
© Цветелина Николаева, Капитал
За последните три години са фалирали около 5000 малки и средни предприятия от химическата индустрия, а около 10% от заетите в сектора са съкратени, съобщи зам.-председателят на Българската камара на химическата промишленост Йончо Пеловски, цитиран от БТА. Той представи пред медиите анализ на развитието на сектора.
Високите енергийни разходи и свиването на пазарите са основните причини, за фалитите, част от съкращенията се дължат и на новите технологии.
Днес компаниите от сектора, с изключение на фармацията, дават препитание на 40 хил. души.
Основните нужди от кадри са за оператори на машини - специалисти със средно образование, и инженер-химици. Прогнозата е търсенето на такива кадри да се засили през следващите пет-шест години заради очаквано излизане в пенсия на сега работещите. Търсени професии в бъдеще от индустрията ще са инженер-еколозите и програмистите, каквато е тенденцията и в цял свят, показва анализът.
Очакванията на експертите са за ръст в сектора около 2% за тази година спрямо предходната и запазване на темповете на растеж и през 2014-та. По данни на камарата няма отлив на чуждестранни инвеститори от сектора, но и няма очаквания за навлизане на нови.
Лукс на Прокопиеви и Плевнелиев в село Баня"
Рейтинг: 623 НеутралноЗа сметка на тях големите монополисти процъфтяват! Питайте Огито Донев...
Sorilea
Рейтинг: 367 НеутралноБрех , ще излезе че сега е имало повече химически предприятия отколкото по време на комунизма. Да се неначуди човек.
Dehumanizer
Рейтинг: 1291 НеутралноХимиците без работа не са останали, отишли са в хранителната промишленост, да бъркат чудни смеси.
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»Sorilea
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#3] от "Dehumanizer":
Тъкно се чудих - Какви са тия малки и средни химически предприятия , че и 5000 на брой и ти ми отговори
Geoimg
Рейтинг: 688 РазстроеноДа невиждаш по-далече от носа си, е предумишлено създаване на организиран хаос!
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!forza
Рейтинг: 720 ЛюбопитноЦифрите верно са хвърляни щедро, бая (ал)химично някакси...
След съкращения от 10 % остават 40 хиляди работници, съкратени, значи, са били ок. 4 400 работници.
Тези 4 400 работници са работили в 5 000 (пет хиляди) закрити предприятия.
Да повторим: 4 400 работници = 5 000 предприятия.
virtual brain
Рейтинг: 956 НеутралноТц, тц, тц... Не дочакаха увеличението на МРЗ, можеше да им потръгне...
АФтентично десен екоталибан, гей, толераст, платен грантаджия и соросоид-жълтопаветник от кръга "агнешки главички".lone wolf
Рейтинг: 807 НеутралноЕ, да, ама ще реанимираме Химко-Враца!
Да разлая троловете!!Нали си е в Северо-Западнала България - бастиона на БСП!
Колко му е да подхвърлят малко трохички на поизгладнялия си (И)лекторать?
442
Рейтинг: 1331 Неутрално!!! интересно !!! Мислех, че добре печелят, като ходя да си купувам разни препарати за пръскане, бая пари им оставям и то за малки разфасовки.
Hawaii
Рейтинг: 3987 НеутралноОнова там.
В ОПИЦВЕТ.
Не вервам да е фалирало.
То,и тези от неговия бранш.
*****
Неутрално[quote#2:"Sorilea"]ще излезе че сега е имало повече химически предприятия отколкото по време на комунизма. [/quote]
Всяка фирма, която произвежда веро и прах за пране, се води за хим-предприятие.
Турците намалиха цената на силиката и затова са изпофалирали.
ju.li
Рейтинг: 1280 ВеселоВероятно и тухларните се водят "химически предприятия" или както обикновено казваме едно, а разбираме друго.
Пример: визуална комуникация = табела
Eisbär
Рейтинг: 980 НеутралноДо коментар [#2] от "Sorilea":
явно всеки чех за найлонови торбички и кофички за мляко е такава фирма...
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#9] от "442":
е ти ако си чорбаджия, какво ще правиш, ще направиш производство дето трябва да отговаря на хиляди изисквания, и ще е енергоемко, или в едно гаражче, ще опаковаш китайски боклуци от варелите, в малки тубички!
Øϰϰå Çҩßё
Рейтинг: 597 Неутралнода се преориентират към нелегалния сектор с анфетки и кракчета, което вероятно и сами са направили вече, щом държавата не дава работа, сами си я намираме на сиво и черно
иронията е моята първа, втора и трета природа, аронията няма нищо общоСДС
Рейтинг: 1291 НеутралноВисоките енергийни разходи и свиването на пазарите са основните причини, за фалитите, част от съкращенията се дължат и на новите технологии.
nemo malus felix, minime corruptor........
Ко е туй сега?
1. НЕК, производство за вътрешния пазар + амортизиран парк =
постНРБ производство т.е. боклук от всякъде.
Еми ще фалират, България влезе в ЕС, а още няма български продукти на най-атрактивният пазар в света.
Никой не е виновен, освен самите назначени бизнесмени.
Като няма истински предприемачи, така е.То само със школото в Симеоново европейските пазари няма да бъдат завладени, а на вътрешният няма какво да се разчита, покупателната сила на българина е на ниво соц. слаби.
slonsco
Рейтинг: 1013 НеутралноПредприятия фалират и съкращават персонал,а ще имало нужда от инженер химици.Странна логика.Тези,които познавам и не са преподаватели ХТМУ основно работят в сферата на търговията с химически продукти.
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#17] от "slonsco":
това за съжаление е положението, разбира се има още малко металургия, тук там химия, и хранително-вкусова! НО отчитайки перспективите в БГ единствените професии с бъдеще са санитари и гледачи на болни и стари хора!
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#16] от "СДС":
ти се на антикомунизъм го изкарваш, напротив това за мен е чист капитализъм, не случайно цели американски градове се обезлюдяват!
Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 517 ЛюбопитноМоже би 4900 са на книга само "предприятия" ?
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#19] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.напротив това за мен е чист капитализъм,
........
Нещо си се объркал. Капитализъм и комуно-капиталиъзм, какъвто е в България, са различни неща.
В България няма свободен пазар, всички пайове са разпределени отдавна на диспечери от Симеоново и това е монополизъм с подкрепата на държавни инситуции, политици, чиновници и други, които са на тяхна хранилка.
Дори смея да твърдя, че тези фалити са били програмирани и целенсочено причинени, за да могат големите да станат още по-големи, а малките да умрат, преди да се сетят, че единственият шанс за успех на българска почва е да си стиснат ръцете и направят стратегичеки алианс от 150-200 малки предприятия, които да оптимират продукцията си и преди всичко продуктовият си асортимент с оглед на износ.
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#21] от "СДС":
подкрепям те, но подобни процеси протичат по цял свят, така че не съм склонен да мисля, че всичко е игра на ДС и олигархията, преди около месец имаше статия за проблеми с цените на енергията в Германия, и за изнасянето на предприятия, дори в щатите именно заради по-ниски цени на енергията.
alvell
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#6] от "forza":
Ех пък и ти сега.
Защо се вталяваш толкова много?Това са журналисти все пак.
В най-скоро време очаквам заглавие от рода на "Министър се изпика на сред София". После най-вероятно ще се окаже,че е отишъл в някоя тоалетна в министерския съвет.....,ама нали е насред София,пък и веднъж да кажат,че сестра ти е к-ва....
Въпреки,че ако преди няколко години някой се беше изцепил така за Румен Петков хич нямаше да се усъмня .Лично съм бил свидетел на въпросният цирк.
lamerman
Рейтинг: 389 НеутралноМоже да са фалирали 10 предприятия и 4990 гаража за производство на химикали, но чак 5000 малки предприятия... И откъде изобщо са се пръкнали тези 5000 предприятия?!
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#22] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.Цените на пром. енергия и заплатите са в България най-ниски в ЕС.
И все пак никой не идва да произвежда дори подпласменти у нас.
Спънки бюрократични, корупция, непрозрачност, както и договорености и откровенно нежелание да се допускат чужди играчи в родният икон. зоокът са причините. И техният корен се крие във факта, че иконмичски, политически, медийно и юридически, държвата се държи здраво от лапите на номенклатурата.
Процесите по света имат друг характер, в България икон. действителност е обезобразена и изкривена. В реални условия на икон. състезание шумкаря издиша на 20 м., той не е способен да се конкурира, няма идеи, находчивост, план, това което може е да разваля играта на другия и да му конфискува създаденото от него.
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#25] от "СДС":
Абе предавам се, убеди ме, но сигурно има и обективни причини! Въпреки всичко се учудвам на БГ бизнеса, сега едни мутрета в махалата хвърлиха луди пари, да преобразуват кварталния супер, в игрална зала, не мога да повярвам, че ще си ги избият толкова бързо!
Sorilea
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#11] от "Амилия Соня Тейлър":
Ами добре, но в България има 5302 населени места , 5045 от които са села. Каквото и да са намалили турците , означава че във всяко село имаме химическо предприятие. Май всяка баба която си вари сапун на село са я преброли като малко химическо предприятие
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#26] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.в игрална зала, не мога да повярвам, че ще си ги избият толкова бързо!
............
Сега!!! Замисли се , защо точно сега!
Какви бяха на Орешко първите крачки:
1. шефа на Варненското пристанище си го взе в София,2. смени митничарите, 3.официално охлаби контрола над митническите складове, 4.Варненското пристанище се пое от още по-свой човек,5.от затвора изязоха доста контрабандисти, 6.Пилето получи Оправдателна присъда...Усещаш ли накъде бия? Игралните зали са перални на пари, не можеш да докажеш, че не си спечелил милиони там. Пускаш 10 жетона за 10 лв, печелиш 1 млн и си готов, нарко парите на ДС мафията са избелени.
СДС
Рейтинг: 1291 ВеселоДо коментар [#26] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.Между дригото и до нас затвориха "Плод и зеленчук" и отвориха:
1. чейндж бюро (ок. е, сменя по курса)
2. до него "Заложна къщ" и
3. до нея "Игрална зала"
Всите денонощни
Вземаш нотариалният акт от апартамента , докато мама спи, влизаш в заложната къща, излизаш, влизаш в игралната зала и на другият ден скачаш от Аспаруховият мост. Ей го сценария. Майтап!
Но вместо това, отпред се навъртат предимно роми, жените им бачкат в ЕС по пиаците, пращат парите обратно, мъжурята развиват "бизнес", като хранят горните два капан.
ban
Рейтинг: 677 НеутралноДо коментар [#29] от "СДС":
не е приятно че точно такива бизнеси виреят, но едва ли капитала ще се ориентира към производство, там действително има конкуренция и е трудно, прогнозата ми е, че единствено в БГ ще виреят подобни бизнеси, или свързани с държавни поръчки, т.е. сметоизвозване, снегопочистване и т.н., строителство с държавни пари!
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#26] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.Оп, пропуснах в бързината същественото. Мястото се намира до главният пазар на дрога във Варна. Та мисълта ми беше, как брънките от веригата са вплетени една в друга, макар и за външно око невидимо.
Всъщност производителите на амфетамини дали и те не се водят като малки хим. предприятия?
Ама те пък няма да фалират
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#30] от "ban":
nemo malus felix, minime corruptor.Бизнеси съврзани с държавни поръчки,
е нали и аз за това говоря.
Държавни поръчки на фирмите на баджанака и шурея, който пък е номенклатура.
За това става въпрос.
А ако ние с теб поискаме кредит, за да си отворим поточна линия за консервирани скариди предназначена за износ за ЕС и съобразена с всички изисквания,
за нас един голям средн, а бизнес плана, който сме тропнали на тезгяха на банката,
ще бъде усвоен от друг, шурей - мурей и тн. , че и помощи от Брюксел ще му уредят. А понеже шурея за нищо не става, хоп, фирмата се дъни, не може да се конкурира и гътва.
ban
Рейтинг: 677 ВеселоДо коментар [#31] от "СДС":
абе това е смешно и тъжно, щото представи си детето ти има да прави проект за малък бизнес по икономика!
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноБраво на Симеон Дянков! Браво на ГЕРБ!
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgЗатова пък на 8-мо място по полиция на глава на населението! Браво ЦвЦв!
beatles
Рейтинг: 778 Любопитно5000 химически малки предприятия са фалирали. и са останали колко...100?
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другииндустриална химия от едно 15 години в бг няма, да ме прощавате...разпространител на химикали, и преопаковач на кво да е от китай не е химическа индустрия.
boku
Рейтинг: 213 Неутрално[quote#2:"Sorilea"]Брех , ще излезе че сега е имало повече химически предприятия отколкото по време на комунизма. Да се неначуди човек. [/quote]
Всеки който купува...да кажем перални препарати на едро и ги разфасова на дребно се води "химическо" предприятие