
© Велко Ангелов
Еленко Божков
Предстои окончателното подписване на инженерингов договор за изграждането на два блока по технология AP 1000 с американската ядрена компания "Уестингхаус" на площадката на АЕЦ "Козлодуй", съобщи служебният зам.-министър на енергетиката Еленко Божков пред журналисти след участието си в конференция за развитието на ядрената енергетика, предаде БТА.
На 4 април пък в София се очаква делегация от "Електрисите дьо Франс", с която се подготвя същият договор на площадката "Белене", добави той. Идеята е френската компания да използва доставеното руско оборудване и да доизгради двата 1000-мегаватови блока, прилагайки френска конвенционална технология.
И в двата случая ще бъдат подписани междуправителствени споразумения - между България и САЩ и България и Франция.
В отговор на въпрос на БТА, зам.-министър Божков каза, че в инженеринговите споразумения ще бъде заложено какво да бъде участието на България в изграждането на ядрените блокове. Божков изтъкна, че споразумението със САЩ е в много напреднала фаза. В него ясно се посочва, че се търси максимална локализация - т.е. възможно най-голямо използване на възможностите на българската индустрия, която да бъде привлечена за изграждането на тези мощности.
Все още е рано да се говори какви са прогнозните цени на инвестициите, пише БТА. Рано е и да се каже какво ще е участието на държавата и на частните инвеститори.
Към този момент интересите на "Електрисите дьо Франс" и "Уестингхаус" са да участват с преобладаващо финансиране в изграждането на двата проекта, се казва в публикацията.
Очакванията са двата ядрени блока в АЕЦ "Белене" да бъдат готови през 2035 г., а през 2045 г. 7-ми и 8-ми в АЕЦ "Козлодуй", посочи Еленко Божков.