
© Анелия Николова
Председателят на КЕВР Иван Иванов вече почти две години очаква смяна след като мандатът му изтече през април 2020 г., а той самият няма амбиции да се кандидатира отново.
Депутати от управляващата коалиция вече са внесли в деловодството на Народното събрание проект за промени в Закона за енергетиката, с който планират да намалят и на практика подменят настоящия състав на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Темата бе обсъдена в петък на експертен съвет на коалицията (повече за това четете тук).
Проектът е подписан от Виктория Василева от "Има такъв народ", Ивайло Мирчев, "Демократична България", Мирослав Иванов от "Продължаваме промяната" и Георги Свиленски от БСП.
Числото 9 става 5
От внесения проект се вижда, че се предвижда броят на членовете, заедно с председателя, от сегашните 9 да намалее на 5. Това ще стане като се променят и някои от изискванията за професионален опит. Предлага се вече двама, а не четирима, от членовете да са магистри в областта на енергетиката и с поне 5 г. стаж по специалността.
В момента стаж и образование в този сектор имат Евгения Харитонова, чиито мандат и без това вече е изтекъл, Владко Владимиров, Георги Златев и Димитър Кочков.
Освен това, в допълнителните разпоредби на проектозакона се предлага текст, според който в деня, в който законът влезе в сила - в случая това е денят на обнародването му, се провежда жребий, чрез който се прекратява дейността на двама от членовете на регулатора със стаж в областта на енергетиката. Проектът гласи, че жребият се провежда в Народното събрание сред членовете на КЕВР със стаж в енергетиката, чиито мандат не е изтекъл.
Това на практика означава, че от тримата, чиито мандат не е изтекъл, чрез жребий ще може само един да запази поста си.
Допълнително броят на комисарите ще бъде намален с предлагания текст, според който се отменя сега съществуващата разпоредба, с която се изисква поне един от членовете да има юридически стаж и също поне един да е със стаж в областта на икономиката. "По този начин се оформя общ пленарен състав от 5 членове, от които един председател, двама членове с опит в енергетиката и двама с опит във водоснабдителните и канализационните услуги", пишат в мотивите си вносителите.
Промяна в гласуването
В допълнение вносителите предлагат както и сега решенията да се приемат с мнозинство повече от половината от общия брой членове или от членовете на съответния състав. Сега обаче предлагат поне един, а не както е сега - поне двама, от членовете да са със стаж в енергетиката - при упражняване правомощия на комисията в енергетиката.
Освен това се скъсява от 6 на 3 месеца срокът, в който ако член на комисията има фактическа невъзможност да си упражнява пълномощията.
Към изискването за стаж в енергийния сектор, уредено в допълнителните разпоредби на закона, се добавя, че стаж се придобива освен при сегашните условия, но също и в търговски дружества с предмет на дейност финанси, счетоводство, търговия с финансови инструменти или банково дело, свързани с енергийния сектор.
Проектът предвижда по широки дефиниции на легалните термини "стаж в областта на енергетиката" и "стаж в областта на водоснабдяването и канализацията", като за такъв се признава и стажът в органи на Европейския съюз, както и в търговци, с аналогичен предмет на дейност, но регистрирани и/или лицензирани на територията на друга държава членка.
С влизането на закона в сила се прекратяват мандатите на членовете на комисията с юридически и икономически стаж, пише още в проекта. Това означава, че ако бъде приет в този вид, веднага ще бъдат прекратени мандатите на Ремзи Осман, Георги Добрев, Александър Йорданов, Пенка Трендафилова. В допълнение на предходните изменения и като се има предвид изтеклият мандат на председателя и на един от членовете, това означава, че на поста си може да остане само един от настоящите членове и това ще бъде определено от жребий.
Така новите управляващи смятат да се справят с факта, че в момента мнозинството от членовете представляват предишните управляващи и техните партньори - ГЕРБ имат 2 комисари, "Воля" на Веселин Марешки - също 2, толкова са и хората на "Обединените патриоти" (ВМРО и НФСБ), ДПС - един, БСП - един. Председателят Иван Иванов бе кандидатура на несъществуваща в момента политическа формация - "Реформаторски блок".
Очаква се промените да бъдат разгледани от депутатите още на заседанието на ресорната парламентарна комисия в четвъртък след като и премиерът, и други политици нееднократно изказаха недоволство от работата на енергийния регулатор и за да спрат решенията му, приеха мораториум върху определяните от него цени на водата, тока и газа.