Най-динамично растат заплатите в сектора на информационните технологии, показва анализ на "Индъстри уоч"

За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, трябва да влезете в профила си или да се регистрирате. Вход | Регистрация
За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, влезте в профила си.
Коментари (22)
  1. Подредба: Сортирай
  1. 1 Профил на theanalyser
    theanalyser
    Рейтинг: 1291 Неутрално

    Ми продуктът им се продава в цял свят.
    Нормално е.

  2. 2
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  3. 3 Профил на comandante  vs  либерални ентусиасти&корпократи
    comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
    Рейтинг: 4185 Неутрално

    около 2700 лв на месец след данъци и осигуровки
    _______
    Опъват момчетата каиша , доброжелателните компании и на по-слабо ефективен персонал в централите си плащат 5 до 100 пъти повече!


    Libertarianism is just anarchy for rich people
  4. 4 Профил на xcheffo
    xcheffo
    Рейтинг: 257 Неутрално

    [quote#3:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"] плащат 5 до 100 пъти повече[/quote]
    Данни?

  5. 5 Профил на Роси
    Роси
    Рейтинг: 7414 Неутрално

    Това са най-бързо развиващите се фирми,с най-търсен продукт.Естествено,че ще бъдат най-добре платени.Не чакат на бюджета,сами си изкарват заплатите.

  6. 6 Профил на angmar
    angmar
    Рейтинг: 418 Неутрално

    [quote#3:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"]плащат 5 до 100 пъти повече![/quote]
    Всъщност по мои наблюдения нетните заплати в западна Европа за еднакви длъжности са близки, но в евро. Което значи, че в зависимост от данъците работодателят плаща 3-4 пъти повече за работник там (лв -> евро х2, данъци ~50% -> х2, изваждаме малко заради нашите данъци/осигуровки).

    Ментор
  7. 7 Профил на The Incumbent
    The Incumbent
    Рейтинг: 213 Весело

    До коментар [#3] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":

    Малко хора си правят труда наистина да проверят. Както е казал колегата @angmar, в западна Европа количеството пари е същото, обаче в евро. Например, за несемеен, 60000 евро брутна годишна в Германия става 34000 нето т.е. 2833 на месец.

    True genius resides in the capacity for evaluation of uncertain, hazardous, and conflicting information. - W. Churchill
  8. 8 Профил на tvi63
    tvi63
    Рейтинг: 213 Весело

    До коментар [#5] от "rosiraycheva50._":

    Май някои от тях чакат на бюджета, на поръчките, а там се въртят милиони за често ненужен софтуер! Иначе защо само айти, ами преди кризата търсиха продавачи в мол за 1000 лева, и разни пъпчиви момченца, отговаряха че за тия пари не стават от леглото!

  9. 9 Профил на Индиана
    Индиана
    Рейтинг: 470 Неутрално

    До коментар [#3] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":

    Къде е тая месечна заплата от 135000 евро за правене на софтуер ? Да не си объркал с годишната ?

  10. 10 Профил на Алф
    Алф
    Рейтинг: 936 Неутрално

    Първата положителна информация за последните месеци. Стискам палци и чакам още...

    Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.
  11. 11 Профил на mammita
    mammita
    Рейтинг: 367 Неутрално

    До коментар [#6] от "angmar":

    моите наблюдения малко се различават от твоите. Според мен заплатите в България на ИТ специалистите са доста близо до средните за Европа. Причината е, че работата им може да бъде дистанционна и така работейки за чужди компании от Бг и получавайки заплати по чуждите стандарти, водят до вдигане на заплатите в сектора. Да не говорим и че вече ги няма онези златни години на аутсорсинга, в които фирмата продава трудът на работника си за няколко пъти по-висока цека, от тази която му дава на него като заплата.

  12. 12 Профил на geordgeo
    geordgeo
    Рейтинг: 1106 Любопитно

    Търсенето на таланти в програмирането вдига заплатите на заетите там, кадри се крадат масово между фирмите, занимаващи се с този род дейност, а програмистите могат да избират за кого и за колко да работят. Те са глезените деца на нашето време, това е положението, след време без написана програма няма да може и до тоалетната да се отиде...

  13. 13 Профил на mirohero
    mirohero
    Рейтинг: 749 Неутрално

    До коментар [#3] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":

    Толкова струват и добри програмисти в Индия, $25-40,000 на година. Говоря за ДОБРИ програмисти - които могат да измислят архитектура, дизайнват гръбнака и т.н. Също в Китай, Тайван, Виетнам. В една голяма корпорация такива са наети единици, щот са скъпи. ДОБРИТЕ редници в Индия струват към $1.06-1.08 на час в момента.

    В БГ даже доста плащат за ИТ.

  14. 14 Профил на mirohero
    mirohero
    Рейтинг: 749 Неутрално

    До коментар [#6] от "angmar":

    Толкова някъде. Проджект менажерите се целят в около 4 пъти разлика на цената на труда, като вземат решение за аутсорсване, в Силициевата долина.

  15. 15 Профил на джендър NATO generals
    джендър NATO generals
    Рейтинг: 949 Неутрално

    Какъв % от всички работеши у нас са програмисти? 3%, 5%?

    Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток
  16. 16 Профил на comandante  vs  либерални ентусиасти&корпократи
    comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
    Рейтинг: 4185 Весело

    [quote#9:"Индиана"]Къде е тая месечна заплата от 135000 евро за правене на софтуер ? Да не си объркал с годишната ? [/quote]
    Абе ти много обичаш да си прав ,ама къде съм написал ,че е за програмист ? Пиша от 5 до 1000 пъти и всичко това е IT сектор , все едно да пишем за пиколото ако обсъждаме хотелите и ресторантите ! Познавам една кака която беше озарена от либертарианска философия и която работи за голяма компания на средно висока позиция, но беше доста посърнала когато от съвместен проект колегата мириканец и който е под нея в иначе полската структура на компанията и взе як бонуси повишение , пък тя нашата както не беше завистлива беше позеленяла от яд като разбра как точно стоят нещата с глобалното диференциране на печалбите и експлоатацията на бедните колеги меринджей в периферните колонии !


    Libertarianism is just anarchy for rich people
  17. 17 Профил на iazdakaja
    iazdakaja
    Рейтинг: 998 Неутрално

    До коментар [#16] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":

    Така, така, ако я нямаше лошата мириканска фирма, она щеше да работи при Чорбаджи Пешо за къде по-голяма заплата при къде по-малка експлоатация...

  18. 18 Профил на paul_proteus
    paul_proteus
    Рейтинг: 498 Неутрално

    До коментар [#16] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":

    Когато е подписвала договора си е трябвало да види дали е била на глобални условия или локални. От написаното става ясно, че е била на локални и всъщност затова е и имала възможност да работи за тях. Това не е нещо ново под слънцето.

    "Nothing succeeds as planned" - J. Heller in "Good As Gold"
  19. 19
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

  20. 20 Профил на alabalko
    alabalko
    Рейтинг: 418 Неутрално

    До коментар [#11] от "mammita":

    няма начин да успееш с фирма, която плаща почти същото на служителите, което получава за тях. Под повърхността, за повечето служители, има страшно много неща за плащане, които няма кой друг да ги плати, освен фирмата и ако ги плаща от печалбата то по-добре да няма фирма. Всичко във фирмата се плаща от полученото за хората. Хората си плащат за компютрите, за данъците, за работодателската част (просто условно наречена така), за платения отпуск (работиш 11 месеца за да заработиш за 12 и да ти ги преведат на 12 вноски). На запад нормално правило е, че един служител получава макс 25-30% от това, за което го продават. Останалото отива за описаните горе неща, техника, наеми, бонуси...каквото се сетиш. С многото хора идва нуждата от мениджмънт, която не може винаги да се продаде директно на клиента, а мениджърът получава повече от програмистите. Част от прихода на програмист отива за заплата на мениджъра му и така нататък. Тия неща не важат само за ИТ, а за всяко производство.
    Лесно е да се погледне колко взимат фрилансерите на час (70евро в Германия) и тези на заплата за същото (20-25 евро) и да се оплакват. Но фрилансерът не е зает непрекъснато. Ходи на обучения, боледува, има отпуска. Той си калкулира, че иска да получава същата заплата на месец като този на заплата. Смята, че ще го наемат за 50% от времето, ще има 4 седмици отпуска. Ще ходи 1 седмица по конференции (вкл. входа за тях си го калкулира), 2 седмици болничен. И хоп, накрая получава колкото на заплата или по-малко, но печели че си е сам шеф.

  21. 21 Профил на Pandipool
    Pandipool
    Рейтинг: 440 Неутрално

    До коментар [#19] от "Хи-хи":

    Не разбирам ти на какво се възмущаваш ?

  22. 22 Профил на mammita
    mammita
    Рейтинг: 367 Неутрално

    До коментар [#20] от "alabalko":

    Така е, но при положение, че може да си сключи същия договор с чуждата фирма и да си взима чисти парите, защо му е да работи за някоя фирма в България. Още повече, че в ИТ бранша проектите са за по няколко години. Имам познати, които от години работят по този начин. Взимат 3-4 пъти повече от колкото е заплатата във фирмите в БГ и работят за чужди компании. Ходят по седмица там, после месец са си в България и работят дистанционно. За 2-3 години си купиха къщи и коли. Та това което исках да кажа е, че самите фирми трудно могат да се конкурират с този модел на работа. То за това и вече няма читави работници. Излизат с дипломи без да знаят как да пуснат компютъра и очакват стартови заплати от по 2 хил. лв. Всички кадърни или работят по този начи, който описах или са си направили свои фирми, защото просто в един момент работата е нарастнала.





За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, трябва да влезете в профила си или да се регистрирате. Вход | Регистрация
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK