Производителите настояват срокът на забраната, който изтича в края на годината, да се удължи с нови 7 години, защото според тях навлизането на нови играчи на пазара на земя ще застраши местното производство.
=====================
Някой може ли да ми обясни каква логика има в това? Напротив конкуренцията винаги е за предпочитане така ще се повиши цената на земята,а и произведеното на българска земя,но от чужденци също е местно производство.
Друга забрана трябва да се въведе, както е в някои страни. Само със съответно образование, да живееш и се издържаш от земята и сам да участваш в обработването.
Иначе богати чужденци ще изкупят земята и българите ще са им аргати.
Тогава ще ти го кажа по друг начин. Ще купят земя и няма да я обработват. Когато е тяхна ще правят каквото си искат, ако няма правилни закони. Няма да сте аргати, но и няма да има какво да ядете.
Не смятам, че има нещо лошо в това чужденци да купуват земите ни, това е подобно на инвеститорите, отразява се добре на икономиката ни, а и на тази земя ще се произвежда българска продукция, чужденците няма да вземат земята със себе си
ЕС би трябвало да отговори - Няма проблем, но и срокът за свободно допускане на бълг граждани за работа се увеличава реципрочно.
Българите трябва да избират - искат свобода на капитали и раб. ръка или искат протекционистична политика. Но няма как всичко да е се в полза на някого(в случаят на арендаторите).
И тука лъсва чии интереси защитава сегашното правителство - на едрите арендатори, които не искат конкуренция на европейските граждани опитвайки се да изкупят на ниски цени земеделската земя
До коментар [#1] от "purple_rain":
Никаква логика няма. Лъжа и демагогия. Отделно тая забрана няма никакъв смисъл, защото никой не се е залетял да изкупува ниви на територия, където цари хаос и беззаконие и бъкаща от крадливи команчи.
Защото живееш в общество.
Трябва да има закони и регулации. Ти, заедно с много други, ще се полакомите и ще продадете земята на някой чужденец с много пари, той ще засади само рапица за да произвежда гориво и ти ще стоиш гладен.
И сега няма пречка чужденците да ни изкупят нивите - регистрират фирма и готово. Ама не са се юрнали да го правят. А които го направят се сблъскват с бюрокрация, безхаберие и корупция. Четете http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2012/10/05/1920272_bai_bai_boinica/
А Атака може и вече да не ги пуснат в Брюксел
The best way to predict the future is to invent it.
... чак ... щото не знае правилата!!
Ако беше читава държавната администрация в лицето на МС, на Аграрното министерство, на МИЕТ и останалите ... щяха да си нагласят актовете, съобразени с Европейските норми и да ги гласуват ... а не да питат "другарката" ... "може ли да отида да пишкам" ...
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!
Латифундистите си пазят интереса!
На чужденеца, закупил земя в България, не можеш да му пробуташ няколко бутилки олио, няколко кила жито или няколко лева за нивите, за които той е броил суха пара.
И не можеш вместо закупената от него земя “в реални граници” да му отделиш някое парче извън блока на края на географията.
Пълни глупости... колко ли чиновници се занимават с такива простотии по цял ден. Първо ще питаме Брюксел, после ще пишем обяснения, после ще преправяме закони, ще ги обсъждаме, ще ги гласуваме.... Защо? Да угодим на популистките глупости на Атака и две дузини чичковци зърно производители, които ги е страх от сянката им.
А истината е много проста... забраната важи само за физически лица. Всеки нормален инвеститор ще си регистрира фирма или АДСИЦ и пак съвсем законно ще инвестира в земя (както и до сега)
Поредната буря в чаша вода.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.
[quote#1:"purple_rain"]Някой може ли да ми обясни каква логика има в това? Напротив конкуренцията винаги е за предпочитане така ще се повиши цената на земята,а и произведеното на българска земя,но от чужденци също е местно производство.[/quote]
Защото има доста голям брой държави които нямат обработваема земя- като Катар или Саудитска Арабия или такива които я унищожават- като Китай, които масово навлизат в други страни и изкупват огромно количество земя за отрицателно време. После всичко произведено излиза през границата със съвсем малко печалба за съответната държава, като местните след време започват да изпитват затруднения със собственото си местно производство. На това му се вика колониална политика. И със увеличеното индустриално замърсяване в наши дни, битката за чиста земя и вода става все по-нажежена. В много отношения, до 2050-та година, това ще е най-ценния ресурс на тази планета. Генно модифицираните храни пък съвсем скоро ще гръмнат като токсичния балон в който са и запада ще има да се чуди и мае от къде да намери храна която да е чиста.
Затова нашата земя не бива да се дава никога на друг човек. Българин е оцелял 1300 години, дори е нямал собствена държава, не е притежавал 500 години собствената си земя- тя е била собственост на султана. Затова в нашата традиция собствения дом, земята и семейството са ни спасили от разрушенията и глада на Балканските войни, Първата световна, Голямата депресия и прочие.
Повечето западни сили разчитат на силни икономики, които създават възглавница за обикновенния човек и той живее цял живот под наем. Ала ако утре друг Лемън Брадърс гръмне, той остава на улицата. Ние поне, винаги имаме една селска къща, в която можем да идем и да боднем два реда домати, но да не умрем от глад.
Недейте гледа модерни икономически теории само, гледайте това което е оцеляло и се е доказало през вековете. Не харесвам атакистката паплач, ама в случая напълно ги подкрепям.
Всяка страна от ЕС има свои правила за земята. Брюксел не може да диктува. Ето как е в Дания:
farm transfer is mainly by purchase from one generation to the next, i.e. the next farmer buys the farm from the father over time.
One of the consequences of the education system is that a person must hold an agricultural qualification to use more than 30ha of land. An unqualified person can own more but must get someone else to farm the land. Farmer education is seen as a means of avoiding problems in food production and caries a great responsibility. Also, you must live in Denmark to buy land there.
Ти, ако имаш земя, сам преценяваш дали да я продадеш или не. Злите чужденци няма да дойдат и да те принудят. Така че, много моля, недей да пречиш на хората, които искат да се отърват от земята, която не искат и/или не могат да обработват.
Пък ти си стой в парцелчето и си боди доматчета по цяла година като искаш.
Това хубаво, ама една съмнителна компания наскоро придоби към 1 милион декара земи.
Води се българско дружество с представители близки до БСП лица,които имат мега успешен бизнес с капки за очи в Румъния и за 2 години бизнес имат умопомрачителна печалба от 250 милиона лева.
Та докато пазарът за чужденци от ЕС е затворен някои пазаруват като за световно.
Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts.
[quote#11:"dissident"]Ти, заедно с много други, ще се полакомите и ще продадете земята на някой чужденец с много пари[/quote]
Друго е да я даря за жълти стотинки на някой комунистически наследник, нали?
Те ще ни оставят и без земя.
Стига с тези постни възклицания ,,нощен ястреб,,.
До гуша ни дойдохте с вашите сърца пълни с омраза.
23 г. се наслушахме на хулите на такива като Вас.
Народа иска мир-работа-спокойствие и любов.
Омразата я заключи в мазето си.
[quote#21:"globetrotter"]Ти, ако имаш земя, сам преценяваш дали да я продадеш или не. Злите чужденци няма да дойдат и да те принудят. [/quote]
Точно обратното правят Монсанто- засяват всичко около твоята земя с генно модифицирани култури. Ако има после и един стрък поникнал при тебе такъв, те съдят за кражба на интелектуална собственост, съсипват те и ти взимат земята. После следващия фермер и така, докато стигнат планина или море.
При условие, че нямаме никакви закони, съд, правила, ако големите корпорации ни надушат, ще се подмокрят от щастие. Те при нас умните и знаещите няма да дойдат- най-големите негодници ще дойдат, гаранция.
България чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви? Европейският съюз не е нито федерация, нито каквато и да е друга форма на държавно устройство, та България като васална сържава да чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви. Относно отпадане забраната за придобиване на право на собственост върху земя от граждани на Европейския съюз на основание чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията, Конституционният съд вече се е произнесъл със свое РЕШЕНИЕ № 3 от 5 юли 2004 г.
по конституционно дело № 3 от 2004 г., докладвано от съдиите Васил Гоцев и Людмил Нейков (Обн., ДВ, бр. 61 от 13.07.2004 г.). В Решението е казано, че придобиването на право на собственост върху земя от тях е в съответствие със статута им на европейски граждани. Страните - членки на Европейския съюз имат суверенно право да въвеждат редица ограничения на свободния режим за закупуване на земя от граждани и юридически лица на други страни - членки на Европейския съюз по отношение само на райони, свързани с националната им сигурност и друга специфичност. Конституционното решение, е обявено, обнародвано в "Държавен вестник" и влязло в сила. Актовете на Конституционния съд са окончателни (чл. 14, ал. 5 ЗКС). Решенията му са задължителни за всички държавни органи, юридически лица и граждани (чл. 14, ал. 6 ЗКС), включително и за бизнеса в лицето на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Конституционния съд, министър на земеделието Димитър Греков, "Атака" и Конституционния съд. Съдът не може да отменя, изменя или да обявява за недействителни собствените си решения. Такива правомощия Конституционният съд няма и не може наново да поставя на разглеждане и да пререшава по същество решени дела. Никой не може да се позовава на недействителност на влезли в сила решения на Конституционния съд. http://www.constcourt.bg/Pages/Document/default.aspx?ID=794
[quote#28:"Гневник"]България чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви? Европейският съюз не е нито федерация, нито каквато и да е друга форма на държавно устройство, та България като васална държава да чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви.[/quote]
От 01.01.2012г. гражданите на ЕС могат да придобиват
неограничено регулирана земя. Договорът за присъединяване на Република България към Европейският съюз, Приложение VІ, част 3, предвиди за това петгодишен преходен период. Това ограничение обхвана и юридическите лица, учредени в съответствие със законите на друга държава –членка на ЕС или на държава, страна по СЕИП. Ако през този преходен период парцели за строителство се придобиваха само от граждани на ЕС, които пребиваваха постоянно в България, то от сега
мястото на пребиваване като критерий е правно ирелевантно.
Остава в сила забраната за придобиване на земеделска земя, гори и горска земя от гражданите на ЕС и ЕИП, които не пребивават постоянно в страната, както и за юридически лица, учредени по законите на държавите – членки на ЕС или ЕИП. Ако преходните разпоредби съм Договора за присъединяване на България към ЕС не бъдат преразгледани по-рано, от 1.1.2014 г. ще отпаднат и тези последни забрани.
От 2014 гражданите на ЕС ще могат свободно да купуват земеделска земя в България. Вместо обаче да се води смислен дебат по темата, българите не престават да повтарят как "чужденците ще изкупят нивите в страната". При присъединяването на България към ЕС в страната беше наложен седемгодишен мораториум върху продажбата на земеделска земя на чуждестранни физически лица. Срокът му изтича на 1 януари 2014. От тази дата нататък гражданите на ЕС ще могат свободно да закупуват парцели в България. Подобни сделки досега бяха възможни само за юридически лица. Българските ниви масово се изкупуват от големи инвеститори, които на всичко отгоре прибират и огромни субсидии. Така е всъщност в цяла Европа. Което означава, че Старият континент започва да прилича на Латинска Америка.
Следователно онова, което в Африка, Латинска Америка и Азия от години насам е познато под наименованието "Land Grabbing" /заграбване на земи/, сега вече се случва и в Европа. Инвеститорите са предимно големи агро-холдинги или финансови фирми, някои от които са от самите страни, а други - от чужбина. Бизнесът им е също толкова непрозрачен, колкото и този на фирми, които инвестират в страни като Етиопия или Камбоджа. За да не се превръща земята в стока, държавата би следвало активно да се намеси.
Е ТОВА ЩЕ Е НАЙ ГОЛЯМАТА ПРОСТОТИЯ БЪЛГАРИЯ ДА ЗАПОЧНЕ ДА РАЗПРОДАВА ЗЕМЯТА СИ.
НАЛИ УТРЕ КАТО ЗАКУПЯТ ЗЕМЯТА НИ И НИЕ НЯМА ДА ИМАМЕ ПРАВО ДА МИНЕМ ОТ ТАМ, ЗАЩОТО ЩЕ Е ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ.
ТОЕСТ ДЪРЖАВАТА ЩЕ ПРЕСТАНЕ ДА СЪЩЕСТВУВА КАТО ТАКАВА. ЩЕ ИМА САМО ЕДНА ТЕРИТОРИЯ, КОЯТО ЩЕ СЕ КАЗВА БЪЛГАРИЯ И НИЩО ПОВЕЧЕ, А ЩЕ СЕ ВЛАДЕЕ Е ОТ ТЕЗИ, КОИТО СА Я КУПИЛИ.
КОЙТО ПРОДАДЕ И ПЕДЯ ЗЕМЯ НА ЧУЖДЕНЦИ Е ЕДИН НАЦИОНАЛЕН ПРЕДАТЕЛ, КОИТО ТРЯБВА ДА ЛЕЖИ ДО ЖИВОТ В ЗАТВОРА И НИКОГА ДА НЕ ИЗЛЕЗЕ ОТ ТАМ.
Не съм казал това "умнико".
Просто казвам, че когато се продава на чужденци то те могат да те изринат от собствената ти държава. Какво като тази територия ще се нарича България много важно на кой ще му дреме за това след като собствениците и ще са примерно турци или руснаци.
Компренде или е много сложно за теб да го разбереш?
Ти чувал ли си някъде по света държава да продава земята си, защото аз не съм. Цивилизованите държави дават право на чуждестранни фирми да развиват бизнес на тяхна територия, като за целта им разрешават строежи, но земята си не продават и така един ден могат да им кажат "Вземайте си бизнеса и постройките и се разкарайте от земята, защото тя е наша".
Забраната няма да пречи на бизнеса защото, ако някой иска да развива бизнес в България няма проблем да си регистрира фирма и да си купи земя или може би държи да си копа сам с мотиката?
Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото. Приемам тезата, че съгласно чл. 21 на Конституцията, който не е отменен, земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото и така трябва и да бъде занапред.
Най=добре да се вдига данъка на земя няколко кратно и да видиш как всички ще искат да я продават, дори олигарсите ще се замислят дали си заслужава да трупат.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
purple_rain
Рейтинг: 426 ЛюбопитноПроизводителите настояват срокът на забраната, който изтича в края на годината, да се удължи с нови 7 години, защото според тях навлизането на нови играчи на пазара на земя ще застраши местното производство.
=====================
Някой може ли да ми обясни каква логика има в това? Напротив конкуренцията винаги е за предпочитане така ще се повиши цената на земята,а и произведеното на българска земя,но от чужденци също е местно производство.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноДруга забрана трябва да се въведе, както е в някои страни. Само със съответно образование, да живееш и се издържаш от земята и сам да участваш в обработването.
Иначе богати чужденци ще изкупят земята и българите ще са им аргати.
Xumpomo name
Рейтинг: 583 РазстроеноЕми пазят си олигарсите...
Birds of a feather flock together.Конкуренцията - враг номер едно на назначените за капиталисти
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#2] от "dissident":
Birds of a feather flock together.да попитам... тези дето ще станат аргати на богатите чужденци, в момента какво правят?
manu_chao
Рейтинг: 531 РазстроеноНвремето,питаха Москва,после питаха Вашингтон.
Сега стоят,разкрачени между Брюксел и Ващингтон...наведени пред Москва.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#4] от "rldkfl":
Тогава ще ти го кажа по друг начин. Ще купят земя и няма да я обработват. Когато е тяхна ще правят каквото си искат, ако няма правилни закони. Няма да сте аргати, но и няма да има какво да ядете.
Angelina
Рейтинг: 479 ЛюбопитноНе смятам, че има нещо лошо в това чужденци да купуват земите ни, това е подобно на инвеститорите, отразява се добре на икономиката ни, а и на тази земя ще се произвежда българска продукция, чужденците няма да вземат земята със себе си
ЙЕИ
Рейтинг: 464 ВеселоЕС би трябвало да отговори - Няма проблем, но и срокът за свободно допускане на бълг граждани за работа се увеличава реципрочно.
Българите трябва да избират - искат свобода на капитали и раб. ръка или искат протекционистична политика. Но няма как всичко да е се в полза на някого(в случаят на арендаторите).
И тука лъсва чии интереси защитава сегашното правителство - на едрите арендатори, които не искат конкуренция на европейските граждани опитвайки се да изкупят на ниски цени земеделската земя
Нощен ястреб
Рейтинг: 479 Любопитно"Земеделците" или "земевладелците"? И щом земята си е моя - що някой комунист да ми казва на кого мога да я продавам?
virtual brain
Рейтинг: 907 НеутралноДо коментар [#1] от "purple_rain":
БЕЗполезен идиотНикаква логика няма. Лъжа и демагогия. Отделно тая забрана няма никакъв смисъл, защото никой не се е залетял да изкупува ниви на територия, където цари хаос и беззаконие и бъкаща от крадливи команчи.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#9] от "Нощен ястреб":
Защото живееш в общество.
Трябва да има закони и регулации. Ти, заедно с много други, ще се полакомите и ще продадете земята на някой чужденец с много пари, той ще засади само рапица за да произвежда гориво и ти ще стоиш гладен.
EU defender
Рейтинг: 636 НеутралноИ сега няма пречка чужденците да ни изкупят нивите - регистрират фирма и готово. Ама не са се юрнали да го правят. А които го направят се сблъскват с бюрокрация, безхаберие и корупция. Четете
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2012/10/05/1 920272_bai_bai_boinica/
The best way to predict the future is to invent it.А Атака може и вече да не ги пуснат в Брюксел
Georgi Yordanov
Рейтинг: 730 Неутрално... чак ... щото не знае правилата!!
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!Ако беше читава държавната администрация в лицето на МС, на Аграрното министерство, на МИЕТ и останалите ... щяха да си нагласят актовете, съобразени с Европейските норми и да ги гласуват ... а не да питат "другарката" ... "може ли да отида да пишкам" ...
Patsis
Рейтинг: 1090 НеутралноЛатифундистите си пазят интереса!
На чужденеца, закупил земя в България, не можеш да му пробуташ няколко бутилки олио, няколко кила жито или няколко лева за нивите, за които той е броил суха пара.
И не можеш вместо закупената от него земя “в реални граници” да му отделиш някое парче извън блока на края на географията.
Schliwobeatz
Рейтинг: 426 НеутралноМного умно, нема що! И без това има толкова пустеещи земи!
SML
Рейтинг: 583 НеутралноПълни глупости... колко ли чиновници се занимават с такива простотии по цял ден. Първо ще питаме Брюксел, после ще пишем обяснения, после ще преправяме закони, ще ги обсъждаме, ще ги гласуваме.... Защо? Да угодим на популистките глупости на Атака и две дузини чичковци зърно производители, които ги е страх от сянката им.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.А истината е много проста... забраната важи само за физически лица. Всеки нормален инвеститор ще си регистрира фирма или АДСИЦ и пак съвсем законно ще инвестира в земя (както и до сега)
Поредната буря в чаша вода.
Schliwobeatz
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#4] от "rldkfl":
Как какво? Громят денонощно по форумите врага с партиен билет!
Трезвен
Рейтинг: 1316 Гневно[quote#1:"purple_rain"]Някой може ли да ми обясни каква логика има в това? Напротив конкуренцията винаги е за предпочитане така ще се повиши цената на земята,а и произведеното на българска земя,но от чужденци също е местно производство.[/quote]
Защото има доста голям брой държави които нямат обработваема земя- като Катар или Саудитска Арабия или такива които я унищожават- като Китай, които масово навлизат в други страни и изкупват огромно количество земя за отрицателно време. После всичко произведено излиза през границата със съвсем малко печалба за съответната държава, като местните след време започват да изпитват затруднения със собственото си местно производство. На това му се вика колониална политика. И със увеличеното индустриално замърсяване в наши дни, битката за чиста земя и вода става все по-нажежена. В много отношения, до 2050-та година, това ще е най-ценния ресурс на тази планета. Генно модифицираните храни пък съвсем скоро ще гръмнат като токсичния балон в който са и запада ще има да се чуди и мае от къде да намери храна която да е чиста.
Затова нашата земя не бива да се дава никога на друг човек. Българин е оцелял 1300 години, дори е нямал собствена държава, не е притежавал 500 години собствената си земя- тя е била собственост на султана. Затова в нашата традиция собствения дом, земята и семейството са ни спасили от разрушенията и глада на Балканските войни, Първата световна, Голямата депресия и прочие.
Повечето западни сили разчитат на силни икономики, които създават възглавница за обикновенния човек и той живее цял живот под наем. Ала ако утре друг Лемън Брадърс гръмне, той остава на улицата. Ние поне, винаги имаме една селска къща, в която можем да идем и да боднем два реда домати, но да не умрем от глад.
Недейте гледа модерни икономически теории само, гледайте това което е оцеляло и се е доказало през вековете. Не харесвам атакистката паплач, ама в случая напълно ги подкрепям.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноВсяка страна от ЕС има свои правила за земята. Брюксел не може да диктува. Ето как е в Дания:
farm transfer is mainly by purchase from one generation to the next, i.e. the next farmer buys the farm from the father over time.
One of the consequences of the education system is that a person must hold an agricultural qualification to use more than 30ha of land. An unqualified person can own more but must get someone else to farm the land. Farmer education is seen as a means of avoiding problems in food production and caries a great responsibility. Also, you must live in Denmark to buy land there.
Daniel Ivanov
Рейтинг: 479 НеутралноОтговорът ще е наказателна процедура.
Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts.globetrotter
Рейтинг: 471 ВеселоДо коментар [#18] от "Трезвен":
Ти, ако имаш земя, сам преценяваш дали да я продадеш или не. Злите чужденци няма да дойдат и да те принудят. Така че, много моля, недей да пречиш на хората, които искат да се отърват от земята, която не искат и/или не могат да обработват.
Пък ти си стой в парцелчето и си боди доматчета по цяла година като искаш.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноЕС има статистика за всичко, включително и за обработваема земя и фермери. Може да сравните България и Дания, разполагащи с почти равно количество обработваема земя. В България работят над 222хлд човека земята, в Дания 55хлд. В Дания 71% от земята е притежание на фермерите, в България - 17%. ned/index.php/Farm_structure_in_Denmark ned/index.php/Farm_structure_in_Bulgaria
Дали затова българите не са бедни?
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explai
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explai
Daniel Ivanov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#18] от "Трезвен":
Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts.Това хубаво, ама една съмнителна компания наскоро придоби към 1 милион декара земи.
Води се българско дружество с представители близки до БСП лица,които имат мега успешен бизнес с капки за очи в Румъния и за 2 години бизнес имат умопомрачителна печалба от 250 милиона лева.
Та докато пазарът за чужденци от ЕС е затворен някои пазаруват като за световно.
Нинов
Рейтинг: 1703 НеутралноСтрахуват ли ви китайците?
Нощен ястреб
Рейтинг: 479 Любопитно[quote#11:"dissident"]Ти, заедно с много други, ще се полакомите и ще продадете земята на някой чужденец с много пари[/quote]
Друго е да я даря за жълти стотинки на някой комунистически наследник, нали?
nelva
Рейтинг: 479 НеутралноТе ще ни оставят и без земя.
Стига с тези постни възклицания ,,нощен ястреб,,.
До гуша ни дойдохте с вашите сърца пълни с омраза.
23 г. се наслушахме на хулите на такива като Вас.
Народа иска мир-работа-спокойствие и любов.
Омразата я заключи в мазето си.
Трезвен
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#21:"globetrotter"]Ти, ако имаш земя, сам преценяваш дали да я продадеш или не. Злите чужденци няма да дойдат и да те принудят. [/quote]
Точно обратното правят Монсанто- засяват всичко около твоята земя с генно модифицирани култури. Ако има после и един стрък поникнал при тебе такъв, те съдят за кражба на интелектуална собственост, съсипват те и ти взимат земята. После следващия фермер и така, докато стигнат планина или море.
При условие, че нямаме никакви закони, съд, правила, ако големите корпорации ни надушат, ще се подмокрят от щастие. Те при нас умните и знаещите няма да дойдат- най-големите негодници ще дойдат, гаранция.
Гневник
Рейтинг: 688 НеутралноБългария чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви? Европейският съюз не е нито федерация, нито каквато и да е друга форма на държавно устройство, та България като васална сържава да чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви. Относно отпадане забраната за придобиване на право на собственост върху земя от граждани на Европейския съюз на основание чл. 149, ал. 1, т. 1 от Конституцията, Конституционният съд вече се е произнесъл със свое РЕШЕНИЕ № 3 от 5 юли 2004 г. px?ID=794
по конституционно дело № 3 от 2004 г., докладвано от съдиите Васил Гоцев и Людмил Нейков (Обн., ДВ, бр. 61 от 13.07.2004 г.). В Решението е казано, че придобиването на право на собственост върху земя от тях е в съответствие със статута им на европейски граждани. Страните - членки на Европейския съюз имат суверенно право да въвеждат редица ограничения на свободния режим за закупуване на земя от граждани и юридически лица на други страни - членки на Европейския съюз по отношение само на райони, свързани с националната им сигурност и друга специфичност. Конституционното решение, е обявено, обнародвано в "Държавен вестник" и влязло в сила. Актовете на Конституционния съд са окончателни (чл. 14, ал. 5 ЗКС). Решенията му са задължителни за всички държавни органи, юридически лица и граждани (чл. 14, ал. 6 ЗКС), включително и за бизнеса в лицето на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Конституционния съд, министър на земеделието Димитър Греков, "Атака" и Конституционния съд. Съдът не може да отменя, изменя или да обявява за недействителни собствените си решения. Такива правомощия Конституционният съд няма и не може наново да поставя на разглеждане и да пререшава по същество решени дела. Никой не може да се позовава на недействителност на влезли в сила решения на Конституционния съд.
http://www.constcourt.bg/Pages/Document/default.as
historama
Рейтинг: 636 НеутралноДа ги открехна чужденците как да купуват. Регистрират фирма (ООД) за 2 лв, и купуват фирмена земя. Както правят руснаците и турците.
Гневник
Рейтинг: 688 Неутрално[quote#28:"Гневник"]България чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви? Европейският съюз не е нито федерация, нито каквато и да е друга форма на държавно устройство, та България като васална държава да чака отговор от Брюксел за забраната чужденци да купуват ниви.[/quote]
От 01.01.2012г. гражданите на ЕС могат да придобиват
неограничено регулирана земя. Договорът за присъединяване на Република България към Европейският съюз, Приложение VІ, част 3, предвиди за това петгодишен преходен период. Това ограничение обхвана и юридическите лица, учредени в съответствие със законите на друга държава –членка на ЕС или на държава, страна по СЕИП. Ако през този преходен период парцели за строителство се придобиваха само от граждани на ЕС, които пребиваваха постоянно в България, то от сега
мястото на пребиваване като критерий е правно ирелевантно.
Остава в сила забраната за придобиване на земеделска земя, гори и горска земя от гражданите на ЕС и ЕИП, които не пребивават постоянно в страната, както и за юридически лица, учредени по законите на държавите – членки на ЕС или ЕИП. Ако преходните разпоредби съм Договора за присъединяване на България към ЕС не бъдат преразгледани по-рано, от 1.1.2014 г. ще отпаднат и тези последни забрани.
От 2014 гражданите на ЕС ще могат свободно да купуват земеделска земя в България. Вместо обаче да се води смислен дебат по темата, българите не престават да повтарят как "чужденците ще изкупят нивите в страната". При присъединяването на България към ЕС в страната беше наложен седемгодишен мораториум върху продажбата на земеделска земя на чуждестранни физически лица. Срокът му изтича на 1 януари 2014. От тази дата нататък гражданите на ЕС ще могат свободно да закупуват парцели в България. Подобни сделки досега бяха възможни само за юридически лица. Българските ниви масово се изкупуват от големи инвеститори, които на всичко отгоре прибират и огромни субсидии. Така е всъщност в цяла Европа. Което означава, че Старият континент започва да прилича на Латинска Америка.
Следователно онова, което в Африка, Латинска Америка и Азия от години насам е познато под наименованието "Land Grabbing" /заграбване на земи/, сега вече се случва и в Европа. Инвеститорите са предимно големи агро-холдинги или финансови фирми, някои от които са от самите страни, а други - от чужбина. Бизнесът им е също толкова непрозрачен, колкото и този на фирми, които инвестират в страни като Етиопия или Камбоджа. За да не се превръща земята в стока, държавата би следвало активно да се намеси.
ermahttt
Рейтинг: 374 ГневноЕ ТОВА ЩЕ Е НАЙ ГОЛЯМАТА ПРОСТОТИЯ БЪЛГАРИЯ ДА ЗАПОЧНЕ ДА РАЗПРОДАВА ЗЕМЯТА СИ.
НАЛИ УТРЕ КАТО ЗАКУПЯТ ЗЕМЯТА НИ И НИЕ НЯМА ДА ИМАМЕ ПРАВО ДА МИНЕМ ОТ ТАМ, ЗАЩОТО ЩЕ Е ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ.
ТОЕСТ ДЪРЖАВАТА ЩЕ ПРЕСТАНЕ ДА СЪЩЕСТВУВА КАТО ТАКАВА. ЩЕ ИМА САМО ЕДНА ТЕРИТОРИЯ, КОЯТО ЩЕ СЕ КАЗВА БЪЛГАРИЯ И НИЩО ПОВЕЧЕ, А ЩЕ СЕ ВЛАДЕЕ Е ОТ ТЕЗИ, КОИТО СА Я КУПИЛИ.
КОЙТО ПРОДАДЕ И ПЕДЯ ЗЕМЯ НА ЧУЖДЕНЦИ Е ЕДИН НАЦИОНАЛЕН ПРЕДАТЕЛ, КОИТО ТРЯБВА ДА ЛЕЖИ ДО ЖИВОТ В ЗАТВОРА И НИКОГА ДА НЕ ИЗЛЕЗЕ ОТ ТАМ.
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#25] от "Нощен ястреб":
Birds of a feather flock together.Ти остави, че току виж я вземат пак и без пари, ако зависи от такива като АТАКА
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#31] от "ermahttt":
Birds of a feather flock together.а ако е частна собственост на съграждани, може да газиш и да си береш на воля?
ermahttt
Рейтинг: 374 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "rldkfl":
Не съм казал това "умнико".
Просто казвам, че когато се продава на чужденци то те могат да те изринат от собствената ти държава. Какво като тази територия ще се нарича България много важно на кой ще му дреме за това след като собствениците и ще са примерно турци или руснаци.
Компренде или е много сложно за теб да го разбереш?
ermahttt
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#33] от "rldkfl":
Ти чувал ли си някъде по света държава да продава земята си, защото аз не съм. Цивилизованите държави дават право на чуждестранни фирми да развиват бизнес на тяхна територия, като за целта им разрешават строежи, но земята си не продават и така един ден могат да им кажат "Вземайте си бизнеса и постройките и се разкарайте от земята, защото тя е наша".
vinetu
Рейтинг: 426 НеутралноЗабраната няма да пречи на бизнеса защото, ако някой иска да развива бизнес в България няма проблем да си регистрира фирма и да си купи земя или може би държи да си копа сам с мотиката?
https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/Гневник
Рейтинг: 688 НеутралноЗемята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото. Приемам тезата, че съгласно чл. 21 на Конституцията, който не е отменен, земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото и така трябва и да бъде занапред.
voteme
Рейтинг: 374 НеутралноНай=добре да се вдига данъка на земя няколко кратно и да видиш как всички ще искат да я продават, дори олигарсите ще се замислят дали си заслужава да трупат.
dgidgo
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#38] от "voteme":и за какво това , мразите България ли , просто нямам думи как може да има българи като теб , ми продаи и маика си