Работодателите искат да си делят поравно разходите за осигуровки с работниците

Работодателите искат да си делят поравно разходите за осигуровки с работниците

© Юлия Лазарова



Осигурителните вноски да бъдат разпределяни поравно между работодатели и работници, иска организацията, в която членуват основните работодателски организации - Българската стопанска камара (БСК), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП). В момента вноската се дели в съотношение 60:40, като бизнесът плаща по-голямата част.


Според бизнеса това няма да се отрази на заплатите, защото ще бъде компенсирано от увеличение на трудовите възнаграждения. За целта с промени в Кодекса на труда може да бъдат въведени нов тип трудови договори, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, цитиран от БНР.


"Нашето предложение е в трудовите договори да се записват две числа, които говорят нещо. Едното е общият разход за труд - впрочем така е в Румъния, в Македония и в много други страни. Другото число е нетната сума, която получава след всички удръжки работникът", обяви той на пресконференция на организацията, на която тя обяви приоритетите си за тази година.




Така според Велев в рамките на общия разход за труд и на нетния доход нищо няма да се промени. "Това, разбира се, няма да повиши доходите на хората. Доходите на хората ще се повишат от повече и по-добра работа. Това може да бъде въведено при условие крайната чиста сума да се запази. В случая не става дума за ощетяване на някого или за облагодетелстване на друг, а за повече прозрачност в отношенията", развива тезата си той.


Предстои предложението за реформа да бъде обсъдено със социалните партньори. На такова обсъждане подлежи и искането на работодателите да се отмени задължението на работодателя да изплаща първите три дни болничен.


На очакваната от работодателите среща с премиера Бойко Борисов заради високите цени на тока от асоциацията напомниха, че към цените в сегмента "Ден напред" се прибавя и добавката "Задължение към обществото". Затова се предлага тя да не се включва в сметките на хората и бизнеса, а да се поема от бюджета. Тогава ще има съпоставимост на цените и компенсиране на увеличението им, каза Велев, цитиран от БТА.


Той съобщи, че предприятията вече са получили двойно увеличение на сметките за ток за декември спрямо същия месец на предходната година. В средния случай увеличените разходи за електрическа енергия спрямо общия размер на изплатените заплати са между 10 и 15 на сто, допълни той и изтъкна, че увеличената цена на тока"изяжда" възможността за увеличението на доходи и даже може да доведе до намаляването им.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK