кредитор обаче беше блокиран, а и в рамките на дни "Дунарит" изплати цялото задължение. Така отпадна възможността ДКК да пристъпи към продан на търговското предприятие, а с това и да го придобие. Дружеството изпълни и съвет на министъра да назначи прокурист, което по неговите уверения е достатъчно да се запази лиценза за производство.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK