Едни взимат заеми а други получават милиони от ББР или безлихвени ислямски финансов инструмент, което нарушава шансовете за конкуренция! Като се знае каква зима идва рисковете да имаш да връщаш са големи.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Може да стане на ниво бизнес. Оборотите се вдигат от повишената парична маса и повишеното потребителско търсене, а лихвата на кредита е по-бавна.
На ниво служител е доста по-различно. В подобна среда потребителят харчи повече и остава с по-малко, заплатата му едва ли се индексира всеки месец или дори всяка година, и в крайна сметка обеднява.
Бащицата е държавен служител. Преди пандемията заплата му беше малко над 1000 чисто. Като се разбра, че няма да се работи, а ще се яде (печатницата за пари ще ни храни) с брат ми добавихме каквото можахме, към спеставянията му. След това той изтегли потребителски кредит 80к и купи апартамент. От тегленето на кредита, до сега са индексирали заплата на бащицата 3 пъти. В момента взима около 1.6 чисто, вноските по кредита и длъжността му характеристика са същите. Вече са минали близо 2 години откакто заборчахме и по-голямата част от лихвата е изплатена. От тук нататък остава погасяване по главницата - и да вдигнат лихвата това няма да се отрази на вноските ;)
Съвети за опитващите се да хеджират инфлацията с кредит: -Винаги потребителски, никога ипотека. Така всички рискове, ако нещо се обърка ги поема банката. -Запознайте се добре как се изчислява лихвата по кредита и как биха се променили вноските при евентуално и покачване. -Съгласувайте подобни начинания със семейството ти си. Бащицата знае, че ако остане без работа с брат ми ще му помогнем да си доизплати вересиите.
Колкото по-рядко взимаш заем в личен план, като физическо лице, толкова по-добре. В бизнеса е друго, там необхо9димостта от заеми е нормално явление, разбира се събразено с пазара и прогнозите.
Дедо Андро, не са само банките. На Ютуб всяка втора реклама е на някакви лихвари с техните кредити. Явно много хора се връзват на оня дърт п***л дето "събира парички". Или на Фънки дето и аз вече не знам в колко сценария участва.
"Сини, червени, зелени — заедно ако се обединят, страната веднъж завинаги ще се оправи".
(баба Ванга)
Основно правило е кредитите да са във валутата, в която получаваме доходите си, а заемите във времена на инфлация може да са добра сделка ако искаме да продадем след време нещото, но със сигурност не и щом става дума за потребителски заеми. Масово хората бъркат жилищата като инвестиция, но ако даден актив не го отдадеш под наем или препродадеш той е разход.
Не теглете никакви кредити,особено под влияние на такива статии. Спомнете си само преди 6 месеца как всички медии лъжеха че лихвите щели да са ниски,да си останат такива,как ЕЦБ нямало да вдига лихвите и ала,бала .масово беше това,как говореха хората да си спасявали парите от банките,престъпни масови манипулации,съвсем официално,и тогава Путин удари Украйна и хоп палачинката рязко подчертавам се обърна... Не четете такива лъжливи статийки ами следете изявленията на Централните банки. Последните само 3 дни Европейската банка ясно заяви ,ще вдигаме лихвите дотогава докато инфлацията не бъде смачкана,няма таван,няма горна граница,за тези намерения дори Холцман от ЕЦБ буквално в последните 24 часа обяви че можело да допуснат съвсем съзнателно лека рецесийка ,но инфлацията е проблем номер 1 за тях. И на фона на всичко това плюс риска от криза която е на хоризонта имаме разни БГ кредитни консултанти,пиявици,брокерчета,платени агенцийки за недвижими имоти,банки,които с лъжи се опитват да закопчаят в последния влак още хора с лъжливи прогнози . Не се лъжете,не теглете никакви кредити освен ако това е неотложно и много,ама много добре сте си направили сметката с доходите.
"...От тук нататък остава погасяване по главницата - и да вдигнат лихвата това няма да се отрази на вноските ;)"
Тази игра сме я играли през 90-те. 15 000 потребителски кредит с лихва 3% през 1993 г....срок за изплащане 20 г. Само 4 години по-късно : 12 000 останала главница и 15 000 месечна лихва .... Добре, че бащата пътуваше по корабите. Даде известно количество долари и се оправихме с банката и дълга... Та ако си мислите, че банките ще загубят....е, няма да се случи... И както е казал известният Джон Дилинджър: -Защо трябва да ограбваш банка, като може да основеш такава?
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Добро утро. Точно това съм правил от близо 30 години насам....и почти никога не съм съжалявал... Особено днес.... когато парите са най евтиното нещо... Инфлация означава поевтиняване на парите... Даваш ги и в замяна на тях получаваш някаква стока или услуга..... После пак....и пак ....и пак...
Съжалявам, че сте живяли през 90-те и не сте научили как някои хора станаха кредитни милионери ;) Другият интересен момент е как са ви дали потребителски кредит със срок на изплащане 20? Сигурен ли си, че не говорим за ипотека?
Всъщност при потребителските кредити има редица изгодни предложения с фиксирана лихва до 5 години срок на кредита, в някои банки дори до 10 години срок ====== Идеално....! Това е най оптималния вариант.... След десет години...ония стари пари ще са дребни монети...
Лихвата вече започна да се вдига и явно ще се вдига още. В Германия за 6 месеца лихвата нарастна от 0.9% до 3.9%. Така че това се очаква и у нас. При кредит с плаваща лихва разходите за лихва може да нарстнат доста. При примерен заем 200 000 и сегашна лихва 2.3% и вноска 883 евро при нарастване с 3 пункта колкото в Германия на 5.3% вноската ще стана 1383 евро.
Заем само за бизнес, макар че е малко закъсняло вече. Имаш шанс догодина дори в България да видим депозити на около 2.5-3% и кредити на около 5-5.5%. Може би към края на 2023-та... Всеки да си прави сметката.
Ускоряващата се годишна инфлация принуди много хора къде да намерят убежище са обезценяващите се двуцифрено техни доходи или спестявания. "Дневник" предлага няколко идеи за това. * Смешници! Ние вече сме преживели една чудовищна инфлация, ще преживеем и тази. Оказа се, че напук на съветите на специалистите, губят тези със спестявания, а печелят взелите кредити. Познавам хора, които си изплатиха жилището с една заплата. Спестяванията се нулираха за нула време. Какви шест месеца, какви пет лева? Ако трябва да купуване нещо по-голямо, купете го сега, утре може да нямате тази възможност.
До коментар [#13] от "dwr30648311": дали е потребителски или ипотека е все у дирник пич. Ако апартамента е на името на баща ти, а най вероятно е така, и не си плащаш потребителския кредит ЧСИ така хубаво ще ти запорира имота та стой та гледай. Не давай съвети които не са актуални от години, системата е направена в полза на банкстерите а не на кредитополучателите А лихвата е сложна , така че няма как да си я изплатил и при всички случаи трябва да е минал поне половината срок за да започнеш да изплащаш повече главница отколкото лихва ама е хубаво като си вярваш. Самата инвестиция изглежда ок , стига имота да е с добра локация и да носи някакъв доход .
Хипотетично. Заплатата ти е 2000 лева, вноската по кредита 700. Остават ти 1300, с тях си покриваш нуждите.
Всичко поскъпва двойно, освен заплатата ти (това е деликатният момент, за който никой не говори- тая инфлация няма да е като оная, тук не се предвижда индексация на доходите, кой съумял да договори еднократно увеличение в мътното време съумял. Примерно, в Германия и Япония заплатите стагнират вече четвърт век). Вноската по кредита ти също се вдига, с повишените лихви. Вече е 830 лева. Остават ти 1170 лева на месец. Само че, за да си покриеш предишните нужди, вече ти трябват 2600. Извод: обеднял си 2.5 пъти. На този етап трябва да решиш, дали ще наалиш хляба, дали ще стоиш на студено или ще престанеш да си покриваш кредита.
Повечето пъти си права, но тук грешиш. Тогава имаше елементарно решение, как да се избяга от инфлацията, даже певачките го знаеха -"левовете в марки". Сега няма.
За година, златото е -4.2%, Дау е -8.2%, DE30 e -15.8%, биткойн е -36.2%. Само,. моля, не давай пример със софийска панелка. Обективно, загубите при кеша са най-малки. Дето се вика, не е препоръка за инвестиции.
Там е работата, че никой не знае колко време ще продължи инфлацията и дали няма да достигне граници, при които заплатите да се получават ден за ден. Това ще бъде пълна катастрофа, но ще стопи всички спестявания и дългове. Мисля си, че ЕЦБ нарочно отиде на вариант инфлация вместо свиване на разходи и причината е, че свиването на разходи се посреща на нож от населението и може да свали и правителства, а за ударното печатане на пари сметката идва със закъснение.
До коментар [#24] от "pamela":Повечето пъти си права, но тук грешиш. Тогава имаше елементарно решение, как да се избяга от инфлацията, даже певачките го знаеха -"левовете в марки". Сега няма.За година, златото е -4.2%, Дау е -8.2%, DE30 e -15.8%, биткойн е -36.2%. Само,. моля, не давай пример със софийска панелка.Обективно, загубите при кеша са най-малки. Дето се вика, не е препоръка за инвестиции.
в днешно време да си шорт нещо също се смята за инвестиция. Например Бил Гейц е шорт Тесла и е продал 50% от Микрософт акциите си, га беха скъпи.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Inflation-index-linked bonds can help to hedge against inflation risk because they increase in value during inflationary periods. The United States, India, Canada, and a wide range of other countries issue inflation-linked bonds.
TIPS and many of their global inflation-linked counterparts do not offer very good protection during times of deflation. An additional upside of inflation-linked bonds is that their returns do not correlate with those of stocks or with other fixed-income assets.
Животът е кратък!
Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Заем човек трябва да взема в два случая: 1. Децата му умират от глад. 2. Намерил си стока, която си продал и ти трябват пари да я купиш, за да я доставиш.
Както един колега е споменал по-горе, вчера немският представител в ЕЦБ излезе със заявление, че ще се върнат на 2% годишна инфлация до края на годината, каквото и да им струва (средносрочна рецесия е приемлив вариант). Просто нямат избор, всички останали вдигат лихвите, ако ЕЦБ не го направи, ще се самоунищожи- хем еврото ще си замине, хем ЕС. Но, разбира се, подобни апокалиптични сценарии никога не са били на дневен ред. Даде се възможност да се краде, докато все още има какво. Голямата новина е, че вече не остана и се преминава на следващия етап. Всеки ден да се получава заплата в...евро, долари и т.н. ...просто не е сериозно. Това, в най-голяма степен означава глобална октомврийска революция и сериозно обедняване за 1-ния процент. Ясно е, че те няма как да го допуснат, по-скоро на някой няма да му издържат нервите и ще натисне съответното копче. Просто невъзможен сценарии, къде по-лесно е да отупат брашнения чувал. Той милият, в контекста на глобалната пландемия, и без това съвсем нагледно показа, колко сериозно е позагубил чувството си за самосъхранение.
“Ако апартамента е на името на баща ти, а най вероятно е така, и не си плащаш потребителския кредит ЧСИ така хубаво ще ти запорира имота та стой та гледай. “
-Прав си апартамента е на Бащицата, но кредитът (както повечето потребителски кредити, които се теглят от банка) се обезпечава от поръчители, а не имуществено. В тоя ред на мисли, ако нещо се обърка претенциите към обслужването идват към мен и брат ми. И двамата сме в частния сектор с доста по-добри заплати от татко. Признавам, че не съм и обмислял вариант, в който и тримата оставяме без работя трайно. Предвид недостига на работна ръка ми се струва малко вероятно. Пък и ако се докараме до ситуация, където трима от четери работещи (75% от семейството ни) останат без работа, не мисля че ще има банки ;)
“А лихвата е сложна , така че няма как да си я изплатил и при всички случаи трябва да е минал поне половината срок за да започнеш да изплащаш повече главница отколкото лихва ама е хубаво като си вярваш.”
-Кредита е за 7 години, до тук са мианали две. Ще ми е интересно да видя колко ще се вдигнат вноските по него в следващите 18 месеца, но силно ме съмнява, ще ще са двойно по-големи. А нашите заплати почти се удвоиха от началото на пандемията до сега ;)
Не на последно място, между тримата има как да погасим кредита предсрочно. Просто ни по-изгодно инфлацията да му разказва играта.
Не давам финансови съвети на никого. Просто се опитах да онагледя на колегата как точно инфлацията помага за топене на дългове. С ръка на сърцето признавам, че тая схема не съм я измислил аз - пише в в учебницте по икономика ;)
До коментар [#11] от "deaf":Добро утро.Точно това съм правил от близо 30 години насам....и почти никога не съм съжалявал...Особено днес.... когато парите са най евтиното нещо...Инфлация означава поевтиняване на парите...Даваш ги и в замяна на тях получаваш някаква стока или услуга.....После пак....и пак ....и пак...
Най-добрата борба срещу инфлацията е производството на повече стоки и услуги, които да балансират излишъка на парична маса, но това е по-лесно да са каже, отколкото да се направи.
Всеки икономист ще Ви го каже - кредитите са два типа - такива които се очава да създадат допълнителна стойност в бъдеще (примерно за обучение) и такива за подобряване на имиджа (за нова кола или луксозна почивка, които де факто не Ви трябват). Оттам нататък - стига да можете да си управлявате финансите и да създавате стойност няма лошо и 100 пъти да теглите кредит, като физическо лице. Единственият бонус при фирмите е, че вноските им се признават за разход и се приспадат преди облагане. ПС. Това не е съвет за теглене на кредити. Според мен вноската Ви без значение от вида на кредита не бива да превишава 25-30% от месечния Ви доход.
Остеритните програми просто не работят от един момент нататък - ярък пример е Гърция. Проблемът е, че тормозът от страна на държавата в един момент води първо до свиване, а после до замръзване на икономиката на определен раззмер (защото значителна част от фирмите и работещите са напуснали държавата), а на дълга колкото и да му е малка лихвата продължава да се натрупва. Гърците, ако не бяха унищожили плочите за отпечатване на драхми и не се бяха разбрали в кредиторите си за здрава подстрижка на дълга отдавна щяха да са извън еврозоната. А това и е основния дерт на ЕЦБ - да държи еврозоната цяла, инфлацията въпреки всички приказки е нещо вторично. И при положение, че половината държави там са с дълг около и над 100% БВП помага да се топят. ПС. Както обикновенно в такива случаи бедните го ду.хат.
Хайде стига щуротии. В случай, че не ти стигат парите започваш да режеш разходи. Първо спираш втората кола, после я продаваш. Спираш ресторанти и театри. Ограничаваш уроците за децата и скъпите почивки. Започваш да си готвиш в къщи и т.н. Ще се изненадате колко МНОГО може да се изреже. Накрая апочваш да търсиш втора работа.
Не разбирам за какво е тоя рев с лихвите за мършавия половин процент. Навремето ( в начлото на 90-те) банката вдигна лихвата на ипотеката на родителите ми от 6% на 20%, а заплатите им постоянно намаляваха в реално изражение. Та добре знам за какво говоря - кръгозора зависи от зора.
Синьото басмати по 20гк не е мерцедесът, поне така ми каза един индиец. в 20кг чували попадало това което не е достатъчно добро да се сложи в по-малките. Затова и никога не съм го купувал и карам на тези по 10кг. Ти разлика забелязъл ли си?
До коментар [#48] от "log_on": До коментар [#40] от "deaf": ====== Според мен и двамата разсъждавате грешно... Ерата на евтините тепърва започва. (У вас,де) При мене ,тя е от десетилетия... А цената (себестойността)на една стока си е все една и съща... Парите се променят ...с подмяната на цифрите върху банкнотите...
Така че..... харчене ги парите...! Харчене ги с тенденцията ,че те ще са по евтини утре....
Най-добрата борба срещу инфлацията е производството на повече стоки и услуги, ======= Това беше така да се каже.... класическата тенденция... Тя вършеше добра работа до преди две три десетилетия... когато населението на планетата бе около 5...6 милиарда.... Сега вече има промяна в политиката на парите.... В противен случай (пример).... след 20 години една Нигерия и Египет биха имали повече население от цяла Африка... Всички поведения на богатите по света показват същото...
Всъщност статията е от заплашителен характер... Тя защитава най вече текущата банкова политическа тенденция.
Аз например вече почнах да съжалявам че не сключих още веднъж сделка с кооперация за още един два апартамента.... Откъде да знам че ще почне война в Украйна... В момента у нас има голям наплив на търсене от страна на украинците...на домове... Те сами щяха да ми изплащат месечните вноски.... И т.н.... примери много...
Такива статии чета с особен интерес, защото, като неспециалист, искам да разбера не как да не загубя, а как да спечеля от дадена ситуация. От статията не съм съгласна, че покупката на нов автомобил е разход. Така беше до съвсем скоро, но нещата се попромениха, особено за електрическите автомобили. В момента коли няма и до 1-2 години няма да има. Цените им се покачват: с около 20% за няколко месеца, но търсенето е много голямо. Така, ако закупиш електромобил и си го покараш, може да се продаде дори с печалба, в никакъв случай на загуба, въпреки, че ще бъде втора употреба. Това си е инвестиция, а не разход.
Не знам къде живеете, но 2000 лева месечно в България все още са над 1000 хляба. Доста голям кредит ще да сте теглили за да избирате накрая между храна и отопление. А що се отнася до пестенето - има цяла дисциплина "Лични финанси" и доста книги по библиотеките - които учат на прости неща от сорта на да се купува в противоположния сезон, когато стоките са в промоция; да се купува на едро; как да се преценим дали да ползваме абонамент за нещо и т.н. В Интернет има готови таблици и програми за бюджетиране - безплатно. И не е приятно, но се свиква. Единствените за ожалване са работещите бедни.
Отговорът изобщо не е кратък, нито е прост. Зависи за какво вземаш заема. Никога не можеш да спестиш от заплата толкова много пари, колкото можеш да направиш от купуване и отдаване под наем на имоти! Ако си опечеш добре работата, заемът ти помага да увеличиш състоянието си. Изгодно е само при определени условия. Ако средната лихва по ипотечен кредит е по-ниска от годишното покачване на цената на имота, а освен това го даваш под наем с добро съотношение между наем и цена на имота, това е рецепта за успех. Но трябва да имаш търпение, да разбираш от подходяща локация, от взаимоотношения с наематели, да отделяш по малко време всеки месец за грижи по имота. Не е за всяка уста лъжица. Има и рискове, но къде няма риск?
До коментар [#9] от "irobot":Хипотетично. Днес хляба струва един лев. Ти ми даваш на заем 100лв.След месец хляба вече струва два лева. Ще се съгласиш ли да ти върна само 100лв.?
Ами ти сам си отговорил на въпроса си :-) Когато си взел кредит и имаш дълг, ако си го взел на лихва по-ниска от инфлацията, дългът ти се е "стопил" в реални пари. В твоя пример: ако си взел заема от 100лв при 1% месечна лихва, а хлябът за този един месец е поскъпнал 100%, дългът ти се е стопил почти двойно. Ако купуваш само хляб, разбира се. Истината е, че всеки човек има своя специфична за него инфлация. Ако няма да купува кола, за него няма никакво значение каква е инфлацията на цените на колите. Ако през следващите четири години ще плаща наема на студент, в неговата инфлация важна част ще заеме покачването на наемите в това населено място, където ще учи студента. Ако останалите му разходи са най-вече за храна от Кауфланд, тогава покачването на цените на храните ще има основен дял в личнния му индекс на инфлацията.
Не съм сигурен, че разбирам към кого е насочена тази статия, ако трябва да съм честен.
По мои наблюдения, извън тези, които изплащат жилищни кредити, и разните, които изплащат нещо свързано с бизнес (които са малко), в България кредитополучателите се делят на два типа - тези, които вземат кредит, защото буквално нямат друг избор, и тези, които вземат кредит от глезотия - за почивчица, за празник, за някоя електронна играчка. За жалост, бил съм в ситуацията на първите - на тях каквито и умни съвети да им се дават, в крайна сметка ще вземат първия хищнически кредит с ужасяващи условия, за който ги одобрят, защото алтернативата е, примерно, да бъдат изхвърлени на улицата. Именно заради това на вторите бих им дал само един съвет - да не теглят кредити за ненужни глупости. Изобщо да не гледат лихвени проценти, инфлации и прочие, а да осъзнаят, че на детето нищо няма да му стане, ако не хвърлят цялото семейство в дълг заради един абитуриенски бал. Че никой не е умрял от неходене на почивка в чужбина. Че нямат нужда от стохилядиинчова плазма. Че не е нужно всяка година да са с нов телефон. И така нататък. Това е.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4422 НеутралноЗатягайте коланите и не гласувайте за доказалите се корумпета и слугите им чалгаджии.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!дедо Андро
Рейтинг: 2000 НеутралноЕрго заобикаляйте банките поне 10 метра далеч. И озаптете желанията си, които не сте в състояние да финансирате.
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.mitko11
Рейтинг: 1978 ЛюбопитноСтарите умни евреи казват:
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов"Да вземеш заем е да вземеш чужди пари за малко и да връщаш свои пари завинаги..."
хм
Рейтинг: 1705 Неутралнокредит=робство
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3308 НеутралноЕдни взимат заеми а други получават милиони от ББР или безлихвени ислямски финансов инструмент, което нарушава шансовете за конкуренция!
Libertarianism is just anarchy for rich peopleКато се знае каква зима идва рисковете да имаш да връщаш са големи.
deaf
Рейтинг: 3171 НеутралноОт статията:
"инфлацията топи дълговете..."
Как точно става тая работа?!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3753 НеутралноЗаем - само ако се налага. Е, не се налага.
Еретикirobot
Рейтинг: 500 НеутралноДо коментар [#6] от "deaf":
Може да стане на ниво бизнес. Оборотите се вдигат от повишената парична маса и повишеното потребителско търсене, а лихвата на кредита е по-бавна.
На ниво служител е доста по-различно. В подобна среда потребителят харчи повече и остава с по-малко, заплатата му едва ли се индексира всеки месец или дори всяка година, и в крайна сметка обеднява.
Анти Шишковци
Рейтинг: 513 НеутралноВземаш и се отчиташ на Пеевски. И проблеми нямаш, защото каскета ще те пази. И ББ прави така.
deaf
Рейтинг: 3171 НеутралноДо коментар [#9] от "irobot":
Хипотетично.
Днес хляба струва един лев. Ти ми даваш на заем 100лв.
След месец хляба вече струва два лева. Ще се съгласиш ли да ти върна само 100лв.?
БМЗ
Рейтинг: 1250 НеутралноБоже, колко мъка има по тоя свят, боже! (с)
"Сини, червени, зелени — заедно ако се обединят, страната веднъж завинаги ще се оправи". (баба Ванга)Не се научи това човечество и кълве ли кълве на едни и същи куки.
dwr30648311
Рейтинг: 331 ЛюбопитноДо коментар [#6] от "deaf":
Бащицата е държавен служител. Преди пандемията заплата му беше малко над 1000 чисто. Като се разбра, че няма да се работи, а ще се яде (печатницата за пари ще ни храни) с брат ми добавихме каквото можахме, към спеставянията му. След това той изтегли потребителски кредит 80к и купи апартамент.
От тегленето на кредита, до сега са индексирали заплата на бащицата 3 пъти. В момента взима около 1.6 чисто, вноските по кредита и длъжността му характеристика са същите. Вече са минали близо 2 години откакто заборчахме и по-голямата част от лихвата е изплатена. От тук нататък остава погасяване по главницата - и да вдигнат лихвата това няма да се отрази на вноските ;)
Съвети за опитващите се да хеджират инфлацията с кредит:
-Винаги потребителски, никога ипотека. Така всички рискове, ако нещо се обърка ги поема банката.
-Запознайте се добре как се изчислява лихвата по кредита и как биха се променили вноските при евентуално и покачване.
-Съгласувайте подобни начинания със семейството ти си. Бащицата знае, че ако остане без работа с брат ми ще му помогнем да си доизплати вересиите.
tsvetko_51
Рейтинг: 1543 НеутралноКолкото по-рядко взимаш заем в личен план, като физическо лице, толкова по-добре.
В бизнеса е друго, там необхо9димостта от заеми е нормално явление, разбира се събразено с пазара и прогнозите.
БМЗ
Рейтинг: 1250 РазстроеноДедо Андро, не са само банките. На Ютуб всяка втора реклама е на някакви лихвари с техните кредити. Явно много хора се връзват на оня дърт п***л дето "събира парички". Или на Фънки дето и аз вече не знам в колко сценария участва. "Сини, червени, зелени — заедно ако се обединят, страната веднъж завинаги ще се оправи". (баба Ванга)
Batezuzi
Рейтинг: 1525 НеутралноОсновно правило е кредитите да са във валутата, в която получаваме доходите си, а заемите във времена на инфлация може да са добра сделка ако искаме да продадем след време нещото, но със сигурност не и щом става дума за потребителски заеми. Масово хората бъркат жилищата като инвестиция, но ако даден актив не го отдадеш под наем или препродадеш той е разход.
Nikolai Kavrakov
Рейтинг: 99 НеутралноНе теглете никакви кредити,особено под влияние на такива статии.
Спомнете си само преди 6 месеца как всички медии лъжеха че лихвите щели да са ниски,да си останат такива,как ЕЦБ нямало да вдига лихвите и ала,бала .масово беше това,как говореха хората да си спасявали парите от банките,престъпни масови манипулации,съвсем официално,и тогава Путин удари Украйна и хоп палачинката рязко подчертавам се обърна...
Не четете такива лъжливи статийки ами следете изявленията на Централните банки.
Последните само 3 дни Европейската банка ясно заяви ,ще вдигаме лихвите дотогава докато инфлацията не бъде смачкана,няма таван,няма горна граница,за тези намерения дори Холцман от ЕЦБ буквално в последните 24 часа обяви че можело да допуснат съвсем съзнателно лека рецесийка ,но инфлацията е проблем номер 1 за тях.
И на фона на всичко това плюс риска от криза която е на хоризонта имаме разни БГ кредитни консултанти,пиявици,брокерчета,платени агенцийки за недвижими имоти,банки,които с лъжи се опитват да закопчаят в последния влак още хора с лъжливи прогнози .
Не се лъжете,не теглете никакви кредити освен ако това е неотложно и много,ама много добре сте си направили сметката с доходите.
mitko11
Рейтинг: 1978 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "dwr30648311":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов"...От тук нататък остава погасяване по главницата - и да вдигнат лихвата това няма да се отрази на вноските ;)"
Тази игра сме я играли през 90-те.
15 000 потребителски кредит с лихва 3% през 1993 г....срок за изплащане 20 г.
Само 4 години по-късно :
12 000 останала главница и 15 000 месечна лихва ....
Добре, че бащата пътуваше по корабите. Даде известно количество долари и се оправихме с банката и дълга...
Та ако си мислите, че банките ще загубят....е, няма да се случи...
И както е казал известният Джон Дилинджър:
-Защо трябва да ограбваш банка, като може да основеш такава?
eti mehter
Рейтинг: 4555 НеутралноДо коментар [#11] от "deaf":
BukalemunДобро утро.
Точно това съм правил от близо 30 години насам....и почти никога не съм съжалявал...
Особено днес.... когато парите са най евтиното нещо...
Инфлация означава поевтиняване на парите...
Даваш ги и в замяна на тях получаваш някаква стока или услуга.....
После пак....и пак ....и пак...
dwr30648311
Рейтинг: 331 НеутралноДо коментар [#18] от "mitko11":
Съжалявам, че сте живяли през 90-те и не сте научили как някои хора станаха кредитни милионери ;)
Другият интересен момент е как са ви дали потребителски кредит със срок на изплащане 20? Сигурен ли си, че не говорим за ипотека?
eti mehter
Рейтинг: 4555 НеутралноВсъщност при потребителските кредити има редица изгодни предложения с фиксирана лихва до 5 години срок на кредита, в някои банки дори до 10 години срок
Bukalemun======
Идеално....!
Това е най оптималния вариант....
След десет години...ония стари пари ще са дребни монети...
devdimi
Рейтинг: 416 НеутралноЛихвата вече започна да се вдига и явно ще се вдига още. В Германия за 6 месеца лихвата нарастна от 0.9% до 3.9%. Така че това се очаква и у нас.
При кредит с плаваща лихва разходите за лихва може да нарстнат доста. При примерен заем 200 000 и сегашна лихва 2.3% и вноска 883 евро при нарастване с 3 пункта колкото в Германия на 5.3% вноската ще стана 1383 евро.
4okuto
Рейтинг: 561 НеутралноЗаем само за бизнес, макар че е малко закъсняло вече. Имаш шанс догодина дори в България да видим депозити на около 2.5-3% и кредити на около 5-5.5%. Може би към края на 2023-та... Всеки да си прави сметката.
pamela
Рейтинг: 2593 ВеселоУскоряващата се годишна инфлация принуди много хора къде да намерят убежище са обезценяващите се двуцифрено техни доходи или спестявания. "Дневник" предлага няколко идеи за това.
*
Смешници! Ние вече сме преживели една чудовищна инфлация, ще преживеем и тази.
Оказа се, че напук на съветите на специалистите, губят тези със спестявания, а печелят взелите кредити. Познавам хора, които си изплатиха жилището с една заплата.
Спестяванията се нулираха за нула време. Какви шест месеца, какви пет лева?
Ако трябва да купуване нещо по-голямо, купете го сега, утре може да нямате тази възможност.
bludniq_sin
Рейтинг: 1510 НеутралноДо коментар [#2] от "дедо Андро":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlПо-скоро второто. Банките са за това - да финансират желания. Просто - простирайте се в желанията си според чергата си.
TzZar
Рейтинг: 862 НеутралноДо коментар [#13] от "dwr30648311":
Тиква под наем.дали е потребителски или ипотека е все у дирник пич. Ако апартамента е на името на баща ти, а най вероятно е така, и не си плащаш потребителския кредит ЧСИ така хубаво ще ти запорира имота та стой та гледай. Не давай съвети които не са актуални от години, системата е направена в полза на банкстерите а не на кредитополучателите
А лихвата е сложна , така че няма как да си я изплатил и при всички случаи трябва да е минал поне половината срок за да започнеш да изплащаш повече главница отколкото лихва ама е хубаво като си вярваш.
Самата инвестиция изглежда ок , стига имота да е с добра локация и да носи някакъв доход .
klecho
Рейтинг: 919 НеутралноДо коментар [#11] от "deaf":
Хипотетично.
Заплатата ти е 2000 лева, вноската по кредита 700. Остават ти 1300, с тях си покриваш нуждите.
Всичко поскъпва двойно, освен заплатата ти (това е деликатният момент, за който никой не говори- тая инфлация няма да е като оная, тук не се предвижда индексация на доходите, кой съумял да договори еднократно увеличение в мътното време съумял. Примерно, в Германия и Япония заплатите стагнират вече четвърт век). Вноската по кредита ти също се вдига, с повишените лихви. Вече е 830 лева.
Остават ти 1170 лева на месец. Само че, за да си покриеш предишните нужди, вече ти трябват 2600. Извод: обеднял си 2.5 пъти. На този етап трябва да решиш, дали ще наалиш хляба, дали ще стоиш на студено или ще престанеш да си покриваш кредита.
klecho
Рейтинг: 919 НеутралноДо коментар [#24] от "pamela":
Повечето пъти си права, но тук грешиш. Тогава имаше елементарно решение, как да се избяга от инфлацията, даже певачките го знаеха -"левовете в марки". Сега няма.
За година, златото е -4.2%, Дау е -8.2%, DE30 e -15.8%, биткойн е -36.2%. Само,. моля, не давай пример със софийска панелка.
Обективно, загубите при кеша са най-малки. Дето се вика, не е препоръка за инвестиции.
pamela
Рейтинг: 2593 НеутралноДо коментар [#28] от "klecho":
Там е работата, че никой не знае колко време ще продължи инфлацията и дали няма да достигне граници, при които заплатите да се получават ден за ден.
Това ще бъде пълна катастрофа, но ще стопи всички спестявания и дългове.
Мисля си, че ЕЦБ нарочно отиде на вариант инфлация вместо свиване на разходи и причината е, че свиването на разходи се посреща на нож от населението и може да свали и правителства, а за ударното печатане на пари сметката идва със закъснение.
Нинов
Рейтинг: 1753 Неутрално
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Аз съм си купил 50 кг. ориз и 20 кг. пчелен мед.
Нека да идва инфлацията.
Подготвени сме!
Нинов
Рейтинг: 1753 Неутралнов днешно време да си шорт нещо също се смята за инвестиция.
Например Бил Гейц е шорт Тесла и е продал 50% от Микрософт акциите си, га беха скъпи. Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.
Нинов
Рейтинг: 1753 Неутрално
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Ето най-чистият вид защита от инфлация:
Inflation-index-linked bonds can help to hedge against inflation risk because they increase in value during inflationary periods.
The United States, India, Canada, and a wide range of other countries issue inflation-linked bonds.
TIPS and many of their global inflation-linked counterparts do not offer very good protection during times of deflation.
An additional upside of inflation-linked bonds is that their returns do not correlate with those of stocks or with other fixed-income assets.
georgievb
Рейтинг: 1750 ВеселоЗаем човек трябва да взема в два случая:
https://www.vbox7.com/play:187a8c12bd1. Децата му умират от глад.
2. Намерил си стока, която си продал и ти трябват пари да я купиш, за да я доставиш.
klecho
Рейтинг: 919 НеутралноДо коментар [#29] от "pamela":
Както един колега е споменал по-горе, вчера немският представител в ЕЦБ излезе със заявление, че ще се върнат на 2% годишна инфлация до края на годината, каквото и да им струва (средносрочна рецесия е приемлив вариант). Просто нямат избор, всички останали вдигат лихвите, ако ЕЦБ не го направи, ще се самоунищожи- хем еврото ще си замине, хем ЕС.
Но, разбира се, подобни апокалиптични сценарии никога не са били на дневен ред. Даде се възможност да се краде, докато все още има какво. Голямата новина е, че вече не остана и се преминава на следващия етап.
Всеки ден да се получава заплата в...евро, долари и т.н. ...просто не е сериозно. Това, в най-голяма степен означава глобална октомврийска революция и сериозно обедняване за 1-ния процент. Ясно е, че те няма как да го допуснат, по-скоро на някой няма да му издържат нервите и ще натисне съответното копче. Просто невъзможен сценарии, къде по-лесно е да отупат брашнения чувал. Той милият, в контекста на глобалната пландемия, и без това съвсем нагледно показа, колко сериозно е позагубил чувството си за самосъхранение.
dwr30648311
Рейтинг: 331 НеутралноДо коментар [#26] от "TzZar":
“Ако апартамента е на името на баща ти, а най вероятно е така, и не си плащаш потребителския кредит ЧСИ така хубаво ще ти запорира имота та стой та гледай. “
-Прав си апартамента е на Бащицата, но кредитът (както повечето потребителски кредити, които се теглят от банка) се обезпечава от поръчители, а не имуществено. В тоя ред на мисли, ако нещо се обърка претенциите към обслужването идват към мен и брат ми. И двамата сме в частния сектор с доста по-добри заплати от татко. Признавам, че не съм и обмислял вариант, в който и тримата оставяме без работя трайно. Предвид недостига на работна ръка ми се струва малко вероятно. Пък и ако се докараме до ситуация, където трима от четери работещи (75% от семейството ни) останат без работа, не мисля че ще има банки ;)
“А лихвата е сложна , така че няма как да си я изплатил и при всички случаи трябва да е минал поне половината срок за да започнеш да изплащаш повече главница отколкото лихва ама е хубаво като си вярваш.”
-Кредита е за 7 години, до тук са мианали две. Ще ми е интересно да видя колко ще се вдигнат вноските по него в следващите 18 месеца, но силно ме съмнява, ще ще са двойно по-големи. А нашите заплати почти се удвоиха от началото на пандемията до сега ;)
Не на последно място, между тримата има как да погасим кредита предсрочно. Просто ни по-изгодно инфлацията да му разказва играта.
Не давам финансови съвети на никого. Просто се опитах да онагледя на колегата как точно инфлацията помага за топене на дългове. С ръка на сърцето признавам, че тая схема не съм я измислил аз - пише в в учебницте по икономика ;)
hamiltonf
Рейтинг: 4750 ВеселоДо коментар [#30] от "Нинов":
https://uapostcards.org/?utm_source=fb&utm_medium=Facebook_Desktop_Feed&utm_campaign=ua-postcard_website-conversion_abo_upd-23&utm_content=eu-zone_feed_interest_charity_25-65_140923&fbclid=IwAR3ClQksNsxiXeov7KUie6sSWkd8tezQ8gjXihDiuml7rq9uUnWVUdnd9uAМного си опитен! Медът на колко го взе?
Роси
Рейтинг: 7590 НеутралноСамо в краен случай.
log_on
Рейтинг: 1202 НеутралноНай-добрата борба срещу инфлацията е производството на повече стоки и услуги, които да балансират излишъка на парична маса, но това е по-лесно да са каже, отколкото да се направи.
deaf
Рейтинг: 3171 НеутралноДо коментар [#13] от "dwr30648311":
+++
deaf
Рейтинг: 3171 НеутралноДо коментар [#19] от "eti mehter":
Парите не поевтиняват,а цените на стоките се вдигат... Съвсем различно е...
gabrovski
Рейтинг: 551 НеутралноА когато няма икономическа криза какво се съветва? Да се харчи на ляво и дясно? Напред и назад, на горе и на долу?
Нинов
Рейтинг: 1753 НеутралноДо коментар [#36] от "hamiltonf":
Животът е кратък! Затова се стремете да прекрарате колкото се може повече време в интернет-форуми в спорове с непознати.Аз цени на храни трудно помня, освен на сьомгата.
Медът и оризът трепят не само инфлацията, но и евентуални продоволствени затруднения.
Оризът е от фирмата Tilda в 20 кг.чували.
Индийците викат, че синята Тилда била мерцедесът на ориза.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1389 НеутралноДо коментар [#14] от "tsvetko_51":
Всеки икономист ще Ви го каже - кредитите са два типа - такива които се очава да създадат допълнителна стойност в бъдеще (примерно за обучение) и такива за подобряване на имиджа (за нова кола или луксозна почивка, които де факто не Ви трябват).
Оттам нататък - стига да можете да си управлявате финансите и да създавате стойност няма лошо и 100 пъти да теглите кредит, като физическо лице. Единственият бонус при фирмите е, че вноските им се признават за разход и се приспадат преди облагане.
ПС. Това не е съвет за теглене на кредити. Според мен вноската Ви без значение от вида на кредита не бива да превишава 25-30% от месечния Ви доход.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1389 НеутралноДо коментар [#29] от "pamela":
Остеритните програми просто не работят от един момент нататък - ярък пример е Гърция. Проблемът е, че тормозът от страна на държавата в един момент води първо до свиване, а после до замръзване на икономиката на определен раззмер (защото значителна част от фирмите и работещите са напуснали държавата), а на дълга колкото и да му е малка лихвата продължава да се натрупва. Гърците, ако не бяха унищожили плочите за отпечатване на драхми и не се бяха разбрали в кредиторите си за здрава подстрижка на дълга отдавна щяха да са извън еврозоната. А това и е основния дерт на ЕЦБ - да държи еврозоната цяла, инфлацията въпреки всички приказки е нещо вторично. И при положение, че половината държави там са с дълг около и над 100% БВП помага да се топят.
ПС. Както обикновенно в такива случаи бедните го ду.хат.
hbk48695147
Рейтинг: 8 НеутралноДа не вземеш е най-добрият вариант.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1389 НеутралноДо коментар [#27] от "klecho":
Хайде стига щуротии. В случай, че не ти стигат парите започваш да режеш разходи. Първо спираш втората кола, после я продаваш. Спираш ресторанти и театри. Ограничаваш уроците за децата и скъпите почивки. Започваш да си готвиш в къщи и т.н. Ще се изненадате колко МНОГО може да се изреже. Накрая апочваш да търсиш втора работа.
Не разбирам за какво е тоя рев с лихвите за мършавия половин процент. Навремето ( в начлото на 90-те) банката вдигна лихвата на ипотеката на родителите ми от 6% на 20%, а заплатите им постоянно намаляваха в реално изражение. Та добре знам за какво говоря - кръгозора зависи от зора.
gabrovski
Рейтинг: 551 НеутралноСиньото басмати по 20гк не е мерцедесът, поне така ми каза един индиец. в 20кг чували попадало това което не е достатъчно добро да се сложи в по-малките. Затова и никога не съм го купувал и карам на тези по 10кг. Ти разлика забелязъл ли си?
log_on
Рейтинг: 1202 НеутралноЕрата на многото евтини пари е приключила
Достъпът до кредит няма да е по-труден, но ще е по-скъп
Прочети още на: https://www.dnes.bg/obshtestvo/2022/07/25/hamparcumian-erata-na-mnogoto-evtini-pari-e-prikliuchila.538001
eti mehter
Рейтинг: 4555 НеутралноДо коментар [#48] от "log_on":
BukalemunДо коментар [#40] от "deaf":
======
Според мен и двамата разсъждавате грешно...
Ерата на евтините тепърва започва.
(У вас,де)
При мене ,тя е от десетилетия...
А цената (себестойността)на една стока си е все една и съща...
Парите се променят ...с подмяната на цифрите върху банкнотите...
Така че..... харчене ги парите...!
Харчене ги с тенденцията ,че те ще са по евтини утре....
eti mehter
Рейтинг: 4555 НеутралноДо коментар [#38] от "log_on":
BukalemunНай-добрата борба срещу инфлацията е производството на повече стоки и услуги,
=======
Това беше така да се каже.... класическата тенденция...
Тя вършеше добра работа до преди две три десетилетия... когато населението на планетата бе около 5...6 милиарда....
Сега вече има промяна в политиката на парите....
В противен случай (пример).... след 20 години една Нигерия и Египет биха имали повече население от цяла Африка...
Всички поведения на богатите по света показват същото...
eti mehter
Рейтинг: 4555 ЛюбопитноДо коментар [#38] от "log_on":
BukalemunВсъщност статията е от заплашителен характер...
Тя защитава най вече текущата банкова политическа тенденция.
Аз например вече почнах да съжалявам че не сключих още веднъж сделка с кооперация за още един два апартамента....
Откъде да знам че ще почне война в Украйна...
В момента у нас има голям наплив на търсене от страна на украинците...на домове...
Те сами щяха да ми изплащат месечните вноски....
И т.н.... примери много...
nodamncat
Рейтинг: 479 НеутралноДа вземеш заем или да не вземеш - това е въпросът. Отговорът е кратък и ясен - Не, никога.
tarna
Рейтинг: 719 НеутралноТакива статии чета с особен интерес, защото, като неспециалист, искам да разбера не как да не загубя, а как да спечеля от дадена ситуация. От статията не съм съгласна, че покупката на нов автомобил е разход. Така беше до съвсем скоро, но нещата се попромениха, особено за електрическите автомобили. В момента коли няма и до 1-2 години няма да има. Цените им се покачват: с около 20% за няколко месеца, но търсенето е много голямо. Така, ако закупиш електромобил и си го покараш, може да се продаде дори с печалба, в никакъв случай на загуба, въпреки, че ще бъде втора употреба. Това си е инвестиция, а не разход.
klecho
Рейтинг: 919 НеутралноДо коментар [#46] от "Vassil Stoychev":
Ами аз какво съм написал?
"На този етап трябва да решиш, дали ще наалиш хляба, дали ще стоиш на студено или ще престанеш да си покриваш кредита".
Приоритизиране и рязане на разходи. Който има откъде. Който няма, потъва.
dante_18
Рейтинг: 670 Неутралнопреди 2-3 дена взех 80 000 лв потребителски кредит за 10 години.
If you are going through hell... Keep going!лихва 4 и нещо.
общата сума за 10 години в 100 000 лева.
на 80 000 се добавят 20 000 за 10 гидини. по принцип не е зле.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1389 НеутралноДо коментар [#54] от "klecho":
Не знам къде живеете, но 2000 лева месечно в България все още са над 1000 хляба. Доста голям кредит ще да сте теглили за да избирате накрая между храна и отопление. А що се отнася до пестенето - има цяла дисциплина "Лични финанси" и доста книги по библиотеките - които учат на прости неща от сорта на да се купува в противоположния сезон, когато стоките са в промоция; да се купува на едро; как да се преценим дали да ползваме абонамент за нещо и т.н. В Интернет има готови таблици и програми за бюджетиране - безплатно. И не е приятно, но се свиква. Единствените за ожалване са работещите бедни.
vankata1
Рейтинг: 1129 НеутралноОтговорът изобщо не е кратък, нито е прост. Зависи за какво вземаш заема. Никога не можеш да спестиш от заплата толкова много пари, колкото можеш да направиш от купуване и отдаване под наем на имоти! Ако си опечеш добре работата, заемът ти помага да увеличиш състоянието си.
Изгодно е само при определени условия. Ако средната лихва по ипотечен кредит е по-ниска от годишното покачване на цената на имота, а освен това го даваш под наем с добро съотношение между наем и цена на имота, това е рецепта за успех. Но трябва да имаш търпение, да разбираш от подходяща локация, от взаимоотношения с наематели, да отделяш по малко време всеки месец за грижи по имота. Не е за всяка уста лъжица. Има и рискове, но къде няма риск?
vankata1
Рейтинг: 1129 НеутралноАми ти сам си отговорил на въпроса си :-)
Когато си взел кредит и имаш дълг, ако си го взел на лихва по-ниска от инфлацията, дългът ти се е "стопил" в реални пари. В твоя пример: ако си взел заема от 100лв при 1% месечна лихва, а хлябът за този един месец е поскъпнал 100%, дългът ти се е стопил почти двойно. Ако купуваш само хляб, разбира се.
Истината е, че всеки човек има своя специфична за него инфлация. Ако няма да купува кола, за него няма никакво значение каква е инфлацията на цените на колите.
Ако през следващите четири години ще плаща наема на студент, в неговата инфлация важна част ще заеме покачването на наемите в това населено място, където ще учи студента. Ако останалите му разходи са най-вече за храна от Кауфланд, тогава покачването на цените на храните ще има основен дял в личнния му индекс на инфлацията.
feniks_na_gril
Рейтинг: 83 НеутралноНе съм сигурен, че разбирам към кого е насочена тази статия, ако трябва да съм честен.
По мои наблюдения, извън тези, които изплащат жилищни кредити, и разните, които изплащат нещо свързано с бизнес (които са малко), в България кредитополучателите се делят на два типа - тези, които вземат кредит, защото буквално нямат друг избор, и тези, които вземат кредит от глезотия - за почивчица, за празник, за някоя електронна играчка.
За жалост, бил съм в ситуацията на първите - на тях каквито и умни съвети да им се дават, в крайна сметка ще вземат първия хищнически кредит с ужасяващи условия, за който ги одобрят, защото алтернативата е, примерно, да бъдат изхвърлени на улицата.
Именно заради това на вторите бих им дал само един съвет - да не теглят кредити за ненужни глупости. Изобщо да не гледат лихвени проценти, инфлации и прочие, а да осъзнаят, че на детето нищо няма да му стане, ако не хвърлят цялото семейство в дълг заради един абитуриенски бал. Че никой не е умрял от неходене на почивка в чужбина. Че нямат нужда от стохилядиинчова плазма. Че не е нужно всяка година да са с нов телефон. И така нататък. Това е.