
© EMO Hannover
Българската компания "Раис", която произвежда металорежещи машини, инвестира в Германия. На отрасловия панаир в Хановер ръководството на компанията се е запознало с представители на свой бъдещ дистрибутор, в който българското дружество се е включило с 30-процентен дял. Това разказа пред медиите управителят на компанията Нишан Бъздигян.
Десет процента от производството на "Раис" се пласира на германския пазар, 6% - в Швейцария, дружеството изнася също за Румъния, Сърбия (където също има дялово участие в местна компания), Русия, Турция, Испания, Италия, 30% остават на вътрешния пазар.
През септемвир Хановерският панаир ще е домакин на поредното издание на изложението металообработващи машини "Емо 2019". Само три компании от България засега са се записали - "Раис", ЗММ и ВСК "Кентавър" . По думите на Бъздигян това са и основните производители в бранша днес.
Изложението обаче е отворено и за много други бизнеси - технологии за управление и автоматизация, интелигентни компоненти за наблюдение на процесите, 3D принтиране. Ще бъде представен стандарт за използване на облачни услуги в машиностроенето , който е особено полезен за малките и средните предприятия в бранша, разказа директорът "Панаири" при VDW Франкфурт Кристоф Малер. Над 70% от изложителите на последното издание са представили иновативни решения, създадени специално за панаира, добави той.
Специален панел ще е посветен на обучението на учители по машиностроителни професии, а друг - на съвети за кандидатстване при търсене на работа в такива компании. Ще бъде представена и платформа, в която обучаеми и обучители могат да създават собствени задачи и заедно да разработват решения, добави Малер.
Панаирът в Хановер е първото пространство, което вече е готова да представи тестово поле за 5G технология, добави Щефани Меклер, ръководител "Гостуващи и съвместни панаири" при "Дойче месе". Докато мобилните оператори в Германия тепърва се явяват на търговете за лицензи, изложбената площ в Хановер вече е подготвена да провежда тестове в 5G среда, добави тя.
В България вносът на металообработващи машини нараства с 15.4% спрямо предходната и достига 130 млн. евро. Основен вносител е Германия с около една трета от общия внос. Отделно местното производство е за 75 млн. евро.
Miguel Ramierez
Рейтинг: 289 НеутралноЕто, че правителствата на Бойко Борисов имат икономическа стойност.
1.618