
© Надежда Чипева, Капитал
Бизнесът в голямата си част не одобрява и не ползва антикризисните мерки на правителството, тези, които ги ползватq се оплакват от бавно прилагане и бюрокрация. В същото време очаквано бизнесът изпраща тежка година със спад в оборотите, съкращения на персонал и продължаващи проблеми с условията за правене на бизнес. Очакванията за 2021 г. не са по-оптимистични. Така може да се обобщят резултатите от традиционната анкета на Българската стопанска камара, която се провежда за 16-а поредна година и е проведена в периода 10 ноември - 10 декември сред 810 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката.
Едва 17% от бизнеса, участвали в анкетата, одобряват антикризисните и противоепидемични мерки
на правителството, а 27% подкрепят противоепидемичните. За сравнение, при предишната икономическа криза през 2009-2010 г., тогавашните антикризисни мерки са били оценени положително от 29% от бизнеса.
40% от ползвалите антикризисни мерки се оплакват от бавния процес, а 35% - от бюрокрация и тежка документация. Едва 11% не са се сблъсквали с пречки при получаването на помощта.
Епидемията е отложила инвестиционните намерения
на 56% от анкетираните, а 42% - основно в туризма, са направили съкращения.
Липсата на ликвидност в условията на криза е основната причина анкетираните да очакват подкрепа в посока запазване на персонала чрез поемане на част от възнагражденията му (56%), както и намаляване или отлагане на държавни (52%) и общински (38%) плащания, вкл. данъци, такси и наеми. Бизнесът очаква подкрепа от държавата и за нисколихвени кредити (35%), за отлагане на плащанията по съществуващи кредити (27%), както и за модернизация и технологично обновление (26%). Едва 9% от анкетираните декларират, че не се нуждаят от държавна подкрепа.
Увеличеният брой заразени и/или карантинирани работници води до
чувствително натоварване върху останалите служители
- така смятат 47% от анкетираните работодатели, а 12% от тях се оплакват, че липсата на работници води до закъснение с изпълнението на възложени поръчки/договори, което в е причина за намалени обороти/приходи (7%). 30% от участниците в анкетата посочват, че отсъстващите работници не са повече от всяка друга година, а 4% декларират, че изобщо нямат карантиниран персонал.
Липсата на оборотен капитал (78%), бюрокрацията и регулаторната тежест, административният натиск и липсата на електронно правителство (74%), както и често променящата се нормативна уредба (67%) са
най-големите пречки пред бизнеса
през настоящата година. Въпреки COVID пандемията проблем продължава да бъде и липсата на квалифицирана работна ръка (65%), макар да е налице намаление на този дефицит спрямо предходните години, когато беше над 70%.
COVID кризата се отрази сериозно върху показателите на фирмите, като
всички бележат драстични спадове спрямо предходната година,
включително обемите на производство намаляват в 66% от компаниите, продажбите/оборотите - за 73% от тях, външните пазари - за 43%, работните места - в 56%. Най-малко засегнати са заплатите, които намаляват в 26% от фирмите.
Спрямо предходните изследвания рязко се влошава оценката за бизнес климата, което е провокирано от COVID кризата през изтичащата година; 89% от анкетираните виждат влошаване на бизнес климата, 9% смятат, че няма промяна, а оптимистите са едва 2%. Аналогични са и оценките за състоянието на предприятията - 71% декларират влошаване на икономическите си показатели, 22% обявяват липса на промяна, а едва 7% са постигнали растеж.
Песимизмът от настоящата година се пренася и върху очакванията за следващата.
70% от анкетираните очакват икономически спад през 2021 г., 16% не очакват никаква промяна, а едва 11% са оптимистите. Мнозинството от анкетираните очакват ръст на цените, фискалната и регулаторна тежест, както и спад на броя на работните места.
© БСК
samoedin
Рейтинг: 3392 Неутрално" Спрямо предходните изследвания рязко се влошава оценката за бизнес климата, което е провокирано от ковид кризата през изтичащата година. 89% от анкетираните виждат влошаване на бизнес климата, 9% смятат, че няма промяна, а оптимистите са едва 2%. Аналогични са и оценките за състоянието на предприятията - 71% декларират влошаване на икономическите си показатели, 22% обявяват липса на промяна, а едва 7% са постигнали растеж.
Песимизмът от настоящата година се пренася и върху очакванията за следващата."
Бизнесът е оставен не просто да оцелява както може, но ако някой вземе, че се набие на очи на властта, следва нещо от рода на осемте джуджета.....Та толкова с бизнеса !
irina.gergova
Рейтинг: 420 НеутралноБизнесът е крайно време да разбере, че колкото по-дълго не спазва мерките, толкова по-дълго ще има мерки. Не е сложно.
galindimov
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#2] от "irina.gergova":
Плямпате си на запис. Антикризисните мерки не одобряват, а не противоепидемичните.
Бизнесът в голямата си част е лошо осведомен, точно заради неясните и често променящи се правила. И всеки гледа да се оправя някакси, отколкото да хвърля енергия да вниква в поредната труднореализируема измислица на кабинета Борисов.
irina.gergova
Рейтинг: 420 Неутрално"Едва 17% от бизнеса, участвали в анкетата, одобряват антикризисните и ПРОТИВОЕПИДЕМИЧНИ мерки"
NessaRox
Рейтинг: 1895 ЛюбопитноА докато има мерки , как се помага на бизнеса ?
И кои точно бизнеси се подпомагат - хотели и кафенета ли, или производството ? Всички сме в кочината , но някои гледат към звездите :)
xymax
Рейтинг: 632 ЛюбопитноТакааа ли? А някой ше разследва ли къде отиват милионите, с които “подкрепят бизнеса” ОПГерб?
Умнокрасив
Рейтинг: 756 НеутралноВ случая говорим за мерките за подпомагане на бизнеса, а не за потивоепедимичните мерки на правителството 💡
А според Сачева, мерките са си супер, държавата е супер, всичко е ток и жица, само дето явно бизнеса е много прост и не може да осмисли мерките на правителството...
Оставането на власт на ОПГ ГЕРБ + ОПГ ВМРО в настоящата ситуация е престъпление срещу народа на България и виновниците ще бъдет подведени под наказателна отговорност. Да сме номер 1 в света по смъртност е само едно от множеството доказателства за престъпния характер на нашите управляващи.
Оставка, съд и затвор за тази пасмина! No Pain No Gain
irina.gergova
Рейтинг: 420 НеутралноПрочети текста внимателно, пост №4 и тогава коментирай.
Бате Венци
Рейтинг: 33 НеутралноАсолютно вярно! Бизнесът да вземе да поеме ОТГОВОРНОСТ за действието и БЕЗДЕЙСТВИЕТО СИ. Държавата не е длъжна на бизнеса, в ПАЗАРНА ИКОНОМИКА сме. Ако бизнеса не може да се АДАПТИРА към сегашната ситуация, да ФАЛИРАТ. Незаменими няма!! Fere libenter homines id quod volunt credunt.
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#5] от "nessarox":
А кой мерки пречат на производството, на строителството и т.н. сектори че да имат нужда от подкрепа ?
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5950 ВеселоШивашките мерки на Шиши! Тази талия пречи! "Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев
ju.li
Рейтинг: 1123 ЛюбопитноМного интересно. Цялата статистика, ИПИ-та, правителство, а и всички ние сме принудени да приемем, че "бизнес" означава предимно паразитни и обслужващи занимания.
Не е ли време да се загрижим за тези, които произвеждат нещо по-ценно от това, което изхвърляме в канализацията?
pet_fire
Рейтинг: 5431 Неутрално"Бизнесът масово не одобрява и не ползва антикризисните мерки"
Тези мерки са изготвени, често с условия и разтеглени във времето. Защо бизнеса като казва искаме това, това и това държавата винаги го отхвърля. А трябва инициативата за помощите да тръгва отдолу към държавата
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноАз пък имам едни подозрения че "бизнеса" дето е недоволен и не се възползва от мерките просто е работил на сиво или направо на черно и сега просто няма как да докаже документално че има спад и да си поиска подкрепата. Има и обратния момент - много бизнеси са недоволни че има много изисквания и трябват много врътки за да гепят кинтите от държавата. Типичен пример са издателски групи (на един олигарх с червени бузки) и ментеливи ИТ фирми (списъка циркулираше наскоро) които взимат помощи без да имат видима нужда.
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#12] от "ju.li":
То ако се замислим едно 80% от производството на тоя свят минава през дебелото черво на хората и отива в канала. А останалите 20% не виждам да са засегнати от ковид кризата че да имат нужда от помощи.
хм
Рейтинг: 1192 Неутралното пък ако питаме бизнеса, сигурно ще поискат държавата (за пореден път да припомним, че това сме всички ние) да им плаща 100% от оборота предната година.
все пак сектор "Развлечения" е длъжник на обществото - укрити обороти, укрити осигуровки, заради тях ни натресоха Н18, съсипана природа по морето, прекомерно застроени зимни курорти и прочее мутренски похвати за правене на "бизнес".
и аз не искам публични средства да отиват в кръчмари, футбАлисти и съсипалите морския бряг мутрохотелиери, а в тези, които са залягали над учебниците, но сега е време за разумни мерки, а не за разцепване на обществото.
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#16] от "хм":
Впечатлявам се как разни хора от комфорта на добре платената си работа (или комфорта на пенсийката си) много лесно зачеркват цели сектори с обяснение "мутрохотели". А тия 500 хиляди човека дето работят там какво да ги правим, да ги оставим да измрат от глад ли ?.
nij50393132
Рейтинг: 1604 НеутралноСпоред единия стълб на мозъчната дейност в ГЕРБ - Деница Сачева - бизнесмените били тъпи и не разбирали мерките, които им се предлагали от загрижените управляващи!
nij50393132
Рейтинг: 1604 НеутралноЯ не разправяй глупости, че противоречиш на вожда. Той каза, че лично той и малко ГЕРБ са се справили със сивата икономика.
tsvetko_51
Рейтинг: 1886 НеутралноДържавата да подпомага хората, които си губят работата чрез различните социални програми, но да възстановява обороти от преди една година е прекалено. Когато се правят стъпки в тази посока, трябва да има документирани прични, иначе ще стане това, което всъщност става - получават нашите хора, а другите ги оствирваме с бюрократични пинизи.
Роси
Рейтинг: 7814 НеутралноНали приемат закони за все по-големи глоби, защо не ги спазват.
mastikata
Рейтинг: 789 НеутралноАнтикризисните мерки работят само за гербераско-депесарските фирми и най-вече за фирмите на свинята Пеевски.
Граждани бият ПРАСЕТА брат!attitude
Рейтинг: 605 НеутралноТова е част от истината, другата е нежеланието на бизнеса да си плаща задълженията, а едно от изричните условия е да няма задължения към държавата. Влачат с години запори, забавят такси и плащания към ВиК, общини , контрагенти ... но не пропускат екзотични острови и лъскави коли. Да, мерките са тромави, с много документация, плащането е забавено , но как да са съгласни да пуснат персонала в неплатен отпуск срещу 24 лв. ,като са го осигурявали на 4 часа или изобщо са без договори. Кризата удари тежко увеселителния бизнес и транспорта, ама производството и строителството си вървят. Ще им намалее "мазнинката" на маститите хотелиери, но пък пайнера ще вземе 300 хилки за иновации. За когото трябва ще се погрижат, останалите ще слушат за светлото бъдеще, ако преборят К19.
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#23] от "attitude":
Съвсем беспристрастно погледнато, пайнера има единствения 4к канал в България. А БНТ, Нова дори и ХД нямат (БНТ ХД е различен от канал от БНТ 1). Но него с масло да го намажем, какво да кажем за "силно" засегнатите медии като Инономедия които са едно от първите бенефициенти на 60/40 ?
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#22] от "mastikata":
Така ли, а Икономедия фирма на свинята ли е че е от първите бенефициенти на схемата 60/40: https://www.mediapool.bg/pamporovo-na-tsvetelina-borislavova-i-yulen-vzeha-pari-po-shemata-6040-news307387.html
хм
Рейтинг: 1192 НеутралноДо коментар [#17] от "m17":
къде точно прочетохте, че държавата е оставила работещите да умрат от глад?
елементарната бизнес логика е, че във всеки бизнес има риск, както и не всеки бизнес модел е устойчив във времето.
държавата правилно се е насочила мерки към работещите и не прекалява с помощите към собствениците на бизнеси.
ако има какво да се направи повече, това определено е ГРАЖДАНСКИ контрол върху отпускането на средствата (т.е. повече публичност и прозрачност) - много тъпо ще бъде в тая криза най-много помощи да получат разни офшорки или да се завърти поредната схема с кражба на публични средства!
m17
Рейтинг: 2673 НеутралноДо коментар [#26] от "хм":
За щастие държавата не е оставила работниците на "мутрохотелите" да измрат от глад и това е въпреки желанието на хора като вас.
хм
Рейтинг: 1192 Неутралновероятно е непонятно за вас, но здравият разум винаги ще постави хората пред хотелите и техните собственици.
на фона на новините за претъпкани болници, хора умиращи по стълбите или броя на умрелити ни съграждани, трябва да си безсърдечен, за да настояваш да си работиш НОРМАЛНО ВЪПРЕКИ обществените трудности!
scott
Рейтинг: 657 Неутралносичко е тооолкова просто!
От ЕС пращат ени пари. Даваме 75 милки за колекторите на ББР, другите доганя ни ги разпределя, се едно ти дава куфарче на луканов. Ний конкуренция нема да правим на наште хора! Ако некой случаен земе пари безвъзмезно: ПРОВЕРКИ ДО ДУПКА. ЗА ЕДНА СТОТИНКА ШЕ СЪЖАЛИ КОЛКОТО ЗА 1000 ЛЕВА!
Масата: земи кредит за хлеб и продай сичко дето го имаш на БЕЗЦЕНИЦА И ПАК НА НАШТЕ! Ама имало напрежение...чекай,чекай,чекай, ний колекторите закво сме ги захранили. Полицистен и тех. ШЕ ПРЕМИНЕМ ПРЕЗ КРИЗАТА. УРА ДРУГАРИ!
За мъртвите, мир вам, бехте от неправилната страна и не ви провърве.
attitude
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#24] от "m17":
За да се включиш в която и да е мярка трябва да оговориш на цял куп условия.Парите на Икономедия не са подарени, доказали са липса на задължения към държавата и спад спрямо периода през 2019г. Същото е и с братя Велчеви, които дръпнаха по 60/40 над 250хилади. Влез в сайта на АЗ и прочети условията на програмите, тогава коментирай. Докато иновативния Пайнер произвежда софт порно и радва матреала с гюбеци и сръбски ритми. Там парите може и да са подарени, а маститите ни телевизии не вкарват нито лев защото още се продават и препродават. затова излъчват "за първи път по канал Х" филм, който е въртян 10 години по канал У.
bat_plamen
Рейтинг: 4370 Неутрално"Бизнесът масово не одобрява и не ползва антикризисните мерки"
Казано с други думи бизнесът у нас дава "червен картон" на властта заради неадекватното и поведение в тази тежка криза