
© Юлия Лазарова
Всеки потребител на банкови услуги, без да гледа статистиката, би заключил, че от година на година таксите на финансовите институции стават все по-високи. Усещането, което отразява и обективното положение, се засили след 2011 г., когато макар и плавон, започва повишението на таксите заради свитото кредитиране. По този начин банките се опитаха донякъде да компенсират свитите приходи от лихви. Това доведе и до въвеждането на нови видове такси.
По данни на БНБ през 2020 г. нетният доход на банковата система от такси и комисиони се свива на годишна база с 67.7 млн. лв. (6.1%) до 1.04 млрд. лв. Тези данни все пак са в унисон със спада в печалбата на банките през пандемичната година, която се свива наполовина спрямо предходната година до 815 млн. лв.
Все пак данните, които събира БНБ от търговските банки, показват, че таксите се повишават през последните години като са единични услугите, при които се наблюдава спад. Вижда се и ясно тенденцията за повишаване на цената на обслужване на клиентите в офиса, вместо да ползват онлайн или мобилно банкиране. Много банки доразвиха мобилното банкиране по време на епидемията и отчитат ръст в отдалеченото ползване на услугите, но все още не са малко хората, които предпочитат услугите в офис.
За пръв път през 2016 г. БНБ публикува данни, от които става известно колко струва откриването на разплащателна сметка в банка и какви са таксите, начислявани за основните услуги. Те са осреднени стойности между най-високата и най-ниската оферта на пазара за изтеклата година и се публикуват в края на февруари.
Въз основа на тези осреднени ставки до февруари на следващата година банките трябва да актуализират тарифите си, като въведат така наречените приемливи такси за платежна сметка за основни операции, до която достъп следва да имат всички граждани на Европейския съюз. Те трябва да са по-ниски от средните за пазара и от тези, които съответната банка прилага за разплащателните си сметки. Основните операции могат да се предлагат и безплатно, а банките имат право да предлагат и допълнителни услуги по тези сметки.
В графиката долу можете да видите размера на таксите на някои популярни услуги през последните три години по осреднените стойности на БНБ. Централната банка посочва, че за услугата "Теглене на пари в брой от разплащателна сметка на каса в офис на банката до 1 000 лв." банките прилагат различен подход за определяне на размера на таксите. БНБ изчислява среден размер на таксите за всеки от използваните подходи въз основа на информацията, подадена от банките, използващи съответния подход.
Така към отбелязаните в графиката стойности със звезда трябва да се добави и алтернативата от
0.2% от теглената сума, но минимум 1.40 лв. през 2018 г.
0.27% от сумата, но минимум 2.80 лв. през 2019 г.
0.41% от сумата, но минимум 3.50 лв. през 2020 г.
В сайта на БНБ потребителите могат да видят и сравнение на таксите в отделните банки.
edin drugii
Рейтинг: 2052 НеутралноТотален рекет от страна на банките ,не стига ,че не плащат никакви лихви ,а всички влогове ,разплащателни сметки се товарят с такси ,таксички за теглене , в момента таксите на банките за няколко сметки и слабо движение по тях са вече по големи от разходите на фирмата ни за ток и вода ,което става страшно .
jmf29537805
Рейтинг: 644 НеутралноИ що да няма държавна банка, чрез която да се плащат задълженията към държавата?
А държавна застрахователна фирма?
rumen_s
Рейтинг: 1597 НеутралноМародерството по време на криза продължава, пред благосклонно затворените очи на държавата и регулаторите БНБ и КЗК. Ама нищо чудно, те и КТБ проспаха. Хубавото е, че мародерите ще проспат и финтех банките, а когато се усетят какво е станало ще е късно за тях.
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)papunqk
Рейтинг: 976 НеутралноИзедници!
Matrix
Рейтинг: 562 НеутралноАз съм вече ам отдавна....
Довиждане на останлите, няма да ни липсват ! Живеем в държава, в която Венета Райкова е написала повече книги, отколкото министър-председателят е прочел...
chichka
Рейтинг: 2064 ВеселоСвиквайте, скоро ще има такса от 1-2 лв само ако минете по тротоара пред банката или на по-малко от 10 метра от банкомат!
Русия- проказата на планетата Земя.wkk57607068
Рейтинг: 1270 НеутралноИма една банка, която беше на ръба на фалита преди няколко години. Взеха ми сумата от 93 лева за такси по сметка, която мислех, че съм закрил през 2016 г. Ако сте имали отношения с тази банка си проверете състоянието, за да не се окажете в същата ситуация. И най-добре бягайте от нея.
nns
Рейтинг: 380 НеутралноИзключително ретроградно поведение на всички банки на куп - видите ли колкото по-високи такси определяме , толкова по-малко пари събираме. Дайте графика колко е поскъпнало "поддържането" на фирмена сметка - към 20лв. на брой сметка, са минимумите - както толкова "поддържат" различно от сметките на ФЛ ?! И за почти всички операции таксите са х 2 в сравнение с тези на ФЛ. Принудата която упражняват чрез такси - теглене - внасяне , за да не излизат пари в брой от системата , става ясно за какво е - да могат да дерат с такси и безкасовите операции - поддръжки , платежното от онлайн банкиране в проценти с е е вдигнало с 300-500 % за 10г. масово. Ама нали платен олигопол под "полата" на държавата.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#1] от "edin drugii":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Кажи мерси на герб и бойко. И менда да не забравиш и владко дето папка сладко сладко.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноС комисионните по картите на пенсионерите ежемесечно пропаднаха окончателно в морален аспект.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!После се сърдят, че хората ги пустосват.
ck
Рейтинг: 963 НеутралноДо коментар [#3] от "rumen_s":
КЗК е "пробита" отдавна. Иначе тиквата премиер нямаше да ги хареса и удължи пребиваването им на държавна хранилка.
Jack
Рейтинг: 333 НеутралноДигиталното евро трябва да се направи така че да няма нужда от тия банки, но кога ще го направят незнам, може би след дигиталната уена
Весела Анчева
Рейтинг: 243 НеутралноВчера направих запитване в УниКредит за потребителски кредит за 35 х.л. За 5 години ще върна + 10,000 хиляди, в които влизат всевъзможни такси, плюс застрахователен пакет около 3000 лева.
На всичко отгоре момченцето по телефона се държеше все едно ми прави услуга и ми дава от личните си пари. УниКредит стават все по-нагли.
Естествено се отказах.
hope
Рейтинг: 3635 НеутралноПлащането на данъците струва 30 лв. /преводите/ и още 30 лв. за месечна такса на банката.
Любовта ще спаси света!!!За по-големите фирми може да е нищо, но за по-малките е много.
Не, че ще ни съборят 700 лв. на година, но защо да работим за банките?
hope
Рейтинг: 3635 НеутралноНа мен по един фирмен кредит са ми дръпнали от сметката две такси повече и счетоводителката няма как да осчетоводи парите.
Любовта ще спаси света!!!Половин година чакам отговор от банката и не им трепва оченцето, да ме баламосват, че още работят по случая.
Dimitri Damianov
Рейтинг: 666 НеутралноМайка ми получава пенсията си в една банка, която взема 0.56% от теглената сума. При положение, че в някои банки до 2000лв. вземат 4 лв. в тая ако имаш сметка излиза два пъти и половина...
Ама, както се казва, това е на пазара...
vassilun
Рейтинг: 4319 НеутралноСпокойно! "Дясната" партия ГЕРБ ще се погрижи и за това да има държавна банка и държавна застрахователна компания! След като направи държавна петролна компания, ще се заеме и с държавна банка и държавен застраховател! След това идват ТКЗС-тата!
ikod
Рейтинг: 479 Неутрално35 хиляди за 5 години звучи стряскащо много на средна месечна заплата за страната 1500 лева. Ще имате значително по-добра оферта за сума до 10 000, по-добра оферта на сума до 20 000. За да ви е добра офертата на 35 хиляди за 5 години, трябва да покажете доход над 5000 лева месечно. Това са ми личните наблюдения и не е финансов съвет.
Роси
Рейтинг: 7406 НеутралноТака ли е навсякъде по света или само тука може всичко.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#16] от "Dimitri Damianov":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Да тегли от банкомат на банката от която е картата. Ако тези такси пак се удържат да смени банката. Има специални карти за пенсионери с комисионна по 60 ст на месец в една немска банка. Което пак не е редно.
Весела Анчева
Рейтинг: 243 НеутралноДо коментар [#18] от "ikod":
Аз съм преценила периода и възможностите си.
Проблемът са цената на банката и отношението на служителят, който на всичките ми нормални въпроси ми отговори да си смятам в калкулатора на сайта им. Не му се работи:) разбираш ли. Ще ти приберат десет хиляди и не иска да ти каже ква е разликата на застрахователния пакет при 5 и при 6 години погасителвн план.
Както и да е. Имам и други варианти.
chichka
Рейтинг: 2064 НеутралноНезависимо от размера на кредита, търсете банка, която да ви го отпусне при намаляващи месечни вноски!!!! Така от първата вноска ще си покриете част от главницата! Четете "малките букви" и всяка препратка към Общите условия на банката!!!
Русия- проказата на планетата Земя.Vlado Nikolov
Рейтинг: 3419 НеутралноДо коментар [#13] от "Весела Анчева":
Уникредит бяха гадни преди десет години. Сега са още по - лоши.
Косьо Генчев
Рейтинг: 1133 ВеселоСъдията към подсъдимия:
- Подсъдими, Вие защо решихте да ограбите банката?
- Ааааа, г-н съдия, тя първа започна!
casinoto
Рейтинг: 683 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "Роси":
В Англия нямат никакви такси...
Косьо Генчев
Рейтинг: 1133 НеутралноДо коментар [#19] от "Роси":
"Така ли е навсякъде по света или само тука може всичко."
Роси, банките ни в България трябва да възстановят парите в т. нар "Фонд за гарантиране влоговете в банките", който бе ограбен изцяло след ограбването на КТБ от Пеевски и Цацаров, с "любезното" съдействие на Иван Искров (на БНБ).
Докато не го възстановят ще ни ограбват без спиране, а след това ще сме свикнали вече да ни ограбват.
vankata1
Рейтинг: 1050 НеутралноАми така е навсякъде по света. Лихвите намаляха, собствениците на банките не искат по-малки печалби догодина и увеличават такси и комисиони.
Тук държа да отбележа, че банките печелят от маржина между лихвите по кредитите, които събират, и лихвите по спестяванията, които плащат. Трябва да се вземат предвид и загубите от неплатени "лоши" кредити. Ако вземат 3% по ипотечен кредит и плащат 1% по срочни влогове, и би трябвало по баланса им кредитите да са равни на влоговете, значи приходите им са 2% от целия баланс по влоговете. Реално нещата са по-сложни, но това е в основи банковия бизнес.
Не знам коя "финтех" банка ще ви даде 200 хиляди ипотечен заем да си купите къща и дали може да си управлява риска по такива кредити, без някой банков служител да ви е разгледал внимателно документите. Не виждам как може да се избегне нуждата да плащате част от заплатата на служителя, отпускащ кредита. Сега банките се ориентират към мобилни брокери на ипотечни заеми, кито са на комисиона. И все пак, от ипотечния ви заем трябва да се плати комисионата на мобилния брокер, който ви разглежда документите, няма как иначе. Другият вариант е лично да си попълвате онлайн апликация, да си сканирате и ъплоадвате всички документи, съгласно написани инструкции към аплиакцията, т.е. да свършите сами работата на брокера. И пак някой трябва да ги разгледа тези документи, за да ги одобри или отхвърли. Трябва да се плати на този човек.
edin drugii
Рейтинг: 2052 НеутралноДо коментар [#9] от "КМЕТ В СЯНКА":
Бойко и Владко да не би да не са продукт на същата партия ,за която лелееш ,а има ли банка ,която да не е червена или депесарска .
suhi
Рейтинг: 25 НеутралноМутри лихвари - вие какво очаквате от такива?
suhi