и колелото на късмета започва да се завърта за всички изтеглили 30 годишни кредити, за Манастирски ливади/Кръстова вада/Малинова долина, с вноски 70% от доходите им. А това е началото. Аз отивам да си купя банани за Коледа, да не стане мяу ...
Съгласно закона за потребителския кредит - нар. годишен процент на разходите (ГПР): според изненадващо внесените в последния момент текстове годишният процент на разходите (лихва плюс всички такси) не може да е по-висок от 5 пъти законната лихва по просрочени задължения. В момента тя е 10% плюс основния лихвен процент (1.3%), или общо 56,5%.
Тези високи % се налагат предимно от институциите за бързо кредитиране. В следствие на инфлацията доста хора изпитват трудности за посрещане на ежедневни нужди и прибягват до услугите на тези институции. Статистиката на БНБ показва сериозен ръст на този тип кредитираме от началото на 2022.
Това са всъщност първи стъпки за овладяване на инфлацията, лихвите още ще растат, между другото, в голяма част от Еврозоната вече са по- високи от България.
Тези, които са взели големите заеми от ББР изобщо не трябва да ги мислим. Виж, за тези които ги раздаваха може да се сетим и да ги пратим на едно топло място.
БНБ не вдига ОЛП. БНБ изчислява ОЛП. ОЛП е равен на средномесечната стойност на лихвения процент по еднодневни депозити, които банките в България си разменят, за предходния месец. Заглавието е подвеждащо и/или неграмотно.
Ами всъщност не :D БНБ не определя и следователно не "вдига" ОЛП, БНБ "изчислява" ОЛП. ОЛП е осреднена стойност на LEONIA за месеца, която пък е в пряка зависимост от депозитната лихва на ЕЦБ. ЕЦБ вдигна лихвата с 0,75% в края на октомври и съответно ОЛП се повиши с почти толкова 1 месец по-късно. Депозитната лихва на ЕЦБ в момента е 1,5%.
Банките са много коварни. Имат множител, който умножава ОЛП в договорите. Когато ОЛП беше 0% на клиентите не им правеше впечатление колко точно е голям този множител. Усещам как държавата догодина ще плаща и кредитни вноски на населението, освен помощите за горива и ток...
В еврозоната вече пъти вдигнаха лифхата. В тази пумия дето ни заливат едновременно руските тролове и сорос троловете като теб е много трудно човек да си оформи обективно мнение
Първо, не е множител, а добавка "ОЛП+", методиките за изчисляване на лихвените нива за кредити на физически лица са публични, повечето банки ги имат на сайтовете си. Второ, почти никой не ползва ОЛП за лихвена база. Повечето банки ползват съставен индекс от лихвените нива по депозти за кредитите в левове и ЮРИБОР за евровите. Трето, държавата собствени пари няма, тя взима пари от хората и предприятията, за да им прдоставя услуги и за да преразпределя доход. Ако в хората няма пари и държавата няма да има. Четвърто, преди да се взима заем следва да се мисли, а не да се разчита, че парите за безплатни.
До коментар [#1] от "danvan":В еврозоната вече пъти вдигнаха лифхата.В тази пумия дето ни заливат едновременно руските тролове и сорос троловете като теб е много трудно човек да си оформи обективно мнение
Едно от последните изпълнения, може би и последното, на един човек, един от най-великите в цялата човешка история, въобще: https://www.youtube.com/watch?v=rxxHvW0oNpU&ab_channel=Olympics
"Стойността на ОЛП не влияе пряко върху лихвите по кредитите и депозитите."
😂😂😂😂😂😂😂😂 Авторката на статията Елена Геловска явно не я слуша главата. Посочете ми една държава в света в която централната банка да е повишила лихвата и това ДА НЕ СЕ Е отразило на всичко останало, в това число и лихвите по кредитите????
ОЛП е чисто административен показател. БНБ никакви лихви не е вдигала просто защото БНБ работи по правилата на борди кредити не дава. ОЛП е производен на лихвените нива на междубанковия пазар, тоест е резултат от търговията с депозити между банките.
Вдигането на основния лихвен процент е стъпка за борба с инфлацията. Инфлацията е около 20% за България за последната година. И вдигането на лихвения процент в САЩ и еврозоната не са по-плавни. Даже тук при нас много забавено се случва всичко. Който се е набълбукал с ипотечен кредит след 2020 година да очаква интересни събития през следващата календарна година.
Купона свърши, сервитьора пише сметката, ще има разплакани.
Медведев, Дмитрий Анатольевич, очевАдно е решил след време като го съди международния трибунал в Хага да се обяви за НЕВМЕНЯЕМ, и затова в момента дрънка такива безумици, подготвя си защитата.
Разбира се, че влияе. Преди малко получх съобщение от банката ми, че лихвата по депозити е вдигната до 1.5% и подкана да се "възползвам".
Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem
До коментар [#21] от "Infinitum":ОЛП е чисто административен показател. БНБ никакви лихви не е вдигала просто защото БНБ работи по правилата на борди кредити не дава. ОЛП е производен на лихвените нива на междубанковия пазар, тоест е резултат от търговията с депозити между банките.
Това е теорията с което съм напълно съгласен. Това което аз попитах е някой да ми посочи държава в която това не се е отразило на лихвите по всички финансови продукти и инструменти.
Дори и Вие с определено добрите си познания на теорията не можете да ми посочите реални факти. Защо? Ами защото такива НЯМА. Теорията е хубаво нещо, но ние живеем в реалността където тази теория си е само това: теория. Да изчакаме седмица, за да видим реалните резултати.
Пич, не се излагай с неграмотността си. Вдигането на лихвите е антиинфлационна мярка и ако не се прави умно, води до стагнация. Проблемът на инфлацията у нас е, че сме изцяло енергозависими от вън и външната инфлация, съчетана с проинфлационните мерки на кирчовата коалиция ни таковаха мамата. В момента имаме нужда от финансова дисциплина, съчетана със специфични социални мерки и диференцирана подкрепа за различните бизнеси.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
повечето ипотечни кредити в бг са свързани с лихвите по депозитите, така че покачването ще отнеме време, но определено ще има плач и скърцане със зъби - както винаги с 1 година закъснение у нас
"Стойността на ОЛП не влияе пряко върху лихвите по кредитите и депозитите."😂😂😂😂😂😂😂😂Авторката на статията Елена Геловска явно не я слуша главата. Посочете ми една държава в света в която централната банка да е повишила лихвата и това ДА НЕ СЕ Е отразило на всичко останало, в това число и лихвите по кредитите????
Посочвам ти половината европейски държави, както и САЩ. Там обичайно лихвите по кредитите са фиксирани за целия период на сключването им, дори за дългосрочни ипотечни кредити. Имам познати в Германия, които купиха жилища и къщи, и теглиха кредити на лихви от порядъка 1-1,5%, дори един има с 0,9%. Тях в момента ги боли фара колко е ОЛП, защото лихвата им е такава за целия 30 годишен период.
Посочвам ти половината европейски държави, както и САЩ. Там обичайно лихвите по кредитите са фиксирани за целия период на сключването им, дори за дългосрочни ипотечни кредити. Имам познати в Германия, които купиха жилища и къщи, и теглиха кредити на лихви от порядъка 1-1,5%, дори един има с 0,9%. Тях в момента ги боли фара колко е ОЛП, защото лихвата им е такава за целия 30 годишен период.
За Германия връзването на лихвата е за 10 години, повече няма. На всеки 10 години банката има право да прекрати едностранно договора за ипотеката и да го обяви за предсрочно изискуем, или да вдигне лихвата до нивата в момента. Това в момента в Германия не е проблем, защото лихвите по кредитите в момента са такива, каквито бяха и преди 10 години. След обаче 7-8 години хората теглили на 1-2% лихва може да се окажат в ситуация, че банката ще им вдигне на 3-4% лихвата. Те имат право да погасят предсрочно в този случай или да потърсят друга банка, която да им даде по-изгодна лихва и в този случай няма наказателна лихва. За разлика от България, където след първите 12м може да рефинансираш без наказателна такса, в Германия това не е възможно и ако изплатиш предсрочно банката си иска всичко все едно ще плащаш редовно до края на кредита (т.е. предсрочното изплащане в Германия въобще не е опция). Там залагат обаче едни буфери, например 5% от заема могат да се изплащат извънредно в рамките на календарна година. Тази опция понякога вдига ГПР-то, защото е риск за банката да получи по-малко пари от лихви. В Германия лихвите по ипотечните кредити не се определят от основната лихва, а следват един пазар където ипотеките се търгуват. В щатите ипотеките също се търгуват. Кризата от 2008-ма се получи, защото в момента, в който се сключваше ипотеката група ипотеки се групираха и се създаваше "дериват", който се котира на борсата и така всеки можеше да си купи част от чужда ипотека с цел печалба. Лихвите в щатите за малко стигнаха 7% и там наистина са за 30г.
Банковото дело отиде в други измерения. Евтиния ресурс за банките, депозитите, бяха заменени с количествените улеснения което изврати нещата. Депозантите бяха наказанани с 0% лихва или отрицатена с което обедняха във временята с ниска инфлация, а за сега да не говорим. Количествените улеснения вече привършват и корпорациите които използваха този ресурс сега са в свободно падане. Сега балона на изкуственото повишаване на стойността на акциите се спука и започнаха уволненията. Да не споменавам за надутите имотни балони. С поскъпването на парите ще започне борба за депозанти. Травмите по доверието в банките не знам дали са лечими.
Айде по-спокойно с паниката. Ако ипотеката ти е на около 3%, а инфлацията е 20%, дали не изгодно да имаш кредити. Дори без да смятаме покачването на цената на имота, който човек си е купил с тази ипотека. Нищо толкова страшно не се случва. Сега, ако някой се е набълбукал с кредити, защото си е мислел, че топ инвеститор и е скочил с двата крака в крипта, акции, дялове на фондове и т.н. това е друга работа...
“Който и да бе сътворил човечеството, не си бе изпипал работата докрай, защото хората твърде лесно се прегъваха в коленете.” Тери Пратчет
За Германия има още един риск. Там цените на имотите вече тръгнаха надолу. Раздавата се по-малко заеми, около 30% от кандидатстванията за заеми пропадат. В момента, в който пазарът тръгне надолу хората ще чакат за още спад. Пазарът отива на пазар на купувача вместо на продавача. Вярно е, че в Германия търсенето на имоти е голямо, защото все повече хора се заселват там, а строителната продукция е малко и намалява в момента, защото се спират проекти заради високите цени на материалите (строителния бранш в Германия го чака рецесия). В Германия обаче доста хора са под наем и там повишението на наемите е силно регулирано и е в пъти под инфлацията. Ако човек е под наем отдавна наемът му е далеч от нивата на пазара в момента и повишаването е с 2-3% и то на най-малко 18 месеца. Да изкараш наемател е много трудно. При престой над 10г предизвестието е 2 години и то пак трябва основателна причина - "за собствена употреба" или пада в съда и не можеш да прекратиш.
Айде по-спокойно с паниката. Ако ипотеката ти е на около 3%, а инфлацията е 20%, дали не изгодно да имаш кредити. Дори без да смятаме покачването на цената на имота, който човек си е купил с тази ипотека. Нищо толкова страшно не се случва.Сега, ако някой се е набълбукал с кредити, защото си е мислел, че топ инвеститор и е скочил с двата крака в крипта, акции, дялове на фондове и т.н. това е друга работа...
Въпросът е дали цената на имота скача с 20% при инфлация 20%. В Германия инфлацията е 10%, на храните е 20%, но цените на имотите тръгнаха надолу. Вярно е, че за 10г се удвоиха, което без сложна лихва са 10%/година. Цените на имотите в Германия ще продължат своят спад, защото цените са много високи, а лихвите вече не са ниски и от 1% на 4% лихва при ипотека от 25 години това са стотици евро на месец и хиляди на година. Това при повишение на заплатите от около 5% и това преди данъци. В щатите имотите са със спадащи цени вече седем месеца, а инфлацията все още е висока.
"И въпреки това, и въпреки огромните печалби на банките, лихвите по депозитите си остават кръгла 0." =========== Да де... Така се увеличават печалби. Ако имаш кредит, процентът ще мръдне.
Кой каза, че преливат? Някой умнокрасив икономист от някое нпо, който не е работил никога в банка или в частния сектор и ни убеждава как лихвите нема да се вдигат за потребители и нищо лошо не предстои? Според статистиката спестяванията до 20 Хил. лв са се стопили. Като има криза и инфлация, кредитирането на бизнеса няма да спре. Кредити не се отпускат само на физически лица.
За Германия връзването на лихвата е за 10 години, повече няма. На всеки 10 години банката има право да прекрати едностранно договора за ипотеката и да го обяви за предсрочно изискуем, или да вдигне лихвата до нивата в момента. Това в момента в Германия не е проблем, защото лихвите по кредитите в момента са такива, каквито бяха и преди 10 години. След обаче 7-8 години хората теглили на 1-2% лихва може да се окажат в ситуация, че банката ще им вдигне на 3-4% лихвата. Те имат право да погасят предсрочно в този случай или да потърсят друга банка, която да им даде по-изгодна лихва и в този случай няма наказателна лихва. За разлика от България, където след първите 12м може да рефинансираш без наказателна такса, в Германия това не е възможно и ако изплатиш предсрочно банката си иска всичко все едно ще плащаш редовно до края на кредита (т.е. предсрочното изплащане в Германия въобще не е опция).
Това за 10-те години е минимално изискване, не е задължително. Т.е. банките са длъжни да фиксират лихвата за поне 10г., но ако искат, могат и за по-дълго. Сега конкретно в договорите на моите познати как е, не съм гледал. На мен ми казаха, че е лихвата е такава докрая, ама може и да са се поизхвърлили.
Че предсрочното погасяване не е безплатно, е вярно - за разлика от БГ, няма законово изискване да има безплатно рефинансиране, поради което не се предлага. Но не е задължително да плащаш всички лихви както би платил ако си изплащаш кредита по план. Условията за предсрочно погасяване са предмет на договорка, и обикновено са от порядъка на 0,5-1% от предсрочно погасената сума. Което доскоро беше долу-горе колкото нормалната лихва, така че не си струва. Но при лихви от 3-4% си заслужава да погасиш по-рано срещу 0,5%, ако имаш свободен кеш.
На мене няма нужда да ми ги обясняваш тия неща :-) Живея от 20г в Германия, знам как беше тогава, знам как е и сега. Сегашния ми наем е от 2009г. и оттогава насам е повишен веднъж с 50 евро. Поради което се смятам, че живея почти за без пари в момента. Наскоро се разделих с жена ми, тя се изнесе в друго жилище и в момента плаща почти двоен наем (айде да кажем +80%) за по-малко квадратура. Въпреки че мисля да се прибирам към БГ, това жилище ще си го държа, щото друго такова няма да намеря скоро. А наема ми излиза колкото 5 нощувки в хотел...
И да, паралелно с това купих имот в БГ и по думите на някои съфорумци се "набълбуках" с кредит, на който от 1-2 месеца насам логично започна да му се вдига лихвата. Само че откакто взех кредита дохода ми се е качил с повече, отколкото е цялата месечна вноска по кредита. Т.е. в момента имам ефективно повече свободни пари, отколкото преди да взема кредита. Всеки да си прави сам преценката дали си заслужава...
Че кое не му е плавното при нас сега? В еврозоната лихвите растат от юли насам, вече са от порядъка 3-4%. Тука хем останаха на 0% няколко месеца по-дълго, хем след това растат по-бавно...
Не ни и натискат, ние се натискаме пак с цървулите си да седнем на банкетната маса. Надали някой "някъде там" подозира, че се води този дебат у нас. Дотолкова не ни искат и ни смятат за неподходящи.
Ти къде прочете, че лихвите по кредити няма да се вдигнат? Или побърза да се пишеш на много разбиращ? Да, подчертавам, че банките преливат от пари, но това не им пречи да продължават да дерат с лихви и комисиони и да вдигат процента на кредитите. За момента лихвите по депозити си стоят твърдо около нулата и няма никакви индикации, че ще станат 3, 4 или 5 процента. Не беше толкова отдавна времето когато имах депозит от около 15 хиляди евро и банката просто ме уведоми, че от другия месец се превръща в разплащателна сметка. Лихвата на 15 хиляди евро за месец стигаше за едно кафе. А таксата за теглене щеше да бъде по-голяма от лихвата която бях получил за целия период. Затова казвам, че банките все още са пълни с пари. Колко време ще е така, не знам.
имах депозит от около 15 хиляди евро и банката просто ме уведоми, че от другия месец се превръща в разплащателна сметка. Лихвата на 15 хиляди евро за месец стигаше за едно кафе.
Ама ти си имал и лихва по разплащателната ли? Интересно. Аз такова нещо не съм виждал никога, при това нито в БГ, нито в Германия. Разплащателната сметка е за разплащане, не да си складираш там парите.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
danvan
Рейтинг: 4357 НеутралноПърви белези на инфлация. На печелившите, честито. Ако бяхме в еврозоната, това щеше да се случва доста по плавно.
Българите са малък, но изключително прост народ. Шолц клекна. Путин - не само. Sapienti SatVladiznaiko
Рейтинг: 631 Неутралнои колелото на късмета започва да се завърта за всички изтеглили 30 годишни кредити, за Манастирски ливади/Кръстова вада/Малинова долина, с вноски 70% от доходите им. А това е началото. Аз отивам да си купя банани за Коледа, да не стане мяу ...
Животът е прекрасен!Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5418 ЛюбопитноА лихвите по депозитите ще мръднат ли от нулата?
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевjdg451140432
Рейтинг: 333 НеутралноХАХА Свършиха ""евтините""пари !!Ко ли ши праят тез дету взеха многомилионни заеми от ББР горките !
negodnik
Рейтинг: 421 НеутралноСъгласно закона за потребителския кредит - нар. годишен процент на разходите (ГПР): според изненадващо внесените в последния момент текстове годишният процент на разходите (лихва плюс всички такси) не може да е по-висок от 5 пъти законната лихва по просрочени задължения. В момента тя е 10% плюс основния лихвен процент (1.3%), или общо 56,5%.
Тези високи % се налагат предимно от институциите за бързо кредитиране. В следствие на инфлацията доста хора изпитват трудности за посрещане на ежедневни нужди и прибягват до услугите на тези институции. Статистиката на БНБ показва сериозен ръст на този тип кредитираме от началото на 2022.
Сега предстои масово доене на финансово неуките.
boevbisser
Рейтинг: 2960 ВеселоДо коментар [#1] от "danvan":
Това са всъщност първи стъпки за овладяване на инфлацията, лихвите още ще растат, между другото, в голяма част от Еврозоната вече са по- високи от България.
bobinews
Рейтинг: 301 НеутралноЕ как да не влияе пряко върху лихвите на кредити и депозити? Само погледнете сайта на ПИБ и промените в лихвите по кредитни карти например..
Petleshev
Рейтинг: 2694 НеутралноДо коментар [#3] от "Незнайко в Слънчевия град":
Бивш tww09306483.Естествено, че няма да мръднат. Банките преливат от пари и нямат интерес към депозити.
БМЗ
Рейтинг: 1224 ВеселоГа ядохте кифтета на кредит, ни ривахте, а?
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченorchis
Рейтинг: 234 НеутралноДо коментар [#4] от "jdg451140432":
Тези, които са взели големите заеми от ББР изобщо не трябва да ги мислим. Виж, за тези които ги раздаваха може да се сетим и да ги пратим на едно топло място.
Христо Христов
Рейтинг: 21 НеутралноБНБ не вдига ОЛП. БНБ изчислява ОЛП. ОЛП е равен на средномесечната стойност на лихвения процент по еднодневни депозити, които банките в България си разменят, за предходния месец. Заглавието е подвеждащо и/или неграмотно.
stedim
Рейтинг: 1788 НеутралноЗапочва се. Тези с кредитите ще пострадат .
yp123
Рейтинг: 146 ВеселоАми всъщност не :D БНБ не определя и следователно не "вдига" ОЛП, БНБ "изчислява" ОЛП. ОЛП е осреднена стойност на LEONIA за месеца, която пък е в пряка зависимост от депозитната лихва на ЕЦБ. ЕЦБ вдигна лихвата с 0,75% в края на октомври и съответно ОЛП се повиши с почти толкова 1 месец по-късно. Депозитната лихва на ЕЦБ в момента е 1,5%.
sa6
Рейтинг: 1608 ЛюбопитноБанките са много коварни. Имат множител, който умножава ОЛП в договорите. Когато ОЛП беше 0% на клиентите не им правеше впечатление колко точно е голям този множител. Усещам как държавата догодина ще плаща и кредитни вноски на населението, освен помощите за горива и ток...
Евроатлантидаxjx061152222
Рейтинг: 59 НеутралноДо коментар [#1] от "danvan":
В еврозоната вече пъти вдигнаха лифхата.
В тази пумия дето ни заливат едновременно руските тролове и сорос троловете като теб е много трудно човек да си оформи обективно мнение
barter1
Рейтинг: 1498 НеутралноТи пък сега, сайта на ПИБ... СЛушай Дневника какво ти казва, тука бъка от специалисти
Костадин Иванов
Рейтинг: 4366 НеутралноАко лихвата не прехвърли инфлацията, даже са на кяр. Еретик
Христо Христов
Рейтинг: 21 НеутралноДо коментар [#14] от "sa6":
Първо, не е множител, а добавка "ОЛП+", методиките за изчисляване на лихвените нива за кредити на физически лица са публични, повечето банки ги имат на сайтовете си. Второ, почти никой не ползва ОЛП за лихвена база. Повечето банки ползват съставен индекс от лихвените нива по депозти за кредитите в левове и ЮРИБОР за евровите. Трето, държавата собствени пари няма, тя взима пари от хората и предприятията, за да им прдоставя услуги и за да преразпределя доход. Ако в хората няма пари и държавата няма да има. Четвърто, преди да се взима заем следва да се мисли, а не да се разчита, че парите за безплатни.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4366 НеутралноПише се помия. Еретик
hamiltonf
Рейтинг: 4082 НеутралноДо коментар [#3] от "Незнайко в Слънчевия град":
Едно от последните изпълнения, може би и последното, на един човек, един от най-великите в цялата човешка история, въобще: https://www.youtube.com/watch?v=rxxHvW0oNpU&ab_channel=Olympics3% вече се предлагат
Infinitum
Рейтинг: 2879 Весело"Стойността на ОЛП не влияе пряко върху лихвите по кредитите и депозитите."
😂😂😂😂😂😂😂😂
Авторката на статията Елена Геловска явно не я слуша главата. Посочете ми една държава в света в която централната банка да е повишила лихвата и това ДА НЕ СЕ Е отразило на всичко останало, в това число и лихвите по кредитите????
Христо Христов
Рейтинг: 21 НеутралноДо коментар [#21] от "Infinitum":
ОЛП е чисто административен показател. БНБ никакви лихви не е вдигала просто защото БНБ работи по правилата на борди кредити не дава. ОЛП е производен на лихвените нива на междубанковия пазар, тоест е резултат от търговията с депозити между банките.
Aldi Mitov
Рейтинг: 344 НеутралноДо коментар [#1] от "danvan":
Вдигането на основния лихвен процент е стъпка за борба с инфлацията. Инфлацията е около 20% за България за последната година. И вдигането на лихвения процент в САЩ и еврозоната не са по-плавни. Даже тук при нас много забавено се случва всичко. Който се е набълбукал с ипотечен кредит след 2020 година да очаква интересни събития през следващата календарна година.
today
Рейтинг: 1124 НеутралноКупона свърши, сервитьора пише сметката, ще има разплакани.
Медведев, Дмитрий Анатольевич, очевАдно е решил след време като го съди международния трибунал в Хага да се обяви за НЕВМЕНЯЕМ, и затова в момента дрънка такива безумици, подготвя си защитата.БОНГО
Рейтинг: 2622 НеутралноРазбира се, че влияе. Преди малко получх съобщение от банката ми, че лихвата по депозити е вдигната до 1.5% и подкана да се "възползвам". Malo periculosam, libertatem quam quietam servitutem
Infinitum
Рейтинг: 2879 ЛюбопитноТова е теорията с което съм напълно съгласен. Това което аз попитах е някой да ми посочи държава в която това не се е отразило на лихвите по всички финансови продукти и инструменти.
Дори и Вие с определено добрите си познания на теорията не можете да ми посочите реални факти. Защо? Ами защото такива НЯМА. Теорията е хубаво нещо, но ние живеем в реалността където тази теория си е само това: теория. Да изчакаме седмица, за да видим реалните резултати.
whitemare
Рейтинг: 1221 НеутралноПич, не се излагай с неграмотността си. Вдигането на лихвите е антиинфлационна мярка и ако не се прави умно, води до стагнация. Проблемът на инфлацията у нас е, че сме изцяло енергозависими от вън и външната инфлация, съчетана с проинфлационните мерки на кирчовата коалиция ни таковаха мамата. В момента имаме нужда от финансова дисциплина, съчетана със специфични социални мерки и диференцирана подкрепа за различните бизнеси. Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
absfresh
Рейтинг: 469 НеутралноДо коментар [#25] от "БОНГО":
Коя е тази банка, това си е сериозно събитие?
Роси
Рейтинг: 7572 НеутралноИ въпреки това, и въпреки огромните печалби на банките, лихвите по депозитите си остават кръгла 0.
carmello
Рейтинг: 1109 Неутралноповечето ипотечни кредити в бг са свързани с лихвите по депозитите, така че покачването ще отнеме време, но определено ще има плач и скърцане със зъби - както винаги с 1 година закъснение у нас
Mike
Рейтинг: 652 НеутралноПосочвам ти половината европейски държави, както и САЩ. Там обичайно лихвите по кредитите са фиксирани за целия период на сключването им, дори за дългосрочни ипотечни кредити. Имам познати в Германия, които купиха жилища и къщи, и теглиха кредити на лихви от порядъка 1-1,5%, дори един има с 0,9%. Тях в момента ги боли фара колко е ОЛП, защото лихвата им е такава за целия 30 годишен период.
lcj441103717
Рейтинг: 366 НеутралноЗа Германия връзването на лихвата е за 10 години, повече няма. На всеки 10 години банката има право да прекрати едностранно договора за ипотеката и да го обяви за предсрочно изискуем, или да вдигне лихвата до нивата в момента. Това в момента в Германия не е проблем, защото лихвите по кредитите в момента са такива, каквито бяха и преди 10 години. След обаче 7-8 години хората теглили на 1-2% лихва може да се окажат в ситуация, че банката ще им вдигне на 3-4% лихвата. Те имат право да погасят предсрочно в този случай или да потърсят друга банка, която да им даде по-изгодна лихва и в този случай няма наказателна лихва. За разлика от България, където след първите 12м може да рефинансираш без наказателна такса, в Германия това не е възможно и ако изплатиш предсрочно банката си иска всичко все едно ще плащаш редовно до края на кредита (т.е. предсрочното изплащане в Германия въобще не е опция). Там залагат обаче едни буфери, например 5% от заема могат да се изплащат извънредно в рамките на календарна година. Тази опция понякога вдига ГПР-то, защото е риск за банката да получи по-малко пари от лихви. В Германия лихвите по ипотечните кредити не се определят от основната лихва, а следват един пазар където ипотеките се търгуват. В щатите ипотеките също се търгуват. Кризата от 2008-ма се получи, защото в момента, в който се сключваше ипотеката група ипотеки се групираха и се създаваше "дериват", който се котира на борсата и така всеки можеше да си купи част от чужда ипотека с цел печалба. Лихвите в щатите за малко стигнаха 7% и там наистина са за 30г.
Рашистката федерация е империя на злото
Рейтинг: 1014 НеутралноБанковото дело отиде в други измерения. Евтиния ресурс за банките, депозитите, бяха заменени с количествените улеснения което изврати нещата. Депозантите бяха наказанани с 0% лихва или отрицатена с което обедняха във временята с ниска инфлация, а за сега да не говорим. Количествените улеснения вече привършват и корпорациите които използваха този ресурс сега са в свободно падане. Сега балона на изкуственото повишаване на стойността на акциите се спука и започнаха уволненията. Да не споменавам за надутите имотни балони. С поскъпването на парите ще започне борба за депозанти. Травмите по доверието в банките не знам дали са лечими.
Dexx
Рейтинг: 629 НеутралноАйде по-спокойно с паниката. Ако ипотеката ти е на около 3%, а инфлацията е 20%, дали не изгодно да имаш кредити. Дори без да смятаме покачването на цената на имота, който човек си е купил с тази ипотека. Нищо толкова страшно не се случва.
“Който и да бе сътворил човечеството, не си бе изпипал работата докрай, защото хората твърде лесно се прегъваха в коленете.” Тери ПратчетСега, ако някой се е набълбукал с кредити, защото си е мислел, че топ инвеститор и е скочил с двата крака в крипта, акции, дялове на фондове и т.н. това е друга работа...
lcj441103717
Рейтинг: 366 Неутрално[quote#31:"Mike"][/quote]
За Германия има още един риск. Там цените на имотите вече тръгнаха надолу. Раздавата се по-малко заеми, около 30% от кандидатстванията за заеми пропадат. В момента, в който пазарът тръгне надолу хората ще чакат за още спад. Пазарът отива на пазар на купувача вместо на продавача. Вярно е, че в Германия търсенето на имоти е голямо, защото все повече хора се заселват там, а строителната продукция е малко и намалява в момента, защото се спират проекти заради високите цени на материалите (строителния бранш в Германия го чака рецесия). В Германия обаче доста хора са под наем и там повишението на наемите е силно регулирано и е в пъти под инфлацията. Ако човек е под наем отдавна наемът му е далеч от нивата на пазара в момента и повишаването е с 2-3% и то на най-малко 18 месеца. Да изкараш наемател е много трудно. При престой над 10г предизвестието е 2 години и то пак трябва основателна причина - "за собствена употреба" или пада в съда и не можеш да прекратиш.
lcj441103717
Рейтинг: 366 НеутралноВъпросът е дали цената на имота скача с 20% при инфлация 20%. В Германия инфлацията е 10%, на храните е 20%, но цените на имотите тръгнаха надолу. Вярно е, че за 10г се удвоиха, което без сложна лихва са 10%/година. Цените на имотите в Германия ще продължат своят спад, защото цените са много високи, а лихвите вече не са ниски и от 1% на 4% лихва при ипотека от 25 години това са стотици евро на месец и хиляди на година. Това при повишение на заплатите от около 5% и това преди данъци. В щатите имотите са със спадащи цени вече седем месеца, а инфлацията все още е висока.
Костадин Иванов
Рейтинг: 4366 ВеселоНякои просто си реват. Не е толкова страшно. Еретик
Костадин Иванов
Рейтинг: 4366 ВеселоДо коментар [#29] от "Роси":
Еретик"И въпреки това, и въпреки огромните печалби на банките, лихвите по депозитите си остават кръгла 0."
===========
Да де... Така се увеличават печалби.
Ако имаш кредит, процентът ще мръдне.
wre501051215
Рейтинг: 3315 НеутралноКато как от 0.71 до 1.3 е "повече от двойно" ?!Дневник....
Хюго Босов
Рейтинг: 1839 НеутралноДо коментар [#8] от "Petleshev":
Кой каза, че преливат? Някой умнокрасив икономист от някое нпо, който не е работил никога в банка или в частния сектор и ни убеждава как лихвите нема да се вдигат за потребители и нищо лошо не предстои? Според статистиката спестяванията до 20 Хил. лв са се стопили. Като има криза и инфлация, кредитирането на бизнеса няма да спре. Кредити не се отпускат само на физически лица.
Хюго Босов
Рейтинг: 1839 НеутралноДо коментар [#15] от "xjx061152222":
Пише се “помия”. Като пишете няколко души неграмотно, не ви се разбира какво искате да кажете. Правописният речник не е скъп.
Mike
Рейтинг: 652 НеутралноДонякъде си прав, ама само донякъде.
Това за 10-те години е минимално изискване, не е задължително. Т.е. банките са длъжни да фиксират лихвата за поне 10г., но ако искат, могат и за по-дълго. Сега конкретно в договорите на моите познати как е, не съм гледал. На мен ми казаха, че е лихвата е такава докрая, ама може и да са се поизхвърлили.
Че предсрочното погасяване не е безплатно, е вярно - за разлика от БГ, няма законово изискване да има безплатно рефинансиране, поради което не се предлага. Но не е задължително да плащаш всички лихви както би платил ако си изплащаш кредита по план. Условията за предсрочно погасяване са предмет на договорка, и обикновено са от порядъка на 0,5-1% от предсрочно погасената сума. Което доскоро беше долу-горе колкото нормалната лихва, така че не си струва. Но при лихви от 3-4% си заслужава да погасиш по-рано срещу 0,5%, ако имаш свободен кеш.
pcs56612244
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#1] от "danvan":
Бъстун, никой не ни иска в еврозоната, натискат ни по политически причини.
Mike
Рейтинг: 652 НеутралноДо коментар [#35] от "lcj441103717":
До коментар [#36] от "lcj441103717":
На мене няма нужда да ми ги обясняваш тия неща :-) Живея от 20г в Германия, знам как беше тогава, знам как е и сега. Сегашния ми наем е от 2009г. и оттогава насам е повишен веднъж с 50 евро. Поради което се смятам, че живея почти за без пари в момента. Наскоро се разделих с жена ми, тя се изнесе в друго жилище и в момента плаща почти двоен наем (айде да кажем +80%) за по-малко квадратура. Въпреки че мисля да се прибирам към БГ, това жилище ще си го държа, щото друго такова няма да намеря скоро. А наема ми излиза колкото 5 нощувки в хотел...
И да, паралелно с това купих имот в БГ и по думите на някои съфорумци се "набълбуках" с кредит, на който от 1-2 месеца насам логично започна да му се вдига лихвата. Само че откакто взех кредита дохода ми се е качил с повече, отколкото е цялата месечна вноска по кредита. Т.е. в момента имам ефективно повече свободни пари, отколкото преди да взема кредита. Всеки да си прави сам преценката дали си заслужава...
realguru
Рейтинг: 2229 НеутралноЧичка, какви първи признаци те гонят, те бяха преди година.
Инфлацията вече взе да си ходи. :)
realguru
Рейтинг: 2229 НеутралноНе :)
Mike
Рейтинг: 652 НеутралноЧе кое не му е плавното при нас сега?
В еврозоната лихвите растат от юли насам, вече са от порядъка 3-4%. Тука хем останаха на 0% няколко месеца по-дълго, хем след това растат по-бавно...
Хюго Босов
Рейтинг: 1839 НеутралноДо коментар [#43] от "pcs56612244":
Не ни и натискат, ние се натискаме пак с цървулите си да седнем на банкетната маса. Надали някой "някъде там" подозира, че се води този дебат у нас. Дотолкова не ни искат и ни смятат за неподходящи.
Petleshev
Рейтинг: 2694 НеутралноДо коментар [#40] от "Хюго Босов":
Бивш tww09306483.Ти къде прочете, че лихвите по кредити няма да се вдигнат? Или побърза да се пишеш на много разбиращ? Да, подчертавам, че банките преливат от пари, но това не им пречи да продължават да дерат с лихви и комисиони и да вдигат процента на кредитите. За момента лихвите по депозити си стоят твърдо около нулата и няма никакви индикации, че ще станат 3, 4 или 5 процента. Не беше толкова отдавна времето когато имах депозит от около 15 хиляди евро и банката просто ме уведоми, че от другия месец се превръща в разплащателна сметка. Лихвата на 15 хиляди евро за месец стигаше за едно кафе. А таксата за теглене щеше да бъде по-голяма от лихвата която бях получил за целия период. Затова казвам, че банките все още са пълни с пари. Колко време ще е така, не знам.
Mike
Рейтинг: 652 НеутралноАма ти си имал и лихва по разплащателната ли? Интересно. Аз такова нещо не съм виждал никога, при това нито в БГ, нито в Германия. Разплащателната сметка е за разплащане, не да си складираш там парите.
Lama
Рейтинг: 16 НеутралноДо коментар [#39] от "wre501051215":
Повишение с 0.71 до 1.3 ... Чукча писател
Kamen Iliev
Рейтинг: 37 НеутралноНапълно в унисон с новите макроикономически реалности у нас и в ЕС.