
© Надежда Чипева, Капитал
Със свое решение от 13 декември Комисията за защита на конкуренцията разрешава на "Банка ДСК" ЕАД да придобие "Сосиете Женерал Експресбанк" АД и косвено дъщерните й дружества "Сосиете Женерал Факторинг" ЕООД, "Сожелиз - България" ЕООД и "Регионален фонд за градско развитие" АД, както и "Застрахователно акционерно дружество Сожелайф България" АД.
Комисията намира, че сделката няма да ограничи ефективната конкуренция на българския банков пазар.
Решението идва, след като през август "ОТП Банк" АД, Унгария, обяви, че българското й дъщерно дружество "Банка ДСК" АД е подписало договор за придобиване на 99.74% акционерно участие в "Сосиете Женерал Експресбанк" АД, българското дъщерно дружество на Societe Generalе, Франция.
В изследването антимонополната комисия установява, че няма основания да се смята, че след концентрацията на двете банки на българския пазар групата ще придобие толкова голям дял в отделните сегменти, че да застраши конкуренцията на пазара.
Следва да се има предвид, че на анализирания пазар са активни немалък брой банки, които също принадлежат към големи икономически групи ("Уникредит", Юробанк, ОББ, "Райфайзен" и др.) и същите са в състояние да окажат действителен конкурентен натиск спрямо новата банкова структура. Същевременно по данни на БНБ всички банкови оператори предлагат пълния набор от основни продукти и услуги, като се конкурират по отношение на техните основни параметри, е записала комисията в мотивите си за даденото разрешение.
Данните показват, че обединената група ще запази водещата си позиция по размер на привлечени депозити на граждани и домакинства, като делът и ще нарасне до 23.67%. При жилищното и ипотечното кредитиране общият дял ще нарасне до 27.08%. Изчисленията на комисията при потребителските кредити показват дял на обединената група от 38.58%. След забележка от страна купувача обаче данните са коригирани. От Банка ДСК е постъпило становище, че като част от пазара на потребителско кредитиране в България трябва да се приемат и заемите, отпускани от "Уникредит Кънсюмър Файненсинг" ЕАД и "БНП Париба Пърсънъл Файненс" ЕАД. Комисията е приела това и преизчислението в този сегмент показва дял на обединената група от 32.39%.
По отношение на активите, управлявани от банките в България, комисията прилага данните на БНБ към края на 2017 г. Според тях Банка ДСК има 12.42% дял от сумата на активите в банковата система, като заема второ място след Уникредит Булбанк, с дял 19.52%, следвана от Първа инвестиционна банка с дял 8.8%, Юробанк България с дял 7.59%, ОББ с дял 7.51%, Райфайзенбанк България с дял от 7.15%. "Сосиете Женерал" има 6.57% дял от сумата на активите и заема седмо място.
След осъществяване на сделката обединената група ще формира дял 18.99% от сумата на активите, при което ще запази второто си място след това на Уникредит Булбанк.
БНБ вече одобри сделката на 14 ноември 2018 г. Тогава управителният съвет на БНБ взе решение за предварително одобрение на прякото придобиване от "Банка ДСК" ЕАД на акции, представляващи 99.7352% от капитала на "Сосиете Женерал Експресбанк" АД, която при реализиране на придобиването ще стане дъщерно дружество на "Банка ДСК" ЕАД и част от групата на "ОТП Банк" АД, Унгария.
НеКой
Рейтинг: 1220 НеутралноЩе си останат 5-6 банки, много голямо ни беше разнообразието, няма пазар за толкова.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
ju.li
Рейтинг: 1052 ЛюбопитноНаблюдава се трескаво движение по "високите етажи"
Някакво анализче от по-запознатите?
gogo2011
Рейтинг: 473 НеутралноИ без това няма конкуренция на банковият пазар у нас. Затова и всички са с рекордни печалби тази година, при това не заради кредитиране.
unbiased
Рейтинг: 415 НеутралноЗа сметка на това при сделката ЧЕЗ-Инерком има концентрация. Както и при сделката с Нова Телевизия. Аз бих се срамувал да твърдя че работя в КЗК.
Ivan_
Рейтинг: 443 НеутралноПазарни дялове над 25% за свободен конкурентен пазар са си направо застрашяващи конкуренцията...
Модератора е неадекватен!За над 30% пък можем да си говорим за форма на олигопол...
Но щом комисията така е решила:)
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4584 НеутралноВъпросът е какво печели потребителя.
Gunter glieben glauchen globengeordgeo
Рейтинг: 1116 РазстроеноМай пак ще се наложи да сменям банката...
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноНапълно очаквано решение
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++
такава е икономическата логика и консолидацията в бранша е в пълен ход!Според мене не повече 6-8 търговски банки са необходими на България!
Ivan_
Рейтинг: 443 НеутралноДо коментар [#10] от "bat_plamen":
Модератора е неадекватен!Той броя не е особен проблем.
Въпроса е коя какъв дял от пазара държи.
Че ако две банки имат 90% от пазара и освен тях има още 100 банки ситуацията пак си е олигополен пазар...
jif44392826
Рейтинг: 213 РазстроеноПотребителят винаги губи...
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#7] от "Alarmstufe: Rot":
Нищо!!!!!
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#11] от "Ivan_":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Съгласен съм!
One Hour
Рейтинг: 326 НеутралноДо коментар [#7] от "Alarmstufe: Rot":
Нищо. Ребрандирани офиси, нови (от която банка успеят да се задържат) директори на отдели и всичко по старому.