
© Дневник
ЧЕЗ и "Инерком" ще подготвят задълбочен анализ на всички възможности и възможни резултати от потенциалното влизане на България в процеса на придобиване на българския бизнес на чешката компания. Това се казва в официално съобщение, публикувано на сайта на ЧЕЗ. В него се отбелязва, че българското правителство не е изразило интерес към влизането в процеса на продажбата, протекъл миналата година.
При вече подписан договор има ограничения за включване на държавата, се казва още в съобщението, цитирано от агенция "Фокус". Дали все пак тя може да стане част от сделката щяло да стане известно след няколко седмици, когато анализите ще са готови. По-късно в съобщение до медиите "Инерком" уточни, че се очаква анализите да са готови до началото на април.
Представителите на ЧЕЗ и "Инерком" проведоха серия от разговори в Прага между 6 и 9 март. На тях е било дискутирано изпълняването на условията по договора между двете компании. Основната цел на срещата е била подготовката на документите за българската Комисия за защита на конкуренцията.
Договорът за продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ на "Инерком" беше подписан на 25 февруари. Още преди да бъде потвърдена сделката тя стана повод за атаки между партиите в управляващата коалиция и опозицията. Последният сблъсък по темата беше вчера в парламента.
Държавата изрази желание да притежава акции в българското дружество на 1 март.
pet_fire
Рейтинг: 5737 Неутрално"ЧЕЗ започва проучвания дали може да включи държавата в сделката за българския си бизнес"
ЧЕЗ пущат фишеци. Как ще допуснат държавата като се съдят с нея за 500-600 млн евра
ladybird
Рейтинг: 409 НеутралноДневник, Капитал, борците за правда, защо рекламирате Гинка на вашия сайт?
Мултикултиджендър-Ариец
Рейтинг: 1131 НеутралноАйде ся една хубава държавна помощ за Гинкиус Гинкиу.
In a time of universal deceit telling the truth is a revolutionary actnspassov2007
Рейтинг: 237 НеутралноИ коя е тая тъпа, мафиотска банка дала на Гинчето 5 милиона евро за депозит?
Депозитът току що се изпари, а сикаджийката никога няма да ги върне.
gcb59309802
Рейтинг: 323 НеутралноБългарската държава ще трябва да плати повече от един милиард лева, а подставеното лице стрина Гина ТЕМЕНУЖКОВА ще прибира печалбите в частната фирма????....Добре ли е???...Честито на....губещите български граждани.
johnniewalker
Рейтинг: 997 НеутралноНе желая държавата да налива парите ни в тази сделка. Първо, че е надценена (нарочно), второ, че е неясно кой всъщност купува ЧЕЗ България.
Борисов и лакеите му ни правят на глупаци.
neut
Рейтинг: 5380 Неутрално"българското правителство не е изразило интерес към влизането в процеса на продажбата, протекъл миналата година"
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restПравителството не, но отделни членове на правителството най-вероятно да
pariah
Рейтинг: 1732 Гневно... много солено ще ни излезе цялата тази простотия на Боко.
- A witty saying proves nothing. VoltaireИ със всеки ден все по-солено става...
dc_ken
Рейтинг: 397 НеутралноДо коментар [#6] от "johnniewalker":
Тогава изразете нежеланието си по адекватен начин, а не с писане на коментари в интернет.
snower
Рейтинг: 305 ВеселоПазарджишката мома не с познаваше с Баце, а сега видиш ли ще стават съдружници.
Рим
Рейтинг: 1713 НеутралноГерберунгели, комунистите ви лъжат! Не гонете потенциално новите инвеститори! Не ги плашете с тъпи посткомунистически ходове, продиктувани от Сидеровци и Каракачановци! Държавата няма никаква работа в ЧЕЗ. Държавата е регулатор. Службите трябва да проверят кой стои зад Гинка и ако въпросната Гинка започне да създава проблеми, държавата следва да и отнеме лиценза, а ЧЕЗ да бъде изкаран отново на пазара... И така, докато се намери свестен собственик.
ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯyavooor
Рейтинг: 1342 НеутралноАко беше изгодно Борисов отдавна да е купил и ЧЕЗ и МЕЗ.
qwertqwert
Рейтинг: 982 НеутралноДивотии.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Преди време излязохме от миноритарно участие , сега пак да влезем в такова?
Че единствената полза тогава ше е ..... за Гинка. ЩЕ има контрол върху предприятието за по-малко пари.
Отделно ако трябва да платим повече от онези 115 кк, които получихме 2012.
Някакъв (спорен) икономиески смисъл би имало единствено в покупка на 100 % от акциите.
daskal1
Рейтинг: 4635 ЛюбопитноЗащо имам усещането че се готви следващото, по-точно поредното "остригване" на българския данъкоплатец?
tribiri
Рейтинг: 982 НеутралноДо коментар [#9] от "dc_ken":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Нежеланието и/или желанието за едно или друго нещо се изразява на избори. С търкане на жълтите павета се постигат само антирезултати.
Дундурук
Рейтинг: 409 НеутралноАбе Дневник, КЪВ Е ТОЯ ГОЛЯМ БАНЕР НА ИНЕРКОМ, КОЙТО ЗАЕМА ЦЕЛИЯ САЙДБАР НА САЙТА ВИ?
Conservative Future
Рейтинг: 1441 НеутралноХайде сега, нали уж още лани бяха предложили на държавата да се включва, пък чак сега проучват възможно ли е да се ъсществи миналогодишното им предложение. За големи канарчета ни взеха и тия.
Формулата за спасение на Европа и на България: християнство, патриотизъм, капитализъм. Другото е от лукавия.bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноТова е отговорът:
``При вече подписан договор, има ограничения за включване на държавата, се казва още в съобщението.''
Държавата обаче има свои лостове. Тя може да не приеме сделката. ЧЕЗ обаче знае, че това би подбило цената ѝ при втори търг, а тя иска да си вземе парите. Затова ще прави проучванията, като в ръцете си държи още един коз -- арбитражното дело, което, казват, ЧЕЗ щели да спечелят. От това, което прочетох, ЧЕЗ искали абонатите да плащат чрез годишен депозит, държавата отказала и това станало един от поводите за арбитражното дело. Ако мога да вметна -- от моя гледна точка, държавата, като регулатор, е постъпила правилно. Та, един от вариантите за приключване на сделката може би ще е -- ЧЕЗ се отказва от арбитражното дело, но иска неустойка равна на изхода от спечеленото дело. Така, ЧЕЗ се измъква с печалба и оставя България да се оправя сама. Това е, ако постъпи благосклонно. Иначе, не отваря и дума за арбитражното дело, което си остава да виси като заплаха за България, а иска и неустойка, ако България продължи да настоява да се пренапише договорът. Изобщо, козовете, както и досега, изглежда да са все в ръцете на Чехия, която си играе с България като котка с мишка, щом България така обича да се меси в сделките на хората и да им взима бизнесите.
Ще е нтересно да се прочетат и други сценарии.
Боби Колев
Рейтинг: 1494 НеутралноДобрият политик умее да извлича дивиденти от всяка ситуация.
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083При Борисов това става най-лесно като просто заеме в 2 съседни дни диаметрално противоположни позиции; така винаги може да каже по-късно, че е бил на правилната позиция ",но се е съобразил с искането".
Народът, т.е. форумците, първо пищеше срещу Гинка, сега е в позиция да вика "за" Гинка.
А всъщност той сценария е обмислен и каквото и да стане народът ще губи и ще плаща.
tribiri
Рейтинг: 982 НеутралноДо коментар [#11] от "Rim":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Е те това беша най-стилно издържаното изказване прочетено сякаш от томче на Тодор Живков! Поръчваме на службите значи да проверят, какви проблеми създава мръсният капиталист, секестираме му собствеността и след това я продаваме в името на все по пълното задоволяване на нуждите на трудовото население!
dc_ken
Рейтинг: 397 НеутралноДо коментар [#15] от "tribiri":
Политическото представителство в момента много адекватно отразява интересите на мнозинството от имащите право на глас. Не виждам какво биха променили изборите. Хората в момента масово са се отказали да гласуват под съмнителния довод, че няма за кого или смисъл, като цяло т.е. официализират доброволната си маргинализация. По същия начин седят нещата и с обществено значимите теми.
bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#11] от "Rim":
Съгласен съм. ГЕРБ биха постъпили така, ако наистина са консервативна пария, за каквато са се обявили. Веднъж придобила компанията, Гинка вече заживява като самостоятелен правен субект в България. ЧЕЗ вече ще си е откъснала опашката и няма да има нищо общо. При неизпълнение на държавните норми, което ще ѝ отнеме лиценза, Гинка ще е продавачът и всичко вече ще е само за нейна сметка, сиреч за сметка на швейцарските банки, които са давали кредита. Пък, кой знае, може да си я продаде компанията и за повече на някой индиец. А. дано, ама, надали. За държавата е важно, че клатенето ѝ ще продължи при такова развитие, затова ще помисли два пъти дали да ѝ отнема лиценза току-така или да вземе пак да си я субсидира, както го е правила досега субсидирайки фотоволтаичните й паркове. Това ще ѝ е участието на държавата -- симбиоза на интересите на двете страни.
Fred
Рейтинг: 1842 НеутралноАбе вие променете закона държавата да може да спира такива сделки пък те да си проучват. Че нещо съвсем я спряхте тази промяна.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Mitko Mitev
Рейтинг: 8 НеутралноПреди много години вече, едни от най съмнителните приватизации на държавата бе продажбите за жълти стотинки на печелившите си дейности. Тогавашните сини СДС активисти така трупаха милиони. После всички се усетиха че продаваме българските национални интереси и сигурност особено в енергетиката, че това е голяма грешка, но нито мафиотите влязоха в затвора нито си взехме поука. Сега ще е много трудно държавата да се върне за участие в печеливши бизнеси, просто не трябваше да ги подарява, също както и Козлодуй и Марица изток и т.н. Не трябваше да се обезглавява България, само защото на някой европейски политик е изгодно слаба и беззъба България.
BiGman1
Рейтинг: 2057 НеутралноДържавата няма смисъл да национализира един път вече продаден обект само за да угоди на БСП...
extraCACA
Рейтинг: 1335 Веселопоздрав от Моника :)
bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#24] от "Mitko Mitev":
Не е очевидно, че, ако бяха останали държавни, частни лица нямаше пак да трупат милиони. Държавно управление значи партията на власт да играе ролята на собственика и да си вкарва некомпетентните активисти, за да пълнят партийната каса -- синдромът ``държавата това съм аз''. Те и сега го правят с обръчите си от фирми, камо ли съвсем пряко да са в управлението на стратегическите обекти. Това не е защита на националния интерес, а защита на партийния интерес. Разбиване на обръчите, разбиване на монополите и насърчаване на конкуренцията е по-добрият път, не регулациите и партизанщината под прикритието на държавен контрол. Според мен трябва да се вземе пример от държави, които са постигнали прогрес, а някои като Южна Корея, небивал прогрес. Сравни партийно-държавния контрол в Северна Корея със свободната Южна Корея. Как е възможно точно едни и същи хора, да създадат два коренно различни свята? Да не навлизаме в геополитизми, даже от последните часове -- опасността Корея да не вземе да се превърне в нещо като един обединен Виетнам, събрал двата виетнама към по-свободния вариант, накара даже Тръмп да обяви немислимото, да провежда преки преговори с пълничкото диктаторче.
today
Рейтинг: 849 НеутралноТъпо е държавата да е включена в бизнеса, хем ще иска да печели от дяловете си в дружеството, хем ще налага по-ниски цени и ще си режи от печалбите. Стига с тия социалистически идеи, единствения келипир ще е за другарите, които ще са назначени в борда на директорите, дали ще е пак Кутев или някой друг не е толкова важно.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!dearblue
Рейтинг: 574 Неутралночез е на натовска държава която не иска да обслужва част от населението на друга натовска държава защото не е на сметка и изоставя югоизточния фланг на европа
bat_plamen
Рейтинг: 4561 НеутралноТази бъдеща евентуална сделка с ЧЕЗ все повече прилича на турски сериал!Всеки ден нов епизод!
Mitko Mitev
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#27] от "bryghtlyght":
Аз пак повтарям за неразбиращите, или тези които умишлено се правят че не разбират и го избиват на геополитика партии сини червени и т.н. Енергетиката тук в случая - електричеството е от националната сигурност и национални интереси на всяка развита държава. Би трябвало така да е и за България независимо от властта, партията, цвета,и др. Така ние подарихме ЕРП , съсипахме Козлодуй, подарихме Марица изток на американци и сега мрънкаме че тока бил скъп и нямаме валутни приходи от износ на същия този ток.
Роси
Рейтинг: 8495 НеутралноНе знам, за какъв дявол ще влиза държавата в ЧЕЗ, след като преди 5-6 години продаде същия дял, какъвто сега се готви да купи и то на по-висока цена.
vassilun
Рейтинг: 4814 НеутралноДържавата трябва да определя прозрачни и справедливи правила за правене на бизнес, а не да прави бизнес! Държавата е регулатор, но не трябва да е собственик!
джендър NATO generals
Рейтинг: 1057 НеутралноУважаеми форумци! Наби ми се в гавата заглавие от Медияпул-днес-Румен Овчаров: Цената на ЧЕЗ е завишена 1.5 пъти, държавата участва в сделката . Дори Р.ОВЧ заслужава внимание, когато става въпрос за пари! За МНОГО пари
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токdearblue
Рейтинг: 574 Неутралнотова е чешки сериал
жената зад щанда
инженерна одисея
болница на края на града
и т.н.
bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#34] от "Антикорупционен блок-Да Корупция!":
Цената се определя от пазара. Имало е състезание, наддавали са и който е дал най-много, той е спечелил. Ако някой е манипулирал сделката, това може да направи единствено чешката държава, ако си е избрала Гинка за купувач. С гаранциите, които държава като Чехия дава, швейцарските банки ще дадат на Гинка кредит за каквато сума каже. Така, няма да има конкурент, който да ѝ стъпи на малкия пръст на Гинка и тя винаги ще спечели търга . Между впрочем, чешката държава може да разиграе тази манипулация с когото си избере. В случая е избрала наша Гинка, защото Гинка вече ѝ е спечелила доверието с предишните си взимания-давания с Чехия. Тя винаги ще е сигурният победител с цяла държава като Чехия зад гърба ѝ. Тъй че, въпросният или манипулира с политически цели или е много неумен.
k_
Рейтинг: 2662 НеутралноДо коментар [#34] от "Антикорупционен блок-Да Корупция!":
Чекай, бе - Баце каза че иска 35%, не е казал че ще плаща.
Тия чехи май още не са схванали с кой си имат работа.
Щели да анализират, моля ви се!
Кво ще анализираш - подписавай и не са офлянквай!
Да не ви пратят някоя бригада в Прага да поразходи борда на ЧЕЗ в багажниците на Шкоди из околностите докато си намерят химикалките.
Иначе банера на Гинка на челото на Дневник кърти - верно.
Големичък е бая кинти са смъкнали.
Цветан Емануилов
Рейтинг: 237 НеутралноДокато не стане ясно решението на арбитража, България няма да придобие нищо от ЧЕЗ!!! Обратното е възможно, ако българската мафия(Боеко, Пеевски,Цацаров) се договори с чешката мафия!
Станка Марсианка
Рейтинг: 237 НеутралноПроучвания?!
Естественно, че ще може нали цялото това фиаско е за да се вкара държавата в сделката. Естественно цената ще я плати мат'ряла или под формата на външен дълг или като част от цената на тока.
Ако държавата влезне в ЧЕЗ тогава ще стане като в оня виц където прокурорът се разследва за престъпление: КЕВР (комисия за енергийно и водно регулиране) ще определя цените на тока според това колко пари и трябват на държавата.
edin drugii
Рейтинг: 2491 Неутралноняма да стане нищо ,държавата няма да купи дял , арбитражното дело ще падне в съда , а Гинка ще фалира така или иначе ,тогава държавата може да купи цялото предприятие на много ниски цени .
султана глаушева
Рейтинг: 352 НеутралноЧЕЗ води дело. Говори се, че ще го спечели. За около 300М евра. Колкото струва ЧЕЗ. Въпрос:ако го спечели, кой е виновен за тези умопомрачителни загуби, дето има да ги плаща данъкоплатецът? Кой е оплескал? И как така се изнизва, ни лук ял, ни лук мирисал? За АЕЦ Белене Росатом осъди БГ за стотици милиони. Доставиха реактори за стотици милиони. Стоят под една стреха. Сега се чудят къде да ги преместят, все едно, че това е кокошка, дето можеш да я местиш от този курник в онзи. Колко милиарди са загубени от слагачество и некомпетентност? Къде е Дянковчето, дето искаше да “пляска” руснаците? Къде е трайковчето, дето натвори същото с евн? Кой да плаща огромните загуби, които натвориха двамцата поради некомпетентност и слагачество? Сега се появява и Гинка, дето удари дъното на унижението на тази страна! Страхотно теио са - дянковчето, трайковчето и гинка! Кукли!
Мърфи е оптимист!Станка Марсианка
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#40] от "edin drug":
Ако Гинка фалира или не и отпуснат кредита (т.е банките се оттеглят), сделката ще пропадне и ЧЕЗ ще може да осъди България в арбитражния съд. Тогава страната ще трябва да плати на ЧЕЗ компенсации, които са в същия размер на сделката плюс разходите по самото дело (няколко милиона допълнително). В добавка на това държавата ще остане с едно електроразпределително предприятие, което няма да знае как да управлява, ще се краде повече и накрая абонатите ще бъдат натоварени с цените на тока, за да компенсират до колкото може неразбориите.
Държавата няма полезен ход в тази сделка и ще плати цената, която ЧЕЗ искат. При всички положения чехите ще получат своето и ще се махнат от страната. С реакторите на АЕЦ "Белене", руснаците успяха да осъдят държават в арбитражния съд с доста по-хлабави обвинения. Сравнение с руските обвинения, тези на ЧЕЗ са бетониращи.
penetrating
Рейтинг: 5947 НеутралноНещата се разсъхнаха вече. Да се преразглежда подписана вече сделка означава хайде всичко отначало...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertdnevnikar
Рейтинг: 4034 Неутралносеки 4ти км
Частна ЕЗ.
Защо се колебае?
"ЧЕЗ започва проучвания дали може да включи държавата
в сделката за българския си бизнес"
cintaksis
Рейтинг: 237 НеутралноАз като български гражданин искам тази сделка да се спре по следните причини: 1. ЧЕЗ, заради гаменското поведение на нашето правителство/ или недоразумение/ иска да ни зашлеви шамар, като продаде 2. на ромката Гинка, която е банкрутирала и чийто мъж е хванат да краде импулси. 3. Гинка купува с нашите пари, тя няма опит, нито събран капитал и ще разчита на заем, което за едно лице или компания без държавни участие не е добре, както самата тя знае от опита си.4. тази сделка може да е подготвяна двата мандата на ГЕРБ и тази подставена лицица след банкрути и криминални разследвания да е била уговорена да развива фотоволтаици, като й се изкупува тока, уж, че тя, дето не може да си плати кабела и си губи полет и багаж. е спечелила 80 милиона/ да се провери кой й е изкупил енергията/, странно премиерът реши изведнъж да разтури правителството с Реформаторите /да няма много въпроси/ и да се хване с неподговени, но жадни за власт Патриоти.5. криенето от премиера от неговите министри на сделката, е доказателство, че ако да им беше казал те щяха да му кажат, че това е лудост. 6. сега правят всеки ден скандала да може ромката Гинка да сключи договора и да купи ЧЕЗ с нашите пари. 7.Не може българският народ да плаща непрестанно грешките на правителствата си- да подадат оставка и Генка да си ходи в Пазарджик. Другото е лудост абонатите да правят подарък на гинка. А поговорката "като се хванеш с бръмбар ще те заведе на л..но" тук става :"като се хванеш с бръмбар ще те заведе на Гинка". Тя няма да е последна ако това некомпетентно правителство остане.
wanderer
Рейтинг: 2398 ВеселоДо коментар [#11] от "Rim":
"И така, докато се намери свестен собственик."
Или докато клиенткте на ЧЕЗ минат на свещи и батерии. Поне тия, които оцелеят при галопа на РЕГУЛИРАНАТА цена на ел. енергия от Баце.
wanderer
Рейтинг: 2398 ЛюбопитноДо коментар [#43] от "penetrating":
"подписана вече сделка"
Дългът към ЕБВР платен/уреден ли е?
Когато Инерком се впише като длъжник по "усвоените" от ЧЕЗ 116 млн. евро, тогава сделката е финализирана.
wanderer
Рейтинг: 2398 ЛюбопитноДо коментар [#45] от "cintaksis":
"Не може българският народ да плаща непрестанно грешките на правителствата си"
КОЙ да плати за грешките? За грешките на българския народ, избиращ ХУИ-човци (Хубави, Умни и Имотни) да го представляват в Народното събрание?
k_
Рейтинг: 2662 Неутрално"Говори се за нещо в сладкарница една..."
Имаше песен такава навремето. Айде в Парламента в момента няма опозиция и няма кой да пита.
Ама нали ужким поне медиите са що годе свободни (ама след тоз банер в Дневник, и в това не съм сигурен) да питат "А бе, аджеба колко е точно сумата в Арбитража за която ни съди ЧЕЗ?"
Да не би и това да е "държавна тайна" у нас?
Ще бъде голям майтап.
k_
Рейтинг: 2662 Неутрално"Говори се за нещо в сладкарница една..."
Имаше песен такава навремето. Айде в Парламента в момента няма опозиция и няма кой да пита.
Ама нали ужким поне медиите са що годе свободни (ама след тоз банер в Дневник, и в това не съм сигурен) да питат "А бе, аджеба колко е точно сумата в Арбитража за която ни съди ЧЕЗ?"
Да не би и това да е "държавна тайна" у нас?
Ще бъде голям майтап.
wanderer
Рейтинг: 2398 ВеселоДо коментар [#40] от "edin drug":
"Гинка ще фалира така или иначе"
Сиреч, запор на активите на Инерком и на ел. тока.
После Европеският съд ще осъди Държавата по директивата за защита на потребителите, че не е глобила достатъчно и на време ЧЕЗ и така е изложила на риск здравето, живота, свободата и законната печалба на потребителя.
k_
Рейтинг: 2662 НеутралноТукашното население може да поеме поне още 50% увеличение цената на тока веднага.
Спестявания за близо 60 милиарда. Държавните дългове сравнително ниски.
От тукашните балъци могат да се изцицат поне още 100 млрд докато се усетят.
wanderer
Рейтинг: 2398 ВеселоДо коментар [#49] от "k_":
"Да не би и това да е "държавна тайна" у нас?"
Тц, търговска тайна е ... и струва по-скъпо от нарушаването на държавната тайна. Поне спиред решенията на съдилищата в Европа - обезщетанията при нарушаване на търговска тайна се двицат около годишните приходи на ощетения. Докато нарушаването на държавната тайна моце да се разглежда като геройство - "Оня списък" е занесен на "правилните" шпионки.
k_
Рейтинг: 2662 НеутралноДо коментар [#53] от "wanderer":
Ами то тогава е лесно.
Значи това е политически въпрос. Сделки сключвани от държавата не могат да бъдат сключвани на тъмно и за тях няма търговска тайна.
Променя се закона.
wanderer
Рейтинг: 2398 ВеселоДо коментар [#36] от "bryghtlyght":
"Цената се определя от пазара"
Тц, цената се определя от РЕГУЛАТОРА!
Пазарните лихви се определят от Федералния резерв и вече и от ЕЦБ като най-голям печетар на финикийска шума (360 млрд. евро годишно).
Пазарната цена на нефта - от картела ОПЕК;
Пазарната цена на горивата - от акциза, с който се облагат;
Пазарната цена на ел. енергия пък се определя от раздаването напари на вятърничавите електро(не)добивни калпаци и на калпака със студения резерв.
penetrating
Рейтинг: 5947 ВеселоДо коментар [#47] от "wanderer":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertА дали е подписана вече, както казах ? :)
bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноДо коментар [#55] от "wanderer":
Не, че ще седна да споря. По принцип си прав. Но, ти гледай конкретния случай. Ако цената се определя от регулатора, то регулаторът е самият собственик -- чешката държава. Тя коли и беси и ще си натамани, когото си иска като купувач (не забравяй и нашето участие в окупацията на Прага през 68-ма). Явяват се 7 кандидати. Всеки от тях, приемаме, че знае кой е регулаторът и как се определя цената. Сделката печели Гинка. Защо?
Обяснението е, че нещата, които деформират свободния пазар отиват отвъд изброените от теб. Да видим предпоставките: Имаме 20-25 години управление на демократи (е, с някакво междуметие там на някакъв невнятен). Демократите така са се впили в снагата на САЩ, че още 4 години няма да има отърване от тая пасмина. Те са се инфилтрирари навсякъде, но, понеже говорим за България и Чехия, демократите ръководят всички политически процеси в тези страни, през всичките тези 25-30 години, съсипвайки до основи икономиките им, както съсипаха и собствената си икономика, та трябваше да дойде Тръмп и много бавно и систематично да почне да връща нещата в нормалното русло.
Основен съсипващ елемент в този погром е прокарването от демократите като основна политика, на доктрината climate change със знаменосец Ал Гор, вече милиардер, вследствие на това политическо недоразумение (между другото Ал Гор е и башата на социалното явление наречено 'интенрет', основано на тривиалностите на компютърната технология). Climate change може да е политическо недоразумение, но това е което най-категорично и силово е наложено като политически коректния подход при при образуване на цялата останала екосистема от политики.
Така, рожба на climate change е едно друго политическо недоразумение -- налагането на доктрината за възобновяемата енергия (renewable energy). Това било панацеята, която щяла да спаси света от climate change (в смисъла, който те разбират термина climate change). Няма да обсъждам колко е нелепа подобна доктрина, когато е отнесена към националните методи за производство на енергия. Тук единствено ще се занимаем с това как опортюнистът, който чувства с кожата си накъде духа вятърът, може да се издигне на върха на вълната.
Наша Гинка от Пазарджик е интелигентно момиче. Видя се от интервюто с нея. На Гинка бързо е светнало, че, ако иска добър бизнес, трябва да се зачиски към политически коректното -- към възобновяемите източници. Хем пари от Брюксел ще получи по линия на политическата коректност, хем ще си има осигурен купвач в лицето на българската държава, притисната от Брюксел, и тя да субсидира подобни политически коректни начинания, без даже и да разбира какво ѝ идва на главата. Дотук добре, но все пак трябва и някакъв начален капитал. Тръгва наша Гинка по банките из България. Чука тук, чука там, но нашите банки, понеже бавно загряват, не откликват и нашата пазарджишка хубавица тръгва из европата (нали се е случило да сме и в ЕС). Ха, тук, ха, там и нещеш ли, попада на попада на съпричастно чешко ухо, готово да я чуе. Чехите, винаги преди всички, усещат повея и милиардерите им са готови със сумата, стига някой да ги беше потърсил. Милиардерът-чех само това чака да чуе, инвестира 25 милиона в земите, които нашето момиче е осигурило, Гинка е оправна и интелигентна, както вече се отбеляза, връща му ги и прави нови 100 милиона. Чехия е спечелена. По-нататък, веднъж Чехия зад нея, нещата се развиват както ги описах в по-горната дописка. С други думи, Гинка е работила за това си днешно положение, усетила е как да е политически коректна, но се е и потрудила да разработи златната мина. Така че, това изобщо не е някаква си Гинка от Пазарджик, както я изкарва Корнелия Нинова, без опит, пръкнала се от нищото и швейцарските банки съвсем не са някакви благодетели, да раздават пари ей така на когото им падне.
Намесата на нашата власт беше онова, което е неадекватното. Айде, Борисов не разбира от бизнес, но къде бяха съветниците му, та допуснаха този най-голям blunder (да се засилват да крадат бизнесите на хората) в цялата история на нова България?
edin drugii
Рейтинг: 2491 НеутралноДо коментар [#42] от "Станка Марсианка":за какво да плаща държава стотици милиони , не мога да разбера ,ЧЕЗ имат предприятие ,работят и си постигат печалбата ,държавата контролира цените на преноса на ток и не може да изпълни исканията на всички тези компании да вдигат тока 10 пъти ,защото се цели пазарни цени , за какво да бъде съдена държавата ,който не му изнася ,продава си бизнеса и чао , това е пазарна икономика , а друг е въпроса с Мариците ,ВЕИ ,където разни чиновници са подписвали цени надвишени в пъти ,за десетки години гаранции напред ,е ,ще си отидат и ГЕРБ ,все ще се появи някой и след 20 г ,ще се ревизират тези неща ,ще напукат едно 1000 човека ,които правиха далавери и смъкваха кожи от народа , вярвам ,че ще дойде този ден ,както дойде в Румъния , на народа му е прикипяло , има такива честни хора и сред политици и магистрати ,ще дойде момента .
waterfall
Рейтинг: 947 НеутралноЗащо ли замириса на ... оставка
bryghtlyght
Рейтинг: 1094 НеутралноТози разговор неминуемо има и конкретни измерения. По-миналата година, когато бях в София, една нощ ни изгоряха уредби, а на някои и компютрите. Понеже телевизорът ми беше от тези новите, а и компютърът ми, на сутринта си работеха, но уредбата си беше отишла. Какво е станало, звъня на съседите? Ми, и при нас така. И тръгна слух, че цигани крали жица от трафопоста. Като стане дума за жица, кого друг да виниш? Обаче, миналата година, така, пак се разговорихме със съседите и се сетих да ги попитам какво стана с уредбите им. Дали ги на поправка и сега свирели, но, какво се оказало. Не били циганите. ЧЕЗ си били занемарили трафопостовете си до неузнаваемост.
Няма как да е другояче. Чужд собственик, гледа като на чуждо. Българската държава бил лош собственик, та си дала преносната мрежа на друга държава, дето още по-лош собственик се оказа, а сега иска, хем да бяга, хем и чрез арбитраж още да остриже България. За десерт ни сервира Гинка, та тя да си чука в главата занемарения електропренос на България.
Не знам, такива като мен са само потребители, плащаме си сметките и хич и не знаем какви ги творят държавите, собствениците, щвейцарските банки, международното положение и враговете на тутраканската селищна система. Няма как и да знаем. Всичко е обвито в непрогледната мъгла на фирмени, държавни и какви ли още не пластове на тайни и тайнички. А и човек няма време да се занимава с всичко това даже и да е открито. Все пак не може с всичко да се занимаваш. Трябва да имаш някакво основно доверие в някои основни неща в цивилизованата държава.
Чувал съм обаче, че при соца сме имали някаква велика енергетика и сме били едва ли не на първо място, ако не в света, поне в Европа или най-малко в региона. Ма, не знам какви си мегавати и подземни зали с агрегати по вецовете, некфи гении проектанти в енергийни институти. Та, питам се аз, ако може някой да обясни, как при такава добре развита енергетика бяхме пак толкова заспали като нация. Нищо за в работа не излезе от България, та света да ахне. Ни музиката ни я чу светът, ни литературата ни я чете, ни научните ни открития направиха прелом, ни даже кухнята ни си намери място из световната кулинария. Възможно ли е руският ботуш така да ни беше настъпил по врата, че не ни даваше да дишаме? Самите ние ли сме си такива, че всичко правим единствено на инат, както сме печелили битките, а не сме се отдавали на мисълта, на разума, да разработва дългосрочни стратегии, та да печелим и войните, а не винаги да ги губим?
Гледай какво става и сега. Тръгнали сме по друг път, но пак завистта и злобата е на линия, да разваля. Вместо да се радваме, че се отърваваме от чужд монопол, който гледа на нас като на чуждо, ние пак слагаме пръта в колелото на нашето. Още не знае каква е работата, Корнелия Нинова тръгнала да праща автобусите да прави протести. Още не разбрал за какво иде реч (което само по себе си е престъпление), цял премиер се уплашил, не се знае от какво, и ще се справя с някакви незнайни гадове, като си внушил, че това може да стане като извива ръце да изкупува чужди бизнеси, без те да се продават. Добре поне, че не ги експроприира, както в едни неотдавнашни времена, но нищо не се знае. Като се каже А, натам следва цялата азбука, а и ние сме пропуснали да бъде мухи на стената, когато оня ден я викна Гинка да си разговарят. Остава да видим докъде ще доведат опитите да надскочи себе си.
k_
Рейтинг: 2662 НеутралноДо коментар [#57] от "bryghtlyght":
"Милиардерът-чех само това чака да чуе, инвестира 25 милиона в земите, които нашето момиче е осигурило,"
Всички ВЕИ, и най-вече през соларките първоначалното избиване на инвестицията с ДЕСЕТКИ ПЪТИ ставаше през врътката със земите.
Гинка купува на 300лв дка и ги вкарва на 30лв квадарта (декара става 30 000) в проекта със сменено предназначение.
Банката разглежда проекта и го финансира със ХХХ% лихва (без майтап така е в договора от досиетата на страницата на КЕВР)
Гинка, чехите, Бисеров или който и да е медиен можул или най-обикновен анцунг кешират веднага от банката.
Горна граница на цената по която трябва да купува НЕК следващите 20г- НЯМА!
Всичко е вкарано в модела, разписано по години - цени, лихви, приходи и дори 15% печалба. Всичко това се закача за електромерите и всички са хепи че спасяват планетата.
Освен тези дето плащат тока.
За миналата година НЕК е похарчила 700 000 000 ! да купува ток от соларки по договори.
Пада се по 100 кинта на калпак, вкл. пеленачета и старци.
Кво му, плащаш? Някви 4-5стен лева за семейство на година.
Половината от тия пари отиват (всъщност вече са кеширани) в 1000 семейства.
По 700 000 на играч.
На година!
Що да не джътка Гинка филоложката с ферарито на лизинг.
И най-голямата ирония, че точно тези (от демократското котило, както правилно отбелязваш) освен за спасяването на планетата се борят и със социалното неравенство в света.
wanderer
Рейтинг: 2398 НеутралноДо коментар [#54] от "k_":
"Значи това е политически въпрос."
Регулаторен въпрос е.
До коментар [#57] от "bryghtlyght":
"то регулаторът е самият собственик"
Регулатор е Вярата в "светлото бъдеще". И е хубаво да се спори за да може да се изчисти "Вярата" от спекулациите на алчните невежи.
Има сфери от човешката дейност, от живота на човешкото общество, в които обществото като цяло трябва да понесе (неизмерим) риск - здравеопазване, образование, отбрана, енергоснабдяване (ядрена енергетика, преносна система).
Сиреч всеки член на обществото трябва да изрази (чрез избори, партии или други организации) до каква степен е съгласен неговият риск (през имота му минават кабели с висико напрежение; газопреносна тръба) да бъде осребряван от пишман инвеститор.
Колкото "Вярата в светлото бъдеще" е по-безпочвена (всеки ще има джобен ядрен реактор или че СО2 е отговорен за парниковия ефект на Земята вместо водата), толкова цената (инвеститорът да натрапи безсмислена иновация с цел оскъпяване) е по-висока.
Въвеждането на РЕГУЛАЦИЯ (държавен стандарт, за напрежението и честотата на мрежата, окабеляването и защитата на мрежата) прави икономиката предвидима (много фирми могат да произвеждат кантакти, трансформатори и др. ел. устройства за зададените параметри).
Вярно е, че регулацията пречи на иновациите, еле па дребните, които всеки частник/човек въвежда, обикновено с цел да надхитри системата/другите частници (като ЧЕЗ с измислени външни консултации да прикрие печалбата и да иска помощ - вдигане на цената). Но регулацията дава сигурност. В момента, в който обществото изпадне в несигурност, задейства регулацията. Картелът ОПЕК е нагледен пример как се задества такава регулация - несъвместими държави се договарят за да имат сигурно бъдеще.
Проблемът с ЧЕЗ не е че Гинка го купува, а че финансирането на сделката не съотвества нито на банковите регулации (ако става дума за кредитиране), нито на "добрата търговска практика" - произхода на собствения капитал на купувача (участват офшорки, които не са вписани в нито една европейска регулация).
Истерията по сделката е свързана с "обосновани предположения", че управлявищите се опитват да "захрянят лични сметки" с "общите пари" - удържаните данъци.
Ако нямаше толкова двойни стандарти в енергетиката, нямаше да е проблем дори и Гинка да е собственик на трафопост.