
© Анелия Николова
Постъпилите приходи и помощи по консолидираната фискална програма за първите три месеца на 2018 г. са общо 9.2 млрд. лева. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на днешния парламентарен контрол. Той уточни, цитиран от БТА, че този размер представлява 24.1 процента от годишните разчети.
Владислав Горанов посочи, че съпоставени със същия период на предходната година, данъчните и неданъчните приходи нарастват с 621 млн. лв., или 7.3 на сто, докато постъпленията от помощи са по-ниски. Той увери, че заложените за годината параметри в частта на данъчните приходи могат да бъдат постигнати, като може дори да се очаква неголямо превишение на годишните цели.
Разходите по консолидираната фискална програма за първите три месеца на тази година са 8.626 млрд. лева, което представлява 21.9 на сто от годишните разчети, добави финансовият министър.
Изпълнението на разходите към момента се развива съобразно разчетите за периода, като разходите за първата половина на годината традиционно са по-ниски от тези за втората половина поради строителния сезон и концентрирането на значителен по размер капиталов разход в последните две тримесечия, обясни Горанов.
Той допълни, че в този показател, съпоставен с предходната година, се отчита ръст при някои елементи на разходите - основно инвестиционните, социалните, за персонал. Според Горанов е положително, че за разлика от предходната година, когато капиталовите разходи и трансфери са били ниски, през настоящата се отчита значителен растеж в този показател - от 64 на сто спрямо първото тримесечие на 2017 г.
При разходите за персонал се наблюдава нарастване заради поетапното увеличение на учителските заплати, както и поради предвиденото увеличение на заплатите в други сектори и системи. При социалните разходи най-голям ръст спрямо предходната година се отчита при разходите за пенсии поради увеличението на минималната пенсия, посочи още министър Горанов.
Салдото по консолидирана фискална програма на касова основа към края на март е положително в размер на 592.7 млн. лв. - или около 0.6 от прогнозирания брутен вътрешен продукт.
Министърът на финансите смята, че изпълнението на бюджета през първото тримесечие на тази година дава увереност, че заложените фискални цели за годината са постижими.
penetrating
Рейтинг: 5559 НеутралноАко са първите 3 месеца е малко :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertpet_fire
Рейтинг: 5305 Весело"За 3 месеца в бюджета са събрани четвърт от предвидените приходи"
Всеки пресмята че 3 месеца от 12 са 1/4, така че какво толкова се "спряга"
rincewind
Рейтинг: 612 НеутралноУау, пък се проведе състезание с трамваи, финишира тоз де тръгна пръв!
stedim
Рейтинг: 2096 НеутралноТова не е лошо.
Наблюдател
Рейтинг: 3008 НеутралноЕ, а 3 месеца от 12 в годината не са ли = точно на 1/4 от годината!!!
lechevalier
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#2] от "pet_fire":
За четири месеца ще бъдат събрани... една трета от приходите. От сега виждам новината. :D
Rational
Рейтинг: 786 НеутралноПървите 4 месеца хванат голяма част от зимата. В същото време за бюджета юли, август и септември винаги са били най-силните, заради потреблението и акцизите. Така, че явно бюджетът се изпълнява отново много добре. Проблемът както винаги е какво се прави с тези пари. Защото, ако се пилеят, това че се събират повечето средства не е голямо успокоение.
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноЗа сетен път се уверявам, че или Горанов не разбира нищо от бюджет или го прави нарочно.
victortrt
Рейтинг: 643 НеутралноАми сега се подават редица декларации и се плащат окончателните данъци май.
anarhochristian
Рейтинг: 594 НеутралноТова шях да напиша и аз, но после се сетих, че данъците в чистия им вид (от доход) от физически лица е 4 % от бюджета, а от юридически, още по-малко. Основните постъпления са от ДДС, мита и акцизи.
Всъщност това разбива няколко парадигми:
-Бизнеса внасял най-много данъци, затова думата им трябва да се чува повече - глупости. Населението си плаща и като сумираш всички събирани от него суми, отива към 45% от доходите му!
-ДДс плащали богатите. ДДС Плащат потребителите за масови стоки, ауууу богатите потребявали повече и затова плащали повече, дрън дрън, масово се събира от обикновения човек, богатия намира начин да го мине с избягване на ДДС и то за луксозните си стоки. Но когато се говори за намаляване на ДДС за стоки от първа необходимост, медицина и образование и увеличаване на ставките за луксозните стоки, настава неистов рев!Справедливост.
- Пушачи и пиещи вредили на бюджета, предимно в здравеопазването, но не само. Пушачи, потребители на алкохол и шофьори плащат повече в акциз и мито от останалите групи взети заедно, без ДДС-то, а дали не и там, че ДДС има и за тези стоки. Една трета от бюджета за здравеопазване е от акциза на вредните храни, а се ползва от всички. Давайте за награда да им отнемем още права и да ги дадем на SJW, развилняли се феминистки и вегани и ....(следват научни термини, заклеймени като хейт спич) А кой ще ви плаща масрафа, бе!
m17
Рейтинг: 2431 НеутралноДо коментар [#7] от "Катя Георгиева":
Това за пилеенето го кажете на пенсионерите, болните и социално слабите които консумират над 50% оит бюджета. И после на армия, полиция и образованието които консумират останалите 40%. Под 10% от разходите в бюджета са инвестиционни т.е такива които според вас са пилеене !!!
m17
Рейтинг: 2431 НеутралноДо коментар [#10] от "anarhochristian":
Голямия проблем с различни ставки за ДДС са измамите. Изведнъж ще се окаже че обемите учебниците и лекарствата са скочили с десетки и стотици пъти. Отделно цената на стоките се определя от пазара а не толкова от ДДС, учебникарски пример са цените на детските стоки в германия и франция където ДДС'то е различно ама центе са еднакви.