
© Георги Кожухаров
Да отпадане задължението работодателят да изготвя предварителни графици за отпуските, решиха депутатите. Те гласуваха на първо четене промени в Кодекса на труда. Предложението на депутата от БСП Петър Кънев беше подкрепено от всичките 147 души, присъстващи в залата, съобщи БНР.
Задължителните графици бяха въведени при предишния мандат на ГЕРБ по идея на тогавашния финансов министър Симеон Дянков. Причината беше натрупаният огромен брой дни неизползвани отпуски в администрацията, които държавата трябваше да плати при съкращения.
Депутатите разрешиха въвеждането на гъвкаво работно време като се спазва 40-часовата работна седмица, както предлага законопроектът на Министерския съвет. С промяната на работодателите ще бъде дадена възможност да определят работното време с променливи граници, а работникът да може да отработва в рамките на седмица часовете, в които е отсъствал по лични причини. Целта е да се улеснят главно родителите с малки деца.
Възстановява се действащата до 2012 г. възможност работодателят да прекратява с предизвестие трудовото правоотношение с лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Мерките, насочени конкретно за микро- и малките предприятия, предвиждат да отпадане задължението за предварително писмено уведомяване на Инспекцията по труда за удълженото работно време и за предварително съгласуване със синдикатите.
На първо четене минаха и текстовете, предложени от кабинета, които регламентират въвеждането на т.нар. еднодневни трудови договори. Земеделските стопани ще могат да наемат чрез тях сезонни работници за толкова дни, колкото са им нужни за прибирането на реколтата. Фермерите няма да се налага да изпращат уведомления в Главната инспекция по труда, да пишат длъжностни характеристики и да издават заповеди за уволнение.
Проектът на правителството предвижда еднодневните договори да важат само за растениевъдството и само за дейности, които не изискват специална квалификация. Един работник ще може да полага труд с такъв договор за не повече от 90 дни в рамките на годината. Законопроектът предвижда тези работници да се осигуряват само за пенсия, за трудова злополука и за здраве.
Не бяха потвърдени четирите предложения на партия "Атака", сред които с предимство да бъдат наемани българските работници.
Депутатите отхвърлиха и предложението на Реформаторския блок на датата първи май освен Международния ден на труда да се отбелязва и като годишнина от Априлското въстание. Вижте гласуването във видеото:
Hasta La Vista antifascista OI!
Рейтинг: 589 НеутралноОтпада нещо, което и без друго се правеше проформа както повечето им идиотски изисквания, които на практика НЕ се прилагат а са само бумащина пред репресивните институции ...
1914 / 88Beyond
Рейтинг: 1035 ВеселоСупер!
TAKE THE RED PILL!cinik
Рейтинг: 110 НеутралноБезспорно полезно решение. Да се върнем назад и да осмислим, кой ни натресе тази простотия навремето, без никой да възрази и да му се противи. Защото в деловодството на парламента чакат още 100 такива.
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!sadparrot
Рейтинг: 470 НеутралноОтпадането на тази глупост ще спести поне по 30 минути на година на всеки човек от фирмата ни.
tribiri
Рейтинг: 880 НеутралноСериозните компании, които водят счетовоството си съобрзно международните стандарти го правят и без дс го пише в кодекса, защото иначе трябва да провизират неизползваните отпуски.
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!daam
Рейтинг: 1158 ГневноДо коментар [#1] от "Hasta La Vista antifascista OI!":
Въобще не е така. В моята работа се прилага - освен, че се съставят графици, хората, които не си ползват отпуската /много им се работи , явно или няма какво да правят друго/ се пускат със заповед в отпуска по времето, когато са планували такага в графика
А, не е ли безумно да приемат нещо, което да отменят 3 години по-късно ????? Или да въведат нещо, което са отменили преди 3 години.
Тези хора нормални ли са, какъв е интелекта им и как мислят в перспектива, "правейки политики" .
Направо отнасят една звучна /на ум/ от мен
Хи-хи
Рейтинг: 1336 НеутралноПоредното герберско недоразумение отпада. Проблемът произлезе от чиновниците, но веднага го прехвърлиха върху икономиката.
daam
Рейтинг: 1158 НеутралноДо коментар [#5] от "tribiri":
Всички я провизират отпуската. Законодателството е едно и за сериозни и за несериозни компании
xmm
Рейтинг: 1034 НеутралноДа се запазят за държавната администрация.
Че ще започнат пак да работят неуморно
carmello
Рейтинг: 802 Веселотва беше такава тъпотия, че нямам думи, как може да знаеш
на 3-ти Януари кои дни ще почиваш Август....
Велков
Рейтинг: 1307 НеутралноДо коментар [#3] от "cinik":
[quote#3:"cinik"]кой ни натресе тази простотия навремето[/quote]
Пише в статията...
hahohehi
Рейтинг: 299 НеутралноОт една страна е добре, защото предварително се разбира горе-долу кой, кога...
От друга, ако се използва от Инспекция по труда като повод за репресии - "Ама ти що си без график?", не е добре.
bludniq_sin
Рейтинг: 1574 НеутралноНа мен ми харесваше планирането. Няма го моментът, в който в средата на юни или на август примерно се изтъпанват 3-5 или повече човека и наведнъж искат точно в тая седмица да почиват и няма как да се разберат щото видиш ли всички вече са си резервирали и настава един хаос щото в повечето места няма как наведнъж да излезе 70% от отдела в отпуск примерно. А така е ясно - сядаш си в началото на годинката, правиш си едно планче на продължителните отпуски, мяташ няколко дни в произволни седмици (за 1-2 дни никой няма да направи проблем да си ги разместиш) и си знаеш, че като дойде време за зимна или лятна почивка всичко е точно и няма да има проблеми нито с шефа нито с колегите.
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlНиколов
Рейтинг: 522 НеутралноЗаглавие от 2017: Еднодневните трудови договори на път да отпаднат
Публикувано през m.dnevnik.bg
Велков
Рейтинг: 1307 РазстроеноДо коментар [#6] от "daam":
[quote#6:"daam"]Тези хора нормални ли са, какъв е интелекта им[/quote]
А де...
Щом и бат Сали е депутат...
[quote#6:"daam"]А, не е ли безумно да приемат нещо, което да отменят 3 години по-късно ????? Или да въведат нещо, което са отменили преди 3 години. [/quote]
И така вече 25 години...и като приказвам, че отбори А и Б се сменят и има статукво ми разправят не било така...
Калинки малоумни...комунисти и герберисти...коват закони...
2.5
Рейтинг: 1478 Неутрално“Възстановява се действащата до 2012 г. възможност работодателят да прекратява с предизвестие трудовото правоотношение с лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.”
I Want To BelieveРазгеле!
Ако искаме да останат млади хора, крайно време е и по-възрастните да отстъпят...
Велков
Рейтинг: 1307 НеутралноДо коментар [#13] от "bludniq_sin":
Ми запазете си го. Никой не забранява. Сложете си го в правилника за вътрешния трудов ред и готово...никви ядове...
bora bora
Рейтинг: 938 НеутралноАбе що не дадете на МайчетоМа, да напише един нов. Този и без това е от 1987 година и е в духа на развития социализъм, позакърпен от тук от там с изискванията на някоя европейска директива!
bora bora
Рейтинг: 938 Неутрално[quote#12:"hahohehi"]От друга, ако се използва от Инспекция по труда като повод за репресии - "Ама ти що си без график?[/quote]
Е това е лошото на тази динозавърска институция.
Следи има ли лист написан в срок!
bludniq_sin
Рейтинг: 1574 НеутралноДо коментар [#17] от "Добрин ВЕЛКОВ":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlда, само, че не съм сигурен дали ще стане. както знаете ние българите обичаме да правим нещата в последния момент и ей богу толкова зор и увъртания за нещо колкото за планирането на собствената почивка в нашия офис не съм виждал. А се разискват и неща като някакви колективни бонуси и тн - там проблеми няма, но да накарам някои колеги или колежки в началото на годината да планират даже 3-4 месеца напред (да не говорим за зимни отпуски или летни) пада такова мислене все едно съм ги попитал за смисъла на живота. Та имам неприятното чувство, че ако не е законово вменено като задължение няма да стане. Сега макар и формално се налага да се замислят и не че се спазва на 100% зададения график, но поне който може да го планира от рано е спокоен, че ако възникне конкуренция за дадена седмица той е с правото на първия така да се каже.
hodounski
Рейтинг: 2881 НеутралноДо коментар [#6] от "daam":
Това е така ,защото законите се пишат конюнктурно и без мисъл.Преди имаше в НС юридическа комисия ,която даваше мнение дали законът не противоречи на други закони и дали въобще трябва такъв закон.
Pow
Рейтинг: 723 НеутралноНе знам как е при другите, но във фирмата, в която работя си имаме отпуски, графики, кой ще те замества и т.н. и ако решиш да отсъстваш за 2+ дена, трябва да си го нанесъл на графика поне седмица по-рано и да знаеш кои проекти докога да ги приключиш. Даже и след падането на задължението ( което и без това е идиотско ), доста от фирмите пак ще продължат да го ползват.
Give a man a mask and he’ll tell you the truthСОРОСОИДЕН ИЛЮМИНАТ
Рейтинг: 883 ВеселоДо коментар [#5] от "tribiri":
Свободните хора избират, пробват, грешат, успяват и вървят напред. Робите си кютат и чакат някой да ги оправи.И предприятията които работят по националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия /каквито са повечето в страната/ отчитат разходи по компенсируеми отпуски към датата на съставяне на годишния финансов отчет, така че това изискване не е само за "сериозните" компании. Но тези счетоводни записвания нямат нищо общо с графиците за отпуски и се извършват стойностно, датите на бъдещо ползване нямат значение! Така че е добре съставянето на тези графици да не е задължително и инспекцията по труда да няма повод да глобява фирмите за липсата на такива графици. А там където работят много хора е нормално да се изготвят и никой няма да забрани това да става. Но в микропредприятия с няколко души персонал е нелепо някой да съставя един куп безсмислени вътрешни документи, един от които е този прословут график!
xmm
Рейтинг: 1034 ВеселоДо коментар [#16] от "2.5":
Да отстъпят,но увеличаването на пенсионната възраст стопира.
Давах вече пример със заместващият Моллов - пенсионер по възраст,но директор...
Johannes Cabal
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#13] от "bludniq_sin":
SAVE EUROPE!!!Да бе, и ако стане нещо непредвидено и не можеш да идеш на почивка / екскурзия точно когато си го обявил, а на друга дата - кво правим? Личен опит. Аз планирам от януари, а през май всичко вече е различно и то не по моя вина. Значи, ако колегите са читави хора и шефът им е човек на място, ще могат да се разберат цивилизовано кой кога да е в отпуск, а не да се прескачат и да си игаят на "прее*и другарче". Няма как да знаеш от началото на годината кога ще можеш или ще ти се наложи да ползваш отпуск.
Johannes Cabal
Рейтинг: 470 НеутралноПриветствам отмяната на тази безбожна глупост! Човек никога не знае какво ще му донесе утрешния ден, особено пък в България. Тук човек няма никаква сигурност за нищо и няма как да планира за цяла година напред. По-добре да има гъвкавост, а пък шефовете и мениджърите имат задължението да следят дали служителите им си ползват цялата отпуска или си я трупат. За да се избегнат злоупотребите на чиновниците, трябва да остане правилото неползваната отпуска да "изгаря". Това е.
SAVE EUROPE!!!mitko11
Рейтинг: 2019 НеутралноДо коментар [#25] от "Jorg Ancrath #savePalmyra #saveEurope":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Затова за да се избягнат недоразумения в белите държави хората са решили юли и август да са месеците за отпуск. Например на 15 юли 80% излизат в отпуск и се започват летни ремонти и профилактики на оборудването.
2.5
Рейтинг: 1478 НеутралноДо коментар [#24] от "xmm":
I Want To BelieveTaка си е, но ние на практика нямаме полезни ходове.
Обществото ни е застаряващо. Ако един млад човек с образование остане извън трудовия пазар за повече от година, цялото образование отива на кино. Или ще търси път навън, или ще се преквалифицира към нещо, от което да живее(виждате резултатите от матурите). За съжаление трябва да избираме между няколко злини...
Велков
Рейтинг: 1307 НеутралноДо коментар [#26] от "Jorg Ancrath #savePalmyra #saveEurope":
[quote#26:"Jorg Ancrath #savePalmyra #saveEurope"]трябва да остане правилото неползваната отпуска да "изгаря". [/quote]
Няма такова правило.
Johannes Cabal
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#27] от "mitko11":
SAVE EUROPE!!!Няма такова нещо. Първо, че не е вярно, второ, че е безсмислено. Не всички обичат да излизат в отпуск през лятото - някои хора обичат да ходят през зимата на ски, други предпочитат да пътуват пролет и есен, когато не е адска жега (аз например). Отделно, че ако изпукаш всичко през лятото, после ако ти се наложи за нещо да ползваш дни - няма да имаш. Изобщо, никак не е справедливо да принуждаваш хората да си взимат отпуската по точно определено време. Това искам да кажа.
А, пропуснах още нещо - зависи какъв ти е бизнесът и дали позволява всички да липсват по едно и също време. Не може да се прилагат унифицирани правила за всички, по-добре е да има гъвкавост.
Johannes Cabal
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#29] от "Добрин ВЕЛКОВ":
SAVE EUROPE!!!Не съм експерт, но...
".съгласно чл. 176, ал. 3 КТ могат да се отлагат не повече от 10 работни дни за следващата календарна година, независимо от размера на полагаемия отпуск - 20, 30, или повече дни. Ако работникът или служителят има повече от 10 работни дни неизползван отпуск, губи право за ползването на дните, надвишаващи 10, още на първи януари следващата година."
Batezuzi
Рейтинг: 587 НеутралноАз това си го превеждам като спираме със съкращенията в държавната администрация, защото ако правилото за графици не важи държавните служители ще продължат да вършат лична работа от 09:00 до 18:00 и няма да си взимат отпуска. Иначе едва ли един график е особено натоварващ за фирмите.
Публикувано през m.dnevnik.bg
Велков
Рейтинг: 1307 НеутралноДо коментар [#31] от "Jorg Ancrath #savePalmyra #saveEurope":
Правя си закачки, но ако сме сериозни погледни 176а. Там е истината...
bludniq_sin
Рейтинг: 1574 Неутрално[quote#25:"Jorg Ancrath #savePalmyra #saveEurope"]Няма как да знаеш от началото на годината кога ще можеш или ще ти се наложи да ползваш отпуск. [/quote]
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlПрав си. Няма как да знаеш, че ще се случи непредвидено обстоятелство, което да НЕ зависи от теб - т.е стачка на авиолиниите, вулкан избухва и не можете да отлетите или някакви други събития. И не говоря за тези случаи. Говоря за случаите, в които хората НЕ искат да планират и НЕ искат да резервират предварително щото не се знае в деня в който решат да пътуват от коя кълка ще са станали и къде ще им се ходи. И не е въпросът за прее*и другарче, а за елементарна организация. Ние тази година бяхме резервирали лятната си почивка на родос примерно през февруари (почивката е след 2 седмици). Пътуваме 16 човека - т.е 16 души компания е организирана от началото на годината, а работим на различни места, а някои даже живеят в друг град. Т.е не е чак толкова сложно.
Johannes Cabal
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#34] от "bludniq_sin":
), другите дни пак трябва да ги разпределиш някъде просто така, а после да ги ползваш, когато ти потрябват.
SAVE EUROPE!!!То не е сложно (ако знаеш какво искаш), но ето моите планове срещнаха спънки - не се събра група и екскурзията пропадна. Сега трябва да се пробвам за друга дата и за друга екскурзия. Ако трябваше да си спазвам графика, това означава, че трябваше да си взема отпуската, защото съм си я заявила по график, и да си седя вкъщи, а когато има нова дата за екскурзията, да не мога да се запиша. Съгласи се, че е кофти тръпка. Пък и дори да си планирал част от отпуската под формата на почивка (на Родос
Та с теб сме съгласни за едно - всичко е въпрос на организация. Според мен обаче, трябва вътрешнофирмено хората да се разберат и да постъпват коректно един с друг и да се запази все пак някаква гъвкавост, а не да им се натрапва насилствено да съставят графици, които няма как да се спазват.
Една Другарка
Рейтинг: 699 НеутралноОт всички предложени промени - само гъвкавото работно време е в интерес на работниците и служителите...
Във форумите на Икономедиа е пълно с хленчещи конформисти. В много голям процент от случаите изразите, ЗАПОЧВАЩИ с: "Аз мисля..."; "Аз считам..."; "По мое мнение..."; "Според мен.." - ЗАВЪРШВАТ с някакви чутовни глупости, резултат от "мисловния" процес.В сериозните дружества ГРАФИК имаше преди да стане законово задължителен и ЩЕ ИМА, дори да отпадне нормативното изискване, защото един съвестен мениджър не може да си позволи да не знае отнапред кой кога ще си ползва годишния отпуск. Въпрос на организация е дали ще бъде включен в правилника за вътрешния трудов ред или с отделна заповед.
В едно голямо предприятие би настъпил хаос, ако всеки си излиза отпуск когато си пожелае.
Отпускът е за да се ползва в текущата година - а не като държавната администрация - да го трупат с години, щото са се "преработили" и не им остава време да излязат в отпуск.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#22] от "Pow":
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.[quote#22:"Pow"]Не знам как е при другите, но във фирмата, в която работя си имаме отпуски, графики, кой ще те замества и т.н. и ако решиш да отсъстваш за 2+ дена,[/quote]
И при нас е така. Невъзможно е всички да излезем в отпуска по едно и също време, а поради естеството на работата се налага отсъствията да се планират предварително.
Trwifon
Рейтинг: 367 НеутралноАдминистрацията има да огромен брой дни невзети отпуски. За да се реши това, същата тази тъпа администрация решава да въведе графици за ползване във фирмите, който всъщност нямат този проблем. Типичен пример за начина по който работят държвните чиновници.
Peni Nikol
Рейтинг: 6611 НеутралноДобре че отпаднаха, въпреки че вече се пенсионирах
.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 748 Весело[quote#3:"cinik"] Да се върнем назад и да осмислим, кой ни натресе тази простотия навремето, без никой да възрази и да му се противи. [/quote]
Да се противиш на Тотю Младенов!!!Нямаш си друга работа.