
© Дневник
Поредно предложение за законова промяна, прокарвано през изменение на друг закон, стана днес повод управляващите да бъдат обвинени, че готвят на тъмно облаги за определена категория държавни служители. Министър отговори в телевизионно интервю, че се поправя недоглеждане в закона, а съответните администратори няма да взимат допълнителни заплати.
Става дума за изменение в Закона железопътните превози, в края на който правителството предлага промяна и в текстовете на Закона за публичните предприятия. Предлага се главните секретари на Народното събрание, Министерския съвет и президента на републиката, както и главните и административните секретари на институциите на изпълнителната власт да могат да участват в органи за управление и контрол в публичните дружества.
Това става на фона на вече гласуваното от депутатите по предложение на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) разрешение представителите на държавата в бордовете на дружества с нейно участие да получават възнаграждения за това.
Бившият омбудсман, а сега лидер на платформата "Изправи се бг", Мая Манолова обърна внимание върху този текст. "През 2012 г. самият Борисов, в една героична поза, се възмути, че сегашният финансов министър Кирил Ананиев е получил 540 хил. лв. бонуси от участие в бордове, а различни членове на администрацията на Министерския съвет са получили възнаграждения в размер на 660 хил. лв. Тогава беше прието в законодателството държавни служители, включително главни секретари и зам.-министри, ако участват в бордове, да не получават бонуси за това, припомни Манолова. И се възмути, че първо с текста на Стоянова, а сега и на Министерския съвет, се връщат облаги за чиновници, зависими партийно.
"Не става дума за икономическа облага, а за форма на контрол", коментира темата министърът на транспорта Росен Желязков пред Би Ти Ви.
Той поясни, че с приемането на Закона за публичните предприятия забрана за подобни заплати е била наложена на членовете на политическите кабинети, и неправилно - на главните секретари, които не са членове на политическия кабинет в съответната структура. "Сега всеки държавен служител с нисък ранг може да участва в управителен съвет, а отпаднаха най-висшите, с най висок спектър на компетентност", добави той. "Не става дума за участие в органите на управление срещу възнаграждение, а става дума за участие като форма на контрол", добави той.
И добави личното си мнение: "Според мен те трябва да участват и да не получават възнаграждение".
Kotarak
Рейтинг: 830 НеутралноТия и в семейния закон ще прокарат интереси за нещо съвсем друго, строителство например. Става страшно.
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноТоя министър и той, много объркан. Никой не разбра, кой ще е в бордовете и какво ще получава. Трябвало някой да контролира държавните търговски дружества. Ами да контролират, защо трябва да вземат и втора заплата.
telqk
Рейтинг: 1665 Неутралнона главните секретари, които не са членове на политическия кабинет в съответната структура.
Главока съвсем ни взема на мезе - кой ша пусне главен секретар на съоветното ведомство ако не е от хунтата?
И какво точно ще контролират? Освен отчисления за шкаф1етата друго не могат да контролират - нито имат капацитет нито си верват че са несменями!
papunqk
Рейтинг: 539 Неутрално"Не става дума за икономическа облага, а за форма на контрол", коментира темата министърът на транспорта Росен Желязков пред Би Ти Ви.
Не! За каквото и да иде реч, знай, че винаги в основата са парите! Не ни будалкай, не гледай да минеш леко и тънко по тъча!
vassilun
Рейтинг: 4641 ЛюбопитноЗащо ли не ми се вярва "най-висшите, с най-висок спектър на компетентност" калинки да участват в бордовете без заплащане!?
bat_plamen
Рейтинг: 4432 РазстроеноОтвратително е във времена на тежка криза тези тарикати да лапат бонуси!!!!!Дано да им приседнат!!!!
bat_plamen
Рейтинг: 4432 НеутралноДо коментар [#1] от "Kotarak":
До коментар [#2] от "Роси":
Гарантирано от ГЕРБ!Срама нямат!!!
selqnin
Рейтинг: 2119 НеутралноА конфликта на интереси да не е отпаднал...?
Alex Ivanov
Рейтинг: 1695 НеутралноЗащо да не лапат, та те си вдигнаха тлъсто наскоро заплатите /за пореден път/ - дупетати, министри, премиер и т.н. ..... за тях криза няма, в същото време викат на хората - "стой си вкъщи, остани без работа, мизерствай и бъди герой" .....
nhh18551388
Рейтинг: 749 НеутралноМая Общата що не каже от бордове или от някъде другаде спечели паричките за офиса на Алабин?
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2451 НеутралноКирил Ананиев е получил 540 хил. лв. бонуси от участие в бордове, а различни членове на администрацията на Министерския съвет са получили възнаграждения в размер на 660 хил. лв.
Libertarianism is just anarchy for rich people_________________
Извратеняци, няма нито една читава фирма с индикации за мозък в бордовете, само прибират парата и нищоправят!
Alex Ivanov
Рейтинг: 1695 НеутралноВиждали ли сте паркинга на "Народното Събрание" в редките дни, когато всички се съберат ??! ...... няма да ви казвам какви свръх лъскави и скъпи возила са паркирани. Има коли даже за по 300-400 хиляди ......
pet_fire
Рейтинг: 5637 НеутралноКато на изпроводяк да "оправим" нашите хора с тлъсти заплати
Judjuk
Рейтинг: 3449 Неутрално"..... разрешение представителите на държавата в бордовете на дружества с нейно участие да получават възнаграждения за това."
Естествено че държавни служители трябва да са в бордовете на държавните предприятия. Също и в смесените. Кои други да са? И като участват/работят, ще получават заплати. "Който работи, трябва да яде". За получени милиони, важи приказката за лудия и зелника. Де и са на държавата регулациите?
Тук обаче има една подробност. Възнагражденията на тези персони да са пряко свързани с икономическите резултати на фирмите . И ако резултатите са лоши - ритник отзад! А фирмите - на борсата!
Когато държавата се управлява от компетентни и почтени хора, нещата са под контрол, когато управляват бабаити, пехливани и мошеници - това е разруха. А вината е на електората.
Judjuk
Рейтинг: 3449 НеутралноА тези които гласуват за борчета, футболистчета, певачки, артисти, келнери и бармани дават ли си сметка, че именно избраните ще управляват след това горката ни икономика?
Суджук Герберите
Рейтинг: 593 НеутралноАко взимат, по-малко корупция ли ще има?
... с двеста...Ако да - добре, нека взимат.
svoboden
Рейтинг: 1587 НеутралноДневник, как точно разбрахте, че Мая Манолова е лидер на "платформата" Изправи се бг (Каквото и да е това нещо)!?
Отнякъде знаете, че "платформата" я е избрала (кога, по каква процедура, имало ли е и други кандидати?) или как!?
tsvetko_51
Рейтинг: 1875 НеутралноИ добави личното си мнение: "Според мен те трябва да участват и да не получават възнаграждение".
Както се вижда, отговора е прост, макар че остава вратата за 'възнагражедение" под масата. Така или иначе, парите под масата вървят и сега, но поне теоретично за нашите земи, това е криминален акт, докато като си на заплата, при това в размери, които са меко казано добри, говорим за директна корупция от името и в името на някакъв хипотетичен контрол от държавата. Купуваш си началници в администрацията и печелиш избори - горе-долу това се върти в нечии въздебели глави, пардон тикви.