Повече хора взимат заеми за покупка на автомобили и къщи, сочат данните на "Райфайзенбанк"

БНБ държи стабилно контрола над банките, обяви Оливър Рьогл, председател на управителния съвет на "Райфайзенбанк България"

© Анелия Николова

БНБ държи стабилно контрола над банките, обяви Оливър Рьогл, председател на управителния съвет на "Райфайзенбанк България"



През 2017 г. повече българи са взимали потребителски кредити за покупка на автомобил, а са намалели тези, които влизат в дълг, за да ремонтират дома. Това показват данни на "Райфайзенбанк България". Според тях хората могат да си позволят малко повече от най-наложителното, коментира пред журналисти Ани Ангелова, директор "Банкиране на дребно".


През 2016 г. 64% от клиентите на институцията са теглили заем за ремонт на дома, докато година по-късно с това предназначение са вече 40% от отпуснатите кредити. В същото време за година от 5% на 13% се покачва делът на кредитите за покупка на автомобил. Заради ниските лихви пък се е удвоил делът на потребителите, които рефинансират стари задължения - от 11% на 25%. За обзавеждане и техника се взимат 13% от кредитите при 10% година по-рано.


Средният размер на потребителския кредит остава непроменен на годишна база - 15 хил. лв., но изплащането му вече е за 7, а не за 6 години, средният размер на вноската пада от 260 лв. на 225 лв. месечно. Последното се дължи на спада на лихвите.




През изтеклата година средната сума на вземаните ипотечни заеми е нараснала от 94 хил. на 106 хил. лв., като предпочитаната валута остава левът. Лека промяна има в типа имоти, които се финансират с такива заеми. През 2016 г. 94% от заемите са били за апартаменти, а година по-късно спадат на 92%. За сметка на това повече хора са купили къщи - от 6 на 8% е нараснал делът на заемите за тях. Увеличават се покупките на монолитно строителство, а спадат тези на панелни и ЕПК жилища.


Лека промяна има в образа на средния кредитополучател на банката. Той е мъж на 38 години (37 години през 2016 г.), има едно дете (две деца година по-рано), среден доход от 1700 лв. при 1300 лв. през 2016 г. и работи вече не само в ИТ сферата, но може да е икономист или инженер.


За изтеклата година "Райфайзенбак България" отчита печалба след данъци от 134.5 млн. лв. след данъци и 8% ръст на кредитния портфейл до 4.36 млрд. лв. Специално при кредитирането на домакинствата се отчита 11% ръст.


Прогнозата на банката е, че безработицата в България през тази година ще спадне до 5.7%, а инфлацията ще се покачи до средно 2.6%.


От тази година български стартъпи ще могат да участват в конкурса на банката, като победителят ще спечели 5 хил. евро. Те могат да бъдат в няколко сфери, имащи отношение към дейността на банките - анализи на кредитополучателите, технологии, свързани с личните данни, корпоративно банкиране, инвестиционни технологии, клон на бъдещето, отворено банкиране. Кандидатстването ще бъде между април и юни. Конкурсът е в рамките на акселератора на "Райфайзен банк интернешънъл" - Elevator Lab. Тази година за пръв път се приемат кандидати на национално ниво, но и през предходната е имало 8 проекта от България.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK