
© Надежда Чипева, Капитал
Осигурителните прагове спъват спъват заетостта на нискоквалифицираните работници и младежите.
След като работодателските организации бойкотираха преговорите за определяне на минималните осигурителни доходи по сектори, министърът на труда е решил да ги вдигне административно с 3,9% за 2018 година.
Причината за това е, че още от миналата година работодателите не искаха да седнат от масата за преговори и за 2017 г. нямаше споразумения за промяната на МОД. Според министъра, ако това се случи за втора поредна година, праговете биха се обезсмислили.
Да, но те и сега са безсмислени.
Първо, не се знае дали работят. Още от въвеждането си като европейски прецедент за борба със сивата икономика, никой не си е направил труда да оцени дали наистина работят и дали водят до намаляване на сивата икономика.
Второ, отразяват се негативно на икономиката. През години имаше случаи, когато МОД се оказват по-високи от заплатата, водят до фалиране на фирми и уволнение на хора (особено когато се договори огромното им увеличение с близо 30% в годината преди започването на кризата), повишават изкуствено разходите за труд и намаляват нетните доходи на работещите, пълнейки бездънните каци на пенсионната и здравна системи (писали сме за това редица пъти – тук, тук и тук). Европейската комисия (ЕК) също неведнъж препоръча преосмислянето им, защото спъват заетостта на нискоквалифицираните работници и младежите.
Трето, обезсмислят се от минималната работна заплата. В Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г. пише, че въпреки замразяването на МОД, минималните осигурителни доходи по основните икономически дейности и групи професии нарастват средно с 2,6 на сто за 2017 г. в сравнение с 2016 г. заради новия размер на минималната работна заплата. В доклада на ЕК за България за 2017 г. също се казва, че дори и при замразяването на МОД през 2017 г., те на практика се повишават поради увеличението на минималната работна заплата през 2017 г., която действа като долна граница за МОД. В доклада за макроикономическите дисбаланси на комисията от 2015 г. пък ясно се посочва, че при нискоквалифицираните работници МОД се заменят от изпреварващо увеличаващата се минимална работна заплата, което обезсилва процеса на преговорите между социалните партньори и то точно за най-уязвимата група на пазара на труда.
Четвърто, преговорите така или иначе са фиктивни. Споразуменията по сектори често са симулация на диалог между социалните партньори (писали сме за това тук и тук) и се постигат само за някои сектори. МОД засягат 85 икономически сектора с около 2 млн. заети и обикновено средното им увеличение се разпростира административно от министъра и върху секторите без договорена промяна от социалните партньори. Единствено през 2013 и 2014 г. тази порочна практика с "разпростирането" бе временно замразена.
Всичко това показва, че минималните осигурителни прагове отдавна са доказали не само безсмислеността си, но и вредата си върху икономика и работещите. В този ред на мисли те не само не трябва да се увеличават от министъра, а трябва да се отменят. Особено при положение, че вече не може да става дума и за преговори и споразумения между работодателите и работниците.
karabastun
Рейтинг: 8865 Любопитно3,9 + 1% за здравните - вдигането си е 5%, и може да е несправедливо, ама не е безсмислено - откъде пари за пенсии?
[email protected]И м/у другото - к'во става със сребърния фонд от приватизацията - празен ли е ?
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2488 НеутралноТези високи осигурителни прагове насърчават още повече сивотата при провинциалните крепостни работодатели! Как в някое диво родобско село работник който бичи дъски на гатера без договор, шефа му ще се навие да го назначи на 800 лв и 300-400лв да му внася осигуровка след като без договор си работи като пружинка за 400-500лев. и не се оплаква?Даже пита шефа за кого пак да гласува на изборите!
Libertarianism is just anarchy for rich peoplepet_fire
Рейтинг: 5639 НеутралноЕдинствено Минималните осигурителни доходи пълнят бюджета на НОИ
yavooor
Рейтинг: 1332 НеутралноМаксималният осигурителен доход също е пречка за попълване на бюджета на осигурителната система.
danvan
Рейтинг: 829 Веселоима други, доста по ефективни начини за борба със сивата икономика ... но за тях е нужна работеща съдебна система и върховенство на закона.
Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti Satcalc
Рейтинг: 458 НеутралноГениите от ИПИ нещо се поскриха. Щото заедно с Ганевците и Каролевците са банда платени икономистчета, на които и бесилото им е малко. Но нали играят по свирката на властимащите приказките им стигат до "Требат реформи". Ама на кое, на що...... Тия и на бай Тошо биха свирели на инструмента, за да ги потупат по дупето....
"Бездънната каца на пенсионната система" - на тия Изроди сигурно им се вижда много 250 масова пенция..... Пък за 200 лв мин. която бръснатите вдигнаха зорлем-зорлем сигурно си сипят пепел върху главата....
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноДържавата казва, "Пеевски свърши парите, ще ги вземем от вас".
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЦецо
Рейтинг: 1536 НеутралноПоредната глупост от ИПИ за пореден път с удоволствие афиширана от Дневник.
Covid live matter. Stop the genocide.А някакви аргументи с числа могат ли да покажат от ИПИ? Не разбира се. Освен другото нямат и акъл. И не им трябва. Даже вреди за хора назначени да разпространяват идеологеми. Никаква разлика с другарите от едно време.
42
Рейтинг: 458 НеутралноНа родителите на емигранти трябва да се спрат пенсиите, щото няма кой да им ги изкарва. Така си възпитаха децата, че отидоха да хранят чужди пенсионери, а собствените си родители ги оставиха на гърба на другите.
След комунистите най-много мразя антикомунистите!Чоко и Боко
Рейтинг: 689 РазстроеноДневник,
Левски до Каравелов: Дочувам, че сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“Не прочетох статията защото още на снимката показахте колко си разбирате. За да работи човек на ЦПУ струг определено се иска повече от нискоквалифициран работник. Не че се учудвам за нивото Ви, което с ден на ден пада по-надолу. Но дерзайте.
Fred
Рейтинг: 1826 НеутралноИПИ отново са се хвърлили на амбразурата да защитават назначените ни капиталисти. Които както добре знаем всички в огромното си мнозинство са червени, от ДС или просто мутри, често всичко накуп. И някои глупаци все още ги смятат тези от ИПИ за десни и антикомунисти.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Fred
Рейтинг: 1826 НеутралноТяхно беше "великото" изобретение "Парите следват ученика" което съсипа образованието ни. Пламенни защитници на частните пенсионни фондове, които скоро ще се разбере че са кражбата на века, многократно надвишаваща КТБ. Въобще ИПИ неизменно заемат позицията на защитник на едрият капитал, криминален по характера си защото е с произход от БКП/БСП/ДС.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
znayko84
Рейтинг: 533 НеутралноАз като работещ виждам голям смисъл в тези минимални осигурителни прагове. Особено фирмите, които ползват нискоквалифициран труд, престанаха да мародерстват хората и им плащат някакви що годе прилични пари, а и ги осигуряват на тях. Преди беше някакъв кошмар. Работиш, дават ти някакви пари и не те осигуряват. Или те осигуряват толкова ниско, че накрая пенсията няма да стигне и за една чорба на ден. Не един и двама хора получаваха по 600 лева, а ги осигуряваха на 200. Тия работи останаха в миналото и това е просто чудесно.
Ivan Ivanov
Рейтинг: 254 НеутралноДо коментар [#10] от "Чоко и Боко":
хаха колега забелязъл съм че всеки който работи в завод, на машина се смята за нискоквалифициран и мързелив, а всеки който седи в офис се смята за висококвалифициран и работлив
daam
Рейтинг: 1286 НеутралноАко може да се работи и без пари, работодателските организации и сродните им ще бъдат много доволни. Наличието на осигурителни прагове гарантира осигуряване на що годе приемливи суми. Ако бъдат премахнати работодателите, ако могат и под МРЗ биха осигурявали.Недостатък е, когато брутната заплата е под прага, тогава се удържат осигуровки върху по-високата сума
bobix
Рейтинг: 892 НеутралноМного "разбирачи" под статията. Социализмът си е свършил работата. Всичко останало е следствие.
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноИма ли някъде в ЕС такъв МОД и ако няма, защо ние не вземем доброто от другите , а държим да си вършим нашето, макар да не става. И после никой не седи последствията.
Petleshev
Рейтинг: 3298 НеутралноДо коментар [#2] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Бивш tww09306483.Тя, сивотата в провинциалните работодатели от феодален тип се обуславя от съвсем друго нещо...! И не е, като да не може да бъде пресечена. Просто няма желание и се наслагат съвсем други фактори.
Даже се чудя, как взеха, че въведоха минималните прагове, че да има някакво изсветляване на доходите и някаква минимална сигурност, че ще влизат пари в бюджета. Преди въвеждането на минималните прагове, сивия сектор беше още по-голям. Следователно, въпрос на добро желание и организация е, да се пребори...!
Иди в западна Европа, да видиш как се прави проверка за нелегална работа...! Шапката ще ти падне, да видиш какво става, ако надушат някой...! Така ще го лекуват, че ще му държи спомен, докато е жив!
stalker
Рейтинг: 334 НеутралноДо коментар [#14] от "Ivan Ivanov":
Common sense !И аз си потърках очичките сравнявайки снимката с написаното. Ми де да разбират поне от обща култура хората що е това металообработване. Не е така да се каже "социална работилница".
Stoyan Ivanov
Рейтинг: 289 ВеселоНе, че нещо, уважаеми съфорумци, но какво очаквате от хора, кръстили непеото си "Институт"? От "икономисти", които - с единични изключения - през живота си и една будка за вестници не са управлявали, но по всички "талавизори" ги канят да ръсят акъл как се управлява бизнес, икономика, бюджет?
Канят ги, щото "талавизиите" са пълни с журнал-калинки, излюпени в същите "социални работилници" като "ИПИ-икономистите". Неслучайно зевзеци от реалния сектор, от реалната икономика и финанси, насаме ги наричат подигравателно "дърдорковците от института за пОзОрна икономика".
Защо "Дневник" ги пропагандира... е, отговорът е ясен.
Batezuzi
Рейтинг: 579 НеутралноСитуацията е ние лъжем че работим, шефовете ни лъжат, че плащат, държавата ни лъже, че се грижи за хората. Това е преобладаващия случай в страната като изключим едни 5-6% от населението , които са високвалифицирани, мобилни и с добри за България доходи. Държавата й пука само колко данъци и осигуровки събира. Понеже управниците ни са лъжливи считат, че работодателите са като тях и следователно плащат по-високи от декларираните заплати. Фирмите в по-малките градове се държат от шепа феодали, които определят на маса колко да дават. Служителите масово се чудят какво да откраднат, как да скатаят или да въртят лични далавери ако може в работно време. Така на кратко дебатът в обществото за постоянно учене, монополи на пазара на труда и в същност колко трябва да се плаща, за да сме здрави и ефективни просто не се случва.