
© Анелия Николова
Управителят на НОИ Ивайло Иванов очаква да изслуша не само отрицателните, но и положителните становища на работодателските организации и синдикатите.
Представителите на работодателите и синдикатите в Надзорния съвет на НОИ ще гласуват против утвърждаването на проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 година. Това казаха пред журналисти преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, предаде БТА.
Работодателите не подкрепят предложението за административно увеличение на минималните осигурителни доходи с 3.9%. Сред другите спорни, според тях, моменти са отказът за дефиниране на ясна перспектива за т. нар Сребърен фонд, забавената работа по дефиниране на т.нар. фаза на изплащане на пенсии от универсалните пенсионни фондове, особено като се отчете взетото законодателно решение за правото на хората да избират между държавния фонд и частните фондове, допълни Бранков. За бизнеса е проблем и проточилото се във времето взимане на решение за инвалидните пенсии и преформатирането на системата на ТЕЛК. Предстои много работа, която можеше да бъде вече свършена, допълни Бранков.
Лидерът на синдиката "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че те имат възражения срещу увеличението на пенсиите само с 3.8%, намаляването на процента обезщетение през първите три дни от болничния и по-трудния достъп до обезщетения за безработица.
Управителят на НОИ Ивайло Иванов посочи, че очаква работодателите и синдикатите да изкажат и положителните, и отрицателните становищата по проекта на бюджет.
По повод опита да се намали издаването на болнични листове на мними болни, той даде пример с предприятия, в които над 50 процента от служителите са в продължителен болничен. При него е идвал британски собственик на фирма в Ихтиман, който разказал, че за шест месеца са издадени 700 болнични на 500 служителя, като само един лекар е издал 200. Собственикът има проблем с изпълнението на поръчките, които има за кожени седалки и кожени волани за известни компании от автомобилната промишленост и той е силно притеснен, защото това нещо го няма в други държави.
Попитан дали има нагласи намалението на обезщетението за първите три дни да се оттегли, Иванов каза, че не може да каже, че има такава нагласа, това тепърва ще се обсъжда както от Надзорния съвет на НОИ, така и от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Заместник -министърът на здравеопазването Мирослав Ненков изрази личната си позиция, че пациентите също трябва да бъдат наказвани за фалшивите болнични, трябвало да се образоват и допълнително лекарите по темата.
Веселин Дечев
Рейтинг: 2043 НеутралноЕх ако можеше въобще без пенсии,а?
В Русия съм! В Русия съм!atmanpg
Рейтинг: 2332 НеутралноНие работещите нямаме думата, а паразитите които дебелеят на наш гръб - един от друг по-недоволни.
Роси
Рейтинг: 8459 Неутрално" британски собственик на фирма в Ихтиман, който разказал, че за шест месеца са издадени 700 болнични на 500 служителя, като само един лекар е издал 200."
И после чакаме инвеститори в държава, където Андрешко е още жив.
gogata1955
Рейтинг: 233 НеутралноУправителят на НОИ Ивайло Иванов очаква - операция на огромната си гуша?
Таз шия дали е от туршия?
Stewie
Рейтинг: 930 Веселобезброй шишковци са окупирали тази клета територия
stedim
Рейтинг: 2270 НеутралноНе знам дали трябва да се намалят парите за първите дни болнични, но че болнични се издават безразборно е факт. И както пише №3 Роси , трябва да си луд, за да инвестираш.
edin drugii
Рейтинг: 2361 НеутралноДо коментар [#3] от "Роси":
лекарят сам не е търсил никого от 200 те пациенти ,за да му дава болнични ,хората сами оказват неимоверен натиск за болнични по всякакви поводи ,време е вместо да бъдат обвинявани лекарите за това , да има санкции и за пациента ,напр 1000 лв глоба при фалшив болничен ,но и за пациента ,защото положението на лекарите на първа линия е нетърпимо ,стига се до бой при отказ да се издаде болничен ,до отписване на целии фамилии от лекаря ,ако се откаже болничен и т н .
realguru
Рейтинг: 2788 НеутралноИскам някой да ми обясни защо пенсиите трябва да се определят от държавата.
Ако дадете избор на хората да си слагат парите за пенсия в банката или да ги дават на държавата, резултатът ще е 95% ще ги слагат в банката на лична сметка/партида.
ralita68
Рейтинг: 549 НеутралноДо коментар [#1] от "Веселин Дечев":
Ами може! Ако болшинството нямаше нагласата, че държавата е длъжна и виновна за всичко!
Аз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2650 РазстроеноКакво значи фалшиф болничен?Нима някой доктор ще си рискува работата за някакви тъпи три или пет дена?Освен това имайте впредвид че българите са най-болната нация,просто и докторите са ни толкова доктори та да могат да ни диагностицират както трябва.Отдавна в тая държава центровете за психично здраве не работят както трябва,иначе едно 80%вече да са в лудницата и да си почиват на розови хапченца.
Аз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2650 ГневноАко цялата държава е един хаос защо да се оказва натиск на докторите?Има една поговорка „На кривата ракета и космоса и е крив!“Те и без друго когато отидеш на лекар не ти дават болничен,та сега и да си болен няма да ти дадат...което явно е и целта на управляващите.Да работим,да внасяме данъци,да ги ползват за глупости,и все да са им малко и все да са им малко....и все повече и повече да работим....и така кръга се затваря много добре.
Аз съм българче обичам наште планини зелени
Рейтинг: 2650 ВеселоИ последно ако хората виждат смисъл от заплатите си ,едва ли ще прибегнат да ползват изобщо болнични! Но това не е ясно нито за министри нито за младите меринджеи!
proza
Рейтинг: 841 НеутралноКакво стана с обещанието на патриотите за увеличаване на минималните пенсии на 300 лева. Оказва се, че ще се увеличат на два пъти и ще стигнат 200 лева. Това е неспазено обещание и прах в очите на избирателите.
wanderer
Рейтинг: 2208 ВеселоДо коментар [#10] от "uhl23528019":
"Какво значи фалшиф болничен?Нима някой доктор ще си рискува работата за някакви тъпи три или пет дена?"
Какъв риск поема лекарят или болницата!? Дори е обратното - осигурява се финансиране от НЗОК (при болниците) или комисионна от продавачите на хранителни добавки.
А обезщетението по болест се плаща от работодателя или НОИ.
"И последно ако хората виждат смисъл от заплатите си ,едва ли ще прибегнат да ползват изобщо болнични!"
Едва ли "смисълът в заплатите" е мотивиращ, но тия които получават възнаграждение повече от максималния осигурителен праг (2600 лв.), повече от два пъти от максималния праг, не боледуват - вземат си отпуска, щото иначе доходът им (за пет дни болнични) ще падне с една четвърт. Отделно редукцията при годишните бонуси (приноса към общияуспух).