
© Цветелина Белутова, Капитал
Иван Иванов
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не желае да преяжда с власт, както би станало, ако Народното събрание приеме законопроекта на Обединените патриоти, провокиран от сделката между ЧЕЗ и Интерком за българския бизнес на чешката енергийна компания. Това се разбра от думите на председателя на регулатора Иван Иванов пред "Дарик" радио.
В хода на сделката се видя, че държавните регулатори нямат законово основание да я контролират и да влияят при избора на купувача. С проекта Патриотите предлагат КЕВР да разрешава действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20% от капитала на търговски дружества, които са лицензирани за пренос на електроенергия, топлинна енергия и газ, "с оглед защита на националната сигурност и обществения ред".
Иван Иванов коментира, че КЕВР няма капацитета да се произнася върху произхода на средствата за сделката и досието за дружеството - купувач, нито да разследва дали в миналото от него са извършвани злоупотреби или действия, хвърлящи съмнения. Освен това подобна промяна би означавала КЕВР да провери всички кандидати, подали оферти, което значително надхвърля възможностите й. Той припомни, че в близко бъдеще комисията ще поеме нови отговорности като следи за търговия с вътрешна информация и манипулации на електроенергийната борса.
Иванов даде за пример практиката от миналото - никой не е питал регулатора, когато германската ЕОН продаде бизнеса си в североизточна България на чешката Енерго-про, нито при първоначалното раздържавяване на трите електроразпределителни дружества.
Друг пропуск в законопроекта на Патриотите според шефа на регулатора е липсата на ясни критерии, по които КЕВР би могла да спира подобна сделка. "В закона трябва да има критерии, по които да отказваме или даваме разрешение за сделка, а не да ни се даде субективно право да преяждаме с власт," каза Иванов.
Той повтори, че сделката между ЧЕЗ и "Инерком" няма как да повлияе на цената на тока, защото продаваните дружества не произвеждат електроенергия, а КЕВР внимателно следи какви инвестиции влагат.
В отговор на въпрос Иванов посочи, че няма информация ЧЕЗ да е предлагала на българското правителство да изкупи бизнеса й тук.
today
Рейтинг: 827 НеутралноСъвсем прав е човека, то не че сме очаквали нещо различно от популизъм от патрЕотите.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Tzariqt e Gol
Рейтинг: 237 НеутралноТози И. Иванов трябва да си подаде оставката. Този е изключително вреден за КЕВР и България.
ЧИЧО ПЕШО
Рейтинг: 348 Любопитно"Той повтори, че сделката между ЧЕЗ и "Инерком" няма как да повлияе на цената на тока, защото продаваните дружества не произвеждат електроенергия, а КЕВР внимателно следи какви инвестиции влагат."
ПИТАНЕ : А ОТ КЪДЕ ЩЕ ДОЙДАТ ПАРИТЕ ЗА ИЗПЛАЩАНЕТО НА ЗАЕМА + ЛИХВИТЕ ЗА ЗАКУПУВАНЕТО НА ЧЕЗ ОТ ИНТЕРКОМ.
НАЙ ВЕРОЯТЕН ОТГОВОР : ПЕЧАЛБИТЕ ОТ ЧЕЗ ЩЕ ОТИВАТ КАТО ДИВИДЕНТ В ИНТЕКОМ И ОТ ТАМ В КРЕДИТОДАТЕЛИТЕ.
ИМА И ОЩЕ ЕДИН ВАРИЯНТ : ДЪРЖАВАТА ДА РАЗРЕШИ НА ИНТЕРКОМ ДА ПРОИЗВЕЖДА "МАРИХУАНА ЗА МЕДИЦИНСКИ ЦЕЛИ" И С ПЕЧАЛБАТА ДА ИЗПЛАЩА ДЪЛГА - ХА, ХА, ХА !!!
Роси
Рейтинг: 8580 НеутралноПравилно, това не е работа на регулатора. Той има съвсем други функции.
ijj
Рейтинг: 1097 НеутралноВъпросите за ролята и независимостта на енергийните регулатори са доста подробно изяснени в нормативната уредба на Европейския съюз. Предложените в този законопроект правомощия на КЕВР биха надхвърлили посоченото в европейските документи.
baba_zozolana
Рейтинг: 1107 НеутралноХах, вЕрваме, вЕрваме!
I used to walk into a room full of people and wonder if they liked me... Now I look around and wonder if I like them."До края на януари ЧЕЗ Електро, част от ЧЕЗ България, препродаваше електроенергията от производител към бизнес клиентите си на цена 80 лева/МВт.ч. От 1-ви февруари препродажната цена скочи на 125,43 лева/МВт.ч, което за удобство превеждаме в 64,13 евро/МВт.ч. Това прави 75,75% над средната борсова цена за февруари и 102,56% над същата за март, до сега. Можете ли да определите с колко по-скъпо е това спрямо утрешната борсова цена на електроенергията у нас?
За ШЕСТИ път през март, ДВАДЕСЕТИ от началото на февруари, ДВАДЕСЕТ И ПЪРВИ от началото на годината и НУЛА (отразено) от "българските медии, журналисти, политици и експерти" България постига най-ниска дневна борсова цена на електроенергията, на стария континент.
* Данните за март са до датата в заглавието на графиката, включително
Фоновата, сивата графика показва усреднените дневни цени, за съответния месец на настоящата година. Всички включва ДЕВЕТТЕ страни, чиито знамена виждате на предната, цветната графика. Без България означава останалите ОСЕМ.
Колкото е по-ниска цената на борсата толкова повече прибира бъдещата фирма на Гинка, което следва от нейното (на ЧЕЗ) писмо до клиентите си, от средата на декември 2017-та."
http://gikotev.blog.bg/drugi/2018/03/09/ako-chez-beshe-veche-sobstvenost-na-ginka.1598034
П.П. Г-жа Гинка Върбакова, която вече ни стана толкова близка, била лингвист.
https://offnews.bg/politika/ginka-varbakova-bila-lingvist-i-mnogo-pochten-chovek-676431.html
plebs
Рейтинг: 299 НеутралноДо момента никой не е проверил произхода на финансирането на Инерком. Никой не е разбрал как инвеститора си представя управлението на дружеството и екипа за това. Такива отговорности, подчертавам, отговорности може и е логично да получи КЕВР. Не да разследва разбира се, а да обедини и обобщи информация от Върбакова, ДАНС, ДАР и т.н., като изиска от Инерком и ОБВЪРЗВАЩИ оферти за кредитирането. И да носи отговорност, а не да се оправдава като Иван Искров за КТБ.
Voiko
Рейтинг: 1446 НеутралноКЕВР наистина не могат да се произнасят за произхода на средствата по сделките, защото няма как да знаят, не разполагат с разследващи органи като полицията и прокуратурата както и ДАНС.
baba_zozolana
Рейтинг: 1107 ВеселоДо коментар [#8] от "plebs":
I used to walk into a room full of people and wonder if they liked me... Now I look around and wonder if I like them.Ще се кОпа криптовалута.
https://bivol.bg/gencoin.html
аnka georgievа
Рейтинг: 370 НеутралноТолкова ли няма в тази държава млади ,грамотни и честни хора да оглавят Енергийния регулатор ,а този И.Иванов който е преял и до сега нищо полезно не направил .
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
penetrating
Рейтинг: 6140 НеутралноКЕВР, която не е независима от политиците, желае да остане и безотговорен пред обществото...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertplebs
Рейтинг: 299 ВеселоДо коментар [#13] от "penetrating":
Направихте от КЕВР джендър. :) Време им е да се определят.
КЕВР е продукт на НС и който ги смята за зависими да мисли как от депутатите да направим народни представители, а не партийни послушковци.
Paolo Di Canio
Рейтинг: 1068 ВеселоДо коментар [#12] от "VivaLaVida":
В предизборна кампания сме, нали?
Още малко и подаваме оставка, че иначе ДПС ще ни гризнат врателето по схемата със Станишко.
penetrating
Рейтинг: 6140 НеутралноДо коментар [#14] от "plebs":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДобре казано :)
SaveBG
Рейтинг: 558 НеутралноДо коментар [#12] от "VivaLaVida":
Суджук, стой си тук...
Fred
Рейтинг: 1447 НеутралноНещо... джендър почва да го дава Иван Иванов. Преди се оправдаваше, че ДКЕВР нямал пълномощията да спира сделката за ЧЕЗ, повярвахме му. Но сега когато му ги дават казва, че не искал да преяжда с власт. Май че нещата почват да опират не до пълномощия а до нежелание?
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.И логично идва на ум въпросът, за какъв к...ни е тази ДКЕВР след като нищо не може и нищо не иска да прави? За периодичното ценообразуване веднъж на половин година, което могат две счетоводителки да го правят?
cintaksis
Рейтинг: 237 НеутралноНикой не иска да върши добра работа. Само добри пари искат.