Като в строителството: ходене по мъките. Всякакви разрешителни, мнения, съгласувания, заявления от всевъзможни институции, всяко го бави достатъчно. В резултат, трябва ти поне година, за да си осигуриш всичко. И ако някоя вкисната бюрократка ти се заяде, смятай, че си за никъде.... Изпитвам го на гърба си. Това ни е родната действителност.
Аааа, има и друго. Ако случайно дойде чужденец, като жабарина, може да не можеш да крадеш. Т.е. малко конкуренция и гербиджа отива в канала. А така наще фирмички.
на България не и трябват епидемии и други злини - защото си имаме ГЕРБ и ДПС
България е длъжна да има - социална икономическа доктрина - провъзгласено е в преамбюлът на Конституцията - "...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава...") и трябва да се направи данъчна реформа...
Проблемът не е само в набирателната сметка, а въобще в сметката. Огромната част от банките отказват откриване на фирмена банкова сметка на лице извън ЕС. Без никакви допълнителни обяснения. Оплаквания до БНБ и т.н. нищо не ги спира. А има чужди лица, които искат да инвестират милиони. Пробвали сме и друго - откриване на фирмата на името на българин и последващо прехвърляне на чужденец. Да, но банката разбира и дава срок за закриване на сметката.
Има още един сериозен проблем. След 2018 г. е невъзможно да се открие банкова сметка на малка фирма от България в друга страна на ЕС. Предполагам е свързано със директивата на ЕС за пране на пари. Решение не виждам
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Проблемът започна 2018а година, като се въведоха мерките срещу пране на пари. Преди това банките отваряха бързо и без проблем набирателни сметки и, ако бъдем честни, наистина често дружества се откриваха от хора, които искаха бързо да превъртят едни пари и да изчезнат. След това БНБ промени политиката на 180 градуса и почна да налага на банките глоби, ако не си проучват клиентите. В резултат на което пък банките, за да не поемат рискове, почнаха масово да отказват, ако нещо не им хареса в клиента или просто няма да печелят от него. Някакъв среден вариант на никой не му хрумна да приложи.
Не съм съгласен, проблемът датира от луканово време. И когато изкарахте Ран и Ът, че са виновни, а Ран ви каза простичко - продавате ни предприятията, сменяме машините и икономиката дръпва напред. Отговорът на Луканов е бил - Ама без нас ли? - Без вас! - Ама без нас не може
И те така. Свиквай, комунде Ще има още мизерия заради вас
По-голям нон сенс не бях чел от пишман адвокатчетата!? Значи били разбираш ли инвеститори, но не могат да платят на адвокат да ги съветва за откриване на доверителна сметка, а и на всичкото отгоре сметката е по-малко от 10000.
В данъчен рай ли искат да в обръщаме тази държава!? За КОГО лобират тези калъфи?
До коментар [#6] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
най-интересното е, че той има и някакъв български документ за живеене тук, защото съпругата му е българка! ама сметка не може да открие, даже лична, кхъ кхъ кхъ
Проблемът с достъпа до банкиране е поголовен, и далеч не е ограничен само до новосформирани дружества, и далеч не е проблем само в България.
Банките и финтеховете са длъжни да спазват международното законодателство против пране на пари и спонсориране на тероризъм, налагано от САЩ. Те се намират под постоянна угроза от глоби и изключване от платежните системи, ако се окаже, че италианецът от разказаната трогателна история всъщност е подставено лице на някой виден представител на Ал Кайда или Ислямска държава.
Понеже не съществуват правила КАК ТОЧНО да се изпълняват мерките против пране на пари, всяка финансова институция е оставена сама да решава какви проверки да прави. И повечето банки от прекомерна предпазливост прекаляват с изискванията.
Прочее, с абсолютно същия проблем се сблъсках преди няколко години в Естония. Прехвалената програма за е-гражданство катастрофира в невъзможността да се отвори набирателна сметка в местна банка, но и да се открие разплащателна сметка на вече регистрирана компания.
В началото на 2020 г., докато търсех решения за откриване на дружество в Естония, няколко банки поетапно отказваха да обслужват вече регистрирани свои клиенти — фирми, собственост на чужденци с е-гражданство.
И там, както и тук, съсловни организации апелираха към президентството, правителството и парламента да намерят решение. След близо година мотане се отказах и оттогава не следя нещата.
Така че проблем има, той е огромен и трябва да се реже от корен. А именно, ЕС трябва да се изправи на задните си краченца и да даде отпор на международния финансов тероризъм от страна на САЩ спрямо малкия и среден бизнес, замаскиран като "международни мерки против пране на пари". Както четем непрекъснато, тези мерки не пречат на всякакви олигарси да си вадят парите от Русия, да си купуват имоти за десетки и стотици милиони в Лондон, Флорида, Дубай и т.н.
Банките отнасят многомилионни глоби за своето съдействие там, но ги плащат безропотно — явно тези разходи са калкулирани в цената на бизнеса.
Но да не може наистина някой опърпан европеец да си открие фирмичка с нищожен капитал, за да опита да се извади от блатото на наемния труд, наистина е жалко.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
Така е, но не е трудно, а и нито е скъпо, както се пише! Не можеш да пуснеш един ейл до Италия за сведения? Айде моля! Второ, ако има желани ще стане и работата на банкат е да следи за пране на пари - справка за една ирландска банка цде минаха едни 400 милиона евро и те си затвориха очите - сега няколко служителя са на съд. Същото с една българка в швейцарска банка.
Само че ако лицето е гражданин на ЕС от страна различна от БГ се предполага, че работата по скрийнинга ще я свършат по-адекватно. В конкретния случай от статията с италианският гражданин...
Или къщи в Барселона... Богатите корупционери и олигарси винаги ще намерят начин да си свършат работата и да заобиколят мерките, защото могат да си напазаруват армия от отлични специалисти във всяка сфера.
До коментар [#17] от "Иван Арнаудов":Много ми е интересно, защо ви е притрябвало е-гражданство и е-фирма в Естония, при положение, че разходите в България за поне 2 пъти по ниски?
Тва де го прочете? И между другото, и аз като чорбето имах предвид гражданин на ЕС. Я дай сведеия колко би ми струвало да сиотворя фирма в Естония и колко в България?
България се нуждае от държавни институции. Текущите са пълни с партийци, което ги прави повече вредни, отколкото безполезни.
Промяната касае всяка сфера на икономическия живот - правосъдие, контрол, граждански и социални услуги, образование.
Когато и вашата фирма може както гербидж-мутрата да вземе 150млн необезпечен и невръщаем кредит, а каскетурата да не я закача, тогава е настъпила демокрацията.
И баце за 12 години не можеше ли да го решили тва?
—цитат от коментар 1 на ТимурБезКомандаПродаващКодове
Не "можеше"! Но пък за сметка та това едни шарлатани го разрешиха с едно щракване на шарлатанските си пръстчета. Нали така, за почти три години разрешиха не само този, а и още куп проблеми в държавата и привлякоха инвестиции за 200 милиарда! Нали бе, лилав?
Липса на желание от страна на банката ... Дори и да открият сметка на "рисково лице", преводите се следят. Не можеш да откриеш сметка с 2/5 лева и после "от нищото" да се появят вътре 1.000.000$ ...
Ъхъм, ако всеки може да вземе по 150 милиона лева с фирма с 2 лева капитал, най-вероятно е дошла хиперинфлацията. Някой тоя филм вече сме го гледали....
Оу, супер какви ли може да са мотивите на чужденец придобил достатъчно капитал за дребен бизнес в БГ(но явно не достатъчно за дребен бизнес в родината си)? Ами я да видим. Евтина работна ръка - лесна за склоняване? Check. Липса на фактически контрол във финансовия сектор. Как така въпреки всички тези толкова тежки и страшни правила няма осъдени и това в държава с 40% от БВП в т.н. сива икономика. Как ли го правят тукашните? Как ли успяват да укрият необложените си печалби? Сигурно карат яхти със сакове кеш до Джърси, незнам? Или тва или просто на никой не му пука за правилата щото, и на тия които трябва да следят дали се спазват правилата не им пука за правилата и до момента в който се стигне до надзорен орган с ефективна структура парите са преминали през 5 юрисдикции и са се върнали под формата на "чуждестранни" инвестиции. Между впрочем за това иде реч, тази загриженост че видиш ли армия дребни предприемачи чака, само чака да улесним откриването на набирателна сметка е red herring. Никой нормален човек, няма да рискува да изхаби времето и здравето си играейки по правилата в безправова държава, която на всичкото отгоре му е чужда. Единствено разни престъпници ще намерят родната ни система за привлекателна. Наблюдаваме нелепа лобистка стратегия. Предприета по нелеп начин и съставена от несъстоятелни твърдения - в нито един момент никой не си направи труда да представи, като доказателство нещо повече от "мн хора така казват". На никой от тия не му пука, защото смята, че е заобграден от аборигени - ерго и най-ъпсурдното обяснение е overkill. Въпроса тука е дали златния парашут да се отваря в офис на банкер или в кабинет на прокурор. Банкери клептократи = правораздаване по ценоразпис, по-голяма предвидимост от това здраве му кажи. Допълнително улеснение ще има ама не за смели предприемачи от чужбина, а за родни тарикати, крадци и мошеници.
Я стига че е смешно. Колко са скъпи процедурите по проверка и откриване на сметка. Ами опитайте да отворите бизнес в Германия без да си отворите сметка там.
Аз пък построих къща и не съм срещал никакви трудности никъде. Да има документи и за общината и за ВиК и за Енергото. Но това е строителство на къща не на колиба. Никъде никой не се заяждам нито пък съм търсил някакви връзки. Търсят тези които искат да направят нещо заобикаляйки закона.
До коментар [#18] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Естествено. Банките се правят на умрели лисици. Ако е за 500-1000 лева имаш големи проблеми с отварянето на сметка. Ако са няколко милиона, даже няма и да ги забележат. ;)
Това да се намалят затрудренията за регистрация на фирма е наистина хубава идея. Проблемът, обаче, е по-дълбок. Ако всеки може да регистрира свободно фирми с по 2 или 1000лв капитал без грам проверки, има опасност да се извършват много измами. В момента проверката гарантира, че няма да си примерно заподозрян за участие в измами. Българите ясно, че за 0 време се проверяват в МВР, но чужденците е трудно. Накрая лесно ще регистрират фирми на мулета за източване на карти или ДДС схеми, защото никой няма да провери дали Игнасио Пенчес не е случайно известно муле с 200 сметки в Испания, през които са източени някакви пари. Промяна без негативни последици може да има само при влизане в Шенген и нормативна уредба МВР да дава на банките справки за проверка на чуждестранните лица.
"крайно негативната обратна връзка, получавана от чуждестранните инвеститори. Като лошите им впечатления от банковия сектор в България се прехвърлят и върху държавата."
Значи чужденците имали лоши впечатления от нашите банки? Ами че те са си техни! Най-голямата е италианска, следващата белгийска, третата унгарска, и т.н. Има и 1-2 турски даже, гръцки не знам останаха ли или ги продадоха всичките. Българските са 2-3, на Цеко Минев, на Маджо и на кой още беше - с тях чужденците едва ли правят бизнес.
Не, не струва пари ако е публична информация. Ти си просто един трол и лъжец. Не можеш да докажеш информацията си, следователно, на твоя матерен език - ето фейки
До коментар [#22] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
В момента далаверата е малка фирма в Румъния - ако имаш 1 нает служител данъка пада до 1 %, прага по ДДС мисля че е към 150000 лв. Но и там започнаха да затягат положението. И капитала за да създадеш такава бе към 18000 лв. Демек - няма аванта за италианските играчи.
Това да се намалят затрудренията за регистрация на фирма е наистина хубава идея. Проблемът, обаче, е по-дълбок. Ако всеки може да регистрира свободно фирми с по 2 или 1000лв капитал без грам проверки, има опасност да се извършват много измами. В момента проверката гарантира, че няма да си примерно заподозрян за участие в измами. Българите ясно, че за 0 време се проверяват в МВР, но чужденците е трудно. Накрая лесно ще регистрират фирми на мулета за източване на карти или ДДС схеми, защото никой няма да провери дали Игнасио Пенчес не е случайно известно муле с 200 сметки в Испания, през които са източени някакви пари.Промяна без негативни последици може да има само при влизане в Шенген и нормативна уредба МВР да дава на банките справки за проверка на чуждестранните лица.
До коментар [#22] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":В момента далаверата е малка фирма в Румъния - ако имаш 1 нает служител данъка пада до 1 %, прага по ДДС мисля че е към 150000 лв. Но и там започнаха да затягат положението. И капитала за да създадеш такава бе към 18000 лв. Демек - няма аванта за италианските играчи.
Който и да прави проверката е все тая! Въпросът е, че става бързо и не струва скъпо, както пише в статията. Кво, за да проверя италианец, трябва да отида на крака в Италия ли?
До коментар [#17] от "Иван Арнаудов":Много ми е интересно, защо ви е притрябвало е-гражданство и е-фирма в Естония, при положение, че разходите в България за поне 2 пъти по ниски?
Не бих казал, че разходите в Естония са два пъти по-високи. Но дори когато нещо е по-скъпо (например: счетоводното обслужване), обикновено по-високата цена си заслужава качеството. А съществуват и не малко предимства човек да има фирма в Естония.
На първо място, далеч по-нормално законодателство и цивилизовано отношение на държавата към бизнеса.
На второ - макар данъкът върху печалбата да е много по-висок (25% вместо 10%), той не се дължи, ако тази печалба не се капитализира. Мисля, че е очевидна дългосрочната доходност, ако в доходоносен бизнес се реинвестира допълнително 10% капитал всяка година.
Но за мен най-важното беше обстановката в България по това време. През септември 2018 г. МФ на намагнитения Горанов забърка едно неописуемо ла%но, като промени Наредба Н-18 на НАП по такъв начин, че за период от няколко месеца стопанисването на малък електронен магазин върху отворена платформа изглеждаше технологично невъзможно.
Бяха заложени едни фантастични глупости като това да има закачен 24/7 касов апарат към магазина, и този апарат да щрака автоматично касови бележки с постъпването на всяка поръчка. Фирмите бяха задължени да използват счетоводен софтуер от одобрителен списък (т.н. СУПТО) и т.н. Като цяло, имахме един период от около половин-една година, през който не седеше въпроса дали да се ходи другаде, а къде.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
До коментар [#2] от "papunqk":Аз пък построих къща и не съм срещал никакви трудности никъде. Да има документи и за общината и за ВиК и за Енергото. Но това е строителство на къща не на колиба. Никъде никой не се заяждам нито пък съм търсил някакви връзки. Търсят тези които искат да направят нещо заобикаляйки закона.
Не, и аз го правя законно, не търся ( а и не искам) връзки. Но същевременно някакъв закон се е сменил, в резултат, еди какво си трябва да правя наново, въпреки, че по стария закон ми е направено и е било актуално към момента. А отделно В и К ме изнудват да си монтирам за собствена сметка (на улицата), ПП хидрант, което е тяхно задължение.
Да се започне от това да се елиминира националния спорт „източване на банки“, пък може и после да се задейства рекурсивно по другите нива, докато се стигне до това да е приветлива бизнес атмосферата накрая ?
╒╩╦═╬►○‼▲‼○◄╬═╦╩╕
Unconsensual consent is not a consent at all ..!. .!..
"Италианец идва в България и иска да отвори малък бизнес с капитал в 80% от случаите в рамките на 1000 лв" Какъе този "малък бизнес" за 1800 лв!!!! Не мога да го измисля, 1800лв, и какъв е този бизнесмен дето идва с 1000 евро? Изпърдян бизнесмен :) :) Тръгнал с 1000 евро бизнес да прави, това е тъп виц. С какъв проблем се занимава писателят на текста, горките "бизнесмени" с по 1000 евро , дето не могат да си платят банковите такси :) :)
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.
Ами аз в последните години на няколко пъти съм се натъквал на италианци с малък бизнес в България - една дама се мъчеше с малка пицария + павилион за закуски ( това преди пандемията), но фалира. Сега на 500 м. от дома ми има пицария със собственици и готвач италианци. Вярно, че това е в центъра на Пловдив, но съм срещал италианец, който искаше да отваря заведение в България през 2001 г. Въпросът е друг как да разграничим предприемачите от подставените лица на мафията. Но то май у нас това е риторичен въпрос....
Какво точно ми казваш Стойчев? Че има италианци в България ли? Не съм отричал това. Прочети ми коментара бавно и се опитай да проумееш на какво се учудвам и на какво се присмивам. С 1000 лева бизнес!!!!! ПИЦАРИЯ Колко струва фурната на старо в тази пицария? Ето една обява на такъв уред https://bazar.bg/obiava-35895201/furna-za-pitsi 700 лв!!! Ами само това ли? С 1000 лв...Стойчев, много моля, по-сериозно.
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.
Навремето (2001г.) работех като брокер на НИ. Този италиански хайван, екс спортист, дето търсеше да наеме павилион на някоя пряка в центъра на София, капитала му бе еквивалента на 400 евро днешни пари. Те и тогава за нищо не стигаха.
В Италия има страшна конкуренция при заведенията за хранене, не случайно и пици Dominos скоро закриха последната си пицария там. А сега има и икономическа криза.
И според Вас с какъв капитал е започнал някой успял италианец в България - примерно Лео Бианки?!
Стойчев, ясен сими като бял ден. Всички обикновени цървули ще извадят от 10 кладенеца вода само и само да напишат последни, един вид " да затапят". Какво пише на обявата, която си сложил? Освен цената нещо видя ли? Прочете ли? "Фурната е работела около 3 години има забележки тръгнало ръжда огоре на корпуса," За това я продава щото иначе ще му затворят обекта. Знаеш ли,че за хранителни обекти ХЕИ издава разрешително? Кога ще вземеш разрешително с ръжда? Айде стига се излага вече.
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.
Говориш на теми с които никога не си се сблъсквал. Наема ли били обекти? С 1000 лв капитал колко наем може да си позволиш да платиш? Осен фурна ти трябва и машина за тестото, ти като работил за италианец би трябвало да знаеш,че пекаря не меси всяка порция тесто по отделно. Това го прави сутринта, да има време да втаса и после само реже на грамаж и точи, гарнира и пече. Т.е както и да сучеш и да мажеш, 1000 лв не стигат. И ако сега ми кажеш,че си ги вадиш от джоба, си поредният плямпалник дето никога не е бил нещо друго от работник. Нямаш си представа как работи юредичското лице.
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.
"Банката пък, според изискванията на законите, трябва да извърши проучвателни процедури и стъпки, за да установи кой е човекът, който иска да му бъде отворена сметката. Тези банкови процедури обаче са трудоемки и скъпи."
Глупости! За граждани от ЕС не би трябвало да има никакви проблеми освен, ако банките не си измислят такива. Просто не им се занимава. Същата простотия е за отваряне на сметки от българи в чужбина. Трябва да се развикаш в офиса пред хората и става, защото по Закон нямат право да отказват, т.е. нямат право да дискриминират.
На всичкото отгоре фирма в България може да има и сметка в небългарска банка, банка в ЕС.
Има още един сериозен проблем. След 2018 г. е невъзможно да се открие банкова сметка на малка фирма от България в друга страна на ЕС. Предполагам е свързано със директивата на ЕС за пране на пари. Решение не виждам
За ваша изненада (вероятно) съм работил в заведение за храненене и то на чужда компания, но през 90-те, а преди това и във военен стол. Дали съм или не съм давал работа на някого през живота си не Ви засяга, но да, малко вероятно е да се захвана да отварям заведение имайки идея за колко работа иде реч.
Заведението, което постнах бе с друг "акцент" преди година. Дали италианците са го купили? Не вярвам, имайки идея какви са цените на имотите в района.
ПС. Думите Ви за БАБХ само подкрепят тезата, че регулациите пред бизнеса трябва да се разхлабят. Как ръждата отвън по фурната уврежда /може да увреди /храната в нея? Това е ясно само на някой (неподкупен" проверяващ.
До коментар [#45] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Проверката може да отнеме и 5 мин. Проблемът е, че няма нормативна уредба да урежда такава обмяна на информация и трябва да се мине през канали с писане на писма и т.н., което и всъщност прави услугата бавна и скъпа. За българите и лицата с постоянно пребиваване се ползват регистрите на МВР и там е законово уредено.
До коментар [#52] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Не. Просто подаваш писмена молба до съответна институция. Тъй като обменът на такава в електронен вид не е добре описан в законите, най-вероятно ще искат хартиено писмо. Следва одобрение от съответни органи, защото не сме в Шенген. След някой и друг ден връщат отговор.
Някак си много си се вживял в хакерските истории от филмите. В реалността у различно.
Правилно са го отрязали. Чужденец с 200лв ще отваря фирма... при условие че само депозита по наемите в София (където е мераклията от статията), е в пъти по-голям. Слагаш и един евтин касов апарат с таксите (малка фирма) и си минал хилядарката. Ми подозрително е отвсякъде, ако тръгнеш с 200лв в чужбина да правиш фирма. То на българите отказват фирмени кредити и искат да ти пробутат заема като на физическо лице, та чужденец с 200лв, дето няма един имот на името си в България ще му вярват.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
То заради това изнасяхте кинтите с чували и "мулета" със сакове — щото иначе щяха да ви гепят веднага заради европейските директиви. Е, точно заради това са европейските директиви, да пресичат "едни пари" да бъдат "изпрани".
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
"Италианец идва в България и иска да отвори малък бизнес с капитал в 80% от случаите в рамките на 1000 лв" Какъе този "малък бизнес" за 1800 лв!!!! Не мога да го измисля, 1800лв, и какъв е този бизнесмен дето идва с 1000 евро? Изпърдян бизнесмен :) :) Тръгнал с 1000 евро бизнес да прави, това е тъп виц. С какъв проблем се занимава писателят на текста, горките "бизнесмени" с по 1000 евро , дето не могат да си платят банковите такси :) :)
Ти отварял ли си бизнес. Бизнес се отваря и с 2лв, това е капиталът на фирмата и до капиталът тя е отговорна. След това може да даде заем на фирмата (вноска от съдружник) и тя да работи с него и после да му го върне, когато получи печалбата. Капиталът си е капитал и до него фирмата е отговорна. Който иска да е безкрайно отговорен се регистрира по ЕТ и си подписва смъртната присъда.
2. Фактически състав за пораждане на правоотношението по предоставяне на допълнителни парични вноски Той включва в своето съдържание два елемента: 1) необходимост от покриване на загуби или временна необходимост от парични средства; и 2) решение на общото събрание на съдружниците (или на едноличния собственик на капитала) за предоставяне на допълнителните парични вноски6. 2.1. Предпоставките за приемането на решението за предоставяне на допълнителни парични вноски са изрично установени в закона - необходимост от покриване на загуби или временна необходимост от парични средства - чл. 134, ал. 1 ТЗ. Както вече се посочи, допълнителните парични вноски се разглеждат като вътрешен източник на финансиране на дейността на дружеството7. Първата от предпоставките за предоставяне на допълнителните парични вноски - необходимостта от покриване на загуби, цели по същество чрез допълнителните парични вноски да се избегне откриването на производство по несъстоятелност на дружеството (в хипотезата на свръхзадълженост по смисъла на чл. 607, ал. 2 ТЗ). Докато при втората предпоставка активите на дружеството надхвърлят неговите задължения, но то е изпаднало във временна ликвидна криза, т.е. не е в състояние за определен период от време да покрие своите изискуеми задължения по търговски сделки, което отново означава, че целта на допълнителните парични вноски и в този случай е да се избегне откриването на производство по несъстоятелност (в хипотезата на неплатежоспособност по смисъла на чл. 608 ТЗ). Тези две предпоставки са установени от закона в условията на алтернативност, т.е. достатъчно е наличието на едната от тях, за да може да се приеме валидно решение за предоставяне на допълнителни парични вноски8. Обратно, при липсата и на двете предпоставки решението на общото събрание на съдружниците е засегнато от материалноправна незаконосъобразност и подлежи на отмяна с иска и по реда на чл. 74 ТЗ9. Но докато не бъде отменено, то поражда своите правни последици и съдружниците са длъжни да го изпълнят и да предоставят допълнителни парични вноски10. Съответно, ако съдружниците изплатят дължимите суми и впоследствие решението на общото събрание бъде отменено, основанието за плащане отпада и те могат да претендират от дружеството връщане на платените суми като платено на отпаднало основание (condictio causa data causa non secuta) - чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД11.
До коментар [#18] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":Естествено. Банките се правят на умрели лисици. Ако е за 500-1000 лева имаш големи проблеми с отварянето на сметка. Ако са няколко милиона, даже няма и да ги забележат. ;)
Това си го пробвал лично, или една жена така разправяше на пазара?
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Както посочихме по-горе, това е предпочитан начин за финансиране на дружеството, тъй като за разлика от заемите от трети лица, вътрешното фирмено кредитиране е свързано с:
– по-малък размер на транзакционни разходи; – липсата на задължение за начисляване на лихви; – гъвкав срок на връщане, без последици и начисляване на лихви при предсрочно погасяване.
Съгласно Търговския закон допълнителните парични вноски се предоставят по силата на решение на общото събрание на съдружниците. То трябва да бъде прието с мнозинство повече от 3/4 от капитала (в случай, че в дружествения договор не е предвидено друг). По този начин задължението за допълнителни парични вноски може да възникне дори против волята на определен съдружник.
В заключение може да кажем, че допълнителните парични вноски са предпочитани от много дружества в България. Не само заради бързината на процедурата, но и заради възможността да се избегне плащането на лихви.
Настоящата статия не представлява правен съвет, ако имате нужда от съдействие можете да се свържете с адвокат.
Не знам какъв Ви е бизнеса с храните/ресторантите.
Пред очите ми е една женица ромка която всеки ден обикаля квартала и предлага - толумбички, солен кекс и разни курабийки. Количката и е ръчна, въпросната машина от обявата вероятно ще е ъпгрейд на печката, която използва у дома. Естествено работи на домашен ток. Няма касов апарат. Не зная какви данъци и осигуровки плаща, но редовно е по улиците и хората я знаят, и търсят.
Има ГОЛЯМА разлика между предприемач и бизнесмен. Особено българските бизнесмени сте много добри в това мрънкате и ревете за помощи от държавата . И по тая причина бюджета е на път да го закъса - поради помощите за тока.
И преди да ми развиете теорията колко не разбирам от Вашия бизнес - ще вметна,че доста съм пътувал и знам , че по света има и камиони за улична храна( които периодично се местят), призрачни кухни продаващи само онлайн, има ресторанти отварящи само в определени дни в месеца.
Има много чудеса, някой от които може и да се приложат и у нас, но е много по-лесно е да ревем.
ПС. Лично аз не обичам да наемам хора или доколкото ги наемам то е краткосрочно, с цел. Предпочитам автоматизираните бизнеси, дори и това да означава по-малък оборот. Въпрос на избор.
Не разбирам, защо тук се намесва въпросът с прането на пари. Пари не се перат чрез набирателни сметки, а предложението касае единствено тяхното премахване.
Освен това, въпросът не е само за чужденците. Забравяме десетките хиляди българи, които откриват фирми (годишно). Те плащат на банките такси от по 50 лв. за да внесат капитала си от 2 лв. Защо е нужно това?
На всички, които твърдят, че не е сериозно да има бизнес с 2 лв... Напомням, че има хора, на които капиталът им е в главите. Сядат с компютъра и след 2 седмици имат продукт. Има и други, които наливат милиони в предприятия, които фалират.
Съгласен съм с потребителя, който каза че мерките срещу изпирането на пари не са това, което са. В началото си казахме: "Добре, войната срещу Пабло Ескобар стигна и до нашите офиси. Ще я водим, защото искаме по-добро бъдеще за децата си". След това видяхме как приятелският огън на мерките започна да се изсипва и върху законния бизнес. Казахме: "Ок, покрай сухото гори и суровото". Вече обаче за всекиго е видно, че тези регулации са едно огромно лицемерие, а това че не работят е най-малкия проблем.
Това не е моят опит. Приятел американец си отвори бизнес в България, аз му помагах, за набирателната сметка бе достатъчно данъчна форма 1040 на IRS, всеки американец може да си я вземе online, но повечèто си пазят копие.
В Германия не можеш да откриеш банкова сметка без постоянен адрес. За да се регистрираш, трябва да наемеш жилище. А за да наемеш жилище, трябва да покажеш доходите си от постоянен трудов договор през последните три месеца. А за постоянен трудов договор ти трябват адресна регистрация и банкова сметка. Не виждам някой да се възмущава от този омагьосан кръг. България е поставила свои условия и чужденците трябва да се съобразяват с това. Както го правят в Германия. Апропо, малък бизнес в Германия може да се регистрира след като си намерил изход от горния омагьосан кръг.
Страшен медец са всички възпалени коментари, мега шоу на смешния плач - умнокрасивитета се сблъсква с реалността и разбира че ЕС не е само билети за 29 евро до Милано.
Така е, гайсчета, ЕС значи и отговорности, не само права. Една от тези отговорности е да се спира прането на пари.
Като не ви харесва да има банкови регулации - Нигерия. Там можеш да отвориш каквато искаш банкова сметка на чието име искаш. Рай!
В Германия не можеш да откриеш банкова сметка без постоянен адрес. За да се регистрираш, трябва да наемеш жилище. А за да наемеш жилище, трябва да покажеш доходите си от постоянен трудов договор през последните три месеца. А за постоянен трудов договор ти трябват адресна регистрация и банкова сметка. Не виждам някой да се възмущава от този омагьосан кръг. България е поставила свои условия и чужденците трябва да се съобразяват с това. Както го правят в Германия. Апропо, малък бизнес в Германия може да се регистрира след като си намерил изход от горния омагьосан кръг.
Може да се регистрираш при приятел и да излезеш от кръга. Иначе да, има го този кръг. Но Германия е част от СЕПА и реално заплатата може да се плаща на сметка в СЕПА, на която сме член и ние. На германския рабодотател няма да му струва нищо повече отколкото да прати към немска сметка - таксите за преводи към СЕПА са един и същи с националните. СЕПА е направена и за удобство при движение на хората из съюза да не се налага да си сменят банката при смяна на местоживеенето. Проблемът е, че нашите банки не имплементират директен дебит за плащане на сметки като наем и други, но в Германия директният дебит не е 100% задължителен и може да се плаща с превод (за телевизията, за телефона и т.н.). Разбира се, в един момент за просто удобство може да се отвори немска сметка.
В Германия не можеш да откриеш банкова сметка без постоянен адрес. За да се регистрираш, трябва да наемеш жилище. А за да наемеш жилище, трябва да покажеш доходите си от постоянен трудов договор през последните три месеца. А за постоянен трудов договор ти трябват адресна регистрация и банкова сметка. Не виждам някой да се възмущава от този омагьосан кръг. България е поставила свои условия и чужденците трябва да се съобразяват с това. Както го правят в Германия. Апропо, малък бизнес в Германия може да се регистрира след като си намерил изход от горния омагьосан кръг.
Още един вариант - например немски брокер на акции. Може да се отвори с български адрес, с което се получава сметка с немски IBAN. Този IBAN вече може да се използва за получаване на заплата. След като се завърти цикъла може да се отвори в друга банка и да се затвори сметката при брокера.
Най-добре е да няма никакви изисквания, и никакви kyc/aml простотии да не се прилагат. Ако някой пере пари, нека да се разследва от прокуратурата, да се докаже и да се осъди после от съда. Малоумни изисквания, създаващи само спънки. Обърнаха банките на детективски бюра. Влизаш да откриеш сметка и все едно си на разпит. Не вървят нещата на добре.
Пишеш обяви, където ти падне например тук: https://obiavi24.bg/ и ще си намериш всичко което търсиш и хора, услуги, оборудване, само мерак да имаш за работа. Естествено, че без риск нищо не идва само, но това е положението, Трябва и малко риск в крайна сметка - проба и грешка.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоИ баце за 12 години не можеше ли да го решили тва?
Гол майстор
Рейтинг: 1060 РазстроеноКато в строителството: ходене по мъките. Всякакви разрешителни, мнения, съгласувания, заявления от всевъзможни институции, всяко го бави достатъчно. В резултат, трябва ти поне година, за да си осигуриш всичко. И ако някоя вкисната бюрократка ти се заяде, смятай, че си за никъде.... Изпитвам го на гърба си.
Това ни е родната действителност.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоДо коментар [#2] от "papunqk":
Аааа, има и друго. Ако случайно дойде чужденец, като жабарина, може да не можеш да крадеш. Т.е. малко конкуренция и гербиджа отива в канала. А така наще фирмички.
Камен Доков
Рейтинг: 120 Неутралнотова е вярно, точно приятел италианец, чака дск трети месец да му открият сметка!
HUMANOID
Рейтинг: 319 Неутралнона България не и трябват епидемии и други злини - защото си имаме ГЕРБ и ДПС
България е длъжна да има - социална икономическа доктрина - провъзгласено е в преамбюлът на Конституцията - "...прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава...") и трябва да се направи данъчна реформа...ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоСега си представи, ако италианска компания или западен консорциум ика да строи магистрала.
Армеец
Рейтинг: 489 НеутралноБулгаристан - Абсурдистан...
Lazarus
Рейтинг: 878 НеутралноПроблемът не е само в набирателната сметка, а въобще в сметката. Огромната част от банките отказват откриване на фирмена банкова сметка на лице извън ЕС. Без никакви допълнителни обяснения. Оплаквания до БНБ и т.н. нищо не ги спира. А има чужди лица, които искат да инвестират милиони.
Пробвали сме и друго - откриване на фирмата на името на българин и последващо прехвърляне на чужденец. Да, но банката разбира и дава срок за закриване на сметката.
penetrating
Рейтинг: 8538 НеутралноИма още един сериозен проблем. След 2018 г. е невъзможно да се открие банкова сметка на малка фирма от България в друга страна на ЕС. Предполагам е свързано със директивата на ЕС за пране на пари. Решение не виждам
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertАрмеец
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#8] от "Lazarus":
Би ли се облекчила процедурата ако приемем еврото и лицето открие сметка в банка извън България, която има филиал тук?
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 Неутралнохмм, резонен въпрос.
това може да еедна от причините да не сме още в зоната и шенген
palpatin
Рейтинг: 232 НеутралноПроблемът започна 2018а година, като се въведоха мерките срещу пране на пари. Преди това банките отваряха бързо и без проблем набирателни сметки и, ако бъдем честни, наистина често дружества се откриваха от хора, които искаха бързо да превъртят едни пари и да изчезнат. След това БНБ промени политиката на 180 градуса и почна да налага на банките глоби, ако не си проучват клиентите. В резултат на което пък банките, за да не поемат рискове, почнаха масово да отказват, ако нещо не им хареса в клиента или просто няма да печелят от него. Някакъв среден вариант на никой не му хрумна да приложи.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 НеутралноДо коментар [#12] от "palpatin":
Не съм съгласен, проблемът датира от луканово време. И когато изкарахте Ран и Ът, че са виновни, а Ран ви каза простичко - продавате ни предприятията, сменяме машините и икономиката дръпва напред. Отговорът на Луканов е бил - Ама без нас ли?
- Без вас!
- Ама без нас не може
И те така.
Свиквай, комунде
Ще има още мизерия заради вас
Хитър Петър
Рейтинг: 12 ЛюбопитноПо-голям нон сенс не бях чел от пишман адвокатчетата!? Значи били разбираш ли инвеститори, но не могат да платят на адвокат да ги съветва за откриване на доверителна сметка, а и на всичкото отгоре сметката е по-малко от 10000.
В данъчен рай ли искат да в обръщаме тази държава!? За КОГО лобират тези калъфи?
Камен Доков
Рейтинг: 120 НеутралноДо коментар [#6] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
най-интересното е, че той има и някакъв български документ за живеене тук, защото съпругата му е българка! ама сметка не може да открие, даже лична, кхъ кхъ кхъ
Хитър Петър
Рейтинг: 12 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Не. KYC/KYB и AML законите са едни и същи независимо дали отваряш сметки в евро или лева!
Иван Арнаудов
Рейтинг: 553 РазстроеноПроблемът с достъпа до банкиране е поголовен, и далеч не е ограничен само до новосформирани дружества, и далеч не е проблем само в България.
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.Банките и финтеховете са длъжни да спазват международното законодателство против пране на пари и спонсориране на тероризъм, налагано от САЩ. Те се намират под постоянна угроза от глоби и изключване от платежните системи, ако се окаже, че италианецът от разказаната трогателна история всъщност е подставено лице на някой виден представител на Ал Кайда или Ислямска държава.
Понеже не съществуват правила КАК ТОЧНО да се изпълняват мерките против пране на пари, всяка финансова институция е оставена сама да решава какви проверки да прави. И повечето банки от прекомерна предпазливост прекаляват с изискванията.
Прочее, с абсолютно същия проблем се сблъсках преди няколко години в Естония. Прехвалената програма за е-гражданство катастрофира в невъзможността да се отвори набирателна сметка в местна банка, но и да се открие разплащателна сметка на вече регистрирана компания.
В началото на 2020 г., докато търсех решения за откриване на дружество в Естония, няколко банки поетапно отказваха да обслужват вече регистрирани свои клиенти — фирми, собственост на чужденци с е-гражданство.
И там, както и тук, съсловни организации апелираха към президентството, правителството и парламента да намерят решение. След близо година мотане се отказах и оттогава не следя нещата.
Така че проблем има, той е огромен и трябва да се реже от корен. А именно, ЕС трябва да се изправи на задните си краченца и да даде отпор на международния финансов тероризъм от страна на САЩ спрямо малкия и среден бизнес, замаскиран като "международни мерки против пране на пари". Както четем непрекъснато, тези мерки не пречат на всякакви олигарси да си вадят парите от Русия, да си купуват имоти за десетки и стотици милиони в Лондон, Флорида, Дубай и т.н.
Банките отнасят многомилионни глоби за своето съдействие там, но ги плащат безропотно — явно тези разходи са калкулирани в цената на бизнеса.
Но да не може наистина някой опърпан европеец да си открие фирмичка с нищожен капитал, за да опита да се извади от блатото на наемния труд, наистина е жалко.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоТака е, но не е трудно, а и нито е скъпо, както се пише!
Не можеш да пуснеш един ейл до Италия за сведения? Айде моля!
Второ, ако има желани ще стане и работата на банкат е да следи за пране на пари - справка за една ирландска банка цде минаха едни 400 милиона евро и те си затвориха очите - сега няколко служителя са на съд. Същото с една българка в швейцарска банка.
Няма желание, набий си го в главата!
Армеец
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#16] от "Хитър Петър":
Само че ако лицето е гражданин на ЕС от страна различна от БГ се предполага, че работата по скрийнинга ще я свършат по-адекватно. В конкретния случай от статията с италианският гражданин...
Хитър Петър
Рейтинг: 12 ЛюбопитноДо коментар [#17] от "Иван Арнаудов":
Много ми е интересно, защо ви е притрябвало е-гражданство и е-фирма в Естония, при положение, че разходите в България за поне 2 пъти по ниски?
Армеец
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#17] от "Иван Арнаудов":
Или къщи в Барселона... Богатите корупционери и олигарси винаги ще намерят начин да си свършат работата и да заобиколят мерките, защото могат да си напазаруват армия от отлични специалисти във всяка сфера.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоТва де го прочете? И между другото, и аз като чорбето имах предвид гражданин на ЕС.
Я дай сведеия колко би ми струвало да сиотворя фирма в Естония и колко в България?
DDR
Рейтинг: 1682 НеутралноПроблема не е само в България а в целият ЕС и се появи от както се приеха законите за пране на пари. Явно системна грешка.
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?хм
Рейтинг: 1628 ВеселоБългария се нуждае от държавни институции. Текущите са пълни с партийци, което ги прави повече вредни, отколкото безполезни.
Промяната касае всяка сфера на икономическия живот - правосъдие, контрол, граждански и социални услуги, образование.
Когато и вашата фирма може както гербидж-мутрата да вземе 150млн необезпечен и невръщаем кредит, а каскетурата да не я закача, тогава е настъпила демокрацията.
Toshko Afrikanski
Рейтинг: 216 НеутралноНе "можеше"!
Но пък за сметка та това едни шарлатани го разрешиха с едно щракване на шарлатанските си пръстчета.
Нали така, за почти три години разрешиха не само този, а и още куп проблеми в държавата и привлякоха инвестиции за 200 милиарда!
Нали бе, лилав?
dani_2077
Рейтинг: 57 НеутралноЛипса на желание от страна на банката ...
Бъди свободен 🤔❗Дори и да открият сметка на "рисково лице", преводите се следят. Не можеш да откриеш сметка с 2/5 лева и после "от нищото" да се появят вътре 1.000.000$ ...
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#3] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Не, гробарите това не го притеснява - открадват му фирмата и готово!! Гешефтов нали ги пази....
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#24] от "хм":
Ъхъм, ако всеки може да вземе по 150 милиона лева с фирма с 2 лева капитал, най-вероятно е дошла хиперинфлацията.
Някой тоя филм вече сме го гледали....
Frank D White
Рейтинг: 8 НеутралноОу, супер какви ли може да са мотивите на чужденец придобил достатъчно капитал за дребен бизнес в БГ(но явно не достатъчно за дребен бизнес в родината си)? Ами я да видим. Евтина работна ръка - лесна за склоняване? Check. Липса на фактически контрол във финансовия сектор. Как така въпреки всички тези толкова тежки и страшни правила няма осъдени и това в държава с 40% от БВП в т.н. сива икономика. Как ли го правят тукашните? Как ли успяват да укрият необложените си печалби? Сигурно карат яхти със сакове кеш до Джърси, незнам? Или тва или просто на никой не му пука за правилата щото, и на тия които трябва да следят дали се спазват правилата не им пука за правилата и до момента в който се стигне до надзорен орган с ефективна структура парите са преминали през 5 юрисдикции и са се върнали под формата на "чуждестранни" инвестиции. Между впрочем за това иде реч, тази загриженост че видиш ли армия дребни предприемачи чака, само чака да улесним откриването на набирателна сметка е red herring. Никой нормален човек, няма да рискува да изхаби времето и здравето си играейки по правилата в безправова държава, която на всичкото отгоре му е чужда. Единствено разни престъпници ще намерят родната ни система за привлекателна. Наблюдаваме нелепа лобистка стратегия. Предприета по нелеп начин и съставена от несъстоятелни твърдения - в нито един момент никой не си направи труда да представи, като доказателство нещо повече от "мн хора така казват". На никой от тия не му пука, защото смята, че е заобграден от аборигени - ерго и най-ъпсурдното обяснение е overkill. Въпроса тука е дали златния парашут да се отваря в офис на банкер или в кабинет на прокурор. Банкери клептократи = правораздаване по ценоразпис, по-голяма предвидимост от това здраве му кажи. Допълнително улеснение ще има ама не за смели предприемачи от чужбина, а за родни тарикати, крадци и мошеници.
B. B
Рейтинг: 38 НеутралноЯ стига че е смешно. Колко са скъпи процедурите по проверка и откриване на сметка. Ами опитайте да отворите бизнес в Германия без да си отворите сметка там.
Petleshev
Рейтинг: 2219 НеутралноДо коментар [#2] от "papunqk":
Бивш tww09306483.Ми да. Но все пак хората харесват това. И гласуват за него редовно.
B. B
Рейтинг: 38 НеутралноДо коментар [#2] от "papunqk":
Аз пък построих къща и не съм срещал никакви трудности никъде. Да има документи и за общината и за ВиК и за Енергото. Но това е строителство на къща не на колиба. Никъде никой не се заяждам нито пък съм търсил някакви връзки. Търсят тези които искат да направят нещо заобикаляйки закона.
Petleshev
Рейтинг: 2219 НеутралноДо коментар [#18] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Бивш tww09306483.Естествено. Банките се правят на умрели лисици. Ако е за 500-1000 лева имаш големи проблеми с отварянето на сметка. Ако са няколко милиона, даже няма и да ги забележат. ;)
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 НеутралноИ ти си прав, но не знам дали помниш едни франсета какъв шум вдигнаха
Petleshev
Рейтинг: 2219 НеутралноДо коментар [#32] от "B. B":
Бивш tww09306483.Нищо не си построил бе. Що лъжеш?
Хитър Петър
Рейтинг: 12 Неутрално[quote#22:"ТимурБезКомандаПродаващКодове"][/quote]
"Сведения" няма да ти давам. Направи си проучване сам!
B. B
Рейтинг: 38 НеутралноДо коментар [#35] от "Petleshev":
Е щом ти казваш. Дерзай....хахахах
paul_proteus
Рейтинг: 527 НеутралноЗа пародия на държава-толкова.
"Nothing succeeds as planned" - J. Heller in "Good As Gold"ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоТака ше отговориш, дръж фронте! Истиснка копейка.
mesambria
Рейтинг: 1066 НеутралноКогато оправим малките неща, ще оправим и големите проблеми!
атанас
Рейтинг: 1072 НеутралноТова да се намалят затрудренията за регистрация на фирма е наистина хубава идея. Проблемът, обаче, е по-дълбок. Ако всеки може да регистрира свободно фирми с по 2 или 1000лв капитал без грам проверки, има опасност да се извършват много измами. В момента проверката гарантира, че няма да си примерно заподозрян за участие в измами. Българите ясно, че за 0 време се проверяват в МВР, но чужденците е трудно. Накрая лесно ще регистрират фирми на мулета за източване на карти или ДДС схеми, защото никой няма да провери дали Игнасио Пенчес не е случайно известно муле с 200 сметки в Испания, през които са източени някакви пари.
Промяна без негативни последици може да има само при влизане в Шенген и нормативна уредба МВР да дава на банките справки за проверка на чуждестранните лица.
Хитър Петър
Рейтинг: 12 ВеселоДо коментар [#39] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Това струва пари бе, пич! Прати 500 евро в биткойни и ще ти дам инфо ;-)
Камен
Рейтинг: 779 Неутрално"крайно негативната обратна връзка, получавана от чуждестранните инвеститори. Като лошите им впечатления от банковия сектор в България се прехвърлят и върху държавата."
Значи чужденците имали лоши впечатления от нашите банки? Ами че те са си техни! Най-голямата е италианска, следващата белгийска, третата унгарска, и т.н. Има и 1-2 турски даже, гръцки не знам останаха ли или ги продадоха всичките.
Българските са 2-3, на Цеко Минев, на Маджо и на кой още беше - с тях чужденците едва ли правят бизнес.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоНе, не струва пари ако е публична информация. Ти си просто един трол и лъжец. Не можеш да докажеш информацията си, следователно, на твоя матерен език - ето фейки
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 НеутралноДо коментар [#41] от "атанас":
"Българите ясно, че за 0 време се проверяват в МВР, но чужденците е трудно."
Що говориш глупости? За колко време би провериала една банка испанец, италианец или някой друг от ЕС? Ама айде стига вече!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#22] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
В момента далаверата е малка фирма в Румъния - ако имаш 1 нает служител данъка пада до 1 %, прага по ДДС мисля че е към 150000 лв. Но и там започнаха да затягат положението. И капитала за да създадеш такава бе към 18000 лв. Демек - няма аванта за италианските играчи.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноИ в Румъния правосъдието работи. Което им е най-големият +
alx061154739
Рейтинг: 170 НеутралноТези проверки трябва да ги прави агенцията по вписванията, а не банката.
Суджук Герберите
Рейтинг: 875 ВеселоИдват да ни вземат работата!!!
... с двеста...На оружие, братя, срещу капитализма!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#12] от "palpatin":
Политиката срещу пране на пари я въведоха 2009 по времето на вДянков. Колко пъти са я затягали след това не знам - в един момент науснах сектора.
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоИ БВП по-голямо от испанското
ТимурБезКомандаПродаващКодове
Рейтинг: 243 ВеселоДо коментар [#48] от "alx061154739":
Който и да прави проверката е все тая! Въпросът е, че става бързо и не струва скъпо, както пише в статията. Кво, за да проверя италианец, трябва да отида на крака в Италия ли?
Иван Арнаудов
Рейтинг: 553 НеутралноНе бих казал, че разходите в Естония са два пъти по-високи. Но дори когато нещо е по-скъпо (например: счетоводното обслужване), обикновено по-високата цена си заслужава качеството. А съществуват и не малко предимства човек да има фирма в Естония.
На първо място, далеч по-нормално законодателство и цивилизовано отношение на държавата към бизнеса.
На второ - макар данъкът върху печалбата да е много по-висок (25% вместо 10%), той не се дължи, ако тази печалба не се капитализира. Мисля, че е очевидна дългосрочната доходност, ако в доходоносен бизнес се реинвестира допълнително 10% капитал всяка година.
Но за мен най-важното беше обстановката в България по това време. През септември 2018 г. МФ на намагнитения Горанов забърка едно неописуемо ла%но, като промени Наредба Н-18 на НАП по такъв начин, че за период от няколко месеца стопанисването на малък електронен магазин върху отворена платформа изглеждаше технологично невъзможно.
Бяха заложени едни фантастични глупости като това да има закачен 24/7 касов апарат към магазина, и този апарат да щрака автоматично касови бележки с постъпването на всяка поръчка. Фирмите бяха задължени да използват счетоводен софтуер от одобрителен списък (т.н. СУПТО) и т.н. Като цяло, имахме един период от около половин-една година, през който не седеше въпроса дали да се ходи другаде, а къде. Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.
Гол майстор
Рейтинг: 1060 НеутралноНе, и аз го правя законно, не търся ( а и не искам) връзки. Но същевременно някакъв закон се е сменил, в резултат, еди какво си трябва да правя наново, въпреки, че по стария закон ми е направено и е било актуално към момента. А отделно В и К ме изнудват да си монтирам за собствена сметка (на улицата), ПП хидрант, което е тяхно задължение.
quantumfoam
Рейтинг: 169 НеутралноДа се започне от това да се елиминира националния спорт „източване на банки“, пък може и после да се задейства рекурсивно по другите нива, докато се стигне до това да е приветлива бизнес атмосферата накрая ?
╒╩╦═╬►○‼▲‼○◄╬═╦╩╕ Unconsensual consent is not a consent at all ..!. .!..Lee Gier
Рейтинг: 1304 Неутрално"Италианец идва в България и иска да отвори малък бизнес с капитал в 80% от случаите в рамките на 1000 лв" Какъе този "малък бизнес" за 1800 лв!!!! Не мога да го измисля, 1800лв, и какъв е този бизнесмен дето идва с 1000 евро? Изпърдян бизнесмен :) :) Тръгнал с 1000 евро бизнес да прави, това е тъп виц. С какъв проблем се занимава писателят на текста, горките "бизнесмени" с по 1000 евро , дето не могат да си платят банковите такси :) :)
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#56] от "Lee Gier":
Ами аз в последните години на няколко пъти съм се натъквал на италианци с малък бизнес в България - една дама се мъчеше с малка пицария + павилион за закуски ( това преди пандемията), но фалира. Сега на 500 м. от дома ми има пицария със собственици и готвач италианци. Вярно, че това е в центъра на Пловдив, но съм срещал италианец, който искаше да отваря заведение в България през 2001 г. Въпросът е друг как да разграничим предприемачите от подставените лица на мафията. Но то май у нас това е риторичен въпрос....
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноЕто разказ за един италиански фермер инвестирал у нас. Доста е поучителен, защо няма скоро да видим читави инвеститори:
Дон Фабрицио от Шишманци: Баста! В Италия не крадат фирми като у вас, сега как ще работя?
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/4444045
Lee Gier
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#57] от "Vassil Stoychev":
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.Какво точно ми казваш Стойчев? Че има италианци в България ли? Не съм отричал това. Прочети ми коментара бавно и се опитай да проумееш на какво се учудвам и на какво се присмивам. С 1000 лева бизнес!!!!! ПИЦАРИЯ Колко струва фурната на старо в тази пицария? Ето една обява на такъв уред https://bazar.bg/obiava-35895201/furna-za-pitsi
700 лв!!! Ами само това ли? С 1000 лв...Стойчев, много моля, по-сериозно.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноНавремето (2001г.) работех като брокер на НИ. Този италиански хайван, екс спортист, дето търсеше да наеме павилион на някоя пряка в центъра на София, капитала му бе еквивалента на 400 евро днешни пари. Те и тогава за нищо не стигаха.
Те пицариите и т.н. ги НАЕМАТ !! Ето италианската пицария до нас:
https://plovdiv.zavedenia.com/1537/La-bella-Napoli
В Италия има страшна конкуренция при заведенията за хранене, не случайно и пици Dominos скоро закриха последната си пицария там. А сега има и икономическа криза.
И според Вас с какъв капитал е започнал някой успял италианец в България - примерно Лео Бианки?!
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноКръгозора зависи от зора - малка фирма за 250 лв.
https://m.olx.bg/d/ad/furna-za-pitsi-pitsarka-CID632-ID97Txq.html
Lee Gier
Рейтинг: 1304 НеутралноСтойчев, ясен сими като бял ден. Всички обикновени цървули ще извадят от 10 кладенеца вода само и само да напишат последни, един вид " да затапят". Какво пише на обявата, която си сложил? Освен цената нещо видя ли? Прочете ли? "Фурната е работела около 3 години има забележки тръгнало ръжда огоре на корпуса,"
За това я продава щото иначе ще му затворят обекта. Знаеш ли,че за хранителни обекти ХЕИ издава разрешително? Кога ще вземеш разрешително с ръжда?
Айде стига се излага вече. Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.
Lee Gier
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#60] от "Vassil Stoychev":
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.Говориш на теми с които никога не си се сблъсквал. Наема ли били обекти? С 1000 лв капитал колко наем може да си позволиш да платиш? Осен фурна ти трябва и машина за тестото, ти като работил за италианец би трябвало да знаеш,че пекаря не меси всяка порция тесто по отделно. Това го прави сутринта, да има време да втаса и после само реже на грамаж и точи, гарнира и пече. Т.е както и да сучеш и да мажеш, 1000 лв не стигат. И ако сега ми кажеш,че си ги вадиш от джоба, си поредният плямпалник дето никога не е бил нещо друго от работник. Нямаш си представа как работи юредичското лице.
пРезидента!
Рейтинг: 3837 Неутрално"Банката пък, според изискванията на законите, трябва да извърши проучвателни процедури и стъпки, за да установи кой е човекът, който иска да му бъде отворена сметката. Тези банкови процедури обаче са трудоемки и скъпи."
Глупости! За граждани от ЕС не би трябвало да има никакви проблеми освен, ако банките не си измислят такива. Просто не им се занимава. Същата простотия е за отваряне на сметки от българи в чужбина. Трябва да се развикаш в офиса пред хората и става, защото по Закон нямат право да отказват, т.е. нямат право да дискриминират.
На всичкото отгоре фирма в България може да има и сметка в небългарска банка, банка в ЕС.
Галя Станчева
Рейтинг: 5272 НеутралноАаааа, ето един, който сочи за к'во иде реч. БАНКИТЕ ИЗПЪЛНЯВАТ ЕВРОПЕЙСКА ДИРЕКТИВА и не зная защо разните камари се правят на 3 и 25. :((((
Роси
Рейтинг: 7323 НеутралноКато се има предвид, кой пишеше и приемаше законите толкова години....
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#63] от "Lee Gier":
За ваша изненада (вероятно) съм работил в заведение за храненене и то на чужда компания, но през 90-те, а преди това и във военен стол. Дали съм или не съм давал работа на някого през живота си не Ви засяга, но да, малко вероятно е да се захвана да отварям заведение имайки идея за колко работа иде реч.
Заведението, което постнах бе с друг "акцент" преди година. Дали италианците са го купили? Не вярвам, имайки идея какви са цените на имотите в района.
ПС. Думите Ви за БАБХ само подкрепят тезата, че регулациите пред бизнеса трябва да се разхлабят. Как ръждата отвън по фурната уврежда /може да увреди /храната в нея? Това е ясно само на някой (неподкупен" проверяващ.
атанас
Рейтинг: 1072 НеутралноДо коментар [#45] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Проверката може да отнеме и 5 мин. Проблемът е, че няма нормативна уредба да урежда такава обмяна на информация и трябва да се мине през канали с писане на писма и т.н., което и всъщност прави услугата бавна и скъпа. За българите и лицата с постоянно пребиваване се ползват регистрите на МВР и там е законово уредено.
атанас
Рейтинг: 1072 НеутралноДо коментар [#52] от "ТимурБезКомандаПродаващКодове":
Не. Просто подаваш писмена молба до съответна институция. Тъй като обменът на такава в електронен вид не е добре описан в законите, най-вероятно ще искат хартиено писмо. Следва одобрение от съответни органи, защото не сме в Шенген. След някой и друг ден връщат отговор.
Някак си много си се вживял в хакерските истории от филмите. В реалността у различно.
penetrating
Рейтинг: 8538 ВеселоДо коментар [#65] от "Галя Станчева":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert:)
Lee Gier
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#67] от "Vassil Stoychev":
Нямам време за подлости - с много други неща съм зает.Какво съм написал в първите си две изречения на 62 коментар? Това потвърждава 67 коментар.
gost22
Рейтинг: 2206 НеутралноПравилно са го отрязали. Чужденец с 200лв ще отваря фирма... при условие че само депозита по наемите в София (където е мераклията от статията), е в пъти по-голям. Слагаш и един евтин касов апарат с таксите (малка фирма) и си минал хилядарката. Ми подозрително е отвсякъде, ако тръгнеш с 200лв в чужбина да правиш фирма. То на българите отказват фирмени кредити и искат да ти пробутат заема като на физическо лице, та чужденец с 200лв, дето няма един имот на името си в България ще му вярват.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...gost22
Рейтинг: 2206 Неутрално[quote#65:"Галя Станчева"][/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...То заради това изнасяхте кинтите с чували и "мулета" със сакове — щото иначе щяха да ви гепят веднага заради европейските директиви. Е, точно заради това са европейските директиви, да пресичат "едни пари" да бъдат "изпрани".
alx061154739
Рейтинг: 170 НеутралноТи отварял ли си бизнес. Бизнес се отваря и с 2лв, това е капиталът на фирмата и до капиталът тя е отговорна. След това може да даде заем на фирмата (вноска от съдружник) и тя да работи с него и после да му го върне, когато получи печалбата. Капиталът си е капитал и до него фирмата е отговорна. Който иска да е безкрайно отговорен се регистрира по ЕТ и си подписва смъртната присъда.
alx061154739
Рейтинг: 170 Неутрално2. Фактически състав за пораждане на правоотношението по предоставяне на допълнителни парични вноски
Той включва в своето съдържание два елемента: 1) необходимост от покриване на загуби или временна необходимост от парични средства; и 2) решение на общото събрание на съдружниците (или на едноличния собственик на капитала) за предоставяне на допълнителните парични вноски6.
2.1. Предпоставките за приемането на решението за предоставяне на допълнителни парични вноски са изрично установени в закона - необходимост от покриване на загуби или временна необходимост от парични средства - чл. 134, ал. 1 ТЗ. Както вече се посочи, допълнителните парични вноски се разглеждат като вътрешен източник на финансиране на дейността на дружеството7. Първата от предпоставките за предоставяне на допълнителните парични вноски - необходимостта от покриване на загуби, цели по същество чрез допълнителните парични вноски да се избегне откриването на производство по несъстоятелност на дружеството (в хипотезата на свръхзадълженост по смисъла на чл. 607, ал. 2 ТЗ). Докато при втората предпоставка активите на дружеството надхвърлят неговите задължения, но то е изпаднало във временна ликвидна криза, т.е. не е в състояние за определен период от време да покрие своите изискуеми задължения по търговски сделки, което отново означава, че целта на допълнителните парични вноски и в този случай е да се избегне откриването на производство по несъстоятелност (в хипотезата на неплатежоспособност по смисъла на чл. 608 ТЗ).
Тези две предпоставки са установени от закона в условията на алтернативност, т.е. достатъчно е наличието на едната от тях, за да може да се приеме валидно решение за предоставяне на допълнителни парични вноски8. Обратно, при липсата и на двете предпоставки решението на общото събрание на съдружниците е засегнато от материалноправна незаконосъобразност и подлежи на отмяна с иска и по реда на чл. 74 ТЗ9. Но докато не бъде отменено, то поражда своите правни последици и съдружниците са длъжни да го изпълнят и да предоставят допълнителни парични вноски10. Съответно, ако съдружниците изплатят дължимите суми и впоследствие решението на общото събрание бъде отменено, основанието за плащане отпада и те могат да претендират от дружеството връщане на платените суми като платено на отпаднало основание (condictio causa data causa non secuta) - чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД11.
gost22
Рейтинг: 2206 ВеселоТова си го пробвал лично, или една жена така разправяше на пазара? "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
alx061154739
Рейтинг: 170 НеутралноКакто посочихме по-горе, това е предпочитан начин за финансиране на дружеството, тъй като за разлика от заемите от трети лица, вътрешното фирмено кредитиране е свързано с:
– по-малък размер на транзакционни разходи;
– липсата на задължение за начисляване на лихви;
– гъвкав срок на връщане, без последици и начисляване на лихви при предсрочно погасяване.
Съгласно Търговския закон допълнителните парични вноски се предоставят по силата на решение на общото събрание на съдружниците. То трябва да бъде прието с мнозинство повече от 3/4 от капитала (в случай, че в дружествения договор не е предвидено друг). По този начин задължението за допълнителни парични вноски може да възникне дори против волята на определен съдружник.
В заключение може да кажем, че допълнителните парични вноски са предпочитани от много дружества в България. Не само заради бързината на процедурата, но и заради възможността да се избегне плащането на лихви.
Настоящата статия не представлява правен съвет, ако имате нужда от съдействие можете да се свържете с адвокат.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1304 НеутралноДо коментар [#71] от "Lee Gier":
Не знам какъв Ви е бизнеса с храните/ресторантите.
Пред очите ми е една женица ромка която всеки ден обикаля квартала и предлага - толумбички, солен кекс и разни курабийки. Количката и е ръчна, въпросната машина от обявата вероятно ще е ъпгрейд на печката, която използва у дома. Естествено работи на домашен ток. Няма касов апарат. Не зная какви данъци и осигуровки плаща, но редовно е по улиците и хората я знаят, и търсят.
Има ГОЛЯМА разлика между предприемач и бизнесмен. Особено българските бизнесмени сте много добри в това мрънкате и ревете за помощи от държавата . И по тая причина бюджета е на път да го закъса - поради помощите за тока.
И преди да ми развиете теорията колко не разбирам от Вашия бизнес - ще вметна,че доста съм пътувал и знам , че по света има и камиони за улична храна( които периодично се местят), призрачни кухни продаващи само онлайн, има ресторанти отварящи само в определени дни в месеца.
https://www.haaretz.com/food/2017-04-07/ty-article/this-restaurant-is-amazing-but-its-only-open-wednesdays/0000017f-db11-d856-a37f-ffd109160000
Има много чудеса, някой от които може и да се приложат и у нас, но е много по-лесно е да ревем.
ПС. Лично аз не обичам да наемам хора или доколкото ги наемам то е краткосрочно, с цел. Предпочитам автоматизираните бизнеси, дори и това да означава по-малък оборот. Въпрос на избор.
Александров
Рейтинг: 5 НеутралноНе разбирам, защо тук се намесва въпросът с прането на пари. Пари не се перат чрез набирателни сметки, а предложението касае единствено тяхното премахване.
Не желая да споря :)Освен това, въпросът не е само за чужденците. Забравяме десетките хиляди българи, които откриват фирми (годишно). Те плащат на банките такси от по 50 лв. за да внесат капитала си от 2 лв. Защо е нужно това?
На всички, които твърдят, че не е сериозно да има бизнес с 2 лв... Напомням, че има хора, на които капиталът им е в главите. Сядат с компютъра и след 2 седмици имат продукт. Има и други, които наливат милиони в предприятия, които фалират.
Съгласен съм с потребителя, който каза че мерките срещу изпирането на пари не са това, което са. В началото си казахме: "Добре, войната срещу Пабло Ескобар стигна и до нашите офиси. Ще я водим, защото искаме по-добро бъдеще за децата си". След това видяхме как приятелският огън на мерките започна да се изсипва и върху законния бизнес. Казахме: "Ок, покрай сухото гори и суровото". Вече обаче за всекиго е видно, че тези регулации са едно огромно лицемерие, а това че не работят е най-малкия проблем.
scott
Рейтинг: 782 Неутралнотакса спокойствие също е важна
accidental
Рейтинг: 582 НеутралноТова не е моят опит. Приятел американец си отвори бизнес в България, аз му помагах, за набирателната сметка бе достатъчно данъчна форма 1040 на IRS, всеки американец може да си я вземе online, но повечèто си пазят копие.
werginija
Рейтинг: 450 НеутралноВ Германия не можеш да откриеш банкова сметка без постоянен адрес. За да се регистрираш, трябва да наемеш жилище. А за да наемеш жилище, трябва да покажеш доходите си от постоянен трудов договор през последните три месеца. А за постоянен трудов договор ти трябват адресна регистрация и банкова сметка. Не виждам някой да се възмущава от този омагьосан кръг. България е поставила свои условия и чужденците трябва да се съобразяват с това. Както го правят в Германия. Апропо, малък бизнес в Германия може да се регистрира след като си намерил изход от горния омагьосан кръг.
Пенчо Славейков
Рейтинг: 234 НеутралноСтрашен медец са всички възпалени коментари, мега шоу на смешния плач - умнокрасивитета се сблъсква с реалността и разбира че ЕС не е само билети за 29 евро до Милано.
Така е, гайсчета, ЕС значи и отговорности, не само права. Една от тези отговорности е да се спира прането на пари.
Като не ви харесва да има банкови регулации - Нигерия. Там можеш да отвориш каквато искаш банкова сметка на чието име искаш. Рай!
alx061154739
Рейтинг: 170 НеутралноМоже да се регистрираш при приятел и да излезеш от кръга. Иначе да, има го този кръг. Но Германия е част от СЕПА и реално заплатата може да се плаща на сметка в СЕПА, на която сме член и ние. На германския рабодотател няма да му струва нищо повече отколкото да прати към немска сметка - таксите за преводи към СЕПА са един и същи с националните. СЕПА е направена и за удобство при движение на хората из съюза да не се налага да си сменят банката при смяна на местоживеенето. Проблемът е, че нашите банки не имплементират директен дебит за плащане на сметки като наем и други, но в Германия директният дебит не е 100% задължителен и може да се плаща с превод (за телевизията, за телефона и т.н.). Разбира се, в един момент за просто удобство може да се отвори немска сметка.
alx061154739
Рейтинг: 170 НеутралноОще един вариант - например немски брокер на акции. Може да се отвори с български адрес, с което се получава сметка с немски IBAN. Този IBAN вече може да се използва за получаване на заплата. След като се завърти цикъла може да се отвори в друга банка и да се затвори сметката при брокера.
bensocavour
Рейтинг: 45 НеутралноНай-добре е да няма никакви изисквания, и никакви kyc/aml простотии да не се прилагат. Ако някой пере пари, нека да се разследва от прокуратурата, да се докаже и да се осъди после от съда. Малоумни изисквания, създаващи само спънки. Обърнаха банките на детективски бюра. Влизаш да откриеш сметка и все едно си на разпит. Не вървят нещата на добре.
acl311174792
Рейтинг: 5 НеутралноПишеш обяви, където ти падне например тук: https://obiavi24.bg/ и ще си намериш всичко което търсиш и хора, услуги, оборудване, само мерак да имаш за работа. Естествено, че без риск нищо не идва само, но това е положението, Трябва и малко риск в крайна сметка - проба и грешка.