
© Reuters
Снимката е илюстративна
Зърнопроизводители от Великотърновска и Русенска област блокираха главния път между Плевен и Русе с тежка техника и обявиха безсрочен протест, съобщават "Нова телевизия" и БНР.
Причините за протеста са, че зърнопроизводителите са недоволни от безмитния внос на жито от Украйна, както и от стратегическия план за развитие на сектора в периода 2023-2027 г., който според тях им вменявал отговорности и включвал условия, които не съответствали на българските климатични условия.
Протестът започна изненадващо въпреки националното решение на Асоциацията на зърнопроизводителите да няма протести след преговори със земеделското министерство.
Автоколона от около 50 трактора и комбайни за кратко по обяд блокираха пътя между свищовските села Горна Студена и Овча могила. Земеделски производители разляха прясно мляко по асфалта.
"Нас ни гледат под лупа и казват "тези богаташи", пък всеки от нас знае какво има в банковата сметка и в джоба си. Тука няма зърнари, тука има земеделски производители, които помагат на арендодателите. Работим. Ние сме хората в най-тежкия сектор", настоя Димитър Димитров, който е координатор на протеста.
Исканията на зърнопроизводителите са стратегическият план да бъде спрян или отложен, както и да бъде ограничен вносът на зърно от Украйна. Беше приета и протестна нота до служебния земеделски министър и до правителството.
"Този стратегически план, който трябва да изпълним, не отговаря на нашите климатични условия. Карат ни например да покрием полетата с втора култура след жътва и да орем през февруари. Това е нерентабилно. Този план работи против българския земеделски производител", обясни Димитров, който е председател на земеделската кооперация в село Александрово.
Според Димитров планът е направен умишлено, "за да можем да се провалим и да можем да загубим субсидиите, които ни се полагат от ЕС". Оплака се, че пазарът бил сринат, като складовете били пълни със зърно и зърнопроизводителите не можели да го реализират.
По-късно от Министерството на земеделието обявиха, че винаги е защитавало българските производители. "В постоянен диалог сме с всички сектори и работим в посока заедно да преодоляваме предизвикателствата, които към момента са свързани с външноикономически фактори", се казва в съобщението до медиите.Допълва се, че от ситуацията са засегнати още Полша, Унгария, Румъния и Чехия и че се очаква решение по казуса на Европейската комисия.