Като се знае ,че дори и новите тротоари се рушат,обсадата на синя зона, кой би живял там освен ако не му е по-евтино да си купи апартамента за да паркира? Решението е при даннък сгради 3-4000лв на апартамент и 10 000 за къща годишно както в е ЕС пазара на от това което не му е нужно! Сега цялото ЦК на Либерастите изкупи къщи "паметници на културата" и ги оставя да пустеят защото данъците им са смешни!
Напълно нормално и очаквано за центъра на София. При липса на качествена инфраструктура и луксозни сгради с паркоместа, след преместване на офисите към бизнес-кошерите в Младост, бул. България и Хладилника, обитателите на централните имоти остават модерните хипита от провинцията и пенсионери в последните години от живота им. А щом се споминат, почват безкрайните съдебни битки между наследниците.
Моите пък наблюдения са, че всичко живо се изнася далеч от центъра. Там са останали само баби и дядовци, сутрин в 5,30 часа вече мирише на пържено с лук в коридорите. Купете си щом искате.
"Тъмните прозорци" пречат на нормалното поддържане на сградата, изтъкват брокерите. Затруднява се събирането на входни такси и суми за ремонти, защото реално живущите в сградата трябва да плащат дела на отсъстващите."
Много зависи от собственика на тъмния прозорец. Аз също по стечение на обстоятелствата съм един от тъмните прозорци. Но законът ми дава право на 50 процента намаление от таксата за поддръжка и така си плащам. Отделно си плащам за текущите ремонти. Това, че една собственост не се управлява добре и не могат да се съберат парите, вината си е на собствениците, ОС, и липсата на адекватен закон за етажната собственост и по-конкретно - задълженията към етажната собственост трябва, при проблем със събирането, да се прикрепят към данък сгради и общината да ги събира оттам и да ги превежда на общото събрание, естествено със съответната глоба. Но по-лесно е да се плюе как всичко е мизерия и как никой не поддържал. Искат се действия, това е.
Местоживеене:---> Магратеа. Образование:---> Антична филология, трансформационна етика и вълново-хармонична теория на историческата перцепция.
Моите пък наблюдения са, че всичко живо се изнася далеч от центъра. Там са останали само баби и дядовци, сутрин в 5,30 часа вече мирише на пържено с лук в коридорите. Купете си щом искате.
пак зависи къде си.. моите наблюдения са подобни на тези на колегата: миризма на котешко пико, порутени до тухла коридори, няма асансьор, няколко апартамента с пенсионери които ВЕЧНО нямат пари за нищо по поддръжката...
Живея в къща и ги нямам тези проблеми. Но иначе да, от познати живеещи с подобни хора съм чувал, че не могат нито за асансьор да ги убедят, нито за саниране старите реститути да дадат пари.
Всичко е логично, даже и платените статии на Дневник за имотния пазар :) Центърът е ужасно място за живеене, няма улици, няма паркинги, нищо, освен няколко що-годе добри заведения.
От известно време Дневник се опитва да надува имотния балон с подобни несъдържателни статии. Защо?
—цитат от коментар 4 на VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире
"От известно време..."?!? Това е от години!
"Защо"? Ами защото агенциите за НИ са клиенти, и им се полага И неплатена реклама!
Иначе сстатията отразява не зле реалността (знам, защото съм в този пазар от 7 г' и от двете страни). С едно изключение: Тези МЕЧТАНИ 5-7% възвръщаемост (това при условие че наемателите са СУПЕРКОРЕКТНИ). До коментар [#4] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
Нисък е данъкът (ДНИ). Това е основната причина. Но, освен нея има още десетина фактора, които влияят за този висок % необитаваемост - миграция, отр.прираст, лоша инфраструктура, наследнически спорове, очакван ценови дисбаланс и т.н. В общи линни съществува голям дефицит на култура и разбиране, че да притежаваш имот не е свързано само с облаги и покачване на стойността му, но и със съответните задължения на собственика/ците.
До коментар [#18] от "tvr18355030":не си съвсем прав. Рентиерството е бизнес като всеки друг: купуваш апартаменти, ремонтираш, печелиш от наеми, продаваш...по твоята логика защо не обложим с "дебели данъци" всеки един друг бизнес?
Сигурен съм, че на рентиерите ще им излезе по-евтино да плащат повече данъци отколкото да поддържат сами цяла сграда само защото половината апартаменти в нея са празни и зарязани от собствениците.
Очевидно е, че "тъмните прозорци" в центъра са с голям потенциал за доходност, а определени кръгове с големи апетити искат да им "светнат прозорците" за малко пари..........
това в Испания например се решава, като общината налага здрави глоби за зле-поддържани фасада и общи части. Чувал съм че ако имота е къща, дори може да се стигне до отчуждаване и публична продан.
Аз скоро разглеждах жилищата точно в един от тези квартали и понеже съм ги разглеждала и преди година мога да ви кажа, че предлагането е на половина. Така че раздвижване има, цените са се покачили, доходите също. При тези ниски лихви, хората може да са инвестирали и не непременно с цел отдаване под наем.
Не знам от колко време е, но в последните месеци попадам за 5-и или 6-и път на статия свързана с имотния пазар и все като заглавна тема. И все с внушението колко бързо се развива пазара и колко огромно търсене има. Имам познати които са в този бизнес и от разговори с тях не съм останал с подобни впечатления. Или поне не в обема който се внушава. Иначе аз живея в центъра и според мен проблем за облика на района не са необитаваните апартаменти, а лошата инфраструктура, липсата на каквато и да е политика от страна на СО, наличието на доста възрастни хора които нямат възможност да се включват в благоустройството на сградите и т.н.
Очевидно е, че "тъмните прозорци" в центъра са с голям потенциал за доходност, а определени кръгове с големи апетити искат да им "светнат прозорците" за малко пари..........
не мисля че ставката е много по-различна, просто в Англия съотношението цена м2-доходи в градове като Лондон все още е значително по-голямо от това в София да кажем. А данъчния приход е пропорционален на цената на имотите.
И още нещо! В цял свят приходите в хазната са равномерно поделени между труда и капитала. У нас хазната се пълни 90% от ДОД,ДДС и акцизи и10% от корпоративни данъци
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!
при липса на индустрия и отлив на чуждестранни инвестиции, корпоративните данъци трябва да да 0% тук! ДДС е високо, защото е реално единствения що-годе събираем и труден за укриване данък.
Разликата е огромна! Ставката претеглена през БВП е 20 пъти по-голяма. Претеглена през цената също. Затова наемът за една стая е около 80 паунда на седмица.
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!
Данък сгради в софия е 1.8 промила, плюс още толкова грубо данък смет. Не знам дали го разбирам правилно, но в Щатите примерно, на по-добрите места, данъците са процент, процент и половина. Т.е. около 50 пъти по-високи от тук.
За милионен град като София наличноста само на 307 апартамента отдавани под наем чрез Airbnb е просто смехотвроно малка.Оставям настрана факта че предлаганите апартаменти макар и в престижната част на града са в плачевно състояние - като обзавеждане.Верно цените са също смехотворни -по € 20-40/ден но незнам кой турист би предпочел някой от тези апартаменти пред нов хотел-каквито в момента в София има?Незанм кой / кои предлагат тези апартаменти но би трябвало да има все пак някакви минимални критерии.Неможе да става никакво сравнение с апартаментите предлагани от тази фирма в София,сравнено с тези в други европейски столици(нямам предвид Скопие Тирана )
До коментар [#20] от "sa6":В Англия от данък недвижимости в хазнара влизат 4% от БВП, а у нас 0.22%.Българската данъчна система е измислена така, че да е максимално добра за имащите.
Хем си прав, хем не си прав. "Имащите по един имот" са ОГРОМЕН процент от българските домакинства. И те живеят в имота. Липсва разликата между "единствен" и втори-трети апартамент. Вероятно и механизмът за заигравки с регистриране на имоти като собственост на фирми.
Малце оф топик: Пример от нашенско (до 60те години Израел си беше бая социалистическа държава с "данъчна омраза" към "чорбаджиите").
Първо (и до голяма степен "единствено, но не първо) жилище на домакинство ползва бая привилегии: Намален данък имот (той е държавен, и отделен от общинския, щото общината обслужва ВСИЧКИ жилища в района си), субсидирана ипотека, и минимален "данък печалба" за разлика между покупната и продажната цена. Дори и ако не купуваш друго жилище, а отиваш да живееш под наем. И още нещо немалоажно: Приходите от наем на единствено жилище не са облагаеми.
От второто жилище нататък си третиран като "бизнесмен/рентиер". Данък (според "главното занимание" има две различни степенни ставки) върху приходите, с признато приспадане на разходите/загубите (неплатен наем и приключен съдебен процес за изискването му).
Резултатът: ДИНАМИЧЕН строителен бизнес (един от водещите в икономиката) и съответните данъци, динамичен пазар на НИ. Единственият проблем е че държаавата (като най голямия собственик на земи) често закъснява в продажбата на земи, и тогава имотите поскъпват.
А, забравих да добавя: Израел има постоянен прираст на население, 3-4% годишно (по памет, не съм сигурен) таа търсенето на жилища е постоянно, и нараства. До коментар [#31] от "tribiri":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
тъмнеят прозорци, понеже им искат 2К евра на квадрат при заплата 1 евро на час, а трябва да си тотален кретен да набиеш 100К евро в няква барака на 100 години в центъра, да не говорим, че като опънеш един простор, и си прибираш дрехите черни
иначе тепърва ще страда София от еърбнб, понеже Ганя ще се светне, че вместо да взима 300 евро наем на месец, може да изкарва 2К и ще стане свинщина
Ясно е защо, вече няколко милиона българи са се изнесли в чужбина.Те чакат по-добри цени, за да продават, но може и да не дочакат, защото намалява броят платежоспосбните хора, които желаят да купуват.
До коментар [#41] от "proza": Платежоспособните намаляват, но простите хора се увеличават. Днес се реализират цени на панелки по 1050 еврака (Младост 1 - реална сделка) на квадрат за блокчета, които са на края на проектния си експлатационен срок - 50години. Как българина при автомобилите не е толкова прост , че да си купува голф 4-ка (на 16 години примерно) на цена 38 000 лв, колкото е новия Голф, но купува апартамент в края на живота си на цената на нов? Някой има ли обяснение?
Ей,дневник за най малкото нещо БАН?!?за платени пропаганди ако имахме възможност читателите щяхме да Ви отперим -БАН.....стига с тия платеноизмислени статии!!!!първо жилищата в нормалните държави илизат по-евтино при по-добър начин на живот на потрбителя..айде ,ходете си шипкайте с тоя пропагандатор на митове...
Търсачакта на AirBnb е подвеждаща. Тя не връща повече от 300 резултата, независимо от филтъра и локацията. Реално, обектите под наем може да са доста повече.
Да не можеш да си събереш глобите за нарушение с МПСи да не можеш да събереш суми за подръжка на сграда от собствениците на имоти в нея е труднопостижимо.
До коментар [#23] от "tvr18355030":това в Испания например се решава, като общината налага здрави глоби за зле-поддържани фасада и общи части. Чувал съм че ако имота е къща, дори може да се стигне до отчуждаване и публична продан.
Естествено че има решение - не само за този проблем, но и за всички. Все някога някъде се е случвало и са го решили. Проблемът е че държавните институции ако няма келепир или шут в г*за нямат мотивация да свършат нищо.
До коментар [#41] от "proza":на моя етаж от 4 апартамента, 2 са на живеещи и работещи в чужбина.. Идват по веднъж в годината да видят какво става и да разплатят дължимото...
И какъв е проблемът? Аз имам не един, ами два празни апартамента в България. Веднъж годишно някой отива и покрива разноските.
Граждани, не хранете трола.
Минус, удивителна и да плува!
няма проблем. Просто допускам, че много хора, също като вас, най-вероятно не искат да късат тотално с България, а си правят сметка някой ден да се върнат. А много спестяват пари в чужбина и купуват апартамент, нещо, което с българска заплата се постига трудно.
И тази, както и повечето подобни статии за недвижими имоти, не казва нищо...! Нормално е в центъра да остават повече празни апартаменти. В центъра остават да живеят по-възрастни или пенсионери. Семействата с деца са по кварталите... Съчетано с навалицата през деня и проблемите с паркирането, нормално. Наскоро се разправях с един мой братовчед. Беше купил нелош апартамент по Пиротска. Да не плаща наеми докато децата му завършат. Е, завършиха и двете са по чужбината. Мисли да го продава, защото стои празен... Не му се разправя с наематели и ремонти.
Не само в София е така.В почти всички областни градове има много необитаеми жилища, които собствениците нито продават, нито отдават под наем.Първата работа на българина като спести някой лев , евро или долар да купи апартамент.А като получи такъв в наследство не продава.Недвижимите имоти за българина са както златото за индийците.И на практика има много празни жилища, но малко на пазара.А населението намалява с бързи темпове. Най-бързите в цял свят.Но когато тези жилища се наследят от по-младите поколения, които нямат такъв афинитет към недвижимости в един момент на пазара може са се окажат много жилища и цените да се сринат.Това все някога ще стане, въпросът е кога.
"Мегре изяде лимоновия крем, който беше истински шедьовър. Но долавяше неприятната миризма на трюфели, идваща от трапезарията на хотела. -Нечувано!-каза г-жа Мегре-тук сервират трюфелите, както другаде пържените картофи.Да не повярваш, че струват само две су. Дори и в меню за 15 франка..." "Лудият от Бержерак", Жорж Сименон, 1932 г.
Причината е най- вече емиграцията и очакването за висока печалба от продажба. Но при наличие на наситен пазар с такава стока ще си чакат. Старите имоти, дето ги реституираха, откога чакат да се продадат и ще станат на руини.
Въпрос на време е и лихвите по заемите, и данъците да тръгнат нагоре, стабилно нагоре....сега се залагат мрежите са шараните само...и тогава ще е интересно, много интересно. А пък и при нашата демографска картина........ панаир ще е
За милионен град като София наличноста само на 307 апартамента отдавани под наем чрез Airbnb е просто смехотвроно малка.Оставям настрана факта че предлаганите апартаменти макар и в престижната част на града са в плачевно състояние - като обзавеждане.Верно цените са също смехотворни -по € 20-40/ден но незнам кой турист би предпочел някой от тези апартаменти пред нов хотел-каквито в момента в София има?Незанм кой / кои предлагат тези апартаменти но би трябвало да има все пак някакви минимални критерии.Неможе да става никакво сравнение с апартаментите предлагани от тази фирма в София,сравнено с тези в други европейски столици(нямам предвид Скопие Тирана )
Т.е. казваш, че нараства броят на хората, които не разполагат с финансите, но все пак си търсят и ходят да разглеждат жилища ей така от нямане какво да правят?
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"
С две ръце за тази идея, но след като миналата седмица разгледах оферти за нови жилища там, бързо се охладих. Ето и сградата: https://tranio.com/austria/adt/1675952/
Накратко - 67м2 за 304,000евро, или 4,537 евро/м2.
За този проблем има решение: жестоки и убийствено високи данъци върху празна жилищна площ (и може в замяна да се намали общото облагане на недвижилите имоти), изпробвано е успешно в много други световни градове, където има голямо търсене на жилищна площ, а някои "капацитети" по абсолютно непзарен начин вадят голям брой жилища от пазара, изкуствено намаляват предлагането и така изкривяват пазарната ситуация. Няма нищо лошо в това да имаш по няколко жилища в които да не живееш, но като не живееш в тях ги давай под наем: това е най-простата пазарна логика. Така имаш и печалба и някой се грижи за жилището. И аз имам жилище в един от най-търсените квартали на София, но понеже не живея в страната съм го дал под наем, и не би ми минло и през ум да го държа празно. Не че печеля кой знае колко много пари от наема, но винаги е добре да не запустява. Ама като знам колко бг-капацитети предпочитат да приемат финансови загуби само защото агенция ЕЖК им разказала, че наемателите са като кумчо вълчо и кума лиса, то трябва инструмент който да ги удари истински силно по джоба за да се освестят и върнат към пазарната логика. Иначе то от такива икономически "капацитети" икономиката на България е цъфнала...
Напълно нормално и очаквано за центъра на София. При липса на качествена инфраструктура и луксозни сгради с паркоместа, след преместване на офисите към бизнес-кошерите
Да бе, то пък в центъра на Виена, Прага, Париж, Амстердам са все едни паркоместа да ти се завие свят. на много места е направено дори невъзможно да влезеш с кола, а сградите са вековни. Ма виж пък ти, не пустеят и това си е... Напротив: централните части се гентрифицират и необитаеми и пустеещи сгради няма. Къде ви намират такива "експерти"?
Данък сгради в софия е 1.8 промила, плюс още толкова грубо данък смет. Не знам дали го разбирам правилно, но в Щатите примерно, на по-добрите места, данъците са процент, процент и половина. Т.е. около 50 пъти по-високи от тук.
Рентиерството е бизнес като всеки друг: купуваш апартаменти, ремонтираш, печелиш от наеми, продаваш...по твоята логика защо не обложим с "дебели данъци" всеки един друг бизнес?
Ако е рентиерство няма нищо лошо: даваш под наем, печелиш и жилището си е на пазара. В статията обаче се говори за нещо съвсем друго, за което пише и колегата: за "експерти" които противно на всякаква икономическа логика приемат финансови загуби само и само да държат допълнителните си жилища празни и да не допуснат някой да се докосне до скъпоценната им собственост. Щото не им се занимава, имат патологичен страх от незнам какво си и т.н. За такива лечението са именно сурови данъци. И както казах, биха могли в замяна да намалят облагането на тези които си ползват жилищната собственост по предназначение.
Би ли ми обяснил какво значи апартамент на края на живота си? И сравнението с нов?
Питаю напълно сеиозно. Живял съм в сграда на около 250 години, а в момента апартамента ми е в сграда от края на 19 век. И няма и помен от "край на живота си". Естествено има една особена тънкост и тя се казва поддържане, а тя не е най-силната страна на Балканския полуостров...
Ако разглеждате страната като един монолитен пазар - ще сбъркате. Цените рухват според перспективите за работа и живот. По затънтени села и паланки отдавна са се сринали. Колкото по-голямо и живо е населеното място - толко по-дълго ще се задържат. Руският посланик : 80% русофили. Проф. Иво Христов : 80% дебили. Корелация, нали?
Като се знае ,че дори и новите тротоари се рушат,обсадата на синя зона, кой би живял там освен ако не му е по-евтино да си купи апартамента за да паркира?Решението е при даннък сгради 3-4000лв на апартамент и 10 000 за къща годишно както в е ЕС пазара на от това което не му е нужно!Сега цялото ЦК на Либерастите изкупи къщи "паметници на културата" и ги оставя да пустеят защото данъците им са смешни!
—цитат от коментар 2 на comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Впрочем, дали едно жилище е обитаемо или не, не следва да се отразява на разхода. Тук всичко е въпрос на домоуправител - една силно подценена длъжност.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Е и, какво като имаш два празни апартамента в България? Кой го интересува това?[/quote]
Общината и Гражданското общество, което се опитва да изгради градинки, тротоари,велоалеи, детски площадки и бабуни/дупки по улиците ... около празните апартаменти .... с данък-автомобил (три пъти по-висок от данък-недвижим имот).
"Впрочем, дали едно жилище е обитаемо или не, не следва да се отразява на разхода."
Сериозно!? Сиреч независимо дали има топлоподаване/водо-/електроснабдяване вероятността за аварии е една и съща. И ерозията една и съща. Понякога се чудя на такива "умници" - защо карат с 4/8 цилиндри автомобилите си, когато могат да карат само с два (като атланта Соломон Паси) и ... да икономисват от останалите като "изключени" (от парно, вода, елестроснабдяване) апартаменти в кооперация.
Апартамент на края на живота си означава, че когато са влагани материалите използвани в конструктивната част по някакви причини те имат експлоатационен срок, който дори и с подръжка е краен, изтича в някакъв момент. Доколко такива материали следва да се използват в строителство е тема на друг разговор. Същото може да се отнася и за технологии използвани при строежа.
Ако не греша добър пример са метали използвани в конструкции, които имат живот, в смисъл металът старее, при което променя качествата си. Също така някой пластмаси или подобни материали.
Занимават се и циклят с години по некакви смешни проблеми, които са решени в другите страни от десетилетия. Щом е център следва и данък-сграда да е висок. Вдигаш го докато на собствениците не им светне че е по-разумно да продават или да ремонтират и отдават под наем. И е крайно време тия собственици да се задължат да си привеждат сградите в приличен вид. Защото София е лицето на България, а е такава депресираща мизерия, че направо не ти се стъпва там.
Малко си противоречат тези от Имотека - хем изоставените жилища са наследени от хора в чужбина дето не знаят какво да ги правят, хем потенциалният пазар е на българи зад граница, които или инвестират или искат да се върнат.
Само по себе си допускането, че някой от чужбина ще инвестира в българско жилище е смехотворна поради ред трудности, които хората зад граница отдавна са установили.
в Англия тепърва цените ще падат с и зтегляне на източно европейските роби и началото на Брекзит , ще падат и данъците ,а и копторите дето ги дават по 1000 паунда стаята за 4 човека ще намалеят
броя на изнесените българи намалява ,но и броя на платежо способните се увеличава ,познавам десетки ,които работят навъ н,не са доволни от там ,въпреки огромните доходи и мечтаят да си намерят жилища ,отговарящи на статута и м и доходите навън , оказва се ,че в малките градове вече има платежоспособно търсене ,няма фирми ,които да построят нормален затворен комплекс с добра локация от къщи за такива хора ...
От известно време Дневник се опитва да надува имотния балон с подобни несъдържателни статии. Защо?
—цитат от коментар 4 на VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире
Наистина,прекалиха.Жилището на мой приятел на ул.Дунав/номерът и етажа ще премълча/,не е обитавано,защото той и семейството му обитават апартамент в Торонто.Моля уважаемите брокери да си гледат работата и да не надничат в това жилище!
Живея в къща и ги нямам тези проблеми. Но иначе да, от познати живеещи с подобни хора съм чувал, че не могат нито за асансьор да ги убедят, нито за саниране старите реститути да дадат пари.
Само в страна, пълна с извратени комундери, пикаещи по гробове и милиционери понятието "реститути" може да е мръсна дума. И зад тази извратеност се крие импотентността да направиш логични и работещи закони. Защото докато комунета като теб обвиняват реститутите, че не плащали за асансьора, в градовете виждаме прекрасни къщи паметници на културата и собственост на мастити милиционери-крадци, оставили ги да се срутят за да построят на мястото им стъклени офиси, а от общините нехаят, защото нямало закони.
Нека обсъдим следния казус. Собственик, евентуално дори живеещ в чужбина, отдава на туристи за съвсем краткосрочен наем (под една седмица) апартамента си в центъра на София тъкмо чрез споменатите арнбиб, букинг.ком или чрез някоя от неспоменатите, които също не са малко. Такъв апартамент ще се използва не повече от седмица в месеца, но получаваният месечен доход ще е по-висок отколкото при отдаване при дългосрочен наем. Заедно с това през повече от три четвърти от времето ще изглежда пустеещ и приблизително с такава вероятност ще бъде отчетен като пустеещ от "експертите" на "Имотека", защото: 1. 3/4 и повече от времето "прозорците са тъмни". 2. Съседите смятат, че апартаментът не се използва. 3. Собственикът пряко отдава по наем апартамента чрез споменатите платформи и дори без тях, а чрез собствения си сайт. Така посредническите брокерски агенции отчитат апартамента като "пустеещ", защото "не са в час" :) Неявният извод за "непазарно поведение" на софиянците в центъра е нелеп. Става дума за предходно изкривяване и преструктуриране на пазара, включващо и елиминиране на посредниците. Непазарно е по-скоро поведението на въпросните посредници, които просто стават излишни в епохата на Интернет, дори без да са в състояние да проумеят, че пазарът ги изхвърля. Между другото, "Дневник" и "Капитал" често дават израз, както в случая, на емоциите на такива неадаптивни бизнес-аутсайдери и така част от имиджа им "не в час" се лепва и на тях.
От ДНЕВНИК вероятно са заинтересовани от движението на имотния пазар, статии на тази тема се появяват често. Чудя се дали наемните отношения не част от тази тема?
В България отдаването на жилище под наем крие големи рискове, и това да не получиш последния наем е най-малкия. Интересно защо законодателят, и медиите заобикалят тази тема?
Не забравяй, че в Австрия квадратурата е нето и тези 67м2 означават 85-90м2 в БГ или както тука го водим 3-стаен. В София цената в нов комплекс от такъв тип минава 1000 евро/м2, т.е. гони 100К... Извод във Виена е само 3-пъти по-скъпо от София ... ааа и да добавя, там няма понятие на шпакловка и замазка, баня на "тапа" и т.н. Така че продаваш голям апартамент в центъра за 150К и си всимаш във Виена за 300К малко по-малък и тва е ;-)
До коментар [#18] от "tvr18355030":не си съвсем прав. Рентиерството е бизнес като всеки друг: купуваш апартаменти, ремонтираш, печелиш от наеми, продаваш...по твоята логика защо не обложим с "дебели данъци" всеки един друг бизнес?
Ами не е съвсем така защото жилищата представляват естествен монопол. Та, рентиерството си е игра "Монополи" с реални участници и реални пари. Пострадавши са именно по-бедните, които не могат да си купят имот. У нас този проблем не е чак толкова силно изразен защото населението намаля и има изобилие от жилища. Но в Лондон ситуацията е страшна. Човек със средни доходи на практика няма шанс да си купи жилище. Цените се поддържат високи заради голям брой рентиери. Имам познати с по няколко жилища за които това си е бизнес. Сметката я плащат по-младите (под 35г) - викат им "Generation Rent". 90% от тях нямат никакъв шанс да купят свое жилище.
сега разгледах по-подробно обявата във Виена. Значи при посочените квадратури тука в БГ твърдо си го водят 100м2 голям 3-стаен. Освен това антрето и мокрите помещения с завършение с плочки, а останалите стаи с паркет, боядисано... може направо да внасяш мебели Всеки път като обяснявам на чужденци за цените на имотите в БГ първо ахват от евтинията и после втори път като им кажа в какво състояние се издава апартамента
В 10-ката. Помня преди 15 години един познат ме кандърдисваше да съм купел гарсониера в един от крайните райони. "Много евтина е" ми викаше - и, наистина, беше 35 хиляди евро. Други познати купиха двустаен апартамент в 7-ми район - на 5 минути пеша от Мариахилфер Щрасе, която е нещо като Витошка (централна улица с много магазини). Това беше преди 13-14 години и струваше 75 хиляди евро. Сега толкова струват апартаменти във Варна и то далеч не в идеалния център.
Цените в Австрия са ниски защото купуването на жилище е на разрешителен режим. Трябва или да си гражданин или да покажеш, че имаш връзка с населеното място (примерно работиш там). Австрийците умно са го направили защото иначе маса чужди спекуланти ще им изкупят жилищата.
Ами и у нас има подобен проблем, защото наистина има много жилища, но голяма част са по селата и малките градчета.В областните градове и особено в трите най-големи София, Пловдив и Варна младите хора имат проблеми при закупуването да жилище.Има много необитаеми жилища, но собствениците нито ги продават, нито отдават под наем. И на пазара са малко жилища с много висока цена спрямо българските заплати.Това също е една от причините за емиграцията.
"...Човек със средни доходи на практика няма шанс да си купи жилище. Цените се поддържат високи заради голям брой рентиери. .."
А защо трябва да си купува жилището, и цял живот да е свързан с него и да не е мобилен? Човек отива да живее в Лондон заради по-добрите възможности за високоплатена работа, бизнес. И когато се пенсионира се изнася в провинцията, било то някъде в Ю.К., било то в Прованс или в Испания ако има по-добри възможности. И в София възможностите за високоплатена работа са най-добрите за страната, но и разходите са значителни. Познавам много софийски пенсионери, които не мърдат от квартала си.
не зная какви са цените на имотите във Виена, но съм абсолютно сигурен, че няма никакви рестрикции или ограничения за придобиването им (покупката им). И съвсем друга тема са данъците, и таксите по покупката им. Срещу което Общината прави град Виена за най-добрия за живеене в Европа.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
globetrotter
Рейтинг: 507 ВеселоДумите "необитаеми" и "необитавани" не са синоними. Не може в заглавието да казвате едно, а още в първото изречение - друго...
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3165 НеутралноКато се знае ,че дори и новите тротоари се рушат,обсадата на синя зона, кой би живял там освен ако не му е по-евтино да си купи апартамента за да паркира?
Libertarianism is just anarchy for rich peopleРешението е при даннък сгради 3-4000лв на апартамент и 10 000 за къща годишно както в е ЕС пазара на от това което не му е нужно!
Сега цялото ЦК на Либерастите изкупи къщи "паметници на културата" и ги оставя да пустеят защото данъците им са смешни!
chicago514
Рейтинг: 1096 НеутралноАми има разлика между растящо търсене и възможност за закупуване.
Големи яйца:)
Рейтинг: 472 НеутралноОт известно време Дневник се опитва да надува имотния балон с подобни несъдържателни статии. Защо?
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 520 НеутралноПропуснали са да направят едно важно уточнение. Въпросните имоти се продават на цени от 5000 лв./м2 и нагоре.
Da mihi factum, dabo tibi ius.sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноНапълно нормално и очаквано за центъра на София. При липса на качествена инфраструктура и луксозни сгради с паркоместа, след преместване на офисите към бизнес-кошерите в Младост, бул. България и Хладилника, обитателите на централните имоти остават модерните хипита от провинцията и пенсионери в последните години от живота им. А щом се споминат, почват безкрайните съдебни битки между наследниците.
ЕвроатлантидаThe Island
Рейтинг: 289 НеутралноМоите пък наблюдения са, че всичко живо се изнася далеч от центъра. Там са останали само баби и дядовци, сутрин в 5,30 часа вече мирише на пържено с лук в коридорите. Купете си щом искате.
The.Teacher
Рейтинг: 627 Неутрално"Тъмните прозорци" пречат на нормалното поддържане на сградата, изтъкват брокерите. Затруднява се събирането на входни такси и суми за ремонти, защото реално живущите в сградата трябва да плащат дела на отсъстващите."
Местоживеене:---> Магратеа. Образование:---> Антична филология, трансформационна етика и вълново-хармонична теория на историческата перцепция.Много зависи от собственика на тъмния прозорец. Аз също по стечение на обстоятелствата съм един от тъмните прозорци. Но законът ми дава право на 50 процента намаление от таксата за поддръжка и така си плащам. Отделно си плащам за текущите ремонти. Това, че една собственост не се управлява добре и не могат да се съберат парите, вината си е на собствениците, ОС, и липсата на адекватен закон за етажната собственост и по-конкретно - задълженията към етажната собственост трябва, при проблем със събирането, да се прикрепят към данък сгради и общината да ги събира оттам и да ги превежда на общото събрание, естествено със съответната глоба. Но по-лесно е да се плюе как всичко е мизерия и как никой не поддържал. Искат се действия, това е.
Brasil
Рейтинг: 312 НеутралноЖив да си, ако беше вярно, нямам нищо против да се изнасят всички от центъра. Пък нека ми е зле на мен там с бабите и дядовците. ;)
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#9] от "ivobrasil":
Евроатлантидапак зависи къде си.. моите наблюдения са подобни на тези на колегата: миризма на котешко пико, порутени до тухла коридори, няма асансьор, няколко апартамента с пенсионери които ВЕЧНО нямат пари за нищо по поддръжката...
Brasil
Рейтинг: 312 НеутралноЖивея в къща и ги нямам тези проблеми. Но иначе да, от познати живеещи с подобни хора съм чувал, че не могат нито за асансьор да ги убедят, нито за саниране старите реститути да дадат пари.
pariah
Рейтинг: 961 НеутралноРЕД.!
- A witty saying proves nothing. VoltaireНеобитавани и необитаеми са две много РАЗЛИЧНИ неща...
Slick
Рейтинг: 458 ВеселоВсичко е логично, даже и платените статии на Дневник за имотния пазар :)
Центърът е ужасно място за живеене, няма улици, няма паркинги, нищо, освен няколко що-годе добри заведения.
Мойше! Толкоз!!!
Рейтинг: 991 Весело"От известно време..."?!? Това е от години!
"Защо"? Ами защото агенциите за НИ са клиенти, и им се полага И неплатена реклама!
Иначе сстатията отразява не зле реалността (знам, защото съм в този пазар от 7 г' и от двете страни). С едно изключение: Тези МЕЧТАНИ 5-7% възвръщаемост (това при условие че наемателите са СУПЕРКОРЕКТНИ).
До коментар [#4] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
tvr18355030
Рейтинг: 458 НеутралноГаня никога няма да се излекува от комплексите на соц-а за имоти и лични МПС-та ...
tvr18355030
Рейтинг: 458 НеутралноТова не е ли опит точно за обратното?
CINZANO
Рейтинг: 489 ВеселоОт няколко месеца Дневник активно пишат рекламни статии за имотните брокери. Явно грантовете са намалели или са спрени. Мъка, мъка...
Мома, събори Альошата!tvr18355030
Рейтинг: 458 НеутралноП.С.
Компулсивното презапасяване (това реално си е психическо заболяване) с имоти се лекова много лесно със дебели данъци :-)
zyx
Рейтинг: 289 НеутралноВсъщност в цяла България обитаемите апартаменти намаляват. Не знам защо!
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#18] от "tvr18355030":
Евроатлантидане си съвсем прав. Рентиерството е бизнес като всеки друг: купуваш апартаменти, ремонтираш, печелиш от наеми, продаваш...
по твоята логика защо не обложим с "дебели данъци" всеки един друг бизнес?
tolex
Рейтинг: 713 НеутралноНисък е данъкът (ДНИ). Това е основната причина. Но, освен нея има още десетина фактора, които влияят за този висок % необитаваемост - миграция, отр.прираст, лоша инфраструктура, наследнически спорове, очакван ценови дисбаланс и т.н.
В общи линни съществува голям дефицит на култура и разбиране, че да притежаваш имот не е свързано само с облаги и покачване на стойността му, но и със съответните задължения на собственика/ците.
stenli1
Рейтинг: 1022 НеутралноА откъде освен от Италия са тези чуждестранни "туристи"?
tvr18355030
Рейтинг: 458 НеутралноСигурен съм, че на рентиерите ще им излезе по-евтино да плащат повече данъци отколкото да поддържат сами цяла сграда само защото половината апартаменти в нея са празни и зарязани от собствениците.
13
Рейтинг: 289 НеутралноОчевидно е, че "тъмните прозорци" в центъра са с голям потенциал за доходност, а определени кръгове с големи апетити искат да им "светнат прозорците" за малко пари..........
danvan
Рейтинг: 1289 ВеселоНеобитаеми лили обезлюдени? Дневник, научете значението на думите!
Мутрите от 90-те поеха открито държавата, а ние ги последвахме. Sapienti Satsa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#23] от "tvr18355030":
Евроатлантидатова в Испания например се решава, като общината налага здрави глоби за зле-поддържани фасада и общи части. Чувал съм че ако имота е къща, дори може да се стигне до отчуждаване и публична продан.
hope
Рейтинг: 2485 НеутралноАз скоро разглеждах жилищата точно в един от тези квартали и понеже съм ги разглеждала и преди година мога да ви кажа, че предлагането е на половина.
Любовта ще спаси света!!!Така че раздвижване има, цените са се покачили, доходите също.
При тези ниски лихви, хората може да са инвестирали и не непременно с цел отдаване под наем.
smotlixx
Рейтинг: 547 НеутралноМного са ниски данъците върху имотите. Нищо не ти струва да оставиш едно жилище да се руши, и съответно няма пари за фасади и инфраструктура.
Големи яйца:)
Рейтинг: 472 НеутралноДо коментар [#14] от "Мойше! Толкоз!!!":
Не знам от колко време е, но в последните месеци попадам за 5-и или 6-и път на статия свързана с имотния пазар и все като заглавна тема. И все с внушението колко бързо се развива пазара и колко огромно търсене има. Имам познати които са в този бизнес и от разговори с тях не съм останал с подобни впечатления. Или поне не в обема който се внушава.
Иначе аз живея в центъра и според мен проблем за облика на района не са необитаваните апартаменти, а лошата инфраструктура, липсата на каквато и да е политика от страна на СО, наличието на доста възрастни хора които нямат възможност да се включват в благоустройството на сградите и т.н.
tvr18355030
Рейтинг: 458 НеутралноЩом за теб цените на имотите в София са ниски...
Аз вече се замилсям дали да продам апартамента и за горе-долу същите пари да купя жилище във Виена заедно със еднопосочен самолетен билет...
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#20] от "sa6":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!В Англия от данък недвижимости в хазнара влизат 4% от БВП, а у нас 0.22%.
Българската данъчна система е измислена така, че да е максимално добра за имащите.
rasporama
Рейтинг: 233 НеутралноЩото не се раждат деца. Изобщо не си и помислям да купувам имоти в България. Сто на сто ще рухнат цените.
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#31] от "tribiri":
Евроатлантидане мисля че ставката е много по-различна, просто в Англия съотношението цена м2-доходи в градове като Лондон все още е значително по-голямо от това в София да кажем. А данъчния приход е пропорционален на цената на имотите.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#20] от "sa6":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!И още нещо! В цял свят приходите в хазната са равномерно поделени между труда и капитала. У нас хазната се пълни 90% от ДОД,ДДС и акцизи и10% от корпоративни данъци
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#34] от "tribiri":
Евроатлантидапри липса на индустрия и отлив на чуждестранни инвестиции, корпоративните данъци трябва да да 0% тук! ДДС е високо, защото е реално единствения що-годе събираем и труден за укриване данък.
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#33] от "sa6":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Разликата е огромна! Ставката претеглена през БВП е 20 пъти по-голяма. Претеглена през цената също. Затова наемът за една стая е около 80 паунда на седмица.
smotlixx
Рейтинг: 547 НеутралноДанък сгради в софия е 1.8 промила, плюс още толкова грубо данък смет. Не знам дали го разбирам правилно, но в Щатите примерно, на по-добрите места, данъците са процент, процент и половина. Т.е. около 50 пъти по-високи от тук.
the_fat
Рейтинг: 458 НеутралноЗа милионен град като София наличноста само на 307 апартамента отдавани под наем чрез Airbnb е просто смехотвроно малка.Оставям настрана факта че предлаганите апартаменти макар и в престижната част на града са в плачевно състояние - като обзавеждане.Верно цените са също смехотворни -по € 20-40/ден но незнам кой турист би предпочел някой от тези апартаменти пред нов хотел-каквито в момента в София има?Незанм кой / кои предлагат тези апартаменти но би трябвало да има все пак някакви минимални критерии.Неможе да става никакво сравнение с апартаментите предлагани от тази фирма в София,сравнено с тези в други европейски столици(нямам предвид Скопие Тирана )
Мойше! Толкоз!!!
Рейтинг: 991 ВеселоХем си прав, хем не си прав. "Имащите по един имот" са ОГРОМЕН процент от българските домакинства. И те живеят в имота. Липсва разликата между "единствен" и втори-трети апартамент. Вероятно и механизмът за заигравки с регистриране на имоти като собственост на фирми.
Малце оф топик: Пример от нашенско (до 60те години Израел си беше бая социалистическа държава с "данъчна омраза" към "чорбаджиите").
Първо (и до голяма степен "единствено, но не първо) жилище на домакинство ползва бая привилегии: Намален данък имот (той е държавен, и отделен от общинския, щото общината обслужва ВСИЧКИ жилища в района си), субсидирана ипотека, и минимален "данък печалба" за разлика между покупната и продажната цена. Дори и ако не купуваш друго жилище, а отиваш да живееш под наем. И още нещо немалоажно: Приходите от наем на единствено жилище не са облагаеми.
От второто жилище нататък си третиран като "бизнесмен/рентиер". Данък (според "главното занимание" има две различни степенни ставки) върху приходите, с признато приспадане на разходите/загубите (неплатен наем и приключен съдебен процес за изискването му).
Резултатът: ДИНАМИЧЕН строителен бизнес (един от водещите в икономиката) и съответните данъци, динамичен пазар на НИ. Единственият проблем е че държаавата (като най голямия собственик на земи) често закъснява в продажбата на земи, и тогава имотите поскъпват.
А, забравих да добавя: Израел има постоянен прираст на население, 3-4% годишно (по памет, не съм сигурен) таа търсенето на жилища е постоянно, и нараства.
До коментар [#31] от "tribiri":
THOSE ARE MY PRINCIPLES! AND IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE OTHERS, TOO!
carmello
Рейтинг: 1324 Неутралнотъмнеят прозорци, понеже им искат 2К евра на квадрат при заплата 1 евро на час, а трябва да си тотален кретен да набиеш 100К евро в няква барака на 100 години в центъра, да не говорим, че като опънеш един простор, и си прибираш дрехите черни
иначе тепърва ще страда София от еърбнб, понеже Ганя ще се светне, че вместо да взима 300 евро наем на месец, може да изкарва 2К и ще стане свинщина
proza
Рейтинг: 381 НеутралноЯсно е защо, вече няколко милиона българи са се изнесли в чужбина.Те чакат по-добри цени, за да продават, но може и да не дочакат, защото намалява броят платежоспосбните хора, които желаят да купуват.
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#41] от "proza":
Евроатлантидана моя етаж от 4 апартамента, 2 са на живеещи и работещи в чужбина.. Идват по веднъж в годината да видят какво става и да разплатят дължимото...
dosetliv
Рейтинг: 1299 НеутралноДо коментар [#4] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
"От известно време Дневник се опитва да надува имотния балон с подобни несъдържателни статии. Защо? "
Прокопи е набил яко кредити в бетонец:
"Съществуването на „Алфа Финанс“ към текуща дата е зависимо почти само от бизнеса с недвижими имоти"
http://bit.ly/2wonOH7
zyx
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#41] от "proza":
Платежоспособните намаляват, но простите хора се увеличават. Днес се реализират цени на панелки по 1050 еврака (Младост 1 - реална сделка) на квадрат за блокчета, които са на края на проектния си експлатационен срок - 50години. Как българина при автомобилите не е толкова прост , че да си купува голф 4-ка (на 16 години примерно) на цена 38 000 лв, колкото е новия Голф, но купува апартамент в края на живота си на цената на нов? Някой има ли обяснение?
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
marks_nazi
Рейтинг: 233 ВеселоЕй,дневник за най малкото нещо БАН?!?за платени пропаганди ако имахме възможност читателите щяхме да Ви отперим -БАН.....стига с тия платеноизмислени статии!!!!първо жилищата в нормалните държави илизат по-евтино при по-добър начин на живот на потрбителя..айде ,ходете си шипкайте с тоя пропагандатор на митове...
Долу рушистите и фашиститеdido7801
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#38] от "the_fat":
Търсачакта на AirBnb е подвеждаща. Тя не връща повече от 300 резултата, независимо от филтъра и локацията. Реално, обектите под наем може да са доста повече.
Ivan_
Рейтинг: 501 Неутрално"Без обитатели" означава и "без поддръжка""
Модератора е неадекватен!Защо това да означава?
Стига с тези измислени проблеми в тази държава?
Да не можеш да си събереш глобите за нарушение с МПСи да не можеш да събереш суми за подръжка на сграда от собствениците на имоти в нея е труднопостижимо.
И в двата случая имаш в ръцете си имущество!
kapitan_laino
Рейтинг: 589 НеутралноЕстествено че има решение - не само за този проблем, но и за всички. Все някога някъде се е случвало и са го решили. Проблемът е че държавните институции ако няма келепир или шут в г*за нямат мотивация да свършат нищо.
АНТИ ВАТНИК
Рейтинг: 462 НеутралноИ какъв е проблемът?
Аз имам не един, ами два празни апартамента в България. Веднъж годишно някой отива и покрива разноските. Граждани, не хранете трола. Минус, удивителна и да плува!
АНТИ ВАТНИК
Рейтинг: 462 ЛюбопитноДа си чувал за сушилни машини? Граждани, не хранете трола. Минус, удивителна и да плува!
sa6
Рейтинг: 2174 НеутралноДо коментар [#50] от "SCROTUS":
Евроатлантиданяма проблем. Просто допускам, че много хора, също като вас, най-вероятно не искат да късат тотално с България, а си правят сметка някой ден да се върнат. А много спестяват пари в чужбина и купуват апартамент, нещо, което с българска заплата се постига трудно.
Petleshev
Рейтинг: 2415 НеутралноИ тази, както и повечето подобни статии за недвижими имоти, не казва нищо...!
Бивш tww09306483.Нормално е в центъра да остават повече празни апартаменти. В центъра остават да живеят по-възрастни или пенсионери. Семействата с деца са по кварталите... Съчетано с навалицата през деня и проблемите с паркирането, нормално.
Наскоро се разправях с един мой братовчед. Беше купил нелош апартамент по Пиротска. Да не плаща наеми докато децата му завършат. Е, завършиха и двете са по чужбината. Мисли да го продава, защото стои празен... Не му се разправя с наематели и ремонти.
musashii
Рейтинг: 796 НеутралноНе само в София е така.В почти всички областни градове има много необитаеми жилища, които собствениците нито продават, нито отдават под наем.Първата работа на българина като спести някой лев , евро или долар да купи апартамент.А като получи такъв в наследство не продава.Недвижимите имоти за българина са както златото за индийците.И на практика има много празни жилища, но малко на пазара.А населението намалява с бързи темпове. Най-бързите в цял свят.Но когато тези жилища се наследят от по-младите поколения, които нямат такъв афинитет към недвижимости в един момент на пазара може са се окажат много жилища и цените да се сринат.Това все някога ще стане, въпросът е кога.
man_un
Рейтинг: 507 НеутралноДо коментар [#7] от "The Island":
"Мегре изяде лимоновия крем, който беше истински шедьовър. Но долавяше неприятната миризма на трюфели, идваща от трапезарията на хотела.
-Нечувано!-каза г-жа Мегре-тук сервират трюфелите, както другаде пържените картофи.Да не повярваш, че струват само две су. Дори и в меню за 15 франка..."
"Лудият от Бержерак", Жорж Сименон, 1932 г.
Причината е най- вече емиграцията и очакването за висока печалба от продажба. Но при наличие на наситен пазар с такава стока ще си чакат. Старите имоти, дето ги реституираха, откога чакат да се продадат и ще станат на руини.
kikaha4
Рейтинг: 233 НеутралноВъпрос на време е и лихвите по заемите, и данъците да тръгнат нагоре, стабилно нагоре....сега се залагат мрежите са шараните само...и тогава ще е интересно, много интересно. А пък и при нашата демографска картина........ панаир ще е
TM
Рейтинг: 674 ВеселоНаправо си нямаш идея на какво място попаднах в Барселона и то за не евтина цена. В грешка си, няма такова нещо като минимални критерии.
Taiga
Рейтинг: 2390 НеутралноДо коментар [#3] от "chicago514":
"АМЕРИКАНСКИ ГЕОЛОЗИ, ПРОУЧВАЙКИ ПОРЕДНОТО НЕФТЕНО НАХОДИЩЕ НА США, С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИХА, ЧЕ НАД НЕГО ИМА НЯКАКВА АРАБСКА ДЪРЖАВА"Т.е. казваш, че нараства броят на хората, които не разполагат с финансите, но все пак си търсят и ходят да разглеждат жилища ей така от нямане какво да правят?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
greeneyes
Рейтинг: 2792 Любопитно[quote#50:"SCROTUS"][/quote]
Е и, какво като имаш два празни апартамента в България? Кой го интересува това?
spalding
Рейтинг: 272 РазстроеноДо коментар [#30] от "tvr18355030":
С две ръце за тази идея, но след като миналата седмица разгледах оферти за нови жилища там, бързо се охладих. Ето и сградата:
https://tranio.com/austria/adt/1675952/
Накратко - 67м2 за 304,000евро, или 4,537 евро/м2.
antikommunist
Рейтинг: 688 РазстроеноЗа този проблем има решение: жестоки и убийствено високи данъци върху празна жилищна площ (и може в замяна да се намали общото облагане на недвижилите имоти), изпробвано е успешно в много други световни градове, където има голямо търсене на жилищна площ, а някои "капацитети" по абсолютно непзарен начин вадят голям брой жилища от пазара, изкуствено намаляват предлагането и така изкривяват пазарната ситуация.
Няма нищо лошо в това да имаш по няколко жилища в които да не живееш, но като не живееш в тях ги давай под наем: това е най-простата пазарна логика. Така имаш и печалба и някой се грижи за жилището. И аз имам жилище в един от най-търсените квартали на София, но понеже не живея в страната съм го дал под наем, и не би ми минло и през ум да го държа празно. Не че печеля кой знае колко много пари от наема, но винаги е добре да не запустява.
Ама като знам колко бг-капацитети предпочитат да приемат финансови загуби само защото агенция ЕЖК им разказала, че наемателите са като кумчо вълчо и кума лиса, то трябва инструмент който да ги удари истински силно по джоба за да се освестят и върнат към пазарната логика. Иначе то от такива икономически "капацитети" икономиката на България е цъфнала...
antikommunist
Рейтинг: 688 ЛюбопитноДа бе, то пък в центъра на Виена, Прага, Париж, Амстердам са все едни паркоместа да ти се завие свят. на много места е направено дори невъзможно да влезеш с кола, а сградите са вековни. Ма виж пък ти, не пустеят и това си е... Напротив: централните части се гентрифицират и необитаеми и пустеещи сгради няма.
Къде ви намират такива "експерти"?
bobyb
Рейтинг: 578 НеутралноИмаш малка грешка. Около един порядък.
antikommunist
Рейтинг: 688 ЛюбопитноАко е рентиерство няма нищо лошо: даваш под наем, печелиш и жилището си е на пазара. В статията обаче се говори за нещо съвсем друго, за което пише и колегата: за "експерти" които противно на всякаква икономическа логика приемат финансови загуби само и само да държат допълнителните си жилища празни и да не допуснат някой да се докосне до скъпоценната им собственост. Щото не им се занимава, имат патологичен страх от незнам какво си и т.н.
За такива лечението са именно сурови данъци. И както казах, биха могли в замяна да намалят облагането на тези които си ползват жилищната собственост по предназначение.
antikommunist
Рейтинг: 688 ЛюбопитноБи ли ми обяснил какво значи апартамент на края на живота си? И сравнението с нов?
Питаю напълно сеиозно. Живял съм в сграда на около 250 години, а в момента апартамента ми е в сграда от края на 19 век. И няма и помен от "край на живота си".
Естествено има една особена тънкост и тя се казва поддържане, а тя не е най-силната страна на Балканския полуостров...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
carmello
Рейтинг: 1324 ЛюбопитноДо коментар [#51] от "SCROTUS":
да не говорим, че като опънеш един простор, и си прибираш дрехите черни
—цитат от коментар 40 на carmello
''Да си чувал за сушилни машини?''
да си чувал за бял дроб?
инж. Ганев - малцинство от 5.87%
Рейтинг: 290 НеутралноАко разглеждате страната като един монолитен пазар - ще сбъркате. Цените рухват според перспективите за работа и живот. По затънтени села и паланки отдавна са се сринали. Колкото по-голямо и живо е населеното място - толко по-дълго ще се задържат.
Руският посланик : 80% русофили. Проф. Иво Христов : 80% дебили. Корелация, нали?
xm...
Рейтинг: 1416 НеутралноЪЪъъ ...
Въпросът "Кой свети нощем?" , както и за задаващите го, е решен още преди близо век и половина.
Тук:https://chitanka.info/text/1998-unterofitser-prishibeev
Понеже Антон Павлович е интелигент хуманист - накрая присъдата е мека ...
usero
Рейтинг: 571 НеутралноПаметниците на културата са освободени от данъци.
lechevalier
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#1] от "globetrotter":
Тъкмо от това щях да се възмущавам. Ама... журналисти. Не ги бива с езика.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1426 НеутралноВ дясна медия матряла иска увеличаване на данъците. Потрес...
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКDarth Plagueis
Рейтинг: 1426 НеутралноВпрочем, дали едно жилище е обитаемо или не, не следва да се отразява на разхода. Тук всичко е въпрос на домоуправител - една силно подценена длъжност.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКwanderer
Рейтинг: 3449 ВеселоОбщината и Гражданското общество, което се опитва да изгради градинки, тротоари,велоалеи, детски площадки и бабуни/дупки по улиците ... около празните апартаменти .... с данък-автомобил (три пъти по-висок от данък-недвижим имот).
wanderer
Рейтинг: 3449 ЛюбопитноДо коментар [#74] от "Darth Plagueis":
"Впрочем, дали едно жилище е обитаемо или не, не следва да се отразява на разхода."
Сериозно!? Сиреч независимо дали има топлоподаване/водо-/електроснабдяване вероятността за аварии е една и съща. И ерозията една и съща.
Понякога се чудя на такива "умници" - защо карат с 4/8 цилиндри автомобилите си, когато могат да карат само с два (като атланта Соломон Паси) и ... да икономисват от останалите като "изключени" (от парно, вода, елестроснабдяване) апартаменти в кооперация.
Ivan_
Рейтинг: 501 НеутралноДо коментар [#66] от "antikommunist":
Модератора е неадекватен!Апартамент на края на живота си означава, че когато са влагани материалите използвани в конструктивната част по някакви причини те имат експлоатационен срок, който дори и с подръжка е краен, изтича в някакъв момент.
Доколко такива материали следва да се използват в строителство е тема на друг разговор.
Същото може да се отнася и за технологии използвани при строежа.
Ако не греша добър пример са метали използвани в конструкции, които имат живот, в смисъл металът старее, при което променя качествата си.
Също така някой пластмаси или подобни материали.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
wre501051215
Рейтинг: 2929 НеутралноДо коментар [#73] от "Darth Plagueis":
Коя е тази дясна медия?!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
xmq41532668
Рейтинг: НеутралноЗанимават се и циклят с години по некакви смешни проблеми, които са решени в другите страни от десетилетия. Щом е център следва и данък-сграда да е висок. Вдигаш го докато на собствениците не им светне че е по-разумно да продават или да ремонтират и отдават под наем. И е крайно време тия собственици да се задължат да си привеждат сградите в приличен вид. Защото София е лицето на България, а е такава депресираща мизерия, че направо не ти се стъпва там.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
antonio_vivaldi
Рейтинг: 1162 НеутралноАми продължавайте да слагате цени като в Мадрид и Париж и процесът на необитаемост ще се разрасне още.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
quomentator
Рейтинг: 402 ВеселоМалко си противоречат тези от Имотека - хем изоставените жилища са наследени от хора в чужбина дето не знаят какво да ги правят, хем потенциалният пазар е на българи зад граница, които или инвестират или искат да се върнат.
Само по себе си допускането, че някой от чужбина ще инвестира в българско жилище е смехотворна поради ред трудности, които хората зад граница отдавна са установили.
quomentator
Рейтинг: 402 Разстроенопрочее добре са напипали проблемите с имотите. Разбира се не е само това, но е достатъчно доказателство срещу инвестицията в апартаменти конкретно.
Nikoi
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#33] от "sa6":
в Англия тепърва цените ще падат с и зтегляне на източно европейските роби и началото на Брекзит , ще падат и данъците ,а и копторите дето ги дават по 1000 паунда стаята за 4 човека ще намалеят
Nikoi
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#41] от "proza":
броя на изнесените българи намалява ,но и броя на платежо способните се увеличава ,познавам десетки ,които работят навъ н,не са доволни от там ,въпреки огромните доходи и мечтаят да си намерят жилища ,отговарящи на статута и м и доходите навън , оказва се ,че в малките градове вече има платежоспособно търсене ,няма фирми ,които да построят нормален затворен комплекс с добра локация от къщи за такива хора ...
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 863 НеутралноНаистина,прекалиха.Жилището на мой приятел на ул.Дунав/номерът и етажа ще премълча/,не е обитавано,защото той и семейството му обитават апартамент в Торонто.Моля уважаемите брокери да си гледат работата и да не надничат в това жилище!
historama
Рейтинг: 684 НеутралноСамо в страна, пълна с извратени комундери, пикаещи по гробове и милиционери понятието "реститути" може да е мръсна дума. И зад тази извратеност се крие импотентността да направиш логични и работещи закони.
Защото докато комунета като теб обвиняват реститутите, че не плащали за асансьора, в градовете виждаме прекрасни къщи паметници на културата и собственост на мастити милиционери-крадци, оставили ги да се срутят за да построят на мястото им стъклени офиси, а от общините нехаят, защото нямало закони.
Васил Пенчев
Рейтинг: 681 ВеселоНека обсъдим следния казус. Собственик, евентуално дори живеещ в чужбина, отдава на туристи за съвсем краткосрочен наем (под една седмица) апартамента си в центъра на София тъкмо чрез споменатите арнбиб, букинг.ком или чрез някоя от неспоменатите, които също не са малко. Такъв апартамент ще се използва не повече от седмица в месеца, но получаваният месечен доход ще е по-висок отколкото при отдаване при дългосрочен наем. Заедно с това през повече от три четвърти от времето ще изглежда пустеещ и приблизително с такава вероятност ще бъде отчетен като пустеещ от "експертите" на "Имотека", защото:
Васил Пенчев1. 3/4 и повече от времето "прозорците са тъмни".
2. Съседите смятат, че апартаментът не се използва.
3. Собственикът пряко отдава по наем апартамента чрез споменатите платформи и дори без тях, а чрез собствения си сайт. Така посредническите брокерски агенции отчитат апартамента като "пустеещ", защото "не са в час" :)
Неявният извод за "непазарно поведение" на софиянците в центъра е нелеп. Става дума за предходно изкривяване и преструктуриране на пазара, включващо и елиминиране на посредниците. Непазарно е по-скоро поведението на въпросните посредници, които просто стават излишни в епохата на Интернет, дори без да са в състояние да проумеят, че пазарът ги изхвърля.
Между другото, "Дневник" и "Капитал" често дават израз, както в случая, на емоциите на такива неадаптивни бизнес-аутсайдери и така част от имиджа им "не в час" се лепва и на тях.
historama
Рейтинг: 684 НеутралноОт ДНЕВНИК вероятно са заинтересовани от движението на имотния пазар, статии на тази тема се появяват често. Чудя се дали наемните отношения не част от тази тема?
В България отдаването на жилище под наем крие големи рискове, и това да не получиш последния наем е най-малкия. Интересно защо законодателят, и медиите заобикалят тази тема?
hifi hifi
Рейтинг: 307 НеутралноДо коментар [#61] от "spalding":
Не забравяй, че в Австрия квадратурата е нето и тези 67м2 означават 85-90м2 в БГ или както тука го водим 3-стаен. В София цената в нов комплекс от такъв тип минава 1000 евро/м2, т.е. гони 100К...
Извод във Виена е само 3-пъти по-скъпо от София
... ааа и да добавя, там няма понятие на шпакловка и замазка, баня на "тапа" и т.н.
Така че продаваш голям апартамент в центъра за 150К и си всимаш във Виена за 300К малко по-малък и тва е ;-)
Николов
Рейтинг: 882 НеутралноТрябва да се внимава у нас да не се случи същото.
hifi hifi
Рейтинг: 307 Неутралносега разгледах по-подробно обявата във Виена. Значи при посочените квадратури тука в БГ твърдо си го водят 100м2 голям 3-стаен.
Освен това антрето и мокрите помещения с завършение с плочки, а останалите стаи с паркет, боядисано... може направо да внасяш мебели
Всеки път като обяснявам на чужденци за цените на имотите в БГ първо ахват от евтинията и после втори път като им кажа в какво състояние се издава апартамента
Николов
Рейтинг: 882 НеутралноЦените в Австрия са ниски защото купуването на жилище е на разрешителен режим. Трябва или да си гражданин или да покажеш, че имаш връзка с населеното място (примерно работиш там). Австрийците умно са го направили защото иначе маса чужди спекуланти ще им изкупят жилищата.
musashii
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#95] от "Николай Николов":
Ами и у нас има подобен проблем, защото наистина има много жилища, но голяма част са по селата и малките градчета.В областните градове и особено в трите най-големи София, Пловдив и Варна младите хора имат проблеми при закупуването да жилище.Има много необитаеми жилища, но собствениците нито ги продават, нито отдават под наем. И на пазара са малко жилища с много висока цена спрямо българските заплати.Това също е една от причините за емиграцията.
historama
Рейтинг: 684 Неутрално[quote#95:"Николай Николов"][/quote]
"...Човек със средни доходи на практика няма шанс да си купи жилище. Цените се поддържат високи заради голям брой рентиери. .."
А защо трябва да си купува жилището, и цял живот да е свързан с него и да не е мобилен? Човек отива да живее в Лондон заради по-добрите възможности за високоплатена работа, бизнес. И когато се пенсионира се изнася в провинцията, било то някъде в Ю.К., било то в Прованс или в Испания ако има по-добри възможности.
И в София възможностите за високоплатена работа са най-добрите за страната, но и разходите са значителни. Познавам много софийски пенсионери, които не мърдат от квартала си.
historama
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#97] от "Николай Николов":
не зная какви са цените на имотите във Виена, но съм абсолютно сигурен, че няма никакви рестрикции или ограничения за придобиването им (покупката им). И съвсем друга тема са данъците, и таксите по покупката им. Срещу което Общината прави град Виена за най-добрия за живеене в Европа.