
© Георги Кожухаров
Даниела Бобева
Всичките 249 предприятия с преобладаващо държавно участие да се управляват по специален закон, предлага вицепремиерът Даниела Бобева. Темата ще се обсъжда днес на конференция с ръководителите на държавните дружества и ведомствата, които отговарят за тях.
Според нея след като приватизацията на по-голямата част от държавния сектор вече е извършена, правителството трябва да се фокусира върху по-ефективното управление на държавните предприятия. Причината е, че "те формират значителна част от заетостта и брутния вътрешен продукт", но имат и 9 млрд. лв. задължения, от които 6 млрд. краткосрочни, каза Бобева в интервю за БНР.
Новите правила ще са по модела на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, защото държавата е лош стопанин. Те ще уредят как да се определят бордовете, каква да бъде дивидентната политика на държавата и как дейността на тези компании да стане достатъчно прозрачна. Общо 92 от държавните фирми са на печалба, но вицепремиерът поставя под съмнение "доколко реална е тази печалба".
Бобева подчерта, че управлението на държавните фирми е трудно, защото са подложени на по-голяма степен на несигурност, включително и на политическо влияние, а дивидентната политика не им позволява да инвестират и да се развиват добре. Основният концептуален въпрос, по думите и, е, че те освен чисто търговски дружества, изпълняват и социални функции, което ги прави по-трудно управляеми и по-трудно реализиращи големи приходи и печалби.
Според вицепремиера държавата трябва да носи отговорност за управлението на фирмите си чрез свои представители в бордовете. Тя обаче предлага и публичен контрол чрез представители на обществото в тях. "Те трябва да се управляват така, както се управляват публичните дружества, което ще бъде другата система за контрол, публичен контрол върху дейността им", каза Бобева.
Друг проблем, който по думите й законът ще разреши, е липсата на сигурност и трудната атмосфера за работа при смяната на правителствата. Вицепремиерът обаче разкритикува практиката, въведена от вицепремиера в правителството на ГЕРБ Симеон Дянков, представителите на държавата в бордовете да не получават възнаграждения за това, защото "това не ги стимулира за по-големи позитивни резултати".
Тя разкритикува предшественика си и за дивидентната политика. "Ние от 2010 г. прибираме, извинявам се за грубия израз, 80 процента от дивидента на тези предприятия. Как те ще бъдат заинтересовани да произвеждат повече, да печелят повече и да отчисляват по-голям дивидент за държавата?" попита реторично Бобева.
Утре Министерският съвет ще приеме технически промени в наредбата на служебното правителство за парите на държавните фирми в банките, съобщи вицепремиерът. "Процесът върви, с тези технически корекции, които се правят сега, мисля, че процесът ще бъде поставен на една справедлива база, т.е. да няма свръхконцентрация на парите на държавните предприятия и ведомствата в една или две банки. По този начин се намалява рискът. Разбира се, българската банкова система е стабилна, тя е в добро състояние, но въпреки всичко свръхконцентрацията никога не е добра политика", каза Бобева.
12345
Рейтинг: 497 Неутрално"Вицепремиерът обаче разкритикува практиката, въведена от вицепремиера в правителството на ГЕРБ Симеон Дянков, представителите на държавата в бордовете да не получават възнаграждения за това, защото "това не ги стимулира за по-големи позитивни резултати". " - ясно, отново ще пращат свои хора срещу 5000 лв заплата за участие в бордовете на държавните фирми.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Салмонела
Рейтинг: 1312 НеутралноКомунистите с празни кошнички са се наредили на опашката за държавни служби и нямат търпение за налапат бозките!...
УСПЕШНА НОВА ГОДИНА!!!moloko_
Рейтинг: 594 НеутралноНе е работа на държавата да управлява търговски дружества.Държавата не била лош стопанин,държавата е много имагинерно понятие,тези дружества се управляват лошо и това е очевидно от скромните 9 милиарда дългове които са натрупали.Държавата трябва само да се грижи правилата да са справедливи и да има конкуренция и да остави на предприемачите да правят бизнес.
Georgi Yordanov
Рейтинг: 666 Неутралнода беее, ама ... пак ще я направите както си можете ...
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!ОСТАВКА!
Ако си читава, може да ти се даде възможност да си развиеш виждането ... сега - вън!
vava
Рейтинг: 388 НеутралноДържавните предприятия имали 9 млрд. лв. задължения. Така е когато зависят от банда некадърници и крадци.
Къти
Рейтинг: 605 НеутралноЗа АЕЦ "Козлодуй" няма ли да напишете отделен/специален?
Всичко, за пресъпленията на ядрената мафия единствено и само тук: http://gikotev.blog.bg****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Коте
Рейтинг: 931 НеутралноОт теб искаме да напишеш само оставката си,нищо друго!
balkantourist
Рейтинг: 1035 НеутралноВместо да ги приватизират, ще търсят "ефективно управление", което в българските условия означава - кражба.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 981 Неутрално[quote#4:"moloko_"].Държавата не била лош стопанин,[/quote]
В статията пише така:"Новите правила ще са по модела на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, защото държавата е лош стопанин. "
Така е казала Бобева.Вие не сте разбрали Вероятно.
mavricii.plovdiv
Рейтинг: 442 НеутралноНяколко дни да няма антиправителствени кампании и веднага се явяват в медиите и се мъчат да прокарат нещо си,хората Ви казаха "НЕ"!Времето за предсрочни избори настъпи отдавна,няма смисъл да агонизираме всички!
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#1] от "12345":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Прощавайте вие социалист ли сте? Защото само при социализма ни обясняваха, че трябва да работим от любов към родината и партията.
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#6] от "vava":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Вожда на бандата е момента е ректор на Московски икономически институт.
Той беше човекът, който въведе 80-те процента дивидент и разказа играта на всички държавни предприятия.
12345
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#13] от "tribiri":
А вие мислите, че те работят на тези длъжности ли? И че ги назначават според компетентността и опита им?
(Дянков, впрочем, също не беше социалист.)
moriarti
Рейтинг: 823 ВеселоДо коментар [#13] от "tribiri":
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"То толкова и работехте. Обясняваха ви, плашеха ви, държаха в зависимости разни, а вие се отплащахте с мързел, дребни кражбички и тотална некадърност. И България процъфтя, че се не разбра...
ivanasenov
Рейтинг: 442 ВеселоАз ще прогнозирам какво има в закона:
лимити, разрешения, изключения, назначения, монопол, кредити, субсидии....
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#15] от "12345":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Т.е. вие не сте социалист и държите да ви назначат в борда на някое предприятие, където да не работите и да не ви плащат, защото любите и тачите Дянков, като слънцето и въздуха и така нататък.
12345
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#18] от "tribiri":
Не.
Разбирам обаче, че разсипническата политика на БСП ви допада.
Аз, понеже ме питате, държа на няколко неща:
- да не се връща старата практика с близки политически назначения, при които срещу никаква работа (участието в тези бордове обикновено изисква умственото усилия на един първокласник) се получават по 3000 или 5000 лв на месец.
- да бъдат драстично свити размерите на въпросните бордове.
- да бъде намалено до минимум държавното участие в предприятия в България (примерно някакви стратегически предприятия). В статията се говори за "значителна част".
Graf
Рейтинг: 1451 НеутралноДо коментар [#4] от "moloko_":
Ecrasez l’infâme[quote#4:"moloko_"]тези дружества се управляват лошо и това е очевидно от скромните 9 милиарда дългове които са натрупали.[/quote]
Частният сектор е натрупал 33 милиарда дълг, ама евро, не левове.
По логиката на домашната "икономистка" той се управлява още по-лошо.
gianni
Рейтинг: 1157 Неутрално"... защото държавата е лош стопанин"
Един вид държавните служатели не са виновни за нищо. Да се крадат обществени ресурси е нормално и естествено, пък дори задължително. Българският политик не е против кражбата, той е против това друг да присвоява, а не той. Лишен от възможността да граби, той се чувства онеправдан и низвергнат. Дошъл на власт, лапа като за последно.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 797 Неутрално[quote#19:"12345"]- да не се връща старата практика с близки политически назначения, при които срещу никаква работа (участието в тези бордове обикновено изисква умственото усилия на един първокласник) се получават по 3000 или 5000 лв на месец. [/quote]
-По време на правителството на Жан Виденов имаше ограничение за възнагражденията на членовете на директорските бордове. Те НЕ можеха да получават повече от три минимални работни заплати.Често получаваха по 1-2, а ограничението бе до три. Правителството на Иван Костов отмени това ограничение и от тогава започнаха да получават хиляди и повече, без никакви ограничения.- Колкото си гласуват в бордовете,под благосклонния поглед на министрите.
Нинов
Рейтинг: 2259 Неутрално"Ние от 2010 г. прибираме, извинявам се за грубия израз, 80 процента от дивидента на тези предприятия."
**********
Значи правилно би трябвало да се каже: "прибираме 80% от нетната печалба", а не "80% от дивидента".
Г-жата след като е седнала да пише закони би трябвало да може да прави разлика м/у следните понятия:
- брутна печалба
- нетна печалба
- дивидент
Това са три различни бири - трибири!
klimentm
Рейтинг: 3671 НеутралноНе пишете закони а оставки и по бърже!
klimentmivanasenov
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#20] от "Graf":
Това сравнение не е много правилно....
Частният сектор е по-голям и някои задължения са маскирани, а всъщност си междуфирмени
993
Рейтинг: 590 ВеселоОх, как не намериха една свястна министърка... Като почнем от здравеопазването, минем през регионалното развитие, образованието, тази буля и приключим със спорта... Немам думи!
911,959,964,993Yomega
Рейтинг: 698 НеутралноБобева ако не знае, че държавните фирми са любими черни каси за финансиране, източване и пр значи е по-наивна и от 3 годишно дете, което автоматично я прави опасна за държавата, поради поста, който заема.
ОСТАВКА!!!
tribiri
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#19] от "12345":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Ами пак си ви личи, че някакво малко комунистче се е скрило във вас.
По времето на комунистите знатните доярки, такачките многостаночнички и металурзите стахановци бяха на почит и уважение и получаваха по-високи заплати от тези дето ръководитеха предприятията. Само в главата на истински пролетарий може да се роди идеята, че да управляваш не е работа.
ivanalex2
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#28] от "tribiri":
Ако предприятията са на печалба - бордовете да взимат пари. Ако като са на загуба - бордовете трябва да връщат пари.
Мултикултиджендър-Ариец
Рейтинг: 1768 Весело" "Ние от 2010 г. прибираме, извинявам се за грубия израз, 80 процента от дивидента на тези предприятия. Как те ще бъдат заинтересовани да произвеждат повече, да печелят повече и да отчисляват по-голям дивидент за държавата?" попита реторично Бобева. "
In a time of universal deceit telling the truth is a revolutionary actКато крадат бе Бобева крадат като последните апаши. Това е държавното в България. Направете губещите предприятия Non-profit organization и пробвайте така.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2143 Неутрално[quote#1:"12345"] - ясно, отново ще пращат свои хора срещу 5000 лв заплата за участие в бордовете на държавните фирми.[/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleПрактиката показва,че всичко бивши участници в бордове от държавната хранилка живеят охолно и на широко в Банкя,Драгалевски и Бояна!
В момента много по-яка е хранилката в общински фирми за което комунягите изобщо не се оплакват от алчността на герберите там защото са съучастници и съдружници в над 100 общински фирми само в София -далаверата е колосална !
Graf
Рейтинг: 1451 НеутралноДо коментар [#25] от "ivanasenov":
Ecrasez l’infâme[quote#25:"ivanasenov"]Това сравнение не е много правилно....
Частният сектор е по-голям и някои задължения са маскирани, а всъщност си междуфирмени[/quote]
Това сравнение е само заради великото съждение, че дългът бил критерий за нещо си.
Това, между другото, е само външният дълг на частния сектор. Какъв е вътрешният и междуфирменият знае само Господ.
the_flea
Рейтинг: 1819 ЛюбопитноОт 249, печеливши - 92...... на загуба - 157! С 9 млрд. заеми.....
Истината НЕ Е въпрос на гледна точка! Истината е истинна! А е А!Такаааа...., ако са ЧАСТНИ, какво ще се случи с тези фирми?
И кой е този ДС /Държавен служител/, който ще управлява добросъвестно ДК /Дойна крава или Държавна компания/само заради общественото благо?
И защо ли си мисля, че това е поредния опит за преливане от пусто в празни джобове....
Яна
Рейтинг: 892 Весело"Бобева подчерта, че управлението на държавните фирми е трудно, защото са подложени на по-голяма степен на несигурност, включително и на политическо влияние, а дивидентната политика не им позволява да инвестират и да се развиват добре."
"Славата трябва да се извоюва, а честта просто не бива да се губи." Шопенхауер........
Трудно е... Я за по-лесно пак национализирайте всичко, че "неравната несигурност", да си стане пак на "равна сигурност". Я забранете пак другите партии, че да не влияят лошо на общественото производство. Я върнете пак Член Първи, че дивидентите да си падат направо във вярната каса. Мандатокрепителя ви откога ви ги разправя тези работи...
Thrasimedes
Рейтинг: 442 НеутралноДоколкото имам идея, всички тези бордове в държавните предприятия имат главно надзорни функции или за взимане на важни "стратегически решения", като последните по правило са всичките предрешени. Отговорността иначе се носи от изпълнителните директори.
Т.е. да те назначат в борд на държавно предприятие е идеален пример за безотговорна, но високо-платена служба. Много удобен начин за заплащане на партийна лоялност.
iSiktir
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#4] от "moloko_":
Путин - враг номер 1 на тутраканската селищна системаПонеже се стремим към европейски съюз, виж дали има държавни дружества в Германия, Англия, Франция.
Да, в европа има държавни дружества - ел компании, железници и т.н.
Ако влезнем в африканския съюз - да, тогава може би трябва да закрием всичките си държавни компании.
The.Teacher
Рейтинг: 605 НеутралноС две думи ще кажа - държавата и общината не трябва да имат никакви фирми, които съвпадат по дейност с частни такива. И точка по въпроса.
Местоживеене:---> Магратеа. Образование:---> Антична филология, трансформационна етика и вълново-хармонична теория на историческата перцепция.Нинов
Рейтинг: 2259 НеутралноДо коментар [#36] от "iSiktir":
Дайте тогава пример с назоваване на имена за големи ел.разпределителни в ЕС, където държавата е главният акционер?
Колко е дъдржавното участие в следните гиганти:
- E.ON SE ?
- RWE AG ?
- ENEL S.p.A.?
- Iberdrola S.A.?
Цецо
Рейтинг: 1472 НеутралноДо коментар [#38] от "Ф.Нинов":
Covid live matter. Stop the genocide.Колко е в ЕДФ?
ivanasenov
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#32] от "Graf":
Разбрах, ОК.
Нинов
Рейтинг: 2259 НеутралноДо коментар [#39] от "Цецо":
ЕДФ е над 80%, но все пак Франция не е целия ЕС... има други страни като Германия, Великобритания, Италия, Испания.... нал'тъй?
След като Сидеров твърди, че навсякъде в ЕС държавата имала над 51%... нека да извади факти... факти... факти... имена на страни... имена на ЕРП-та... и пак факти... и проценти... а не някакви си кухи фрази...
България е зле щот всеки плямпа глупости... например Сидеров твърдеше как видители Фейсбук имал $100млрд./год. печалба... мъъъъъъъка!
iSiktir
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#38] от "Ф.Нинов":
Путин - враг номер 1 на тутраканската селищна системаАбе аз да не съм ти бюро справки
Аз твърдя, че има много държавни фирми в Германия и Англия.
Например Дойче Бан.
Това като ориентир по въпроса трябва ли да има държавни фирми или не.
ungeheuer
Рейтинг: 513 НеутралноДо коментар [#38] от "Ф.Нинов":
Е, има и обратни примери. ЕДФ, Статойл, Ватенфал (огромен)...
ungeheuer
Рейтинг: 513 НеутралноДо коментар [#38] от "Ф.Нинов":
Тъй де, статойл не е ЕС, но има и други. ЧЕЗ? Из австрия също има. Според мен това разбира се е малоумно, но е факт.
Нинов
Рейтинг: 2259 НеутралноДо коментар [#42] от "iSiktir":
В Германия освен Дойче Бан, остана само Дойче Аутобан в държавна ръка.
Всичко останало е приватизирано: Луфтханза, Фолксваген, Пройсаг, Дойче Телеком, Дойче Пост, Дойче Постбанк, цялото ГДР.....
Иначе Дойче Бан го гласят за частична приватизация... без малко да стане 2008 г., но беше отложена заради финансовата криза.
http://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bahn
The Social-Democrat Minister Wolfgang Tiefensee was to present a bill before the council of ministers which envisaged selling 25% of DB, beginning in 2008. At term, the state should retain control by owning a 51% stake. The project has been postponed due to the market situation: Deutsche Bahn AG is valued at €45 billion.[14] However, the railways are valued at €200 billion.
Цецо
Рейтинг: 1472 НеутралноДо коментар [#41] от "Ф.Нинов":
Covid live matter. Stop the genocide.Остави го болен. Ба си критерия.
Личното чи чнение е, че като има монопол поне да е държавен. Вошото е, че у нас държавата е малко кофти.
Нинов
Рейтинг: 2259 НеутралноДо коментар [#44] от "ungeheuer":
Значи държ.собственост е окей за страни като Норвегия .. но тръгнеш ли по на юг почва якият цапцарап... лява ръка - десен джоб... кражби и измами...
Нинов
Рейтинг: 2259 НеутралноДо коментар [#46] от "Цецо":
Проблемът е че никой не казва: "Ей Волене, тва не е така бе батка!" ... и съответно задремалите телезрители вярват в твърдения как видите ли България изнасяла ежегодно злато на стойност над $1млрд... може би 90% от населението са на това мнение.
mart.in
Рейтинг: 442 НеутралноКолко епично звучи. "Писала мома Бобева, писала още мислила, мислила още мъдрила, закон ми ти майко, че барем това и е работата..."
k_
Рейтинг: 3161 НеутралноАма имало било държавни компнии в Европа - ами има.
И в Турция има. И доста добре се справят.
Проблема у нас не е толкова държавно или частно.
Проблема е, че у нас няма достатъчно такива които могат да управляват ефективно нещо по-голямо от кебапчийница, без значение дали е държавана или частна и без значение колко пари ще му платиш.
Бобева се нада като напише закон министрите, замовете им, директорите и всичката некадърна и крадлива паплач окопала се по държавните министерства и агенции да бтде озаптена малко от малко и накарана да свърши за две стинки работа.
Да, ама тва няма как да стане, защото рибата се вмирисва от главата.
Защото Премиер, министри са назначени политически не да ушравляват и взимат решения в полза на обществовто, а с единствената цел да откраднат колкото се може повече през мандата.
Някой да се съмнява в това?
k_
Рейтинг: 3161 НеутралноДо коментар [#46] от "Цецо":
Ама Цецо скъпи, тва нали го живяхме, бре човече.
Сигурно си млад и не си ял попарата на държавния монопол на наша почва.
Искаш телефон. Заповадайте - пуснете си молба, след година може би ще ви дойде реда. Може да се договорите с техниците за по-рано.
За ток на вилата чаках три години да дойдат да го вържат през стълба който ние си бяхме платили изцяло. Бях се занаитил че няма да им рушвета тоз път и те не мърдаха, защото от години не бяха вързали нито едан къща без рушвет. 100% беше задължителен - иначе няма.
Получихме ток, когато ги приватизираха чак. За една седмица ни излезе реда и ни взеха парите колкото са по документ.
Държавата не е няква фикция - тя се прави от хората.
Кофти хора си избират кофти държавници и се получава кофти държава.
Затова частния монопол е по-добър от държавния. Защото ако частния монопол прекали можеш да се оплачиш на държавата и с надеждата, че все пак има шанс да го притиснат.
При държавния монопол няма на кой да се оплачеш, защото риташ срещу държавата, а тя може и диверсант да те изкара шом и мътиш държавната вода.
Цецо
Рейтинг: 1472 НеутралноДо коментар [#51] от "k_":
Covid live matter. Stop the genocide.Нещо не си разбрал. Казвам, че като се налага монопол да е държавен. Нито за телефони, нито за безкрайния брой неща които бяха монополни е необходимо да има монопол.
Но електропреносната мрежа е една. ВиК също. И те е по-добре да са държавни (общински).
k_
Рейтинг: 3161 НеутралноДо коментар [#52] от "Цецо":
Е защо да са държавни, като в тоя случай от целия бизнес в нашите условия печелят само работещите в държавния монопол като услугата е по-некачествена и по-скъпа?
И не можеш нищо да направиш срещу него.
Служителите ще се сменят след всеки избори от горе до долу, като професионализма ще е на последно място при избора на кадри.
Да, може да са държавни като другаде, но у нас е още рано за тия неща. Първо трябва да си приучим министрите да могат да си вършат що годе почтено задълженията.
ЧеГоБараш
Рейтинг: 449 НеутралноИдеален инструмент, чрез който да покриват загубите на предприятията с държавен дълг и така да оправдаят дълговата си политика!
ot_tuk_ot_tam
Рейтинг: 433 ЛюбопитноВсичко Мара втасала та отделен закон да има, щото малко закони имаме. Досега да не би да са били над законите?
Една Другарка
Рейтинг: 686 НеутралноСпокойно можем да наречем директорите на държавни дружества - жонгльори от най-висока класа. Трябва да имаш здрав гръб - за да станеш въобще директор на държавно дружество; здрави нерви по които да се разхождат министри, зам.-министри, депутати и друга паплач заемаща държавен пост, която иска разни услуги; да си устойчив на натиск от всякакви "бизнес предложения"; да търпиш като подчинени разни тъпоъгълници и нищоправци - само защото са "човек на еди кой си".... и всичко това - за да те сменят с идването на новата власт. А нова власт неизбежно идва след най-много 4 години.
Във форумите на Икономедиа е пълно с хленчещи конформисти. В много голям процент от случаите изразите, ЗАПОЧВАЩИ с: "Аз мисля..."; "Аз считам..."; "По мое мнение..."; "Според мен.." - ЗАВЪРШВАТ с някакви чутовни глупости, резултат от "мисловния" процес.laundromat
Рейтинг: 442 ВеселоНаивници!
The Blue Danube
Рейтинг: 497 НеутралноКогато го напише ми се обадете.
За човека можеш да съдиш по приятелите му.