
© Надежда Чипева, Капитал
Боряна Георгиева, директор в НАП и Росен Бъчваров, говорител. Кадърът е архивен.
През тази година данъчната администрация ще попълни предварително още данни за доходите на хората, след като през миналата година въведе тази опция. Предварително попълнените декларации обаче ще бъдат налични около и след 8 март, тъй като на 1 март изтича срокът за фирмите да декларират на кого какви суми са изплатили през предходната година.
Така тази година освен данните за изплатените суми от трудови доходи данъчните ще попълнят в декларациите и доходите от търговски сделки. Тук попълващите декларациите трябва да посочат дали това са продажби на техни лични вещи в качеството им на физически лица - телевизора, предишните ски обувки на детето и т. н., или става дума за действията им като търговци, независимо дали са регистрирани като такива - например художник, който си продава картините онлайн, или пък занаятчия - произведенията. Важно е да се уточни, че хората, които продават лични вещи по електронен път, а не създадени или купени с цел препродажба, нямат нито задължение да ги декларират, нито дължат данъци за тях.
Предварително попълнени в декларацията ще са и данни от сделки с автомобили, както и от покупка на трудов стаж. Продажбата на автомобил, след като е бил притежаван по-малко от 12 месеца, подлежи на облагане.
В предварително попълнените декларации няма да има данни за отдаване на имоти под наем на физически лица, което е ангажимент на наемодателите да декларират.
При сделките с имоти важи правилото, че продажбата не е облагаема, ако е бил собственост минимум 3 г. на продаващия го и е ползван за основно жилище. Извън облагане остава и продажбата на до 2 имота, които са били собственост на извършващия сделката за поне 5 г.
Започналата през януари данъчна кампания за доходите на физическите лица ще приключи на практика на 5 май, макар срокът за деклариране и плащане да е 30 април. Това е така заради почивните дни по Великден, който тази година е в началото на май. На 5 май се очаква да приключи данъчната кампания заради почивните дни около Великден. Макар крайният срок да е 30 април.
Хората, които имат доходи както като физически лица, така и като еднолични търговци, трябва да подадат декларация и във второто качество, като в нея посочат вече декларираното в декларацията за личните доходи. Запазва се възможността за отстъпка от 5% върху данъка за довнасяне, но не повече от 500 лв. За да се ползва, не трябва да има данъчно задължение, данъкът да е деклариран по електронен път и платен преди 31 март.
След засиления интерес от началото на епидемията издадените вече ПИК на граждани достигат 1 млн., обявиха от НАП. С тях през миналата година са подадени над 90% от декларациите за доходите с предварително попълване. Към момента вече са подадени 24 хил. декларации от физически лица, което е около една трета от подадените през м. г.
marian_jack_assa
Рейтинг: 324 НеутралноДанъчната админ нищо не попълва, правят го фирмите!
Инженер Раул Викторов
Рейтинг: 720 НеутралноКойто плаща данъци - няма 500 лв/месец за "особени заслуги" като се пенционира.
Справка - певците на България,
PisnaMi
Рейтинг: 1606 НеутралноТо - и данъците плащаме предварително. Харчим каквото остане...
dj_tiesto
Рейтинг: 251 ГневноЕ и?
Нали налагате наказания ако фирмите не ви ги налеят. Вие освен да си увеличавате сами на себе си работата /чрез изисквания към данъкоплатците/ нищо друго не правите. Колко пари сте дали за тази екстра, и колко служители назначихте за да я следят?
Абсолютно безумие
tamada
Рейтинг: 977 Неутрално"... попълващите декларациите трябва да посочат дали това са продажби на техни лични вещи в качеството им на физически лица...
Важно е да се уточни, че хората, които продават лични вещи по електронен път... нямат нито задължение да ги декларират, нито дължат данъци за тях."
Трябвало да ги декларират, ама не трябвало да ги декларират – пълни глупости.
Доходите от продажба на лични вещи са необлагаеми, независимо по какъв начин са продадени. Освен ако не са твърде много на брой и НАП не реши, че сте сив търговец. И освен ако не е кола, продадена след по-малко от година притежаване.
Става дума за съвсем друго. НАП следи продажбите през куриерските фирми и ако сте продали разни неща с наложен платеж вероятно ще се появят в предварително попълнената от тях декларация. В такъв случай трябва да ги изтриете преди да я пратите.
Срамота е да заблуждавате хората, г-жо Димитрова!
PoToP
Рейтинг: 659 НеутралноДо коментар [#5] от "tamada":
Може да не ви се вярва, но има хиляди хора, които въртят бизнес в продавалника и са твърдо убедени, че за това не дължат никакви данъци. Дори съм чувал "какви данъци, аз нали нямам фирма..."
PoToP
Рейтинг: 659 НеутралноА иначе предварително попълнената декларация е страхотно облекчение - всеки който има доходи от няколко места може да го потвърди. Облекчение е и за фирмите, които пращат един файл на НАП и не се занимават да вадят бележки на всеки служител поотделно.
tamada
Рейтинг: 977 НеутралноДо коментар [#6] от "PoToP":
Изобщо не съм казвал, че няма. Това не е причина "Дневник" да заблуждава читателите, особено след като Росен Бъчваров за пореден път обясни декларирането на продажби на лични вещи.
И той обяснява по медиите, и на сайта на НАП е обяснено, и в ЗДДФЛ е ясно написано, и НАП прави ежегодни семинари за промените в данъците, та чак вече ги пуска и в YouTube...
Ама в "Дневник" пак не разбрали.