Това не знам дали е добре. Може би по-малко от изброеното от колегата, но и много повече контрол над личните ти финанси. Аз съм за баланс между двете. Един ден ще кажат - не можеш да носиш или съхраняваш повече от Х пари, въобще и по принцип, заради борба с незнам кво си и еди какви си уж алтруистични подбуди... Не съм съгласен. А Виза какво е направила - направила го е за собствена сметка, не за нашия кеф или интерес, така че...
Не съществува услуга, която да не печели. Освен тези, които ти натрапват разбира се, на държавни предприятия или инсталирани от властта корумпета като Евролаб. Трябва да си избиете от главите безплатните неща. Колкото по-безплатно - толкова по-некачествено и лишаващо потребителя от стойност и реално изсмукващо му парите по други, задкулисни начини.
Когато политици от цял свят бутат за едно нещо, можеш да си сигурен, че няма да е за благополучието на населението. Подобна система имат в Китай. Да посочвам ли за какво генерално се ползва (контрол върху финансите на населението, контрол на придвижването, контрол въобще)?
Имаше един пример. Имате 20 лева и си купувате месо. Месарят си купува ракия. Казанджията си купува захар. И т.н. В обръщение са си 20 лева. Ако плащането е с карта, още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите и са заминали зад океана.
Имаше един пример.Имате 20 лева и си купувате месо. Месарят си купува ракия.Казанджията си купува захар.И т.н.В обръщение са си 20 лева.Ако плащането е с карта, още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите и са заминали зад океана.
Направи една родна услуга, която да наложиш и ще ползваме теб. До тогава - искам да си плащам с картата, а комисионните да ходят където трябва. В крайна сметка - заслужили са ги.
Не цъкам плюсове и минуси.
За 10 дни във Великобритания ми се наложи само веднъж да платя в брой за китайска храна от улицата. Дори уличните музиканти имат пос-терминали за дарения! У нас - в някои кина не можеш да си купиш билет без да имаш кеш, което е нелепо. Сивият сектор на бакшиши, спекуланти по пазарите, фризьори и зъболекари и т.н. не харесват пос терминелите, ясно защо...
Зарибяване, а после по 50 ст. до няколко лева на транзакция за ВИЗА.... Това влиза в цената на стоките и се плаща от "супер доволния" клиент, разбира се ;-)
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!
Total credit card processing fees for merchants range from 1.15% + $0.05 to 3.15% + $0.10 in interchange fees plus an additional 0.14% to 0.17% in assessment fees. To accept credit card payments, merchants must pay interchange fees, assessment fees, and processing fees. These fees go to the card's issuing bank, the card's payment network, and the payment processor. The only negotiable credit card transaction fees are the payment processing fees. American Express cards have the highest average credit card merchant fees. There are four types of pricing models that payment processors use: interchange-plus, flat rate, subscription, and tiered.
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!
Ахахаха , ще си сложа аз терминал за дебитни и кредитни карти в лекарския кабинет където от 30 прегледани лица дневно 4-ма са платили 2.90 лв, 8 души пенсионери са платили такса 1 лв ,а останалите 18 (ОСЕМНАДЕСЕТ) не плащат и пукната стотинка, защото са в групата освободени от такси от популисти политически чички за сметка на лекаря. Това е смехотворно.
Божееее, щели да правят програми за насърчаване..!! В нормалните държави даже вестник от будката можеш да си купиш с карта. Бае ти Ганя да не се прави на дръж ми шапката, ами да си плаща ДДС-то като бял човек. С пос терминал няма как да му минат шмекериите.
Това не знам дали е добре.Може би по-малко от изброеното от колегата, но и много повече контрол над личните ти финанси.Аз съм за баланс между двете.Един ден ще кажат - не можеш да носиш или съхраняваш повече от Х пари, въобще и по принцип, заради борба с незнам кво си и еди какви си уж алтруистични подбуди...Не съм съгласен.А Виза какво е направила - направила го е за собствена сметка, не за нашия кеф или интерес, така че...
то и направиха едни ограничения при преводите, с цел борба с тероризма. А през нашата граница минават хора незабелязано, които могат да носят достатъчно пари за да финансират тероризъм необезпокоявано.
То е нормално, че банките искат да насърчават безкасовите плащания. Така събират по-големи комисионни за кажи-речи нищоправене - местене на чисълца. Поне при обработката на налични пари има броене, возене, инкасо като цяло. Като цял касовото плащане е по-бързо от безкасовото, ако касиерът не е смотан. Безкасовото генерира допълнително бележки на хартия, които поне при нас можеха да ги обединят в общата.
Преди време приятел сподели че си купил нещо онлайн. Викам му браво, с картали плащаш и до вкъщи ли доставят. Трябвало да си взема доставката от офис на куриерска фирма което с оглед крадливостта на българина му се стори нормално. Но като чух че плащал с наложен платеж? Какво? Помня че такова чудо имаше преди 30-40 години?
Едно време и аз бях привърженик само на кеша, ама това беше преди. Сега времената са други и ако ми е (по)удобно да си плащам с карта или през телефона се възползвам, екстра ми е. Нося винаги и някакъв кеш в портфейла, за всеки случай, че в България такива случаи са все още много и неоправдани, винаги сме на опашката по въвеждането да дадена технология. А кой колко печели от цялата работа въобще не ме интересува, защото в тоя свят безплатно няма, свиквайте...
Направи една родна услуга, която да наложиш и ще ползваме теб. До тогава - искам да си плащам с картата, а комисионните да ходят където трябва. В крайна сметка - заслужили са ги.
Ами ела в моите обекти, да видим дали ща платиш с карта за сметка под 20 лв. И то не за всички обекти. Някъде нямам терминали.
Как точно ще убедиш малкия търговец, м? Като го караш да си плаща абонамент за терминала. За Интернета .Да ти дава процент от оборота - понякога достига до 5%.....? Що? Да нямало сива икономика. Че то именно в сивата икономика е спасението на дребните търговци. Няма начин в БГ да си малък, да работиш изцяло на светло и да си на печалба. Просто у нас е невъзможно.
И въобще не страдам от липса на клиенти, дори и без плащане с карти в някои обекти.
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!
Съгласен, но таксите/комисионните/ да минават /остават/ задължително в държавната банка на съответната държава в която е извършено плащането. Смятам, че така ще е най- справедливо.
Той и самия наложен платеж при куриера може пак да се плати с карта. Отделен въпрос е, че Бай Ганьо не иска да плаща с карта, за да не му открадне банката парите. Държи ги под дюшека и вади периодично текущ кеш.
Имаше един пример.Имате 20 лева и си купувате месо. Месарят си купува ракия.Казанджията си купува захар.И т.н.В обръщение са си 20 лева.Ако плащането е с карта, още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите и са заминали зад океана.
Не спираш да ме удивляваш. Каква е връзката (врътката) между ракията и месото? Защо скачаме от едан врътка на друга? Иначе "казанджията" трябва да си купи захарта на едро и да плати по банка, а не с карта.
А и имаш ли представа колко е таксата на Виза за търговеца? Бая "врътки" трябват, за да изтече печалбата "на запад". Плащането с карти затова е толкова примамливо за търговците, защото тези такси са мизерни.
Нали това е целта бре. Да няма вече малки фирми. Всичко да се държи от няколко наднационални корпорации, за да няма къде да мърдаш. Храна- три корпорации вода- три корпорации медицина- три корпорации Ще слушкаш, не ами, песен ще пееш. 1% господари и 99% роби. Това ни гласят. Средни собственици /фирмаджии/ не се предвиждат. Кот беше, беше. Наиграхме се на свобода и "демокрация". Сега иде сопата.
А и имаш ли представа колко е таксата на Виза за търговеца? Бая "врътки" трябват, за да изтече печалбата "на запад". Плащането с карти затова е толкова примамливо за търговците, защото тези такси са мизерни.
Това са глупости! Сивата икономика е при големите пари.
По-малко кеш в България в буквалния смисъл означава повече своеволия за банките! Повече и по-големи такси са роба. За съжаление е така! Банките си правят каквото си искат, променят едностранно всичко по договорите, а в най-големите кризи са с огромни печалби.
Докато не се реши проблемът със защита на клиентите на банките, кешът е единственото спасение за мнозина!
Точно за подобен пример се сетих и аз и той е абсолютно резонен. През банка и с карта плащам само когато се налага. Всичко останало минавам кеш. Не съм съгласна да бъде натрапвана услуга, която някой не желае, само за да може банките да увеличават и без това високите си приходи за сметка на хората. Да не говоря, че възможностите за събиране на информация и контрол при безкасовите разплащания са по-големи, хайде холан нема нужда.
В Лондон можеш да живееш с години без нито пени в джоба. Абсолютно всеки, дори и най-малката будка за цигари предлага плащане с карта. Влизаш във всеки ватобус само с карта. Револют има безброй магазини и кръчми, които предлагат отстъпки, ако платиш с тяхната карта. Дори някакъв амбулантен търговец пред мен продаваше парфюми на улицата и когато една девйка си купи нещо, извади мобилен терминал и тя плати с карта.
В случая интересите ни съвпадат. Интересно защо в държави като Швеция, където вече не се работи с кеш, никой не е казал" не можеш да носиш или съхраняваш повече от Х пари, въобще и по принцип, заради борба с незнам кво си и еди какви си уж алтруистични подбуди..."?
Когато в правораздаването и защитата на клиентите настигнем държави като Швеция, пак можем да говорим за държави, като Швеция. Дотогава нека говорим за държави, като България, където клиентът реално е роб и има някаква защита само проформа!
Щото иначе трябва да плати 100% авансово. А така има опция да прегледа стоката и да я откаже 🐒🐒🐒 Аха, да не се мине, и да не настине? Аз пък си мислех че е от страх някой да не ви открадне информацията на кредитната карта? 🐒 Ако поръчам днес нещо от картата ще изтеглят парите в деня на доставка, банката ще я занули в края на месеца, трябва да я платя до 23ти следващия месец. Това не ми изглежда на авансово. А, и имам поне 1 процент кеш бек. Колкото за дефектно, грешна поръчка, промяна на мнението връщането на всяка покупка е гарантирано. Също и връщането на парите. 🐥🐥🐥 Просто страха пред новото и страха да не се мине карат българина да е предпазлив, да се сниши, да изчака, да е сигурен.
И към теб същото: га настигнем Лондон по правораздаване, тогава ще правим сравнения с Лондон. Дотогава нека не забравяме, че сме в България и тук отношението на банките към клиентите им е под всякаква критика.
До коментар [#19] от "Таралеж":Той и самия наложен платеж при куриера може пак да се плати с карта. Отделен въпрос е, че Бай Ганьо не иска да плаща с карта, за да не му открадне банката парите. Държи ги под дюшека и вади периодично текущ кеш.
Ако си в офиса на куриера, може с карта. Последните пъти, когато ми донесоха пратката на адрес искаха кеш, не носели устройства. Добре че не бяха големи сумите и имах толкова в брой (и след предупреждение от сина ми първия път бях взел в мен пари, иначе трябваше да се връщам). Между другото в А1 след като пуснаха електронните винетки, две години подред ми искаха да платя в брой, с тъпите извинения, че не им работел терминала, въпреки че хората преди мен очевидно плащаха с карти.
оследните пъти, когато ми донесоха пратката на адрес искаха кеш, не носели устройства 🐒 Дребни сметки на търговеца, за да не плаща на кредитната карта. Икономисва дребна сума, губи клиент. При мен пратката се оставя пред врата на къщата. Пред другите къщи също. Ако живееш в апартамент пред вратата на апартамента. Ако има контролиран достъп и офис/охрана ги оставят в офиса. Има и все повече кутии със сейфове от където може да си вземеш пратката. Може ако искаш да ползваш “умното” дистанционно” на гаража за да ти я сложат в гаража. В България все още труда е евтин и затова се ползват офиси в куриерски фирми, или се губи време куриерът да приема плащане.
Взимането на пратка от офис на куриер или от партнерско видейно място е много удобно и разпространено в Чехия. Удобно е защото можеш да си го вземеш в удобно за тебе време а не да се съобразяваш с куриера (в крайна сметка, куриера ако не му се явил достатъчно бързо, тръгва си и оставя пратката така или иначе в офиса). Услугата е толкова разпространена, че и Чешка поща предлага (и то на супер цена ) да си вземеш пратката от офис на пощата. Съхраняват я 15 дена. Относно наложеният платеж -най разпространената форма на плащане и в Чехия. Причината е, че бързо се обработва поръчката а и много хора не желаят да оставят дигитални следи къде и какво са купували. Не виждам защо се подигравате?
Преди време приятел сподели че си купил нещо онлайн.Викам му браво, с картали плащаш и до вкъщи ли доставят.Трябвало да си взема доставката от офис на куриерска фирма което с оглед крадливостта на българина му се стори нормално.Но като чух че плащал с наложен платеж?Какво?Помня че такова чудо имаше преди 30-40 години?
А може ли всеки да плаща според това, как му е удобно, без да се подиграва на другите? А може ли всеки търговец сам да си решава, какви методи на плащане да приема? А на който не му отърва, просто да не пазарува там -свят широк, конкуренция голяма.
До коментар [#25] от "г-н Саранди Говедаров":Щото иначе трябва да плати 100% авансово.А така има опция да прегледа стоката и да я откаже🐒🐒🐒Аха, да не се мине, и да не настине?Аз пък си мислех че е от страх някой да не ви открадне информацията на кредитната карта?🐒Ако поръчам днес нещо от картата ще изтеглят парите в деня на доставка, банката ще я занули в края на месеца, трябва да я платя до 23ти следващия месец.Това не ми изглежда на авансово.А, и имам поне 1 процент кеш бек.Колкото за дефектно, грешна поръчка, промяна на мнението връщането на всяка покупка е гарантирано. Също и връщането на парите.🐥🐥🐥Просто страха пред новото и страха да не се мине карат българина да е предпазлив, да се сниши, да изчака, да е сигурен.
Целият зор е да свикнем с дигиталните разплащания, за да ни набичат тогава CBDC - дигиталните пари на централните банкери - реално не пари, а електронни ваучери, пред които купонната система от Бай Тошово ще ни се чини рахат!
Ползвайте кеш, българи! Трябва да забавим процеса възможно по-дълго, за да дадем време на политическият фактор да се намеси - достатъчно е да оставим другите да го направят първи и после да гледаме сеир, както става със инжекциите сега. Мрат като мухи... https://afdbundestag.de/wp-content/uploads/2022/12/Daten-Impffolgen.pdf
P.S. Защото време ни е за...Знаете какво! 😉🇧🇬🥰
“Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.
А може ли всеки търговец сам да си решава, какви методи на плащане да приема?А на който не му отърва, просто да не пазарува там -свят широк, конкуренция голяма.
Мнението на този "бранник" на "прогреса", красноречиво сочи, какви са хората, зад дигиталните пари!
“Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.
Безкасовото плащане е пътя към загуба на личните ни свободи. Какво ще стане ако един ден примерно Виза реши, че не я кефите?
Или по-вероятно - какво ще стане ако дадено правителство се сдуши с Виза и ви прегледат какво точно сте си купували (или не сте купували)? Не сте си купили примерно книжката на Боко? Лошо за вас, няма да ви вземат на работа. Или купували сте си неправилна литература? Лошо, няма да запишат детето ви в детска градина.
Примерите по-горе са само илюстрация на потенциалната вреда от безкасовите плащания...
И защо трябва да я взимаш без да плащаш а просто не си тръгнеш? Това по кой човешки или божи закон е? Не те знам как си изкарваш хляба, но на база това твое конкретно изказване, предполагам, че си безгрешен в това, с което се занимаваш.
Може. Обаче ако няма дребни да ми върне ресто и няма възможност да платя с карта, да имам право да взема стоката без да платя.
Прочетох 'сичките коментари и обърнах 'Фнимание на отношението +/- на коментарите одобряващи или против безкешово плащане-'га че ли СИЧКИ неодобряващи безкешовото плащане са търговЧЕТА на дребно В ТЪМНО'СИВИЯ сектор, и не регистрират продажбите😀'ФпИчатлиха ме и някои ДЕБИЛНИ коментара, СВРЪХ'ДЕБИЛНИЯТ е този:
Имаше един пример.Имате 20 лева и си купувате месо. Месарят си купува ракия.Казанджията си купува захар.И т.н.В обръщение са си 20 лева.Ако плащането е с карта, още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите и са заминали зад океана.
ДЕБИЛЕН щото аФторОТ ОСВЕН ЧЕ ЛЪЖЕ (или не знае к'о пише) явно не знае АРИТМЕТИКА: Как така "още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите".
АВЕ..."умниче" ГЛАМАВО -ВСЕКИ ТЪРГОВЕЦ ПЛАЩА САМО ВЕДНЪЖ тази такса ПРИ ПОЛУЧАВАНЕТО НА ПЛАТЕЖ (1% промоционална, в бъдеще...1.5%, 1.75%...или 0.75% ако се спазариш така😀, ПРАВИЛ СЪМ ГО!!!😀) Друг е въпросът ако работиш на 1.5 % пИчалба от оборота, разбира се😀
В края на краищата всичко зависи от "колко се оскъпяват сделките"-таксите на търговеца (и колко му трува ПОС'терминал) и на клиента.
Тук ползвам българска дебитна карта, преиздавана втори път БЕЗПЛАТНО, БЕЗ месечни такси за нея, или за ползването и в чужбина. Имам такса "превалутиране" 0.25%, минимум 2 ст на покупка-ЖЪЛТИ ст'инки! В България НЯМАХ таксаа за покупки чрез ПОС терминал, или теглене на кеш от банкоматите на "мойта банка" (ПИБ).
Относно тааксите (и другите неща) за търговците: Хамилтъна би ни светнал как са нещата, има бизнес с пос'терминали....ама го няма в темата. Дано някой друг даде КОНКРЕТНИ данни за търговците.
За по нашенско (преди 20+ г): ПОС'терминала струваше от порядъка на $50 ПОКУПКА+поддръжка (сменят ти го ако се повреди), безплатна сим'карта. Под наем беше нещо от $15/МЕСЕЦ (+кеш ДЕПОЗИТ ДО ВРЪЩАНЕТО)-ПОЛЗВАХА ГИ ТЪРГОВЦИ С ПОДВИЖНИ СЕРГИИ ПО ПАНАИРИ/ПАЗАРИ ПО ВРЕМЕ НА ПРАЗНИЦИТЕ И Т.Н., които ги мързеше "да изглаждат" банковите карти с ръчната машинка. И ВИНАГИ имаше опцията "да изгладиш картата" с ръчната машинка, и после да ходиш до банката с хартийките😀.
Таксите: АМЕКС взимаше към 4.5% такса и там нямаше пазарене. Виза, Дайнърс и Мастеркард взимаха ОТ МАЛКИ бизнеси 2-2.5% при свързването. Като поискаш "намаление" ти казват-ела след 6 месеца, ще видим к'о може да направим. След 6 месеца почва пазарлъка в следния дух:
"Другата" карта ми свали до 1.25%. Ако не ми свалите толкоз И вие-спирам да работя с ваШта карта-така или иначе всеки клиент има поне още една карта да плати. А вие вместо да си намалите печалбата с...0.75%, ГУБИТЕ ТЕЗИ 1.25%😀 Ако продажбите са нещо като $1000/месец-ще ти бият шута за тези миризливи $12.5
😀Ха познайте как се променяше договора след пазарлъка, ако оборотът е $20-30-50К/месец😀
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Икономиката зависи от дивотиите в политиката, които предизвикват дивотии във фиска, които се отразяват на пазара. Българите не сме тъпи, и щом още преобладават кешовите разплащания, значи дивотиите все още яко пречат. Иначе казано, парите са доверие, колкото повече вървят към безналично, толкова е по-високо доверието, а то включва цялата държавна система, от водещия политик, до последния държавен служител, барабар с адекватността на законите и прилагането им.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Мойше, статията е за България, а не за Израел. У вас имате пандизени политици, тука, тука един го отстреляха на улицата ма не народа да го е линчувал, ами там заради нЕкакви гешефти некакви тъмни личности. Иначе осъден нямаме, сам се сети за останалото. Аре бонус, съвсем скоро сгънаха една банка и я ошушкаха и нямаше нито един виновен. Та като пишеш кое как било ставало, да пишеш и къде става, щото у българско сме в един друг часови пояс, ама много друг...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
До коментар [#45] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ": Навсякъде е различно и зависи от това, кой ти предлага терминал, какъв е терминала, дали го предлага банка или някой друг и т.н. Има и разлика дали става въпрос за терминал (пос или както му се вика) в магазин или за платебен портал на електронен магазин. Някои дават изгодни условия, но трябва да имаш космически оборот, други не толкова изгодни но таксата е по-малка. Някои искат да плащаш месечна такса за подръжка (абонамент един вид), други не искат месечна такса, но те карат да си киупиш терминала и т.н. Някои дерат здраво, но имат разни екстри, други нямат екстри и са "с човешко лице" . Трудно е да се обобщи. Ето, ако ти е интересно, една много разпространена система сред "кварталните търговци". От долу в дясно си избираш страната и четеш, каквото те интересува. https://www.sumup.com/cs-cz/platebni-terminal-cena/
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
До коментар [#45] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ": Всичко е доста коректно описано. Проблемът на малки и средни фирми, особено търговци е, че превъртат оборот през 5-10% горница. И ако от тази сума картовия оператор вземе 2,5% (типично за премиум карти Виза/Мастер) или повече (АмЕкс, Дайнерс и т.н.), накрая излиза, че търговеца печели по-малко от платежния оператор, който не носи никакъв риск. Защото това е фиксирано в договора - цената не може да се увеличава с картовата комисиона.
При бизнес с голяма добавена стойност това е приемливо. Но например туристическа агенция (не оператор) продава чужди пакети именно срещу 5-10% комисиона. Да не говорим разни асемблатори на компютърна техника и много други примери.
Готин линк, с интересна информация-% варира от 1.49% през 1.95% та до 2.5 % в Австрия. А в Германия-2 тарифи, 0.95% за дебитна карта и 1.9 % за кредитна (иди знай защо, някой би ли ми обяснил, моля)😀
Бих искал някой търговец да сподели дали "пазарлък" върви? Щото който ти продава машинката (и събира парите) -Виза, МастърКард или Дайнърс ще се постарае ПРИ НЕГО да ползваш услугата, а не при конкурента. И МОЖЕ БИ би свалил с малко % за трансакциите.
Цените на машинките са УДОБНИ! Малко скъпички (по памет в сравнение на израелската ми машинка преди 20+ г, която имаше и принтер+свързана с касовия апарат)...Но може и да греша за цената...но едва ли е била над $100...
О, да, това за "различния часов пояс" го разбрах в България-като прочетох в договора че "банката има право да сменя по средата на срока лихвения %"😀! А АЗ ЧЕТА ДОГОВОРИ, не на банковото гише/на това на телефонния доставчик, а в къщи. БАВНО😀! Щото съм малце тъпичък, па и с деменция (според онзи "умник"-форумния палячо "ушанката в сянка"😀!
И О ЧУДО-като се ЗАПЪНА за някоя дреболия с думите "не сте единствените предлагащи услугата"...идва шефа на клона/магазина и се спогаждаме на по добри условия за мен. А в "ошушкана банка" учтиво им отказах депозит на сума НАД застрахованата, за още 2% годишно😀 Е, като я затвориха-получих ЦЯЛАТА сума +лихва 2.5% (от затварянето до получаването, до "затварянето" беше старата юнашка 7.5% в €😀). Е, там нямаше пазарлък за "преференциалния депозит" (който ВЪПРЕКИ името си беше "стандартен", до € 100К, предлаган на всеки клент с над €25К , и МНОГО изгоден метод на изчисляването лихвите-360/365 за сумата в края на месеца).
Виж, теглил съм кредити (обезпечени със "запориран депозит") и там се пазарех като джамбазин за лихвата. Със същата фраза "не сте единствената банка, спИчелете малце по малко, щото иначе НИЩО няма да спечелите от мен"😀.
Та ми е интересно някой С РЕАЛЕН опит да каже дали и за този % от трансакциите търговец може да се пазари.
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Всеки бизнес си има свойта спесифика, и според това избира как да работи. Тур'агенциите едва ли ще имат клиенти ако искат кешово плащане! Та от немай'къде работят с банкови карти и плащат тези ХАЙДУШКИ 2.5%, с минимални разходи за бизнеса си (офис+заплати). Търговец да работи на 5-10%...не съм чувал, но не претендирам да знам всичко...
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
Проблема с пос терминалите е далеч по празаичен. Ако продадеш 1 кутия цигари и ти платят с карта, печелиш от въпросната продажба точно 0. Демек надценката е равна на таксата дето прибира виза. Докато това не се промени и на главата да си стъпят малките магазинчета няма да сложат терминали.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
selqnin
Рейтинг: 2729 РазстроеноКъде е маркера
“Платена публикация“
Журналистическа етика ли
danvan
Рейтинг: 4685 НеутралноТова е добре - по малко кеш. п0о малко сива икономика, пееф и корупция.
Българите са малък, но изключително прост народ. Шолц клекна. Путин - не само. Sapienti Satpariah
Рейтинг: 1008 НеутралноТова не знам дали е добре.
- A witty saying proves nothing. VoltaireМоже би по-малко от изброеното от колегата, но и много повече контрол над личните ти финанси.
Аз съм за баланс между двете.
Един ден ще кажат - не можеш да носиш или съхраняваш повече от Х пари, въобще и по принцип, заради борба с незнам кво си и еди какви си уж алтруистични подбуди...
Не съм съгласен.
А Виза какво е направила - направила го е за собствена сметка, не за нашия кеф или интерес, така че...
qqv391093118
Рейтинг: 2143 НеутралноДо коментар [#3] от "pariah":
Не съществува услуга, която да не печели. Освен тези, които ти натрапват разбира се, на държавни предприятия или инсталирани от властта корумпета като Евролаб. Трябва да си избиете от главите безплатните неща. Колкото по-безплатно - толкова по-некачествено и лишаващо потребителя от стойност и реално изсмукващо му парите по други, задкулисни начини.
danvan
Рейтинг: 4685 ЛюбопитноВ случая интересите ни съвпадат. Интересно защо в държави като Швеция, където вече не се работи с кеш, никой не е казал
Българите са малък, но изключително прост народ. Шолц клекна. Путин - не само. Sapienti Sat" не можеш да носиш или съхраняваш повече от Х пари, въобще и по принцип, заради борба с незнам кво си и еди какви си уж алтруистични подбуди..."?
parcaleste
Рейтинг: 1292 НеутралноКогато политици от цял свят бутат за едно нещо, можеш да си сигурен, че няма да е за благополучието на населението. Подобна система имат в Китай. Да посочвам ли за какво генерално се ползва (контрол върху финансите на населението, контрол на придвижването, контрол въобще)?
Lazarus
Рейтинг: 942 НеутралноВ сайта им няма нищо за подбра програма https://www.visabg.com
yavooor
Рейтинг: 1435 НеутралноИмаше един пример.
Имате 20 лева и си купувате месо.
Месарят си купува ракия.
Казанджията си купува захар.
И т.н.
В обръщение са си 20 лева.
Ако плащането е с карта, още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите и са заминали зад океана.
Imaginary Friend
Рейтинг: 689 НеутралноНаправи една родна услуга, която да наложиш и ще ползваме теб. До тогава - искам да си плащам с картата, а комисионните да ходят където трябва. В крайна сметка - заслужили са ги. Не цъкам плюсове и минуси.
oIo
Рейтинг: 475 НеутралноЗа 10 дни във Великобритания ми се наложи само веднъж да платя в брой за китайска храна от улицата. Дори уличните музиканти имат пос-терминали за дарения! У нас - в някои кина не можеш да си купиш билет без да имаш кеш, което е нелепо. Сивият сектор на бакшиши, спекуланти по пазарите, фризьори и зъболекари и т.н. не харесват пос терминелите, ясно защо...
Нелсън Мандела
Рейтинг: 2076 ВеселоЗарибяване, а после по 50 ст. до няколко лева на транзакция за ВИЗА.... Това влиза в цената на стоките и се плаща от "супер доволния" клиент, разбира се ;-)
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!selqnin
Рейтинг: 2729 ВеселоДо коментар [#8] от "yavooor":
Дори Адам Смит би “онемял“
пред тези Вселенско фундаментални “аргументи“
От къде точно ви копаят такива иди----
Нелсън Мандела
Рейтинг: 2076 ВеселоKey findings
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!Total credit card processing fees for merchants range from 1.15% + $0.05 to 3.15% + $0.10 in interchange fees plus an additional 0.14% to 0.17% in assessment fees.
To accept credit card payments, merchants must pay interchange fees, assessment fees, and processing fees. These fees go to the card's issuing bank, the card's payment network, and the payment processor.
The only negotiable credit card transaction fees are the payment processing fees.
American Express cards have the highest average credit card merchant fees.
There are four types of pricing models that payment processors use: interchange-plus, flat rate, subscription, and tiered.
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1640 НеутралноАхахаха , ще си сложа аз терминал за дебитни и кредитни карти в лекарския кабинет където от 30 прегледани лица дневно 4-ма са платили 2.90 лв, 8 души пенсионери са платили такса 1 лв ,а останалите 18 (ОСЕМНАДЕСЕТ) не плащат и пукната стотинка, защото са в групата освободени от такси от популисти политически чички за сметка на лекаря. Това е смехотворно.
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Anоnуmous
Рейтинг: 1394 НеутралноБожееее, щели да правят програми за насърчаване..!! В нормалните държави даже вестник от будката можеш да си купиш с карта. Бае ти Ганя да не се прави на дръж ми шапката, ами да си плаща ДДС-то като бял човек. С пос терминал няма как да му минат шмекериите.
lcj441103717
Рейтинг: 172 Неутралното и направиха едни ограничения при преводите, с цел борба с тероризма. А през нашата граница минават хора незабелязано, които могат да носят достатъчно пари за да финансират тероризъм необезпокоявано.
lcj441103717
Рейтинг: 172 НеутралноТо е нормално, че банките искат да насърчават безкасовите плащания. Така събират по-големи комисионни за кажи-речи нищоправене - местене на чисълца. Поне при обработката на налични пари има броене, возене, инкасо като цяло.
Като цял касовото плащане е по-бързо от безкасовото, ако касиерът не е смотан. Безкасовото генерира допълнително бележки на хартия, които поне при нас можеха да ги обединят в общата.
Още от същото
Рейтинг: 1176 ВеселоМалките фирми у нас оцеляват, като не регистррат всички продажби.
Сериозно ли?Таралеж
Рейтинг: 2747 НеутралноПреди време приятел сподели че си купил нещо онлайн.
Викам му браво, с картали плащаш и до вкъщи ли доставят.
Трябвало да си взема доставката от офис на куриерска фирма което с оглед крадливостта на българина му се стори нормално.
Но като чух че плащал с наложен платеж?
Какво?
Помня че такова чудо имаше преди 30-40 години?
geordgeo
Рейтинг: 1176 ЛюбопитноЕдно време и аз бях привърженик само на кеша, ама това беше преди. Сега времената са други и ако ми е (по)удобно да си плащам с карта или през телефона се възползвам, екстра ми е. Нося винаги и някакъв кеш в портфейла, за всеки случай, че в България такива случаи са все още много и неоправдани, винаги сме на опашката по въвеждането да дадена технология. А кой колко печели от цялата работа въобще не ме интересува, защото в тоя свят безплатно няма, свиквайте...
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 1186 НеутралноНаправи една родна услуга, която да наложиш и ще ползваме теб. До тогава - искам да си плащам с картата, а комисионните да ходят където трябва. В крайна сметка - заслужили са ги.
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!До коментар [#9] от "Imaginary Friend":
Ами ела в моите обекти, да видим дали ща платиш с карта за сметка под 20 лв.
И то не за всички обекти.
Някъде нямам терминали.
Как точно ще убедиш малкия търговец, м?
Като го караш да си плаща абонамент за терминала.
За Интернета
.Да ти дава процент от оборота - понякога достига до 5%.....?
Що?
Да нямало сива икономика.
Че то именно в сивата икономика е спасението на дребните търговци.
Няма начин в БГ да си малък, да работиш изцяло на светло и да си на печалба.
Просто у нас е невъзможно.
И въобще не страдам от липса на клиенти, дори и без плащане с карти в някои обекти.
rvr12572942
Рейтинг: 1339 НеутралноСъгласен, но таксите/комисионните/ да минават /остават/ задължително в държавната банка на съответната държава в която е извършено плащането. Смятам, че така ще е най- справедливо.
Компетентен
Рейтинг: 1183 НеутралноДо коментар [#19] от "Таралеж":
Той и самия наложен платеж при куриера може пак да се плати с карта. Отделен въпрос е, че Бай Ганьо не иска да плаща с карта, за да не му открадне банката парите. Държи ги под дюшека и вади периодично текущ кеш.
taratanki
Рейтинг: 1185 НеутралноНе спираш да ме удивляваш.
Каква е връзката (врътката) между ракията и месото? Защо скачаме от едан врътка на друга?
Иначе "казанджията" трябва да си купи захарта на едро и да плати по банка, а не с карта.
А и имаш ли представа колко е таксата на Виза за търговеца?
Бая "врътки" трябват, за да изтече печалбата "на запад". Плащането с карти затова е толкова примамливо за търговците, защото тези такси са мизерни.
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 1186 НеутралноНо като чух че плащал с наложен платеж?
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!Какво?
Помня че такова чудо имаше преди 30-40 години?
До коментар [#19] от "Таралеж":
Ми да.
Щото иначе трябва да плати 100% авансово.
А така има опция да прегледа стоката и да я откаже.
Само у нас го има това недоразумение, и интернет търговците са ощетени, а клиентите - разглезени.
rvr12572942
Рейтинг: 1339 НеутралноНали това е целта бре. Да няма вече малки фирми. Всичко да се държи от няколко наднационални корпорации, за да няма къде да мърдаш.
Храна- три корпорации
вода- три корпорации
медицина- три корпорации
Ще слушкаш, не ами, песен ще пееш.
1% господари и 99% роби. Това ни гласят. Средни собственици /фирмаджии/ не се предвиждат. Кот беше, беше. Наиграхме се на свобода и "демокрация". Сега иде сопата.
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 1186 НеутралноА и имаш ли представа колко е таксата на Виза за търговеца?
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!Бая "врътки" трябват, за да изтече печалбата "на запад". Плащането с карти затова е толкова примамливо за търговците, защото тези такси са мизерни.
До коментар [#24] от "taratanki":
Глупости.
Първо не са мизерни.
Второ банката иска определен брой транзакции - ако не ги направиш - финансови санкции.
Айде няма нужда.
Ако беше на далавера - всички щяха да си сложат терминали.
Търговците затова са търговци - щото могат да смятат
пРезидента!
Рейтинг: 3587 НеутралноТова са глупости! Сивата икономика е при големите пари.
По-малко кеш в България в буквалния смисъл означава повече своеволия за банките! Повече и по-големи такси са роба. За съжаление е така! Банките си правят каквото си искат, променят едностранно всичко по договорите, а в най-големите кризи са с огромни печалби.
Докато не се реши проблемът със защита на клиентите на банките, кешът е единственото спасение за мнозина!
serena
Рейтинг: 2485 НеутралноДо коментар [#8] от "yavooor":
Точно за подобен пример се сетих и аз и той е абсолютно резонен.
През банка и с карта плащам само когато се налага. Всичко останало минавам кеш. Не съм съгласна да бъде натрапвана услуга, която някой не желае, само за да може банките да увеличават и без това високите си приходи за сметка на хората. Да не говоря, че възможностите за събиране на информация и контрол при безкасовите разплащания са по-големи, хайде холан нема нужда.
taratanki
Рейтинг: 1185 НеутралноВ Лондон можеш да живееш с години без нито пени в джоба.
Абсолютно всеки, дори и най-малката будка за цигари предлага плащане с карта. Влизаш във всеки ватобус само с карта. Револют има безброй магазини и кръчми, които предлагат отстъпки, ако платиш с тяхната карта.
Дори някакъв амбулантен търговец пред мен продаваше парфюми на улицата и когато една девйка си купи нещо, извади мобилен терминал и тя плати с карта.
пРезидента!
Рейтинг: 3587 НеутралноКогато в правораздаването и защитата на клиентите настигнем държави като Швеция, пак можем да говорим за държави, като Швеция. Дотогава нека говорим за държави, като България, където клиентът реално е роб и има някаква защита само проформа!
Таралеж
Рейтинг: 2747 НеутралноДо коментар [#25] от "г-н Саранди Говедаров":
Щото иначе трябва да плати 100% авансово.
А така има опция да прегледа стоката и да я откаже
🐒🐒🐒
Аха, да не се мине, и да не настине?
Аз пък си мислех че е от страх някой да не ви открадне информацията на кредитната карта?
🐒
Ако поръчам днес нещо от картата ще изтеглят парите в деня на доставка, банката ще я занули в края на месеца, трябва да я платя до 23ти следващия месец.
Това не ми изглежда на авансово.
А, и имам поне 1 процент кеш бек.
Колкото за дефектно, грешна поръчка, промяна на мнението връщането на всяка покупка е гарантирано. Също и връщането на парите.
🐥🐥🐥
Просто страха пред новото и страха да не се мине карат българина да е предпазлив, да се сниши, да изчака, да е сигурен.
пРезидента!
Рейтинг: 3587 НеутралноИ към теб същото: га настигнем Лондон по правораздаване, тогава ще правим сравнения с Лондон. Дотогава нека не забравяме, че сме в България и тук отношението на банките към клиентите им е под всякаква критика.
aspet
Рейтинг: 339 НеутралноАко си в офиса на куриера, може с карта.
Последните пъти, когато ми донесоха пратката на адрес искаха кеш, не носели устройства. Добре че не бяха големи сумите и имах толкова в брой (и след предупреждение от сина ми първия път бях взел в мен пари, иначе трябваше да се връщам).
Между другото в А1 след като пуснаха електронните винетки, две години подред ми искаха да платя в брой, с тъпите извинения, че не им работел терминала, въпреки че хората преди мен очевидно плащаха с карти.
Роси
Рейтинг: 7710 НеутралноДо коментар [#18] от "pisna_mi_veche":
И това го има. Често не дават и касов бон.
Таралеж
Рейтинг: 2747 НеутралноДо коментар [#34] от "aspet":
оследните пъти, когато ми донесоха пратката на адрес искаха кеш, не носели устройства
🐒
Дребни сметки на търговеца, за да не плаща на кредитната карта.
Икономисва дребна сума, губи клиент.
При мен пратката се оставя пред врата на къщата. Пред другите къщи също.
Ако живееш в апартамент пред вратата на апартамента.
Ако има контролиран достъп и офис/охрана ги оставят в офиса.
Има и все повече кутии със сейфове от където може да си вземеш пратката.
Може ако искаш да ползваш “умното” дистанционно” на гаража за да ти я сложат в гаража.
В България все още труда е евтин и затова се ползват офиси в куриерски фирми, или се губи време куриерът да приема плащане.
DDR
Рейтинг: 2147 НеутралноВзимането на пратка от офис на куриер или от партнерско видейно място е много удобно и разпространено в Чехия. Удобно е защото можеш да си го вземеш в удобно за тебе време а не да се съобразяваш с куриера (в крайна сметка, куриера ако не му се явил достатъчно бързо, тръгва си и оставя пратката така или иначе в офиса). Услугата е толкова разпространена, че и Чешка поща предлага (и то на супер цена ) да си вземеш пратката от офис на пощата. Съхраняват я 15 дена.
Относно наложеният платеж -най разпространената форма на плащане и в Чехия. Причината е, че бързо се обработва поръчката а и много хора не желаят да оставят дигитални следи къде и какво са купували.
Не виждам защо се подигравате?
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
DDR
Рейтинг: 2147 НеутралноА може ли всеки да плаща според това, как му е удобно, без да се подиграва на другите?
А може ли всеки търговец сам да си решава, какви методи на плащане да приема?
А на който не му отърва, просто да не пазарува там -свят широк, конкуренция голяма.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
trial_jezz
Рейтинг: 1280 НеутралноЦелият зор е да свикнем с дигиталните разплащания, за да ни набичат тогава CBDC - дигиталните пари на централните банкери - реално не пари, а електронни ваучери, пред които купонната система от Бай Тошово ще ни се чини рахат!
“Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.https://www.youtube.com/watch?v=uwRSzNTp2ko
trial_jezz
Рейтинг: 1280 НеутралноПолзвайте кеш, българи!
“Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.Трябва да забавим процеса възможно по-дълго, за да дадем време на политическият фактор да се намеси - достатъчно е да оставим другите да го направят първи и после да гледаме сеир, както става със инжекциите сега.
Мрат като мухи...
https://afdbundestag.de/wp-content/uploads/2022/12/Daten-Impffolgen.pdf
P.S. Защото време ни е за...Знаете какво!
😉🇧🇬🥰
Калник
Рейтинг: 659 НеутралноМоже. Обаче ако няма дребни да ми върне ресто и няма възможност да платя с карта, да имам право да взема стоката без да платя.
trial_jezz
Рейтинг: 1280 РазстроеноМнението на този "бранник" на "прогреса", красноречиво сочи, какви са хората, зад дигиталните пари! “Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.
johnniewalker
Рейтинг: 685 НеутралноБезкасовото плащане е пътя към загуба на личните ни свободи.
Какво ще стане ако един ден примерно Виза реши, че не я кефите?
Или по-вероятно - какво ще стане ако дадено правителство се сдуши с Виза и ви прегледат какво точно сте си купували (или не сте купували)? Не сте си купили примерно книжката на Боко? Лошо за вас, няма да ви вземат на работа. Или купували сте си неправилна литература? Лошо, няма да запишат детето ви в детска градина.
Примерите по-горе са само илюстрация на потенциалната вреда от безкасовите плащания...
DDR
Рейтинг: 2147 НеутралноИ защо трябва да я взимаш без да плащаш а просто не си тръгнеш? Това по кой човешки или божи закон е?
Не те знам как си изкарваш хляба, но на база това твое конкретно изказване, предполагам, че си безгрешен в това, с което се занимаваш.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 2597 ВеселоПрочетох 'сичките коментари и обърнах 'Фнимание на отношението +/- на коментарите одобряващи или против безкешово плащане-'га че ли СИЧКИ неодобряващи безкешовото плащане са търговЧЕТА на дребно В ТЪМНО'СИВИЯ сектор, и не регистрират продажбите😀'ФпИчатлиха ме и някои ДЕБИЛНИ коментара, СВРЪХ'ДЕБИЛНИЯТ е този:
ДЕБИЛЕН щото аФторОТ ОСВЕН ЧЕ ЛЪЖЕ (или не знае к'о пише) явно не знае АРИТМЕТИКА: Как така "още след 4-5 врътка комисионните са изяли парите".
АВЕ..."умниче" ГЛАМАВО -ВСЕКИ ТЪРГОВЕЦ ПЛАЩА САМО ВЕДНЪЖ тази такса ПРИ ПОЛУЧАВАНЕТО НА ПЛАТЕЖ (1% промоционална, в бъдеще...1.5%, 1.75%...или 0.75% ако се спазариш така😀, ПРАВИЛ СЪМ ГО!!!😀) Друг е въпросът ако работиш на 1.5 % пИчалба от оборота, разбира се😀
В края на краищата всичко зависи от "колко се оскъпяват сделките"-таксите на търговеца (и колко му трува ПОС'терминал) и на клиента.
Тук ползвам българска дебитна карта, преиздавана втори път БЕЗПЛАТНО, БЕЗ месечни такси за нея, или за ползването и в чужбина. Имам такса "превалутиране" 0.25%, минимум 2 ст на покупка-ЖЪЛТИ ст'инки! В България НЯМАХ таксаа за покупки чрез ПОС терминал, или теглене на кеш от банкоматите на "мойта банка" (ПИБ).
Относно тааксите (и другите неща) за търговците: Хамилтъна би ни светнал как са нещата, има бизнес с пос'терминали....ама го няма в темата. Дано някой друг даде КОНКРЕТНИ данни за търговците.
За по нашенско (преди 20+ г): ПОС'терминала струваше от порядъка на $50 ПОКУПКА+поддръжка (сменят ти го ако се повреди), безплатна сим'карта. Под наем беше нещо от $15/МЕСЕЦ (+кеш ДЕПОЗИТ ДО ВРЪЩАНЕТО)-ПОЛЗВАХА ГИ ТЪРГОВЦИ С ПОДВИЖНИ СЕРГИИ ПО ПАНАИРИ/ПАЗАРИ ПО ВРЕМЕ НА ПРАЗНИЦИТЕ И Т.Н., които ги мързеше "да изглаждат" банковите карти с ръчната машинка. И ВИНАГИ имаше опцията "да изгладиш картата" с ръчната машинка, и после да ходиш до банката с хартийките😀.
Таксите: АМЕКС взимаше към 4.5% такса и там нямаше пазарене. Виза, Дайнърс и Мастеркард взимаха ОТ МАЛКИ бизнеси 2-2.5% при свързването. Като поискаш "намаление" ти казват-ела след 6 месеца, ще видим к'о може да направим. След 6 месеца почва пазарлъка в следния дух:
"Другата" карта ми свали до 1.25%. Ако не ми свалите толкоз И вие-спирам да работя с ваШта карта-така или иначе всеки клиент има поне още една карта да плати. А вие вместо да си намалите печалбата с...0.75%, ГУБИТЕ ТЕЗИ 1.25%😀 Ако продажбите са нещо като $1000/месец-ще ти бият шута за тези миризливи $12.5
😀Ха познайте как се променяше договора след пазарлъка, ако оборотът е $20-30-50К/месец😀
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhi
gost22
Рейтинг: 1956 ЛюбопитноИкономиката зависи от дивотиите в политиката, които предизвикват дивотии във фиска, които се отразяват на пазара. Българите не сме тъпи, и щом още преобладават кешовите разплащания, значи дивотиите все още яко пречат.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Иначе казано, парите са доверие, колкото повече вървят към безналично, толкова е по-високо доверието, а то включва цялата държавна система, от водещия политик, до последния държавен служител, барабар с адекватността на законите и прилагането им.
gost22
Рейтинг: 1956 НеутралноДо коментар [#45] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Мойше, статията е за България, а не за Израел. У вас имате пандизени политици, тука, тука един го отстреляха на улицата ма не народа да го е линчувал, ами там заради нЕкакви гешефти некакви тъмни личности. Иначе осъден нямаме, сам се сети за останалото. Аре бонус, съвсем скоро сгънаха една банка и я ошушкаха и нямаше нито един виновен.
Та като пишеш кое как било ставало, да пишеш и къде става, щото у българско сме в един друг часови пояс, ама много друг...
DDR
Рейтинг: 2147 НеутралноДо коментар [#45] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Навсякъде е различно и зависи от това, кой ти предлага терминал, какъв е терминала, дали го предлага банка или някой друг и т.н. Има и разлика дали става въпрос за терминал (пос или както му се вика) в магазин или за платебен портал на електронен магазин. Някои дават изгодни условия, но трябва да имаш космически оборот, други не толкова изгодни но таксата е по-малка. Някои искат да плащаш месечна такса за подръжка (абонамент един вид), други не искат месечна такса, но те карат да си киупиш терминала и т.н. Някои дерат здраво, но имат разни екстри, други нямат екстри и са "с човешко лице" . Трудно е да се обобщи.
Ето, ако ти е интересно, една много разпространена система сред "кварталните търговци". От долу в дясно си избираш страната и четеш, каквото те интересува.
https://www.sumup.com/cs-cz/platebni-terminal-cena/
С Стоянов
Рейтинг: 1248 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "пРезидента!":
ВЯРНОСТ И ПОСТОЯНСТВОСпокойно! Въведем ли еврото всичко ще си влезе в релси! И банките, и клиентите, искат- не искат ще се променят!
MyTwoCents
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#45] от "МОЙШЕ ТОЛКОЗ":
@)----,--'--Всичко е доста коректно описано. Проблемът на малки и средни фирми, особено търговци е, че превъртат оборот през 5-10% горница. И ако от тази сума картовия оператор вземе 2,5% (типично за премиум карти Виза/Мастер) или повече (АмЕкс, Дайнерс и т.н.), накрая излиза, че търговеца печели по-малко от платежния оператор, който не носи никакъв риск. Защото това е фиксирано в договора - цената не може да се увеличава с картовата комисиона.
При бизнес с голяма добавена стойност това е приемливо. Но например туристическа агенция (не оператор) продава чужди пакети именно срещу 5-10% комисиона. Да не говорим разни асемблатори на компютърна техника и много други примери.
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 2597 ВеселоДо коментар [#48] от "DDR":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhiГотин линк, с интересна информация-% варира от 1.49% през 1.95% та до 2.5 % в Австрия. А в Германия-2 тарифи, 0.95% за дебитна карта и 1.9 % за кредитна (иди знай защо, някой би ли ми обяснил, моля)😀
Бих искал някой търговец да сподели дали "пазарлък" върви? Щото който ти продава машинката (и събира парите) -Виза, МастърКард или Дайнърс ще се постарае ПРИ НЕГО да ползваш услугата, а не при конкурента. И МОЖЕ БИ би свалил с малко % за трансакциите.
Цените на машинките са УДОБНИ! Малко скъпички (по памет в сравнение на израелската ми машинка преди 20+ г, която имаше и принтер+свързана с касовия апарат)...Но може и да греша за цената...но едва ли е била над $100...
-------------------
До коментар [#47] от "gost22":
О, да, това за "различния часов пояс" го разбрах в България-като прочетох в договора че "банката има право да сменя по средата на срока лихвения %"😀! А АЗ ЧЕТА ДОГОВОРИ, не на банковото гише/на това на телефонния доставчик, а в къщи. БАВНО😀! Щото съм малце тъпичък, па и с деменция (според онзи "умник"-форумния палячо "ушанката в сянка"😀!
И О ЧУДО-като се ЗАПЪНА за някоя дреболия с думите "не сте единствените предлагащи услугата"...идва шефа на клона/магазина и се спогаждаме на по добри условия за мен. А в "ошушкана банка" учтиво им отказах депозит на сума НАД застрахованата, за още 2% годишно😀 Е, като я затвориха-получих ЦЯЛАТА сума +лихва 2.5% (от затварянето до получаването, до "затварянето" беше старата юнашка 7.5% в €😀). Е, там нямаше пазарлък за "преференциалния депозит" (който ВЪПРЕКИ името си беше "стандартен", до € 100К, предлаган на всеки клент с над €25К , и МНОГО изгоден метод на изчисляването лихвите-360/365 за сумата в края на месеца).
Виж, теглил съм кредити (обезпечени със "запориран депозит") и там се пазарех като джамбазин за лихвата. Със същата фраза "не сте единствената банка, спИчелете малце по малко, щото иначе НИЩО няма да спечелите от мен"😀.
Та ми е интересно някой С РЕАЛЕН опит да каже дали и за този % от трансакциите търговец може да се пазари.
МОЙШЕ ТОЛКОЗ
Рейтинг: 2597 ВеселоДо коментар [#50] от "MyTwoCents":
THOSE ARE MY PRINCIPALS! BUT IF YOU DON'T LIKE THEM...WELL, I HAVE SOME OTHERS TOO! П.С. МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ МОЯ КОМЕНТАР № 59 С ПОДРОБНИ ИНСТРУКЦИИ ЗА ФУНКЦИИТЕ НА ТОЗИ САЙТ В ТЕМАТА https://bit.ly/3dLkIhiВсеки бизнес си има свойта спесифика, и според това избира как да работи. Тур'агенциите едва ли ще имат клиенти ако искат кешово плащане! Та от немай'къде работят с банкови карти и плащат тези ХАЙДУШКИ 2.5%, с минимални разходи за бизнеса си (офис+заплати). Търговец да работи на 5-10%...не съм чувал, но не претендирам да знам всичко...
terminal velocity
Рейтинг: 75 НеутралноПроблема с пос терминалите е далеч по празаичен. Ако продадеш 1 кутия цигари и ти платят с карта, печелиш от въпросната продажба точно 0. Демек надценката е равна на таксата дето прибира виза. Докато това не се промени и на главата да си стъпят малките магазинчета няма да сложат терминали.