
© Надежда Чипева, Капитал
След като в началото на лятото служебният министър на земеделието Христо Бозуков направи кадрови промени в държавното дружество "Напоителни системи", като се позова на нередности, сега излизат данните и от одита на Сметната палата. Той обхваща периода от началото на 2018 г. до края на 2019 г.
В него се установява, че за 60 на сто от язовирите и 29 на сто от имотите си дружеството не притежава документи за собственост. В допълнение то се намира в критично финансово състояние, с много ниска степен на ликвидност и финансова устойчивост. Размерът на задълженията е два пъти по-голям в сравнение с размера на вземанията, отбелязват одиторите.Една от причините за състоянието на дружеството е липса на финансиране от Министерството на земеделието на извършени разходи през предходни периоди за изпълнението на възложени дейности за поддържане на обектите за предпазване от вредното въздействие на водите. В допълнение на това е налице и негативната практика част от определените с държавния бюджет суми за обществената услуга през годината да се предоставят за покриване на средства за тези дейности през предходни периоди. По тази линия е установено забавяне с 2 години.
Проблем за финансовото състояние на дружеството е и неговата задъжнялост. В края на 2019 г. размерът на задълженията е близо два пъти по-голям в сравнение с размера на вземанията.
Вземанията на "Напоителни системи" ЕАД за 2018 г. са в общ размер на близо 18.9 млн. лв., а за 2019 г. - близо 20.8 млн. лв., формирани от: свързани лица в лицето на Министерството на земеделието храните и горите, продажби, предоставени аванси, съдебни спорове и други текущи вземания.
Задълженията за 2018 г. са за около 38.4 млн. лв., а за 2019 г. - 37.8 млн. лв., формирани от: доставчици, свързани лица под общия контрол на Министерството на земеделието, банков дългосрочен кредит и овърдрафт, такси за водоползване към Басейнови дирекции и др.
Сметната палата установява още, че заради това, че измервателните устройства са остарели, се стига до големи загуби на вода.
Най-голям дял в разходите са тези за заплати и осигуровки, като те достигат до 60% от всички.
Открити са редица нарушения при възлагането на обществени поръчки, като някои от тях са били отменени.