
© Юлия Лазарова
След като преди няколко дни обединените в асоциация четири големи работодателски организации поискаха няколко оставки заради проблемите в енергетиката и най-вече заради скъпия ток за индустрията, двата синдиката - КНСБ и "Подкрепа", излязоха с обща позиция. В нея се посочва, че атаките срещу държавната енергетика застрашават националната сигурност.
Двата синдиката дори отричат да е системен проблемът с високата цена на тока на енергийната борса, като цитират анализи, според които това не е прецедент от последните дни. Обясняват, че голямата волатилност в цената на тока прави впечатление на пазара в Германия.
"Много пъти са дискутирани някои слабости на пазара у нас, но сме свидетели на развитие и постепенно доближаване до европейските стандарти", обявяват синдикатите.
Синдикатите посочват, че промишлените потребители далеч не купуват най-скъпата енергия.
Цените на електрическата енергия за индустрията в България са по-ниски от цените в 19 държави - членки на ЕС, и с 20% по-ниски от средноевропейските според официалните статистически данни за пълната цена на електрическата енергия в България и мястото й в европейските класации, посочват двата синдиката.
Подчертават, че "благодарение на балансирания подход за миксиране на електрическата енергия основно от централите в състава на БЕХ се постига ниска цена за битовите потребители у нас, включително за работещите в частния бизнес".
Предвид активната позиция на работодателите срещу държавните дружества е редно да се отбележи, че много от тях имат конфликт на интереси и не би трябвало да се произнасят, посочват още в писмото си от двата синдиката. "Ако го правят, е редно да посочат, че са собственици на субсидирани ВЕИ или когенерации. Т.е. получават пари за това, че другите индустриалци плащат, защото, ако виждаме рекорди на цената, то е и за това, че някой трябва да плаща тези субсидии", обясняват те.
Според КНСБ и "Подкрепа" неминуемо се стига до въпроса защо се предприема атаката срещу държавната енергетика: дали защото се искат нови отстъпки от държавата в цените на електрическата енергия, дали защото се иска дял в държавната енергетика, или това е опит бизнесът да кадрува там, или защото се търси замяната на сега работещите държавни централи с други "правилни".
Даваме си сметка, че има редица нерешени въпроси в енергийния сектор, отнасящи се до ограничената конкуренция, бъдещето и рентабилността на съществуващите централи и развитие на пазарния модел, но тяхното решаване изисква не противопоставяне, а консенсус, заключават синдикатите.
MititU
Рейтинг: 807 Любопитночакай сега значи синдикатите застава срещу индустриалните работници и подкрепят работниците в енергетиката
"Колкото повече толкова повече" Мечо ПУХРаботнически синдикат ?!?!?!? На кого ???
Günther
Рейтинг: 587 НеутралноПравилно. Хубаво е когато профсъюзите пляскат по хората на Домусчиев
Бог да благослови Америка за България!geordgeo
Рейтинг: 1315 ЛюбопитноБе к'ви синдикати, к' ви пет лева? Тия два синдиката отдавна трябваше да са в историята. Кой и какво са защитили? Тва са едни хранилки на мързели и хрантутници, дето на две магарета една бала сено не могат да разделят. И благодарение на членския внос на миньорите от Мариците (и още някой и друг останал мастодонт като БДЖ) се опитват да защитят статуквото. Защото не им останаха членове, няма кой да им плаща заплатите, а и определено са напълно непотребни...
koko65bg
Рейтинг: 807 НеутралноДаваме си сметка, че има редица нерешени въпроси в енергийния сектор, отнасящи се до ограничената конкуренция, бъдещето и рентабилността на съществуващите централи и развитие на пазарния модел, но тяхното решаване изисква не противопоставяне, а консенсус, заключават синдикатите.
А давате ли си сметка дали вашите членове си получават редовно заплатите - особенно работещите при един собственик на мини в ,,Бобов дол" и Гълъбово? Давате ли си сметка, че във въпросните ТЕЦ се палят боклуци които тровят всичко живо наоколо? Чак германска телевизия взе отношение по въпроса а българските синдикати срамежливо си мълчат.
Günther
Рейтинг: 587 ВеселоДо коментар [#3] от "Дългия":
Бог да благослови Америка за България!Ти ги остави профсъюзите. Ами кви "работодатели"?
geordgeo
Рейтинг: 1315 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "Günther":
Ми к'вито синдиматите, такива и работодателите, един дол дренки. И ако не е държавната хранилка, доста "бизнесмени" досега да се записали в бюрата по труда...
dorn
Рейтинг: 900 НеутралноПозоваването на националната сигурност е последното убежище на икономическите лешпери !
ivangabrovo
Рейтинг: 660 НеутралноПознавам няколко синдикални лидери от средно ниво в рудниците на Марица Изток и в ТЕЦ 2. Като знам те какви ги вършат, какво са ми разказвали на пиян акъл и после потвърждавали на трезвен ...И така от 25 и повече години.
Някой някъде из форума спомена Руси Данев. Познатите ми профсъюзни лидери от средно ниво го имат за фигура от ранга на Тодор Живков и Бойко Борисов. На двама от тях в къщите им един до друг висяха портретите на тези последните.
PisnaMi
Рейтинг: 2162 ВеселоТо, пък, едни синдикати...
wanderer
Рейтинг: 2133 Весело"Предвид активната позиция на работодателите срещу държавните дружества е редно да се отбележи, че много от тях имат конфликт на интереси и не би трябвало да се произнасят, посочват още в писмото си от двата синдиката. "Ако го правят, е редно да посочат, че са собственици на субсидирани ВЕИ или когенерации. Т.е. получават пари за това, че другите индустриалци плащат, защото, ако виждаме рекорди на цената, то е и за това, че някой трябва да плаща тези субсидии", обясняват те."
То и прост-съюзите са в конфликт на интереси: Ако виждаме рекорди на цената, то е и за това, че някой е повишил работните заплати и осигурителната тежест.
От тая гюрлотия не можах да разбера: Що не внасяме евтин ток от Германия или от нашия голям Врат САЩ? Нали токът бил борсова стока - щракаш с пръсти на борсата и към теб потичат реки от масло и мед. Или е като "пазарната стока" нефт, чиято цена се определя от едно картелно споразумение, а не от търсенето и предлагането?
Uprsport
Рейтинг: 803 НеутралноНа себе си. Членския внос в синдикалната организация е 1%. При заплати от порядъка на 2000 лева в държавните енергийни предприятия, това са 20 лева месечно от работник, който в 15,30 отива да си копае доматите (както писа един изпълнител на проект в Марица Изток 2), за тези пари синдикатите ще се орепчат на всеки.
Националната сигурност е застрашена от скъпия ток за индустрията, защото предприятия намалят производството, някои спират, цели отрасли се затриват и т.н. Това е загуба на благосъстояние, а именно то е измерител за националната сигурност. (състояние на обществото и държавата при което са защитени основните права и свободи на човека и гражданина, гарантирано е демократичното функциониране на държавата и гражданските институции, в резултат на което, нацията запазва и увеличава своето благосъстояние и се развива).
п.п. В далечната 1993г. едно семейство синдикални активисти в Нефтохим отвориха лавка в казармата в Ямбол, защото имали много свободно време. Оттогава за мен синдикатите са кърлежи с 1% отчисления от труда на работещите.
leslin
Рейтинг: 546 НеутралноТоя държавен тец МИ2 е по скоро източник на държавна несигурност,след като генерира загуби по 150 млн. годишно.Тия си живеят в социализЪма още, няма пазар,няма оптимизации,накачулили се там 4 пъти повече персонал спрямо сходни Тецове-МИ1 и 3 и някой/данъкоплатеца/ е длъжен да им снася по 150 млн. И да ги хрантути.
ДЗВЕР
Рейтинг: 572 НеутралноДо коментар [#12] от "leslin":
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...... има лесно решение - ТЕЦ-2 вдига цената на тока до нивата на ТЕЦ - 1 и ТЕЦ-3... спира да 'рани ритнитопковци и нЕма да трупа загуби...