
© Dado Ruvic, Reuters
След месеци наред, в които виртуалните валути, основно биткойн, показаха резки движения в стойността си, европейски регулатори предупреждават за увеличаващия се брой потребители, които купуват криптовалути, без да са наясно с рисковете. Към предупреждението се присъединява и БНБ.
Виртуалните валути като Bitcoin, Ripple, Ether и други показват екстремна нестабилност на цената си и ясни признаци на ценови балон, допълват регулаторите.
Потребителите, които купуват виртуални валути, трябва да са наясно, че има висок риск и че могат да загубят големи суми или дори всичките си пари, които са инвестирали, се казва още в предупреждението. То е публикувано преди два дни на сайта на Европейския банков орган.
Напомня се, че тези валути не са обект на регулация. Това означава, че ако платформа за такава търговия фалира или притежаваната от някого виртуална валута бъде открадната чрез хакерска атака, няма европейски закон, по който потребителят да си търси правата.
Bzz
Рейтинг: 8 ВеселоИнтересно защо не бяха така загрижени за добруването ни по времето на КТБ?
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2185 НеутралноПотребителите, които купуват виртуални валути, трябва да са наясно, че има висок риск
Libertarianism is just anarchy for rich people_______________
Е то да си отвориш сметка с евро също е голям риск!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1353 НеутралноДо коментар [#2] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКХахахахай, и ти и регулаторите ви бива, ей богу!
gogo2011
Рейтинг: 474 НеутралноДо коментар [#1] от "Bzz":
Дори и до днес се преструват, че не е станало нищо. Обирът на века в България, но ако може да го забравим.
А криптовалутите да не ги мислят. Докато има търсене ще има и предлагане. Ама май точно затова се опитват да ограничат търговията с тях, че е по-трудничко да си съберат данъците, а банките техните комисионни. Иначе ще има изгорели със сигурност - има доста еднодневки валути, а и като цяло сериозните флуктуации са предпоставка за големи печалби, но и загуби.
Петър Самсонов
Рейтинг: 3928 ВеселоО Б Я В А
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилТърся да купя неограничено количество
биткоини срещу крипторубли.
tsvetko_51
Рейтинг: 1756 НеутралноОбира с КТБ е факт, което не пречи на някои хора да изгорат и с виртуалните валути, а след това да искат подкрепа от държавата.
Тези валути са си пирамиди в чист вид и докато се увеличава броя и обема на купуващите, курса им ше расте по същия начин, както растяха лихвените проценти на класическите пирамиди от преди няколко години и в момента, в който това престане...голямата част ще са изгоряли.
Bzz
Рейтинг: 8 ЛюбопитноБанките ги сърби,че с криптовалутите се заобикаля тяхното посредничество.
Но най-вече ги е яд,че гражданите също участват в печатането на пари.А до сега всички новопроизведени пари отиваха в правителствата!
gogo2011
Рейтинг: 474 НеутралноДо коментар [#6] от "tsvetko_51":
Изгорели ще има, след като правителствата, под натиска на банкерите, решат че ще криминализират търговията с тези валути. До тогава, докато можеш да си купиш почти всичко днес с виртуална валута, ще има търсене и предлагане. Ако някой се заиграва със спотови сделки или мисли, че дългосрочната инвестиция е удачна, проблемът си е негов. Моментът за инвестиране мина, беше преди повече от година.
Fred
Рейтинг: 1288 НеутралноОще от времето на варненските пирамиди аз съм определил отношението си към такива явления. И то е: В пирамидите няма нищо лошо стига да се спазват две прости правила: 1. Да си от първите 2. Да бягаш навреме.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.За съжаление при биткойн изпуснах да съм от първите. Така че когато станаха доста известни реших, че вече е късно пък и рисковано да се включвам. Не че нямаше да има някаква печалба но си беше рисковано, можеше пък и да няма. Защото този експоненциален ръст последната година си е абсолютно ненормален както и да го гледаш.
Така че ако някой все пак реши да се включи да гледа на това като на тото, шанса за джакпота е доста мизерен. Затова както при тотото, с малки суми и предварително готов че нищо няма да спечелиш. И ако има печалба добре е да се осребрява навреме.
Fred
Рейтинг: 1288 НеутралноОбирът на века в БГ не е КТБ а хиперинфлацията 1997г.
Но наистина все пак това е другият век. А за нашият век някои доста точат зъби да повторят 1997г, за излизане от валутният борд се говори, за промяна на обменният курс че пречела на конкурентоспособността ни хленчат назначените ни капиталисти. Тези към 80млрд лева в банките които българинът сложи там късайки от залъкът си мира не им дават.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
koalarevolution
Рейтинг: 513 НеутралноАнти-крипто пропаганда с пълна пара! Боли гиии... боли ги банчиците, че няма да събират таксите и да контролират финансовите потоци. Но всичко е до време. След години ще се смеем като си спомняме за фиат-а.
невеж
Рейтинг: 446 Неутралнои бреее, колко са се загрижили банкерчетата. тепърва ще има вой от тях, а и не само вой - ще натискат политиците да пречат със закони, регулации и т.н. кокалът не се изпуска толкова лесно, особено като става въпрос за много пари.
dante_18
Рейтинг: 609 НеутралноДо коментар [#6] от "tsvetko_51":
If you are going through hell... Keep going!"Да търсят подкрепа от държавата"?
Ти добре ли си? Какво пи днеска?
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноМного ми е смешно като чуя, че някой "инвестира" в криптовалути.
С криптовалути може да се СПЕКУЛИРА. Трябва да си много вярващ в цъфтежа на налъмите за да "инвестираш" в тях. Особенно ако към днешна дата влизаш.
Индиана
Рейтинг: 1301 НеутралноДо коментар [#6] от "tsvetko_51":
Коректният термин е балон, а не пирамида. Пирамидата предполага разплащане на печалбите на стари участници с парите с новите.
alexis
Рейтинг: 213 НеутралноБалона е с 10% нагоре днес .....
dante_18
Рейтинг: 609 НеутралноИ какво като е балон?
Това няма никакво значение, важното е дали можеш да направиш някаква печалба там.
If you are going through hell... Keep going!
Darth Plagueis
Рейтинг: 1353 НеутралноЕксперт до експерта, вй богу
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото е на чужд език
Индиана
Рейтинг: 1301 НеутралноДо коментар [#17] от "dante_18":
Ако индивиди с власт от финансовите среди, които знаят много добре разликата между пирамида и финансов балон, наричат биткойнът "пирамида", значи че имат доста нечисти мотиви. Както виждаш самият регулатор е казал - балон, а не пирамида. Пирамидата предполага задължителна измама. Балон може да имаш и в акции, имоти, въобще всичко, което се купува/продава на пазара.
Lou
Рейтинг: 1798 НеутралноРегулаторите чак сега ли усетиха балона? Че той се надува от година насам. Въпросът не е дали криптовалутите са балон, а кога ще гръмне този балон и колко хора ще гръмнат с него. Всеки интелигентен човек вижда приликата на ситуацията с тази от срива на борсата в САЩ преди век. Инвестицията в криптовалути е като да си купиш фабрика на 8 септември. Не ме интересуват лудите глави, които ще загубят собствените си пари. Тревожно е дали дружества като пенсионни фондове и публични държавни институции няма да се полакомят да влагата пари там, че тогава ще има втора финансова криза.
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!Докато ние си пишем тук, някой неизвестен брокер, намиращ се в офиса си в Ню Йорк, и който никога няма да видим и чуем, държи карфицата и мисли кога да пукне балона с биткойните.
Krasimir Nedkov
Рейтинг: 5 Неутралноможе да загубите най-много 100%, но може да спечлите много повече :)
bat_plamen
Рейтинг: 3982 ЛюбопитноБлагодарим за предупреждението ,но това е "След дъжд-качулка"!Балонът отдавна е на лице и сега тепърва ще има яко "изгърмели" от тези псевдо-валути!
Ослик, суслик, паукан
Рейтинг: 441 НеутралноНа троловете сметките им са в рубли :)
Обаче на техните шефчета само в евро и долари :) I had a dream, Joe
bat_plamen
Рейтинг: 3982 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "gogo2011":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Най-важното е ,че зад тези псевдо-валути нищо не стои!За мене това е виртуална Понзи -схема, а който се е набутал се е набутал яко!Човешката алчност и човешката глупост вървят ръка за ръка!
bat_plamen
Рейтинг: 3982 ВеселоДо коментар [#5] от "Депутат 241":
Виж това ми звучи разумно!Колкото и да са измислени тези биткоини ,то със сигурност са много по-стойностни от крипторубли-:)!Само гледай да не те разбере Таварищ Путин ,защото жестоко ще се засегне и ще те обяви за поредния "гнил " капиталист и световен империалист-:)
bat_plamen
Рейтинг: 3982 НеутралноДо коментар [#9] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
Страхотен коментар и поздравление за него!
Ale MI
Рейтинг: 378 НеутралноЕстествено, че банките ще правят всичко възможно да компрометират всичко свързано с криптовалутите. Причината е ясна, просто не могат да се примирят, че нещата се случват и без тях.
razor
Рейтинг: 762 ВеселоВсички инвестиции са рискови. Всички спекулации са рискови.
Според някои експерти, на пазара на имоти отново има балон. Според други експерти, курсът на еврото/долара/йената/франка е силно подценен или напротив - надценен. Според трети експерти, акциите на компании А/Б/В са с нереално висока цена, а на компании Г/Д/Е се търгуват под реалната (!) цена.
Защо европейските регулатори не ни алармират за тези рискове и балони?
razor
Рейтинг: 762 ВеселоАпропо, добре че американските и азиатските инвеститори не четат предупрежденията на европейските регулатори, защото днес Рипъл и сие пак рипнаха нагоре.
А може пък да ги четат и това да е причината. В такъв случай, призовавам за обща европейска позиция и европейска директива за ограничаване на вредните последици от криптобалона върху европейската икономика!
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#29] от "razor":
Бундесбанк например от 2014 год. постоянно алармира за прегряване на пазара на жилища, на акции и облигации.
Виж тук как съм запечатал този момент:
https://www.dnevnik.bg/photos/2014/07/20/2347272_chitatelska_fotogaleriia_na_gosti_pri_bundesbank_vuv/?pic=3
Иван K
Рейтинг: 2677 НеутралноПо телевизия Блумбърг един финансист обясни прост принцип. Ако не знаеш как функционира един бизнес не инвестирай в него.
подписДа ама за криптовалутите има точни алгоритми, за поведението на инвеститорите има изпитани математически модели. Какво знаем за механизмите, по които вземат решения политиците???
Знаем ,че някакви политици ще сънуват нещо и на сутринта обявяват някакви параметри на валутата си. Това е много по-неясно от криптовалутите.
razor
Рейтинг: 762 НеутралноДо коментар [#31] от "Ф.Нинов":
Бундесбанк директно ли определя пазара за прегрял или дава информация, от която хората да си направят такива изводи?
Petleshev
Рейтинг: 2894 НеутралноДо коментар [#7] от "Bzz":
Бивш tww09306483.Я кажи, как точно гражданите участват в печатането на пари, като заобикалят банките, чрез така наречените криптовалути? И какво точно означава, новопроизведени пари? :)
Според тебе, каква е пречката всеки един, който пожелае да емитира криптовалута? Ако няма пречки, какво означава това?
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#33] от "razor":
Ами Бундесбанк казва:
"Ей ора, вижте ко - жилищата във Франкуфт струват над 40 годишни наема, герм. държавни облигации имат отрицателна доходност (заради оназ спагета Марио Драги от ЕЦБ). Та има голяма вероятност един ден да сте на минус 30% до 40%. Внимавайте!"
Хората обаче се подиграват на бундесбанкерите... и продължават да купуват имоти, акции и облигации.... защото се имат за по-умни..... тази черта (всеки да знае по-добре от другите) не е типична само за хората на Балканите.
razor
Рейтинг: 762 Неутрално"Виртуалните валути като Bitcoin, Ripple, Ether и други показват екстремна нестабилност на цената си и ясни признаци на ценови балон, допълват регулаторите."
Екстремна нестабилност на цената - абсолютно вярно!
Кои са обаче ясните признаци на ценови балон? Нестабилността не е такъв признак.
Въпрос към компетентните колеги от форума - кои са признаците за ценови балон на пазара? По принцип, не само на пазара на криптовалути.
Анийдмъни
Рейтинг: 316 НеутралноДо коментар [#21] от "Lou":
panem et circensesСъгласен съм с което. Единствения урок, който финансовите институции научиха след "ипотечната криза" е, че каквото и да стане - пак ще им се размине. С криптовалутите към момента положението изглежда сходно, големите играчи ще захлебят за сметка на милионите малки рибки, които се набутват.
Може наистина това да е бъдещето, но в момента си е златна треска в Дивия Запад.
сидер
Рейтинг: 2074 Весело,,След месеци наред, в които виртуалните валути, основно биткойн, показаха резки движения в стойността си, европейски регулатори предупреждават за увеличаващия се брой потребители, които купуват криптовалути, без да са наясно с рисковете. Към предупреждението се присъединява и БНБ.,,
Нема ткоо нещо ва бате. Тва да играиш криптоборсата се едно да играиш на обикновената борса. На обикнувената борса нищата са малку по ясни, там моиш да предвидиш некои неща, докат на криптоборсата ногу малку моеш да придвидиш. Криптоборсата малку мяса на руска рулетка
chichka
Рейтинг: 2033 НеутралноДо коментар [#10] от "Fred: Бойко Борисов-Ледоразбивача пред БСП":
Русия- проказата на планетата Земя.Добави и 20-тина млрд към 2020 г в ЧПФ!!!
Роси
Рейтинг: 7654 НеутралноВисокорискови инвестиции. Всеки сигурно е наясно с риска.
свети георги груп от последните дни на герп
Рейтинг: 425 Веселото хубаво ама после евентуално ако се случи нещо с тея валути,да не пускат сополи пред държавата да ги компенсира,помага или незнам си какво:)
clarkv622
Рейтинг: 690 НеутралноТе и създаделите на интернет не са били вярващи в цъфтежа на налъмите (целта им е била скромна - два компютъра да могат да си разменят съобщения и файлове), пък те налъмите взеха, че цъфнаха. Зад някои от т.нар. криптовалути има обещаващи технологии и нищо чудно и да цъфнат. Предсатвете си само да си купите дялове в Apple по времето, когато са работили в гаража. България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110
znayko84
Рейтинг: 532 НеутралноАбе хем не отбират нищо журналята, хем пишат. Хората са обявили, както направиха и от американския Сенат, че криптовалутите са много променливи и трябва да бъдеш внимателен, когато си даваш парите, за да ги купуваш. Американците го бяха написали прекрасно. Обясниха на хората, че тези валути са факт, че технологията се развива и че трябва да се спазват няколко прости принципа:
1. Няма гарантирани печалби, ако някой ги обещава, то лъже.
2. Не си давай парите, ако не разбираш какво точно правиш.
3. Не харчи пари, които не можеш да си позволиш да загубиш.
4. Възможни са измами, бъди внимателен, ако подозираш измама, обади ни се.
Иначе всеки да прави каквото знае. Предупреден е, ако е внимателен и е проучил нещата може и да спечели :)
Николов
Рейтинг: 1296 ВеселоИначе турбуленции ще има - както нагоре, така и надолу. Който го е страх да не ходи в гората, а да избере някой от другите балони - имоти или акции. За тях се знае, че риск няма никакъв. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Bzz
Рейтинг: 8 ЛюбопитноАми добиват си биткойни (примерно) у дома.Лични, собствени!
А сега централните банки произвеждат пари,които "заемат" на правителствата.
Николов
Рейтинг: 1296 ВеселоПисал съм го и друг път - статии като тази ми напомнят за нецензурния виц дето лисицата дебнела на коча да му паднат т.шаците щото много се клатели.
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortТа така и с биткойн - клати, клати се. И аха - да падне.
k_
Рейтинг: 2671 НеутралноДо коментар [#36] от "razor":
Хубав въпрос.
Развитият пазар е динамична система, постоянно във фаза кипене и от там постоянно наличие на всякакви балони.
Температурата му е променлива и съответно интензитета на кипене.
Вкарване на регулации повишаването на вътрешното налягане и от там опасност от взрив.
Единен признак на зараждащ се балон не може да има.
Аксиома от теория на самоорганизацията. Никой не може да предвиди с достатъчно точност параметрите на въздушен циклон - координати на зараждане, интензитет, траектория.
Само статистика помага горе-доле да се ориентираме.
Също е и с финансите на развитите пазари.
clarkv622
Рейтинг: 690 НеутралноДо коментар [#35] от "Ф.Нинов":
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110Специално за теб, понеже си в дойчланд. Ако ти е интересна темата, провери криптовалутата (това е популярен, но неточен термин) IOTA. Базирани са в Германия и работят с един куп компании, между които Самсунг, Бош и др.
Имат и работещ, вече проект.
https://data.iota.org/
Център, от който можеш да купуваш данни, излъчвани в реално време. Този пазар се оценява на трилиони.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#42] от "clarkv622":
относно акциите на Епъл аз помня момента преди около 20 год. , когато бяха пред фалит и разочерован Стив Джобс си продаде 10%-товия дял в абсолютния минимум след като го изгониха от там.
В същото време оня смешният саудитски шейх от Ню Йорк (дет наскоро беше заточен в Риад и трябваше да плати рекет) купи от борсата 10% от акциите на Епъл, който за разлика от Джобс виждаше хляб във фирмата.
Сега има 1400 криптовалути, всяка по-обещаваща от другата. Хората направо стават разногледи.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#48] от "clarkv622":
Разгледах IOTA-та.
Наистина изглежда добре!
Най-после нещо да доде и от Дойчланд.
Щот засега само този OneCoin на германката от бълг. произход д-р Ружа Игнатова, известна още като "криптокралицата".
Някак си липсват статии за нея в Дневник..... тя е сто пъти по-интересна от оня смърч Спас Василев от с. Кочериново.
clarkv622
Рейтинг: 690 НеутралноВ интерес на истината, те са норвежци, ако съм запомнил добре, но са решили да се базират в Германия, тъй като там са производителите на всякаква електроника, а електрониката е нишата, към която са се насочили. Също така казват, че регулации на този сектор ще има и ако ще ги регулират, по добре е да ги регулират в германия, отколкото на бахамите. Един вид, при нас няма да има скрито покрито.
Колкото до Стив Джобс и Apple, не знаех този случай, но да беше питал мен :)
Аз ще си ги стискам йотите и няма да ги продам, освен ако не стигнат 100 $
(сега са 2$), пък и тогава ще продам само половината :)
До коментар [#50] от "Ф.Нинов":
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#51] от "clarkv622":
значи всички знаят казуса как никой не е спечелил от зората на автомобилостроенето в Детройт, защото е имало 250 автомобилостроители, от които са останали само три.
Аз обаче съм свидетел (и участник) на точно същото развитие в зората на Интернета, а именно преди 20 год. големият хайп бяха акциите на производители на интернет търсачки.
Чувал ли са за Inktomi?
Със сигурност - не!
Те бяха нещо като биткойнът днес.
Пазарна капитализация от няколко стотин милиарда.
Освен тях имаше и други.
Доста по-късно обаче от нищото се появи нова фирма с името Гугъл, която бързо измести дотогавашните лидери.
Гугъл излезе късно на борсата с висока пазарна капитализация.
Така, че внимавай като даваш примери с интернета и цъфналите налъми, защото малко са хората, успяли да го монетизират в действителност.
clarkv622
Рейтинг: 690 НеутралноДо коментар [#52] от "Ф.Нинов":
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110[quote#52:"Ф.Нинов"]До коментар [#51] от "clarkv622":...Чувал ли са за Inktomi?Със сигурност - не!
Тези не съм ги чувал, но си спомням Netscape комуникатора :)
Ама аз съм внимателен, като давам примера с цъфналите налъми. Буквално казах, че "може и да цъфнат", а не, че ще цъфнат. Освен това, примера беше в отговор на колегата, който твърдеше, че зад криптото нямало нищо, а то си има. А как, кой и кога ще го монетизира... не знам. Знам само, че единствения сигурен начин да не уцелиш е да не стреляш.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#53] от "clarkv622":
запитан на какво е щял да заложи, ако беше съвременник на зората на автомобилостроенето, Бъфет отговаря: "Щях да шортя коне!"
Така и сега може би е добра идея да се помисли кои браншове/фирми ще пострадат.
Fred
Рейтинг: 1288 НеутралноОтдавна съм ги добавил. Само че ако за спестяванията може и да се размине там е гарантирано.
Въобще периода 2020-25 се очертава ключов защото освен всичко друго съвпада със свършването на еврофондовете, също и с евентуалното влизане в еврото. Все критични точки в които очаквам политически и финансови турбуленции.
Още от сега съм почнал да правя планове за оцеляване и спасяване на скромните спестявания. Лошото е, че ще съм в години когато възможностите за резервни доходи с работене направо вече няма да ги има. Но пък и аз съм си оставил няколко защитни линии, ще отстъпвам с бой. Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Fred
Рейтинг: 1288 ВеселоТо и във Варна е било същото когато станало ясно, че от пирамида може доста да се спечели. На площада стълпотворение, провикне се някой "Основавам пирамида!" и всички тичат да са от първите. Явно са чули за моето първо правило че печелят само първите :)
Вероятно е легенда обаче звучи интересно. А има и доста истина в нея.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноНинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#57] от "Николай Николов":
къде е сега Inktomi (биткойнът на дотком балона)?
Ами Netscape?
А курсът да акцията на CMGI? Колко е в момента?
Както и да още хиляда фирми, които бяха хитове преди 2б год. А?
Налии уж сме грамотни хора, а май правим ривърз инжиниринг.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#53] от "clarkv622":
ето четиво за Inktoml
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Inktomi?wprov=sfla1
22 год. след създаването си, от тях нищо не е останало.... а бяха намбър уан.
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#59] от "Ф.Нинов": Да държиш Инктоми след 2000 беше глупост. Тогава живеех в Австрия и една колежка за първи път ми показа Гугъл. Аз бях свикнал на Алтависта. И не вярвах, че нещо може да е кой знае колко по-добро. Но само един час с Гугъл ме убеди в обратното. И имай предвид, че Австрия е леко забутана страна - предполагам в САЩ поне няколко месеца по-рано Гугъл вече е бил популярен за сърч-а. Та през 2000-та ако имах акции на Инктоми веднага щях да ги продам. Или поне щях да разпределя портефйла между Инктоми, Алтависта, Яху и Гугъл. Дори и да сложиш по равно досега ще си яко на плюс (примерно ще загубиш от Инктоми и Алатависта, но ще избиеш многократно рибата с Гугъл).
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortПроблемът е, че диверсификацията при нови пазари е трудна за дребни инвеститори. Напр. в Гугъл дребен инвеститор тогава не можеше да сложи пари (ИПО-то стана няколко години по-късно). Докато при крипто-то всеки може да играе ролята на ейнджъл инвестор. Ей в това е голямата разлика.
Та опира до добрата стара диверсификация. Аз смятам, че в крипто-то има хляб, но не знам кой проект ще избие рибата. Затова инвестирам в няколко. Половината ми крипто-портфейл е в биткойн, другата половина - разпределен между други 3 криптовалути. Този сплит го направих преди няколко месеца. Ако видя друг интересен крипто-проект пак ще преразпределя портфолиото. Идеята е да заложиш достатъчно капани та да хванеш заяка. И, да, повечето криптопроекти ще гризнат дървото. Но, според мен, поне един-два ще избият рибата.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#60] от "Николай Николов":
Значи проблемът се състои в това, че в момента може да сме още в 1998 год. и бъдещият Гугъл още не се е появил, та цялата дизерфикация, която правиш да м/у Inktomi, AltaVista, Yahoo, Netscape и AOL.
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноВ този смисъл Inktomi е дори по-добър от биткойн щото в момента реални биткойн продукти няма (освен като спекулативен актив). В момента всички инвестиращи в крипто-то са в ролята на ейнджъл инвестори - т.е. влагат пари преди продуктът да е излязал на пазара.
Апропо, то и Гугъл в първите години е бил просто машина за горене на пари защото едва по-късно им хрумва как да монетизират сърч-а. Та първите ейнджъл инвестори са поемали голям риск. То, всъщност, Брин и Пейдж зорлем създават Гугъл - искали са да продадат патента на Алтависта за един милион, но те не се съгласяват. Та те самите не са знаели какво имат в ръцете си. Не са имали идея какви пари могат да избичат. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДори и някой нов да стане килър това няма да стане за един ден. Новините за това ще циркулират в продължение на месеци и в един момент везните ще се наклонят. Та, ако човек хвърля поглед поне веднъж седмично (или дори веднъж месечно) върху пазара, то няма да изпусне заяка. Така поне мисля аз.
Аз лично не държа да съм непременно сред първите. Всред крипто-инвеститорите аз съм по-скоро консервативен - отне ми цяла година да инвестирам в биткойн (през 2013-та). А направих сплит едва 4 години по-късно. Вярно, изпускам началния ръст. Но, хващам достатъчно. Поне досега бе така. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#63] от "Николай Николов":
Инктоми беше само производодител и доставчик на технологията, която се ползваше от повечето оператори на търсачките.
По това време имаше разделение - единият произвежда, а друг оперира и маркетира търсачката.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#63] от "Николай Николов":
Намирам го за хубаво с теб да обсъждаме криптовалутите в сл. 20 години (ако въобще има Дневник дотогава).
Ако съм жив - ще бъда на 68 год. и предполагам ще имам много (още повече) време за ретроспектива от първо и второ лице.... тоест не само за Зората на Интернета, но и за Зората на криптовалутите :)
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#65] от "Ф.Нинов":
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortСамо да уточня - може да изглеждам като голям фен на криптовалутите, но първоначално те бяха много малка част от портфейла ми (под 10%). Сега доминират портфейла ми просто защото цената се вдигна. Аз самият не смятам да влагам повече fiat в крипто портфейла си. От тук нататък ще се опитвам да увеличавам акциите - всичките ми допълнителни спестявания отиват там, не в крипто.
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#65] от "Ф.Нинов": (продължение от #66)
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortАко не се лъжа, ти нещо подобно беше писал за нефтените компании - инвестираш от време на време в някоя дето може да избуши тавана. За мен това е крипто-то. Такъв беше (и си остава) моя замисъл - 5-10% от портфейла си да го държа във високорискови проекти. В случая, те взеха, че избушиха тавана и сега доминират като стойност. Но съм наясно, че крипто-то ще е голям rollercoaster. Ако влезеш с голяма сума може да ти скъса нервите. Та, на никого не препръчвам да го прави. Животът не е само хазарт.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#67] от "Николай Николов":
Това с малките нефтени микрокомпании беше преди там 10 години.
Няма хляб в цялата тази работа.
Няма.
Вчера уцелих кьоравото с Fossil Group, Inc. (FOSL) , като се случи точно това, което предположих - short squeeze след добри новини (40% от акциите са шорт) довел до покачване от +90% за един ден. Такива залози обаче са изключение при мен.
В последно време залагам на макро трендове например:
- шорт герм. държ. облигации
- шорт S&P500
- шорт долар спрямо евро
- лонг златни и сребърни мини
- лонг нефтогазодобивни
- много кеш (сух барут)
clarkv622
Рейтинг: 690 НеутралноСподели ги тези трите, ако не е много нахално да попитам.
До коментар [#60] от "Николай Николов":
България е на 111 място по свобода на словото. Ако дневник се откаже от грантовете ще се изкачим до 110
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#69] от "clarkv622":
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortЕтериум, биткойн кеш и лайткойн.
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#68] от "Ф.Нинов":
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortАз нямам смелост да се целя в моментни флуктуации. Макар, че до тук, в общи линии ги усещам (или поне така ми се струва). Всъщност аз допреди година дори не се престрашавах да играя с акции, а само с ЕТФ-та дето покриват индустрии или индекси. Но, апетита идва с яденето.
Интересно защо лонг нефтогазодобивни? А барута го пазиш защото очакваш волатилност?
Аз си мислех да оставя доста кеш, ама накрая вкарах в Амазон, Епъл и Тесла. Тесла-та до тук е тесла, ама Амазон и Епъл оправят работата. Все си мисля, че и Тесла-та ще дръпне.
Нинов
Рейтинг: 2236 НеутралноДо коментар [#71] от "Николай Николов":
ами аз всъщност очаквам лют краш.
S&P500 има P/E от 30 при среден от 10 за последните 120 години и смятам, че ще дойде и този момент, когато нещата си дойдат на мястото.
Нефтогазадобивните компании ги сятам за евтини.
Когато имплицираната волатилност (цената на страха) е висока, тогава пиша (продавам) опции.
Когато е ниска - купувам.
В последните години водещият ми девиз е: "Управление на риска има приоритет пред размера на възвращаемостта"
Николов
Рейтинг: 1296 НеутралноДо коментар [#72] от "Ф.Нинов": Прав си за P/E. Но имай предвид, че в последните 10-тина години имаме най-ниските лихвени проценти в историята. То от там идват и постоянните балони (не само в крипто-то).
“If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. BelfortОт друга страна, ЮК поддържа 2% лихви за почти 20 години между 1932-ра и 1951-ва. Т.е. възможно е ниско-лихвеният режим да продължи още дълго време. Всъщност, аз това очаквам да стане (не само в ЮК, а и навсякъде). Щото много страни са здраво затънали и вдигането на лихвата ще ги довърши.
А и да се стигне до срив - знаем каква е реакцията: зануляване на лихвите и "helicopter money". T.e. фиат-а ще е обезценен. Всичко, което е ограничено като обем - земя, произведения на изкуството, блучипове (акции и "блучип" крипто) ще се вдига.
Kamen Iliev
Рейтинг: 60 НеутралноНужно е да се обърне внимание на потребителите за рисковете, а и защото иначе балонът ще стане реалност. Както е тръгнало, хората занимаващи се с виртуални валути у нас ще станат колкото тези търкащи билетчета на националната лотария.