С трици маймуни не се ловят ! Ако продължавате да давате НИКАКВИ пари, ще продължавате с гимнастиките. Когато има 20 изисквания за определена работа, а получаваш заплата за 3-4 от всичките 20, тогава остават само сериозните ГИМНАСТИЦИ, останалите се махат ...
В Европейския съюз живеят над 500 милиона души и има единен пазар на труда. Ако от 500 милиона души, работодателите не могат да си намерят работници, явно проблема не е в работниците! Преди да влезем в ЕС обявите им бяха от типа търсим 18 годишни висшисти, с 5 години стаж и минимум два езика за общ работник на смешна заплата, ако не сте съгласни има много желаещи. Сега се чудят ама защо така стана!
Ами да увеличат заплатите и работници ще намерят. В България средната работна заплата е най-ниска в ЕС.Чудно как датските бизнесмени намират работници при 6 пъти по-високи заплати.
Положителното в ситуацията е, че отминаха времената на "ако не ти харесва, за твоето място има опашка". И че бизнесът узря за разбирането, че е необходим натиск за промяна в образователната система. Лошото е, че на държавно ниво не можем да си свършим работата. Няма капацитет, пък и желание, да се работи в тази посока.
Не става само със заплата. Повярвай ми,пробвал съм. Резултата е,че плащам заплата,която реално работника не изработва. Аз нямам нищо против да го правя,ако това е цената,за да се научи.Приемам го като инвестиция. Проблем е,че една част не искат да се учат и развиват,а друга веднага след като понавлязат малко в работата почват да искат повече пари,без да си дават сметка,че аз предварително съм започнал да им плащам повече и техните умения са тези,които трябва да догонят заплатата.
До коментар [#1] от "Simeon Stankov": Не става само със заплата.Повярвай ми,пробвал съм. Резултата е,че плащам заплата,която реално работника не изработва.Аз нямам нищо против да го правя,ако това е цената,за да се научи.Приемам го като инвестиция.Проблем е,че една част не искат да се учат и развиват,а друга веднага след като понавлязат малко в работата почват да искат повече пари,без да си дават сметка,че аз предварително съм започнал да им плащам повече и техните умения са тези,които трябва да догонят заплатата.
Ще има ли материал как бизнесът не използва разумно работниците? Примерно - от лични наблюдения: Обявява се място с неясно наименование "мениджър по нещо си". Един месец разиграваш кандидатите, даваш им увлекателни задачи за анализ на пазара, на конкурентите, да смятат коефициенти в производството - естествено, без да плащаш. Накрая избираш подходящия и го назначаваш на изпитателен срок на минимална заплата. След това го "юркаш" непрекъснато да обгрижва клиенти, да прави каталози, за развива интернет страницата. Когато го изтискаш като лимон - благодаря и довиждане, следващия моля. Така се прави. После плачат как нямали подходящи работници и служители. Защо ли?
И с високи заплати не става. Добре е да са високи, но няма да решат проблема. Просто физически няма хора. Ррез 1975г сме се родили 151 000 глави, а миналата година 51 000. След 20год, когато ще се пенсионирам, на мястото на трима които изпадат от пазара ще идва един който ще трябва да работи като за трима. И това е без да броим емиграцията. А тоя процес не върви "от вчера". Колкото и да се цакат работодателите, хора няма... Част от решенията са висока "производителност на труда", т.е. умението да "спестяваш излишни движения" и производства с висока добавена стойност. Нооо са въпрос на организация, а наш'те пишман бизнесмени толкО си могат.
По държавните предприятия, дружества и институци, глад на кадри няма. Един път не попаднах на обява за КАТ, НАП,НОЙ… Нещо повече - работата и заплащането е толкова добро, че щата расте докато населението се топи. Заплатите в публичния сектор са по-високи от тези в частния, а има и много “работещи пенсионери”. Безплатен градски транспорт, паркиране в зона, достъп до детска градина, че и евтини жилища са само част от бенефитите на държавния шинел. БеГе бизнеса да взима поука, как се привличат качествени работници.
Проблемът е, че млад човек туко що завършил университет няма как да отдели пари за вноска за жилище или да живее под наем с 1500 лв заплата БРУТО. Принуждават младите да бъдат работещи бедни и мизерници. И младите - разбира се емигрират и отиват да работят някъде, където дори плащайки си наема им остават пари и за почивка и нормален начин на живот.
Висока заплата за свършена работа и Висока заплата за работни часове са две различни неща, и баланса между тях прави бизнеса успешен ! Това, че ти си решил да пробваш с "Висока заплата", е капка в морето. 90% от работодателите не си го и помислят, защото експлоатирането за минимална заплата е основната част от бизнеса им .
Ха-ха, "бизнеса" първо да се учи да плаща добре. А не приоритет да е поредната лимузина за собственика или наложницата му. Освен това "бизнес" се прави и от хора в акъл. Никак не е случайно, че тук само се реве от качеството на работната ръка. Само, че тази същата работна ръка се справя чудесно в западните държави. Та проблема не са работниците, а знанията на собствениците меринджеи да организират и управляват бизнеса. Лично аз съм чувал, как един такъв пишман собственик - меринджей заяви на едни доста по-кадърни и разбиращи от него хора: мен акъл не ми трябва, имам си, вие ще слушате и изпълнявате. Познайте от 3 пъти колко успешен му беше "бизнеса" после...
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)
Някои от по-горе писалите обвиняват демографията и миграцията на запад за физическата липса на кадри. А не се ли замисляте, че именно работодателите са в основата на това години наред младите и най-способните масово да бягат навън? Че десетилетия се облягаха на принципа за "опашката от безработни, която чака за едно място", даваха мижави заплати, подиграваха се със служителите и в резултат изгониха най-кадърните? Сега реват, че няма кой да им работи, но пак гледат да минат тънко с дълги изпитателни срокове на минимални заплати, които след това не се увеличават значително. Че пестят от щат като възлагат на един работник отговорности за 2-3 позиции, а заплатата е като за половин позиция. Че една голяма част даже и не плаща осигуровки, друга част назначава фиктивно на ниска позиция и осигурява не на реалната заплата. Ами злоупотребата с работното време и неспазването на основни постановки в КТ, пак с цел да скатаят някой лев? Все били готови да дават нормални заплати, ама с хиляда условия. И все сме в дъното по заплащане на труда в ЕС. Да отваряме ли дума и за повсеместните картели за ниво на работната заплата? Публична тайна е, че във всеки регион големите работодатели от един бранш се договарят за ниво на заплатата за всяка длъжност и така конкуренцията между тях за работници изчезва, което замразява и нивото на заплатите? Защо всички си правят оглушки и за това? Българският работодател, макар и с някои изключения, е далеч от манталитета на 21 век и западните разбирания за отношенията с работника. Това е истината. Изпъдиха повечето кадърни кадри, сега се видяха в чудо, обаче пак не могат да се пречупят и да предложат нормални условия. Всички останали оправдания са ала-бала, затова ще си търсят кадрите от Танганайка и Суринам.
Учи Мамо, да станеш инспектор, общинар или поне една стоп палка да заслужиш. Ако хляба на хората зависи от твоя печат или са ти дали да пишеш глоби, значи си постигнал българската мечта и семейството ти ще се гордее с теб.
Проблемът е и от двете страни. От едната страна са безхаберници с “вишу”, искащи някаква работа на компютър. Какво точно знае, проучил ли е фирмата и дейността, как неговите специфични умения (ако има такива) биха добавили стойност - няма значение.
От другата страна стои един Ганьо с мениджърски умения като на началник-склад през 90-те. Всичко урежда по телефона, постоянно бърза и раздава задачи от днес за утре, не комуникира с хората си. Съответно и бизнесът му е такъв, че няма шанс да надскочи провинциалното българско ниво.
Повечето българи просто живеят в един изолиран буркан от света, и това няма как да не се отразява на икономика, култура, бизнес практики и т.н.
Проблема е много по-сериозен отколкото подозирате. Всъщност проблема е комплексен: - Липса на образователни стандарти и тотален провал на образователната система - Липса на държавна политика, която да мотивира желание за учене и работа у младежите - Скъсана връзка между нуждите на бизнеса и образователната система - Сбъркана медийна среда, която толерира хазарт, инфлуенсъри и чалгаджии. Това създава тотално погрешно впечатление у младежите, че всички могат да я карат лежерно и докато си подпръцкват айляшки на дивана, някой да им дава пари. - Липса на система, която да изгражда адекватно поведение в йерархична среда. Преди поне имаше техникуми, стажове, казарма. Сега всичко това е зачеркнато и специализираните училища станаха гимназии. - липса на държавна политика, насърчаваща образование в специалности създаващи продукти с висока добавена стойност - Залитане по най-лошите про-западни практики и прилагането им без грам критичност и напасване към балканския манталитет
Политиците не искат да виждат тези проблеми. Всъщност политиците не могат да ги видят, защото те са плодовете на системата и са част от проблемите.
„... директорът "Човешки ресурси" във веригата "Хепи" Аглика Адамова...” Тези ТИМ россиани са прекалено нагло, за да се жалят. Плащат по 2,50 на час, за човек с висше и език, при декларирани към НАП 4,50, след удържани ДОД и осущигуровки. Освен че крадат 2 лева на час, се държат и нагло при поискване спрямо декларираното. АИТ към МТСП дреме както винаги, а случаят е в обект на пл. Света Неделя на метри от министерството.
Какво друго да учи, като това гледа по телевизията и ютюб. Всички са криптоикономисти и инфлуенсъри. Държавата трябва да има план за развитие на образованието с хоризонт 20-30 години напред. Според този план да се планират квоти и да се развиват образователни сфери. Вместо това всяка година сменяме учебниците по всичко и се гони краткосрочна далавера.
Учат икономика и мениджмънт, защото си намират по-добре платена работа... не е като да има опашка от безработни завършили икономика. Работодателите трябва да положат доста големи усилия, за да привлекат част от тези хора в други сфери.
Зависи за каква заплата говорим. Моето мнение е, че 1800 нетно възнаграждение е минимумът за стартова позиция :) даже леко ниско, но приемливо за старт с копромиса от двете страни (работодател и служител). Естествено зависи и от бранша, но колкото по-ниска стартова заплата давате, толкова по-некачествени служители ще идват на интервю с нежелание за развитие и растеж в компанията, било то с опит или без (казвам го като човек с малък опит при набиране на кадри).
Хайде бе, как мислиш, че се оправят тези, които учат медицина? Не стига, че учат много и дълго, ами после си търсят и връзки да стажуват някъде без заплащане... Та затова, като си вземат дипломата и се спасяват, навсякъде другаде ги искат, търсят и им плащат достойно...
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)
Еми бате за 1200 лева трудно се навиват. Сега...от друга страна и на бизнеса не му е лесно да ги изкара тия пари на българския пазар и да е конкурентен като заплащане на аутсорсинга
Ами да увеличат заплатите и работници ще намерят. В България средната работна заплата е най-ниска в ЕС.Чудно как датските бизнесмени намират работници при 6 пъти по-високи заплати.
Някои от по-горе писалите обвиняват демографията и миграцията на запад за физическата липса на кадри. А не се ли замисляте, че именно работодателите са в основата на това години наред младите и най-способните масово да бягат навън? Че десетилетия се облягаха на принципа за "опашката от безработни, която чака за едно място", даваха мижави заплати, подиграваха се със служителите и в резултат изгониха най-кадърните? Сега реват, че няма кой да им работи, но пак гледат да минат тънко с дълги изпитателни срокове на минимални заплати, които след това не се увеличават значително. Че пестят от щат като възлагат на един работник отговорности за 2-3 позиции, а заплатата е като за половин позиция. Че една голяма част даже и не плаща осигуровки, друга част назначава фиктивно на ниска позиция и осигурява не на реалната заплата. Ами злоупотребата с работното време и неспазването на основни постановки в КТ, пак с цел да скатаят някой лев? Все били готови да дават нормални заплати, ама с хиляда условия. И все сме в дъното по заплащане на труда в ЕС.Да отваряме ли дума и за повсеместните картели за ниво на работната заплата? Публична тайна е, че във всеки регион големите работодатели от един бранш се договарят за ниво на заплатата за всяка длъжност и така конкуренцията между тях за работници изчезва, което замразява и нивото на заплатите? Защо всички си правят оглушки и за това?Българският работодател, макар и с някои изключения, е далеч от манталитета на 21 век и западните разбирания за отношенията с работника. Това е истината. Изпъдиха повечето кадърни кадри, сега се видяха в чудо, обаче пак не могат да се пречупят и да предложат нормални условия. Всички останали оправдания са ала-бала, затова ще си търсят кадрите от Танганайка и Суринам.
Брат, това, което описваш е ситуация от преди 10-15 години. В момента, ако можеш да правиш нещо добре, работодателите ще се избият за теб. Търсят се абсолютно всякакви специалисти. Да отварям ли дума, че дори най-ниско квалифицирани професии, като добри кофражисти, фаянсаджии, заварчици, стругари, авто-монтьори, монтажници не падат под 2500 лв чиста пара. От толкова започват инженери, конструктори, електрончици, проектанти. Че даже такива заплати се предлагат на току що дипломирали се младежи от университетите. И пак не могат да се намерят хора. Добър специалист с опит стартира от 3000лв в средно голям град. В София може и повече.
Много било хубаво да си работодател, пък малцина се лъжат да станат. Защо ли. Спомням си статия за Корея как предприемачите живеят по-кратко. Напрежение, без почивни дни и т.н. Тук не е по-различно.
Ми не, нямаше... да има голям процент хора с висше образование, които работят в Европа, но те реално са много малко в сравнение с хората със средно и професионално образование. Това са по-голямата част от хората напуснали България.
Стига сте говорили глупости с тия 500млн работници! Хората горе са ви дали и графика за който има достатъчно акъл да я осмисли. За тия които нямат-ние и гърците сме направо цвете! Вижте какво става в Германия, Белгия и Чехия. Тема за размисъл-когато има три свободни работни места и само един наличен работник, колко трябва да му е заплатата за да се клонира на три? ПП. Калинките са съвсем друга бира-там се взимат дебели пъри за нищоправене от което страдаме(буквално плащаме) всички. Частния сектор не може да си позволи малоумни търтеи, просто защото ще фалира.
Младите хора искат да работят нещо модерно, за много пари и да има достатъчно свободно време. * Младежи различни. Едните завършват по-трудни специалности, но с по-добра аперспектива по отношение на заплащането и те обикновено нямат проблеми с намирането на работа с добра стартова заплата. Други обаче искат въобще да не работят, ама все пак им трябват пари, защото далеч не на всичките мама и тати са богати. От тази група никога не стават добри работници/служители, защото не харесват работата си и ходят само за да им плащат заплата.
Дума да няма, че е налице обективен дефицит на работна сила в България. И това е основно по демографски причини - отдолу влизат на пазара по-малко хора отпреди. Отделно немалка част от младите, работоспособни хора си търсят работа в чужбина.
Но, в много голяма степен причините са във заплащането. Тук не става дума за заплащането на квалифицираните работници, което така или иначе трябва да е по-високо. Тук става дума за средното ниво на заплащане на работната сила у нас. То е ниско. Просто е ниско. Добра илюстрация е казаното от министър Асен Василев в началото на 2022 г., че нивото на прозводителност на българската икономика е 50% от средното за ЕС, но нивото на възнагражденията е 25% от средното за ЕС. Ей тука е заровено кучето.
А-а-а-а! Булгар акъл не иска, пари иска. На тай тема и чужди фирми се хванаха за главата, някои от тях съкратиха бизнеса си у нас (Едоардо Миролио), други направо се изтеглиха. В училището учат патриотизъм, сега и как да разглобяват АК-47, но не и нещо полезно, или езици на ниво.
Да отварям ли дума, че дори най-ниско квалифицирани професии, като добри кофражисти, фаянсаджии, заварчици, стругари, авто-монтьори, монтажници не падат под 2500 лв чиста пара.
Ти имаш някакво мнение, но "Хепи" е страшно успешен бизнес модел, и работи като много добре смазана машина. "Хепи" вече излязоха и в чужбина. Често пъти нещо което работи много добре, тук не го харесват. Което много не му пречи.
Ето това е реалната ситуация! Аз бих казал, че не само младите, работоспособни хора си търсят работа в чужбина. Българската икономика изпусна огромен брой хора на средна възраст с ниско или професионална образование, които едва свързваха двата края в България. Цели региони на България са обезлюдени, защото хората не могат да се надяват на елементарен достоен живот там.
Да се замислим, но най-печелившият бизнес по нашите земи е СТРОИТЕЛСТВОТО, и там са НАЙ-БОГАТИТЕ ХОРА у нас, милиардери. Колкото и да ни е мъчно и неприятно, но нашето образование подготвя кадри за този бизнес (не много научили), добре платени (фаянсаджии, кофражисти, арматуристи), но все пак тежък труд, и не особено имиджов. Може и да греша, но не много.
Човек, това може и вероятно важи за София и още 2-3 големи града, но в дълбоката провинция (разбирай всичко останало) далеч не е така. Не напразно написах за договорките между работодатели за определяне таван на заплатите. Да, тук-там има изключения, но те не променят цялостната картина. Как си обясняваш различното ниво на заплатата за една и съща длъжност в различните региони? Защо при условно еднакъв обем работа счетоводител в Шумен ще вземе 1000 лева със зор, докато в София няма и да погледне 3 бона? От горенаписаното от мен единствено "бягат" дистанционните длъжности. Ей сега си отварям джобса и си доказвам тезата за себе си (не, че има нужда, ама все пак). ;)
Факт! А защо ли затова не става и дума в коментарите, анализите, В Северна българия повечето градове загубиха половината си население (и повече), но това не вълнува правителството в София и големия (строителен) бизнес у нас - хиляди апартаменти в София чакат да бъдат продадени.
В другите 2-3 големи града заплащането е 2 пъти (два пъти) по-ниско от това в София. За съжаление в момента, в който провинциалните депутатите стъпят на жълтите павета, мигновено стават "столичани".
Аааа отново ли предлагат “мотивиращо заплащане”? Що не си търсят кадрите в ЕС? Пазар голям, квалифициран. Отговорът го знаем- заплащането е повече от жалко.
Хепи са уж много модерни. Още преди повече от 10 години си имаха щатен психолог. А в реалността, там такова нещо като платен отпуск не съществуваше. Вярно е, че се изкарваха много пари( от сервитьорките), но ако пожелаят да не работят някой ден забравят и за парите. А заплатите на работниците в кухнята се въртяха около минималната, като там няма бакшиши. Съмнявам се нещо да се е променило, защото това е начин на мислене. При това при всички работодатели. В разните му там БИЛЛИ Кауфланди взимат 1200-1400 бруто, ако не искат да са на три смени(тогава са около 2000) , което не е лошо в сравнение с други дейности. Само че тези заплати са в София. Във Видин или Русе заплатите са други. В производството още по-зле. Мрънкат, че не било престижно, но затова се погрижиха самите работодатели през всичките тези години. Как работата в тежки производства като Соди, КЦМ, Аурубис, Асарел Медет,, Елаците, маришките мини, Челопеч майнинг са престижни и работещите в тях са супер звезди в своите населени места? Защото там заплатите и социалните придобивки се запазиха високи. А не 1200 лв., в които освен брутната заплата влизат ваучерите за храна и добавките за резултати. Като извънредния труд едва ли не се подразбира, за да изкараш още малко отгоре. Просто в България в индустрията има някакво вкоренено мислене, че човекът на линията "простият работник", който се оказва, че не трябва да е прост трябва да си скъсва задника, за да стигне 1400-1500 лв. Това дори при големи чуждестранни инвеститори като Либхер. В един момент дори и да искат просто няма да има достатъчно качествен персонал.
Защо НАП крият списъците с длъжници? Отписали ли са НАП тайно милиарди дългове на фирми, както стана в края на 2020 година? Тогава тайно бяха отписани 3 милиарда лв. дългове. https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161406327946189 Първоначално заявеното "прозрачно управление" на президента #РуменРадев се изпари. За последните 9 месеца #НАП публикува само една “актуализация” на списъците с #ДлъжнициНаНАП.
А защо търсиш в България само? Търси в Англия, Франция, Германия, Скандинавието. Наши заплатата не е проблем? Щом от пазар от 500 млн. не можеш да намериш хора, проблемът е в теб, пич.
Ако българските работодатели давах добри пари, щяха да идват от останалите държави на ЕС да работят тука, а не нашите работници да ходят да работят там, в огромния случай обща работа, не квалифицирана според дипломата им. По-простата причина че, дори да работи по професията си тука, заплащането му е много по ниско от това на общ работник в чужбина.
Проблемът трябва да се разглежда от холистична гледна точка, като такъв на цялото посткомунистическо общество, а не като отделен проблем на кандидати за работа, фирмаджии, преподаватели или култур-трегери. Имаме нереформирано комунистическо образование, което създава сковани и повтарящи индивиди, изпълнени с предразсъдъци, страхове и грешни концепции за света. Когато се реформира образованието още от детската градина, тогава ще израстнат и свестни мениджъри, и служители, и преподаватели. Не може това население да става за нещо друго освен за черноработник в ЕС, ако не премине през културна еволюция.
Чета тука,младите кадри излизали от училище нищо не научили.АМи как да стане това,преди в училищата имаха работилници,машини и всичко което отговаряше за квалификацията им.После ходиха на стаж,не да се чудят къде да се наврат както сега на обекта,а някой се занимаваше с тях. А сега отива на стаж, и цял ден като муха без глава, защото никой не му обръща внимание от обекта. Преди се правеха договори, дават му стипендия но после поне 3 години ще работи в фирмата. Сега някаква нищожна част от работодателите дава стипендия.
Само че ти сам си казал, че става дума осоновно за високи квалифицирани кадри като инженери и за специфична дейност като строителство. И всъщност това е нормално. Защо кофражист да не взима 2400 лв? Като се има предвид, че един квадрат от новото строителство отдавна мина 1000 евро. Но какво правим с нормалните работници в каквото и да е производство? Колко работят за над 1500? Тази разлика се вижда в едно от уж високотехнологичните производства в Ботевград. Дето правят някакви чипове.Инженерите идват от София и са с добри заплати. Другите ги карат от Северозапада и изнемогват за 1000 лв.на смени сред отровни изпарения. Като работодателят дори им оспорва болничните.
Мисля, че забравяш работодателския манталитет. Както няколко пъти вече се каза мантрата-тръгвай си, друг ще дойде на твоето място, плюс големия страх на работодателите да не вдигнат малко заплатата над средната(често определена картелно) в съответния регион гони хората и превърна думата производство в лоша. Посочих няколко предприятия, които са с тежки условия на труд, но се водят престижни за работа. Между другото, част то тях от години неформално си организират дуално обучение с местнтие училища и младежите продължават да работят в тях. Защо при тях се получава?
Сега работниците ли са виновни на т.нар. БГ работодатели? Ами нормално е хората да искат да получават достойно заплащане за труда си и да ценят свободното си време. Да си служител не означава да си роб. И да работиш за славата и богатството на господаря си. Този феодален строй отдавна е анахронизъм. Време е БГ работодателите да променят манталитета си ако могат. Ако не могат, невидимата ръка на пазара ще се погрижи за тях, рано или късно. Проблемът на повечето бизнеси, е че за започнати в смутни времена от хора със съмнителен морал и първоначални средства, които продължават да работят с милиционерски методи от миналия век. Номерът минаваше20-30 години, но вече започна да не минава, особено откакто България е член на ЕС.
До коментар [#1] от "Simeon Stankov": Не става само със заплата.Повярвай ми,пробвал съм. Резултата е,че плащам заплата,която реално работника не изработва.Аз нямам нищо против да го правя,ако това е цената,за да се научи.Приемам го като инвестиция.Проблем е,че една част не искат да се учат и развиват,а друга веднага след като понавлязат малко в работата почват да искат повече пари,без да си дават сметка,че аз предварително съм започнал да им плащам повече и техните умения са тези,които трябва да догонят заплатата.
Типично разсъждение на т.н. "български работодател". Нормално, когато някой започва работа, да започне на по-ниска заплата. Това е разбираемо, защото работодателят трябва да може да прецени дали този ръботник може да бъде полезен за бизнеса. Нормално е, обаче, работникът да има перспектива за повишаване на заплатата си, дори и да остане продължително време на позицията, за която е нает. Това би бил естествен стимул за него да повишава своята квалификация, грубо казано - своя КПД. Освен това, много е важно за всеки работодател да стимулира и лоялността на своите служители и да ги стимулира да останат да работят продължително време във фирмата. Някой по-горе спомена за Дания. Не само там, но и по цяла западна Европа, при започване на работа на всеки работник се представя перспектива. Т.е. Ако ти, уважаеми работиш добре за нас, повишаваш знанията и уменията си, останеш да работиш за нас продължително време, всяка година тоята заплата ще се повишава с примерно 2-3% (процентът е реален, личен опит). Когато младият работник (20-25г) вижда, че лоялният и квалифициран работник (35-40г) получава по-високо възнаграждени на базата именно на своята, да го кажем така -по-голяма съпричастност с работата във фирмата, той ще има допълнителни стимули за работа в нея. Защото, ако реши да напусне, в следващата фирма ще се върне на изходното ониво.
Не е само в България. В чужбина живея и всички момичета искат да са инфлуенсъри, да получават безплатно дрехи, гримове, учат някакви социални медии, маркетинг на соцмедиите. Една не съм чул да казва, че иска да стане доктор или инженер.
Защото преди 20 години като се подиграваха с хората, повечето си хванаха шапките и се изнесоха в чужбина, тези които останаха тук, вместо да раждат деца и да ги гледат на 25-30 години ги отложиха с поне 10 и вместо 2 имат едно, защото не можеха да си позволят да гледат и едно даже. Сега като идва времето тези деца да излязат на трудовия пазар - а ама то няма кой да работи! Първата ми работа беше годините преди да влезем в ЕС, предложението беше или ще те осигурявам на цял работен ден на минимална заплата или на половин работен ден по специалността ти, (че много висока минималната ставка за квалифициран труд) и ще ти давам малко под масата колкото да не умреш от глад, ще работиш по 50 часа на седмица при разрешени 40 от кодекса на труда, а годишния ти платен отпуск ще е 10 дена, за останалото ще ми се подписваш че си го взел. Отделно колегата ти като излезе в отпуска ще го заместваш и него, така че ще си отработиш отпуската един вид, без допълнителния труд да ти се заплаща. Естествено това не ти го сервира като кандидатстваш за работата, а само за заплатата. Ако не искаш има други дето ще се навият! Избора ми беше или да се изнеса в чужбина и да работя не квалифициран труд или да остана тук и да работя по специалността си, защото дипломата ми не я признаваха в чужбина. Останах тук, но имам много познати които избраха първото. Сега нещата се обърнаха и вече тук изкарвам повече от тях от колкото те в чужбина, но тия 10 години няма кой да ми ги върне!
До коментар [#27] от "4u4o":Не е само в България. В чужбина живея и всички момичета искат да са инфлуенсъри, да получават безплатно дрехи, гримове, учат някакви социални медии, маркетинг на соцмедиите. Една не съм чул да казва, че иска да стане доктор или инженер.
Вземете дачани разправят - и как точно един дачанин ще се навие да си напусне подредената държава и ще дойде в България? Тия, които блящят тия глупости най-вероятно не са виждали дачанин на живо през живота си, еле па да са били в Дания.
И да, има проблем с работодателите, но със сигурност има огромен проблем и сбъркани неща с работната ръка. Нямат подходящо образование, нямат желание да учат и да се развиват. И това е масово.
И шокиращо за ония "е как от 500 милиона не могат да си намерят работна ръка" проблема с недостига на работна ръка го има в целия западен свят - в ЮК, САЩ, Германия и прочее и прочее
Знам само едно, по телевизиите излизат едни работодатели и се тръшкат по столовете, когато се заговори за увеличаване на минималната заплата. Ако дават средна работна заплата или малко под средната, да живее добре работника, никога няма да има спор за вдигането на минималната, защото работодателите отдавна ще дават много над нея. Не може да назначаваш работник на минимална заплата,която в действителност е 570 лв.При положение че, дори днес на кафето на един приятел, новите цени на стоките които му заредиха, бяха с над 10% на бройка.И това е само за днешното зареждане. Но иначе излиза някой "топ" икономист,и ни обяснява как инфлацията намалявала.
Решението на проблема е лесно, но бизнесът не иска да го приложи.
Най-ценният капитал на една компания са нейните служители - обучени, опитни, доволни от работата и заплащането, работещи с желание и с перспектива за кариерно развитие. Колкото повече се инвестира в служителите, толкова по-малко проблеми ще има работодателят.
За съжаление, българският работодател не живее още в епохата на османската ангария - "работникът трябва да работи колкото му кажа и да е доволен, че изобщо му заплащам труда". Ами, вече 30 години се видя, че това НЕ работи. Откакто влядохме в ЕС над 2-3 млн българи се изнесоха да работят и живеят на Запад. И нещо още по-лошо - тези българи са най-опитните, най-кадърните и представляват половината от младото трудоспосоно население на страната. Защо се изнесоха? Защото там може да мият чинии по 8 часа на ден, но взимат заплата, която тук ще взимат за 3 месеца. Ако пък се преуспеят, си основата собствени кабинети, фирми и работят вече за себе си, печелят много. Тук в България ще бачкат за 500 евро на месец 20 години и ще мизерстват.
Изходът е само един. Ударно повишаване на заплатите в България и то без натиска от държавата със МРЗ. През подледните 15 години заплатата в страната се е покачила с над 150 %, но това не е плод на желанието на бизнеса, а защото държавата постоянно вдига МРЗ и принуждава бизнеса да вдига средната заплата. Така Бай Иван, зидаромазач, ако взима тук 2000 лв чисто или около 2400 лв бруто, няма да отиде за работи като строител в Германия, а ще остане тук да си работи за българския си работодател. Но на Бай Иван му плащат чисто 1200 лв, а в Германия му дават 2200.... Е, как тогава Бай Иван да стои тук, като там ще вади двойно и то за най-нископлатената категория... Да не говорим за специалности като инженери и лекари, зъболекари. В Западна Европа търсенето на такива професии е огромно и заплащането е космическо. Тук тези хора бачкат за 2500 лв максимум. Там заплатите са поне двойни, да не кажа тройни.
Най-трагично е в туристическия сектор - хотелиерството. Имам познати, които са работили подобна работа. Особено за най-ниските длъжности - камариерки, чистачки, сервитьорки, рецепцонисти и др. Заплащането там е на нивото на Бангладеш. Цял ден работа за минимална заплата. Първо като камариерки работеха българки, ама се отказаха. После дойдоха украинки, и те се отказаха. Накрая циганки се хванаха, ама и те се изхитриха - отказаха се. Сега всяко лято хотелиерите се оплакват, че нямали достатъчно персонал... Вече няма луди, за да се хванат.
И за финал - знаете ли каква е една от основните причини за липсата на големи чужди инвеститори у нас? Освен корупция и бюрокрация? Прините са две - липса на достатъчно квалифицирана работна ръка и липсата на работна ръка въобще. Всеки голям завод на известна компания разчита да наеме поне 1000 души работна ръка, от които поне 200 да са високо квалифицирани. Да, ама такива няма! Защото обикновените работници с минимални умения на пазара на труда са малко, а квалифицираните отдавна бачкат в Западна Европа. Преди много време чаках на една опашка и си говорих с човека пред мен - мъж около 40-50 годишен. Бачкал в автомобилен завод в Чехия, взимал над 2000 евро заплата. Върнал се само за две седмици и отново отива там. А ние само преди две години искахме да строим завод на Фолксваген у нас - кой ще работи в този завод, щом квалифицираните ни кадри бачкат в амтомобилния завод в Чехия?
СССР - родина на всички безотечественици!
При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното!
Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две!
Всички комунисти - под земята!
25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР!
Който не познава Сибир, той не познава СССР!
Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт!
До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!
Да ти кажа в голяма грешка си. Ако се поинтересуваш, специално за лекари(за инженери не съм наясно), момичетата влизат само с шестица на изпита и шестици от 7 клас до 12 по биология и химия. Защото има огромен интерес да учат за лекари. Доколкото знам при момчетата е по леко, защото има по малък интерес.
Остави датчани и разни други от ЕС, каквито всъщност има немалко в България. Из София има немалко из разните ИТ и съпорт фирми, които са пълни мизерници в техните държави. Но тук, защото са флуент в съответния език са голямата работа.
Но работодателите не са прости. Не малко опитаха да внасят работна ръка от уж третия свят. Ясно им беше, че от ЕС няма да наберат. Какво стана с виетнамските заварчици? Колко дойдоха? Билла се опитаха да внасят работници от Украйна още преди войната. Не се получи. Явно предлаганите условия и за Украйна не са достатъчно добри. Неколцина работодатели се опитаха, даже успешно, да вкарат работещи от Сърбия. Но нямаме масово наличие на сръбски работници. Ивайло Пенчев нали точно за това говори за замяната на нашите работници с такива от по-забутани държави. И колко работници от Азия или Африка той е успял да надвие да работят при мизерните условия на Уолтопия. Та в общи линии, българският пазар на труда не е атрактивен дори за Бангладеш.
Само че ти сам си казал, че става дума осоновно за високи квалифицирани кадри като инженери и за специфична дейност като строителство. И всъщност това е нормално. Защо кофражист да не взима 2400 лв? Като се има предвид, че един квадрат от новото строителство отдавна мина 1000 евро. Но какво правим с нормалните работници в каквото и да е производство? Колко работят за над 1500? Тази разлика се вижда в едно от уж високотехнологичните производства в Ботевград. Дето правят някакви чипове.Инженерите идват от София и са с добри заплати. Другите ги карат от Северозапада и изнемогват за 1000 лв.на смени сред отровни изпарения. Като работодателят дори им оспорва болничните.[/quote]
Много добре знам за какви хора говориш и ще ти кажа, каква е горчивата истина, спрямо собствения ми опит и от двете страни - като работодател и като служител. 90% от тези хора, ако не работят за този работодател, който им плаща 1000-та лева, осигуровките, често храна и транспорт, щяха да пасат козите по баирите. Защото те за друго не стават. Но пък им дай едно телефонче и ги гледай, как им заминават по 4-5 часа дневно в тъпотии. Тези хора не искат да инвестират и 2 минути, за да се научат на нещо полезно, но пък поне половината от тях имат мнение по хазарт, инвестиции в биткойн и даже могат да ти докажат цветисто колко тъпо парче си, че не караш немска кола, поне 150 коня. Като наемаш такива хора, трябва много да внимаваш, дали няма да се убият от тъпота или дали няма да ти фалират бизнеса поради некадърност и неграмотност.
До коментар [#2] от "ChatПКП": До коментар [#11] от "wtn381138318": До коментар [#15] от "Компетентен": До коментар [#54] от "Хюго Босов":
До коментар [#10] от "lz73":А защо търсиш в България само? Търси в Англия, Франция, Германия, Скандинавието. Наши заплатата не е проблем? Щом от пазар от 500 млн. не можеш да намериш хора, проблемът е в теб, пич.
Понеже коментарите са ви почти еднакви, ще отговоря едновременно. ПИСНА МИ от хора, които никога през живота си не са платили и една заплата на някого да ми дават акъл! Да, в Европа живеят 500млн., но само мнооого малка част от тях говорят български. Дребна подробност...Освен това точно в момента търся работници за неквалифициран труд, на които съм готов да плащам по около 1300 ЕВРО на месец заедно със всички осигуровки, но няма...при това във уж бедния Северозапад.... Айде сметнете тези 1300евро по ППС дали се равняват на заплатата на някой бачкатор в Дания, пък после ми обяснявайте общи приказки. А, пропуснах, тъпите работодатели не "дават заплата". Заплатата се изработва от работника. Дази също мноооого дребна подробност знаят работилите в Европа българи. Лошото е, че като се върнат бързо разбират, че у нас може и по лесния начин...
Какво се хванахте в тая Дания... ОК никога работодател няма да има шанс да привлече работник от там, но в ЕС има още 25 държави. В половината безработицата е по-висока от България и повечето не са със социално-икономическото развитие на Дания. Латвия, Хърватия, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Португалия и тн... защо?!
Абсолютно си прав. Но като им предлагаш 1000 лв какви точно очакваш? Всъщност това, че на хората не им се работи не е нещо специфично за България. Да не мислиш, че на германците им се работи на поточната линия на БМВ? За това там работят поляци, турци, българи. А тия същите българи явно се справят в БМВ, а в България се мрънка, че нямало кадърни. Ами кадърните са навън. Изгонени от десетилетната работодателска практика да ги изстискват на ниски заплати. И сега вече ти първо, че гребеш от много по-малък брой работници. Второ, че останалите нито са толкова амбициозни и трудолюбиви(те затова не са заминали), нито са умни и квалифицирани. И трето, като си залагал години наред конкурентоспособност само на база ниски разходи за труд изведнъж се оказва, че нямаш капацитет да го търсиш на база висока добавена стойност, защото за нея пък ти трябва качествен персонал. Така че крушката си има опашка. И това, което виждаш не е от вчера.
Да, в Европа живеят 500млн., но само мнооого малка част от тях говорят български. Дребна подробност...Освен това точно в момента търся работници за неквалифициран труд, на които съм готов да плащам по около 1300 ЕВРО на месец заедно със всички осигуровки, но няма...при това във уж бедния Северозапад....
Интересно как същите хора точно от бедния северозапад, които не говорят бъкел език различен от български се оправят и работят неквалифициран труд в цяла Европа от Германия до Испания. Къде е обявата за неквалифициран персонал в Jobs или в бюрото по труда за 2600лв нето в северозапада?
Понеже коментарите са ви почти еднакви, ще отговоря едновременно. ПИСНА МИ от хора, които никога през живота си не са платили и една заплата на някого да ми дават акъл! Да, в Европа живеят 500млн., но само мнооого малка част от тях говорят български. Дребна подробност...Освен това точно в момента търся работници за неквалифициран труд, на които съм готов да плащам по около 1300 ЕВРО на месец заедно със всички осигуровки, но няма...при това във уж бедния Северозапад.... Айде сметнете тези 1300евро по ППС дали се равняват на заплатата на някой бачкатор в Дания, пък после ми обяснявайте общи приказки. А, пропуснах, тъпите работодатели не "дават заплата". Заплатата се изработва от работника. Дази също мноооого дребна подробност знаят работилите в Европа българи. Лошото е, че като се върнат бързо разбират, че у нас може и по лесния начин...
Вече го написах, но пак ще го напиша! Преди 20 години като имаше хора вие ми се подигравахте със смешни заплати (за да има при за лимузини, яхти и почивка на Ривиерата) и хората или се изнесоха в чужбина или ако са останали тук имат по едно дете вместо две. Освен това отложиха раждането на дете поне с 10 години, и сега когато трябва техните деца да се включат в пазара на труда - тези деца ги няма! Ако щеш и 5 000 евро заплата давай в северозападна България, тези хора ги изселихте от там, за това ги няма и трудно ще ги върнете! И пак ще ти дам пример с моя първи работодател, изкарвал съм му 20 пъти повече от това което ми плащаше като заплата (можех да го изчисля), но не ми даваше по-голяма заплата защото толкова била средната заплата в страната. Естествено не можех да си помисля за деца след като едвам оставаха пари за основните неща. От други работодатели тогава съм чувал, за какво да давам повече, като се навиват и за по-малко. И сега ревете ама то няма кой да работи, защо ли?
Ами няма защото си ги изгонил с твоя скръндзлък и със скапаната среда на живот в Булгаристан бре, чиче. Кой от развития свят ще дойде в кимизираника ти да ти рабои без пари. И като свърши работа какво ще прави в Северозапада освен да се напива и да вари ракия?
Наистина ли сериозно твърдиш, че бг работодателите искат, стремят се и плащат на своите работници РЕАЛНО заработените от тях пари? Щото нали приказваш че заплатата не трябвало да се плаща, а да се заработва! Ако сериозно го твърдиш горното значи или си заблуден (гледам да съм възможно по-деликатен с термина) или нас заблуждаваш. Ако си работодател значи едва ли си заблуден, така че остава второто.
Ще ти дам и пример, та да не речеш че говоря на аба. Преди години, когато телекомите лапаха приходи като изтървани, бюджетът за заплати при тях беше равен на 2 (ДВА) процента от приходите. ДВА! Сега може да е станал 3%, или дори 4%, ама не щото са вдигнали кой знае колко заплатите, а щото им паднаха приходите от разните еврорегулации. Та, да не би да заявиш сега, че служителите на тия телекоми РЕАЛНО заслужават 3% от приходите на търговеца за когото работят?
1. Не можем да наемем работници от "цяла Европа", защото и там не стигат. Поболянията на ТикТок и Инстаграм са същите и в "запада" и водещият мотив не е заплатата а колко лесно се изкарва.
2. Не можем да плащаме големи заплати тук, защото производителността на труда, при всичките технологии, които можем да си позволим е на една трета от тази на повечето странични държави.
3. Не можем да си позволим по-големи заплати, защото 20-30% от заплатата на служителят отива за рушвети и тук не слагам тези, които са "батко и братко", тези, дето държавата ти ги иска под форми на такси, разрешителни, задължителни предписания и т.н.
4. Дейностите вече стават все по-технологични, като изключим общите работници, за почти всичко друго се изисква поне някаква функционална грамотност, която, за съжаление съвременните деца не усвояват. И тук говоря дори и за професии, които са "престижни". Няма го желанието, да пробваш, да опиташ, да сгрешиш и да научиш.
Аз лично съм бил от трите страни - бях преподавател в средно училище, след като завърших университет, после бях служител и сега съм работодател.
Първи проблем, остаряла методика в училищата, децата се учат да наизустяват материала и ако проявят творчество или излязат извън шаблона - слаби оценки. Не дай си боже, да им разрешиш да задават въпроси или пък да не направят нещо като хората, защото са опитали да е по нов начин - директно двойка!
Като служител, работил съм за няколко то най-големите компании в областта на потребителските стоки. Имаме 2-3-4 служителя ентусиасти - другите, чакат само на 1 число да набият 4те цифри на банкомата и да си купят нова дрешка или последният телефон на лизинг.
Сега като работодател, за мое щастие, имам малък бизнес, строго специализиран и имам хора, но повечето кандидати идват с претенция за заплати и без претенции да учат. Аз съм склонен да платя повече от средното за бранша, на хора без стаж, но да ги видя, че имат желание и задават въпроси. А идват хора, които не знаят какво искат, нямат идея какъв е бизнеса, но им звучи като добра заплата и са първи.
Няма да бълват, ако няма кандидати. И все пак всеки решава какво да учи. Тук говорим за шефските неволи как от цял ЕС не могат да намерят кадри за “мотивиращото” им заплащане
Точно. В момента, в който кажех нещо на шефа, което не се харесва, ми казваше “ за твоето място чака цяла опашка от кандидати”. Извиваха ръцете на жена ми със смените. Накрая ни писна и всички си събрахме багажа и навън- чайка ми, баща ми, брат ми. Всички.
Виждам, че тук се включват да коментират и някои колеги, които са работодатели или са били такива. Това много ме радва. Разбирам позицията им - и те имат своите проблеми. Неквалифицирана работна ръка, слаба подготовка... Но работодателите са тези, които трябва да знаят как да мотивират един работник да се развива, да има желание за работа и за подобряване на уменията.
Всеки работник постъпва на новто работно място с много надежда, но и с несигурност. "Дали ще ми плащат редовно, дали няма да ме лъжат и прецакват с парите, дали отношението на началниците към мен ще бъде като към техен ценен работник или като към роб на ангария?" Тук е мястото на работодателя да покаже отношението си към работника - да го обучи допълинтелно, да му даде стимули за по-висока производителност - ако трбява бонуси, социални придобивки, издигане в кариерата и други. Личното отношение на работодателя и началническия екип към всеки също е важно. И всеки работник иска няколко неща - сигурна работа, добро заплащане, редовно плащане, добри условия на труд. Нищо повече. А защо голяма част от БГ работодателите не могат да осигурят повечето от тези неща - трябва да потърсят грешката у себе си.
И ще дам пример. Най-често хората търсят работа от сайтове и бюрото по труда. Какви обяви има там? Потресаващи. Огромни изисквания и смешни заплати. Значи, работникът трябва да работи в екип, да има еди-колко си опит, да е работил в подобен бранш, да има компютърни умения и да знае езици... Заплата 1000 лв. ХА, ЧЕСТИТО! Такъв работодател може някога да си намери работник, ама надали. Защото раотник с тези умения ще отиде в Германия и там ще изкарква 2500 евро - 5 пъти повече!
Също така масово се пускат обяви за хора с опит, което е смешно. Ако някой има необходимия опит, той няма да ходи търси обяви, а направо него ще го търсят от 10 места. Повечето хора, гледащи подобни обяви, нямат опит, а работодалтелите не искат сами да обучават неопитни служители - искат ги наготово опитни, ама със смешно заплащане. Точно обратното трябва да бъде - работодателят трябва да обучи своя кадър и да му преложи - 3 месеца на ниска заплата, после повишение на парите, после при резултати още повишение и така. И накрая ще има опитен работник с добро заплащане. Но, както вече казах, българкият масов работодател иска хора с опит за малко пари. Да ги търси - те вече са на запад.
СССР - родина на всички безотечественици!
При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното!
Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две!
Всички комунисти - под земята!
25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР!
Който не познава Сибир, той не познава СССР!
Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт!
До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!
...Ако щеш и 5 000 евро заплата давай в северозападна България, тези хора ги изселихте от там, за това ги няма и трудно ще ги върнете! И пак ще ти дам пример с моя първи работодател, изкарвал съм му 20 пъти повече от това което ми плащаше като заплата (можех да го изчисля), но не ми даваше по-голяма заплата защото толкова била средната заплата в страната....
Уважаема г-жо, хора в този край има, но не искат да работят, щото държавата ги е научила, че може и така. Същото се отнася и за други региони. Подобен проблем имам и в софийско. И там ли няма хора или тази заплата е ниска за софийски "римлянин"? Освен това много моля да обясните разбираемо как точно сте изчислила, че изкарвате "20 пъти повече" на гадния работодател. Ще се посмеем заедно!
Наистина ли сериозно твърдиш, че бг работодателите искат, стремят се и плащат на своите работници РЕАЛНО заработените от тях пари? Щото нали приказваш че заплатата не трябвало да се плаща, а да се заработва! Ако сериозно го твърдиш горното значи или си заблуден (гледам да съм възможно по-деликатен с термина) или нас заблуждаваш. Ако си работодател значи едва ли си заблуден, така че остава второто.....
Стига бе, ще ме уморите от смях! Работодателят е човек, който купува работна сила и ако си позволи да го прави на по-висока цена от възможната, значи ощетява фирмата....просто е. Е, тук е заровено кучето, в определяне на тази възможно най-ниска заплата. Ако работодателят е идиот или мутра нещата са ясни. Чалъмът е да направиш така, че служителят да е мотивиран да работи за теб, да е лоялен към фирмата и да не се чувства ограбен. И НЕ, никой работодател не плаща на работник "заработените от него пари", щото фалитът му е сигурен. Ако не знаете, от тези пари трябва да се отдели далаверата на държавата, осветление, отопление, заплата за администрацията, амортизаци, наеми..........и печалба на фирмата.
"Станфорд" от учещите хуманитарните специалности вече изискват да имат стаж като сервитьор''
Много правилно! С ''диплома'' по джендърски нАуки или по лезбийски танци в Патагония от средата на 19ти век няма много възможности. Пример Александра Кортез.
...приложението, което ползва в работата си компанията, дава възможност на всеки да има свой профил, чрез който да дава мнение за работатa''
Нима има някой, който е недоволствал, да работи още? :)
И накрая какво излиза, че само БГ работодателите не могат да платят тези заплати. Че в целия ЕС ние сме с най-ниски заплати. Дори румънците вече получават тукашните средни заплати само че в евро. А инвестициите там хем са по-големи, хем по-качествени от тук. А дори и спрямо околните държави, които не са част ЕС се оказва, че заплаттие не са толкова високи, че да мотивират сериозна трудова миграция от тях. Тогава дали БГ работниците са виновни или работодателите чиято конкурентоспособност е базирана само на база ниска цена на труда. Със сигурност и икономическата сред създадена от държавата е фактор. Но като гледам това не се адресира от пишещите работодатели тук. А и от работодателите като цяло. Работникът бил виновен, че не е супер мотивиран и квалифициран да работи за 1500-2000 лв. Отиди тогава в Германия. Обиколи мизерните квартири, които обитават трудовите ни мигранти и ги убеди да се върнат да работят при теб. Защото тези там явно са качествени щом са оценени от немските работодатели. Щом са толкова прекрасни условията, които се предлагат за работа тук, защо работодатели не се обедините да се опитате да ги върнете? Гаранция, че за 2000-2500 лв. човешко отношение, спазване на работно време и добри условия на труд доста биха се върнали.
Хайде сега ми кажи какво точно не спазва работникът от КТ? Основното, което трябва да спазва е разписано в трудовия му договор, длъжностната характеристика и разните вътрешни актове, които работодателят приема. Всъщност, работникът не е длъжен дори да е чел кодексът.Ти като много умен и знаещ работодател трябва да го запознаеш със задълженията му и да следиш за спазването им.
Уважаема г-жо, хора в този край има, но не искат да работят, щото държавата ги е научила, че може и така. Същото се отнася и за други региони. Подобен проблем имам и в софийско. И там ли няма хора или тази заплата е ниска за софийски "римлянин"? Освен това много моля да обясните разбираемо как точно сте изчислила, че изкарвате "20 пъти повече" на гадния работодател. Ще се посмеем заедно!
Знаех доставните цени, крайните цени и оборота на месец. Како и на кой клиент какви отстъпки се правят. Собственика единственото което правеше е да дойде да прибере оборота и да прочете по телефона заявките които му бях написал предварително, единствено наема на сградата не знаех колко е и разходите му за счетоводител! Сега ако може да ми обясните кое точно е смешното, че да се посмеем заедно!
Всичко това се договаря.Добре е да е и оферирано още в обявата за работа.Сега всички страни действат на формиране на очаквания и е невъзможно да се стигне до удовлетворителна сделка.
Знаех доставните цени, крайните цени и оборота на месец. Како и на кой клиент какви отстъпки се правят. Собственика единственото което правеше е да дойде да прибере оборота и да прочете по телефона заявките които му бях написал предварително, единствено наема на сградата не знаех колко е и разходите му за счетоводител! Сега ако може да ми обясните кое точно е смешното, че да се посмеем заедно!
Аха, ясно, ами защо не почнахте вие да купувате на тия цени и да продавате? Щото ще трябваше да плащате и за доста други неща, за които не споменавате. Вземете един примерен отчет за приходи и разходи на произволна фирма и вижте какво пропускате. Ще се шашнете колко разходи има, които счетоводителите наричат "разпределяеми".
P.S. Моля да ме извините, останах с впечателнието че сте дама. Грешката е моя, подведох де по разкошния аватар...+ за него!
Хайде сега ми кажи какво точно не спазва работникът от КТ? Основното, което трябва да спазва е разписано в трудовия му договор, длъжностната характеристика и разните вътрешни актове, които работодателят приема. Всъщност, работникът не е длъжен дори да е чел кодексът.Ти като много умен и знаещ работодател трябва да го запознаеш със задълженията му и да следиш за спазването им.
Може да не е длъжен да е чел КТ, но е длъжен да го спазва. Няма, повтарям НЯМА предприятие в България, в което при нормиран 8 часов работен ден работниците да работят по толкова. Обикновено натоварването им е между 50 и 70%. И когато работодателят вземе мерки да повиши този процент почват приказки за "зверска експлоатация"....
Ще извиняваш, ама се проявяваш като абсолютно неграмотен по отношение на трудовото законодателство. Къде точно пише в КТ колко трябва да е натоварването? Това го определяш ти. От теб засиви да си организираш трудовия процес и да си изготвиш правилник за вътрешния трудов ред, така че да е ефективно. И не знам какъв ти е точно бизнесът, но обикновено в производството залагат разни бонусни схеми за изпълнение на плана. Които за съжаление достигат доста сериозни проценти от заплатата. Демек, твърдата ти заплата е 800 лв, но можеш да додрапша до 1100 ако си свършиш задълженията на 100% или ги преизпълниш. Да не говорим, че на много места се работи на норма, която норма се определя от работодателя. Получаваш пълния размер ако си изпълниш нормата. И хайде да не си говорим колко пък често се спазва 8 часа работен ден, почивките. Как не се спазва законодатеството по отношение на извънредния труд, който се превръща в норма. Пък с масовото сумирано отчитане на работното време е трагедия
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Simeon Stankov
Рейтинг: 237 НеутралноС трици маймуни не се ловят !
Ако продължавате да давате НИКАКВИ пари, ще продължавате с гимнастиките.
Когато има 20 изисквания за определена работа, а получаваш заплата за 3-4 от всичките 20, тогава остават само сериозните ГИМНАСТИЦИ, останалите се махат ...
ChatПКП
Рейтинг: 1700 НеутралноВ Европейския съюз живеят над 500 милиона души и има единен пазар на труда. Ако от 500 милиона души, работодателите не могат да си намерят работници, явно проблема не е в работниците!
Преди да влезем в ЕС обявите им бяха от типа търсим 18 годишни висшисти, с 5 години стаж и минимум два езика за общ работник на смешна заплата, ако не сте съгласни има много желаещи. Сега се чудят ама защо така стана!
хм
Рейтинг: 1880 Неутралноминус за клиентите на Хепи е, че храна на относително висока цена се забърква от някакви знайни и незнайни чужденци.
wtn381138318
Рейтинг: 811 НеутралноАми да увеличат заплатите и работници ще намерят. В България средната работна заплата е най-ниска в ЕС.Чудно как датските бизнесмени намират работници при 6 пъти по-високи заплати.
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 911 НеутралноПълни глупости. За да имаш успешен бизнес, трябва да си готов на всичко. Иначе е лесно да имаш черна кола, малоумни работници и пет кредита.
Huginn
Рейтинг: 514 НеутралноПоложителното в ситуацията е, че отминаха времената на "ако не ти харесва, за твоето място има опашка". И че бизнесът узря за разбирането, че е необходим натиск за промяна в образователната система. Лошото е, че на държавно ниво не можем да си свършим работата. Няма капацитет, пък и желание, да се работи в тази посока.
alvell
Рейтинг: 548 НеутралноДо коментар [#1] от "Simeon Stankov":
Не става само със заплата.
Повярвай ми,пробвал съм.
Резултата е,че плащам заплата,която реално работника не изработва.
Аз нямам нищо против да го правя,ако това е цената,за да се научи.Приемам го като инвестиция.
Проблем е,че една част не искат да се учат и развиват,а друга веднага след като понавлязат малко в работата почват да искат повече пари,без да си дават сметка,че аз предварително съм започнал да им плащам повече и техните умения са тези,които трябва да догонят заплатата.
wtn381138318
Рейтинг: 811 НеутралноКакъв ти е проблемът да наемеш датски работници?Квалифицирани,дисциплинирани, работливи.Нали заплатата не била проблем?
blogvlog
Рейтинг: 299 НеутралноЩе има ли материал как бизнесът не използва разумно работниците?
In God we trustПримерно - от лични наблюдения: Обявява се място с неясно наименование "мениджър по нещо си". Един месец разиграваш кандидатите, даваш им увлекателни задачи за анализ на пазара, на конкурентите, да смятат коефициенти в производството - естествено, без да плащаш. Накрая избираш подходящия и го назначаваш на изпитателен срок на минимална заплата. След това го "юркаш" непрекъснато да обгрижва клиенти, да прави каталози, за развива интернет страницата. Когато го изтискаш като лимон - благодаря и довиждане, следващия моля.
Така се прави. После плачат как нямали подходящи работници и служители. Защо ли?
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#8] от "wtn381138318":
Не, заплатата не е проблем. Няма читави кадри. Разберете го!
wtn381138318
Рейтинг: 811 НеутралноИмаш достъп до 500 милионен пазар на труда. В целият ЕС ли няма читави кадри?
emo75
Рейтинг: 60 НеутралноИ с високи заплати не става. Добре е да са високи, но няма да решат проблема. Просто физически няма хора. Ррез 1975г сме се родили 151 000 глави, а миналата година 51 000. След 20год, когато ще се пенсионирам, на мястото на трима които изпадат от пазара ще идва един който ще трябва да работи като за трима. И това е без да броим емиграцията. А тоя процес не върви "от вчера". Колкото и да се цакат работодателите, хора няма...
Част от решенията са висока "производителност на труда", т.е. умението да "спестяваш излишни движения" и производства с висока добавена стойност. Нооо са въпрос на организация, а наш'те пишман бизнесмени толкО си могат.
emo75
Рейтинг: 60 Неутрално[quote#11:"wtn381138318"][/quote]
Ми няма, ми.
dwr30648311
Рейтинг: 413 ВеселоПо държавните предприятия, дружества и институци, глад на кадри няма. Един път не попаднах на обява за КАТ, НАП,НОЙ… Нещо повече - работата и заплащането е толкова добро, че щата расте докато населението се топи. Заплатите в публичния сектор са по-високи от тези в частния, а има и много “работещи пенсионери”. Безплатен градски транспорт, паркиране в зона, достъп до детска градина, че и евтини жилища са само част от бенефитите на държавния шинел.
БеГе бизнеса да взима поука, как се привличат качествени работници.
Компетентен
Рейтинг: 1249 ВеселоСмешен плач. 500 милиона работници пазар на труда и Бай Ганьо - капиталиста реве, че нямало работници.
penetrating
Рейтинг: 9292 НеутралноОт снимките се виждат търсените “специалности”. Не е интересно
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertqso461064126
Рейтинг: 15 НеутралноПроблемът е, че млад човек туко що завършил университет няма как да отдели пари за вноска за жилище или да живее под наем с 1500 лв заплата БРУТО. Принуждават младите да бъдат работещи бедни и мизерници. И младите - разбира се емигрират и отиват да работят някъде, където дори плащайки си наема им остават пари и за почивка и нормален начин на живот.
Simeon Stankov
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#7] от "alvell":
Висока заплата за свършена работа и Висока заплата за работни часове са две различни неща, и баланса между тях прави бизнеса успешен !
Това, че ти си решил да пробваш с "Висока заплата", е капка в морето.
90% от работодателите не си го и помислят, защото експлоатирането за минимална заплата е основната част от бизнеса им .
rumen_s
Рейтинг: 2222 НеутралноХа-ха, "бизнеса" първо да се учи да плаща добре. А не приоритет да е поредната лимузина за собственика или наложницата му. Освен това "бизнес" се прави и от хора в акъл. Никак не е случайно, че тук само се реве от качеството на работната ръка. Само, че тази същата работна ръка се справя чудесно в западните държави. Та проблема не са работниците, а знанията на собствениците меринджеи да организират и управляват бизнеса. Лично аз съм чувал, как един такъв пишман собственик - меринджей заяви на едни доста по-кадърни и разбиращи от него хора: мен акъл не ми трябва, имам си, вие ще слушате и изпълнявате. Познайте от 3 пъти колко успешен му беше "бизнеса" после...
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)Баба Ванга
Рейтинг: 266 НеутралноАко това ще успокои някой. Този проблем го има в цяла Европа.
proxima_d
Рейтинг: 11 НеутралноНякои от по-горе писалите обвиняват демографията и миграцията на запад за физическата липса на кадри. А не се ли замисляте, че именно работодателите са в основата на това години наред младите и най-способните масово да бягат навън? Че десетилетия се облягаха на принципа за "опашката от безработни, която чака за едно място", даваха мижави заплати, подиграваха се със служителите и в резултат изгониха най-кадърните? Сега реват, че няма кой да им работи, но пак гледат да минат тънко с дълги изпитателни срокове на минимални заплати, които след това не се увеличават значително. Че пестят от щат като възлагат на един работник отговорности за 2-3 позиции, а заплатата е като за половин позиция. Че една голяма част даже и не плаща осигуровки, друга част назначава фиктивно на ниска позиция и осигурява не на реалната заплата. Ами злоупотребата с работното време и неспазването на основни постановки в КТ, пак с цел да скатаят някой лев? Все били готови да дават нормални заплати, ама с хиляда условия. И все сме в дъното по заплащане на труда в ЕС.
Да отваряме ли дума и за повсеместните картели за ниво на работната заплата? Публична тайна е, че във всеки регион големите работодатели от един бранш се договарят за ниво на заплатата за всяка длъжност и така конкуренцията между тях за работници изчезва, което замразява и нивото на заплатите? Защо всички си правят оглушки и за това?
Българският работодател, макар и с някои изключения, е далеч от манталитета на 21 век и западните разбирания за отношенията с работника. Това е истината. Изпъдиха повечето кадърни кадри, сега се видяха в чудо, обаче пак не могат да се пречупят и да предложат нормални условия. Всички останали оправдания са ала-бала, затова ще си търсят кадрите от Танганайка и Суринам.
dwr30648311
Рейтинг: 413 ВеселоУчи Мамо, да станеш инспектор, общинар или поне една стоп палка да заслужиш. Ако хляба на хората зависи от твоя печат или са ти дали да пишеш глоби, значи си постигнал българската мечта и семейството ти ще се гордее с теб.
irobot
Рейтинг: 584 НеутралноПроблемът е и от двете страни. От едната страна са безхаберници с “вишу”, искащи някаква работа на компютър. Какво точно знае, проучил ли е фирмата и дейността, как неговите специфични умения (ако има такива) биха добавили стойност - няма значение.
От другата страна стои един Ганьо с мениджърски умения като на началник-склад през 90-те. Всичко урежда по телефона, постоянно бърза и раздава задачи от днес за утре, не комуникира с хората си. Съответно и бизнесът му е такъв, че няма шанс да надскочи провинциалното българско ниво.
Повечето българи просто живеят в един изолиран буркан от света, и това няма как да не се отразява на икономика, култура, бизнес практики и т.н.
4u4o
Рейтинг: 1520 НеутралноПроблема е много по-сериозен отколкото подозирате. Всъщност проблема е комплексен:
- Липса на образователни стандарти и тотален провал на образователната система
- Липса на държавна политика, която да мотивира желание за учене и работа у младежите
- Скъсана връзка между нуждите на бизнеса и образователната система
- Сбъркана медийна среда, която толерира хазарт, инфлуенсъри и чалгаджии. Това създава тотално погрешно впечатление у младежите, че всички могат да я карат лежерно и докато си подпръцкват айляшки на дивана, някой да им дава пари.
- Липса на система, която да изгражда адекватно поведение в йерархична среда. Преди поне имаше техникуми, стажове, казарма. Сега всичко това е зачеркнато и специализираните училища станаха гимназии.
- липса на държавна политика, насърчаваща образование в специалности създаващи продукти с висока добавена стойност
- Залитане по най-лошите про-западни практики и прилагането им без грам критичност и напасване към балканския манталитет
Политиците не искат да виждат тези проблеми. Всъщност политиците не могат да ги видят, защото те са плодовете на системата и са част от проблемите.
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 2553 Неутрално„... директорът "Човешки ресурси" във веригата "Хепи" Аглика Адамова...”
Тези ТИМ россиани са прекалено нагло, за да се жалят. Плащат по 2,50 на час, за човек с висше и език, при декларирани към НАП 4,50, след удържани ДОД и осущигуровки. Освен че крадат 2 лева на час, се държат и нагло при поискване спрямо декларираното.
АИТ към МТСП дреме както винаги, а случаят е в обект на пл. Света Неделя на метри от министерството.
peen40
Рейтинг: 757 НеутралноКато почти всичко читаво останало в Бг учи икономика,мениджмънт до 25 година възраст,кой да работи?
4u4o
Рейтинг: 1520 НеутралноКакво друго да учи, като това гледа по телевизията и ютюб. Всички са криптоикономисти и инфлуенсъри.
Държавата трябва да има план за развитие на образованието с хоризонт 20-30 години напред. Според този план да се планират квоти и да се развиват образователни сфери.
Вместо това всяка година сменяме учебниците по всичко и се гони краткосрочна далавера.
yp123
Рейтинг: 212 НеутралноУчат икономика и мениджмънт, защото си намират по-добре платена работа... не е като да има опашка от безработни завършили икономика. Работодателите трябва да положат доста големи усилия, за да привлекат част от тези хора в други сфери.
4ove4encence
Рейтинг: 534 НеутралноДо коментар [#7] от "alvell":
Зависи за каква заплата говорим. Моето мнение е, че 1800 нетно възнаграждение е минимумът за стартова позиция :) даже леко ниско, но приемливо за старт с копромиса от двете страни (работодател и служител). Естествено зависи и от бранша, но колкото по-ниска стартова заплата давате, толкова по-некачествени служители ще идват на интервю с нежелание за развитие и растеж в компанията, било то с опит или без (казвам го като човек с малък опит при набиране на кадри).
rumen_s
Рейтинг: 2222 Неутрално[quote#27:"4u4o"][/quote]
Браво Дневниче за цензурата. Мода си знае какъв е, ПКП :)Хайде бе, как мислиш, че се оправят тези, които учат медицина? Не стига, че учат много и дълго, ами после си търсят и връзки да стажуват някъде без заплащане... Та затова, като си вземат дипломата и се спасяват, навсякъде другаде ги искат, търсят и им плащат достойно...
uq
Рейтинг: 1992 НеутралноЕми бате за 1200 лева трудно се навиват. Сега...от друга страна и на бизнеса не му е лесно да ги изкара тия пари на българския пазар и да е конкурентен като заплащане на аутсорсинга
tjp581128271
Рейтинг: 266 НеутралноЗаплатите са ниски и защото "бизнесът" се отчита някому. Като този например - https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/03/08/4457886_veliko_jelev_svurza_aresta_si_s_izborite/
uq
Рейтинг: 1992 НеутралноДо коментар [#2] от "ChatПКП":
И защо стана така? Ако преди обявите бяха търсим неграмотни на 6 часа за 3000 лева, нямаше ли да стане така?
4u4o
Рейтинг: 1520 НеутралноБрат, това, което описваш е ситуация от преди 10-15 години. В момента, ако можеш да правиш нещо добре, работодателите ще се избият за теб. Търсят се абсолютно всякакви специалисти. Да отварям ли дума, че дори най-ниско квалифицирани професии, като добри кофражисти, фаянсаджии, заварчици, стругари, авто-монтьори, монтажници не падат под 2500 лв чиста пара. От толкова започват инженери, конструктори, електрончици, проектанти. Че даже такива заплати се предлагат на току що дипломирали се младежи от университетите. И пак не могат да се намерят хора. Добър специалист с опит стартира от 3000лв в средно голям град. В София може и повече.
bobix
Рейтинг: 780 НеутралноМного било хубаво да си работодател, пък малцина се лъжат да станат. Защо ли. Спомням си статия за Корея как предприемачите живеят по-кратко. Напрежение, без почивни дни и т.н. Тук не е по-различно.
yp123
Рейтинг: 212 ВеселоМи не, нямаше... да има голям процент хора с висше образование, които работят в Европа, но те реално са много малко в сравнение с хората със средно и професионално образование. Това са по-голямата част от хората напуснали България.
emo75
Рейтинг: 60 НеутралноСтига сте говорили глупости с тия 500млн работници! Хората горе са ви дали и графика за който има достатъчно акъл да я осмисли. За тия които нямат-ние и гърците сме направо цвете! Вижте какво става в Германия, Белгия и Чехия.
Тема за размисъл-когато има три свободни работни места и само един наличен работник, колко трябва да му е заплатата за да се клонира на три?
ПП. Калинките са съвсем друга бира-там се взимат дебели пъри за нищоправене от което страдаме(буквално плащаме) всички. Частния сектор не може да си позволи малоумни търтеи, просто защото ще фалира.
pamela
Рейтинг: 3158 НеутралноМладите хора искат да работят нещо модерно, за много пари и да има достатъчно свободно време.
*
Младежи различни. Едните завършват по-трудни специалности, но с по-добра аперспектива по отношение на заплащането и те обикновено нямат проблеми с намирането на работа с добра стартова заплата.
Други обаче искат въобще да не работят, ама все пак им трябват пари, защото далеч не на всичките мама и тати са богати. От тази група никога не стават добри работници/служители, защото не харесват работата си и ходят само за да им плащат заплата.
Сгугню
Рейтинг: 528 НеутралноДума да няма, че е налице обективен дефицит на работна сила в България.
И това е основно по демографски причини - отдолу влизат на пазара по-малко хора отпреди. Отделно немалка част от младите, работоспособни хора си търсят работа в чужбина.
Но, в много голяма степен причините са във заплащането. Тук не става дума за заплащането на квалифицираните работници, което така или иначе трябва да е по-високо.
Тук става дума за средното ниво на заплащане на работната сила у нас.
То е ниско. Просто е ниско.
Добра илюстрация е казаното от министър Асен Василев в началото на 2022 г., че нивото на прозводителност на българската икономика е 50% от средното за ЕС, но нивото на възнагражденията е 25% от средното за ЕС.
Ей тука е заровено кучето.
gianni
Рейтинг: 1292 НеутралноАко не могат да се оправят, ей го Терминал 2. В Европа е пълно с квалифицирани работници, добри закони, само почвай и върти бизнес.
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноА-а-а-а! Булгар акъл не иска, пари иска.
На тай тема и чужди фирми се хванаха за главата, някои от тях съкратиха бизнеса си у нас (Едоардо Миролио), други направо се изтеглиха. В училището учат патриотизъм, сега и как да разглобяват АК-47, но не и нещо полезно, или езици на ниво.
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноВ държавните институции с кадрите и заплащането проблеми няма. Въпросът е ДОКОГА?
peen40
Рейтинг: 757 НеутралноТова изобщо не са най-ниско квалифицираните професии.Можеш да бъдеш сигурен,че някой учил Вишу до 25 години изобщо не може да ги усвои
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноТи имаш някакво мнение, но "Хепи" е страшно успешен бизнес модел, и работи като много добре смазана машина. "Хепи" вече излязоха и в чужбина. Често пъти нещо което работи много добре, тук не го харесват. Което много не му пречи.
yp123
Рейтинг: 212 НеутралноДо коментар [#39] от "Сгугню":
Ето това е реалната ситуация! Аз бих казал, че не само младите, работоспособни хора си търсят работа в чужбина. Българската икономика изпусна огромен брой хора на средна възраст с ниско или професионална образование, които едва свързваха двата края в България. Цели региони на България са обезлюдени, защото хората не могат да се надяват на елементарен достоен живот там.
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноДа се замислим, но най-печелившият бизнес по нашите земи е СТРОИТЕЛСТВОТО, и там са НАЙ-БОГАТИТЕ ХОРА у нас, милиардери. Колкото и да ни е мъчно и неприятно, но нашето образование подготвя кадри за този бизнес (не много научили), добре платени (фаянсаджии, кофражисти, арматуристи), но все пак тежък труд, и не особено имиджов.
Може и да греша, но не много.
proxima_d
Рейтинг: 11 Неутрално[quote#34:"4u4o"][/quote]
Човек, това може и вероятно важи за София и още 2-3 големи града, но в дълбоката провинция (разбирай всичко останало) далеч не е така. Не напразно написах за договорките между работодатели за определяне таван на заплатите. Да, тук-там има изключения, но те не променят цялостната картина. Как си обясняваш различното ниво на заплатата за една и съща длъжност в различните региони? Защо при условно еднакъв обем работа счетоводител в Шумен ще вземе 1000 лева със зор, докато в София няма и да погледне 3 бона? От горенаписаното от мен единствено "бягат" дистанционните длъжности. Ей сега си отварям джобса и си доказвам тезата за себе си (не, че има нужда, ама все пак). ;)
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноФакт! А защо ли затова не става и дума в коментарите, анализите, В Северна българия повечето градове загубиха половината си население (и повече), но това не вълнува правителството в София и големия (строителен) бизнес у нас - хиляди апартаменти в София чакат да бъдат продадени.
pontius_glarus
Рейтинг: 3779 НеутралноВ другите 2-3 големи града заплащането е 2 пъти (два пъти) по-ниско от това в София. За съжаление в момента, в който провинциалните депутатите стъпят на жълтите павета, мигновено стават "столичани".
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 НеутралноАааа отново ли предлагат “мотивиращо заплащане”? Що не си търсят кадрите в ЕС? Пазар голям, квалифициран. Отговорът го знаем- заплащането е повече от жалко.
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 ВеселоДо коментар [#2] от "ChatПКП":
Да не мислиш , че сега е по- различно. Същото е и затова се реве.
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноХепи са уж много модерни. Още преди повече от 10 години си имаха щатен психолог. А в реалността, там такова нещо като платен отпуск не съществуваше. Вярно е, че се изкарваха много пари( от сервитьорките), но ако пожелаят да не работят някой ден забравят и за парите. А заплатите на работниците в кухнята се въртяха около минималната, като там няма бакшиши. Съмнявам се нещо да се е променило, защото това е начин на мислене. При това при всички работодатели. В разните му там БИЛЛИ Кауфланди взимат 1200-1400 бруто, ако не искат да са на три смени(тогава са около 2000) , което не е лошо в сравнение с други дейности. Само че тези заплати са в София. Във Видин или Русе заплатите са други.
В производството още по-зле. Мрънкат, че не било престижно, но затова се погрижиха самите работодатели през всичките тези години. Как работата в тежки производства като Соди, КЦМ, Аурубис, Асарел Медет,, Елаците, маришките мини, Челопеч майнинг са престижни и работещите в тях са супер звезди в своите населени места? Защото там заплатите и социалните придобивки се запазиха високи. А не 1200 лв., в които освен брутната заплата влизат ваучерите за храна и добавките за резултати. Като извънредния труд едва ли не се подразбира, за да изкараш още малко отгоре.
Просто в България в индустрията има някакво вкоренено мислене, че човекът на линията "простият работник", който се оказва, че не трябва да е прост трябва да си скъсва задника, за да стигне 1400-1500 лв. Това дори при големи чуждестранни инвеститори като Либхер.
В един момент дори и да искат просто няма да има достатъчно качествен персонал.
Наблюдател
Рейтинг: 2775 НеутралноЗащо НАП крият списъците с длъжници? Отписали ли са НАП тайно милиарди дългове на фирми, както стана в края на 2020 година? Тогава тайно бяха отписани 3 милиарда лв. дългове.
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161406327946189
Първоначално заявеното "прозрачно управление" на президента #РуменРадев се изпари. За последните 9 месеца #НАП публикува само една “актуализация” на списъците с #ДлъжнициНаНАП.
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 ВеселоДо коментар [#10] от "lz73":
А защо търсиш в България само? Търси в Англия, Франция, Германия, Скандинавието. Наши заплатата не е проблем? Щом от пазар от 500 млн. не можеш да намериш хора, проблемът е в теб, пич.
tarashkov
Рейтинг: 2299 ВеселоАко българските работодатели давах добри пари, щяха да идват от останалите държави на ЕС да работят тука, а не нашите работници да ходят да работят там, в огромния случай обща работа, не квалифицирана според дипломата им. По-простата причина че, дори да работи по професията си тука, заплащането му е много по ниско от това на общ работник в чужбина.
irobot
Рейтинг: 584 НеутралноДо коментар [#10] от "lz73":
Проблемът трябва да се разглежда от холистична гледна точка, като такъв на цялото посткомунистическо общество, а не като отделен проблем на кандидати за работа, фирмаджии, преподаватели или култур-трегери. Имаме нереформирано комунистическо образование, което създава сковани и повтарящи индивиди, изпълнени с предразсъдъци, страхове и грешни концепции за света. Когато се реформира образованието още от детската градина, тогава ще израстнат и свестни мениджъри, и служители, и преподаватели. Не може това население да става за нещо друго освен за черноработник в ЕС, ако не премине през културна еволюция.
tarashkov
Рейтинг: 2299 НеутралноЧета тука,младите кадри излизали от училище нищо не научили.АМи как да стане това,преди в училищата имаха работилници,машини и всичко което отговаряше за квалификацията им.После ходиха на стаж,не да се чудят къде да се наврат както сега на обекта,а някой се занимаваше с тях. А сега отива на стаж, и цял ден като муха без глава, защото никой не му обръща внимание от обекта.
Преди се правеха договори, дават му стипендия но после поне 3 години ще работи в фирмата. Сега някаква нищожна част от работодателите дава стипендия.
filofob
Рейтинг: 1344 Неутрално[quote#34:"4u4o"][/quote]
Само че ти сам си казал, че става дума осоновно за високи квалифицирани кадри като инженери и за специфична дейност като строителство. И всъщност това е нормално. Защо кофражист да не взима 2400 лв? Като се има предвид, че един квадрат от новото строителство отдавна мина 1000 евро.
Но какво правим с нормалните работници в каквото и да е производство? Колко работят за над 1500? Тази разлика се вижда в едно от уж високотехнологичните производства в Ботевград. Дето правят някакви чипове.Инженерите идват от София и са с добри заплати. Другите ги карат от Северозапада и изнемогват за 1000 лв.на смени сред отровни изпарения. Като работодателят дори им оспорва болничните.
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноДо коментар [#56] от "irobot":
Мисля, че забравяш работодателския манталитет. Както няколко пъти вече се каза мантрата-тръгвай си, друг ще дойде на твоето място, плюс големия страх на работодателите да не вдигнат малко заплатата над средната(често определена картелно) в съответния регион гони хората и превърна думата производство в лоша.
Посочих няколко предприятия, които са с тежки условия на труд, но се водят престижни за работа. Между другото, част то тях от години неформално си организират дуално обучение с местнтие училища и младежите продължават да работят в тях. Защо при тях се получава?
Компетентен
Рейтинг: 1249 НеутралноДо коментар [#53] от "Наблюдател":
Ставаш много досаден вече с това. Сложи си го на вратата на хладилника и спри да спамиш всички теми.
subsonic
Рейтинг: 527 НеутралноСега работниците ли са виновни на т.нар. БГ работодатели?
Ами нормално е хората да искат да получават достойно заплащане за труда си и да ценят свободното си време.
Да си служител не означава да си роб. И да работиш за славата и богатството на господаря си. Този феодален строй отдавна е анахронизъм.
Време е БГ работодателите да променят манталитета си ако могат. Ако не могат, невидимата ръка на пазара ще се погрижи за тях, рано или късно.
Проблемът на повечето бизнеси, е че за започнати в смутни времена от хора със съмнителен морал и първоначални средства, които продължават да работят с милиционерски методи от миналия век. Номерът минаваше20-30 години, но вече започна да не минава, особено откакто България е член на ЕС.
ТимурСКомандаИКодове
Рейтинг: 2752 НеутралноЕ как да стане с университети кат Шумен, ЮЗУ, Варна и разни просотиии кат УНСС, библиотеката и милизионерското в Симеоново :)
Родолюбец
Рейтинг: 864 ВеселоТипично разсъждение на т.н. "български работодател". Нормално, когато някой започва работа, да започне на по-ниска заплата. Това е разбираемо, защото работодателят трябва да може да прецени дали този ръботник може да бъде полезен за бизнеса.
Нормално е, обаче, работникът да има перспектива за повишаване на заплатата си, дори и да остане продължително време на позицията, за която е нает. Това би бил естествен стимул за него да повишава своята квалификация, грубо казано - своя КПД. Освен това, много е важно за всеки работодател да стимулира и лоялността на своите служители и да ги стимулира да останат да работят продължително време във фирмата. Някой по-горе спомена за Дания. Не само там, но и по цяла западна Европа, при започване на работа на всеки работник се представя перспектива. Т.е. Ако ти, уважаеми работиш добре за нас, повишаваш знанията и уменията си, останеш да работиш за нас продължително време, всяка година тоята заплата ще се повишава с примерно 2-3% (процентът е реален, личен опит). Когато младият работник (20-25г) вижда, че лоялният и квалифициран работник (35-40г) получава по-високо възнаграждени на базата именно на своята, да го кажем така -по-голяма съпричастност с работата във фирмата, той ще има допълнителни стимули за работа в нея. Защото, ако реши да напусне, в следващата фирма ще се върне на изходното ониво.
Горното е само пример и съвсем не изчепва темат
61. Ниkoй въ Бългapckoтo Княжecтвo нe мoжe ни дa kупувa, нитo дa пpoдaвa чeлoвeчeckи cъщecтвa. Вcekoй poбъ oт kakъвтo пoлъ, вepa и нapoднocтъ дa бъдe, cвoбoдeнъ cтaвa, щoм cтъпи нa бългapcka тepитopия.
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 ВеселоДо коментар [#27] от "4u4o":
Не е само в България. В чужбина живея и всички момичета искат да са инфлуенсъри, да получават безплатно дрехи, гримове, учат някакви социални медии, маркетинг на соцмедиите. Една не съм чул да казва, че иска да стане доктор или инженер.
ChatПКП
Рейтинг: 1700 НеутралноЗащото преди 20 години като се подиграваха с хората, повечето си хванаха шапките и се изнесоха в чужбина, тези които останаха тук, вместо да раждат деца и да ги гледат на 25-30 години ги отложиха с поне 10 и вместо 2 имат едно, защото не можеха да си позволят да гледат и едно даже. Сега като идва времето тези деца да излязат на трудовия пазар - а ама то няма кой да работи!
Първата ми работа беше годините преди да влезем в ЕС, предложението беше или ще те осигурявам на цял работен ден на минимална заплата или на половин работен ден по специалността ти, (че много висока минималната ставка за квалифициран труд) и ще ти давам малко под масата колкото да не умреш от глад, ще работиш по 50 часа на седмица при разрешени 40 от кодекса на труда, а годишния ти платен отпуск ще е 10 дена, за останалото ще ми се подписваш че си го взел. Отделно колегата ти като излезе в отпуска ще го заместваш и него, така че ще си отработиш отпуската един вид, без допълнителния труд да ти се заплаща. Естествено това не ти го сервира като кандидатстваш за работата, а само за заплатата. Ако не искаш има други дето ще се навият!
Избора ми беше или да се изнеса в чужбина и да работя не квалифициран труд или да остана тук и да работя по специалността си, защото дипломата ми не я признаваха в чужбина. Останах тук, но имам много познати които избраха първото. Сега нещата се обърнаха и вече тук изкарвам повече от тях от колкото те в чужбина, но тия 10 години няма кой да ми ги върне!
ТимурСКомандаИКодове
Рейтинг: 2752 НеутралноДето си прав си прав
Тасков
Рейтинг: 307 НеутралноВземете дачани разправят - и как точно един дачанин ще се навие да си напусне подредената държава и ще дойде в България? Тия, които блящят тия глупости най-вероятно не са виждали дачанин на живо през живота си, еле па да са били в Дания.
И да, има проблем с работодателите, но със сигурност има огромен проблем и сбъркани неща с работната ръка. Нямат подходящо образование, нямат желание да учат и да се развиват. И това е масово.
И шокиращо за ония "е как от 500 милиона не могат да си намерят работна ръка" проблема с недостига на работна ръка го има в целия западен свят - в ЮК, САЩ, Германия и прочее и прочее
tarashkov
Рейтинг: 2299 НеутралноЗнам само едно, по телевизиите излизат едни работодатели и се тръшкат по столовете, когато се заговори за увеличаване на минималната заплата.
Ако дават средна работна заплата или малко под средната, да живее добре работника, никога няма да има спор за вдигането на минималната, защото работодателите отдавна ще дават много над нея.
Не може да назначаваш работник на минимална заплата,която в действителност е 570 лв.При положение че, дори днес на кафето на един приятел, новите цени на стоките които му заредиха, бяха с над 10% на бройка.И това е само за днешното зареждане.
Но иначе излиза някой "топ" икономист,и ни обяснява как инфлацията намалявала.
Lou
Рейтинг: 1890 НеутралноРешението на проблема е лесно, но бизнесът не иска да го приложи.
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!Най-ценният капитал на една компания са нейните служители - обучени, опитни, доволни от работата и заплащането, работещи с желание и с перспектива за кариерно развитие. Колкото повече се инвестира в служителите, толкова по-малко проблеми ще има работодателят.
За съжаление, българският работодател не живее още в епохата на османската ангария - "работникът трябва да работи колкото му кажа и да е доволен, че изобщо му заплащам труда". Ами, вече 30 години се видя, че това НЕ работи. Откакто влядохме в ЕС над 2-3 млн българи се изнесоха да работят и живеят на Запад. И нещо още по-лошо - тези българи са най-опитните, най-кадърните и представляват половината от младото трудоспосоно население на страната. Защо се изнесоха? Защото там може да мият чинии по 8 часа на ден, но взимат заплата, която тук ще взимат за 3 месеца. Ако пък се преуспеят, си основата собствени кабинети, фирми и работят вече за себе си, печелят много. Тук в България ще бачкат за 500 евро на месец 20 години и ще мизерстват.
Изходът е само един. Ударно повишаване на заплатите в България и то без натиска от държавата със МРЗ. През подледните 15 години заплатата в страната се е покачила с над 150 %, но това не е плод на желанието на бизнеса, а защото държавата постоянно вдига МРЗ и принуждава бизнеса да вдига средната заплата. Така Бай Иван, зидаромазач, ако взима тук 2000 лв чисто или около 2400 лв бруто, няма да отиде за работи като строител в Германия, а ще остане тук да си работи за българския си работодател. Но на Бай Иван му плащат чисто 1200 лв, а в Германия му дават 2200.... Е, как тогава Бай Иван да стои тук, като там ще вади двойно и то за най-нископлатената категория... Да не говорим за специалности като инженери и лекари, зъболекари. В Западна Европа търсенето на такива професии е огромно и заплащането е космическо. Тук тези хора бачкат за 2500 лв максимум. Там заплатите са поне двойни, да не кажа тройни.
Най-трагично е в туристическия сектор - хотелиерството. Имам познати, които са работили подобна работа. Особено за най-ниските длъжности - камариерки, чистачки, сервитьорки, рецепцонисти и др. Заплащането там е на нивото на Бангладеш. Цял ден работа за минимална заплата. Първо като камариерки работеха българки, ама се отказаха. После дойдоха украинки, и те се отказаха. Накрая циганки се хванаха, ама и те се изхитриха - отказаха се. Сега всяко лято хотелиерите се оплакват, че нямали достатъчно персонал... Вече няма луди, за да се хванат.
И за финал - знаете ли каква е една от основните причини за липсата на големи чужди инвеститори у нас? Освен корупция и бюрокрация? Прините са две - липса на достатъчно квалифицирана работна ръка и липсата на работна ръка въобще. Всеки голям завод на известна компания разчита да наеме поне 1000 души работна ръка, от които поне 200 да са високо квалифицирани. Да, ама такива няма! Защото обикновените работници с минимални умения на пазара на труда са малко, а квалифицираните отдавна бачкат в Западна Европа. Преди много време чаках на една опашка и си говорих с човека пред мен - мъж около 40-50 годишен. Бачкал в автомобилен завод в Чехия, взимал над 2000 евро заплата. Върнал се само за две седмици и отново отива там. А ние само преди две години искахме да строим завод на Фолксваген у нас - кой ще работи в този завод, щом квалифицираните ни кадри бачкат в амтомобилния завод в Чехия?
tarashkov
Рейтинг: 2299 НеутралноДо коментар [#64] от "Хюго Босов":
Да ти кажа в голяма грешка си. Ако се поинтересуваш, специално за лекари(за инженери не съм наясно), момичетата влизат само с шестица на изпита и шестици от 7 клас до 12 по биология и химия.
Защото има огромен интерес да учат за лекари. Доколкото знам при момчетата е по леко, защото има по малък интерес.
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноДо коментар [#67] от "Тасков":
Остави датчани и разни други от ЕС, каквито всъщност има немалко в България. Из София има немалко из разните ИТ и съпорт фирми, които са пълни мизерници в техните държави. Но тук, защото са флуент в съответния език са голямата работа.
Но работодателите не са прости. Не малко опитаха да внасят работна ръка от уж третия свят. Ясно им беше, че от ЕС няма да наберат. Какво стана с виетнамските заварчици? Колко дойдоха? Билла се опитаха да внасят работници от Украйна още преди войната. Не се получи. Явно предлаганите условия и за Украйна не са достатъчно добри. Неколцина работодатели се опитаха, даже успешно, да вкарат работещи от Сърбия. Но нямаме масово наличие на сръбски работници. Ивайло Пенчев нали точно за това говори за замяната на нашите работници с такива от по-забутани държави. И колко работници от Азия или Африка той е успял да надвие да работят при мизерните условия на Уолтопия.
Та в общи линии, българският пазар на труда не е атрактивен дори за Бангладеш.
tarashkov
Рейтинг: 2299 ВеселоДо коментар [#71] от "filofob":
Това показва че, те са готови на всичко, и да подменят българите с такива от Мозамбик, само да дават по ниски заплати!
4u4o
Рейтинг: 1520 НеутралноМного добре знам за какви хора говориш и ще ти кажа, каква е горчивата истина, спрямо собствения ми опит и от двете страни - като работодател и като служител. 90% от тези хора, ако не работят за този работодател, който им плаща 1000-та лева, осигуровките, често храна и транспорт, щяха да пасат козите по баирите. Защото те за друго не стават. Но пък им дай едно телефонче и ги гледай, как им заминават по 4-5 часа дневно в тъпотии. Тези хора не искат да инвестират и 2 минути, за да се научат на нещо полезно, но пък поне половината от тях имат мнение по хазарт, инвестиции в биткойн и даже могат да ти докажат цветисто колко тъпо парче си, че не караш немска кола, поне 150 коня. Като наемаш такива хора, трябва много да внимаваш, дали няма да се убият от тъпота или дали няма да ти фалират бизнеса поради некадърност и неграмотност.
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#2] от "ChatПКП":
До коментар [#11] от "wtn381138318":
До коментар [#15] от "Компетентен":
До коментар [#54] от "Хюго Босов":
Понеже коментарите са ви почти еднакви, ще отговоря едновременно.
ПИСНА МИ от хора, които никога през живота си не са платили и една заплата на някого да ми дават акъл!
Да, в Европа живеят 500млн., но само мнооого малка част от тях говорят български. Дребна подробност...Освен това точно в момента търся работници за неквалифициран труд, на които съм готов да плащам по около 1300 ЕВРО на месец заедно със всички осигуровки, но няма...при това във уж бедния Северозапад....
Айде сметнете тези 1300евро по ППС дали се равняват на заплатата на някой бачкатор в Дания, пък после ми обяснявайте общи приказки.
А, пропуснах, тъпите работодатели не "дават заплата". Заплатата се изработва от работника. Дази също мноооого дребна подробност знаят работилите в Европа българи. Лошото е, че като се върнат бързо разбират, че у нас може и по лесния начин...
yp123
Рейтинг: 212 ВеселоКакво се хванахте в тая Дания... ОК никога работодател няма да има шанс да привлече работник от там, но в ЕС има още 25 държави. В половината безработицата е по-висока от България и повечето не са със социално-икономическото развитие на Дания. Латвия, Хърватия, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Португалия и тн... защо?!
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноДо коментар [#73] от "4u4o":
Абсолютно си прав. Но като им предлагаш 1000 лв какви точно очакваш? Всъщност това, че на хората не им се работи не е нещо специфично за България. Да не мислиш, че на германците им се работи на поточната линия на БМВ? За това там работят поляци, турци, българи. А тия същите българи явно се справят в БМВ, а в България се мрънка, че нямало кадърни. Ами кадърните са навън. Изгонени от десетилетната работодателска практика да ги изстискват на ниски заплати. И сега вече ти първо, че гребеш от много по-малък брой работници. Второ, че останалите нито са толкова амбициозни и трудолюбиви(те затова не са заминали), нито са умни и квалифицирани. И трето, като си залагал години наред конкурентоспособност само на база ниски разходи за труд изведнъж се оказва, че нямаш капацитет да го търсиш на база висока добавена стойност, защото за нея пък ти трябва качествен персонал.
Така че крушката си има опашка. И това, което виждаш не е от вчера.
yp123
Рейтинг: 212 НеутралноИнтересно как същите хора точно от бедния северозапад, които не говорят бъкел език различен от български се оправят и работят неквалифициран труд в цяла Европа от Германия до Испания. Къде е обявата за неквалифициран персонал в Jobs или в бюрото по труда за 2600лв нето в северозапада?
Компетентен
Рейтинг: 1249 НеутралноДо коментар [#64] от "Хюго Босов":
Ами стани и ти инфуенсърка щом ,,всички'' искат.
ChatПКП
Рейтинг: 1700 НеутралноВече го написах, но пак ще го напиша! Преди 20 години като имаше хора вие ми се подигравахте със смешни заплати (за да има при за лимузини, яхти и почивка на Ривиерата) и хората или се изнесоха в чужбина или ако са останали тук имат по едно дете вместо две. Освен това отложиха раждането на дете поне с 10 години, и сега когато трябва техните деца да се включат в пазара на труда - тези деца ги няма! Ако щеш и 5 000 евро заплата давай в северозападна България, тези хора ги изселихте от там, за това ги няма и трудно ще ги върнете!
И пак ще ти дам пример с моя първи работодател, изкарвал съм му 20 пъти повече от това което ми плащаше като заплата (можех да го изчисля), но не ми даваше по-голяма заплата защото толкова била средната заплата в страната. Естествено не можех да си помисля за деца след като едвам оставаха пари за основните неща.
От други работодатели тогава съм чувал, за какво да давам повече, като се навиват и за по-малко. И сега ревете ама то няма кой да работи, защо ли?
Компетентен
Рейтинг: 1249 НеутралноАми няма защото си ги изгонил с твоя скръндзлък и със скапаната среда на живот в Булгаристан бре, чиче. Кой от развития свят ще дойде в кимизираника ти да ти рабои без пари. И като свърши работа какво ще прави в Северозапада освен да се напива и да вари ракия?
bat_plamen
Рейтинг: 5035 НеутралноДо коментар [#1] от "Simeon Stankov":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
БГ "бизнесмените" знаят само да искат , но не и да плащат прилично!
Сгугню
Рейтинг: 528 НеутралноНаистина ли сериозно твърдиш, че бг работодателите искат, стремят се и плащат на своите работници РЕАЛНО заработените от тях пари?
Щото нали приказваш че заплатата не трябвало да се плаща, а да се заработва!
Ако сериозно го твърдиш горното значи или си заблуден (гледам да съм възможно по-деликатен с термина) или нас заблуждаваш.
Ако си работодател значи едва ли си заблуден, така че остава второто.
Ще ти дам и пример, та да не речеш че говоря на аба.
Преди години, когато телекомите лапаха приходи като изтървани, бюджетът за заплати при тях беше равен на 2 (ДВА) процента от приходите.
ДВА!
Сега може да е станал 3%, или дори 4%, ама не щото са вдигнали кой знае колко заплатите, а щото им паднаха приходите от разните еврорегулации.
Та, да не би да заявиш сега, че служителите на тия телекоми РЕАЛНО заслужават 3% от приходите на търговеца за когото работят?
dobrevk
Рейтинг: 171 НеутралноТук няколко хора допускат съществени грешки:
1. Не можем да наемем работници от "цяла Европа", защото и там не стигат. Поболянията на ТикТок и Инстаграм са същите и в "запада" и водещият мотив не е заплатата а колко лесно се изкарва.
2. Не можем да плащаме големи заплати тук, защото производителността на труда, при всичките технологии, които можем да си позволим е на една трета от тази на повечето странични държави.
3. Не можем да си позволим по-големи заплати, защото 20-30% от заплатата на служителят отива за рушвети и тук не слагам тези, които са "батко и братко", тези, дето държавата ти ги иска под форми на такси, разрешителни, задължителни предписания и т.н.
4. Дейностите вече стават все по-технологични, като изключим общите работници, за почти всичко друго се изисква поне някаква функционална грамотност, която, за съжаление съвременните деца не усвояват. И тук говоря дори и за професии, които са "престижни".
Няма го желанието, да пробваш, да опиташ, да сгрешиш и да научиш.
Аз лично съм бил от трите страни - бях преподавател в средно училище, след като завърших университет, после бях служител и сега съм работодател.
Първи проблем, остаряла методика в училищата, децата се учат да наизустяват материала и ако проявят творчество или излязат извън шаблона - слаби оценки. Не дай си боже, да им разрешиш да задават въпроси или пък да не направят нещо като хората, защото са опитали да е по нов начин - директно двойка!
Като служител, работил съм за няколко то най-големите компании в областта на потребителските стоки. Имаме 2-3-4 служителя ентусиасти - другите, чакат само на 1 число да набият 4те цифри на банкомата и да си купят нова дрешка или последният телефон на лизинг.
Сега като работодател, за мое щастие, имам малък бизнес, строго специализиран и имам хора, но повечето кандидати идват с претенция за заплати и без претенции да учат. Аз съм склонен да платя повече от средното за бранша, на хора без стаж, но да ги видя, че имат желание и задават въпроси. А идват хора, които не знаят какво искат, нямат идея какъв е бизнеса, но им звучи като добра заплата и са първи.
Онуфри
Рейтинг: 1678 ВеселоВЕрно е! Като консултант продавачи!!!
: )))))))))))))))))))))))) Имало едно време ссср! Маргарет Татчър: "Комунизмът свършва тогава, когато свършат чуждите пари, които харчиш!"
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 НеутралноДо коментар [#62] от "ТимурСКомандаИКодове":
Няма да бълват, ако няма кандидати. И все пак всеки решава какво да учи. Тук говорим за шефските неволи как от цял ЕС не могат да намерят кадри за “мотивиращото” им заплащане
Хюго Босов
Рейтинг: 1862 НеутралноДо коментар [#65] от "ChatПКП":
Точно. В момента, в който кажех нещо на шефа, което не се харесва, ми казваше “ за твоето място чака цяла опашка от кандидати”. Извиваха ръцете на жена ми със смените. Накрая ни писна и всички си събрахме багажа и навън- чайка ми, баща ми, брат ми. Всички.
Lou
Рейтинг: 1890 НеутралноВиждам, че тук се включват да коментират и някои колеги, които са работодатели или са били такива. Това много ме радва. Разбирам позицията им - и те имат своите проблеми. Неквалифицирана работна ръка, слаба подготовка... Но работодателите са тези, които трябва да знаят как да мотивират един работник да се развива, да има желание за работа и за подобряване на уменията.
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!Всеки работник постъпва на новто работно място с много надежда, но и с несигурност. "Дали ще ми плащат редовно, дали няма да ме лъжат и прецакват с парите, дали отношението на началниците към мен ще бъде като към техен ценен работник или като към роб на ангария?" Тук е мястото на работодателя да покаже отношението си към работника - да го обучи допълинтелно, да му даде стимули за по-висока производителност - ако трбява бонуси, социални придобивки, издигане в кариерата и други. Личното отношение на работодателя и началническия екип към всеки също е важно. И всеки работник иска няколко неща - сигурна работа, добро заплащане, редовно плащане, добри условия на труд. Нищо повече. А защо голяма част от БГ работодателите не могат да осигурят повечето от тези неща - трябва да потърсят грешката у себе си.
И ще дам пример. Най-често хората търсят работа от сайтове и бюрото по труда. Какви обяви има там? Потресаващи. Огромни изисквания и смешни заплати. Значи, работникът трябва да работи в екип, да има еди-колко си опит, да е работил в подобен бранш, да има компютърни умения и да знае езици... Заплата 1000 лв. ХА, ЧЕСТИТО! Такъв работодател може някога да си намери работник, ама надали. Защото раотник с тези умения ще отиде в Германия и там ще изкарква 2500 евро - 5 пъти повече!
Също така масово се пускат обяви за хора с опит, което е смешно. Ако някой има необходимия опит, той няма да ходи търси обяви, а направо него ще го търсят от 10 места. Повечето хора, гледащи подобни обяви, нямат опит, а работодалтелите не искат сами да обучават неопитни служители - искат ги наготово опитни, ама със смешно заплащане. Точно обратното трябва да бъде - работодателят трябва да обучи своя кадър и да му преложи - 3 месеца на ниска заплата, после повишение на парите, после при резултати още повишение и така. И накрая ще има опитен работник с добро заплащане. Но, както вече казах, българкият масов работодател иска хора с опит за малко пари. Да ги търси - те вече са на запад.
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#79] от "ChatПКП":
Уважаема г-жо, хора в този край има, но не искат да работят, щото държавата ги е научила, че може и така. Същото се отнася и за други региони. Подобен проблем имам и в софийско. И там ли няма хора или тази заплата е ниска за софийски "римлянин"?
Освен това много моля да обясните разбираемо как точно сте изчислила, че изкарвате "20 пъти повече" на гадния работодател. Ще се посмеем заедно!
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#82] от "Сгугню":
Стига бе, ще ме уморите от смях! Работодателят е човек, който купува работна сила и ако си позволи да го прави на по-висока цена от възможната, значи ощетява фирмата....просто е. Е, тук е заровено кучето, в определяне на тази възможно най-ниска заплата. Ако работодателят е идиот или мутра нещата са ясни. Чалъмът е да направиш така, че служителят да е мотивиран да работи за теб, да е лоялен към фирмата и да не се чувства ограбен.
И НЕ, никой работодател не плаща на работник "заработените от него пари", щото фалитът му е сигурен. Ако не знаете, от тези пари трябва да се отдели далаверата на държавата, осветление, отопление, заплата за администрацията, амортизаци, наеми..........и печалба на фирмата.
volarok
Рейтинг: 2809 НеутралноЗа такива пари такива работници.
imaligoogle_hr
Рейтинг: 1311 Весело"Станфорд" от учещите хуманитарните специалности вече изискват да имат стаж като сервитьор''
Много правилно! С ''диплома'' по джендърски нАуки или по лезбийски танци в Патагония от средата на 19ти век няма много възможности. Пример Александра Кортез.
...приложението, което ползва в работата си компанията, дава възможност на всеки да има свой профил, чрез който да дава мнение за работатa''
Нима има някой, който е недоволствал, да работи още? :)
The HunteR
Рейтинг: 409 НеутралноВече 14 години работя и нито аз, нито мои познати са били в българска фирма, която да спазва напълно Кодекса на Труда.
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#92] от "The HunteR":
Много ми е интерсно за тези 14 години имаш ли спомени някой работник да е спазвал напълно КТ? Е, освен докато е бил в отпуск....
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноИ накрая какво излиза, че само БГ работодателите не могат да платят тези заплати. Че в целия ЕС ние сме с най-ниски заплати. Дори румънците вече получават тукашните средни заплати само че в евро. А инвестициите там хем са по-големи, хем по-качествени от тук. А дори и спрямо околните държави, които не са част ЕС се оказва, че заплаттие не са толкова високи, че да мотивират сериозна трудова миграция от тях.
Тогава дали БГ работниците са виновни или работодателите чиято конкурентоспособност е базирана само на база ниска цена на труда. Със сигурност и икономическата сред създадена от държавата е фактор. Но като гледам това не се адресира от пишещите работодатели тук. А и от работодателите като цяло. Работникът бил виновен, че не е супер мотивиран и квалифициран да работи за 1500-2000 лв. Отиди тогава в Германия. Обиколи мизерните квартири, които обитават трудовите ни мигранти и ги убеди да се върнат да работят при теб. Защото тези там явно са качествени щом са оценени от немските работодатели. Щом са толкова прекрасни условията, които се предлагат за работа тук, защо работодатели не се обедините да се опитате да ги върнете? Гаранция, че за 2000-2500 лв. човешко отношение, спазване на работно време и добри условия на труд доста биха се върнали.
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноХайде сега ми кажи какво точно не спазва работникът от КТ?
Основното, което трябва да спазва е разписано в трудовия му договор, длъжностната характеристика и разните вътрешни актове, които работодателят приема. Всъщност, работникът не е длъжен дори да е чел кодексът.Ти като много умен и знаещ работодател трябва да го запознаеш със задълженията му и да следиш за спазването им.
ChatПКП
Рейтинг: 1700 НеутралноЗнаех доставните цени, крайните цени и оборота на месец. Како и на кой клиент какви отстъпки се правят. Собственика единственото което правеше е да дойде да прибере оборота и да прочете по телефона заявките които му бях написал предварително, единствено наема на сградата не знаех колко е и разходите му за счетоводител!
Сега ако може да ми обясните кое точно е смешното, че да се посмеем заедно!
Илиян Колев
Рейтинг: 1163 НеутралноДо коментар [#7] от "alvell":
Всичко това се договаря.Добре е да е и оферирано още в обявата за работа.Сега всички страни действат на формиране на очаквания и е невъзможно да се стигне до удовлетворителна сделка.
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#96] от "ChatПКП":
Аха, ясно, ами защо не почнахте вие да купувате на тия цени и да продавате?
Щото ще трябваше да плащате и за доста други неща, за които не споменавате.
Вземете един примерен отчет за приходи и разходи на произволна фирма и вижте какво пропускате. Ще се шашнете колко разходи има, които счетоводителите наричат "разпределяеми".
P.S. Моля да ме извините, останах с впечателнието че сте дама. Грешката е моя, подведох де по разкошния аватар...+ за него!
lz73
Рейтинг: 1741 НеутралноДо коментар [#95] от "filofob":
Може да не е длъжен да е чел КТ, но е длъжен да го спазва.
Няма, повтарям НЯМА предприятие в България, в което при нормиран 8 часов работен ден работниците да работят по толкова. Обикновено натоварването им е между 50 и 70%. И когато работодателят вземе мерки да повиши този процент почват приказки за "зверска експлоатация"....
filofob
Рейтинг: 1344 НеутралноДо коментар [#99] от "lz73":
Ще извиняваш, ама се проявяваш като абсолютно неграмотен по отношение на трудовото законодателство. Къде точно пише в КТ колко трябва да е натоварването? Това го определяш ти. От теб засиви да си организираш трудовия процес и да си изготвиш правилник за вътрешния трудов ред, така че да е ефективно. И не знам какъв ти е точно бизнесът, но обикновено в производството залагат разни бонусни схеми за изпълнение на плана. Които за съжаление достигат доста сериозни проценти от заплатата. Демек, твърдата ти заплата е 800 лв, но можеш да додрапша до 1100 ако си свършиш задълженията на 100% или ги преизпълниш. Да не говорим, че на много места се работи на норма, която норма се определя от работодателя. Получаваш пълния размер ако си изпълниш нормата.
И хайде да не си говорим колко пък често се спазва 8 часа работен ден, почивките. Как не се спазва законодатеството по отношение на извънредния труд, който се превръща в норма. Пък с масовото сумирано отчитане на работното време е трагедия