Борсите се сринаха заради "коронавирусен страх"

Водещият индекс на Уолстрийт започна със спад от близо 800 пункта, макар че петък (на снимката) също беше лош ден за брокерите

© Reuters

Водещият индекс на Уолстрийт започна със спад от близо 800 пункта, макар че петък (на снимката) също беше лош ден за брокерите



Съобщенията от Китай за епидемията от коронавирус може да звучат по-обнадеждаващо в последните дни, но в понеделник борсите четяха новините от Южна Корея, Япония, Италия и Иран, където бързо се увеличават случаите на заразени. Само в Европа отрицателният ефект върху капитализацията на дружествата се оценява на над 400 млрд. долара.


В първия ден на търговия след блокирането под карантина на няколко селища в Северна Италия фондовите борси в Европа регистрираха най-голям срив от средата на 2016 г. насам. Петролът поевтиня с почти 5%, докато брокерите разпродаваха акции и обичайно потърсиха убежище в правителствени облигации и злато.


Търговията на борсата в Милано отчете спад от над 5.5%, Франкфурт и Париж - с повече от 4%, а лондонският индекс FTSE - с 3.8%. Тенденцията продължи и на Уолстрийт, където търговията започна със спад на основния индекс с 3% сред трескаво разпродаване.




В същото време златото поскъпна с 2.5% до 7-годишен връх от 1680 долара да тройунция.


Доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа падна под 1.36%. Под 1.81% падна доходността на 30-годишните, а германските бундове слязоха още надолу в отрицателната зона до минус 0.48%, най-ниското ниво от повече от 4 месеца.


"Всеки вижда, че това може да се окаже още едно бреме за икономиката, а ние вече сме в доста нестабилно състояние. В още държави случващото се може да се окаже крачката към рецесия", коментира пред "Ройтерс" Елвин де Грут, ръководител на макростратегическите анализи в Rabobank.


Преди това южнокорейският индекс KOSPI намаля с 3.9%, след като правителството обяви висока степен на тревога от заразата. В страната случаите са над 760, а починалите - 7.


Борсите в Япония не работиха днес, но австралийският водещ индекс се понижи с 2.25%, а новозеландският - с 1.8%. След като китайският CSI300, обединил най-важните компании, се понижи с 0.4%, регионалният индекс за Азиатско-тихоокеанския район слезе до най-ниско ниво от началото на месеца.


На стоковите пазари сортът "Брент" (Brent) поевтиня с 2.1 долара (или 3.5%) до 56.35 долара за барел, а американският лек петрол - с 1.64 долара (или 3%) до 51.74 долара за барел. Сред металите медта се обезцени с 1.4%, а цинкът - с 2.5%.


При петрола тенденцията не е съвсем ясна, тъй като търговците не смятат, че ситуацията ще се влоши в посока на пандемия от коронавируса. Фабриките в Китай може би постепенно ще възстановят дейността си, но оптимизмът едва ли ще се завърне преди по-успокояващи новини от Италия, Южна Корея и Япония.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK