
© Юлия Лазарова
През ноември стопанската конюнктура в страната се оценява като неблагоприятна, макар едва в края на месеца да бяха въведени по-строги ограничителни мерки заради епидемията, които засягат редица бизнеси. Общият показател на бизнес климата намалява с 4.1 пункта спрямо нивото си от октомври, като понижение на показателя е регистрирано в строителството и търговията на дребно, показват данните на Националния статистически институт.
Промишленост. Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" запазва приблизително нивото си от предходния месец. Анкетата отчита леко намаление на настоящата производствена активност, като и очакванията на промишлените предприемачи за дейността през следващите три месеца са по-умерени.
Най-сериозното затруднение за бизнеса остава несигурната икономическа среда, следвана от недостатъчното търсене от страната и недостатъчното търсене от чужбина.
Мениджърите предвиждат цените да останат без промяна през следващите три месеца.
Строителство. Съставният показател "бизнес климат в строителството" спада с 9.9 пункта в резултат на влошените оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Според тях получените нови поръчки през последния месец намаляват, като и прогнозите им за дейността през следващите три месеца са по-неблагоприятни.
Несигурната икономическа среда продължава да е основният проблем за дейността в сектора, следвана от недостига на работна сила. Регистрирано е и нарастване на негативното въздействие на фактора "други", който измества на четвърто място затрудненията, свързани с конкуренцията в бранша. И тук мениджърите не очакват промяна в цените през идните три месеца.
Търговия на дребно. Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" се понижава с 9.9 пункта, което се дължи на по-резервираните оценки и очаквания на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията. Песимистични са и прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца.
Основната пречка за развитието на бизнеса остава несигурната икономическа среда. На второ и трето място са недостатъчното търсене и конкуренцията в бранша.
Относно продажните цени по-голяма част от търговците предвиждат те да останат без промяна през следващите три месеца.
Услуги. В този сектор съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" запазва нивото си от октомври. Прогнозите на мениджърите за развитието на бизнеса в сектора през следващите шест месеца се влошават, като и очакванията им по отношение на търсенето на услуги през следващите три месеца са песимистични.
Несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша, недостатъчното търсене продължават да са основните фактори, ограничаващи дейността, като през последния месец се наблюдава нарастване на отрицателното влияние на първите два фактора.
По отношение на продажните цени в сектора на услугите преобладаващите очаквания на мениджърите са те да запазят своето равнище през следващите три месеца.
bat_plamen
Рейтинг: 4377 НеутралноА следващата година ще е доста по-тежка от тази!
anonim440
Рейтинг: 2332 НеутралноДано да има някакво развитие с този вирус в положителна посока през следващата година. Защото без да се работи няма пари, а като няма пари... дали ще умреш от вирус или от глад...
А ако това продължи 5 години... Защото в началото на пандемията прогнозите бяха, че този ужас ще продължи от 2 до 5 години.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5758 НеутралноБойко стопи мазнинките на държавата и ситуацията се усложнява.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Който не е спестил
Ще стане на пестил!
reply
Рейтинг: 844 НеутралноМИ ТИКВАТА НИ НАБЪЛБУКА С ОСЕМДЕСЕ МИЛЯРДА ДЪЛГОВЕ КВОТ НЕ ОТКРАДНА ГО РАЗДАДЕ НА БУХАЛКИТЕ СИ ДЪРЖАВНИТЕ , ДРУГИТЕ ДА МРАТ ОСОБЕННО ЧАСТНИЦИТЕ
chepokalipsis
Рейтинг: 1489 НеутралноДо коментар [#2] от "anonim440":
Аз имам приятели, които са готвачи/бармани, те дори лятото, като видяха какво е, пак не потърсиха друг вид работа, а си останаха такива, ясно е, че в складове бакшиши няма, но е редовна заплата. Една част от хората, просто не искат да работят друго, за мен сами са си виновни за положението.
bat_plamen
Рейтинг: 4377 НеутралноДо коментар [#5] от "chepokalipsis":
В такива времена човек трябва да бъде гъвкав , за да оцелее!
Наблюдател
Рейтинг: 2988 НеутралноКоронасубсидиите минаха 1 милиард и добре се вижда къде отива голямата част от тази сума! А тези, които не се чустват подкрепени и компенсирани по време на пандемията, може да разгледат кои са големите риби:
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10159497716931189
Наблюдател
Рейтинг: 2988 НеутралноДо коментар [#7] от "Наблюдател":
Топ 100 на най-големите коронасубсидии
https://bird.bg/corona/?q=all
Наблюдател
Рейтинг: 2988 НеутралноА можеше подпомагането на хората и бизнеса да е до 4 пъти по-голямо, ако НАП бяха събрали навреме, а не бяха отписали близо 3 милиарда лева фирмени дългове: https://bird.bg/nap-dluzhnici-3-miliarda/
Близо 3 милиарда лева фирмени дългове са отписани от Националната агенция за приходите през октомври т.г. Това се вижда при сравняване на публичните списъци с длъжници публикувани от агенцията за септември и октомври т.г. За един месец като длъжници са заличени 972 фирми. Фискът не търси повече цели 2 956 799 345,43 лв.
atmanpg
Рейтинг: 2231 НеутралноЗащото без мениджъри може.
Без работници не може.
hamiltonf
Рейтинг: 4307 ВеселоЧак през ноември ли ги "хвана" песимизма?! Много зле говори за тяхното образование...
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.pet_fire
Рейтинг: 5526 НеутралноМного хора разбраха, че държавата трудно помага в ковид кризата и се опитаха да потърсят друго препитание. Но не е лесно, особено в по-малките градове и селища.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3774 ВеселоНормално е през този период строителството и морският туризъм да тръгнат надолу.
ЕретикКоронамерките ще ударят кръчмите, закритите чаршии и зимните курорти.
Останалите просто четат "Дневник".
blondofil
Рейтинг: 3339 НеутралноКойто измени на принципите на позитивното мислене няма място сред меринджейската класа.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1675 НеутралноДо коментар [#5] от "chepokalipsis":
В смисъл виновни са хората а не тия дето им забраняват да си упражняват професията. Основната опорна точка на властта от началото на коронаистерията е че за всичко са виновни хората. Все едно да кажеш на една фризьорка, ми има работа за зидаромазачи, що да не ти забраним да си упражняваш професията. Тази философия върви само за концлагер.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1675 НеутралноДо коментар [#6] от "bat_plamen":
Гъвкави заради оцеляване са само червеите, човек трябва да отстоява човешките си права пък било то и с риск да не оцелее.
Gunners
Рейтинг: 1639 НеутралноХората са отчаяни от бедността, която цари в Бг.
gost22
Рейтинг: 2112 ВеселоИма една приказка, за цар дето решил да нахендри един селянин, ама тъничко, и каквато работа захванел човека, царя на другия ден я забранявал. Накрая царя се отказал, щото му писнало да забранява... и все него да нахендрят с измислянето на някаква друга работа, дето не е забранена.
От друга страна, всеки народ си заслужава политиците... "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 2112 ВеселоДо коментар [#16] от "Billy Pilgrim":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...У римско, човешко право е било да те продадат в робство, заедно със семейството ти, ако не си платиш дълговете. Ма червеите се огънали и днес фалит за физически лица... Та да те питам, ти кое право ще отстояваш, на римляните или на нагънатите червеи?
Васил Пенчев
Рейтинг: 480 НеутралноСветовната практика за спасяване на икономиката досега вижда само два пътя: "китайски" с шокова превенция на разпространението и "американски"- високо-технологична и дистанционна икономика. Като обикновено, "българският път" е уникален: да скрием умиращите в болниците, а Мангъров да разяснява на народа, че патриотичното е да се мре, че да се изгради стадно-народен имунитет, а "народното стадо" да си заживее пак по старому и с така спасената предкоронавирусна икономика.
Васил ПенчевРеално единствената надежда е във ваксините, но остава липсата на изследвания и дори хипотези колко продължителен имунитет ще осигуряват. Допълнителен проблем за България е дали ще в състояние да плати социално-икномическата цена на ваксинационната логистика.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1675 НеутралноДо коментар [#19] от "gost22":
Нещо май обърка сравненията. Я опитай пак.