В условията на валутен борд няма какво друго да направи освен да изисква по-високи резерви. Така когато депозирате 1000 лв, банката може да отдаде под формата на кредити 900 лв (при 10%). Което намалява парите, които могат да раздават, и от там по пътя на търсенето и предлагането - увеличава лихвите.
До коментар [#1] от "zxp53317185":В условията на валутен борд няма какво друго да направи освен да изисква по-високи резерви. Така когато депозирате 1000 лв, банката може да отдаде под формата на кредити 900 лв (при 10%). Което намалява парите, които могат да раздават, и от там по пътя на търсенето и предлагането - увеличава лихвите.
Всъщност при депозит 1000 лева банката може да раздаде не 900, а до 10000 лева кредит, и все пак не виждам някакво пряко участие на БНБ в повишаването на лихвите 😉
В нормалните държави се затяга контрола на кредитирането и повишаване на лихвите в условията на икономическа криза.При ненормалните като Турция се намалява основната лихва по нареждане на банкрутиралия диктатор,а това поражда чудовищна инфлация безработица,обезценена местна парична единица и натрупване на огромен вътрешен и външен дълг и за капак невъзможност да се плащат текущите сметки..
Да ми дадат 4 -5% лихва и няма нужда от много реклама 🙂 Ама дават 0%, а освен това на всичко лепват и по една такса отгоре 🤷 Те и затова в Америка хората масово си преместиха депозитите в money market funds, но в Европа не е добре застъпено.
БНБ прогноза: Процесът по повишаване на лихвените проценти ще се ускори през следващите месеци
Продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система, смятат в банката
Процесът по повишаване на лихвените проценти в страната ще се ускори през следващите месеци, прогнозират от БНБ в традиционното издание „Банките в България“. От Централната банка предупреждават, че има предпоставки за акумулиране на риск в баланса на банковата система, съобщи БНР.
Банковият сектор работи в условията на висока инфлация и значителна несигурност, пише в анализа на управление „Банков надзор“ на БНБ за последното тримесечие на миналата година.
„Краткосрочните рискове в икономическата среда бяха смекчени от наблюдаваното отслабване на затрудненията във веригите за доставки, както и от динамиката на енергийните цени на международните пазари, които се понижиха спрямо нивата, достигнати в предходните месеци“, коментират от БНБ. От там прогнозират, че глобалният процес по покачване на лихвените равнища ще се усети по-сериозно у нас през следващите месеци.
„Макар в непосредствен план бързото нарастване на кредитните обеми да се отразява положително върху доходността на банковия сектор, продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система“.
Това може да доведе до влошаване на кредитния портфейл на банките.
Е, не точно, просто като даде 900 лв и те бъдат депозирани някъде, после може да се дадат 90% от тях и т.н. Но, да - при 10% парите в обръщение ще са 10 пъти повече, а при 5% - 20 пъти повече. Повече пари = по-ниски лихви. По-малко пари = по-високи. Не е директно, но намаляване от 2 пъти на парите за кредити би повлияло на лихвите, не мислите ли?
Лихвите ще скочат и на кредитите, честито, на депозитите също. Иначе Кокорчо иска да тегли кредити, за да върже парите за пенсиите, ама нищо за лихвите на казва. Честито отново, Промяната в цялата и прелест.
От месеци бг-банките си правят каквото искат с парите на вложителите си държейки ги на нулеви лихви и Бенебето спи. Цяла Европа лихвите по депозитите 2-3 процента, в Булгаристан 0. И съответно булгаристанските банки с рекордни печалби от разликите..
Че какво пък трябва да направи БНБ? Банките явно имат достатъчно пари и нямат нужда да привличат повече и държат лихвите ниски. Който не му изнася - да си купува ДЦК. Да ги задължат да увеличат лихвите ли искате?
Поведението на БНБ е точно каквото трябва. Виж какво става с First Republic Bank. Движим се не по острието на бръснача, ами вече сме и скочили. Така че крайно време е и нашите банки леко да се озаптят в кредитирането, че падането ще е от високо. Реално обикновения човек се кредитира с % по-евтино от България, което ако не беше истина щях да кажа че е виц.
От месеци бг-банките си правят каквото искат с парите на вложителите си държейки ги на нулеви лихви и Бенебето спи. Цяла Европа лихвите по депозитите 2-3 процента, в Булгаристан 0. И съответно булгаристанските банки с рекордни печалби от разликите..
И каква е ползата от депозити в банките?Стоят си там,не се превъртат в икономиката, не увеличават потреблението както това се случва с кредитите.В Русия и Турция имат едни от най-високите лихви по кредити и депозити. Да не би да са прокопсали?
ДЦК, ама друг път. БНБ спря на пожар всички емисии ДЦК-та още миналия Октомври, когато лихвата по тях скочи на 4.5%, за да може да закрепи банките. Вече мина половин година и БНБ подготвя почвата за новите емисии ДЦК-та, т.е. лихвите да се вдигат постепенно, а не изведнъж да се пласира емисия ДЦК-та на 7% и всички да скочат на следващия ден. Иначе много фондове вече теглят пари навън към чужди емисии ДЦК-та, заради лихвите, т.е. парите изтичат от БГ-то, което е нормално.
До коментар [#8] от "zxp53317185":Поведението на БНБ е точно каквото трябва. Виж какво става с First Republic Bank. Движим се не по острието на бръснача, ами вече сме и скочили. Така че крайно време е и нашите банки леко да се озаптят в кредитирането, че падането ще е от високо. Реално обикновения човек се кредитира с % по-евтино от България, което ако не беше истина щях да кажа че е виц.
Ситуацията в България няма нищо общо с тази в САЩ.Тук банките имат висока ликвидност,депозитите са много повече от кредитите и най-важното лошите кредити намаляват всяка година и доколкото ги има са към фирми за бързи кредити основно.Щото банките не отпускат лесно кредити.
щом този управител на бенебето го изтипосаха, ясна е работата, каквото и да направят на банките, те си го връщат на хората няколко пъти в годината с повишаване на почти всички такси, хай честито пак...
И аз исках да науча, изчетох цялата статия, но уви няма никаква информация!
А в заглавието пише, че БНБ взе мерки за затягане на кредитирането и повишаване на лихвите.
Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)
Идеално! Върху и без това непосилната тежест от скандалните потребителски цени ни натрупайте на гърба и по-високи лихвени плащания. После тия грездеи в парламента да гласуват и "гениалната" идея на МФ за вдигане на данъците и ще цъфнем прекрасно! Инфлация няма да има ама и жив човек няма да е останал в държавата освен мутри и политици. Евала!
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Е нале искаме да спада инфлацията? Значи лихвите по кредитите трябва да се вдигнат до едни нормални европейски нива от поне 6-7% за ипотеки. По депозитите може да си останат на 0%, важно е да се озапти кредитирането и продажбите на лизинг и изплащане.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Не съм казал, че са като в САЩ. Но ние сме отворена икономика и реално пряко зависими какво става в САЩ и ЕС. Естествено с някакво инерционно забавяне във времето. Всеки се надява на инфлацията да зачиства кредитите, но инфлация с прекалена задлъжнялост на населението особено с бързи кредити и ипотечни ще е стоене пред пропастта. При рязко покачване на лихвите, а то няма как да не стане и рецесия в ЕС, което значи ръст на безработицата у нас ще е перфектната буря. Не виждам причина да не стане до година -две. Дано не съм прав, но никой не си научи урока от 2007 в Европа, естествено в момента нашите банки са 1000 пъти по-добре от тогава, но сме много малки в един ураган.
До коментар [#29] от "TM":Лайньо, я ми обясни пак връзката между високите лихвени проценти и ръста на потребителските цени. Вземи да почетеш малко, дайба неграмотата ви сволач тука в тоя дневник
Мусаши, време е отново българските граждани да разберат че даването на ресурс (пари) си има цена. Това от последните няколко години беше едно изкривявне на нормалната пазарна логика. Хората си даваха прите в банките не заради доходност, а само банките да им и ги пазят. Те пък от своя страна добре се възползваха и реализираха много големи печалби. Я си спомни в романите на Александър Дюма, Оноре дьо Балзак и др. в какво се състояха пенсиите на градските буржуа.
До коментар [#23] от "Мусаши":Не съм казал, че са като в САЩ. Но ние сме отворена икономика и реално пряко зависими какво става в САЩ и ЕС. Естествено с някакво инерционно забавяне във времето. Всеки се надява на инфлацията да зачиства кредитите, но инфлация с прекалена задлъжнялост на населението особено с бързи кредити и ипотечни ще е стоене пред пропастта. При рязко покачване на лихвите, а то няма как да не стане и рецесия в ЕС, което значи ръст на безработицата у нас ще е перфектната буря. Не виждам причина да не стане до година -две. Дано не съм прав, но никой не си научи урока от 2007 в Европа, естествено в момента нашите банки са 1000 пъти по-добре от тогава, но сме много малки в един ураган.
Първо в България безработицата е 3.9 процента.Една от най-ниските в ЕС.И всяка година населението в трудоспособна възраст намалява. Има недостиг на над 300 хиляди работници. Така че няма как да има ръст на безработицата или ако има ще е минимален. Второ-в България има най-малко ипотечни кредити като процент от БВП в целият ЕС.Банките отпускат такива кредити само на платежеспособни хора,така че няма опасност и от неплащане на кредити. Опасност ще има ЕДИНСТВЕНО ако много се повишат лихвите.
Кое му е чудесното? Дори и да приемем, че на банковия сектор му пука за лихвените проценти на Централните банки при инфлация от над 15-16% у нас по данни на НСИ, лихвените проценти би следвало да са над тези нива, за да търсиш някакъв ефект изобщо. Съвсем отделен въпрос е, че нашата БНБ дори и този базов инструментариум няма, нооо както казаха някой умници по нагоре уроци по икономика няма да даваме... Еле па безплатно
До коментар [#41] от "absfresh":Кое му е чудесното? Дори и да приемем, че на банковия сектор му пука за лихвените проценти на Централните банки при инфлация от над 15-16% у нас по данни на НСИ, лихвените проценти би следвало да са над тези нива, за да търсиш някакъв ефект изобщо. Съвсем отделен въпрос е, че нашата БНБ дори и този базов инструментариум няма, нооо както казаха някой умници по нагоре уроци по икономика няма да даваме... Еле па безплатно
Не казвам, че е достатъчно, но пак е нещо. А и мисля, че тази инфлация не е предизвикана по традиционния начин от свръх предлагане на пари. Вливанията и количествените облекчения са от 7-8 години и не можеха да отлепят, чак 2те години мързел заради ковида успя да раздвижи нещата.
Ако нашият 7-8% основна лихва, много хора ще фалират. По-добре бавно, да им се проясни съзнанието на хората, че парите имат цена.
Е нале искаме да спада инфлацията? Значи лихвите по кредитите трябва да се вдигнат до едни нормални европейски нива от поне 6-7% за ипотеки. По депозитите може да си останат на 0%, важно е да се озапти кредитирането и продажбите на лизинг и изплащане.
Чакай сега, нали големия зор за ЕЗ беше, че уж лихвите по кредитите щели да станат ниски, а кво се оказа? Че с лева сме на в пъти по- ниски лихви от тези в еврозоната. И последната лимонка за ползите от еврото гръмна. Иначе, БНБ трябва да забрани за срок от 2-3 години банките да изнасят капитал към европейските си централи, защото през 2022 год. само две банки са изнесли около 1 млрд. лв. Т.е. БГ икономиката са извадени принудително с 1 млрд. , които ако бяха останали в оборот щяха да донесат допълнителна стойност на БГ икономиката. Хубаво ще е и да им наложат данък "свръхпечалба", защото имат огромна такава, дължаща се на времевата конюнктура.
Абе не е точно така, с нулеви лихви се прави повече. БГ попи увеличената ликвидност като гъба, щото бяхме назад. Проблемът е, когато се прекали с евтиният кредит и някои услуги и нови неща не успяват да излязат на печалба.
Иначе при скъпи пари минаваме на по-бавно развитие, за всичко чакаш, по-малко неща се задвижват и реализират. Последното десетилетие помогна да направи доста глезотии мейнстрийм.
Само дето кредити основно вземат активната част от населението. Един си купува жилище,друг кола,трети си ремонтира жилището.Т.е тия пари се завъртат в икономиката, създават потребление. А депозитите са мъртви пари,стоят си в банките. И без това депозитите са много повече от кредитите,няма нужда още повече да се ограничават кредитите.
rvr12572942, банките изнасят капиталите навън, защото навън доходността е по-висока. полските ДЦК са на 5.5%, германските и френските са на около 3.5%. Няма логика банките да държат капитал тук и да дават ипотеки на 4% срещу поемането на риск, ако може просто да купят големи обеми чужди ДЦК-та на 5% например без разходи и рискове. Просто лихвите в БГ-то са на много ниско ниво спрямо държавите в ЕС и парите се изтичат навън.
Е, може да го направи няколко пъти, но от първоначалния депозит все пак дава по-малък кредит първия път. Като краен ефект от няколко операции по депозиране и кредитиране стават 10 пъти повече, но не е директно.
"Че с лева сме на в пъти по- ниски лихви от тези в еврозоната."
И как стигна до този извод? Преди няколко години мой колега взе ипотечен кредит в Австрия на лихва 1.25%. Преди две години аз взех такъв в България на лихва 2.5%. Та къде лихвите са "в пъти по-ниски"?
И дай сега да убием всякакви намерение за спестителност в населението, за да има за глезотийки.
Аз съм фен на традиционните нива. 3-4% лихва на централната банка, 3-4 до 5% лихва по депозитите в зависимост от срока. 5-6-10% лихва по кредитите в зависимост от рейтинг, срок, обезпечение и продукт. Така парите ще са отново поне малко ценни и няма да се пилеят с лека ръка.
От месеци бг-банките си правят каквото искат с парите на вложителите си държейки ги на нулеви лихви и Бенебето спи. Цяла Европа лихвите по депозитите 2-3 процента, в Булгаристан 0. И съответно булгаристанските банки с рекордни печалби от разликите..
В момента спокойно може да се депозира при 1-1,2 % лихва. Ако имате интерес да го направите - търсете и ще намерите. Ако ли пък не - пишете си тук.
„В Украйна в момента не се води война. Войната предполага удари по военни обекти и защита на мирното население. Руснаците извършват серия планирани терористични актове с цел да съсипят инфраструктурата и без да ги е грижа за цивилните жертви. Позор!!”
ЕЗ предоставя достъп до повече възможности за банките да получават пари. На вътрешния пазар точно в момента очевидно имат достатъчно депозити и затова лихвите са нулеви, но в друга ситуация биха могли да се възползват от международните пазари. А пък еврото не би им пречило да продължат да използват вътрешния пазар. То малко като Шенген и ЕС като цяло - предоставя повече възможности. Не означава автоматично забогатяване както някои хора очакваха.
Daniboy, хората вече започнаха да се ориентират. Вместо депозити има фондове предлагащи инвестиране в ДЦК-та на бели държави (Франция, Германия) на по 3% доходност и без рискове. Не че нашите банки са сигурни де, в смисъл ако стане нещо у нас пак държавата ще плаща масрафа, както беше с КТБ. Инерцията е голяма, но като се отприщи бента после няма спиране на паричния поток навън от банките ни.
Крайно време беше ,няма как в цял свят високи лихви а Бай Ганьо в България да тегли при по ниски лихви от САЩ -сега тия с кредитите и заемите за жилища ще разберат от къде изгрява слънцето
Мне, ако няма депозит, няма да има и кредит (колонките в тефтера "зел" и "дал"). Банките не раздават назаем свои пари, ами чужди. То е като стоките в Кауфланд - не са техни, ами някой им ги е докарал. Ако не им докарат стока, няма какво да продават.
До коментар [#46] от "lil_alex":И дай сега да убием всякакви намерение за спестителност в населението, за да има за глезотийки. Аз съм фен на традиционните нива. 3-4% лихва на централната банка, 3-4 до 5% лихва по депозитите в зависимост от срока. 5-6-10% лихва по кредитите в зависимост от рейтинг, срок, обезпечение и продукт. Така парите ще са отново поне малко ценни и няма да се пилеят с лека ръка.
Населението в България е едно от най-спестяващите в света. Депозитите в банките постоянно нарастват.Ако се вдигнат лихвите това означава да се сложи спирачка на потреблението. Това ли е-целта да се трупат още пари в банките, които и без това са претъпкани и да се ограничи потреблението с всичките негативи за икономиката?
Само дето в България депозитите са над 110 милиарда лева,много повече от кредитите,които са 75 милиарда лева.Да се иска увеличение и на без това високото ниво на депозити е безумие. Това няма да пребори инфлацията, щото тя до голяма степен е привнесена .
До коментар [#59] от "Мусаши": Абе то навремето и в КТБ-то се водеха едни депозити за милиарди, ама после се оказа че нещо парите ги няма. Нали не мислиш, че банките държат едни 35 млрд. лв. просто ей така някъде?
Точно на хартия са толкова, но реално са дадени за кредити, бонуси и други инвестиции и малка част са реално налични и сега ще трябва да търсят няколко милярда за да паркират в БНБ до два месеца.
До коментар [#59] от "Мусаши":Абе то навремето и в КТБ-то се водеха едни депозити за милиарди, ама после се оказа че нещо парите ги няма. Нали не мислиш, че банките държат едни 35 млрд. лв. просто ей така някъде?
Преди няколко години мой колега взе ипотечен кредит в Австрия на лихва 1.25%. Преди две години аз взех такъв в България на лихва 2.5%. Та къде лихвите са "в пъти по-ниски"?
Ами трябва да има някакви неща и да са с нормална активност. Защото ако са само пари - не те греят. Сега, винаги ще са по-доволни тия, дето са на върха на вълната, а не тия, дето вече по-трудно изкарват пари, особено пенсионерите. Ама пък не може да правиш икономика, в която всеки се е стиснал и не се пробват нови неща. Накрая всички имат по-малко и на всички е по-трудно. Уж имат опция с пари да свършат нещо, ама какво ще е то, като всичко е застинало. ОК, има имотен балон, ама новото поколение пък искахме малко по-нормални жилища, доколкото може след Прехода. Парите са по-евтини от това примерно да чакаш и да живееш по-зле или натясно.
До коментар [#59] от "Мусаши": По последни Цифри от края на 2022 са 116 мрд депозити къмто 80 кредити. Съотношението кредити / депозити има 2 страни : ако е много малко банката губи приходи от лихви, ако е много голямо , банката печели повече, обаче изпада в риск ако стане сакатлък да няма ликвидност (не може да извади пари да плати) и увисва. Учебникарското правило е оптимално съотношение 80 - 90% (на 100 бройки депозит се раздават 80 - 90 бр кредит) https://www.investopedia.com/terms/l/loan-to-deposit-ratio.asp Ако гледаме него сме само малко отдоле.
rvr12572942, банките изнасят капиталите навън, защото навън доходността е по-висока. полските ДЦК са на 5.5%, германските и френските са на около 3.5%. Няма логика банките да държат капитал тук и да дават ипотеки на 4% срещу поемането на риск, ако може просто да купят големи обеми чужди ДЦК-та на 5% например без разходи и рискове. Просто лихвите в БГ-то са на много ниско ниво спрямо държавите в ЕС и парите се изтичат навън.
Или да се увеличи производството. Най- вече на храни, защото огромния процент от инфлацията идва от храните. Държавата да стимулира всячески и да помага за появата на нови производители на храна- плодове, зеленчуци, животни и т. н. Щом сме го можели преди 40 год., защо да не го можем и сега.
Или да се увеличи производството. Най- вече на храни, защото огромния процент от инфлацията идва от храните. Държавата да стимулира всячески и да помага за появата на нови производители на храна- плодове, зеленчуци, животни и т. н. Щом сме го можели преди 40 год., защо да не го можем и сега.
Инфлацията идва и от безумните пари навсякъде в строителството и ремонтите- дебелите майсторски и общашки надници, които после карат кварталните магазинери да се усмихват доволно. А за строителството са виновни банките. Абе, къде е Йосарян?
Браво, много правилно. С оглед на паниката с някои банки на запад е добре да се затегне повечко контрола тук, че тук ни стига една банка да тръгне да гърми и всичките са дотам.
Да де, ама пък накрая имаш по-изучени майстори, отколкото да няма дейност, всеки да се натиска в някакви морално остарели жилища. Или да кажем, че зъболекарите печелят прекалено много и са алчни - то фасети, то брекети...дай да караме на едните пломби от '70-та година или направо само да се вадят зъби, какви са тия глезотии. Дейността създава още дейност и по-интересни неща. Живяла съм и в бавни, и в бързи времена - ами бързите си имат плюсове. При горещи пари неща като за десетилетие се правят за 2 години и са лесни, щото всички почват да се включват. Ако майсторите не печелеха, щяха да са алкохолици, а това не е по-добре.
До коментар [#59] от "Мусаши":По последни Цифри от края на 2022 са 116 мрд депозити къмто 80 кредити. Съотношението кредити / депозити има 2 страни : ако е много малко банката губи приходи от лихви, ако е много голямо , банката печели повече, обаче изпада в риск ако стане сакатлък да няма ликвидност (не може да извади пари да плати) и увисва. Учебникарското правило е оптимално съотношение 80 - 90% (на 100 бройки депозит се раздават 80 - 90 бр кредит)https://www.investopedia.com/terms/l/loan-to-deposit-ratio.asp Ако гледаме него сме само малко отдоле.
До коментар [#59] от "Мусаши":По последни Цифри от края на 2022 са 116 мрд депозити къмто 80 кредити. Съотношението кредити / депозити има 2 страни : ако е много малко банката губи приходи от лихви, ако е много голямо , банката печели повече, обаче изпада в риск ако стане сакатлък да няма ликвидност (не може да извади пари да плати) и увисва. Учебникарското правило е оптимално съотношение 80 - 90% (на 100 бройки депозит се раздават 80 - 90 бр кредит)https://www.investopedia.com/terms/l/loan-to-deposit-ratio.asp Ако гледаме него сме само малко отдоле.
Скептичен съм относно търсеният ефект на тази мярка.
В България, според мен, инфлацията е предимно привнесена, поради основно вноса на продукти, които се купуват от потребителите. Ако потреблението намалее, това ще се отрази веднага на маржина на цената, за да не фалира търговеца и дори да падне оборота на стоки, парите ще се запазят или увеличат. За справка таксите по кредити и банкови сметки - кредитирането намалява, но приходите и печалбите на банките се увеличават.
Отделно банките са пълни с пари, щото ганьо масово няма идея в какво да инвестира и ги държи на влог. В такава ситуация банките няма как да стимулират с висока лихва по депозит и е безсмислено да вдигат лихвата по кредит, при положение, че и с таксите реализират рекордни печалби. И гледат само балансите да им са точни, както и да раздадат максимално кредити.
За това лихвите тук мисля, че се движат по-бавно и не в линейна зависимост спрямо ЕЗ.
ПП Като потребител не ме кефи по-висока лихва от сега. Сега пазарувам смело, щото лихвата е ниска, а приходите ми я изпреварват и мога да си позволя да си развивам малкото бизнесче. Ако тенденцията се обърне, ще си затворя кредитите и дейността, а банката ще тупа мат’ряла.
Song: https://www.youtube.com/watch?v=hL8ntC9IkdY - LOVE IT 🎉🎉🎉 orc meat to the BBQ!
Remind: https://www.dnevnik.bg/analizi/2012/12/24/1975054_da_se_publikuva_pod_post_nomer_3nastroenieto_-/
До коментар [#69] от "Петър Георгиев":Да де, ама пък накрая имаш по-изучени майстори, отколкото да няма дейност, всеки да се натиска в някакви морално остарели жилища. Или да кажем, че зъболекарите печелят прекалено много и са алчни - то фасети, то брекети...дай да караме на едните пломби от '70-та година или направо само да се вадят зъби, какви са тия глезотии. Дейността създава още дейност и по-интересни неща. Живяла съм и в бавни, и в бързи времена - ами бързите си имат плюсове. При горещи пари неща като за десетилетие се правят за 2 години и са лесни, щото всички почват да се включват. Ако майсторите не печелеха, щяха да са алкохолици, а това не е по-добре.
Нулевите лихви от 2008 насам бяха като налят бензин в огъня на инфлацията...Като добавим и т.нар количествени облекчения.... Това доведе до обезценка на всички пари.. Ние като вързани за еврото ще усетим всичките негативи на финнсовата буря от обезценяването на еврото, без да сме консумирали ползите от печатането на пари....Пак сме от страната на булката, над 70% от депозитите на гражданите и фирмите са в евро и друга валута при колапс на еврото и без еврозона сме вна пангара... Пак народът ще плаща чужда сметка.... Аз кризата от 2009 я чакам , я се видя с некой лев и я нива ще си купя я някое кюлче злато и едно аартаменче на морето... Ако има криза като 1997 съм готов, аз от петата смяна на парите в живота ми няма да изгубя много имам кеш в лева за едно погрбение +20 хил лева+5 хил паунда в Баркли банк.. Вече и ниви и злато не ми се купува ,защото имам за 2 живота да харча, а съм на 84.....
Природа на войне, нам как родная мать
Но есть время хорониться, а есть время наступать
И вскоре объявились мы во вражьих городках
И стали всё крушить вокруг, разбили в пух и прах
Порвали на куски, измолотили в хлам
И, добивая, объясняли стонущим врагам:
Запомните загадочный тактический приём —
Когда мы отступаем – это мы вперед идем!
Вместе с холодами и лесами, впереди Сусанин
Просто нам завещана от Бога Русская Дорога
Русская Дорога, Русская Дорога, Русская Дорога…
До коментар [#51] от "absfresh":Ами трябва да има някакви неща и да са с нормална активност. Защото ако са само пари - не те греят. Сега, винаги ще са по-доволни тия, дето са на върха на вълната, а не тия, дето вече по-трудно изкарват пари, особено пенсионерите. Ама пък не може да правиш икономика, в която всеки се е стиснал и не се пробват нови неща. Накрая всички имат по-малко и на всички е по-трудно. Уж имат опция с пари да свършат нещо, ама какво ще е то, като всичко е застинало. ОК, има имотен балон, ама новото поколение пък искахме малко по-нормални жилища, доколкото може след Прехода. Парите са по-евтини от това примерно да чакаш и да живееш по-зле или натясно.
Да, така е, трябва баланс. Но примерно някой спестовник не го кефи да си е правил сметката и накрая 0% лихва, даже не споменавам инфлацията, но да кажем, че за 10 годишен период ще се изравни с доходността и сега сме в свръх стойностти заради ковид, война и т.н.
Аз затова казвам 3-4 % лихва, разумно малка, но да я има, не да вземаш кредит, с който да рефинансираш стария и едни 20 евра да ти остават за лятото от новия по-голям кредит.
Аз лично си изкарах нещата през моята българска банка ОТЦ в дцк-та на 2 европейски държави, мисля че са без риск, 1 път в годината купонно плащане по 3.5%, 0.1% бай бек опция. Фактически всяка българска банка може да предложи това в момента и ако не мръднат депозитите очаквам тази година да имаме 7-8 милиарда износ на капитал, ПОНЕ.
Само да отбележим, защо банките иде радват на еврото. ЕЦБ иска 1% минимални резерви, а ние смятаме, че трябва да ги вдигнем от 5 и 10 за различните клиенти до 12%. Именно тези по-високи резерви правят нашата банкова система по-стабилна. Ако някой смята, че бизнесът изнемогва заради малко по-високите лихви нали имаме ББР, която е уж държавна и следователно би могла да дава заеми на преференциални лихви, но нещо не съм чул да е затрупана с бизнес планове и да е раздала милиарди на десетки хиляди фирми... Аааа, момент последни ББР щеше да дава заеми на закъсали болници, но иначе еврото ни е светия граал и без него нищо не става.
Тука много коментиращи и малко разбиращи въобще, какво се случва. Абе, джанъм, като преди 2 години ви говорехме, че с подобни политики и мерки ще стигнем до тук, що ни наричахте плоскоземци?! Някой въобще пита ли се, защо стигнахме до тук и успява ли да си обясни с джендърясалия си либерален мозък. Защо либералните политики в почти цяла европа доведоха до прага на невероятна криза? Защо социалните и пенсионни системи са на ръба? Сещате ли се?
Искам да видя как е направена сметката от 5 на 10 точно? Колкото и да съм балък по финанси ми звучи по-скоро на еквилибристика, отколкото на нАука с точно два пъти повече. Видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала крак. Специалисти, Сър! лол
Тоя клоун "централния" ни банкер гледа какво става в САЩ и се е силно притеснил да не тръгне и някоя българска банка по нанадолнището. Защото ще трябва да взема решения !! Както винаги трагични са тукашните управници...
Хайде да дам един безплатен урок - засега цените се покачват поради чудовищното печатане на пари от западните централни банки, най-вече ФЕД и проблеми с веригите на доставки.За това монетарните мерки работят донякъде. След това има бу-уум ! И разни банки и пенсионни фондове фалират. И представлението "озаптяване на инфлацията" приключва. Само дето скоро инфлацията ще започне поради НЕДОСТИГ на суровини. И не е само петрола и лития, а и разни други. И тогава тия еквилибристики няма да работят. И поради дедоларизацията и митата на зелените идиоти в ЕС тя няма да може да бъде спряна. Освен с радикални мерки за контрол върху потреблението наричани още "електронни" пари. Иначе ни предстоят бунтове вследствие на демонтирането на социалната държава.
Банките са пълни с пари, затова и не дават лихви по депозити, та даже и такси начисляват на спестяванията. И при обявени висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредита за домакинствата, няма кой да ги спре в момента да продължат да надуват кредитния балон, защото и те имат бизнес план, включващ положителен финансов резултат, по-висок отколкото предната година.
Моля те, дай малко повече инфо как го направи през твоята банка? Инвестира във взаимен фонд ли? че се е видяло, че на депозити не може да се чака, а още имоти в умираща държава не ми се купуват.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
zxp53317185
Рейтинг: 3552 ЛюбопитноНе разбрах какви мерки е взела БНБ за повишаване на лихвите?
Георги Славков
Рейтинг: 412 НеутралноБанките ще трябва да имат повече резерви като свободни пари наличност.
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#1] от "zxp53317185":
Не ме търсете преди обядВ условията на валутен борд няма какво друго да направи освен да изисква по-високи резерви. Така когато депозирате 1000 лв, банката може да отдаде под формата на кредити 900 лв (при 10%). Което намалява парите, които могат да раздават, и от там по пътя на търсенето и предлагането - увеличава лихвите.
spalding
Рейтинг: 276 НеутралноДо коментар [#1] от "zxp53317185":
Скоро ще разбереш, когато започнат да се рекламират депозити
log_on
Рейтинг: 1133 Веселоопааа , тюх язък..
zxp53317185
Рейтинг: 3552 НеутралноВсъщност при депозит 1000 лева банката може да раздаде не 900, а до 10000 лева кредит, и все пак не виждам някакво пряко участие на БНБ в повишаването на лихвите 😉
dfjftriktrcdt
Рейтинг: 3661 НеутралноВ нормалните държави се затяга контрола на кредитирането и повишаване на лихвите в условията на икономическа криза.При ненормалните като Турция се намалява основната лихва по нареждане на банкрутиралия диктатор,а това поражда чудовищна инфлация безработица,обезценена местна парична единица и натрупване на огромен вътрешен и външен дълг и за капак невъзможност да се плащат текущите сметки..
shlshlshlshlzxp53317185
Рейтинг: 3552 НеутралноДа ми дадат 4 -5% лихва и няма нужда от много реклама 🙂
Ама дават 0%, а освен това на всичко лепват и по една такса отгоре 🤷
Те и затова в Америка хората масово си преместиха депозитите в money market funds, но в Европа не е добре застъпено.
log_on
Рейтинг: 1133 ВеселоБНБ прогноза: Процесът по повишаване на лихвените проценти ще се ускори през следващите месеци
Продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система, смятат в банката
Процесът по повишаване на лихвените проценти в страната ще се ускори през следващите месеци, прогнозират от БНБ в традиционното издание „Банките в България“. От Централната банка предупреждават, че има предпоставки за акумулиране на риск в баланса на банковата система, съобщи БНР.
Банковият сектор работи в условията на висока инфлация и значителна несигурност, пише в анализа на управление „Банков надзор“ на БНБ за последното тримесечие на миналата година.
„Краткосрочните рискове в икономическата среда бяха смекчени от наблюдаваното отслабване на затрудненията във веригите за доставки, както и от динамиката на енергийните цени на международните пазари, които се понижиха спрямо нивата, достигнати в предходните месеци“, коментират от БНБ. От там прогнозират, че глобалният процес по покачване на лихвените равнища ще се усети по-сериозно у нас през следващите месеци.
„Макар в непосредствен план бързото нарастване на кредитните обеми да се отразява положително върху доходността на банковия сектор, продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система“.
Това може да доведе до влошаване на кредитния портфейл на банките.
„Независимо от това кредитните институции следва да управляват ликвидността си в съответствие с високата степен на несигурност и вероятността от изменения в обема и структурата на депозитите, породени от неблагоприятни промени във финансовото състояние на предприятията и домакинствата“, пишат още от БНБ.
https://fakti.bg/bulgaria/776457-bnb-prognoza-procesat-po-povishavane-na-lihvenite-procenti-shte-se-uskori-prez-sledvashtite-meseci
Imaginary Friend
Рейтинг: 785 НеутралноСимволична промяна. По-скоро знак към банките, от колкото реално действие.
Не цъкам плюсове и минуси.tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#6] от "zxp53317185":
Не ме търсете преди обядЕ, не точно, просто като даде 900 лв и те бъдат депозирани някъде, после може да се дадат 90% от тях и т.н. Но, да - при 10% парите в обръщение ще са 10 пъти повече, а при 5% - 20 пъти повече. Повече пари = по-ниски лихви. По-малко пари = по-високи. Не е директно, но намаляване от 2 пъти на парите за кредити би повлияло на лихвите, не мислите ли?
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#10] от "Imaginary Friend":
Не ме търсете преди обяд2.4 пъти по-малко пари за кредити символично?
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноАми браво-ще оскъпяват кредитите на хората. Щото тия,които теглят кредит го правят от нужда. Аферим на такива управници.
НеКой
Рейтинг: 348 НеутралноЛихвите ще скочат и на кредитите, честито, на депозитите също.
Иначе Кокорчо иска да тегли кредити, за да върже парите за пенсиите, ама нищо за лихвите на казва.
Честито отново, Промяната в цялата и прелест.
az_medikyt
Рейтинг: 302 НеутралноОчевидно целта на Дневник е всяване на объркване, смут и паника, а не информиране.
Компетентен
Рейтинг: 963 НеутралноОт месеци бг-банките си правят каквото искат с парите на вложителите си държейки ги на нулеви лихви и Бенебето спи. Цяла Европа лихвите по депозитите 2-3 процента, в Булгаристан 0. И съответно булгаристанските банки с рекордни печалби от разликите..
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 953 НеутралноСкромно, но все пак е нещо.
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#12] от "tulup":
Не ме търсете преди обядОф, моя грешка - то е 5% само за чуждестранни лица в момента. Т.е - покачването е от 10% до 12%, което далеч не е толкова значимо
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#16] от "Компетентен":
Не ме търсете преди обядЧе какво пък трябва да направи БНБ? Банките явно имат достатъчно пари и нямат нужда да привличат повече и държат лихвите ниски. Който не му изнася - да си купува ДЦК. Да ги задължат да увеличат лихвите ли искате?
stoiank
Рейтинг: 1472 НеутралноДо коментар [#8] от "zxp53317185":
Поведението на БНБ е точно каквото трябва. Виж какво става с First Republic Bank. Движим се не по острието на бръснача, ами вече сме и скочили. Така че крайно време е и нашите банки леко да се озаптят в кредитирането, че падането ще е от високо. Реално обикновения човек се кредитира с % по-евтино от България, което ако не беше истина щях да кажа че е виц.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноИ каква е ползата от депозити в банките?Стоят си там,не се превъртат в икономиката, не увеличават потреблението както това се случва с кредитите.В Русия и Турция имат едни от най-високите лихви по кредити и депозити. Да не би да са прокопсали?
Relany
Рейтинг: 17 НеутралноДЦК, ама друг път. БНБ спря на пожар всички емисии ДЦК-та още миналия Октомври, когато лихвата по тях скочи на 4.5%, за да може да закрепи банките. Вече мина половин година и БНБ подготвя почвата за новите емисии ДЦК-та, т.е. лихвите да се вдигат постепенно, а не изведнъж да се пласира емисия ДЦК-та на 7% и всички да скочат на следващия ден. Иначе много фондове вече теглят пари навън към чужди емисии ДЦК-та, заради лихвите, т.е. парите изтичат от БГ-то, което е нормално.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноСитуацията в България няма нищо общо с тази в САЩ.Тук банките имат висока ликвидност,депозитите са много повече от кредитите и най-важното лошите кредити намаляват всяка година и доколкото ги има са към фирми за бързи кредити основно.Щото банките не отпускат лесно кредити.
iv iv
Рейтинг: 92 Неутралнощом този управител на бенебето го изтипосаха, ясна е работата, каквото и да направят на банките, те си го връщат на хората няколко пъти в годината с повишаване на почти всички такси, хай честито пак...
dorn
Рейтинг: 1427 ЛюбопитноДо коментар [#15] от "az_medikyt":
Само не разбирам с какво статия те смути, обърка и паникьоса. Според мен меркте са адекватни, правилни и даже закъснели.
Полковник Паликъщов
Рейтинг: 4796 ЛюбопитноИ аз исках да науча, изчетох цялата статия, но уви няма никаква информация!
А в заглавието пише, че БНБ взе мерки за затягане на кредитирането и повишаване на лихвите. Ако мъжът ви преспи с украинка, да знаете че това не е изневяра, а хуманитарна помощ. (laugh)
Драгомир Дончев
Рейтинг: 71 ГневноИдеално! Върху и без това непосилната тежест от скандалните потребителски цени ни натрупайте на гърба и по-високи лихвени плащания. После тия грездеи в парламента да гласуват и "гениалната" идея на МФ за вдигане на данъците и ще цъфнем прекрасно! Инфлация няма да има ама и жив човек няма да е останал в държавата освен мутри и политици.
Евала!
chichka
Рейтинг: 2248 НеутралноДо коментар [#3] от "tulup":
Русия е проказата на планетата Земя."Така когато депозирате 1000 лв, банката може да отдаде под формата на кредити 900 лв"
Я пак?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Relany
Рейтинг: 17 НеутралноЕ нале искаме да спада инфлацията? Значи лихвите по кредитите трябва да се вдигнат до едни нормални европейски нива от поне 6-7% за ипотеки. По депозитите може да си останат на 0%, важно е да се озапти кредитирането и продажбите на лизинг и изплащане.
hamiltonf
Рейтинг: 4771 ВеселоДо коментар [#26] от "Полковник Паликъщов":
https://uapostcards.org/?utm_source=fb&utm_medium=Facebook_Desktop_Feed&utm_campaign=ua-postcard_website-conversion_abo_upd-23&utm_content=eu-zone_feed_interest_charity_25-65_140923&fbclid=IwAR3ClQksNsxiXeov7KUie6sSWkd8tezQ8gjXihDiuml7rq9uUnWVUdnd9uA" се очаква да вдигне лихвите", колхозник...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
stoiank
Рейтинг: 1472 НеутралноДо коментар [#23] от "Мусаши":
Не съм казал, че са като в САЩ. Но ние сме отворена икономика и реално пряко зависими какво става в САЩ и ЕС. Естествено с някакво инерционно забавяне във времето. Всеки се надява на инфлацията да зачиства кредитите, но инфлация с прекалена задлъжнялост на населението особено с бързи кредити и ипотечни ще е стоене пред пропастта. При рязко покачване на лихвите, а то няма как да не стане и рецесия в ЕС, което значи ръст на безработицата у нас ще е перфектната буря. Не виждам причина да не стане до година -две. Дано не съм прав, но никой не си научи урока от 2007 в Европа, естествено в момента нашите банки са 1000 пъти по-добре от тогава, но сме много малки в един ураган.
TM
Рейтинг: 689 НеутралноУроци по икономика ще ти давам само срещу заплащане. Вади 300 кинта и ще ти разясна, макар че като гледам логиката не ти е силната страна.
danvan
Рейтинг: 1297 НеутралноФинасовата криза е вероятна, меко казано. Мутри по институциите плюс гълъбарник начело … така ще е. Свиквайте!
Мутрите от 90-те поеха открито държавата, а ние ги последвахме. Sapienti SatДрагомир Дончев
Рейтинг: 71 НеутралноДо коментар [#34] от "TM":
Да, горе долу колкото на тебе възпитанието - айде като няма какво умно да кажеш по темата не ме занимавай с клозетния си хумор...
chichka
Рейтинг: 2248 НеутралноДо коментар [#6] от "zxp53317185":
Русия е проказата на планетата Земя.+++ това е вярното.
dorn
Рейтинг: 1427 НеутралноМусаши, време е отново българските граждани да разберат че даването на ресурс (пари) си има цена. Това от последните няколко години беше едно изкривявне на нормалната пазарна логика. Хората си даваха прите в банките не заради доходност, а само банките да им и ги пазят. Те пък от своя страна добре се възползваха и реализираха много големи печалби. Я си спомни в романите на Александър Дюма, Оноре дьо Балзак и др. в какво се състояха пенсиите на градските буржуа.
Драгомир Дончев
Рейтинг: 71 НеутралноДо коментар [#38] от "dorn":
А кой я създаде "системата" на нулеви лихви т.е. безплатни пари? Как така става, че накрая все обикновения човек плаща сметката ми е много интересно?
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноПърво в България безработицата е 3.9 процента.Една от най-ниските в ЕС.И всяка година населението в трудоспособна възраст намалява. Има недостиг на над 300 хиляди работници. Така че няма как да има ръст на безработицата или ако има ще е минимален.
Второ-в България има най-малко ипотечни кредити като процент от БВП в целият ЕС.Банките отпускат такива кредити само на платежеспособни хора,така че няма опасност и от неплащане на кредити. Опасност ще има ЕДИНСТВЕНО ако много се повишат лихвите.
absfresh
Рейтинг: 482 НеутралноЧудесно, още трябва.
Лихвата по депозит никога не трябва да е под 2%, лихвата по кредит не трябва да е под 5% и то по ипотечен.
Вече има 5 годишни европейски ДЦК на по 2.8-3% лихва и то напълно безрискови.
Нулевите лихви вредат на всички, най-вече на мързеливците, които стават още по-мързеливи.
penetrating
Рейтинг: 8832 НеутралноБНБ ограничава кредитите като изземва пари от оборот
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДрагомир Дончев
Рейтинг: 71 НеутралноДо коментар [#41] от "absfresh":
Кое му е чудесното? Дори и да приемем, че на банковия сектор му пука за лихвените проценти на Централните банки при инфлация от над 15-16% у нас по данни на НСИ, лихвените проценти би следвало да са над тези нива, за да търсиш някакъв ефект изобщо.
Съвсем отделен въпрос е, че нашата БНБ дори и този базов инструментариум няма, нооо както казаха някой умници по нагоре уроци по икономика няма да даваме... Еле па безплатно
absfresh
Рейтинг: 482 НеутралноНе казвам, че е достатъчно, но пак е нещо.
А и мисля, че тази инфлация не е предизвикана по традиционния начин от свръх предлагане на пари. Вливанията и количествените облекчения са от 7-8 години и не можеха да отлепят, чак 2те години мързел заради ковида успя да раздвижи нещата.
Ако нашият 7-8% основна лихва, много хора ще фалират. По-добре бавно, да им се проясни съзнанието на хората, че парите имат цена.
rvr12572942
Рейтинг: 706 НеутралноЧакай сега, нали големия зор за ЕЗ беше, че уж лихвите по кредитите щели да станат ниски, а кво се оказа? Че с лева сме на в пъти по- ниски лихви от тези в еврозоната. И
последната лимонка за ползите от еврото гръмна.
Иначе, БНБ трябва да забрани за срок от 2-3 години банките да изнасят капитал към европейските си централи, защото през 2022 год. само две банки са изнесли около 1 млрд. лв. Т.е. БГ икономиката са извадени принудително с 1 млрд. , които ако бяха останали в оборот щяха да донесат допълнителна стойност на БГ икономиката.
Хубаво ще е и да им наложат данък "свръхпечалба", защото имат огромна такава, дължаща се на времевата конюнктура.
lil_alex
Рейтинг: 807 НеутралноДо коментар [#41] от "absfresh":
Абе не е точно така, с нулеви лихви се прави повече. БГ попи увеличената ликвидност като гъба, щото бяхме назад. Проблемът е, когато се прекали с евтиният кредит и някои услуги и нови неща не успяват да излязат на печалба.
Иначе при скъпи пари минаваме на по-бавно развитие, за всичко чакаш, по-малко неща се задвижват и реализират. Последното десетилетие помогна да направи доста глезотии мейнстрийм.
Мусаши
Рейтинг: 397 Неутрално[quote#38:"dorn"][/quote]
Само дето кредити основно вземат активната част от населението. Един си купува жилище,друг кола,трети си ремонтира жилището.Т.е тия пари се завъртат в икономиката, създават потребление. А депозитите са мъртви пари,стоят си в банките. И без това депозитите са много повече от кредитите,няма нужда още повече да се ограничават кредитите.
Relany
Рейтинг: 17 Неутралноrvr12572942, банките изнасят капиталите навън, защото навън доходността е по-висока. полските ДЦК са на 5.5%, германските и френските са на около 3.5%. Няма логика банките да държат капитал тук и да дават ипотеки на 4% срещу поемането на риск, ако може просто да купят големи обеми чужди ДЦК-та на 5% например без разходи и рискове. Просто лихвите в БГ-то са на много ниско ниво спрямо държавите в ЕС и парите се изтичат навън.
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#37] от "chichka":
Не ме търсете преди обядЕ, може да го направи няколко пъти, но от първоначалния депозит все пак дава по-малък кредит първия път. Като краен ефект от няколко операции по депозиране и кредитиране стават 10 пъти повече, но не е директно.
vassilun
Рейтинг: 5247 НеутралноДо коментар [#45] от "rvr12572942":
"Че с лева сме на в пъти по- ниски лихви от тези в еврозоната."
И как стигна до този извод? Преди няколко години мой колега взе ипотечен кредит в Австрия на лихва 1.25%. Преди две години аз взех такъв в България на лихва 2.5%. Та къде лихвите са "в пъти по-ниски"?
absfresh
Рейтинг: 482 НеутралноДо коментар [#46] от "lil_alex":
И дай сега да убием всякакви намерение за спестителност в населението, за да има за глезотийки.
Аз съм фен на традиционните нива. 3-4% лихва на централната банка, 3-4 до 5% лихва по депозитите в зависимост от срока. 5-6-10% лихва по кредитите в зависимост от рейтинг, срок, обезпечение и продукт.
Така парите ще са отново поне малко ценни и няма да се пилеят с лека ръка.
Daniboy
Рейтинг: 624 ВеселоДо коментар [#16] от "Компетентен":
В момента спокойно може да се депозира при 1-1,2 % лихва. Ако имате интерес да го направите - търсете и ще намерите. Ако ли пък не - пишете си тук. „В Украйна в момента не се води война. Войната предполага удари по военни обекти и защита на мирното население. Руснаците извършват серия планирани терористични актове с цел да съсипят инфраструктурата и без да ги е грижа за цивилните жертви. Позор!!”
tulup
Рейтинг: 1546 НеутралноДо коментар [#45] от "rvr12572942":
Не ме търсете преди обядЕЗ предоставя достъп до повече възможности за банките да получават пари. На вътрешния пазар точно в момента очевидно имат достатъчно депозити и затова лихвите са нулеви, но в друга ситуация биха могли да се възползват от международните пазари. А пък еврото не би им пречило да продължат да използват вътрешния пазар.
То малко като Шенген и ЕС като цяло - предоставя повече възможности. Не означава автоматично забогатяване както някои хора очакваха.
Relany
Рейтинг: 17 НеутралноDaniboy, хората вече започнаха да се ориентират. Вместо депозити има фондове предлагащи инвестиране в ДЦК-та на бели държави (Франция, Германия) на по 3% доходност и без рискове. Не че нашите банки са сигурни де, в смисъл ако стане нещо у нас пак държавата ще плаща масрафа, както беше с КТБ. Инерцията е голяма, но като се отприщи бента после няма спиране на паричния поток навън от банките ни.
Nikolai Kavrakov
Рейтинг: 92 НеутралноКрайно време беше ,няма как в цял свят високи лихви а Бай Ганьо в България да тегли при по ниски лихви от САЩ -сега тия с кредитите и заемите за жилища ще разберат от къде изгрява слънцето
dosetliv
Рейтинг: 1331 НеутралноМне, ако няма депозит, няма да има и кредит (колонките в тефтера "зел" и "дал"). Банките не раздават назаем свои пари, ами чужди. То е като стоките в Кауфланд - не са техни, ами някой им ги е докарал. Ако не им докарат стока, няма какво да продават.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноНаселението в България е едно от най-спестяващите в света. Депозитите в банките постоянно нарастват.Ако се вдигнат лихвите това означава да се сложи спирачка на потреблението. Това ли е-целта да се трупат още пари в банките, които и без това са претъпкани и да се ограничи потреблението с всичките негативи за икономиката?
Георги Славков
Рейтинг: 412 НеутралноДо коментар [#57] от "Мусаши":
ДА за да спадне инфлацията трябва да се охлади потреблението.
Мусаши
Рейтинг: 397 Неутрално[quote#56:"dosetliv"][/quote]
Само дето в България депозитите са над 110 милиарда лева,много повече от кредитите,които са 75 милиарда лева.Да се иска увеличение и на без това високото ниво на депозити е безумие.
Това няма да пребори инфлацията, щото тя до голяма степен е привнесена .
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноЗа бога братя,не купувайте.
Като се ограничи потреблението икономиката ще цъфне й върже.
Relany
Рейтинг: 17 НеутралноДо коментар [#59] от "Мусаши":
Абе то навремето и в КТБ-то се водеха едни депозити за милиарди, ама после се оказа че нещо парите ги няма. Нали не мислиш, че банките държат едни 35 млрд. лв. просто ей така някъде?
Георги Славков
Рейтинг: 412 НеутралноДо коментар [#61] от "Relany":
Точно на хартия са толкова, но реално са дадени за кредити, бонуси и други инвестиции и малка част са реално налични и сега ще трябва да търсят няколко милярда за да паркират в БНБ до два месеца.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноИма си достатъчно институции, които контролират банките да не се повтори случаят с КТБ.9 години минаха оттогава. Докога ще ни плашите с КТБ?
dosetliv
Рейтинг: 1331 НеутралноФевруари 2023. Среднопретеглен % хипотека.
България в лева - 2,65%
https://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/s_ir_loan_nbf_hh_bg.xlsx
Австрия в евро - 3,49%
https://bit.ly/3oN23MN
В Европа на практика няма фиксирана ипотечна лихва за целия период, ами е само за първите няколко години, след това става плаваща по формула.
lil_alex
Рейтинг: 807 НеутралноДо коментар [#51] от "absfresh":
Ами трябва да има някакви неща и да са с нормална активност. Защото ако са само пари - не те греят. Сега, винаги ще са по-доволни тия, дето са на върха на вълната, а не тия, дето вече по-трудно изкарват пари, особено пенсионерите. Ама пък не може да правиш икономика, в която всеки се е стиснал и не се пробват нови неща. Накрая всички имат по-малко и на всички е по-трудно. Уж имат опция с пари да свършат нещо, ама какво ще е то, като всичко е застинало. ОК, има имотен балон, ама новото поколение пък искахме малко по-нормални жилища, доколкото може след Прехода. Парите са по-евтини от това примерно да чакаш и да живееш по-зле или натясно.
dosetliv
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#59] от "Мусаши":
По последни Цифри от края на 2022 са 116 мрд депозити къмто 80 кредити. Съотношението кредити / депозити има 2 страни : ако е много малко банката губи приходи от лихви, ако е много голямо , банката печели повече, обаче изпада в риск ако стане сакатлък да няма ликвидност (не може да извади пари да плати) и увисва. Учебникарското правило е оптимално съотношение 80 - 90% (на 100 бройки депозит се раздават 80 - 90 бр кредит)
https://www.investopedia.com/terms/l/loan-to-deposit-ratio.asp
Ако гледаме него сме само малко отдоле.
rvr12572942
Рейтинг: 706 НеутралноИменно, за това искам държавата да го забрани поне за някакъв срок.
rvr12572942
Рейтинг: 706 НеутралноИли да се увеличи производството. Най- вече на храни, защото огромния процент от инфлацията идва от храните. Държавата да стимулира всячески и да помага за появата на нови производители на храна- плодове, зеленчуци, животни и т. н. Щом сме го можели преди 40 год., защо да не го можем и сега.
Петър Георгиев
Рейтинг: 188 НеутралноИнфлацията идва и от безумните пари навсякъде в строителството и ремонтите- дебелите майсторски и общашки надници, които после карат кварталните магазинери да се усмихват доволно.
А за строителството са виновни банките. Абе, къде е Йосарян?
Dariel Kremov
Рейтинг: 48 НеутралноБраво, много правилно. С оглед на паниката с някои банки на запад е добре да се затегне повечко контрола тук, че тук ни стига една банка да тръгне да гърми и всичките са дотам.
lil_alex
Рейтинг: 807 НеутралноДо коментар [#69] от "Петър Георгиев":
Да де, ама пък накрая имаш по-изучени майстори, отколкото да няма дейност, всеки да се натиска в някакви морално остарели жилища. Или да кажем, че зъболекарите печелят прекалено много и са алчни - то фасети, то брекети...дай да караме на едните пломби от '70-та година или направо само да се вадят зъби, какви са тия глезотии. Дейността създава още дейност и по-интересни неща. Живяла съм и в бавни, и в бързи времена - ами бързите си имат плюсове. При горещи пари неща като за десетилетие се правят за 2 години и са лесни, щото всички почват да се включват. Ако майсторите не печелеха, щяха да са алкохолици, а това не е по-добре.
abc
Рейтинг: 1117 НеутралноДаже закъсняха с тази мярка.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноАми значи няма никакъв проблем-кредитите са точно толкова, колкото пише по учебниците.
Мусаши
Рейтинг: 397 НеутралноДаже 80 милиарда са 69 процента от 116 милиарда. Т.е сме дори под оптималното ниво от 80-90 процента.
Матрял
Рейтинг: 129 НеутралноСкептичен съм относно търсеният ефект на тази мярка.
Song: https://www.youtube.com/watch?v=hL8ntC9IkdY - LOVE IT 🎉🎉🎉 orc meat to the BBQ! Remind: https://www.dnevnik.bg/analizi/2012/12/24/1975054_da_se_publikuva_pod_post_nomer_3nastroenieto_-/В България, според мен, инфлацията е предимно привнесена, поради основно вноса на продукти, които се купуват от потребителите. Ако потреблението намалее, това ще се отрази веднага на маржина на цената, за да не фалира търговеца и дори да падне оборота на стоки, парите ще се запазят или увеличат. За справка таксите по кредити и банкови сметки - кредитирането намалява, но приходите и печалбите на банките се увеличават.
Отделно банките са пълни с пари, щото ганьо масово няма идея в какво да инвестира и ги държи на влог. В такава ситуация банките няма как да стимулират с висока лихва по депозит и е безсмислено да вдигат лихвата по кредит, при положение, че и с таксите реализират рекордни печалби. И гледат само балансите да им са точни, както и да раздадат максимално кредити.
За това лихвите тук мисля, че се движат по-бавно и не в линейна зависимост спрямо ЕЗ.
ПП Като потребител не ме кефи по-висока лихва от сега. Сега пазарувам смело, щото лихвата е ниска, а приходите ми я изпреварват и мога да си позволя да си развивам малкото бизнесче. Ако тенденцията се обърне, ще си затворя кредитите и дейността, а банката ще тупа мат’ряла.
Петър Георгиев
Рейтинг: 188 НеутралноПак пият :) и почват по-рано, защото парите им стигат.
Роси
Рейтинг: 7596 НеутралноЕ, БНБ най-сетне се събуди!
star bastun
Рейтинг: 1855 НеутралноА статията прочетохте ли я?
Sara Ashton Pedrillo aka Йосиф Давыдович
Рейтинг: 571 НеутралноНулевите лихви от 2008 насам бяха като налят бензин в огъня на инфлацията...Като добавим и т.нар количествени облекчения.... Това доведе до обезценка на всички пари.. Ние като вързани за еврото ще усетим всичките негативи на финнсовата буря от обезценяването на еврото, без да сме консумирали ползите от печатането на пари....Пак сме от страната на булката, над 70% от депозитите на гражданите и фирмите са в евро и друга валута при колапс на еврото и без еврозона сме вна пангара... Пак народът ще плаща чужда сметка.... Аз кризата от 2009 я чакам , я се видя с некой лев и я нива ще си купя я някое кюлче злато и едно аартаменче на морето... Ако има криза като 1997 съм готов, аз от петата смяна на парите в живота ми няма да изгубя много имам кеш в лева за едно погрбение +20 хил лева+5 хил паунда в Баркли банк.. Вече и ниви и злато не ми се купува ,защото имам за 2 живота да харча, а съм на 84.....
Природа на войне, нам как родная мать Но есть время хорониться, а есть время наступать И вскоре объявились мы во вражьих городках И стали всё крушить вокруг, разбили в пух и прах Порвали на куски, измолотили в хлам И, добивая, объясняли стонущим врагам: Запомните загадочный тактический приём — Когда мы отступаем – это мы вперед идем! Вместе с холодами и лесами, впереди Сусанин Просто нам завещана от Бога Русская Дорога Русская Дорога, Русская Дорога, Русская Дорога…absfresh
Рейтинг: 482 НеутралноДа, така е, трябва баланс. Но примерно някой спестовник не го кефи да си е правил сметката и накрая 0% лихва, даже не споменавам инфлацията, но да кажем, че за 10 годишен период ще се изравни с доходността и сега сме в свръх стойностти заради ковид, война и т.н.
Аз затова казвам 3-4 % лихва, разумно малка, но да я има, не да вземаш кредит, с който да рефинансираш стария и едни 20 евра да ти остават за лятото от новия по-голям кредит.
Аз лично си изкарах нещата през моята българска банка ОТЦ в дцк-та на 2 европейски държави, мисля че са без риск, 1 път в годината купонно плащане по 3.5%, 0.1% бай бек опция.
Фактически всяка българска банка може да предложи това в момента и ако не мръднат депозитите очаквам тази година да имаме 7-8 милиарда износ на капитал, ПОНЕ.
zxp53317185
Рейтинг: 3552 ЛюбопитноА Вие?
Batezuzi
Рейтинг: 1502 НеутралноСамо да отбележим, защо банките иде радват на еврото. ЕЦБ иска 1% минимални резерви, а ние смятаме, че трябва да ги вдигнем от 5 и 10 за различните клиенти до 12%. Именно тези по-високи резерви правят нашата банкова система по-стабилна. Ако някой смята, че бизнесът изнемогва заради малко по-високите лихви нали имаме ББР, която е уж държавна и следователно би могла да дава заеми на преференциални лихви, но нещо не съм чул да е затрупана с бизнес планове и да е раздала милиарди на десетки хиляди фирми... Аааа, момент последни ББР щеше да дава заеми на закъсали болници, но иначе еврото ни е светия граал и без него нищо не става.
ryk511146816
Рейтинг: 1536 НеутралноДо коментар [#56] от "dosetliv":
Wrong, the banks create money when give credit. That is how the money are created, by the banks giving credits.
4u4o
Рейтинг: 827 НеутралноТука много коментиращи и малко разбиращи въобще, какво се случва. Абе, джанъм, като преди 2 години ви говорехме, че с подобни политики и мерки ще стигнем до тук, що ни наричахте плоскоземци?! Някой въобще пита ли се, защо стигнахме до тук и успява ли да си обясни с джендърясалия си либерален мозък. Защо либералните политики в почти цяла европа доведоха до прага на невероятна криза? Защо социалните и пенсионни системи са на ръба? Сещате ли се?
mug361115718
Рейтинг: 78 ЛюбопитноИскам да видя как е направена сметката от 5 на 10 точно? Колкото и да съм балък по финанси ми звучи по-скоро на еквилибристика, отколкото на нАука с точно два пъти повече. Видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала крак.
Специалисти, Сър! лол
Uprsport
Рейтинг: 2676 НеутралноДо коментар [#1] от "zxp53317185":
До коментар [#26] от "Полковник Паликъщов":
Питайте Копейкин, той ще ви обясни. Ако имате пари може да му кажете колко са.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1413 НеутралноДо коментар [#72] от "abc":
Тоя клоун "централния" ни банкер гледа какво става в САЩ и се е силно притеснил да не тръгне и някоя българска банка по нанадолнището. Защото ще трябва да взема решения !! Както винаги трагични са тукашните управници...
Vassil Stoychev
Рейтинг: 1413 НеутралноДо коментар [#34] от "TM":
Хайде да дам един безплатен урок - засега цените се покачват поради чудовищното печатане на пари от западните централни банки, най-вече ФЕД и проблеми с веригите на доставки.За това монетарните мерки работят донякъде. След това има бу-уум ! И разни банки и пенсионни фондове фалират. И представлението "озаптяване на инфлацията" приключва. Само дето скоро инфлацията ще започне поради НЕДОСТИГ на суровини. И не е само петрола и лития, а и разни други. И тогава тия еквилибристики няма да работят. И поради дедоларизацията и митата на зелените идиоти в ЕС тя няма да може да бъде спряна. Освен с радикални мерки за контрол върху потреблението наричани още "електронни" пари. Иначе ни предстоят бунтове вследствие на демонтирането на социалната държава.
Компетентен
Рейтинг: 963 НеутралноДо коментар [#52] от "Daniboy":
1 процент лихва ли е? Струва ли си за него да си местиш парите от по-голяма банка в някоя миниатюрна и рискова?
Kamen Iliev
Рейтинг: 34 НеутралноБанките са пълни с пари, затова и не дават лихви по депозити, та даже и такси начисляват на спестяванията. И при обявени висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредита за домакинствата, няма кой да ги спре в момента да продължат да надуват кредитния балон, защото и те имат бизнес план, включващ положителен финансов резултат, по-висок отколкото предната година.
Компетентен
Рейтинг: 963 Неутрално[quote#80:"absfresh"][/quote]
Моля те, дай малко повече инфо как го направи през твоята банка? Инвестира във взаимен фонд ли? че се е видяло, че на депозити не може да се чака, а още имоти в умираща държава не ми се купуват.