
© Надежда Чипева, Капитал
Само преди дни премиерът Бойко Борисов обясняваше, че България няма да взима нов дълг, за да не плащат идните поколения, и ето че такава възможност вече се създава в проектозакона, с който управляващите искат да актуализират бюджета. Засега това е само възможност. Днес започват дебатите по проекта в ресорната комисия по бюджет и финанси и се очаква до края на седмицата проектът да бъде приет. Какво предвижда проектът вижте тук, а мотивите към него - тук.
За актуализацията, евентуалното поемане на дълг и първи анализи какви са ефектите от заразата разговаряме с Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.
Каква е оценката Ви за предложената актуализация на бюджета?
- На фона на всички условности около правенето на прогнози за икономическо развитие, а оттам - и бюджетна политика, в такъв момент консервативният подход на правителството изглежда разумен, вместо да разчита на пълно възстановяване на икономиката до края на годината. Разбира се, предвид цялата несигурност около дълбочината и продължителността на ефектите от пандемията ситуацията може да се окаже както по-лоша, така и по-добра от планираната. Но като цяло в такива условия е добре да се планира консервативно за разлика от това, което видяхме при бюджетното планиране за 2009 г.
Защо смятате, че правителството промени позицията си за поемане на нов дълг?
- Не бих казал, че позицията е променена, а по-скоро беше изчаквателна. Има твърде много несигурност около планирането в момента - както виждаме, разпространяването на пандемията в ЕС и останалите страни; предприеманите ограничителни мерки; очакваните икономически последици и предприеманите мерки от страна на правителствата се менят ден за ден. Разбира се, в ретроспекция от гледна точка на края на март всеки може да каже, че всичко е било ясно, но това не е така. Най-малкото не беше ясен обхватът на помощта за запазване на работни место, размерът ѝ, допълнителните средства за ликвидна подкрепа на компаниите, както и на домакинствата и т.н. Всичко това отнема време, изготвяне на оценки, преговори и т.н. И отново в ретроспекция, вероятно най-рано догодина, ще можем да правим оценки дали мерките са били достатъчни и навременни и дали бюджетната актуализация е била премерена.
Имате ли вече актуализирани прогнози за българската икономика през 2020 г.?
- На този етап нямаме прогнози за развитието на икономиката на страната през тази година.
Какъв дълг е по-добре да поеме България, ако се наложи - вътрешен или външен?
- Това ще зависи от състоянието на финансовите пазари, като целта е поемането на дълг да е при оптимални условия. Ако финансовите пазари работят сравнително нормално, доколкото това е възможно в настоящата ситуация, се създава известна конкуренция между вътрешен и външен пазар. Ако обаче ликвидността на международните финансови пазари пресъхне, както това се случи през 2008-2009 г., тогава въобще няма такава дилема. През последните години политиката по управление на публичния дълг претърпя сериозни промени, включително чрез няколко международни емисии, което е добре за страната от гледна точка на привличане на бъдещо финансиране. Предстои да видим как ще реагират финансовите пазари, вътрешни и външни, на развитието на икономиката и предлаганите от правителствата и централните банки мерки за справяне с последствията от пандемията.
В каква степен очаквате да пострада вътрешното потребление, което бе двигател на ръста на икономиката през последните години?
- За момента се проявяват два ефекта върху потреблението - обективна невъзможност, като посещения на ресторанти, увеселителни мероприятия, пътувания и т.н., и несигурност за бъдещите доходи, което води до отлагане на редица дейности като покупки на автомобили, техника, ремонти и т.н. Част от това потребление е вътрешно - например, ресторанти, ремонти и др., което ще окаже влияние върху растежа на БВП, но друга немалка част е потребление на вносни стоки и услуги, което няма да има ефект върху растежа, тъй като заедно с него намалява и вносът. Разбира се, ние сме в началото на забавянето на икономическа активност, която е породена повече от първия ефект - невъзможност за потребление, т.е. хората не ходят на ресторанти и кафенета, но продължават да си купуват храна и да пият кафе вкъщи например. Ако обаче ограничителните мерки продължат твърде дълго, икономическите мерки на правителството не доведат до желания резултат, може да се очаква замразяване и дори загуба на доходи за домакинствата по линия на намалени възнаграждения, намалено работно време и съкращения. В тази ситуация на потреблението естествено може да се очаква промяна в потребителските навици и свиване на вътрешното потребление, а оттам - и на икономиката като цяло.
В тази ситуация шансовете на България за влизането в така наречената чакалня на еврозоната в каква степен се отдалечават?
- В тази ситуация може да се очаква известно забавяне на процеса от страна на страните от еврозоната и ЕЦБ, тъй като ситуацията е непредвидима. На фона на справяне с настоящата ситуация и присъединяване на страна към ERM II мисля, че на всички е ясно какъв би бил приоритетът на страните от еврозоната. Това обаче би трябвало да се трансформира единствено в забавяне, което е ясно комуникирано от тяхна страна през лятото, когато се очакваше окончателното решение. От българска страна стъпките са изпълнени, остана единствено увеличението на капитала на двете банки, като там също се наблюдава напредък.
442
Рейтинг: 1416 НеутралноМнооого салам има в поемането на дълг, много. Да му мисли матряла, ще му разпорят джобовете.
lz2
Рейтинг: 2509 НеутралноТия другарчета от ИПИ въобще не ги чета. Хората нямат и минута в реалния бизнес ама дават акъли и анализират на килограм!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!boevbisser
Рейтинг: 3175 ВеселоДо коментар [#2] от "lz2":
Личи си, че не ги четеш, а няма да ти е излишно.
За да си анализатор не е необходимо да си се занимавал с бизнес, а да имаш подходящо образование и опит в тази сфера, както и достатъчно време, за да четеш и да си в час с тенденциите.
За което един предприемач пък обикновено няма време.
edin drugii
Рейтинг: 2305 НеутралноНе знам ,но по магазините има увеличено потребление , а и данъците са си същите
Мишо Петров
Рейтинг: 685 НеутралноБезумен е подходът на правителството, но едва ли някой е очаквал друго от тиквата и томето...
boevbisser
Рейтинг: 3175 НеутралноВсъщност това е един от малкото пъти, в които не съм напълно съгласен с мнението на ИПИ.
Според мен бюджетът има много за дялане преди вземането на дълг - увеличените заплати на администрация и публичен сектор, големи инвестиционни разходи и т.н.
Редно е да се направи първо това, а след това да се погледне към пазара, особено при такава неизвестност.
lz2
Рейтинг: 2509 НеутралноПърво драги, икономиката не е наука, че да я научиш и да правиш анализи! Икономиката се поддава най-много на слухове и предположения на някои хора, така, че е по-добре да отидеш на врачка отколкото да слушаш икономически "анализатори"! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
boevbisser
Рейтинг: 3175 ВеселоДо коментар [#7] от "lz2":
Икономиката отдавна е наука, дано си чувал, че и нобелова награда дават даже, и то винаги на едни странни хора, които никога не са се занимавали с бизнес.
Чети повече и не ходи на врачки!
nwj49315903
Рейтинг: 954 НеутралноКогато кризата дойде се оказва, че никой анализатор не я анализирал и започва говоренето на общи приказки. Сега всички, на които работата им е нищоправене започват да дават акъл, държавата няма нужда от анализатори, а от предприемчиви бачкатори.
lz2
Рейтинг: 2509 НеутралноТова, че са я кръстили "наука" въобще не значи, че е наука! Те и джендъризма кръстиха наука, ама не е! Каква наука е след като примерно едно изказване на шефа на ФЕД след як запой може да срине цялата икономика в света?! Или едно изказване на дядо Дони?! Кое и е точното на тая т.н."наука", че да правиш анализи? ПравописА е поле за изява на неграмотните!
boevbisser
Рейтинг: 3175 ВеселоДо коментар [#10] от "lz2":
Както се казва, няма да се разберем.
Но да си жив и здрав, а аз отивам да поработя.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5543 ВеселоДо коментар [#11] от "boevbisser":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Не си губи времето точно с този милиционерски чугун.
lz2
Рейтинг: 2509 НеутралноХахахаха! Комуне обижда на "чугун" Хахахахахаха! Да ви имам металургията! ПравописА е поле за изява на неграмотните!
Deaddark
Рейтинг: 2522 ВеселоДо коментар [#11] от "boevbisser":
Приятна работа!
Но като си заговорил за икономика - ИПИ и точно въпросния господин винаги са разчитали на слухове, популизъм и да са интересни. Груби грешки в анализите и неверни тенденции. Няма лошо - който се е занимавал с бизнес знае че не трябва да им вярва на такива "икономически гурута" - те са вървежни само сред червените "капиталисти" .
Като видях статията, веднага си помислих че ИПИ са се облажили нещо от ГЕРБ и са ги изчеткали. Честта си е чест, но сиренето е с пари - явно като опозицията не плаща за хляба, ще се работи за всластта. Фурнаджийските лопати често са добре платени.
Червен дисибар
Рейтинг: 266 НеутралноКалоян Стайков, ИПИ: Подходът на кабинета с бюджета изглежда разумен
Аааа... не може така другари. Трябва да се плюе и квичи, яко при това. Бързо форумждиите да се заемат!
Червен дисибар
Рейтинг: 266 НеутралноИ много плювалници са специалисти по всичко във форумите.
Хи-хи
Рейтинг: 1505 НеутралноАре стига с тия кръчми. У наше село почти ги няма. Туризъма още не е почнал, въпреки че много хотелиери са отписали сезона, но надеждата умира последна. Сигурно е кофти да вземаш гоуема заплатка и да нема как да я изхарчиш, ако ти е затворен мола, кафенето и кпп-то у Гръцко....
iradev
Рейтинг: 281 НеутралноАми кажи ти какъв подход предлагаш? Сигурно умен и красив ...
acarid
Рейтинг: 626 НеутралноКризата е мащабна и трябва да се износи от всички. Не може народа масово да оскотява, а политици, чиновници, съдебна власт и т.н. да продължават да получават големите си заплати и бонуси, които вече народа не е в състояние да изработва. Против съм задлъжняване с 10 000 000 000лв. които те ще изпапкат за месеци, а такива като мен ще иплащат десетилетие поне.
trj09592697
Рейтинг: 296 НеутралноОтново напомням, чe Инcтитyт за пазаpна икономика НЯМА ! Има ФОНДАЦИЯ "Инcтитyт за пазаpна икономика" c пpeобладаващо чyждecтpанно финанcиpанe. Наpочно нe ce cпомeнава иcтинcката им оpганизационна фоpма, а ce набляга на "инcтитyт" c цeл пpидаванe наyчна cтойноcт на пyбликациитe cи. Доcта агpecивно мeдийно пpиcъcтвиe, нeобяcнимо от глeдна точка на качecтвото на пpодyктитe им.
Докyмeнтът им за peгиcтpация:
https://ime.bg/var/images/Min_pravosadie_certificate.PDF
ПП: Това е коментар от колега под друга статия
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноКато гледам, няма много желаещи да се възползват.
tsvetko_51
Рейтинг: 1717 НеутралноДо коментар [#4] от "edin drugii":
За съжаление, при това на всички от нас, нещата въобще не стоят така.
Не говорим за потреблението на консерви, маски или тоалетна хартия, а потреблението като цяло и с просто око се виждат празните от към клиенти магазини и скучаещите продавачки там, където директно не са затворили.
Да не говорим, че за отворена икономика като нашата, вътрешното потребление е доста скромна част от БВП.
Но иначе и това, което се предлага от правителството и това което доста честно казва интервюирания си е хвърляне на боб или карти таро, ако предпочитате.
Може и дано първо тази история приключи по-бързо и настъпи бързо и мощно оживление след края на епидемията, но може нещата да се проточат и да ни нападне тежка инфлация и криза.
Така че, едно е сигурно, ние ( поне тези от нас, които останат здрави) ще бъдем свидетели, а на какво, предстои да видим.
Darulio
Рейтинг: 1082 ВеселоДо коментар [#13] от "lz2":
Perhaps you and I have lived with this miracle too long to be properly appreciative. Freedom is a fragile thing and is never more than one generation away from extinction. It is not ours by inheritance; it must be fought for and defended constantly by each generation, for it comes only once to a people. Those who have known freedom and then lost it have never known it again. #ОСТАВКАМного намясто ти го каза комунето и може би е време да се замислиш върху това. 😉
Родолюбец
Рейтинг: 516 ВеселоПо принцип си прав. Само че заем се взема тогава , когато условията по заема са по-изгодни. Т.е. тогава когато пари "не ти трябват" (поне не спешно) и си в позиция да преговаряш.
Когато яйцето опре ...(знаеш къде), вече е късно. Слагат те на пангара и те работят само както банките си знаят, че и искат да пъшкаш от удоволствие. 61. Ниkoй въ Бългapckoтo Княжecтвo нe мoжe ни дa kупувa, нитo дa пpoдaвa чeлoвeчeckи cъщecтвa. Вcekoй poбъ oт kakъвтo пoлъ, вepa и нapoднocтъ дa бъдe, cвoбoдeнъ cтaвa, щoм cтъпи нa бългapcka тepитopия.
samoedin
Рейтинг: 3700 НеутралноМного е разумен, наистина ! Дългове, дефицити, все неща, които всеки прави ! Някои викат : ами какво друго ? Хич и не се замислят да си прибират вересиите от Вальо, ДП, редник Киро и тям подобни ! И такива кухи подлоги наизлезли да венцехвалят групировката на властта.....
ndb
Рейтинг: 425 НеутралноДо коментар [#18] от "iradev":
Преди да се замислиш дали правиш нещата правилно, се замисли дали правиш правилните неща!За този е важно да се свали Орбан, ББ... Вируса е последното, което го вълнува...
ndb
Рейтинг: 425 НеутралноДо коментар [#21] от "Роси":
Преди да се замислиш дали правиш нещата правилно, се замисли дали правиш правилните неща!Това е чудесно! Дай Боже никой не се възползва!