Общо взето глупости, писани реално от собственици на кафета, като търгаша Еди и ресторанти. От работата вкъщи, която е възможна за едно 50% от офис служителите печелят: работодателите, спестяващи много, служителите и техните семейства, природата и града. Ходенето в офис създава безумен и напълно излишен трафик от и до работа. Да, не всики служби са удачни с дистанционна работа, но тези които са и имат служители, на които може да се има доверие - печелят от това. Та, моля не пишете глупости от 20ти век. Можем и по-добре.
Демек някой който печели от строежа и/или от продажбата на офиси, дали пряко, или на заплата като представител/говорител на чорбаджии с такива бизнеси и обстановката му прецаква тоя бизнес, се обяснява с цяла статия в уважавана медия да ни насърчава колко хубаво било да се гъчкаме в офис. Ми ако въобще нямаме офис кво да правим. Да идем да си купим или наемем от него, или от господарите му, че да си напълни шкафчето с пачки. Мерси, без офис ми е 100 пъти повече удобно и продуктивно.
Тази статия мирише на платена от наемодателите на офис сгради... които са изгладнели последните 6-7 месеца. Иначе си има +/- и на двете. Наистина хоум офиса олекотява доста трафика в гъсто населен град като София и повишава гъвкавостта - може да свършиш работа много по-лесно когато се наложи и да отработиш това време. Да, колаборацията доколкото е необходима, е намалена - и ограничена до видео конференции и телефонни разговори. МОже би идеалното би било 1-2 дена в офис от седмицата.
Не знам къде го виждат това плавно завръщане?! 🤔 Бизнес парка е призрачен вече месеци наред. Какъв смисъл има и каква е икономическата логика да държиш офис под наем когато персонала ти работи от вкъщи?!
Единственото хубаво нещо в тази ситуация е, че работодателите тестваха в реални условия режима на работа от вкъщи. Резултата е по-гъвкави схеми на работа и свободата сам да избирам дали да съм в офиса или да работя от вкъщи.
Статията определено мирише на платена от наемодатели / строители на офиси. Личното ми наблюдение във фирмата, в която работя е, че не повече от 10-15% се завърнаха е офиса по желание. До преди коронакризата активно търсихме нов офис - сега и дума не може да става! Много неща се промениха , но най-вече мисленето на работодателите, които видяха че не само не е страшно служителите ти да работят извън офиса,но и е много по-изгодно. Живеем в нови времена господа инвеститори в имоти!
Този модел със стоене в офисите е пътник. Да не говорим с навлизането на 5Г, какво ще се случи. Може да останат някакви си 10-20%, за срещи или някакви мозъчни атаки, но и това ме съмнява. Само за сравнение, вижте старите телефонни ”палати” в градовете, като размери, оборудване, сграден фонд ....... Който не премине на новата форма, ще е пътник до десет години. Между другото и голяма част от магазаините.
Доколкото съм говорил с приятели от този бизнес, и без да претендирам за изчепателност, цените на офис площите и наемите в тях в София вече са паднали 10-20 %, а може да паднат и още. Не е и ясно догодина пролетта-лятото, когато е малко по-реалистично пандемията да е отминала, дали ще се възстановят. По-скоро не, или поне не до старите нива.
При нас и сега може да се върнеш в офиса, някои колеги не са спирали, но 80% от хората, изобщо не сме стъпвали от март месец. А тия които ходят, просто нямат добри машини у дома. Намирам за напълно излишно да губя по 30 мин на ден в път, за да работя.
АЙде стига стоя ИТ бранш. Какво да правят хората работещи в производства, даже и на смени. Не всички имат лукса да са големи гъзари с по едно лаптопче. Нали някой трябва и да ги произвежда тези стоки, храни. Страхотна е възможността за гъвкаво раб. време и истината е може би ( както някой писа по-горе) 1-2 дни да не ходиш в офиса, но пак казвам, че всико което потрбяваме трябва някой да го произведе и той няма избор за хоум офис
Абе за различните хора е различно. Ако имаш дечурлига и требе да се разкъсваш между градина, уч-ще, офис и шопинг ще предпочетеш хоума, ама, ако си безгрижен и имаш готино работно обкръжение е друго. Все пак човекът е соц. същество и хоумът реже от соц. му живот.
В настоящата фирма, в която работя(където сме около 150 човека), както и в предната(където в българският офис са над 1000 човека) има единици, които ходят да работят в офиса. Имаше някакви планове лятото да почнат да връщат хората на части, но всичко отиде в кофата(най-вече заради задължителното носене на маски в офисите).
Цените и на жилищата са надути от офисният балон. Напълно вероятно е намаленията в цените на наем/закупуване на офиси да подменят надолу и тези на жилищата, след като мога да си работа за софийска фирма от жилището си в Пазарджик, или дори по-далече, защо да се бъркам да купувам/наемам квартира в София?
В нашата офис сграда, от март насам идват около 30-40% от хората. Фирмата, която държеше столовата се оттегли, останаха само едни кафе автомати. На обяд пристига в кампуса една каравана с бързи закуски, сандвичи, и други сухоежбини, които трябва да си ги ядеш сам. Доста непривлекателно. Повечето отскачат до офиса веднъж на една-две седмици.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
И какво му е по-трудното на it? Няма нищо ново в областта на тази дейност. Практически откакто има отдалечена мигновена комуникация може да се работи също така отдалечено. Започвайки дори още от времето на телеграфа, ако щеш, или ако искаш да звучи по-модерно, от времето когато интернет е вече широко разпространен и компютрите достъпни за всички, което е вече има-няма 30 години. Така че всички необходими апликации и форми за отдалечена работа съществуват дълго време и не е като да трябва тепърва да откриваш и и изобретяваш топлата вода. Да се работи в офис е приоритет дори не на консервираните, а на тъпите и неуки работодатели, които не знаят, щото са забогатели не благодарение на образованието си, което често е основно или дори по-ниско, че и отдалечено могат да контролират служителите си добре. Понеже са тъпи и необразовани, което значи и мозъчни инвалиди, те си знаят контрола работника да ти е в офиса и ако нещо не ти отърва, да го изконтролираш с шамар по врата, като в казармата, или по мутренски. Но то с тия назначени прости агент-доносник милионери, на които им занесоха куфарчетата с левове, долари и дойчемарки...Какво да очакваш да са в час с технологиите, пък било и 30 години по-късно.
Чиче, всъщност да, имам мнението на реални работодатели на хиляди, не стотици хора. В моя сектор сме на мнение, че ако нямаш доверие на някой, който може да работи от вкъщи - да работи от вкъщи - просто не го наемай :)
Извън ИКТ за общо казано офис работниците картината е сходна и бъдещето е такова, харесва ви или не.
Колега, уважавай всики професии, защото като си пиеш бирата довечера се сети, че някой е стоял на смени на поточната линия за да се произведе, после някой я е натоварил с апелтната количка на камиона и някой я е докарал в магазина...
Уважавана медия, да бе да, беше, след последните изцепки с Дончо Велев, както и тенденциозни статии свързани с имотната мафия, отдавна дневник и капитал минават в графата жълта.
Ама че трябва да демонстрирам тъжно настроение ли, за да покажа уважението си. Кво точно се случва, виждаш че коментара е отбелязан като весел и нервите не издържат? То пък и бирата ни една, която се продава в БГ...Удачен пример за уважение пратен към човек, който НЕ пие.
"Според Доброслав Димитров със сигурност има спад на производителността, няма вече неформална комуникация. "Всичко е формални срещи в еди-колко си часа"
при нас не е така последният месец съм имал само 2 формални срещи, а постоянно си комуникираме неформално
☠ ☠ ☠
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
☠ ☠ ☠
"няма проблем един стар продукт да се поддържа, но за разработката на нов е сериозна пречка това, че хората не се виждат."
- Интересно, как тогава работят екипите, които са разположени в различни части на света, когато разработват нов продукт? Моят екип е разпределен във Франция, Тунис, Бразилия, Индия, Македония, Молдова. С повечето никога не съм се виждал на живо, но това не ни е попречило особено много при разработването и пускането на нови продукти. Да, има координатори, чиято работа е да обикалят между хората в различни локации, но никога не сме се скупчвали на едно място, при това доста преди да се заговори за "хоум офис". Когато минахме на работа от вкъщи, не видях някаква особена разлика, освен тази, че вече не ми се налага да мисля с какъв транспорт ще стигна до офиса. Така че офисът да мре! (там, където може).
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
има нещо такова, знам хора коиото като станаха шефчета почнаха да се дистанцират от бившите си колеги, а може би просто преди да се издигнат, са се криели лицемерно. Същите много обичат да организират срещи, като правило, неефективни... както казват колегите им, ако не ти се работи, организирай среща.
☠ ☠ ☠
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
☠ ☠ ☠
И още по-добре. Аз на тяхно място бих направил абсолютно същото. И софианци ще се чувстват по-добре и останалите като си отидат по родните места - също.
Щях да забравя - откакто не ми се налага всеки ден да се мъкна до офиса, не знам за корона вирусите, но нямам нито една настинка, нито един намек за хрема или подобно, нито един ден болнични.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
В 80 % от случаите обща работа на компютър (набиване на данни и комуникация) + телефон. За съжаление в България масово се наложи стилът на "споделеното пространство", което поразително прилича на клетъчно отглежданите бройлери. Единици са хората които могат да се похвалят че са с под 3 човека в помещение.
Определено прилича на поръчкова статия, но дори да не е... е важно да се отбележи, че хората на върха на пирамидата много рядко имат адекватен поглед върху работата на служителите, процесите във фирмата на по-ниско ниво и как се чувстват нещата отдолу. Погледа на генералните мениджъри е силно изкривен. Нека да вземат интервюта от по опитните служители или мидъл мениджмънта, които наистина работят... да видим те как ще оценят ситуацията.
Изобщо не са преувеличени слуховете за смъртта на офиса. То вече не са и слухове направо, а си е реалност. Повече нищо никога няма да бъде същото в бизнеса.
До коментар [#32] от "Бай Ганьо": чиче ще викаш на чича си. Смяташ, че Брашнаров говори в защита на наемодателите си, или против интересите на растежа и служителите си ли? Много нахитряхте бе, взехте една дебела заплата и вече сте готови предприемачи от Гугъл и АЙБИЕМ. Колко души храниш, ако можеш да споделиш? Поне едно работно място създал ли си в "ИТК"то?
Интелектуален труд, свързан с експертни познания, съобразителност, въображение, поемане на отговорност и адекватен анализ. Много е удовлетворяващ и полезен за намаляване на риска от деменция, Алцхаймер и други дегенеративни нарушения на нервната система.
Проблем с въвеждането и обучение на нови кадри заради хоум офиса? Не, проблемът е в процеса ви... Когато почнах в моя отдел бяхме за първи път такава дейност в България и ме обучаваха онлайн, екипът, с който работя продължава да е в различни точки на света, включително мениджъра ми и нищо особено не се е променило, само сутрешното лафче с колежките от офиса стана чат. Иначе като работа си е все същото. Още сме хоум офис, не ни задължават да се връщаме. Идеално ми е така, не искам пак по пет дни таралянкане из града. Или изцяло хоум, или два-три дни макс в офиса. Много по-добре ми е така и работата не е пострадала.
Малко преувеличавате щото тия хора не са сами, всеки си има жена/мъж/деца/роднини. Които си имат работа, детска градина/училище/жилище. Взели са ипотеки, нагласили са си живота. Няма как изведнъж да хвърлиш всичко това и да отидеш в малък град или село.
- Е някои имаме вили по разни места из България, не е необходимо да са ни родни местата, там, където ще отидем, когато офисите умрат :) София наистина не е най-приятното място да се живее.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
Между другото, дори и когато сме били в офиса, основната комуникация между колеги, с които сме в един и същи офис, е вървяла по чат. Не за друго, а защото всеки е зает с нещо в момента и не е много удачно да отидеш да висиш на главата на някого, или пък просто колегата е на друг етаж. Отделно, че съм работил и на места, където офисът е разпределен в няколко отделни сгради, на различни места в града.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
Съдя по моя приятелски кръг. Всички са с деца и жени и всички са на нисък старт за да натоварят катуна и да се махнат. А някои от тях са дори кореняк софиянци.
Пич, много по-лесно е да отидеш в малък град или село ако имаш жена и деца. Там ИМА МЕСТА в детски градини, ясли и училища. В София НЯМА, а училищата в които няма наплив не се учи.
В малкото населено място въздухът е чист, няма задръствания, няма нерви - животът е по-спокоен и по-дълъг. В София само нерваци по улиците, разбити тротоари и улици, няма вече градинки, а блокове с ипотеки. В София нямаш шриятелите, с които си израстнал. Да, може да си на известна загуба ако продадеш апартамента си, но се замисли връщаш се в родния си град в идеалният случай в КЪЩА с ДВОР, а не в тухлена кутия!
Не случайно имаше инциатива ИТ село на времето. ИТ специалистите да се преместят на 30км от София, където има места по детски градини, където бабите още правят истинско сладко, а не такова от нишесте, където доматите имат вкус, а и ракията също!
Не случайно в Германия такъв е моделът на живот - в малки населени места около градовете и МНОООГО пътуване. Е, сега няма да се губи време и пари за това.
От това печелят всички и хората и природата. Само тия дето налягат колежки губят формално, но все пак има бая информационни портали за лашкане. Живеем в 21ви век това не е проблем.
Вие очевидно нямате нито жена, нито деца и затова ги говорите тия глупости. Ако случайно жена ми не е ИТ и не може да работи от вкъщи ?. Викате има детски градини - с една "лелка" дето не говори добре български и целта и е да "гледа" децата. А някаква подготовка за училището ?. А после - как мислите, качеството в софийско училище дали е съизмеримо със селското училище ? А допълнителни занимания - школи по езици, всякакви курсове. А после гимназията ? А на второто, третото дете ?
То на "нисък" старт сме всички, особено като стигнем хубави заплати а сме млади и още нямаме деца. Но като дойдат децата си оставаме на тоя старт и все отлагаме - да попораснат, да почнат гимназия, да завършат. И все не тръгвам към селата ...
До коментар [#75] от "m17": Ебаси, почвам да се чудя как оцеляват изобщо някакви хора по селата... За мен основната причина да не живея в някое село (за себе си знам и кое точно е това село) е, че трябва (трябваше) да пътувам до работата си, която е в София, всеки ден.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
Ххх, частично си прав, обаче това със малкото коли, чист въздух и спокойствие е само за селищата, в които са останали по 1-2 населени къщи на улица. Във всички останали населени места, без значение колко са големи, в които няма, или са малко празните къщи...Улиците са затрупани с проклетите автомобили.ни тук "хората" "ходят" до магазини и заведения на няколко минути пеш от домовете им, с колите си. Както споменах, колите се паркират по улиците, въпреки че повечето хора живеят в къщи в имоти с дворове и имат и изградени гаражи или навеси, или дори места без строеж, но с настилка, които са предвидени да се вкарат коли на тях че да не са на улицата. Не знам как да го обясня това че мнозинството "хора", не си ползват гаражите, навесите и другите места за да си вкарват колите в тях. Дали обяснението е само мързел, дали неумение да се управлява добре МПС-то и страх да не го надраскат или да автокатастрофират, или са пияни и друсани и въобще не им пука. Не знам, но мизерията е пълна в много населени места. Да попаднеш на такова населено място в което нещата да са ок, е повече въпрос на усилено търсене, в страната станала автогробището на целият свят.
Много работи, които не могат да се вършат от къщи въобще не са занимания за офис, а за други типове сгради и съоръжения... Цехове, фабрики, цели заводи и др.
Ясно че това тука са лакърдии така или иначе. Нито офисът ще загине, нито хоум офисът. Но ако се предостави дългосрочна яснота на хората - в офис или без офис, мисля че ще е много позитивно за цялото общество, за бизнеса и за държавата. И определено е способно да поизглади регионалните несъответствия в България.
За интелектуалният труд, извършващ се онлайн, няма никакъв проблем да е дистанционен. От много време дизайнери, уебразработчици, програмисти работят като фрилансъри от вкъщи, същото важи за преводачи, специалисти по дигитален маркетинг и т.н. Ясно е, че за индустрията, транспорта и други услуги няма как да се случи, но поне трафика може сериозно да намалее, с което да се поизчисти и въздуха в града. А също и имотния балон ще започне да се сдухва, защото цените отдавна скочихав небето, без реално да има сериозна причина за това.
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят" Бертранд Ръсел
Всеки си решава сам, аз лично завиждам на хората които се решават да се махнат от София. Но по изброените причини все го отлагам. Сигурно преди/след пенсия бих го направил но има време до тогава ...
Всичкото му хубаво на хоум офиса, но той е 100% приложим за сравнително малка обаче непропорционално гласовита част от работещите. Моята професия теоретично също може да се работи от къщи, така и работихме от самото начало. Когато се събрахме за пръв път в края на юни предложих да се направи ротационен график така че не повече от половината колеги да са в офиса. Графикът беше мълчаливо, но в замяна на това на 100% бойкотиран - всички предпочитат да идват вместо да работят от къщи. Преди да започнете с "чичаците" - никой от тях не е над 34 години, повечето са и под 30. Мисля че едната причина е че не всеки има възможност да организира в къщи достатъчно работно пространство - работната станция можеш да я достъпваш отвън, но не и двата 24" монитора и работната маса с разхвърляните чертежи. Другата вероятно е възможността да попиташ директно през масата колегата отсреща "това как се правеше в предишния проект", вместо да пишеш по чата. Допескам че след 1-2 поколения хората ще са отработили по-"роботизиран" начин на общуване, но поне засега нуждата от личен контакт си е в сила. То чак и на децата им се прииска да ходят на училище :-) !
Така че нещата са относителни и вероятно офисите наистина няма скоро да изчезнат. Положителната страна на сегашната кофти ситуация е че бяхме принудени да установим на практика че може да има и друга организация. Не бързайте веднага да упреквате "шефчетата" - ако стилът ми на управление беше по-авторитарен щях да съм наложил не повече от 50% едновременно в офиса, вместо да ги оставя да бойкотират предложението. Просто мисля че когато хората са достатъчно интелигентни не е нужно да им се налагат прекалено много рамки.
Докато фирмите залагат на развитието на така наречените корпоративни невестулки като ръководители - така ще е. Измекяри, тъпанари и откровени малоумници не могат друго да постигнат. Защо се нервя? Защото цитирания проблем го чувам за н-ти път.
"Според Доброслав Димитров със сигурност има спад на производителността, няма вече неформална комуникация. "Всичко е формални срещи в еди-колко си часа, няма елемент на спонтанно развитие на продукта и това са проблеми не само в България." Според него сегашният опит със сигурност ще промени начина на мислене за хоум офиса и налагащият се извод е, че не е работещо изцяло да се мине на такъв режим. Една от причините е, че самите хора малко или много се самоизолират, а не всички имат много приятели."
И е прав господина. Неформалната комуникация умря, всичко е срещи в Х часа, къдет всеки гледа да мълчи и да мине времето, най-вероятно е на Mute, може и да е в кенефа. И защо така? Защо нито 1 компания не се опита да пресъздаде този неформален разговор около кафе-машината, или на по цигара? Няма никъде, нито съм чувал да се ползват отворени канали за гласова комуникация като Discord. Разликата с MS Teams е, че в Teams имаш среща в определен час и е всичко друго но не и неформално. В дискорд има канали - където човек влиза когато му е кеф и си говори с всички други в този канал. Канала може да е "цигара пауза", "coffee corner" или нещо подобно - където всеки влиза когато иска и е неформално, точно като загубения спонтанен елемент.
В отворен канал (като mIRC/discord - всеки може да влезе когато му е кеф, и в "цигара пауза" канала може двама инжинера да си говорят от 09:45; и към 10 без 5 - някоя колежка ще се е изтропала вкъщи и ще се присъедини и тя; ще станат трима, после може още някой да си направи кафе вкъщи и да влезе в канала да си полафи с колегите докато изпие кафето.
Решения има. Дали ще се вземат правилните решения е разлката между някоя фирма да "крета" напред и да "завладее" бъдещето.
За да ползваш два 24 инчови монитора трябва да имаш доста, ама доста добра причина да го правиш (това в допълнение на единия 11-13-14-15 инчов монитор на лаптопа). Предполага се, че не гледаш порнак на тези монитори, а работиш, високо-квалифициран труд. И ако реално ползваш (уползотворяваш ги добре) тези монитори - най-вероятно създаваш доста добавена стойност. Еми кадри създаващи висока добавена стойност да не могат да си позволят едно бюро за 200 лева, един стол за 150 лева и монитор за 300 или нямат място където да го сложат? Понеже спалня+кухньохол са купили за 200 000 лева в квартал БЕЗ инфраструктура, училища, детски градини, дори улици или канализация?
И на пенсия ситуацията ще е - пенсионер човек да тръгна сега да се местя от Ръковска към Долно Ушане си не е работа.. Зима ще дойде, сняг, в Долно Ушане не чистят, пенсионер човек - ще се подлъзне, ще падне, ще счупи нещо - линейка няма, болница няма.. ТЕЦ няма, а дървата и въглищата са си тежки, усилието да запалиш дори автоматичен котел е далеч повече от това да врътнеш крана на парното. (защото трябва да се чисти котела, иначе пак е едно копче де). Та по-правилно би било - след пенсия, може би за топлите месеци.
И къде ще отидат remote служителите? В чужбина ясно, че не защото няма да може да се издържат с БГ заплатата си. Къде тогава да отидат столичани родом от София - те не се местят на село. А преселниците от други населени места къде ще отидат - нима са склонни да жертват бъдещето на децата си? Всеки драпа да ходи в чужбина и за много София е само трамплин до там (не че успехът е гарантиран, разбира се). Хората напуснали по-малките населени места са го направили с право и не копнеят да се връщат за постоянно - няма как да си свикнал с един по-забързан начин на живот (не бих казал космополитен обаче, защото населението на София е доста хомогенно каро състав) - няма ги повечето от приятелите им, семействата им или са се преместили също или са останали един-двама. А и ти предполагаш, че всеки в София се жени за човек от съшото село/град от което са дошли. Нима някой столичанин би се навил да се премести в Шумен, ако партньорът му е оттам? Или пък още по-абсурдно двойка чужденц/ка и българка/българин да се преместят в дивата провинция.
До коментар [#84] от "realismisthename": Хах mirk е софта на дядо ми от времето на телефонните модеми първо поколение. Верно ли не се ползва нормален конферентен софтуер, ами тия антики. Я малко се огледайте бе хора, в други ден започва 2021 година, интернета е широколентов и много евтин, компютрите бързи и няма нужда да си непременно с машина с флагмански компоненти от последно поколение, че да можеш да сърфираш, гледаш филми, играеш леки игри и да бачкаш повечето видове офис дейности. Стига и машина за 200-250лв втора ръка с един монитор 24" пак втора ръка от среден клас за 120лв, или дори се намират и висок клас за около 200лв. Има-нови парчета код. Има Скайп, Вайбер, Оовоо и доста други.
Няма никакъв смисъл хората да ходят да се гъчкат да работят в някакви кубчета в някакви офиси! Офисите са отживелица от миналото, когато фирмите строят големи офиси за да се показват. Трябват им няколко зали за срещи и това е! Крайно време е всички офис сгради да се направят в жилищни!
Не на глобалистите и глобуса!
Make Earth Flat Again!
Къде щели да идат софиянци? Ами в домовете им ще си седят, що трябва да ходят "някъде" като са на работа в домашен офис, а защо не и в изолация заради короната. Ей, ако знаеш колко ще ми е кеф да вкарат софиянците по блоковете и да заварят вратите. Ще се приключи с проблемите с движението не само в столицата, ами и в цялата страна и няма да има кой да го карат с джиповете, да дефекира горе по рилските езера.
Каквото и да се пише за офисите, факт е че в момента няма как се получи пълно завръщане. Как си представяте сутрин да се возите 30 мин. в претъпкано метро и на спирката на Бизнес Парка да не може да излезете на повърността 5 минути. Това беше реалността преди вируса. Не мисля че към днешната дата това е опция. А какво ще стане ако всички тръгнат с колите си, изобщо не ми се мисли.
Не говорех за конкретно mirc, а за начина на структуриране на "срещие". Какво се ползва сега в 95% от корпорациите? Teams/Zoom/Webex; и се нагласява среща (сутрешна оперативка, team huddle, както искаш го наречи) в 10:00 и Пешо, Гошо, Малинка и Надя се присъединяват в срещата на точен час. Ако някой се забави го изчакват. Така се убива спонтанната и неформална комуникация, както се оплакват в самата статия. Това за което говоря е по-скоро от липса на акъл на организиране на нещата - като Slack/Discord - отворени стай с гласова комуникация т.е. open room voice communication. Т.е. има стая "фас пауза" и всеки от фирмата може по всяко време да се приесъедини (от вкъщи) и да си изпуши цигарата докато си лафи с други колеги, правещи същото и да се случи тая "спонтанна и неформална" комуникация, която я има в офиса, а се оплават че е загубена след като се работи от вкъщи. Загубена е, ако не е организирано както трябва. Това НЕ се прави в нито една корпорация, която знам, а съм работел и имам познати в повечето от добрите фирми. В нито една няма чат/звуков-чат отворена стая за voice-chat "кафе почивка". А ако някоя коропорация е имплементирала подобно решение е по-скоро изключение.
Те ако Пешо и другите работят истински в офиса, а не губят заплатеното им от работодателя време със странични занимания, едва ли ще имат възможност за неформални приказки и дейности, за такива неща са предвидени почивките само. Така че лафовете пак са накъсани, а ако са постоянни и служителите по цял ден си разказват вицове и клюки, правилният начин е само един. Уволнение.
За ръчен труд е така - бачкал съм докер. Той мотокара си върви с една скорост, тъй че времето прекарано на мотокара е право и пряко-пропорционално с преместените палети и респективно свършената работа. С доста офис работи не е така. Има и общаци в офиси - които местят файлове/информация от едно място на друго - при тях е като при докерите. Времето прекарано на дупето е правопропорционално на резулатите. Но не при всички е така.. Имах една колежка - правеше се на интересна, че пушачите работим с час по-малко от другите. За два месеца автоматизирах процесите си така, че за като нов работник за 7 часа на ден правех повече "продукт" от нея - прекарала 3 години във фирмата и бачкаща по 8+ часа на ден. На третия месец и автоматизирах процесите и на нея и след това идваше да ми прави компания с цигара и кафе. Хем идваше за почивките, хех повече "продукт" изкарваше за работодателя. Много е грешно да гледаме времето прекарано в усилия като мярка за успех/резултати.
До коментар [#83] от "nigel":За да ползваш два 24 инчови монитора трябва да имаш доста, ама доста добра причина да го правиш (това в допълнение на единия 11-13-14-15 инчов монитор на лаптопа). Предполага се, че не гледаш порнак на тези монитори, а работиш, високо-квалифициран труд. И ако реално ползваш (уползотворяваш ги добре) тези монитори - най-вероятно създаваш доста добавена стойност.Еми кадри създаващи висока добавена стойност да не могат да си позволят едно бюро за 200 лева, един стол за 150 лева и монитор за 300 или нямат място където да го сложат? Понеже спалня+кухньохол са купили за 200 000 лева в квартал БЕЗ инфраструктура, училища, детски градини, дори улици или канализация?
Освен двата наистина добре Оползотворени монитора работните маси на всеки са 200/90 см, и то защото нямаше по-големи. Далеч не всеки има място в къщи за организация на такова работно място. А и двата монитора вървят със сериозни работни станции които в случая се достъпваха дистанционно. Аз горе-долу мога да си го организирам, защото децата се изнесоха и имам свободна стая. Само че точно пък на мен един монитор, лаптоп и маса с нормални размери ми стигат, аз вече работя по-скучни работи за които нямам нужда от сериозен хардуер. Липсва ми само принтера, но не ми се дават 500 лева, а и точно за него не намирам място. Разберете че дори и при работа тип офис не всеки пише код или пълни таблици. При нас производителноистта не спадна само защото колегите са много съвестни (то аз и в офиса не гледам кой кога и какво точно работи или нещо рови по нет-а, стига да вади резултати). При някои от конкуренцията обаче чувах оплаквания за спад наполовина и надолу.
Трудното му е, когато нещо се счупи и трябва да се занесе на някой да го оправи, а не става дистанционно. В организация с 5 човека няма разлика, но за 5 000 се трупат всякакви проблеми.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушите
"не всички работодатели разполагат със системи за контрол при работа от дистанция"
Очевидно писателката не познава изобщо ИТ индустрията и какви са метриките в нея. Отделно, че компания с хиляда служителя в София е затворила твърдо офиса вече осем месеца.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Бай Ганьо
Рейтинг: 460 НеутралноОбщо взето глупости, писани реално от собственици на кафета, като търгаша Еди и ресторанти. От работата вкъщи, която е възможна за едно 50% от офис служителите печелят: работодателите, спестяващи много, служителите и техните семейства, природата и града. Ходенето в офис създава безумен и напълно излишен трафик от и до работа. Да, не всики служби са удачни с дистанционна работа, но тези които са и имат служители, на които може да се има доверие - печелят от това. Та, моля не пишете глупости от 20ти век. Можем и по-добре.
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноДемек някой който печели от строежа и/или от продажбата на офиси, дали пряко, или на заплата като представител/говорител на чорбаджии с такива бизнеси и обстановката му прецаква тоя бизнес, се обяснява с цяла статия в уважавана медия да ни насърчава колко хубаво било да се гъчкаме в офис. Ми ако въобще нямаме офис кво да правим. Да идем да си купим или наемем от него, или от господарите му, че да си напълни шкафчето с пачки. Мерси, без офис ми е 100 пъти повече удобно и продуктивно.
мурзилкаDDR
Рейтинг: 2540 НеутралноСмъртта на офисите ще надтъпи тогава, когато изчезнат традиционните магазини.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?sw51
Рейтинг: 488 НеутралноТази статия мирише на платена от наемодателите на офис сгради... които са изгладнели последните 6-7 месеца. Иначе си има +/- и на двете. Наистина хоум офиса олекотява доста трафика в гъсто населен град като София и повишава гъвкавостта - може да свършиш работа много по-лесно когато се наложи и да отработиш това време. Да, колаборацията доколкото е необходима, е намалена - и ограничена до видео конференции и телефонни разговори. МОже би идеалното би било 1-2 дена в офис от седмицата.
pariah
Рейтинг: 1116 ВеселоДо коментар [#1] от "Бай Ганьо":
- A witty saying proves nothing. VoltaireИмаш мнението на реални работодатели на стотици хора (тия в статията по-горе), но ти знаеш по-добре?
Е, добре си си избрал ника, да знаеш...
Барбас-Шехерезадов-КапуТски
Рейтинг: 8 НеутралноНе знам къде го виждат това плавно завръщане?! 🤔 Бизнес парка е призрачен вече месеци наред. Какъв смисъл има и каква е икономическата логика да държиш офис под наем когато персонала ти работи от вкъщи?!
Принц Серж
Рейтинг: 306 ВеселоТая "статия" мирише на платена от около седемстотин шейсе и два километра. Нищо де, деразйте!
Венко
Рейтинг: 8 НеутралноЕдинственото хубаво нещо в тази ситуация е, че работодателите тестваха в реални условия режима на работа от вкъщи. Резултата е по-гъвкави схеми на работа и свободата сам да избирам дали да съм в офиса или да работя от вкъщи.
damned
Рейтинг: 237 НеутралноСтатията определено мирише на платена от наемодатели / строители на офиси. Личното ми наблюдение във фирмата, в която работя е, че не повече от 10-15% се завърнаха е офиса по желание. До преди коронакризата активно търсихме нов офис - сега и дума не може да става!
Много неща се промениха , но най-вече мисленето на работодателите, които видяха че не само не е страшно служителите ти да работят извън офиса,но и е много по-изгодно.
Живеем в нови времена господа инвеститори в имоти!
stoiank
Рейтинг: 1371 НеутралноТози модел със стоене в офисите е пътник. Да не говорим с навлизането на 5Г, какво ще се случи. Може да останат някакви си 10-20%, за срещи или някакви мозъчни атаки, но и това ме съмнява. Само за сравнение, вижте старите телефонни ”палати” в градовете, като размери, оборудване, сграден фонд .......
Който не премине на новата форма, ще е пътник до десет години. Между другото и голяма част от магазаините.
kng06552004
Рейтинг: 250 НеутралноПод 3% от хората в ИТ сектора ходят в офиса по мои наблюдения. И то по няколко една вмесеца.
boevbisser
Рейтинг: 2771 ЛюбопитноДоколкото съм говорил с приятели от този бизнес, и без да претендирам за изчепателност, цените на офис площите и наемите в тях в София вече са паднали 10-20 %, а може да паднат и още. Не е и ясно догодина пролетта-лятото, когато е малко по-реалистично пандемията да е отминала, дали ще се възстановят. По-скоро не, или поне не до старите нива.
zhoo
Рейтинг: 12 НеутралноА какво става със секса и съпътстващите го дейности на работното място?
stenlyaka
Рейтинг: 1881 НеутралноАз предлагам да се работи от парка , ако е възможно и климатичните условия позволяват
chepokalipsis
Рейтинг: 280 НеутралноПри нас и сега може да се върнеш в офиса, някои колеги не са спирали, но 80% от хората, изобщо не сме стъпвали от март месец. А тия които ходят, просто нямат добри машини у дома. Намирам за напълно излишно да губя по 30 мин на ден в път, за да работя.
hifi hifi
Рейтинг: 326 НеутралноАЙде стига стоя ИТ бранш.
Какво да правят хората работещи в производства, даже и на смени.
Не всички имат лукса да са големи гъзари с по едно лаптопче. Нали някой трябва и да ги произвежда тези стоки, храни.
Страхотна е възможността за гъвкаво раб. време и истината е може би ( както някой писа по-горе) 1-2 дни да не ходиш в офиса, но пак казвам, че всико което потрбяваме трябва някой да го произведе и той няма избор за хоум офис
Хи-хи
Рейтинг: 1593 НеутралноАбе за различните хора е различно. Ако имаш дечурлига и требе да се разкъсваш между градина, уч-ще, офис и шопинг ще предпочетеш хоума, ама, ако си безгрижен и имаш готино работно обкръжение е друго. Все пак човекът е соц. същество и хоумът реже от соц. му живот.
DDR
Рейтинг: 2540 НеутралноЗа хора с малки деца работата от вкъщи не е добро решение. Въобще, домът си е домбил, работното място сиза е работно място. Изпитано на собствен гръб.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?shymi
Рейтинг: 113 НеутралноВ настоящата фирма, в която работя(където сме около 150 човека), както и в предната(където в българският офис са над 1000 човека) има единици, които ходят да работят в офиса. Имаше някакви планове лятото да почнат да връщат хората на части, но всичко отиде в кофата(най-вече заради задължителното носене на маски в офисите).
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноЦените и на жилищата са надути от офисният балон. Напълно вероятно е намаленията в цените на наем/закупуване на офиси да подменят надолу и тези на жилищата, след като мога да си работа за софийска фирма от жилището си в Пазарджик, или дори по-далече, защо да се бъркам да купувам/наемам квартира в София?
мурзилкаzxp53317185
Рейтинг: 2307 НеутралноСпоред мен поне едни 100 000 човека чакат да им кажат че могат за постоянно да работят от вкъщи, за да се разкарат от гадната София завинаги.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноВреме е целият свръхнадут имотен балон да се спука. Аман от коптори по 1000+ 💶 квадрата.
мурзилкаНезнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6103 НеутралноВ нашата офис сграда, от март насам идват около 30-40% от хората. Фирмата, която държеше столовата се оттегли, останаха само едни кафе автомати. На обяд пристига в кампуса една каравана с бързи закуски, сандвичи, и други сухоежбини, които трябва да си ги ядеш сам. Доста непривлекателно. Повечето отскачат до офиса веднъж на една-две седмици.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевfpyyh
Рейтинг: 720 НеутралноОсвен известни рискове за сигурността и по-трудната ИТ поддръжка, няма големи минуси на работата от вкъщи.
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушите****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Маршалов
Рейтинг: 161 ВеселоДо коментар [#25] от "fpyyh":
мурзилкаИ какво му е по-трудното на it? Няма нищо ново в областта на тази дейност. Практически откакто има отдалечена мигновена комуникация може да се работи също така отдалечено. Започвайки дори още от времето на телеграфа, ако щеш, или ако искаш да звучи по-модерно, от времето когато интернет е вече широко разпространен и компютрите достъпни за всички, което е вече има-няма 30 години. Така че всички необходими апликации и форми за отдалечена работа съществуват дълго време и не е като да трябва тепърва да откриваш и и изобретяваш топлата вода. Да се работи в офис е приоритет дори не на консервираните, а на тъпите и неуки работодатели, които не знаят, щото са забогатели не благодарение на образованието си, което често е основно или дори по-ниско, че и отдалечено могат да контролират служителите си добре. Понеже са тъпи и необразовани, което значи и мозъчни инвалиди, те си знаят контрола работника да ти е в офиса и ако нещо не ти отърва, да го изконтролираш с шамар по врата, като в казармата, или по мутренски. Но то с тия назначени прости агент-доносник милионери, на които им занесоха куфарчетата с левове, долари и дойчемарки...Какво да очакваш да са в час с технологиите, пък било и 30 години по-късно.
anona
Рейтинг: 492 ВеселоШефчетата искат да си им пред очите, за да се чувстват значими.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Бай Ганьо
Рейтинг: 460 НеутралноДо коментар [#5] от "pariah":
Чиче, всъщност да, имам мнението на реални работодатели на хиляди, не стотици хора. В моя сектор сме на мнение, че ако нямаш доверие на някой, който може да работи от вкъщи - да работи от вкъщи - просто не го наемай :)
Извън ИКТ за общо казано офис работниците картината е сходна и бъдещето е такова, харесва ви или не.
Маршалов
Рейтинг: 161 ВеселоДо коментар [#18] от "DDR":
мурзилкаДа не работиш по разкомплектоване на вагоните във ВРЗ. Щот тая работа верно няма как да я работиш от къщи
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
hifi hifi
Рейтинг: 326 НеутралноКолега, уважавай всики професии, защото като си пиеш бирата довечера се сети, че някой е стоял на смени на поточната линия за да се произведе, после някой я е натоварил с апелтната количка на камиона и някой я е докарал в магазина...
bokster
Рейтинг: 450 НеутралноДааа и дизела не е мъртъв и електромобилите са балон.
"Проф" Йонко Мермерски няма ли да каже нещо.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
N I K E
Рейтинг: 268 НеутралноДо коментар [#2] от "Маршалов":
Уважавана медия, да бе да, беше, след последните изцепки с Дончо Велев, както и тенденциозни статии свързани с имотната мафия, отдавна дневник и капитал минават в графата жълта.
Соколов
Рейтинг: 208 НеутралноУчудващо, че Добри е изплющял тези глупости. В неговата фирма явно не са чували за чат в реално време и се чуват и пишат само в определени часове.
Има и другия момент, като си се набълбукал с офиси, които не можеш да разтовариш, трябва някак си да се чувстваш добре за това.
А статистика има и то доста точна. 26% от (ИТ) компаниите са се върнали в офисите изцяло.
Маршалов
Рейтинг: 161 ВеселоДо коментар [#35] от "hifi_hifi":
мурзилкаАма че трябва да демонстрирам тъжно настроение ли, за да покажа уважението си. Кво точно се случва, виждаш че коментара е отбелязан като весел и нервите не издържат? То пък и бирата ни една, която се продава в БГ...Удачен пример за уважение пратен към човек, който НЕ пие.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 Неутрално"Според Доброслав Димитров със сигурност има спад на производителността, няма вече неформална комуникация. "Всичко е формални срещи в еди-колко си часа"
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠при нас не е така последният месец съм имал само 2 формални срещи, а постоянно си комуникираме неформално
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 Неутралноако на госодниа колегите не искат да се чуят ако не ги задължат... това е проблем
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠може би вкарването им кошарките ще помогне хахаха
keen
Рейтинг: 1338 Неутрално"няма проблем един стар продукт да се поддържа, но за разработката на нов е сериозна пречка това, че хората не се виждат."
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...- Интересно, как тогава работят екипите, които са разположени в различни части на света, когато разработват нов продукт?
Моят екип е разпределен във Франция, Тунис, Бразилия, Индия, Македония, Молдова. С повечето никога не съм се виждал на живо, но това не ни е попречило особено много при разработването и пускането на нови продукти. Да, има координатори, чиято работа е да обикалят между хората в различни локации, но никога не сме се скупчвали на едно място, при това доста преди да се заговори за "хоум офис". Когато минахме на работа от вкъщи, не видях някаква особена разлика, освен тази, че вече не ми се налага да мисля с какъв транспорт ще стигна до офиса. Така че офисът да мре! (там, където може).
krasenoFski
Рейтинг: 253 НеутралноПреувеличени са, както с всичко останало. Важното е да се всява паника.
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 НеутралноДо коментар [#30] от "anona":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠има нещо такова, знам хора коиото като станаха шефчета почнаха да се дистанцират от бившите си колеги, а може би просто преди да се издигнат, са се криели лицемерно.
Същите много обичат да организират срещи, като правило, неефективни... както казват колегите им, ако не ти се работи, организирай среща.
Ivan Stoev
Рейтинг: 340 НеутралноМоже да съм ретро, но много ми е чудно какво точно се "работи" по тия офиси. Ако може някой да помогне. Сериозно питам..
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 НеутралноДо коментар [#47] от "Ivan Stoev":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠Не го цитирам като голям авторитет, но дядо ми казвше, че в стаята се почива и спи, не се работи, истинската работа е на полето :)
T.M.
Рейтинг: 525 НеутралноИ още по-добре. Аз на тяхно място бих направил абсолютно същото. И софианци ще се чувстват по-добре и останалите като си отидат по родните места - също.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
keen
Рейтинг: 1338 НеутралноЩях да забравя - откакто не ми се налага всеки ден да се мъкна до офиса, не знам за корона вирусите, но нямам нито една настинка, нито един намек за хрема или подобно, нито един ден болнични.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
zxp53317185
Рейтинг: 2307 НеутралноДо коментар [#47] от "Ivan Stoev":
В 80 % от случаите обща работа на компютър (набиване на данни и комуникация) + телефон. За съжаление в България масово се наложи стилът на "споделеното пространство", което поразително прилича на клетъчно отглежданите бройлери. Единици са хората които могат да се похвалят че са с под 3 човека в помещение.
koalarevolution
Рейтинг: 525 НеутралноОпределено прилича на поръчкова статия, но дори да не е... е важно да се отбележи, че хората на върха на пирамидата много рядко имат адекватен поглед върху работата на служителите, процесите във фирмата на по-ниско ниво и как се чувстват нещата отдолу. Погледа на генералните мениджъри е силно изкривен. Нека да вземат интервюта от по опитните служители или мидъл мениджмънта, които наистина работят... да видим те как ще оценят ситуацията.
Изобщо не са преувеличени слуховете за смъртта на офиса. То вече не са и слухове направо, а си е реалност. Повече нищо никога няма да бъде същото в бизнеса.
zxp53317185
Рейтинг: 2307 НеутралноДо коментар [#49] от "T.M.":
Абсолютно, това би било win win win win Situation. Няма да има губещи, може би освен тези с празните офиси ;)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
pariah
Рейтинг: 1116 ВеселоДо коментар [#32] от "Бай Ганьо":
- A witty saying proves nothing. Voltaireчиче ще викаш на чича си.
Смяташ, че Брашнаров говори в защита на наемодателите си, или против интересите на растежа и служителите си ли?
Много нахитряхте бе, взехте една дебела заплата и вече сте готови предприемачи от Гугъл и АЙБИЕМ.
Колко души храниш, ако можеш да споделиш?
Поне едно работно място създал ли си в "ИТК"то?
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 Неутралноофиса на снимката прилича на поточна линия за консерви от деветнайсти век...
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 Неутралноhttps://i1.wp.com/www.heinzhistorycenter.org/wp-content/uploads/2015/12/MSP57_B007_I18.jpg
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠http://cache.matrix.msu.edu/expa/large/1-2-125A-25-ExplorePAHistory-a0k8x5-a_349.jpg
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
dc_ken
Рейтинг: 237 ВеселоДо коментар [#47] от "Ivan Stoev":
Интелектуален труд, свързан с експертни познания, съобразителност, въображение, поемане на отговорност и адекватен анализ. Много е удовлетворяващ и полезен за намаляване на риска от деменция, Алцхаймер и други дегенеративни нарушения на нервната система.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
redoxide
Рейтинг: 250 НеутралноОт март месец всички, на които длъжностите го позволяват не сме стъпвали в офиса. И сега чак разбрах, с колко много лично време разполагам всъщност...
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2963 НеутралноДо коментар [#58] от "pariah":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠не знам той за какво става, но тези които са станали мениджъри в Гугъл също са си казали мнението...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
taratanki
Рейтинг: 538 НеутралноДо коментар [#33] от "Маршалов":
Много други работи не можеш да работиш от вкъщи.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
nemeria
Рейтинг: 597 НеутралноПроблем с въвеждането и обучение на нови кадри заради хоум офиса? Не, проблемът е в процеса ви... Когато почнах в моя отдел бяхме за първи път такава дейност в България и ме обучаваха онлайн, екипът, с който работя продължава да е в различни точки на света, включително мениджъра ми и нищо особено не се е променило, само сутрешното лафче с колежките от офиса стана чат. Иначе като работа си е все същото.
Още сме хоум офис, не ни задължават да се връщаме. Идеално ми е така, не искам пак по пет дни таралянкане из града. Или изцяло хоум, или два-три дни макс в офиса. Много по-добре ми е така и работата не е пострадала.
m17
Рейтинг: 1601 НеутралноДо коментар [#21] от "zxp53317185":
Малко преувеличавате щото тия хора не са сами, всеки си има жена/мъж/деца/роднини. Които си имат работа, детска градина/училище/жилище. Взели са ипотеки, нагласили са си живота. Няма как изведнъж да хвърлиш всичко това и да отидеш в малък град или село.
keen
Рейтинг: 1338 Неутрално- Е някои имаме вили по разни места из България, не е необходимо да са ни родни местата, там, където ще отидем, когато офисите умрат :)
София наистина не е най-приятното място да се живее. Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...
keen
Рейтинг: 1338 НеутралноМежду другото, дори и когато сме били в офиса, основната комуникация между колеги, с които сме в един и същи офис, е вървяла по чат.
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...Не за друго, а защото всеки е зает с нещо в момента и не е много удачно да отидеш да висиш на главата на някого, или пък просто колегата е на друг етаж. Отделно, че съм работил и на места, където офисът е разпределен в няколко отделни сгради, на различни места в града.
zxp53317185
Рейтинг: 2307 НеутралноДо коментар [#70] от "m17":
Съдя по моя приятелски кръг. Всички са с деца и жени и всички са на нисък старт за да натоварят катуна и да се махнат. А някои от тях са дори кореняк софиянци.
Един Българин
Рейтинг: 543 НеутралноДо коментар [#70] от "m17":
Един БългаринПич, много по-лесно е да отидеш в малък град или село ако имаш жена и деца. Там ИМА МЕСТА в детски градини, ясли и училища. В София НЯМА, а училищата в които няма наплив не се учи.
В малкото населено място въздухът е чист, няма задръствания, няма нерви - животът е по-спокоен и по-дълъг. В София само нерваци по улиците, разбити тротоари и улици, няма вече градинки, а блокове с ипотеки. В София нямаш шриятелите, с които си израстнал. Да, може да си на известна загуба ако продадеш апартамента си, но се замисли връщаш се в родния си град в идеалният случай в КЪЩА с ДВОР, а не в тухлена кутия!
Не случайно имаше инциатива ИТ село на времето. ИТ специалистите да се преместят на 30км от София, където има места по детски градини, където бабите още правят истинско сладко, а не такова от нишесте, където доматите имат вкус, а и ракията също!
Не случайно в Германия такъв е моделът на живот - в малки населени места около градовете и МНОООГО пътуване. Е, сега няма да се губи време и пари за това.
От това печелят всички и хората и природата. Само тия дето налягат колежки губят формално, но все пак има бая информационни портали за лашкане. Живеем в 21ви век това не е проблем.
m17
Рейтинг: 1601 НеутралноДо коментар [#74] от "Един Българин":
Вие очевидно нямате нито жена, нито деца и затова ги говорите тия глупости. Ако случайно жена ми не е ИТ и не може да работи от вкъщи ?. Викате има детски градини - с една "лелка" дето не говори добре български и целта и е да "гледа" децата. А някаква подготовка за училището ?. А после - как мислите, качеството в софийско училище дали е съизмеримо със селското училище ? А допълнителни занимания - школи по езици, всякакви курсове. А после гимназията ? А на второто, третото дете ?
m17
Рейтинг: 1601 НеутралноДо коментар [#73] от "zxp53317185":
То на "нисък" старт сме всички, особено като стигнем хубави заплати а сме млади и още нямаме деца. Но като дойдат децата си оставаме на тоя старт и все отлагаме - да попораснат, да почнат гимназия, да завършат. И все не тръгвам към селата ...
keen
Рейтинг: 1338 НеутралноДо коментар [#75] от "m17":
Всяка комуналка - бункер, всеки москвич - крепост...Ебаси, почвам да се чудя как оцеляват изобщо някакви хора по селата...
За мен основната причина да не живея в някое село (за себе си знам и кое точно е това село) е, че трябва (трябваше) да пътувам до работата си, която е в София, всеки ден.
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноДо коментар [#74] от "Един Българин":
мурзилкаХхх, частично си прав, обаче това със малкото коли, чист въздух и спокойствие е само за селищата, в които са останали по 1-2 населени къщи на улица. Във всички останали населени места, без значение колко са големи, в които няма, или са малко празните къщи...Улиците са затрупани с проклетите автомобили.ни тук "хората" "ходят" до магазини и заведения на няколко минути пеш от домовете им, с колите си. Както споменах, колите се паркират по улиците, въпреки че повечето хора живеят в къщи в имоти с дворове и имат и изградени гаражи или навеси, или дори места без строеж, но с настилка, които са предвидени да се вкарат коли на тях че да не са на улицата. Не знам как да го обясня това че мнозинството "хора", не си ползват гаражите, навесите и другите места за да си вкарват колите в тях. Дали обяснението е само мързел, дали неумение да се управлява добре МПС-то и страх да не го надраскат или да автокатастрофират, или са пияни и друсани и въобще не им пука. Не знам, но мизерията е пълна в много населени места. Да попаднеш на такова населено място в което нещата да са ок, е повече въпрос на усилено търсене, в страната станала автогробището на целият свят.
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноДо коментар [#67] от "taratanki":
мурзилкаМного работи, които не могат да се вършат от къщи въобще не са занимания за офис, а за други типове сгради и съоръжения... Цехове, фабрики, цели заводи и др.
zxp53317185
Рейтинг: 2307 НеутралноДо коментар [#76] от "m17":
Ясно че това тука са лакърдии така или иначе. Нито офисът ще загине, нито хоум офисът. Но ако се предостави дългосрочна яснота на хората - в офис или без офис, мисля че ще е много позитивно за цялото общество, за бизнеса и за държавата. И определено е способно да поизглади регионалните несъответствия в България.
whitemare
Рейтинг: 1890 НеутралноЗа интелектуалният труд, извършващ се онлайн, няма никакъв проблем да е дистанционен. От много време дизайнери, уебразработчици, програмисти работят като фрилансъри от вкъщи, същото важи за преводачи, специалисти по дигитален маркетинг и т.н. Ясно е, че за индустрията, транспорта и други услуги няма как да се случи, но поне трафика може сериозно да намалее, с което да се поизчисти и въздуха в града. А също и имотния балон ще започне да се сдухва, защото цените отдавна скочихав небето, без реално да има сериозна причина за това.
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят" Бертранд Ръселm17
Рейтинг: 1601 НеутралноДо коментар [#77] от "keen":
Всеки си решава сам, аз лично завиждам на хората които се решават да се махнат от София. Но по изброените причини все го отлагам. Сигурно преди/след пенсия бих го направил но има време до тогава ...
nigel
Рейтинг: 728 НеутралноВсичкото му хубаво на хоум офиса, но той е 100% приложим за сравнително малка обаче непропорционално гласовита част от работещите. Моята професия теоретично също може да се работи от къщи, така и работихме от самото начало. Когато се събрахме за пръв път в края на юни предложих да се направи ротационен график така че не повече от половината колеги да са в офиса. Графикът беше мълчаливо, но в замяна на това на 100% бойкотиран - всички предпочитат да идват вместо да работят от къщи. Преди да започнете с "чичаците" - никой от тях не е над 34 години, повечето са и под 30.
Мисля че едната причина е че не всеки има възможност да организира в къщи достатъчно работно пространство - работната станция можеш да я достъпваш отвън, но не и двата 24" монитора и работната маса с разхвърляните чертежи.
Другата вероятно е възможността да попиташ директно през масата колегата отсреща "това как се правеше в предишния проект", вместо да пишеш по чата. Допескам че след 1-2 поколения хората ще са отработили по-"роботизиран" начин на общуване, но поне засега нуждата от личен контакт си е в сила. То чак и на децата им се прииска да ходят на училище :-) !
Така че нещата са относителни и вероятно офисите наистина няма скоро да изчезнат. Положителната страна на сегашната кофти ситуация е че бяхме принудени да установим на практика че може да има и друга организация.
Не бързайте веднага да упреквате "шефчетата" - ако стилът ми на управление беше по-авторитарен щях да съм наложил не повече от 50% едновременно в офиса, вместо да ги оставя да бойкотират предложението. Просто мисля че когато хората са достатъчно интелигентни не е нужно да им се налагат прекалено много рамки.
realismisthename
Рейтинг: 617 НеутралноДокато фирмите залагат на развитието на така наречените корпоративни невестулки като ръководители - така ще е.
Измекяри, тъпанари и откровени малоумници не могат друго да постигнат. Защо се нервя?
Защото цитирания проблем го чувам за н-ти път.
"Според Доброслав Димитров със сигурност има спад на производителността, няма вече неформална комуникация. "Всичко е формални срещи в еди-колко си часа, няма елемент на спонтанно развитие на продукта и това са проблеми не само в България." Според него сегашният опит със сигурност ще промени начина на мислене за хоум офиса и налагащият се извод е, че не е работещо изцяло да се мине на такъв режим. Една от причините е, че самите хора малко или много се самоизолират, а не всички имат много приятели."
И е прав господина. Неформалната комуникация умря, всичко е срещи в Х часа, къдет всеки гледа да мълчи и да мине времето, най-вероятно е на Mute, може и да е в кенефа.
И защо така? Защо нито 1 компания не се опита да пресъздаде този неформален разговор около кафе-машината, или на по цигара?
Няма никъде, нито съм чувал да се ползват отворени канали за гласова комуникация като Discord. Разликата с MS Teams е, че в Teams имаш среща в определен час и е всичко друго но не и неформално. В дискорд има канали - където човек влиза когато му е кеф и си говори с всички други в този канал. Канала може да е "цигара пауза", "coffee corner" или нещо подобно - където всеки влиза когато иска и е неформално, точно като загубения спонтанен елемент.
В отворен канал (като mIRC/discord - всеки може да влезе когато му е кеф, и в "цигара пауза" канала може двама инжинера да си говорят от 09:45; и към 10 без 5 - някоя колежка ще се е изтропала вкъщи и ще се присъедини и тя; ще станат трима, после може още някой да си направи кафе вкъщи и да влезе в канала да си полафи с колегите докато изпие кафето.
Решения има. Дали ще се вземат правилните решения е разлката между някоя фирма да "крета" напред и да "завладее" бъдещето.
realismisthename
Рейтинг: 617 НеутралноДо коментар [#83] от "nigel":
За да ползваш два 24 инчови монитора трябва да имаш доста, ама доста добра причина да го правиш (това в допълнение на единия 11-13-14-15 инчов монитор на лаптопа).
Предполага се, че не гледаш порнак на тези монитори, а работиш, високо-квалифициран труд. И ако реално ползваш (уползотворяваш ги добре) тези монитори - най-вероятно създаваш доста добавена стойност.
Еми кадри създаващи висока добавена стойност да не могат да си позволят едно бюро за 200 лева, един стол за 150 лева и монитор за 300 или нямат място където да го сложат? Понеже спалня+кухньохол са купили за 200 000 лева в квартал БЕЗ инфраструктура, училища, детски градини, дори улици или канализация?
realismisthename
Рейтинг: 617 ВеселоДо коментар [#82] от "m17":
И на пенсия ситуацията ще е - пенсионер човек да тръгна сега да се местя от Ръковска към Долно Ушане си не е работа.. Зима ще дойде, сняг, в Долно Ушане не чистят, пенсионер човек - ще се подлъзне, ще падне, ще счупи нещо - линейка няма, болница няма.. ТЕЦ няма, а дървата и въглищата са си тежки, усилието да запалиш дори автоматичен котел е далеч повече от това да врътнеш крана на парното. (защото трябва да се чисти котела, иначе пак е едно копче де).
Та по-правилно би било - след пенсия, може би за топлите месеци.
vzt34526152
Рейтинг: 401 НеутралноДо коментар [#21] от "zxp53317185":
И къде ще отидат remote служителите? В чужбина ясно, че не защото няма да може да се издържат с БГ заплатата си. Къде тогава да отидат столичани родом от София - те не се местят на село. А преселниците от други населени места къде ще отидат - нима са склонни да жертват бъдещето на децата си? Всеки драпа да ходи в чужбина и за много София е само трамплин до там (не че успехът е гарантиран, разбира се). Хората напуснали по-малките населени места са го направили с право и не копнеят да се връщат за постоянно - няма как да си свикнал с един по-забързан начин на живот (не бих казал космополитен обаче, защото населението на София е доста хомогенно каро състав) - няма ги повечето от приятелите им, семействата им или са се преместили също или са останали един-двама. А и ти предполагаш, че всеки в София се жени за човек от съшото село/град от което са дошли. Нима някой столичанин би се навил да се премести в Шумен, ако партньорът му е оттам? Или пък още по-абсурдно двойка чужденц/ка и българка/българин да се преместят в дивата провинция.
Маршалов
Рейтинг: 161 ВеселоДо коментар [#84] от "realismisthename":
мурзилкаХах mirk е софта на дядо ми от времето на телефонните модеми първо поколение. Верно ли не се ползва нормален конферентен софтуер, ами тия антики. Я малко се огледайте бе хора, в други ден започва 2021 година, интернета е широколентов и много евтин, компютрите бързи и няма нужда да си непременно с машина с флагмански компоненти от последно поколение, че да можеш да сърфираш, гледаш филми, играеш леки игри и да бачкаш повечето видове офис дейности. Стига и машина за 200-250лв втора ръка с един монитор 24" пак втора ръка от среден клас за 120лв, или дори се намират и висок клас за около 200лв. Има-нови парчета код. Има Скайп, Вайбер, Оовоо и доста други.
ivo
Рейтинг: 773 НеутралноНяма никакъв смисъл хората да ходят да се гъчкат да работят в някакви кубчета в някакви офиси! Офисите са отживелица от миналото, когато фирмите строят големи офиси за да се показват. Трябват им няколко зали за срещи и това е! Крайно време е всички офис сгради да се направят в жилищни!
Не на глобалистите и глобуса! Make Earth Flat Again!Маршалов
Рейтинг: 161 ВеселоДо коментар [#87] от "vzt34526152":
мурзилкаКъде щели да идат софиянци? Ами в домовете им ще си седят, що трябва да ходят "някъде" като са на работа в домашен офис, а защо не и в изолация заради короната. Ей, ако знаеш колко ще ми е кеф да вкарат софиянците по блоковете и да заварят вратите. Ще се приключи с проблемите с движението не само в столицата, ами и в цялата страна и няма да има кой да го карат с джиповете, да дефекира горе по рилските езера.
orchis
Рейтинг: 245 НеутралноКаквото и да се пише за офисите, факт е че в момента няма как се получи пълно завръщане. Как си представяте сутрин да се возите 30 мин. в претъпкано метро и на спирката на Бизнес Парка да не може да излезете на повърността 5 минути. Това беше реалността преди вируса. Не мисля че към днешната дата това е опция. А какво ще стане ако всички тръгнат с колите си, изобщо не ми се мисли.
realismisthename
Рейтинг: 617 НеутралноДо коментар [#88] от "Маршалов":
Не говорех за конкретно mirc, а за начина на структуриране на "срещие".
Какво се ползва сега в 95% от корпорациите? Teams/Zoom/Webex; и се нагласява среща (сутрешна оперативка, team huddle, както искаш го наречи) в 10:00 и Пешо, Гошо, Малинка и Надя се присъединяват в срещата на точен час. Ако някой се забави го изчакват.
Така се убива спонтанната и неформална комуникация, както се оплакват в самата статия.
Това за което говоря е по-скоро от липса на акъл на организиране на нещата - като Slack/Discord - отворени стай с гласова комуникация т.е. open room voice communication.
Т.е. има стая "фас пауза" и всеки от фирмата може по всяко време да се приесъедини (от вкъщи) и да си изпуши цигарата докато си лафи с други колеги, правещи същото и да се случи тая "спонтанна и неформална" комуникация, която я има в офиса, а се оплават че е загубена след като се работи от вкъщи. Загубена е, ако не е организирано както трябва. Това НЕ се прави в нито една корпорация, която знам, а съм работел и имам познати в повечето от добрите фирми.
В нито една няма чат/звуков-чат отворена стая за voice-chat "кафе почивка". А ако някоя коропорация е имплементирала подобно решение е по-скоро изключение.
Маршалов
Рейтинг: 161 НеутралноДо коментар [#92] от "realismisthename":
мурзилкаТе ако Пешо и другите работят истински в офиса, а не губят заплатеното им от работодателя време със странични занимания, едва ли ще имат възможност за неформални приказки и дейности, за такива неща са предвидени почивките само. Така че лафовете пак са накъсани, а ако са постоянни и служителите по цял ден си разказват вицове и клюки, правилният начин е само един. Уволнение.
realismisthename
Рейтинг: 617 НеутралноДо коментар [#93] от "Маршалов":
За ръчен труд е така - бачкал съм докер. Той мотокара си върви с една скорост, тъй че времето прекарано на мотокара е право и пряко-пропорционално с преместените палети и респективно свършената работа.
С доста офис работи не е така. Има и общаци в офиси - които местят файлове/информация от едно място на друго - при тях е като при докерите. Времето прекарано на дупето е правопропорционално на резулатите.
Но не при всички е така.. Имах една колежка - правеше се на интересна, че пушачите работим с час по-малко от другите. За два месеца автоматизирах процесите си така, че за като нов работник за 7 часа на ден правех повече "продукт" от нея - прекарала 3 години във фирмата и бачкаща по 8+ часа на ден. На третия месец и автоматизирах процесите и на нея и след това идваше да ми прави компания с цигара и кафе. Хем идваше за почивките, хех повече "продукт" изкарваше за работодателя. Много е грешно да гледаме времето прекарано в усилия като мярка за успех/резултати.
nigel
Рейтинг: 728 НеутралноОсвен двата наистина добре Оползотворени монитора работните маси на всеки са 200/90 см, и то защото нямаше по-големи. Далеч не всеки има място в къщи за организация на такова работно място. А и двата монитора вървят със сериозни работни станции които в случая се достъпваха дистанционно.
Аз горе-долу мога да си го организирам, защото децата се изнесоха и имам свободна стая. Само че точно пък на мен един монитор, лаптоп и маса с нормални размери ми стигат, аз вече работя по-скучни работи за които нямам нужда от сериозен хардуер. Липсва ми само принтера, но не ми се дават 500 лева, а и точно за него не намирам място.
Разберете че дори и при работа тип офис не всеки пише код или пълни таблици. При нас производителноистта не спадна само защото колегите са много съвестни (то аз и в офиса не гледам кой кога и какво точно работи или нещо рови по нет-а, стига да вади резултати). При някои от конкуренцията обаче чувах оплаквания за спад наполовина и надолу.
fpyyh
Рейтинг: 720 НеутралноДо коментар [#29] от "Маршалов":
за да разберете всичко за белодробния рак, продължавайте да пушитеТрудното му е, когато нещо се счупи и трябва да се занесе на някой да го оправи, а не става дистанционно. В организация с 5 човека няма разлика, но за 5 000 се трупат всякакви проблеми.
Ognyan Timchev
Рейтинг: 8 НеутралноОтворените пространства в офисите и липсата на прозорци са голям проблем за служителите. Няма въздух, просто е.
hamiltonf
Рейтинг: 4259 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "shymi":
cellular-goods.comНа коя фармацевтична фирма сте представител?
shymi
Рейтинг: 113 НеутралноНа светлинни години съм от тази сфера и не смятам да се забърквам професионално с нея някога.
Raegan
Рейтинг: 259 ГневноМалоумна статия с глупости от сорта на:
"не всички работодатели разполагат със системи за контрол при работа от дистанция"
Очевидно писателката не познава изобщо ИТ индустрията и какви са метриките в нея. Отделно, че компания с хиляда служителя в София е затворила твърдо офиса вече осем месеца.
Успех с рекламирането на офис площи!